18.12.2020
Провадження №2/389/207/20
ЄУН 389/918/20
Рішення
Іменем України
(заочне)
18 грудня 2020 року, Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді- Ябчик Н.М.,
за участю секретаря судового засідання - Данильчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Знам`янка Кіровоградської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 12405 (дванадцять тисяч чотириста п`ять) гривень 20 копійок.
В обгрунтування своїх позовних вимог вказав, що відповідач звернувся до АТ КБ «Приватбанк» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим останнім підписано заяву №б/н від 15.05.2013 року. В подальшому, відповідно до виявленого бажання, відповідачу було відкрито кредитний рахунок, встановлено початковий кредитний ліміт у розмірі 300 гривень, та видано кредитну картку за № НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою про зміну умов кредитування та обслуговування кредитної картки, оформленої на відповідача (а.с.20).
В подальшому розмір кредитного ліміту був збільшений до 5500 гривень у вигляді встановленого кредитного ліміту на кредитну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі від 2,5% до 3,6% (відповідно до Тарифів обслуговування кредитних карт) на місяць на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки. На такі умови кредитування відповідач надав згоду при підписанні анкети-заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг. Свої зобов`язання за договором позивач виконав у повному обсязі, а саме надав відповідачу можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах, передбачених договором та в межах встановленого кредитного ліміту. В результаті невиконання своїх фінансових зобов`язань перед Банком, у відповідача виникла заборгованість, яка складається із: заборгованості за тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості простроченим тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості за відсотками нарахованими на прострочений кредит 2255,98 грн., нарахованої пені 2165,13 грн., а також штрафи відповідно до пункту 2.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг: 500,00 грн. - штраф (фіксована частина), 566,91 грн. - штраф (процентна складова). Позивач просить стягнути з відповідача на користь АТ КБ «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором про надання банківських пологу №б/н від 15.05.2013 року, загальний розмір якої станом на 17.03.2020 року становить 12405 (дванадцять тисяч чотириста п`ять гривень) 20 копійок.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіславши заяву, в якій просить суд позовну заяву задовольнити та справу розглянути за його відсутності, не заперечує проти заочного рішення.
Відповідач в судове засіданні не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області, причини своєї неявки суду не повідомив.
В зв`язку з повторною неявкою відповідача у судове засідання, згідно з ухвалою Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18.12.2020 року, розгляд справи проводиться заочно.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, проти чого не заперечує у своїй заяві позивач. Ухилення відповідача від участі в судовому засіданні, дає суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що відповідає положенням ч.1ст.280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує право на справедливий судовий розгляд.
Кожна особа має право в порядку, встановленомуЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1ст.4 ЦПК).
Частинами 1 та 3статті 13 ЦПКвстановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Судом встановлено, що відповідач звернувся до АТ КБ «ПриватБанк» з метою отримання банківських послуг. Як наслідок відповідачем підписано анкету-заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг №б/н від 15.05.2013 року (а.с.23) та отримано кредит шляхом встановлення кредитного ліміту на платіжну картку у розмірі 300 грн., який згодом було збільшено до 5500 грн., зі сплатою відсотків за користування кредитом. В результаті невиконання своїх фінансових зобов`язань перед Банком, у відповідача виникла заборгованість, яка складається із: заборгованості за тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості простроченим тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості за відсотками нарахованими на прострочений кредит 2255,98 грн., нарахованої пені 2165,13 грн., а також штрафи відповідно до пункту 2.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг: 500,00 грн. - штраф (фіксована частина), 566,91 грн. - штраф (процентна складова). Позивач просить стягнути з відповідача на користь АТ КБ «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором про надання банківських пологу №б/н від 15.05.2013 року, загальний розмір якої станом на 17.03.2020 року становить 12405 (дванадцять тисяч чотириста п`ять гривень) 20 копійок.
Як визначеност.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Стаття 526 ЦК Українипередбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч.1ст.1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно дост.1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цьогоКодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно достатті 1048 цього Кодексу.
Згідно з положеннямст.634 ЦК Українидоговором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з п.21 Постанови № 5 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» договір про відкриття кредитної лінії є одним із видів кредитного договору, а кредитна лінія - однією із форм її кредитування, в якій у межах встановленого ліміту здійснюється видача і погашення кредиту кількома частинами (траншами).
Договір складається з підписаної відповідачем заяви, «Умов та правил надання банківських послуг», «Правил користування платіжною карткою» та «Тарифів Банку», що підтверджується підписом відповідача у заяві. Підписання даного договору є прямою і безумовною згодою відповідача щодо прийняття будь-якого розміру встановленого банком кредитного ліміту, відповідно до п.2.1.2.3, п.2.1.2.4 договору.
Пунктом 1.1.3.2.4 договору для АТ КБ «Приватбанк» передбачена можливість зміни тарифів та інших невід`ємних частин договору.
Відповідно до п.п.2.1.5.5, 2.1.5.6 договору, позичальник зобов`язався погашати заборгованість за кредитом, відсотками за його використання, за перевитрати платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим договором. А у разі невиконання зобов`язань за договором на вимогу банку виконати зобов`язання з повернення кредиту (у тому числі простроченого кредиту та Овердрафту), оплати винагороди банку.
Пунктом 2.1.1.12.1 договору сторонами погоджено, що зобов`язання клієнта з повернення тіла кредиту, процентів за користування кредитом, комісії, пені та штрафів, тобто загальна заборгованість клієнта є борговим зобов`язанням.
Згідно з п.2.1.1.12.2 договору в разі непогашення клієнтом боргових зобов`язань за кредитом до 25 числа місяця, що слідує за місяцем, в якому були здійснені трати, за користування кредитом клієнт сплачує Банку проценти в розмірі зазначеному в тарифах, що діють на дату нарахування та викладені на банківському сайті, з розрахунку 365/366 календарних днів на рік, що підтверджується п.2.1.1.12.6 договору.
У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитом згідно з п.2.1.1.12.2.1 договору клієнт сплачує банку проценти у подвійному розмірі від зазначених у тарифах, що діють на дату нарахування.
При непогашені суми простроченного кредиту згідно з п.2.1.1.12.6.1 договору на суму 100 грн. клієнт сплачує банку пеню відповідно до встановлених тарифів, що діють на дату нарахування та викладені на банківському сайті. Пеня нараховується в день нарахування відсотків за кредитом.
При порушенні позичальником строків платежів по кожному з грошових зобов`язань, передбачених цим договором, більш ніж на 30 днів, позичальник зобов`язаний сплатити банку штраф в розмірі 500 грн. (в еквіваленті 500 грн. за кредитними картками, відкритими у валюті USD) та 5% від суми заборгованості за кредитним лімітом, з урахуванням нарахованих і прострочених процентів і комісій.
Відповідно до п.п.2.1.4.2, 2.1.4.6 договору, банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов`язань в цілому або у встановленої банком долі в разі невиконання боржником своїх боргових та інших обов`язків за цим договором.
Відповідно до п. 1.7.12, договір діє протягом 12 місяців з моменту підписання. Якщо протягом цього строку жодна із сторін не поінформує іншу сторону про припинення дії договору, він автоматично пролонговується на такий самий строк.
За змістом ст.ст.526,527,530,610 ЦК України, зобов`язання мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, при цьому, якщо у зобов`язанні встановлено строк його виконання, дане зобов`язання має бути виконане у зазначений період часу. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язання.
Відповідно до п.3 ч.1ст.611 ЦКу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ч.1 ст.546та ст.549 ЦК Українивиконання зобов`язання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою або іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч.2ст.549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3ст. 549 ЦК України).
Враховуючи, що ОСОБА_1 зобов`язання за кредитним договором належним чином не виконував, суд вважає, що заборгованість за тілом кредиту, що вказана в розрахунку заборгованості за договором станом 17.03.2020 року, в сумі 6917,18 коп., підлягає стягненню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про стягнення пені та штрафів, суд враховує, що відповідно дост.549 ЦК Українипеня і штраф є одним із видів цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування разом за одне й те саме порушення - строків виконання грошових зобов`язань за кредитним договором - свідчить про недотримання положень, закріплених вст.61 Конституції Українищодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне й те саме порушення (правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду України від 21.10.2015 року у справі № 6-2003цс15). Однак, з позовної заяви та розрахунку заборгованості вбачається, що позивач заявляє вимогу про стягнення пені, а вимогу про стягнення штрафів не заявлено. Отже, в даному випадку банком дотримано норми законодавства щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності.
Як з`ясовано, підстави для застосування неустойки позивачем доведені, і він визначився з приводу різновиду неустойки, який підлягає застосуванню та пред`явив вимоги про стягнення пені, які підлягають задоволенню.
Отже, позов підлягає задоволенню зі стягненням з відповідача на користь АТ КБ "ПриватБанк" заборгованості за тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості простроченим тілом кредиту 6917,18 грн., заборгованості за відсотками нарахованими на прострочений кредит 2255,98 грн., нарахованої пені 2165,13 грн., а також штрафи відповідно до пункту 2.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг: 500,00 грн. - штраф (фіксована частина), 566,91 грн. - штраф (процентна складова), загальний розмір якої станом на 17.03.2020 року становить 12405 (дванадцять тисяч чотириста п`ять гривень) 20 копійок.
Також у відповідності до положень ч.1ст.141 ЦПК Україниз ОСОБА_1 на користь банку підлягає стягненню понесений ним документально підтверджений судовий збір у розмірі 2102 грн, 00 коп..
Керуючись ст.ст.526,549,629,642,651,653,1049,1050,1054 ЦК України, ст.ст.1,4,13,76-81,141,259,263-265,268 ЦПК України, суд, -
Ухвалив:
Позовну заяву Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк», заборгованість за Договором №б/н від 15.05.2013 року в сумі 12405 (дванадцять тисяч чотириста п`ять) гривень 20 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивачем на рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня проголошення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони, які беруть участь у справі:
Позивач - Акціонерне Товариство Комерційний Банк "ПРИВАТБАНК", місце знаходження: вулиця Грушевського, буд.1Д, місто Київ, код ЄДРПОУ 14360570.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Знам`янського міськрайонного суду Ябчик Н.М.
Кіровоградської області