Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/4451/20
Номер провадження2/711/1787/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року Придніпровський районний суд м. Черкас в складі:
головуючого - судді: Казидуб О.Г.
за участю секретаря: Зайцевої О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері, -
ВСТАНОВИВ:
24.06.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду міста Черкаси з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері. При цьому посилалась на те, що вона є матір`ю відповідача ОСОБА_2 на даний час їй 64 роки, вона пенсіонерка, інвалід 3 групи, пенсії постійно не вистачає через значні витрати на лікування, продукти харчування, засоби побутової хімії та інші необхідні витрати. Вона змушена звертатись до сина щодо фінансової допомоги, проте відповідної реакції з боку відповідача не відбувається, син допомоги на її утримання не надає, хоча має таку можливість, працюючи в ТОВ «Черкасиенергозбут».
А тому просила суд стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти в розмірі 1/4 частки доходів відповідача щомісячно.
30.10.2020 року представником позивача адвокатом Крушельницькою М.Р. було подано заяву про зміну предмету позову, в якій просила стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти в розмірі 1/4 частки доходів відповідача щомісячно, починаючи з 22.07.2020 року і довічно.
Ухвалою суду від 22.07.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Сторонам встановлено строк для подачі заяв по суті справи.
В судове засідання позивачка та її представник надали заяву про розгляд справи без їхньої участі, підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання надав заяву з проханням справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому може бути прийнято судом.
Суд оголосивши заяви сторін, дослідивши письмові докази встановив наступні обставини та відповідні їх правовідносини.
Відповідно до паспорту громадянина України, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є інвалідом 3 групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 .
Відповідно до ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Згідно з ч. 1 ст.202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
За таких обставин ОСОБА_2 зобов`язаний утримувати свою непрацездатну матір ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст.250 СК України суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.
Згідно ч. 1 ст. 79 СК України, - аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Суд вважає, що ОСОБА_2 , як працездатна особа може надавати матеріальну допомогу своїй непрацездатній матері ОСОБА_1 . Окрім цього відповідач в судовому визнав позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі та погодився сплачувати аліменти на її утримання.
В матеріалах справи відсутні докази матеріального становища відповідача, які свідчили б про те, що він не має можливості сплачувати аліменти в розмірі заявленому позивачем до стягнення.
При цьому, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них, тощо,а такожу разіпідтвердження вказанихобставин належнимидоказами,сторони непозбавлені праваі можливостізвернутися досуду зпозовом прозміну розміруаліментів.
З урахуванням обставин встановлених під час судового розгляду та вимог ст. 202, 250 СК України суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері підлягають задоволенню та необхідно визначити розмір аліментів, які підлягають стягненню із ОСОБА_2 на утримання матері у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 22.07.2020 року (в межах заявлених вимог) і продовжувати довічно.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнена від сплати судового збору.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» відповідач звільнений від сплати судового збору, оскільки є інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК, серія 12 ААБ №772054.
Згідно ч.6ст.141ЦПК Україниякщо обидвісторони звільненівід оплатисудових витрат,вони компенсуютьсяза рахунокдержави упорядку,встановленому КабінетомМіністрів України.
Таким чином, судові витрати необхідно компенсувати за рахунок держави.
У відповідності зі ст. 430 ч.1 п.1 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
На підставі ст.ст. 79, 80, 84, 91, 180-183, 184, 191 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 3, 12, 13, 81, 89, 141, 263-266, 273, 353, 430 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання непрацездатної матері у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу), щомісячно,починаючи з 22.07.2020 року та продовжувати довічно.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду на протязі 30 днів. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст судового рішення складено 30.12.2020 (з урахуванням вихідних днів).
Головуючий: О. Г. Казидуб