Справа № 415/4782/20
Провадження № 2/415/1228/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лисичанська в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України м. Лисичанськ Луганської області про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до Лисичанського міського суду Луганської області із позовною заявою до Управління пенсійного фонду України м. Лисичанськ Луганської області про стягнення коштів.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що у ОСОБА_1 , звернулась до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, із заявою про виплату недоотриманої пенсії за померлу мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 20.02.2020 року, спадщина, на яку видане свідоцтво, складається з недоотриманої пенсії у розмірі 180782,20 грн. за період з 01.03.2016р. по 31.08.2019р., яка знаходиться в Управління ПФУ в місті Лисичанську Луганської області.
Однак, відповідно до квитанції ПАТ «Укрпошта» від 08.07.2020 року, позивачу було надіслано відповідачем поштовий переказ та виплачено грошові кошти у значно меншому розмірі, в сумі 136834,65 гри.
На усний запит, відповідачем повідомлено, що недоотримана пенсія виплачена за три роки з моменту звернення, на підставі статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Із такою позицією відповідача не погоджується.
На підставі викладеного просила суд, стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 43947,55 гри. набуті нею у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути з відповідача судові витрати.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
27.07.2020року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/4782/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
13.08.2020року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому вона посилається на те, що позивач є спадкоємицею своєї матері ОСОБА_2 , яка перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, як внутрішньо-переміщена особа за матеріалами електронної пенсійної справи.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.
Згідно з статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Відповідно до статті 103 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» державний нагляд у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють: за дотриманням законодавства щодо призначення та перерахунку і виплати пенсій - Міністерство праці та соціальної політики України і його територіальні органи, щодо цільового використання коштів Пенсійного фонду - центральний орган виконавчої влади у сфері фінансів і його територіальні органи та Рахункова палата.
Відповідач є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486.
Відповідно до вказаного Положення відповідач підпорядковуються Пенсійному Фонду України та безпосередньо головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області.
Відповідно до вказаного Положення відповідач у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Пенсійного Фонду України, у тому числі цим Положенням, та наказами Пенсійного фонду України і головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Порядок виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера встановлений статтею 52 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Звернення за виплатою недоотриманої пенсії відбулося у липні 2020 року, тому розмір недоотриманої пенсії було нараховано відповідно до вимог статті 46 Закону за три роки до дня звернення у розмірі 136 834,65 грн.
Таким чином, управління діяло на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законами та підзаконними нормативними актами.
З урахуванням вищевикладеного, просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог та розгляд справи проводити без участі представника УПФУ в м. Лисичанську Луганської області
05.10.2020року ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі №415/4782/20 та призначено справу до розгляду.
09.10.2020року представник позивача адвокат Осьмак Я.В. надала письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі та без участі позивача.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що відповідач неправомірно обмежує права позивача, як спадкоємця на отримання всього належного йому спадкового майна.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.
Представник позивача адвокат Осьмак Я.В. в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала письмове клопотання, в якому просила суд розглянути справу за її та позивача відсутністю.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду відзив на позовну заяву, просив справу розглядати без його участі, проти задоволення позовних вимог заперечував.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Згідно з свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.02.1974 року, наданого Палацом щастя м. Ворошиловград ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб 15.02.1974 року, про що складено актовий запис №318. Прізвище дружити після укладення шлюбу ОСОБА_5 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 01.10.2019 року, наданого Алчевським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 367.
Згідно з свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого приватним нотаріусом Лисичанського міського нотаріального округу Луганської області Дергільовою Н.М. за реєстром №211, спадкова справа № 137/2019, спадкоємцем майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її донька ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з недоотриманої пенсії у розмірі 180782,20 грн., за період з 01.03.2016 року по 31.08.2019 року, яка знаходиться в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області згідно з довідки №б/н/02-32 виданої 17.10.2019 року Заступником начальника О.Муляревич.
Згідно з службового чеку №ПН 215600426655 від 08.07.2020 р. службова видача виплати пенсії у сумі 136834,65 грн. (а.с.12).
Мотивувальна частина
Конституцією України(ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.97 відповідно доЗакону № 475/97-ВР від 17.07.97 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно дост. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно дост. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1227 ЦК Українисуми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Відповідно до ст.52Закону України«Про загальнообов`язковедержавне пенсійнестрахування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачуєтьсяпо місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другійстатті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали (ч.1). У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини (ч.3).
Недоотримана ОСОБА_2 за життя пенсія в сумі 180782,20 грн. після її смерті увійшла до складу спадщини, право власності на яку в порядку спадкування за законом набула позивач.
Свідоцтво про право на спадщину за законом, яким посвідчено право власності позивача на спірні грошові суми, в розумінні ст.66 Закону України«Про нотаріат» є процесуальним нотаріальним актом, який засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємців, тобто правовстановлюючим документом.
За приписами статті 321ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч.1). Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.2).
Проте положення ч.1ст.46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на які посилається відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, якими передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки зазначена норма регулює правовідносини органу, що призначає і виплачує пенсію, з пенсіонером, а не правовідносини з отримання спадщини.
Підставою отримання спадкоємцями суми недоотриманої спадкодавцем за життя пенсії є відповідне свідоцтво про право на спадщину.
Так, відповідно до п.2.26. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, - для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини,у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або вразі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Зазначені вище вимоги позивачем були виконані.
Свідоцтво позивача на спадщину зазакономпісля смерті матері є чинним, його зміст ніким не оспорений.
Набута позивачем в порядку спадкування грошова сума у розмірі 43947,65 грн., до тепер відповідачем їй в повному обсязі не виплачена.
Суд зазначає, що ЦК України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення частин другої, третьої статті 52 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які є спеціальними стосовно правовідносин про спадкування сум пенсії, теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю. Ці положення тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Приміром, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Аналіз наведених норм матеріального права дає можливість дійти висновку про те, що суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень. Норми ч. 1ст. 46 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Отже, у спірних правовідносинах відповідач незаконно перешкоджає реалізації прав позивача як спадкоємця на отримання всього належного їй спадкового майна.
Отже, перевіривши час і місце відкриття спадщини після смерті, встановивши склад спадкового майна, суд вважає, що факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають, за таких обставин суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України м. Лисичанськ Луганської області про стягнення коштів підлягає задоволенню повністю.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно доп.1ч.2ст.141ЦПК Україниінші судовівитрати,пов`язані зрозглядом справи,покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується квитанцією № 30044 від 22.07.2020 року про сплату судового збору в сумі 840,80 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 321, 1216, 1227, ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України м. Лисичанськ Луганської області про стягнення коштів, задовольнити повністю.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 набуті в порядку спадкування за законом грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в сумі 43947 (сорок три тисячі дев`ятсот сорок сім) грн. 65 копійки.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники судового розгляду:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Відповідач: Управління пенсійного фонду України у м. Лисичанську Луганської області, місце знаходження якого за адресою: буд. 347, вул. Сосюри, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна, ЄДРПОУ 21792407.
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА