ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 листопада 2020 року Справа 160/11501/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши клопотання Громадської організації «Стоп корупція» про присутність на відкритому судовому засіданні та про застосування портативних засобів для здійснення фотозйомки, відеофіксації, звукозапису під час слухання справи № 160/11501/20 за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повне зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, -
ВСТАНОВИВ:
21.09.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- повністю зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, які пов`язані із експлуатацією ставка-копані з порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування № 162/ДП/49д-18 від 15.03.2018 року ФОП ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; місце провадження діяльності: територія с. Іванівка, Петриківський район, Дніпропетровська область, РНОКПП НОМЕР_1 ) до повного усунення порушення.
Ухвалою суду від 05.10.2020 року, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження в адміністративній справі № 160/11501/20, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19 жовтня 2020 року Громадською організацією «Стоп корупція» до суду подано клопотання (повідомлення) № 150-сз/19-10-20 від 19.10.2020 року про присутність на відкритому судовому засіданні та клопотання (заява) № 481 від 19.10.2020 року про застосування портативних засобів для здійснення фотозйомки, відеофіксації, звукозапису під час слухання справи№ 160/11501/20 за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про повне зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
В обґрунтування зазначених клопотань, посилаючись на ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Громадською організацією «Стоп корупція» зазначено, що члени організації вирішили бути присутніми у відкритому судовому засіданні та спостерігати за відправленням правосуддя по справі №160/11501/20, що стосується повного зупинення ФОП ОСОБА_1 , яке спрямоване на нелегальний видобуток надр на території Дніпропетровської області, та в подальшому реалізується на проект «Велике будівництво», а саме будівництво дороги Н-31. Повідомляється, що під час судового засідання в Дніпропетровському окружному адміністративному суді у даній справі буде проводитись фотозйомка, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом.
Розгладнувши вказані клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-2, 5 ст. 10 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні. Від особи, яка бажає бути присутньою у судовому засіданні, забороняється вимагати будь-які документи, крім документа, що посвідчує особу.
Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи.
Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов`язковому порядку.
Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав. Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фотозйомка, відеозапис.
Як вбачається з системного аналізу даних норм, чинним законодавством встановлено право осіб, присутніх в залі судового засідання, а також представників засобів масової інформації проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео - та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але враховуючи обмеження, встановлені законом.
Разом з тим, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Ухвалою суду від 05.10.2020 року призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Так, відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно із п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Отже, суд наділений повноваженнями, врахувати всі складники, наведені ч. 3 ст. 257 КАС України, та самостійно визнати справу такою, що має незначну складність.
Суд зазначає, що принцип змагальності сторін під час розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, учасники справи реалізують, обґрунтовуючи свої доводи чи заперечення, та можуть подавати до суду заяви по суті справи у спрощеному позовному провадженні.
При відкритті провадження у даній справі, суд дійшов висновку, що справу за позовом можливо розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, а також, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Частиною 2 ст. 167 КАС України встановлено, що, зокрема, якщо клопотання є очевидно безпідставним та необґрунтованим, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Беручи до уваги вищевикладене, з огляду на те, що матеріали справи свідчать про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд зазначає, що клопотання (повідомлення) Громадської організації «Стоп корупція»№ 150-сз/19-10-20 від 19.10.2020 року про присутність на відкритому судовому засіданні та клопотання (заява) № 481 від 19.10.2020 року про застосування портативних засобів для здійснення фотозйомки, відеофіксації, звукозапису під час слухання справи № 160/11501/20 за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про повне зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, не підлягає розгляду, а тому підлягає поверненню заявнику.
Керуючись ст. ст. 166, 167, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання (повідомлення) Громадської організації «Стоп корупція» № 150-сз/19-10-20 від 19.10.2020 року про присутність на відкритому судовому засіданні та клопотання (заява) Громадської організації «Стоп корупція» № 481 від 19.10.2020 року про застосування портативних засобів для здійснення фотозйомки, відеофіксації, звукозапису під час слухання справи № 160/11501/20 за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про повне зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Лозицька