Справа № 643/16874/20
Провадження № 2-о/643/691/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.10.2020
30 жовтня 2020 року м. Харків
Московський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Сугачової О.О.,
присяжних: Тулупової Л.В.,
Міроненко Н.Г.,
за участю секретаря Абсалямової А.Р.,
прокурора Сук І.С.,
захисника Маюрнікової В.Н.,
перекладача Єлісєєвої К.В.,
представника СММ ОБСЄ в Україні
Єлісєєвої К.В.,
зацікавленої особи ОСОБА_1 ,
у закритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові, розглянувши цивільну справу за заявою Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3» про застосування примусової госпіталізації у психіатричний стаціонар ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
в с т а н о в и в:
КНП ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3» звернулося до суду із заявою, якою просить застосувати примусову госпіталізацію у психіатричний стаціонар відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Канади, на підставі ст.ст. 13, 14 ЗУ «Про психіатричну допомогу.
Доводи заяви мотивує тим, що ОСОБА_2 госпіталізована до КПН ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3» о 15:00 28.10.2020. на підставі направлення на госпіталізацію, виданого 28.10.2020 бригадою ШД-104 лікарем-психіатром ОСОБА_3 , який після особистого огляду зробив висновок про необхідність ОСОБА_2 госпіталізації у психіатричний стаціонар для обстеження або лікування у зв`язку із наявністю у останньої тяжкого психічного розладу, який обумовлює безпорадність і неможливість самостійно задовольнити основні життєві потреби. Крім того, на підставі таких відомостей ОСОБА_2 оглянута лікарем-психіатром Кибою В.П., яка підвередила висновок про необхідність госпіталізації. 29.10.2020 ОСОБА_2 о 09:00 оглянута комісією лікарів-психіатрів КНП ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3» та прийшла до висновку, що остання страждає на тяжкий психічний розлад в формі гострого поліморфного психотичного розладу з симптомами шизофренії, внаслідок якого протягом тривалого часу відмовляється від прийому їжі, на звернення не реагує, інструкції не виконує тощо, представляє небезпеку для себе., тому має потребу в примусовому лікуванні в умовах психіатричного стаціонару.
Із довідки медичного закладу вбачається, що ОСОБА_2 станом на 29.10.2020 через свій психічний стан контакут не доступна.
В судовому засідання пані ОСОБА_2 на буд-які пропозиції щодо налагодження контакту, спілкування, надання конфіденційної бесіди тощо з адвокатом та/або представником СММ ОБСЄ, не реагувала.
Суд, вислухавши думку прокурора, який просив задовольнити вимоги заяви, як обґрунтовані, представника заявника, який підтримав заяву, позицію адвоката та представника СММ ОБСЄ в Україні, дослідивши матеріали справи, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, виходячи із такого.
Відповідно до положень ст. 2 ЗУ «Про психіатричну допомогу» законодавство України про психіатричну допомогу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров`я, цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.
Встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою Канади, є співробітницею Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні (СММ) з 28.01.2018 та працює на посаді спостерігача в офісі СММ ОБСЄ в Україні м. Луганськ за контрактом до 31.03.2012 відповідно до строку мандата СММ ОБСЄ в Україні.
ОСОБА_1 госпіталізована до КПН ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3» о 15:00 28.10.2020. на підставі направлення на госпіталізацію, виданого 28.10.2020 бригадою ШД-104 лікарем-психіатром ОСОБА_3 .
Також встановлено, що ОСОБА_2 проходила стаціонарне лікування у КНП СМБЛ м. Сєверодонецьк з 07.10 по 08.10.2020 у зв`язку з тим, що зі слів супроводжуючого лікаря ОБСЄ, близько 5 днів стала замкнутою, менше виходила з готелю, обмежила спілкування, відмовлялась від прийому їжі тощо. З діагнозом - кома невідомої етіології переведена до ХКЛЗТ №1, де перебувала на лікуванні з 08.10.2020 до 28.10.2020 з відповідним діагнозом.
Підставою щодо необхідності госпіталізації стали відомості про поведінку ОСОБА_2 , що викладену текстом вище.
Із акту від 29.10.2020 комісійного психіатричного огляду особи вбачається, що лікарською комісією встановлено у ОСОБА_2 тяжкий психічний розлад у формі гострого поліморфного психотичного розладу з симптомами шизофренії, катотонічний синдром. F 23.1, внаслідок чого остання становить безпосередньо небезпеку для себе, тому має потребу в примусовому лікуванні в умовах психіатричного стаціонару згідно ст.ст. 13, 14 ЗУ «Про психіатричну допомогу».
Запис лікаря приймального відділення, супровідний листок №2273/104 також свідчать про те, що ОСОБА_2 становить небезпеку для себе.
Відповідно до п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 03.06.2015 «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування» надання в примусовому порядку невідкладної амбулаторної чи стаціонарної допомоги у психіатричних закладах охорони здоров`я особам, які мають психічні розлади, але не вчинили жодного суспільно небезпечного діяння, відповідальність за яке передбачена КК, за відсутності усвідомленої згоди таких осіб або згоди їхніх законних представників здійснюється на підставі ст.ст. 12, 14 Закону № 1489-ІІІ за рішенням суду, яке постановлюється в порядку цивільного судочинства.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що особа госпіталізується до психіатричного закладу добровільно - на її прохання або за її усвідомленою згодою. Згода на госпіталізацію фіксується у медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра. Госпіталізація особи у випадках, передбачених ч. 1 цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра. Особа може бути госпіталізована до психіатричного закладу в примусовому порядку на підставах, передбачених ст. 14 цього Закону.
Так, у відповідності до положень ст. 14 ЗУ «Про психіатричну допомогу» визначено, що особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах та при встановлені в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередньо небезпеку для неї чи для оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про психіатричну допомогу» виключно компетенцією лікаря-психіатра або комісії лікарів психіатрів є встановлення діагнозу психічного захворювання, прийняття рішення про необхідність надання психіатричної допомоги в примусову порядку або надання висновку для розгляду питання, пов`язаного з наданням психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Отже, аналізуючи вищевикладене, приймаючи до уваги висновок комісії лікарів-писхіатрів, встановленого в судовому засіданні, суд вважає за необхідне застосувати у відношенні ОСОБА_2 примусову госпіталізацію в умовах психіатричного стаціонару.
Керуючись ст.ст. ст.ст.10,11,27,60,88, 209,212-215,216,218,256, 257, 339-342 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3» задовольнити.
Застосувати відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , примусову госпіталізацію в умовах психіатричного стаціонару КНП Харківської обласної ради «Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів.
Суддя Сугачова О.О.
Присяжні: Тулупова Л.В.
Міроненко Н.Г.
Повний текст виготовлений 03.11.2020.