20.10.2020
РІШЕННЯ
Іменем України
15 жовтня 2020 року с.м.т.Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого судді - Тордія Е.Н. секретар судових засідань - Сергієнко В.С.
номер справи №637/599/20 (2/637/184/20)
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників
участь у справі приймали: позивачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представник позивачів - ОСОБА_3
відповідач - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: орган опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про усунення перешкод у спілкуванні з онуками та прийняття участі у їх вихованні,-
ВСТАНОВИВ :
Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
02 липня 2020 року позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Шевченківського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_4 про усунення перешкод у спілкуванні з онуками ОСОБА_5 , 2009 року народження, ОСОБА_6 , 2013 року народження та прийняття участі у їх вихованні.
В судовому засіданні уточнил свої вимоги та просили їх задовольнити. В обгрунтування вимог зазначили, що їх син ОСОБА_7 пербував у шлюбі з ОСОБА_4 від якого народилися діти: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 21 червня 2018 року шлюбні відносини між їх сином та відповідачем було розірвано. На теперішній час відповідачка проживає з дітьми окремо від батька за іншою адресою та має стосунки з іншим чоловіком. Як баба та дід вони мають бажання брати активну участь у вихованні онуків, піклуватися про них та допомагати їм матеріально. Вони мають особисту прихильність до онуків, психологічну прив`язаність та бажання продовжувати бути рідними для внучат, але відповідачка чинить перешкоди у спілкуванні з онуками не надає дозволу їх забирати без присутності батька.
Тому ,вони звернулися до суду та просять встановити графік спілкування з онукам за адресою їх проживання, кожного третього тижня місяця з 16 години п`яниці до 17 години неділі, на час весняних осінніх, літніх та зимових канікул за домовленістю конкретних днів із матір`ю. Не перешкоджати їм у вільному спілкуванні з онуками з забезпеченням виконання графіку спілкування з метою забезпечення необхідного духовного, фізичного і морального розвитку дітей.
Представник позивача, яка діє на підставі довіреності в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягала та просила їх задовольнити.
Відповідачка в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивачів заперечувала пояснила, що діти спілкуються , як з батьком так і з позивачами. Їм ніхто не заважає приймати участь, як у спілкуванні, так і матеріальному забезпеченні. Саме, підтвердила факт ,того що здебільше баба та дід надають матеріальну допомогу. Коли діти приїжджають до батька вона знаходяться у будинку позивачів. До батька майже не ходять ,окрім того зазначила ,що декілька разів діти зауважували ,що батько був в нетверезому стані. Чоловіку визначили час спілкування з дітьми, вважає, цього достатньо, так як діти весь час перебувають у позивачів.
Представник третьої особи: органу опіки та піклування Шевченківської РДА Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про доцільність брати участь у спілкуванні та вихованні дідуся та бабусі з онуками ОСОБА_5 , 2009 року народження та ОСОБА_6 , 2013 року народження.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
02 липня 2020 року після отримання інформації про місце проживання (перебування) відповідача по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи за правилами загального провадження, призначено підготовче судове засідання на 21 липня 2020 року. Також відповідачу наданий строк для подання відзиву на позовні вимоги.
Представник третьої особи: органу опіки та піклування Шевченківської РДА Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про доцільність брати участь у спілкуванні та вихованні дідуся та бабусі з онуками ОСОБА_5 , 2009 року народження та ОСОБА_6 , 2013 року народження.
Суд заслухавши пояснення позивачів, представника позивача, відповідача, свідків, перевіривши матеріали справи, вивчивши наявні докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст.13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що батьками дітей: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про їх народження (а.с.10-11).
Згідно рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 21 червня 2018 року шлюб між сторонами розірваний, діти проживають разом з матір`ю (а.с.12).
З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_1 видане Волоськобалаклійською сільською радою Шевченківського району Харківської області 13 квітня 1985 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_7 , його батьками відповідно вказані: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , що вказує на те, що позивачі: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 доводяться бабою та дідом - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 червня 2013 року народження.
При розгляді справи встановлено, що позивачі піклуються про онуків, намагаються приймати участь у їх вихованні, догляду за дітьми.
Суд зазначає, що позбавлення позивачів права щодо участі у спілкуванні та вихованні малолітніх онуків може позбавити їх родинних зв`язків з бабусею та дідусем по лінії батька, любові та турботи з їх сторони.
У відповідності до розпорядження №119 Шевченківської райдержадміністрації Харківської області від 10 липня 2019 року батьку дітей ОСОБА_7 визначено період зустрічі з дітьми. 1 вересня 2020 року в дане розпорядження внесено зміни та ОСОБА_7 встановлений новий час спілкування з дітьми кожного другого тижня щомісяця , з 16 години п`ятниці до 17 години неділі під час літних канікул- не більш ніж нижня кожного місяця за довосленістью.
Судом встановлено що Бабуся та дідусь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримують пенсію та мають стабільні доходи, за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , характеризуються виключно з позитивної сторони (а.с. 13-18, 20-21).
Відповідно до висновку №689 від 06 жовтня 2020 року служби у справах дітей Шевченківської райдержадміністрації Харківської області не заперечує проти спілкування з онуками ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , бабусі ОСОБА_1 та дідуся ОСОБА_2 .
Допитані в судовому засіданні ОСОБА_8 вказала, в присутності шкільного прихолога ОСОБА_11 пояснила , що коли вони приїжджають до батька знаходяться в будинку бабусі та дідуся . Будинок батька , розташований на цієї вулиці, вони до нього приходять коли він вдома. Їй подобається приїжджати до бабуся та діда так як там у неї є подружки. Вона вважає, що їм буде добре коли вони 2 вихідних проводять вдома , а два з батьком та бабою і дідом.
Батько дітей: ОСОБА_7 надав пояснення, що через звернення колишньої дружини до органів опіки йому зменшили дні передування дітей у нього. Зараз це один раз на тиждень. Зазначив ,що діти майне весь час у баби с дідом ,так як він працює і має сплачувати аліменти.
Мотивувальна частина та застосовані судом правові норми.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, інших членів сім`ї та родичів визначений Сімейного України.
Згідно зі ст.257 Сімейного кодексу України баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Відповідно до ст.263 Сімейного кодексу України спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом відповідно до ст. 159 цього Кодексу.
Законодавством України закріплено обов`язок того із батьків, який проживає окремо, брати участь у вихованні дитини та право, зокрема, діда на спілкування з онуком та право приймати участь у його вихованні.
Враховуючи малолітній вік дітей, їх індивідуальні потреби у цьому віці для здорового розвитку, а також вік та стан здоров`я позивачів, з урахуванням принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, забезпечення найкращих інтересів дітей, підтримку зв`язків з родичами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що зазначений порядок спілкування позивачів з онуками буде достатнім і відповідає принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, пріоритету інтересів дітей, підтримку зв`язків з родичами.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12-13, 82, 258-259, 263-266, Цивільно-процесуального кодексу України, ст.ст. 7, 19, 159, 257, 263 Сімейного кодексу України, ст.ст. 51, 55, 124 Конституції України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: орган опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про усунення перешкод у спілкуванні з онуками та прийняття участі у їх вихованні - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 графік спілкування з онуками: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою їх проживання АДРЕСА_1 кожного третього тижня місяця з 16 години п`ятниці до 17 години неділі;
-на час весняних осінніх, літніх та зимових канікул за домовленістю конкретних днів із матір`ю.
Спілкування ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з неповнолітніми ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 має відбуватись за умови забезпечення бабусею та дідусем необхідного духовного, фізичного і морального розвитку дітей.
Зобов`язати ОСОБА_4 не перешкоджати бабусі та дідусю у вільному спілкуванні з онуками та забезпечити виконання графіку спілкування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження.
СУДДЯ