open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 643/18095/20

Провадження № 2/643/1791/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2021 Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Задорожної А.М.,

за участі секретаря судових засідань - Тугайбей В.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Мітякіна С.З., про розірвання спадкового договору,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить розірвати спадковий договір від 28.03.2017 року, зареєстрований в реєстрі за №569 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мітякіною С.З., укладений між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 28.03.2017 між нею та ОСОБА_2 укладено спадковий договір. Відповідно до умов договору двокімнатна квартира АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності належить їй, переходить після її смерті до набувача ОСОБА_2 , а остання виконує розпорядження відчужувача (позивача), а саме: організовує за рахунок коштів відчужувача (позивача) забезпечення харчуванням, необхідною медичною допомогою, медикаментами, придатним для носіння одягом та взуттям, надає побутові послуги (прання, прибирання в квартирі не рідше одного разу на тиждень, за необхідності проведення косметичного ремонту квартири), а також зобов`язується забезпечити її поховання ритуальними послугами на одному з кладовищ у місті. Однак, відповідачка свої обов`язки належним чином не виконує. При цьому, між ними була домовленість про те, що ОСОБА_2 переїде мешкати до неї, однак остання залишилась мешкати в Донецькій області, залишивши позивачку без допомоги. Більш того, у зв`язку з укладенням спадкового договору, з 25 січня 2018 року було припинено її обслуговування вдома соціальними працівниками. Вона, інвалід 2 групи за зором, залишилась одна зі своїми потребами без будь-якої допомоги, у зв`язку з чим, вимагає розірвання спадкового договору від 28.03.2017 року зареєстрованого в реєстрі за №569 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мітякіною Світланою Зіновіїною .

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 03 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду у загальному позовному провадженні та призначено підготовче засідання по справі.

Позивач в підготовче засідання не з`явилась, до його початку подала заяву, в якій просила слухати справу за її відсутності, позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Відповідач в підготовче засідання не з`явилась, поштовим відправленням надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якій вказала, що дійсно між нею та ОСОБА_1 28.03.2017 було укладено спадковий договір, засвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мітякіною С.З. за №569. Укладаючи вказаний договір, вона мала намір виконувати покладені на неї обов`язки, однак не могла цього робити через незадовільний стан здоров`я. Так, з моменту укладення договору вона не надавала їй, передбачену умовами спадкового договору, допомогу, разом з ОСОБА_1 не мешкала. Від добровільного розірвання спадкового договору була змушена відмовитися через неможливість приїхати до нотаріуса у м. Харків. Позовні вимоги визнала у повному обсязі, проти їх задоволення не заперечувала, просила розглядати справу без її участі.

Враховуючи, що в справі є достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд розглядає справу у відсутність сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в підготовче судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи та захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Отже, об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес і саме воно є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. Такі способи захисту передбачені статтею 16 ЦК України.

Судом встановлено, що 28 березня 2017 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 (далі - відчужувач) та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , що зареєстрована: АДРЕСА_3 (далі - набувач) укладено спадковий договір, зареєстрований в реєстрі за №569 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мітякіною С.З.

Відповідно до Договору Набувач майна зобов`язується виконувати передбачені цим Договором розпорядження відчужувача майна, а в разі її смерті набуває право власності на майно відчужувача, що є предметом цього договору, а саме: двокімнатної квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1302 ЦК України, за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов`язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Згідно з ч. 2 ст. 1303 ЦК України, набувачем у спадковому договорі може бути фізична або юридична особа. Відповідно до ст. 1304 ЦК України, спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. ст. 1302, 1305 ЦК України та умовами укладеного між сторонами спадкового договору, обов`язки з вчинення певних дій, передбачених договором, покладено на набувача, а відчужувач у спадковому договорі не має обов`язків, крім тих, які пов`язані із збереженням предмету договору, він наділяється лише правом вимоги, тому набувач повинен довести належне виконання ним зобов`язань за договором.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 як набувач майна не виконує обов`язки покладені на неї спадковим договором від 28.03.2017 року, що також підтверджує сама відповідач.

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи від 21.12.2020 №02-57/1942 за відомостями відділу з реєстрації Часовоярської міської ради місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровано за адресою АДРЕСА_3 з 16.04.1999 року по теперішній час.

Відповідно до ч. 1 ст. 1308 ЦК України, спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно ч. 3 статті 200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Суд постановляє рішення в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, приймаючи до уваги визнання відповідачем позовних вимог в повному обсязі, встановивши обставини, викладені в позовній заяві та перевіривши їх на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про розірвання спадкового договору.

Позивач, звертаючись до суду із позовом про розірвання спадкового договору, від сплати судового збору була звільнена на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» як інвалід ІІ групи, в зв`язку із чим, відповідно до положень ч.6 ст. 141 ЦПК України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Заходи забезпечення позову (заяви) судом не застосовувалися.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 12, 13,76, 78, 79, 80, 133, 141, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, 526, 527, 553, 554, 1046, 1047, 1048, 1049 Цивільного кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Мітякіна С.З., про розірвання спадкового договору - задовольнити повністю.

Розірвати спадковий договір від 28 березня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в реєстрі за №569 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мітякіною С.З.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 908 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 11 січня 2021 року.

Відомості про учасників справи, які не оголошуються судом:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 ).

Третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Мітякіна Світлана Зіновіївна (61153, м. Харків, пр-т Ювілейний, буд.56, кім.312).

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Московський районний суд м. Харкова.

Суддя: А.М. Задорожна

Джерело: ЄДРСР 94121006
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку