Справа № 226/2348/20
ЄУН № 226/2348/20
Провадження № 2/226/829/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2020 року м. Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Рибкіна О.А.,
за участю секретаря Орлової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Мирноградвугілля», третя особа: Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація», про зобов`язання забезпечити безоплатним вугіллям на побутові потреби,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувсяз позовомдо Державного підприємства «Мирноградвугілля», третя особа: Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація», про зобов`язання забезпечити безоплатним вугіллям на побутові потреби.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером вугільної промисловості, останнє місце роботи якого було ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля», звідки він був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію у 2018 році. Він проживає в будинку з пічним опаленням за адресою: АДРЕСА_1 , отже згідно Гірничого закону України та Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001, має право на отримання вугілля на побутові потреби. В липні 2020 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання йому безоплатне вугілля у кількості 2,95 тон за друге півріччя 2019 року та 5,9 тон за 2020 рік, на яку отримав відповідь, що затримка в забезпеченні паливом на побутові потреби зумовлена процесом ліквідації шахти «Родинська», вуглекористувачем якої він є та йому запропоновано вирішити питання у судовому порядку. Просить суд зобов`язати Державне підприємство «Мирноградвугілля» забезпечити його безоплатно вугіллям на побутові потреби у розмірі 5,9 тонн за 2020 рік та стягнути на його користь понесені ним судові витрати.
Відповідач надав відзив на позов, згідно з яким позовні вимоги не визнав, зазначив, що за наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 08.08.2017 № 551 встановлені кінцеві терміни виконання заходів з підготовки до ліквідації ВП «Шахта «Родинська» - з 1 липня 2019 року, основні фонди, які ураховані в проекті ліквідації, передаються на баланс підприємства, яке буде здійснювати заходи з фізичної ліквідації шахти. Всі заходи, передбачені цим наказом, підприємство виконало і на цей час повністю припинило виробничу діяльність шахти з видобутку вугілля, у зв`язку з чим у підприємства відсутня можливість забезпечувати вуглеотримувачів побутовим паливом. Оскільки за наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 14.11.2019 № 465 ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» призначено замовником і виконавцем робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» і вирішене питання щодо передачі шахти на баланс цього підприємства, на позивача розповсюджується норми ст.48 Гірничого закону України, де зазначено, що після ліквідації або консервації гірничодобувного підприємства питання забезпечення його пенсіонерів паливом на побутові потреби вирішується шляхом виділення на його придбання цільової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Представник третьоїособи надавдо судупояснення,в якихзазначив,що ДП«Об`єднана компанія«Укрвуглереструктуризація» здійснюєдіяльність зліквідації збитковихвугледобувних таторфодобувних підприємств.Наказом Міністерстваенергетики тавугільної промисловостіУкраїни від14.11.2019№ 465ДП «Об`єднанакомпанія «Укрвуглереструктуризація»було призначенозамовником івиконавцем робіті заходівз ліквідаціїВП «Шахта«Родинська» ДП «Мирноградвугілля». Відповідно до п.3 наказу ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» приймає згадано з затвердженим Міненерговугілля розподільчим балансом ВП «Шахта «Родинська» на свій баланс основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації і потрібні для виконання робіт і заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська». Відповідно до п.3.11 Статуту ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» не є правонаступником прав та обов`язків вугледобувних та торфодобувних підприємств, що ліквідуються, які пов`язані з їх господарською діяльністю.
Дослідивши надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, у період з 21.03.2012 року по 06.08.2018 року працював на ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» (колишня назва ДП «Красноармійськвугілля») на підземних роботах, після чого був звільнений за статтею 38 Кодексу законів про працю за власним бажанням у зв`язку із переходом на пенсію. Також в період з 20.02.1996 по 16.04.2007, з 23.03.2009 по 11.12.2011 працював на інших гірничих підприємствах на підземних роботах (а.с.9-13).
Позивач проживає у будинку АДРЕСА_1 . Будинок обладнаний пічним опаленням, побутовим газом не користується (а.с.15).
Позивач 07.09.2020 отримав відповідь від відповідача, де зазначено, що затримка в забезпеченні паливом на побутові потреби зумовлена процесом ліквідації шахти «Родинська», вуглекористувачем якої він є та йому запропоновано вирішити питання у судовому порядку (а.с.16).
Відповідно до абз.3 ч.7 ст. 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, зокрема, пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов`язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Відповідно до абз.6 ч.7 ст. 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, поряд з іншими, членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.
Право на отримання побутового вугілля передбачено п.12.10 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001.
Підпункт 12.10.3 цієї Угоди передбачає, що безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Списки вуглеотримувачів складаються щорічно з 1 по 15 грудня, підписуються за згодою з профкомом керівником підприємства, головним бухгалтером, відділом кадрів. На тих, що поступили пізніше, складаються додаткові списки.
Це визначено і в п.10.12. Колективного договору ДП «Красноармійськвугілля» на 2007 рік, який на теперішній час є чинним.
Безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого Підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, за умови наявності у них стажу, визначеного ч.7 ст. 43 Гірничого Закону України. Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів (пп.12.10.7, 12.10.8 Угоди).
Відповідно до ст.44 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.
Відповідно дост.45Гірничого законуУкраїни ліквідаціяабо консерваціягірничого підприємстваздійснюється запроектом,затвердженим власником(керівником)гірничого підприємства,який включаєсоціально-економічнеобґрунтування,технічне рішення,пропозиції проможливе відновленнягірничих робіт,використання гірничихвиробок,будівель,споруд іншогопризначення,заходи,спрямовані назапобігання небезпечномувпливу наінші підприємства,довкілля талюдей,та якийпройшов оцінкувпливу надовкілля,технічну таінші видиекспертиз,а такожпогоджений вустановленому законодавствомпорядку зорганами гірничогонагляду,органами місцевогосамоврядування таіншими заінтересованимиорганами. Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.
Згідно ч.5 ст.48 Гірничого закону України після ліквідації або консервації гірничого підприємства надається субсидія на придбання твердого палива або на оплату житлово-комунальних послуг у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.08.2017 № 551 «Про заходи з підготовки до ліквідації ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля», діяльність ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» припиняється з 02.08.2018. Цим же наказом поряд з ліквідаційними заходами на в.о.генерального директора ДП «Мирноградвугілля» покладено обов`язок безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених ч.7 ст.43 Гірничого закону України (а.с. 49-52).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 465 від 14.11.2019 замовником і виконавцем робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» призначено ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація», яке згідно вказаного наказу має прийняти на свій баланс основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації і потрібні для виконання робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» (а.с. 47-48).
Згідно ч.5 ст.104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Порядок і організація проведення ліквідаційних заходів відбувається відповідно до положень Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939 (надалі Порядок).
Відповідно до п.4 Порядку рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Міненерговугілля, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями.
За п.9Порядку Міненерговугіллявидає непізніше ніжза тримісяці допочатку робітз ліквідаціїгірничого підприємстванаказ проутворення ліквідаційноїкомісії.Ліквідаційна комісіявідповідно дозаконодавства здійснюєзаходи щодоліквідації гірничогопідприємства,погашення кредиторськоїзаборгованості,стягнення дебіторськоїзаборгованості,скорочення чисельностіпрацівників,а такожготує іподає длязатвердження Міненерговугіллямрозподільний балансз перелікомосновних виробничихфондів,які підлягаютьліквідації таможуть бутивикористані длявиконання робітз фізичноїліквідації підприємства,та пропозиціїщодо встановленняправонаступників майна,яке непідлягає фізичнійліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Міненерговугіллям. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.
Згідно за ч.5 ст.48 Закону після ліквідації або консервації гірничого підприємства надається субсидія на придбання твердого палива або на оплату житлово-комунальних послуг у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Із записів з трудової книжки позивача вбачається, що він має відповідний стаж, передбачений абз.3 ч.7 ст.43 Закону. У зв`язку з виходом на пенсію був звільнений 06.08.2018 з шахти «Родинська» Державного підприємства «Красноармійськвугілля». Правонаступником Державного підприємства «Красноармійськвугілля» є Державне підприємство «Мирноградвугілля», що є загальновідомим у регіоні фактом і не оспорюється сторонами у справі.
Судом встановлено, що шахта «Родинська», стосовно якої відбуваються заходи щодо її ліквідації, є відокремленим підрозділом відповідача Державного підприємства «Мирноградвугілля» і не має статусу юридичної особи.
З огляду на вищевикладені обставини, доводи відповідача про розповсюдження на позивача положень ст.48 Гірничого Закону України щодо права на цільову субсидію, яка призначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, є неправомірними, оскільки підприємство, з якого на пенсію пішов позивач ДП «Мирноградвугілля», не ліквідовано, навіть у випадку ліквідації його структурного підрозділу ВП «Шахта «Родинська» це не виключає обов`язок відповідача щодо забезпечення позивача безоплатним вугіллям. До того ж, відомомсті про закриття (припинення) ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій відсутні, про що свідчить витяг з вказаного реєстру, сформований станом на 24.12.2020.
Крім того, згідно п.2.6 наказу Міненерговугілля № 551 від 08.08.2017 забезпечення паливом на побутові потреби колишніх працівників ВП «Шахта «Родинська» покладається на керівника ДП «Мирноградвугілля».
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн.
На підставі Гірничого закону України, Галузевої угоди між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості на 2001 рік, Колективного договору ДП «Красноармійськвугілля» на 2007 рік, Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Державного підприємства «Мирноградвугілля», місцезнаходження: 85320, м.Мирноград Донецької області, вул.Соборна, 1, третя особа: Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація», місцезнаходження: 03142, м.Київ, пров.Приладний, 2-а, про зобов`язання забезпечити безоплатним вугіллям на побутові потреби задовольнити.
Зобов`язати Державне підприємство «Мирноградвугілля» безоплатно надати позивачу ОСОБА_1 вугілля на побутові потреби за друге півріччя 2019 року у кількості 2,95 тонн та за 2020 рік у кількості 5,9 тонн.
Стягнути з Державного підприємства «Мирноградвугілля» на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рибкін