open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
12 Справа № 234/8803/18
Моніторити
Постанова /23.06.2021/ Касаційний кримінальний суд Постанова /23.06.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /27.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /07.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /07.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /28.01.2021/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /28.01.2021/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /06.11.2020/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.10.2020/ Донецький апеляційний суд Вирок /04.09.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /31.08.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /03.08.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /19.05.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /23.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /23.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /10.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /10.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /19.12.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /12.11.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /12.11.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.10.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.10.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /09.07.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.01.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /28.09.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /22.08.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /15.08.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /18.06.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області
emblem
Справа № 234/8803/18
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /23.06.2021/ Касаційний кримінальний суд Постанова /23.06.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /27.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /07.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /07.05.2021/ Касаційний кримінальний суд Ухвала суду /28.01.2021/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /28.01.2021/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /06.11.2020/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.10.2020/ Донецький апеляційний суд Вирок /04.09.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /31.08.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /03.08.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /19.05.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /23.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /23.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /10.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /10.02.2020/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /19.12.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /12.11.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /12.11.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.10.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.10.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /09.07.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /24.01.2019/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /28.09.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /22.08.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /15.08.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області Ухвала суду /18.06.2018/ Краматорський міський суд Донецької областіКраматорський міський суд Донецької області
Справа № 234/8803/18

Провадження № 1-кп/234/155/20

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Кравченко О.Ю.,

при секретарі Каліберді А.О., Малушка С.В.

за участю:

прокурора - Карпенко Ю.О., Василенка О.В.

обвинуваченого ОСОБА_1

захисників Мироненко О.В., Мироненко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017050000000756 від 21.09.2017 року за обвинуваченням:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м.Амвросіївка Донецької області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ., працюючого головним інженером ПАТ «Донецькоблгаз», зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового розслідування, відповідно до обвинувального акту, затвердженого прокурором та підтриманого ним у суді, ОСОБА_1 обвинувачується в порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, за таких обставин.

ОСОБА_1 згідно наказу Голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, б. 1 код ЄДРПОУ 03361075 № 169-к-17 від 19.09.2017 призначений на посаду головного інженера ПАТ «Донецькоблгаз».

Відповідно п.п. 14-21, 30 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», ст. 1 ЗУ «Про об`єкти підвищеної небезпеки», суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та ряд його структурних підрозділів (Слов`янське Управління газопостачання та газифікації; Красноармійське Управління газопостачання та газифікації; Артемівське Управління газопостачання та газифікації; Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації), відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою.

В своїй діяльності головний інженер ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 зобов`язаний дотримуватись посадової інструкції , а саме:

-п.1.5 «Головний інженер ПАТ «Донецькоблгаз» в своїй роботі керується Законами України, Постановами КМУ, діючим трудовим законодавством України, державними будівельними нормами, ЗУ «Про охорону праці»;

-п.2.1 «Організує та вживає заходи з забезпеченням надійної та безаварійної експлуатації об`єктів та устаткування систем газопостачання»;

-п.2.9 «Організує отримування відповідних ліцензій та дозволів на виконання робіт та експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки»;

-п.2.16 «Своєчасно забезпечує навчання та підвищення кваліфікації працівників УГГ та апарату управління Товариства в навчальному центрі Товариства та в інших учбових закладах»;

-п.2.19 «Забезпечує і контролює своєчасне отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки на системах газопостачання природного газу».

Так, перебуваючи на посаді головного інженера ПАТ «Донецькоблгаз» в період часу з 19.09.2017 по 24.10.2017, ОСОБА_1 , будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, діючи необережно із злочинною самовпевненістю, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді створення загрози загибелі людей з числа працівників ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів, але легковажно розраховуючи на відвернення таких наслідків, допустив порушення правил безпеки на підприємстві ПАТ «Донецькоблгаз», що виразилось у наступному:

В Артемівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

• допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00506 (зав. № 5373), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (Відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1; п.6.4.3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59- 87;

•призначений наказом від 15.02.2017 № 16 відповідальним за наглядом за безпечною експлуатацією виробничих будівель та споруд ОСОБА_3 , не пройшов навчання та перевірку знань за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов`язків, чим порушено п.3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

•відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: - ТП-1, яке розташоване у селищі Миронівське, Бахмутського району Донецькій області, з трансформатором ТМ - 200 кВА, зав. № 70585, 1970р. країна виробник Румунія, чим порушено п.6, п.15. додатку 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова КМУ №1107;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687, а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено розділ VI п. 15 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання», п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.4.1 розділу IV « Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

•не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства, згідно з додатком 2, чим порушено п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687;

•фахівці СГГТ, що повинні брати участь у роботах з технічного обстеження, які пов`язані з виконанням неруйнівного контролю, не сертифіковані відповідно до правил сертифікації персоналу з неруйнівного контролю, затвердженого наказом № 1387 від 10.12.2012 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.01.2013р. за № 10/22542, чим порушено розділ IV п. 4.9 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», розділ III. п. 3.2, п. 3.3, п. 3.6, розділ V. п.1.15 НПАОП 0.00- 1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•штатний розклад технічно-експлуатаційних служб не містить повного обсягу необхідних для виконання технічного обслуговування систем газопостачання і її елементів, переліку робіт та не враховано коефіцієнти пересування до об`єктів виконання робіт, та між ними, вантажно- розвантажувальних робіт, сезонних, обладнання яке експлуатується тривалий час та інших передбачених ТНЧ, при використанні яких кількість нарахованих працівників для виконання робіт повинна бути в рази більше, чим порушено розділ III п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•служби недоукомплектовані робітниками згідно розрахунку на 2017 рік: експлуатації вуличних газопроводів, дворових вводів та ГРП в 2/4рази, експлуатації внутрішньо будинкового обладнання в 2/4 рази, електрохімічного захисту в 2/4рази, газифікації та врізок в 2/4рази, АДС (аварійно-диспетчерська служба) в 2/4рази, служба режимів газопостачання в 2/4рази, чим порушено розділ ІІІ п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•не забезпечено персонал служб, що виконують газонебезпечні роботи комплектами інструментів з кольорового металу або інструментів з нанесенням спеціального покриття, який унеможливлює іскроутворення для виконання ремонтних робот у загазованому середовищі, чим порушено розділ III п. 3.2, 3.3, розділ IV п.4.3, розділ VII. п.7.24 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•аварійні роботи та роботи з ліквідації аварій в ГРП та газових колодязях є газонебезпечними і виконуються двома слюсарями, а повинні виконуватись 3 слюсарями з ремонту газового обладнання (господарства), чим порушено розділ VII. п.7.4, розділ VIII. п.8.1 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•не виконуються графіки технічного обслуговування і ремонту споруд, обладнання та пристроїв газового господарства технічними службами у зв`язку з нехваткою робітників та чотирьох добовим графіком роботи, чим порушено розділ III п. 3.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

•не виконується перевірка справності манометрів ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий), (відсутні трьох ходові крани або інші пристрої), чим порушено розділ IV. п.4.13 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил систем газопостачання», розділ VII. п. 7.3 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

•технологічні транспортні засоби: екскаватор «Борекс» державний № НОМЕР_1 ; причеп (компресор) ГІКСД-5,25 державний № НОМЕР_2 експлуатуються з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що є порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

•не надано акти технічного опосвідченя, на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_3 ; ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_4 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_5 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_6 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_7 ; ГАЗ 330202 державний № НОМЕР_8 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_9 ; ГАЗ 330210 державний № НОМЕР_10 ; НОМЕР_11 ; УАЗ 3909 державний № НОМЕР_12 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_13 ; РІЖ 27175 державний № НОМЕР_14 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_15 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_16 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_17 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_18 ; ЗИЛ 431412 державний № НОМЕР_19 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

•начальник автотранспортної служби не пройшов відповідного навчання та перевірку знань; як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•всі водії працюють з простроченим терміном дії медичних довідок, що є порушенням п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

•всі водії та автослюсар не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

На Часов`ярській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 330232 державний № НОМЕР_20 двигун якого працює на зжиженому нафтовому газі, не був технічно опосвідчений на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

•начальник Часовоярської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

•водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

•відсутній наказ про призначення відповідальних осіб за виконання робіт з підвищеної небезпеки, перевірку технічного стану транспортних засобів, що є порушенням п.2.9 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

На Соледарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_21 двигун якого працює на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

•начальник Соледарської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст.16 Закону України «Про охорону праці»;

•водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

На Сіверській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

?не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: УАЗ 3909 державний № НОМЕР_22 ; ИЖ 27175x037 державний № НОМЕР_23 ; ГАЗ3110 державний № НОМЕР_24 , двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»; Начальник Сіверської дільниці не пройшов відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

•водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

На Миронівській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ЗІЛ 441510 державний № НОМЕР_25 ; ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_26 ; ЗІЛ ММЗ-4505 державний № НОМЕР_27 ; ІЖ 271 7-230 державний № НОМЕР_28 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_29 ; ЗІЛ 431410 АГП-22 державний № НОМЕР_30 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_31 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•технологічний транспортний засіб: трактор колісний МТЗ-80 УК державний № НОМЕР_32 експлуатується з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що є порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

•скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

•водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Світлодарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 330232-414 державний № НОМЕР_33 ; ИЖ 2717- КТП-5державний № НОМЕР_34 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділ 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

•відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

•всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правил охорони праці на автомобільному Транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

В Костянтинівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не виконаний поточний ремонт газового колодязя №150 згідно графіку ремонтів на 2017 рік, порушено п.1.4 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•технічний огляд траси №1 підземних газопроводів по маршруту № 4 проводиться одним працівником, порушено п.1.10. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію екскаватора- навантажувача ІСВЗСХ інд. №ІСВЗСХ4ТЬ02258926, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах Авдіївської, Очеретинської, Торецької дільниць не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

•всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах не ознайомлені з інструкціями з охорони праці, що є порушенням п.3.16 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

•Не надано акти технічного опосвідченя балонів, встановлені на таких транспортних засобах: держ. номери НОМЕР_35 , НОМЕР_36 , НОМЕР_37 , НОМЕР_38 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 , НОМЕР_51 двигуни яких працюють на стисненому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00- 1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно додатку. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», чим було порушено п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеженню оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. №1002), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•у встановленому порядку не розроблена інструкція з режиму роботи та безпечному обслуговуванню посудин, що працюють під тиском: - автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. № 1002), - автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246), чим порушено п.7.2.5 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•запобіжні пояси (в кількості 2 шт. - зав. №№ 006342, 006412), допускаються до експлуатації з відсутніми відмітками про проведення періодичних випробувань, чим порушено п.4.2.2 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

•інструкція з охорони праці № 89 при виконанні робіт на висоті, в розділі «Загальні положення», не містить: вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що відносяться до питань охорони праці для даного виду робіт або професії, а також відомості про специфічні особливості організації праці і технологічних процесів та про коло трудових обов`язків працівників даної професії (що виконують даний вид робіт); характеристику основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії (виду робіт), особливості їх впливу на працівника; перелік видів спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, що підлягають видачі працівникам даної професії (виду робіт) згідно з чинними нормами; вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник під час виконання роботи, чим порушено п.2.5 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОП 00.0-4.15-98;

• інженерно-технічні працівники не забезпечені Правилами будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском, а обслуговуючий персонал - інструкціями, чим порушено п.7.1.16 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87.

В Торецькому відділенні Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

•відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: трансформаторної підстанції ТГ1-172, 6/0,4 кВ з трансформатором ТМ-180 кВА, зав.№665538; кабельної лінії КJ1 6кВ, L=1200 м (АСБ 3x120 мм2), чим порушено: п.6., п.15 додаток 3. «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

•відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: випробування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В), роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, що є порушенням п.6., додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» №1107.

На Авдіївській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

•відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

•не створено безпечні умови під час виконання робіт на висоті, а саме використовуються драбини (інв.№2,27) з несправними пристроями які запобігають зсуву та перекиданню під час виконання робіт, чим порушено п.1.5 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

•роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим Порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

•відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 Додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

На Очеретинській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз».

•відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАО 0.00-1.59-87.

•роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

•відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

В Слов`янському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

•відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах не вказаних у дозволі №1064.16.14 від 02.06.2016 року, чим порушено п.6., п. 14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах, чим порушено п.6, п.2 додаток 2., п.14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу: екскаватор ДСВЗСХ заводський ідент. НОМЕР_52 , держ. № НОМЕР_53 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

•особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів,- устаткування підвищеної небезпеки, а саме: газопроводам віком понад 40 років згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства згідно з додатком 2. п. 9., п. 10., п. 13., п. 21., п. 22., п. 23. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•у встановленому порядку не проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці слюсарю ОСОБА_4 , який наказом № 183 від 04.10.2017 призначений слюсарем з ремонту крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 3.1, 3.6, 4.1 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

•у встановленому порядку (1 раз на 3 роки) ОСОБА_5 призначений наказом № 183 від 04.10.2017 відповідальним за справний стан та безпечну експлуатацію крану реє. № Д1357/Кр, не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці (згідно нормативних документів діючих на підприємстві, а саме інструкцій з ОП № 90, 91), що є порушенням п. 5.1, 5.4, 5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

•у встановленому порядку не розроблена інструкція з охорони праці для слюсаря під час ремонту крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п.3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

•у встановлені терміни (1 раз на 6 місяців) запобіжні пояси (інвентарні номери відсутні, обліковий № 2, 5) не пройшли випробування згідно вимог НД, що є порушенням п. 4.2.10 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

•у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на ремонт та технічне обслуговування крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 6, п.2 додатку 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•посудини реє.-№ К00176/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, К00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не експлуатуються. Після закінчення гранічного терміну експлуатації посудин реє. № К00176/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, 00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не проведене експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, що є порушенням п. 6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87, п. 9, 21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

На Лиманській дільниці Слов 'янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано інформації щодо проведення технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, що встановлені на автомобілі держ. № НОМЕР_54 , держ. № НОМЕР_55 , держ. № НОМЕР_56 , держ. № НОМЕР_57 , держ. № НОМЕР_58 , двигуни яких працюють на зрідженому газі, що є порушенням п.6.3.2 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

•особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт».

В Красноармійському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

•у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр. № Д.1358/Кр; підйомника реєстр. № Д.ООО6/Вп, чим порушено п.6 додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

•відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання:

-комплектної трансформаторної підстанції (дані - КТП «Горгаз») 6/0,4 кВ № 133234 з трансформатором ТМ-160- 6/0,4 кВ, зав. № 644852;

-повітряної лінії 6 кВ, які живлять КТП «Горгаз»

чим порушено п. 7 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№ 1107;

•на підприємстві експлуатується устаткування підвищеної небезпеки, електричне устаткування електричних мереж напругою понад 1000 В, яке перевищило граничний строк експлуатації, а саме силовий трансформатор ТМ-160-6/0,4, зав. № НОМЕР_59 ., чим порушено: п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258; п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 687; п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових трансформаторів споживачів»;

•до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Покровськ залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15- 07;

•не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій. Порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, а саме газопроводів віком понад 40 років В/Т: інв.№№114061100330100206, 114061100330100207, 114061100330100208, 114061100330100335, С/Т: інв.№№ 114061 100330200668, 114061100330200669, 114061100330201226, Н/Т: інв. №№ 114061100330309475, 114061100330309477 та ГРП віком понад 25 років ГРП №1. вул. Прімакова №1140611003201000436, ГРП №9 вул. Шибанкова № 1140611003201000437 , ГРП №12 вул. Колосова №1140611003201000682, ГРП №13 м-н Южний №1140611003201000438, ГРП №8 вул. Центральна №1140611003201000441, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткованім підвищеної небезпеки»; п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76 -15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Мирноградській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ Донецькоблгаз»;

•журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці» дільниці Красноармійського УГГ м. Мирноград не відповідає вимогам «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

•до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Мирноград залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

•відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсаря ВДГО ОСОБА_6 . Порушено п. 4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв№№114061100330309476, 114061100330309478, 114061100330309486,114061100330309487,114061100330309490,114061100330309394, 114061100330309499 та ГРП віком понад 25 років ГРП № 1 вул. Центральна, ГРП №22 кв-л 40, ГРП №8 вул. Мирна, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Родинській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

•при проведенні інструктажів з охорони праці працівникам дільниці Красноармійського УГГ м. Родинське не вказуються назви та номери інструкцій в обсязі яких їм проводився інструктаж, чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

•до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Родинське залучаються працівники , які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

•відсутній наказ на уповноважену особу, яка має право видавати наряди-допуски по підприємству, чим порушено розділ VII п.7.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсарів ВДГО ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , чим порушено п. 4.1, п.4.3 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

•не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, чим порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років кв-л 16 інв.№114061100330309481, кв-л 28 інв.№114061100330309483, кв-л 17 інв.№114061100330309480, кв-л 18 інв.№114061 100330309482, та ГРП віком понад 25 років ГРП№1 вул. Южна інв.№114061100320100439, ГРП №2 вул. Пушкіна, інв. №114061100320100440, ГРП№3 вул. Маяковського інв.№114061 100320100442, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Селидовській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

До виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Селидове залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті».

На Мар`їнському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу екскаватор ЕО-2621, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

•не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою вуличних газопроводів дворових вводів та ГРП ,що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою АДС , що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Курахівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

Відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників ОСОБА_9 , чим порушено п.4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

На Вугледарській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці робітникам дільниці ,що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V «Правила безпеки систем газопостачання».

На Піддубнецькій дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме ГРП , ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Красногорівській дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

Не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Докучаєвському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічних транспортних засобів, що є порушенням п.20 додатку 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах. Порушено п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Донській дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•на ГРП-1 та ГРП-2 смт. Донське не виконана перевірка щільності вибухонебезпечного освітлення, що є порушенням п.2.12 розділ. V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

•відсутній «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки..», а саме: ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, чим порушено п.6 ПКМУ №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Новотроїцькій дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

•не отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці (далі - Держпраці України) на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр.№92461, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додаток 2 пп.2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•не отримано дозвіл Держпраці України на налагодження, ремонт, технічне обслуговування автопідйомнику реєстр.№Д470/Вп, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додатку 2 пп.2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

•відсутні відомості про проведення спеціального навчання та перевірки знань персоналу, який виконує роботи на висоті, чим порушено п.2.4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», п.1.3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті».

Зазначені вище порушення встановлені працівниками Головного Управління Держпраці у Донецькій області при проведенні позапланових перевірок підприємства з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки згідно актів № 05.4-3/16 від 24.10.2017; № 05.4-5/22 від 24.10.2017; № 05.4-6/30 від 24.10.2017; № 05.4-7/19 від 24.10.2017; № 05.4-7/20 від 24.10.2017; № 5.4-8/33 від 24.10.2017; 05.4-10/18 від 24.10.2017; № 05.1-1/1 від 24.10.2017; № 05.1-1/2 від 24.10.2017; № 5.1-8/6 від 24.10.2017; № 5.1-8/5 від 24.10.2017; № 5.1-7/10 від 24.10.2017; № 05.1-5/13 від 24.10.2017; № 5.1-6/13 від 24.10.2017; № 05.1-9/1 від 24.10.2017; № 05.5-09/23 від 17.10.2017; № 05.5-09/24 від 24.10.2017; № 05.3-12/87 від 24.10.2017; № 05.5-05/27 від 24.10.2017; № 05.5-08/26 від 19.10.2017; № 05.5-08/27 від 24.10.2017; № 05.5-19/27 від 24.10.2017; № 05.5-06/26 від 24.10.2017; № 05.4-7/21 від 24.10.2017.

Відповідно висновку судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 256/527-531 від 22.03.2018, проведеної експертом Донецького НДІСЕ, враховуючи порушення вимог посадових інструкцій, положень, законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, допущені інженером ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 , в його діях (бездіяльності) існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз» та його відокремлених структурних підрозділів, та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків ОСОБА_1 могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків.

Таким чином, ОСОБА_1 обвинувачується в порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

Відповідно до положень статті 337 КПК України судовий розгляд проводиться стосовно ОСОБА_1 лише в межах висунутого йому обвинувачення, викладеного у обвинувальному акті та підтриманого прокурором у суді.

На переконання суду, в результаті дослідження, аналізу та оцінки досліджених судом доказів не знайшло свого підтвердження пред`явлене ОСОБА_1 обвинувачення за ч. 1 ст. 272 КК України, виходячи з нижченаведеного.

Відповідно до ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Статтею 92 КПК України передбачено, що обов`язок доказування обставин, передбачених ст.91 цього Кодексу, покладається на сторону обвинувачення безпосередньо у судовому засіданні.

Згідно ст. 94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Сторона обвинувачення вважає доведеними обставини вчинення ОСОБА_1 інкримінованого кримінального правопорушення, посилаючись на надані суду письмові докази та показання свідків, а саме: наказ голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» №169-к-17 від 19.09.2017 року, посадову інструкцію головного інженера ПАТ «Донецькоблгаз», акти позапланових перевірок № 05.4-3/16 від 24.10.2017; № 05.4-5/22 від 24.10.2017; № 05.4-6/30 від 24.10.2017; № 05.4-7/19 від 24.10.2017; № 05.4-7/20 від 24.10.2017; № 5.4-8/33 від 24.10.2017; 05.4-10/18 від 24.10.2017; № 05.1-1/1 від 24.10.2017; № 05.1-1/2 від 24.10.2017; № 5.1-8/6 від 24.10.2017; № 5.1-8/5 від 24.10.2017; № 5.1-7/10 від 24.10.2017; № 05.1-5/13 від 24.10.2017; № 5.1-6/13 від 24.10.2017; № 05.1-9/1 від 24.10.2017; № 05.5-09/23 від 17.10.2017; № 05.5-09/24 від 24.10.2017; № 05.3-12/87 від 24.10.2017; № 05.5-05/27 від 24.10.2017; № 05.5-08/26 від 19.10.2017; № 05.5-08/27 від 24.10.2017; № 05.5-19/27 від 24.10.2017; № 05.5-06/26 від 24.10.2017; № 05.4-7/21 від 24.10.2017, висновок судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 р., а також показання допитаних за клопотанням сторони обвинувачення в суді свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 та ОСОБА_24 .

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 винним себе в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні не визнав та суду пояснив, що працює на посаді головного інженера ПАТ «Донецькоблгаз» з 19.09.2017 року. Перевірка була розпочата 17.10.2017 року та здійснювалась по чотирьом структурним підрозділам ПАТ «Донецькоблгаз» - Артемівському, Костянтинівському, Красноармійському, Слов`янському управлінням. При цьому попередня перевірка проводилась у серпні місяці. Як йому стало відомо пізніше, підставою для проведення перевірки стало рішення суду та наказ Держпраці на проведення перевірки. Основним зауваженням в актах перевірки було непроведення експертного дослідження газопроводів та споруд на них з вичерпаним терміном експлуатації. Однак, жодним нормативним документом України не встановлений граничний термін експлуатації газопроводів. Основним документом, який регламентує їх діяльність є Правила безпеки систем газопостачання. В ньому зазначено про те, що якщо газопроводи досягли 40 років, то необхідно щорічно проводити комплексне приладове обстеження, що і виконується підприємством. Комплексне приладове обстеження - це коли бригада у складі мінімум 4 осіб за допомогою приладів проходить по трасі газопроводу та визначає його стан: якість ізоляції, наявність витоків, все це документується за допомогою приладів. Періодичність проведення обстеження для газопроводів з терміном експлуатації до 25 років становить один раз на 5 років, з терміном експлуатації вище 25 років - раз на 3 роки, з терміном експлуатації вище 40 років - щорічно. Усі ці роботи проводились підприємством як до перевірки, так і після проведення перевірки, оскільки це є прямим обов`язком підприємства. Таким чином, підприємство у своїй діяльності забезпечує стабільне та безаварійне газопостачання споживачів. Прилади, які використовуються при обстеженні, мають усі необхідні документи. Під час перевірки працівники Держпраці також виконували перевірку цих приладів, жодних зауважень не було. За результатами обстеження газопроводів складалися відповідні акти. Технічне обстеження обладнання ГРП та ГРПБ та запірної арматури проводилось, а експертне обстеження не передбачено Правилами.

Також при вивченні актів перевірки структурних підрозділів встановлено, що багато зауважень безпідставні та носять формальний характер, які підприємством були оскаржені. Так, в актах зазначено про те, що «не надано дозвіл», «не надано документів». Однак значна частина документів зберігається у головному управлінні. На момент перевірки або у виконавців на місцях або на ділянках цих документів могло не бути, однак у подальшому усі необхідні документи та дозволи були надані в Управління Держпраці. Перевірка здійснювалась без його участі, інспектори їздили по управлінням та дільницям, він з ними не був. Однак при спілкуванні із співробітниками було встановлено, що не на усі об`єкти інспектори виходили особисто. Паспорти та стан обладнання по газопроводам вище 40 та 25 років ніхто не перевіряв, перевірка була зроблена по статистичній виборці. В актах перевірки достатньо багато помилок, наприклад зазначено, що не зроблена повірка по газовому устаткуванню автомобілю, однак він є дизельним та газового устаткування там не може бути. В акті перевірки наявне зауваження з приводу того, що є підйомні механізми, на які відсутні документи, однак самі об`єкти знаходяться на непідконтрольній території - в Старобешевому, Харцизьку. Після проведення перевірки були подані зауваження на акти перевірок та з більшою частиною Управління Держпраці погодилось. Протягом тижня-двох більше 90% зауважень, які вказані в актах перевірок, були усунені. Зауваження, які вказані в актах перевірок, не призвели і не могли призвести до загрози життю та здоров`ю людей, або тяжкім наслідкам. Усі дозвільні документи на обладнання та устаткування у підприємства були в наявності.

Щодо незабезпечення персоналу служб, які виконують газонебезпечні роботи комплектами інструментів з кольорового металу або інструменту з нанесенням спеціального покриття обвинувачений зазначив, що Правила безпеки систем газопостачання дозволяють використовувати інструмент не металевий, але при цьому оброблений спеціальним розчином. Про це було повідомлено Управління Держпраці та це зауваження було прийнято. Селище Миронівка знаходиться на лінії розмежування і частина обладнання виведена з експлуатації, посудини можливо, також не експлуатувалися. Щодо кількості слюсарів з аварійних робіт та робіт з ліквідації аварій зазначив, що роботи виконуються відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання. На Артемівському УГГ перевірка справності манометрів ГРП та ГРПБ виконується, технологічні крани є в наявності. Екскаватор «Борекс», компресор та причеп на час перевірки не експлуатувався. Вогнегасники усі придатні та повірені. На Константинівському УГГ поточний ремонт газового колодязя №150 виконаний. Зазначив, що усі працівники управління своєчасно проходять навчання як безпосередньо в управлінні, так і в учбовому центрі. Для виконання робіт на висоті проводяться навчання. Під час проведення перевірки дозволи знаходились у головному управлінні і після перевірки були надані. Частина обладнання взагалі не експлуатувалася. За наслідками перевірки інспекторами Держпраці видавались приписи, на які підприємством були надані відповіді, надані усі необхідні дозволи та інші документи. В Новотроїцькому відділенні кран не експлуатувався, дозвіл було надано пізніше. На експлуатацію електроустаткування, електростанцій та мереж було укладено договори на обслуговування зі сторонньою організацією, у якій є дозвіл на виконання таких робіт. Також зазначив, що на момент перевірки він працював на посаді менше місяця та за цей час він не мав фізичної можливості перевірити усі дозвільні документи на кожен механізм. З 19.09.2017 року та по теперішній час нещасних випадків, аварій на підприємстві не було. По приписам, які були надані після проведення перевірки, підприємство усунуло порушення протягом місяця, всі їх дії були узгоджені з Управлінням Держпраці, усі приписи закрити повним виконанням.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що працює начальником відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку додержання вимог законодавства з питань охорони праці структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз» - на Слов`янському УГГ, Лиманській дільниці та Краматорському УГГ. Особисто він перевіряв питання пов`язані з охороною праці на автомобільному транспорті. Під час проведення перевірки виявлені порушення, які зафіксовані в акті, кількість їх він не пам`ятає. Порушення, які він виявив, могли призвести до загрози життю. Перевірка проводилась на підставі рішення суду, наказу та направлення. Заперечення на акт перевірки від ПАТ «Донецькоблгаз» йому не надавались. Підприємством були надані листи щодо виконаних пунктів приписів, деякі порушення були усунені.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_11 суду пояснив, що він працює головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці в Донецькій області. З 11 по 24 жовтня 2017 року він проводив перевірку Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» та його відділення та дільниці з питання охорони праці. Під час проведення перевірки були виявлені порушення - експлуатація технологічного транспортного засобу без проведення технічного огляду, були питання щодо навчання водіїв та відповідальних осіб за експлуатацію транспортних засобів, питання по медогляду водіїв. За результатами перевірки складено акт, в якому відображені усі порушення, та припис. Йому не надавались документи, які підтверджують, що автотранспорт не експлуатується. В акті перевірки підприємством зазначались зауваження. Підставою для проведення перевірки стала ухвала слідчого судді Краматорського міського суду. Під час перевірки серед іншого, було виявлено порушення ст.16 Закону України «Про транспорт», оскільки особа, яка відповідає за безпеку дорожнього руху повинна пройти відповідне навчання та мати підтверджуючи документи. На момент перевірки начальником автотранспортної служби Костянтинівського УГГ таких документів йому надано не було. Він працював тільки з автотранспортною службою, у відділі кадрів документи не запитував.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснив, що працює головним державним інспектором Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку додержання законодавства з питань охорони праці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз». Були встановлені два порушення: не проведена ідентифікація потенційно небезпечного об`єкту - газової котельні та не були надані дозволи на експлуатацію посудин, які працюють під тиском (балонів). На момент перевірки балони знаходились на складі, в роботі він їх не бачив. Підтвердженням того, що вони не експлуатуються може бути акт списання, якого на момент перевірки надано не було. Перевірка проводилась на підставі наказу та направлення. Після перевірки від Костянтинівського УГГ було повідомлення про усунення порушень, усі порушення усунені.

Свідок ОСОБА_13 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі Головного управління Держпраці у Донецькій області. З 17 по 24 жовтня 2017 року він проводив перевірку додержання вимог законодавства з охорони праці у Слов`янському УГГ та Лиманській дільниці, а також Артемівському УГГ та на його структурних підрозділах. Під час проведення перевірки були виявлені порушення, які відображені в акті перевірки. Основні порушення, які він пам`ятає - експлуатація газопроводів з терміном понад 40 років, та обладнання ГРП з терміном експлуатації понад 20 років, яке не пройшло експертне обстеження на предмет придатності його використання. Також не було обмідненого інструмента, хоча бажано мати такий інструмент. Якщо на інструменті наявна змазка, то це не є порушенням, нормативні документи дозволяють використання такого інструменту. Інші порушення він не пам`ятає, все відображено в акті. На перевірку він виїжджав особисто, обладнання ГРП він бачив особисто, газопроводи не обстежувались, строк експлуатації встановлено по документам.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснив, що працює заступником начальника відділу нагляду в будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами Головного управління Держпраці в Донецькій області. У серпні 2017 року він перевіряв Краматорське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», у жовтні 2017 року перевіряв Слов`янське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» на дотримання законодавства про охорону праці. Серед порушень, які були виявлені, він пам`ятає, що в Слов`янському УГГ було призначено двох працівників-слюсарів з ремонту крану без відповідного навчання, та відповідальну особу також без навчання, а також не було дозволу на виконання робіт з ремонту та експлуатації крану. У подальшому усі документи на виправлення порушення йому були надані. У подальшому вони виходили на перевірку, перевіряли стан виконання приписів.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газового комплексу Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», за наслідками якої складено акт та припис. Усі виявлені порушення він на даний час не пам`ятає, вони відображені в акті перевірки, однак головне порушення це експлуатація газопроводів понад 40 років без експертного обстеження. Якщо газопровід експлуатується понад 40 років, він повинен пройти експертне обстеження і експертна організація повинна видати висновок про подальшу його експлуатацію. У виробничому відділі є технічна документація - паспорти на газопроводи, в які заносяться усі дані про газопровід, виконані на ньому роботи, дату їх будови та їх стан, перевірки підрозділами УГГ. Порядок паспортизації газопроводів встановлений Постановою КМУ №640, та постановою КМУ №123, якою регламентується, що періодично газопроводи повинні обстежуватись при досягненні певних термінів експлуатації. Якщо металевий газопровід досяг 40 років, то проводиться експертне обстеження. В грудні 2018 року, деякими управліннями газового господарства укладені договори на проведення таких робіт та були надані повідомлення про те, що укладений договір з експертною організацією на проведення робіт по усуненню цих порушень. Підставою для проведення перевірки було направлення на перевірку і наказ про проведення перевірки.

Свідок ОСОБА_16 суду пояснив, що працює заступником начальника відділу нагляду на транспорті та зв`язку управління нагляду в промисловості та на об`єктах підвищеної небезпеки головного управління Держпраці у Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Родинська, Мирноградьска, Покровська дільниці, за наслідками якої складено акт перевірки. Він перевіряв об`єкти транспорту. Усі виявлені порушення він на даний час не пам`ятає, вони відображені в акті перевірки. До чого могли привести зазначені порушення та чи були вони істотними,він не може сказати, оскільки не є експертом. Він бачить порушення нормативно-правових актів та фіксує це в акті перевірки. Чи були усунені порушення, він не пам`ятає. Перевірку проводив на підставі наказу та направлення на перевірку. Перевірка була позапланова, підставою стало рішення слідчого судді.

Свідок ОСОБА_17 у судовому засіданні пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газовому комплексі головного управління Держпраці у Донецькій області. У 2017 році (точну дату не пам`ятає) він проводив перевірку структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз» у м.Краматорськ, м.Слов`янськ, м.Костянтинівка. При перевірці були виявлені порушення, які зафіксовані в акті перевірки. Система газопостачання це об`єкт підвищеної небезпеки, тому вважається, що усі порушення при подальшій експлуатації можуть викликати негативні наслідки, у даному випадку ніяких наслідків не було. Деякі порушення були виправлені під час перевірки, а інші порушення відповідно до листа ПАТ «Донецькоблгаз» усунені, він це особисто не перевіряв. Він на дільниці виїжджав, перевіряв документи. Перевірка проводилась на підставі рішення суду. Строки експлуатації газопроводів змінювались, перший строк експлуатації газопроводів був 15 років, потім встановлювався в 20 років, потім 25 років, а потім виявилось, що на розсуд експлуатуючої організації. Тобто в діючих нормативних документах відсутні вказівки на граничний термін експлуатації, але з часом метал має властивість старіти, втрачати свою якість. У постанові КМУ №687 зазначено, що якщо у документах відсутній термін експлуатації, цей термін повинна встановити експертна установа. Підприємство обов`язково повинно було зробити експертне обстеження. Служба газифікації та врізок відноситься до будівельно-монтажної служби, а служба режимів газопостачання відноситься до експлуатаційної служби, однак вони на підприємстві виконують роботи по заміні газових лічильників. На момент перевірки начальник служби режимів газопостачання йому сказав, що вони міняють газові лічильники, знімають їх для повірки та після повірки знову ставлять. Ці служби не були укомплектовані на 50%. Є типові норми розрахунку часу на виконання робіт і там прописано кількість годин, які необхідно витратити на виконання певної роботи. На безпеку це може впливати наступним чином - якщо роботи, які повинні виконувати за 1,5 годин виконуються за 30 хвилин - то вони виконуються неякісно. Якщо немає обмідньонного інструменту, то можливо після виконання кожної операції обробляти інструмент солідолом, однак це також збільшує час на виконання робіт майже в 1,5 рази. Хронометраж виконання робіт він не виконував. Однак він встановив це порушення, оскільки був наданий перелік робіт і час, який на це пішов відповідно до актів виконаних робіт.

Свідок ОСОБА_18 у судовому засіданні пояснила, що вона працює головним державним інспектором головного управління Держпраці в Донецькій області. Вона проводила перевірку тільки у структурних підрозділах ПАТ «Донецькоблгаз» у м.Слов`янськ та м.Бахмут у 2017 році. При перевірці були виявлені незначні порушення, вони вказані в акті перевірки та приписі. Усі порушення, які були виявлені, усуненні у вказаний строк. Підставою для проведення перевірки були наказ та направлення. Виявлені нею порушення були незначні та не могли привести до жертв та тяжких наслідків.

Свідок ОСОБА_19 у судовому засіданні пояснив, що на даний час працює заступником начальника відділу державного нагляду на виробництвах і на об`єктах підвищеної небезпеки та енергетиці Головного управління Держпраці в Донецькій області. Він був залучений до проведення перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» у Слов`янському УГГ та Артемівському УГГ, перевірку проводив особисто. Порушення, які були виявлені ним під час перевірки, стосувалися енергетики. Усі виявлені ним порушення викладені акті перевірки. По Слов`янському УГГ не було дозволу на той час на експлуатацію електрообладнання у вибухонебезпечній зоні, що є істотним порушенням, оскільки держава потребує наявність такого дозволу. Інших виявлених порушень не пам`ятає, оскільки пройшло багато часу. В подальшому виявлені порушення підприємством були усунені в повному обсязі. Перевірку він проводив на підставі направлення та наказу.

Допитаний в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_25 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв`язку головного управління Держпраці в Донецькій області. У 2017 році він приймав участь у перевірці Волноваської дільниці, Новотроїцької дільниці, Володимирівської дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ. Він був не сам, перевірку проводили три особи. Вони перевіряли стан транспортних засобів, технологічних транспортних засобів і взагалі роботу транспорту цих дільниць. За результатами перевірки був складений акт, в якому відображені виявлені порушення та надані приписи. Була надана пропозиція зупинити експлуатацію двох одиниць транспортних засобів та компресор, які не пройшли щорічний державний технічний огляд. Виявлені порушення на той момент ні до чого не призвели, однак експлуатація двох транспортних засобів несла потенційну небезпеку, оскільки технічний огляд транспортних засобів необхідно проводити щорічно. Тому було видано припис про заборону експлуатації двох одиниць транспортного засобу та проведення їх технічного огляду. Відповіді на виконання припису до нього особисто не надходили, вони надходили до Управління Держпраці, тому він не може сказати, чи усунуті порушення, чи ні. Перевірка проводилась на підставі ухвали суду, наказу по управлінню та направлення на проведення позапланової перевірки. Безпосередньо він транспортні засоби оглядав, при огляді компресору було виявлено, що візуально він мав справний стан, однак він не був зареєстрований та нього не було державного номеру. При огляді транспортних засобів візуально порушень при огляді не було виявлено, зовнішній вигляд був у нормальному стані.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_21 суду пояснив, що працює головним державним інспектором Головного управління Держпраці в Донецькій області. Він проводив перевірку ПАТ «Донецькоблгаз» у 2017 році, перевіряв безпечність використання електрообладнання напругою понад 1000 вольт. За результатами цієї перевірки було складено акт та припис, який вручено підприємству для виконання для усунення порушень. Під час перевірки був відсутній дозвіл на експлуатацію двох електричних підстанцій, які розташовані у с.Новотроїцьке та Донське. Інформацію про виконання припису він отримав безпосередньо від керівництва Управління Держпраці, з якої зрозумів, що підприємством через деякий час були отримані відповідні дозволи. Наскільки йому відомо, нещасних випадків на підприємстві не було, однак вони, як інспектори, виявили порушення та констатували в акті і приписі, що це порушення необхідно виправляти. Перевірку проводили на підставі наказу та направлення на проведення перевірки. Під час перевірки окрім відсутності дозвільних документів також було виявлено і технічні недоліки. Наскільки він пам`ятає, в акті та приписі було зазначено про відсутність олії в баку трансформатору, також було зазначено про відсутність можливості спостерігати за рівнем цієї трансформаторної олії. Олія є діелектриком та застосовується як охолоджувач. Її відсутність може привести до перегріву обмоток трансформатору та виходу з ладу транформатору, внаслідок чого можуть бути знеструмлені електроустановки, а у випадку якщо безпосередньо біля неї знаходиться працівник - до опіку або іншого травмування. Зазначена підстанція знаходиться безпосередньо у селищі Новотроїцьке.

Допитаний в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Волноваським районним судом Донецької області свідок ОСОБА_22 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газовому комплексі головного управління Держпраці в Донецькій області з березня 2017 року. З 10 жовтня 2017 року по 24 жовтня 2017 року він проводив перевірку структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз». При перевірці було виявлено 21 порушення на об`єктах, які відносяться до Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», які були відображені в акті перевірки та приписі. Які саме порушення були виявлені, він не пам`ятає. Під час перевірки не були надані підтверджуючи документи на ті питання, що перевірялися. Наскільки він пам`ятає, акт складався на ОСОБА_26 , який є заступником начальника управління з експлуатації та безпосереднього начальника Красноармійського УГГ ОСОБА_27 . Які порушення допустив головний інженер ОСОБА_1 йому невідомо. Під час перевірки порушень з боку головного інженера ОСОБА_1 ним не встановлено. Перевірку проводив на підставі ухвали суду, направлення та наказу Держпраці. Обвинуваченого ОСОБА_1 він знає, оскільки з 2013 року по 2017 рік працював на різних посадах на ПАТ «Донецькоблгаз». Про нещасні випадки на об`єктах, які він перевіряв як безпосередньо перед перевіркою, так і під час перевірки, йому невідомо.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_23 суду пояснив, що у вересні-жовтні 2017 року та у теперішній час працює на посаді головного державного інспектора відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці у Донецькій області. В його обов`язки входить при наявності наказу та направлення вийти на планову або позапланову перевірку, здійснення методичної допомоги піднаглядним підприємствам. Він у складі групи інспекторів приймав участь у перевірці додержання законодавства з охорони праці структурного підрозділу ПАТ «Донецькоблгаз» у м. Волноваха, яка проходила у жовтні 2017 року. Перевірка була призначена на підставі наказу та направлення по управлінню відповідно до ухвали суду. Він перевіряв транспортні засоби і все, що з ними пов`язано на підприємстві. Вивчали документацію в частині охорони праці на автомобільному транспорті, стан автотранспорту, місце дислокації транспорту. За наслідками перевірки були складені акти. Під час перевірки були виявлені порушення правил охорони праці на автомобільному транспорті та видані приписи на усунення порушень. Порушення були в частині ведення документації по транспорту, не завжди транспорті засоби проходили огляд, детально про порушення він не пам`ятає, вони зафіксовані в акті. Були зауваження в плані навчання персоналу, водіїв та механіків. Будь-яке порушення можливо розглянути, як таке, що тягне за собою тяжкі наслідки, але він саме таких не пам`ятає. Безпосередньо з ОСОБА_1 він не спілкувався. Коли вони проводили перевірку, вони спілкувались з механіками, інженерами з безпеки праці безпосередньо на дільницях. Після того, як закінчилась перевірка, був виданий припис на усунення порушень з визначенням терміну виконання. Підприємством порушення усувались поетапно, про що подавало інформацію про виконання пунктів припису з наданням підтверджуючих документів.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_24 суду пояснив, що у 2017 році він перебував на посаді головного державного інспектора відділу нагляду в хімічній промисловості та газовому комплексі Головного управління Держпраці в Донецькій області. У 2017 році проводилась перевірка усіх структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз». Він проводив перевірку у м.Волноваха і на дільницях, які відносяться до цього управління: Новотроїцьке, Волноваха, інші не пам`ятає. Підставою перевірки була ухвала Краматорського міського суду Донецької області, у нього було направлення та наказ на перевірку. Він перевіряв питання безпечної експлуатації та охорони праці на об`єктах газопостачання. Перелік порушень вказаний в акті, які саме порушення були виявлені, він на даний час не пам`ятає. За результатом перевірки складено акт та припис, які направлені на адресу керівника. Він не був на місці та не міг пересвідчитись, чи усі порушення усунені, однак таку інформацію від підприємства він бачив, більше 90% порушень було усунено. Він писав про технічний стан газорегуляторних пунктів (ГРП) - 4 штук, які потребували реконструкції. Так, все працювало, однак було застарілим та потребувало заміни. Наскільки йому відомо, один ГРП вже було реконструйовано, щодо інших він не знає, оскільки на даний час не працює. Він безпосередньо обстежував об`єкти, а дозвільні документи знаходились у м.Краматорську та перевірялись іншими працівниками, які знаходились у м.Краматорську. Будь-яке порушення, які він зафіксував, теоретично колись могло привести до негативних наслідків.

Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_28 суду пояснив, що є судовим експертом Донецького НДІСЕ, ним проводилась судова інженерно-технічна експертиза з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року. Для проведення експертизи йому були надані матеріали кримінального провадження та акти перевірок Головним управлінням Держпраці підприємства ПАТ «Донецькоблгаз», а також посадові інструкції, у тому числі і посадова інструкція головного інженера. При проведенні експертизи він застосовував нормативно-правові акти, закони України, Порядок проведення судової експертизи, Інструкцію судового експерта. На вирішення експертизи ставилось питання чи могли дії (бездіяльність) посадової особи призвести до тяжких наслідків. Свій висновок від 22.03.2018 року він повністю підтверджує. На його думку, порушення, зазначені в актах перевірки Держпраці могли привести до тяжких наслідків. Безпосередньо на об`єкти він не виїжджав, експертизу проводив по наданим матеріалам кримінального провадження, у тому числі актам перевірок Держпраці.

Судом також досліджені письмові докази по даному кримінальному провадженню.

Як вбачається з витягу з кримінального провадження №42017050000000756, до ЄРДР 21.09.2017 року внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, а саме - посадовими особами ПАТ «Донецькоблгаз» допускають порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей та настання тяжких наслідків (т.1 а.с.188).

З листа начальника Головного управління Держпраці в Донецькій області від 12.09.2017 року ОСОБА_29 , направленого прокурору Донецької області ОСОБА_30 вбачається, що начальник Головного управління Держпраці в Донецькій області просить зареєструвати повідомлення про злочин в єдиному реєстрі досудових розслідувань та звернутися до суду з клопотанням про проведення позапланової перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів, крім Краматорського УГГ, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, посилаючись на те, що відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі, відділу нагляду на транспорті та зв`язку та відділом нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами з 09.08.2017 р. по 21.08.2017 р була проведена позапланова перевірка дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки «Краматорським управлінням по газопостачанню та газифікації» ПАТ «Донецькоблгаз», яке знаходиться за адресою Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, буд. 1 згідно ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 25.07.2017 року по справі №243/1050/17. За результатами перевірки були складені акти перевірок, до яких внесено 88 порушень. У зв`язку з тим, що ПАТ «Донецькоблгаз» продовжує експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, у якого закінчився граничний термін експлуатації, існує загроза настання аварій або нещасних випадків на об`єктах систем газопостачання (т.1 а.с.219).

Згідно наказу голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» № 169-к-17 від 19.09.2017 року ОСОБА_1 було переведено з посади начальника відділу технічного нагляду за будівництвом систем газопостачання, на посаду головного інженера Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» з 19 вересня 2017 року (т.5 а.с.23).

Відповідно до положень посадової інструкції, головний інженер ПАТ «Донецькоблгаз» в своїй роботі керується Законами України, Постановами КМУ, діючим трудовим законодавством України, державними будівельними нормами, ЗУ «Про охорону праці», наказами, постановами, розпорядженнями та інструкціями НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП (п.1.5 посадової інструкції); організує та вживає заходи з забезпеченням надійної та безаварійної експлуатації об`єктів та устаткування систем газопостачання (п.2.1 посадової інструкції); організує отримування відповідних ліцензій та дозволів на виконання робіт та експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки (п.2.9 посадової інструкції); своєчасно забезпечує навчання та підвищення кваліфікації працівників УГГ та апарату управління Товариства в навчальному центрі Товариства та в інших учбових закладах (п.2.16 посадової інструкції); забезпечує і контролює своєчасно отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки на системах газопостачання природного газу (п.2.19 посадової інструкції) (т.1 а.с.14-17, т.5 а.с.19-22).

Відповідно до ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року у кримінальному провадженні № 42017050000000756 від 21.09.2017 року надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1) та його структурних виробничих підрозділів:

-Слов`янське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничим підрозділом Лиманська дільниця Слов`янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Красноармійське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Мирноградська дільниця Красноарарміського УГГ ПАТ «Донецькоблга», Родинська дільниця Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Селидовська дільниця Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Мар`їнське відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Великоновоселківська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Курахівська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ «Донецькоблгаз», Вугледарська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Піддубненська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Красногорівська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ «Донецькоблгаз», Докучаєвське відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Донська дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Володимирівська дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Новотроїцька дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Артемівське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Часовоярська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Соледарська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Сіверська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Миронівська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Світлодарська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Торецьке відділення Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»; Авдіївська дільниця Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Очеретинська дільниця Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» (т.2 а.с.239-241).

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 20.05.2018 р., на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18.05.2018 року, слідчим були вилучені з матеріалів кримінального провадження №42018051390000018 від 06.02.2018 року наступні документи: акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-7/10; акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-6/13; акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-1/1; акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-1/2; акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-8/5; акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-8/6; акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-5/13; акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-9/1; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-5/22; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-6/30 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-10/18 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-3/16 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-8/33; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/19; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/20; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/21; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-05/27; акт перевірки від 17.10.2017 №05.5-09/23; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-09/24; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-19/27; акт перевірки від 19.10.2017 №05.5-08/26; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-08/27; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-06/26; акт перевірки від 24.10.2017 №05.3-12/87; завірена копія наказу ГУ Держпраці в Донецькій області №1770 від 09.10.2017 про проведення позапланової перевірки ПАТ «Донецькоблгаз»; завірена копія направлення ГУ Держпраці в Донецькій області №054/1044 від 09.10.2017 на проведення позапланової перевірки ПАТ «Донецькоблгаз»; завірена копія адміністративного позову ПАТ «Донецькоблгазу» від 06.11.2017 №05.4/7450, а також повідомлення ПАТ «Донецькоблгаз» на приписи, які видані по вказаним актам перевірок (т.2 а.с.246-250, т.3 а.с.1-252, т.4 а.с.1-73).

Наказом начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області від 09.10.2017 року №1770 ОСОБА_29 , на виконання ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 було призначено позапланову перевірку суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних виробничих підрозділів та видано направлення на проведення перевірки від 09.10.2017 №054/1044 (т.4 а.с.69-73).

Згідно актів перевірки суб`єкта господарювання ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075) та його структурних підрозділів від 24.10.2017 року, складених посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області, під час перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів в частині додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які проводились на підставі ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року, були виявлені наступні порушення, зокрема:

В Артемівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00506 (зав. № 5373), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (Відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1; п.6.4.3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОПО.ОО-1.59- 87;

-призначений наказом від 15.02.2017 №. 16 відповідальним за наглядом за безпечною експлуатацією виробничих будівель та споруд ОСОБА_3 , не пройшов навчання та перевірку знань за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов`язків, чим порушено п.3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: - ТП-1, яке розташоване у селищі Миронівське, Бахмутського району Донецькій області, з трансформатором ТМ - 200 кВА, зав. № 70585, 1970р. країна виробник Румунія, чим порушено п.6, п.15. додатку 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова КМУ №1107;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687, а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено розділ VI п. 15 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання», п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства, згідно з додатком 2, чим порушено п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687;

-фахівці СПГГ, що повинні брати участь у роботах з технічного обстеження, які пов`язані з виконанням неруйнівного контролю, не сертифіковані відповідно до правил сертифікації персоналу з неруйнівного контролю, затвердженого наказом № 1387 від 10.12.2012 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.01.2013р. за № 10/22542, чим порушено розділ IV п. 4.9 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», розділ III. п. 3.2, п. 3.3, п. 3.6, розділ V. п.1.15 НПАОП 0.00- 1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-штатний розклад технічно-експлуатаційних служб не містить повного обсягу необхідних для виконання технічного обслуговування систем газопостачання і її елементів, переліку робіт та не враховано коефіцієнти пересування до об`єктів виконання робіт, та між ними, вантажно- розвантажувальних робіт, сезонних, обладнання яке експлуатується тривалий час та інших передбачених ТНЧ, при використанні яких кількість нарахованих працівників для виконання робіт повинна бути в рази більше, чим порушено розділ III п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-служби недоукомплектовані робітниками згідно розрахунку на 2017 рік: експлуатації вуличних газопроводів, дворових вводів та ГРП в 2/4рази, експлуатації внутрішньо будинкового обладнання в 2/4 рази, електрохімічного захисту в 2/4рази, газифікації та врізок в 2/4рази, АДС (аварійно-диспетчерська служба) в 2/4рази, служба режимів газопостачання в 2/4рази, чим порушено розділ ІІІ. п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не забезпечено персонал служб, що виконують газонебезпечні роботи комплектами інструментів з кольорового металу або інструментів з нанесенням спеціального покриття, який унеможливлює іскроутворення для виконання ремонтних робот у загазованому середовищі, чим порушено розділ III п. 3.2, 3.3, розділ IV п.4.3, розділ VII. п.7.24 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-аварійні роботи та роботи з ліквідації аварій в ГРП та газових колодязях є газонебезпечними і виконуються двома слюсарями, а повинні виконуватись 3 слюсарями з ремонту газового обладнання (господарства), чим порушено розділ VII. п.7.4, розділ VIII. п.8.1 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконуються графіки технічного обслуговування і ремонту споруд, обладнання та пристроїв газового господарства технічними службами у зв`язку з нехваткою робітників та чотирьох добовим графіком роботи, чим порушено розділ III п. 3.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконується перевірка справності манометрів ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий), (відсутні трьох ходові крани або інші пристрої), чим порушено розділ IV. п.4.13 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання», розділ VII. п. 7.3 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-технологічні транспортні засоби: екскаватор «Борекс» державний № НОМЕР_1 ; причеп (компресор) ПКСД-5,25 державний № НОМЕР_2 експлуатуються з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що є порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-не надано акти технічного опосвідчення, на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_3 ; ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_4 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_5 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_6 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_7 ; ГАЗ 330202 державний № НОМЕР_8 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_9 ; ГАЗ 330210 державний № НОМЕР_10 ; НОМЕР_11 ; УАЗ 3909 державний № НОМЕР_12 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_13 ; РІЖ 27175 державний № НОМЕР_14 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_15 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_16 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_17 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_18 ; ЗИЛ 431412 державний № НОМЕР_19 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник автотранспортної служби не пройшов відповідного навчання та перевірку знань; як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії працюють з простроченим терміном дії медичних довідок, що є порушенням п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

-всі водії та автослюсар не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

На Часов`ярській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 330232 державний № НОМЕР_20 двигун якого працює на зжиженому нафтовому газі, не був технічно опосвідчений на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Часовоярської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальних осіб за виконання робіт з підвищеної небезпеки, перевірку технічного стану транспортних засобів, що є порушенням п.2.9 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

На Соледарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного посвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_21 двигун якого працює на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Соледарської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст.16 Закону України «Про охорону праці»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05.

На Сіверській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: УАЗ 3909 державний № НОМЕР_22 ; НОМЕР_61 державний № НОМЕР_23 ; ГАЗ 3110 державний № НОМЕР_24 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-начальник Сіверської дільниці не пройшов відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки питань з охорони праці».

На Миронівській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ЗІЛ 441510 державний № НОМЕР_25 ; ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_26 ; ЗІЛ ММЗ-4505 державний № НОМЕР_27 ; ІЖ 271 7-230 державний № НОМЕР_28 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_29 ; ЗІЛ 431410 АГП-22 державний № НОМЕР_30 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_31 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-технологічний транспортний засіб: трактор колісний МТЗ-80 УК державний № НОМЕР_32 експлуатується з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Світлодарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 330232-414 державний № НОМЕР_33 ; ИЖ 2717- КТП-5державний № НОМЕР_34 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділ 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному Транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

В Костянтинівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не виконаний поточний ремонт газового колодязя №150 згідно графіку ремонтів на 2017 рік, порушено п.1.4 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-технічний огляд траси №1 підземних газопроводів по маршруту № 4 проводиться одним працівником, порушено п.1.10. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію екскаватора- навантажувача ІСВЗСХ інд. №ІСВЗСХ4ТЬ02258926, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах Авдіївської, Очеретинської, Торецької дільниць не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах не ознайомлені з інструкціями з охорони праці, що є порушенням п.3.16 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-не надано акти технічного опосвідченя балонів, встановлені на таких транспортних засобах: держ. номери НОМЕР_35 , НОМЕР_36 , НОМЕР_37 , НОМЕР_62 , НОМЕР_63 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 , НОМЕР_51 двигуни яких працюють на стисненому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00- 1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно додатку. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», чим було порушено п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеженню оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних/заходи для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. №1002), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з режиму роботи та безпечному обслуговуванню посудин, що працюють під тиском: автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. № 1002), автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246), чим порушено п.7.2.5 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-запобіжні пояси (в кількості 2 шт. - зав. №№ 006342, 006412), допускаються до експлуатації з відсутніми відмітками про проведення періодичних випробувань, чим порушено п.4.2.2 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-інструкція з охорони праці № 89 при виконанні робіт на висоті, в розділі «Загальні положення», не містить: вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що відносяться до питань охорони праці для даного виду робіт або професії, а також відомості про специфічні особливості організації праці і технологічних процесів та про коло трудових обов`язків працівників даної професії (що виконують даний вид робіт); характеристику основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії (виду робіт), особливості їх впливу на працівника; перелік видів спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, що підлягають видачі працівникам даної професії (виду робіт) згідно з чинними нормами; вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник під час виконання роботи, чим порушено п.2.5 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОП 00.0-4.15-98;

-інженерно-технічні працівники не забезпечені Правилами будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском, а обслуговуючий персонал - інструкціями, чим порушено п.7.1.16 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87.

В Торецькому відділенні Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: трансформаторної підстанції ТГ1-172, 6/0,4 кВ з трансформатором ТМ-180 кВА, зав.№665538; кабельної лінії КJ1 6кВ, L=1200 м (АСБ 3x120 мм2), чим порушено: п.6., п.15 додаток 3. «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: випробування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В), роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, що є порушенням п.6., додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» №1107.

На Авдіївській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не створено безпечні умови під час виконання робіт на висоті, а саме використовуються драбини (інв.№2,27) з несправними пристроями які запобігають зсуву та перекиданню під час виконання робіт, чим порушено п.1.5 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим Порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 Додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

На Очеретинській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАО 0.00-1.59-87.

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

В Слов`янському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах не вказаних у дозволі №1064.16.14 від 02.06.2016 року, чим порушено п.6., п. 14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах, чим порушено п.6, п.2 додаток 2, п.14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу: екскаватор ДСВЗСХ заводський ідент. НОМЕР_52 , держ. № НОМЕР_53 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів,- устаткування підвищеної небезпеки, а саме: газопроводам віком понад 40 років згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства згідно з додатком 2. п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-у встановленому порядку не проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці слюсарю ОСОБА_4 , який наказом № 183 від 04.10.2017 призначений слюсарем з ремонту крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 3.1, 3.6, 4.1 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку (1 раз на 3 роки) ОСОБА_5 призначений наказом № 183 від 04.10.2017 відповідальним за справний стан та безпечну експлуатацію крану реє. № Д1357/Кр, не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці (згідно нормативних документів діючих на підприємстві, а саме інструкцій з ОП № 90, 91), що є порушенням п. 5.1, 5.4, 5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з охорони праці для слюсаря під час ремонту крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

-у встановлені терміни (1 раз на 6 місяців) запобіжні пояси (інвентарні номери відсутні, обліковий № 2, 5) не пройшли випробування згідно вимог НД, що є порушенням п. 4.2.10 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на ремонт та технічне обслуговування крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 6, п.2 додатку 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-посудини реє.-№ К/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, К00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не експлуатуються. Після закінчення гранічного терміну експлуатації посудин реє. № К00176/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, 00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не проведене експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, що є порушенням п. 6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87, п. 9, 21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Лиманській дільниці Слов 'янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано інформації щодо проведення технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, що встановлені на автомобілі держ. № НОМЕР_54 , держ. № НОМЕР_55 , держ. № НОМЕР_56 , держ. № НОМЕР_57 , держ. № НОМЕР_58 , двигуни яких працюють на зрідженому газі, що є порушенням п.6.3.2 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт».

В Красноармійському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр. № Д.1358/Кр; підйомника реєстр. № Д.ООО6/Вп, чим порушено п.6 додаток 2 «Порядок видачі дозволів па виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання: комплексна трансформаторна підстанція (дані КТП «Горгаз») 6/0,4 кВ № 133234 з трансформатором ТМ-160- 6/0,4 кВ, зав. № 644852; повітряної лінії 6 кВ, які живлять КТП «Горгаз» чим порушено п. 7 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№ 1107;

-на підприємстві експлуатується устаткування підвищеної небезпеки, електричне устаткування електричних мереж напругою понад 1000 В, яке перевищило граничний строк експлуатації, а саме силовий трансформатор ТМ-160-6/0,4, зав. № НОМЕР_59 ., чим порушено: п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258; п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 687; п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових трансформаторів споживачів»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Покровськ залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15- 07;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій. Порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, а саме газопроводів віком понад 40 років В/Т: інв.№№114061100330100206, 114061100330100207, 114061100330100208, 114061100330100335, С/Т: інв.№№ 114061 100330200668, 114061100330200669, 114061100330201226, Н/Т: інв. №№ 114061100330309475, 114061100330309477 та ГРП віком понад 25 років ГРП №1. вул. Прімакова №1140611003201000436, ГРП №9 вул. Шибанкова № НОМЕР_60 , ГРП №12 вул. Колосова №1140611003201000682, ГРП №13 м-н Южний №1140611003201000438, ГРП №8 вул. Центральна №1140611003201000441, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткованя підвищеної небезпеки»; п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76 -15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Мирноградській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ Донецькоблгаз»:

-журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці» дільниці Красноармійського УГГ м. Мирноград не відповідає вимогам «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Мирноград залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсаря ВДГО ОСОБА_6 . Порушено п. 4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв. №№114061100330309476, 114061100330309478, 114061100330309486,114061100330309487,114061100330309490,114061100330309394, 114061100330309499 та ГРП віком понад 25 років ГРП № 1 вул. Центральна, ГРП №22 кв-л 40, ГРП №8 вул. Мирна, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Родинській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-при проведенні інструктажів з охорони праці працівникам дільниці Красноармійського УГГ м. Родинське не вказуються назви та номери інструкцій в обсязі яких їм проводився інструктаж, чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Родинське залучаються працівники , які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-відсутній наказ на уповноважену особу, яка має право видавати наряди-допуски по підприємству, чим порушено розділ VII п.7.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсарів ВДГО ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , чим порушено п. 4.1, п.4.3 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, чим порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років кв-л 16 інв.№114061100330309481, кв-л 28 інв.№114061100330309483, кв-л 17 інв.№114061100330309480, кв-л 18 інв.№114061 100330309482, та ГРП віком понад 25 років ГРП№1 вул. Южна інв.№114061100320100439, ГРП №2 вул. Пушкіна, інв. №114061100320100440, ГРП№3 вул. Маяковського інв.№114061 100320100442, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Селидівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Селидове залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті».

У Мар`їнському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу екскаватор ЕО-2621, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою вуличних газопроводів дворових вводів та ГРП, що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. ІII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою АДС , що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Курахівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників ОСОБА_9 , чим порушено п.4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці».

На Вугледарській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці робітникам дільниці ,що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V «Правила безпеки систем газопостачання».

На Піддубнецькій дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Красногорівській дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Докучаєвському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічних транспортних засобів, що є порушенням п.20 додатку 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах. Порушено п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Донській дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-на ГРП-1 та ГРП-2 смт. Донське не виконана перевірка щільності вибухонебезпечного освітлення, що є порушенням п.2.12 розділ. V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутній «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки», а саме: ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, чим порушено п.6 ПКМУ №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Новотроїцькій дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці (далі - Держпраці України) на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр.№92461, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додаток 2 пп.2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не отримано дозвіл Держпраці України на налагодження, ремонт, технічне обслуговування автопідйомнику реєстр.№Д470/Вп, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додатку 2 п.п. 2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутні відомості про проведення спеціального навчання та перевірки знань персоналу, який виконує роботи на висоті, чим порушено п.2.4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», п.1.3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті».

Зазначені вище порушення були встановлені працівниками Головного Управління Держпраці у Донецькій області при проведенні позапланових перевірок ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки згідно актів перевірки: №05.4-10/18 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.138-150), №5.1-7/10 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.1-4), №05.5-08/27 від 24.10.2017 року (т.4 а.с.19-22), №5.1-8/6 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.79-83), №5.1-8/5 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.48-55), № 05.5-19/27 від 24.10.2017 року (т.4 а.с.3-6), №05.3-12/87 від 24.10.2017 року (т.4 а.с.40-50), №05.1-5/13 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.90-94), №5.1-6/13 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.20-26), №05.4-8/33 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.157-160), №05.5-09/23 від 17.10.2019 року (т.3 а.с.234-237), №05.5-09/24 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.238-241), №05.5-08/26 від 19.10.2017 року (т.4 а.с.11-14), №05.4-5/22 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.119-123), №05.4-7/21 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.167-177), №05.4-7/20 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.164-166), №05.4-7/19 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.161-163), №05.5-05/27 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.229-232), №05.5-06/26 від 24.10.2017 року (т.4 а.с.28-31), №05.1-9/1 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.106-111), №05.4-3/16 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.151-156), №05.4-6/30 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.124-137), №05.1-1/1 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.113-115), №05.1-1/2 від 24.10.2017 року (т.3 а.с.44-46).

Як вбачається з повідомлень про усунення порушень структурними підрозділами ПАТ «Донецькоблгаз», порушення, які були виявлені під час проведення перевірок, усувались підприємством в терміни, встановлені приписами посадових осіб Головного управління Держпраці у Донецькій області (т.3 а.с.5-19, 27-43, 47, 56-78, 84-89, 95-105, 112, 116-117, 176-228, 233, 242-252, т.4 а.с.1-2, 7-10, 15-18, 23-27, 32-39, 51-68).

На підставі ухвали слідчого судді Приморського районного суду м.Маріуполя від 12.02.2018 року, протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 12.03.2018 р. старшим оперуповноваженим УЗЕ в Донецькій області Лотоцьким Д.А. за дорученням слідчого були вилучені у ПАТ «Донецькобглаз» копії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (т.4 а.с.81-109).

Згідно ухвали Донецького апеляційного суду від 09.10.2018 року, ухвалу слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року, якою було задоволено клопотання старшого слідчого з ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області про надання дозволу та проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України ПАТ «Донецькоблгаз» м.Краматорськ Донецької області та його структурних підрозділів скасовано, постановлено нову ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області про надання дозволу та проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України ПАТ «Донецькоблгаз» м.Краматорськ Донецької області та його структурних підрозділів (т.5 а.с.122-124).

Аналізуючи надані стороною обвинувачення письмові докази - акти перевірок суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів Головним управлінням Держпраці в Донецькій області №05.4-10/18 від 24.10.2017 року, №5.1-7/10 від 24.10.2017 року, №05.5-08/27 від 24.10.2017 року, №5.1-8/6 від 24.10.2017 року, №5.1-8/5 від 24.10.2017 року, № 05.5-19/27 від 24.10.2017 року, №05.3-12/87 від 24.10.2017 року, №05.1-5/13 від 24.10.2017 року, №5.1-6/13 від 24.10.2017 року, №05.4-8/33 від 24.10.2017 року, №05.5-09/23 від 17.10.2017 року, №05.5-09/24 від 24.10.2017 року, №05.5-08/26 від 19.10.2017 року, №05.4-5/22 від 24.10.2017 року, №05.4-7/21 від 24.10.2017 року, №05.4-7/20 від 24.10.2017 року, №05.4-7/19 від 24.10.2017 року, №05.5-05/27 від 24.10.2017 року, №05.5-06/26 від 24.10.2017 року, №05.1-9/1 від 24.10.2017 року, №05.4-3/16 від 24.10.2017 року, №05.4-6/30 від 24.10.2017 року, №05.1-1/1 від 24.10.2017 року, №05.1-1/2 від 24.10.2017 року у сукупності з доводами сторони захисту стосовно їх недопустимості, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1,2 статті 86 КПК України, доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Допустимість доказів - це їх правова придатність для використання у кримінальному процесі як аргументів у доказуванні. Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому законом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може послатися суд при ухваленні судового рішення. Допустимість доказів означає, що: 1) фактичні дані як докази одержані уповноваженим на те суб`єктом; 2) фактичні дані одержані у встановленому законом порядку з дотриманням процесуальної форми, яка гарантує захист прав та законних інтересів громадян; 3) фактичні дані та сам процес їх одержання належним чином закріплені та засвідчені; 4) зібрані докази та інші матеріали кримінальної справи загалом дозволяють здійснити перевірку достовірності та законності одержання фактичних даних.

Зі змісту вищезазначених актів перевірок вбачається, що перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів були проведені на підставі ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року, якою надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних виробничих підрозділів.

КПК України прямо не передбачає повноваження слідчого або прокурора «призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом». Дійсно, в редакції, що діяла до 15 липня 2015 року, КПК передбачав такі повноваження в пункті 6 частини другої статті 36 і пункті 4 частини другої статті 40 КПК. Однак підпунктом 12 пункту 5 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» з переліку повноважень прокурора (у статті 36 КПК) і слідчого (у статті 40 КПК) це повноваження було виключено. Закон набрав чинності 15 липня 2015 року. Таким чином, законодавець визначив, що з 15 липня 2015 року прокурор і слідчий не мають повноважень «призначати ревізії і перевірки». Зазначені законодавчі зміни у сукупності з положеннями пункту 2 Постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, відповідно до якого: «Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України», були підставою звернення сторони обвинувачення до слідчого судді з клопотаннями про надання дозволу на проведення перевірок, за наслідком розгляду яких було постановлено ухвали про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.

Однак, відповідно до положень КПК України, з огляду на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові у справі № 51-499км17 від 06.03.2018 року, слідчий суддя не має повноважень приймати рішення щодо проведення перевірок. Таким чином, надавши слідчому дозвіл на проведення перевірки, слідчий суддя прийняв рішення, яке не передбачене кримінальним процесуальним законодавством.

Ухвалою Донецького апеляційного суду від 09.10.2018 року ухвала слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року скасована, постановлена ухвала про відмову у задоволенні клопотання слідчого про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки. Саме тому зазначені докази є недопустимими і не можуть бути прийняті судом до уваги.

Відповідно до висновку експерта № 2656/527-531 за результатами проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 року, суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна) та ряд його структурних підрозділів, (Слов`янське Управління газопостачання та газифікації, Красноармійське Управління газопостачання та газифікації, Артемівське Управління газопостачання та газифікації; Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації) відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою.

В Артемівському Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені наступні порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

-п.8, п.9, п.10, п.13, п.21, п.22, п.23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-п.6.3.1, п.6.3.2, п.6.4.1, п.6.4.3, п.7.11, п.7.1.13 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском»;

-п.3.9, п.5.5 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-п.6, п.15 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-розділ IV п.15, розділ ІІІ п.3.2, п.3.3, п.3.6, розділ IV п.4.3, п.4.13, розділ VII п.7.4, розділ VIII п.8.1, розділ V п.1.15, розділ ІХ п.9.2 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-п.4.1, п.4.9 розділу IV, п.7.3 розділу VII «Порядок технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»;

-п.5 «Порядок проведення державного технічного огляду великотонажних та інших технологічних транспортних засобів» НПАОП 0.00-6.01-10;

-розділ 4 п.4.2.5 «Технічне обслуговування вогнегасників»;

-п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

-п.2.9 розділу 2 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

-ст.16 Закон України «Про транспорт» ( зі змінами та доповненнями);

-ст.13, ст.16, ст.17, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

В Костянтинівському Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

-п.1.4, п.1.10, п.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»

-п.6, п.15, п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-п.3.16, п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-15.

-п.6.3.1, п.6.3.2, п.7.1.13, п.7.1.16, п.7.2.5, п.10.1.29 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»

-п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання».

-п.8 «Прядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-п.1.5, п.1.6, п.4.2.2, п.1.7.6 додаток 3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

-п.2.56 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОП 00.0-4.15-98

-ст.13, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

У Слов?янському управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничому підрозділі були виявлені наступні порушення:

-п.6, п.14, п.20 додаток 3; п.6, п.2 додаток 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-ст.16 Закону України «Про транспорт»;

-п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»;

-п.1.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-додаток 2 п.9, п.10, п.13, п.21, п.22, п.23 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-п.3.1, п.3.6, п.4.1, п.5.1, п.5.4, п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-п.3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

-п.6.3.2, п.6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин, працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-ст.13, ст.14, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

У Красноармійському управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені наступні порушення:

-п.6 додаток 2, п.7, п.20 додаток 3; додаток 3 пп.19 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107.

-п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258.

-п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткуванні підвищеної небезпеки» №687.

-п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових, трансформаторів споживачів».

-п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

-розділ III п.3.5, п.3.6; п.1.15, п.2.12 розділу V; п.7.3 розділ VII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

-п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатації систем газопостачання;

-п.6.10 додаток 6 п.4.1, п.4,3, п.6,5 розділ 6 п.2,4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»

-п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання».

-п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»

- ст. 13, ст. 17, ст. 18, ст.20, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

В діях (бездіяльності) головного інженера ОСОБА_1 існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків на відповідних об`єктах з підвищеною небезпекою (т.4 а.с.115-143).

Зазначений доказ суд не може прийняти як допустимий з огляду на наступне.

Європейський суд з прав людини застосовує у своїй практиці, зокрема у рішеннях в справах «Балицький проти України», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Шабельник проти України» різновид доктрини «плодів отруєного дерева», яка полягає в тому, що коли визнаються недопустимими не лише докази, які безпосередньо отримані внаслідок порушення, а також і докази, які б не були отримані, якби не були отримані перші. Таким чином, допустимі самі по собі докази, отримані за допомогою відомостей, джерелом яких є недопустимі докази, стають недопустимими.

Фактичні дані є недопустимими і не повинні мати значення доказів, якщо вони є «плодами отруєного дерева» - доказ, отриманий на підставі заздалегідь неприпустимого доказу. «Очевидна недопустимість» є якісною інтегративною характеристикою допущених порушень передбаченого законом порядку збирання доказів. Її сутність полягає в тому, що такі порушення є безсумнівними, безперечними і саме в силу цього не потребують здійснення їх перевірки і співставлення з іншими доказами, наданими учасниками судового провадження.

Оскільки на вирішення експерту були поставлені питання щодо порушень, встановленими актами перевірки ГУ Держпраці у Донецькій області, які визнані судом недопустимими доказами, як такі, що отримані в порядку, не передбаченому КПК України, то висновок за результатами проведення судової інженерно-технічної експертизи № 2656/527-531 від 22.03.2018 року також визнається судом недопустимим доказом.

Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Аналізуючи показання свідків обвинувачення - ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_31 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , суд зазначає, що вказані свідки у судовому засіданні надали показання стосовно проведення перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів та фактично підтвердили обставини, викладені ними в актах перевірки. Свідки підтвердили, що перевірка проводилася лише тих документів які їм були надані. Оскільки акти перевірки визнані судом недопустимими доказами, показання зазначених свідків правового значення для кримінального провадження не мають.

Показання експерта ОСОБА_28 , який проводив у кримінальному провадженні судову інженерно-технічну експертизу, також ґрунтуються виключно на актах перевірки, на підставі яких він і проводив експертне дослідження, на місце він також не виїжджав, з працівниками ГУ Держпраці в Донецькій області чи ПАТ «Донецькоблгаз» з зазначеного приводу не спілкувався, що і підтвердив у судовому засіданні.

Надані суду стороною обвинувачення акти перевірок та висновки судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 р. судом визнані недопустимими доказами.

Інших доказів на підтвердження вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення сторона обвинувачення суду не надала.

Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що обвинувачений ОСОБА_1 раніше не судимий, на обліку у медичних установах м.Краматорська не перебуває, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Обвинувачений ОСОБА_1 позитивно характеризується за місцем роботи, жодного разу не притягувався до дисциплінарної відповідальності, під час своєї професійної діяльності за багаторічну сумлінну працю та високі досягнення у роботі неодноразово нагороджений почесними грамотами ПАТ «Донецькоблгаз та Донецької обласної державної адміністрації (т.4 а.с.246-252, т.5 а.с.1-33).

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 272 КК України, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою має створити загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків, що інкриміновано ОСОБА_1 .

При цьому, створення загрози загибелі людей повинне бути реальним, свідчити про виникнення в конкретному виробничому процесі або внаслідок його такого небезпечного стану (загрози), коли з необхідністю можуть настати передбачені законом наслідки. Ненастання наслідків може бути пов`язане або зі своєчасним припиненням порушення, як самим порушником, так і іншими особами, або за «щасливої випадковості» (наприклад, при заваленні конструкції, в зоні її падіння нікого не виявилось).

Тобто, реальність загрози має бути виражена у конкретній ситуації, що виникла у зв`язку з порушенням правил безпеки, і саме ця обстановка підлягає відображенню у пред`явленому обвинуваченні, підтверджується доказами та утворює об`єктивну сторону кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України. Сама ж наявність певної низки порушень правил безпеки на виробництві з підвищеною небезпекою, не може свідчити про вчинення цього кримінального правопорушення, оскільки відповідальність за його вчинення настає лише за умови, що ці порушення мали місце під час виконання встановленого виду робіт.

Разом з тим, в даному випадку, при складанні обвинувального акту, орган досудового розслідування, обмежився лише формальним перерахуванням порушень виявлених посадовими особами ГУ Держпраці та висновками експертизи.

Таким чином, стороною обвинувачення не надано суду жодного допустимого доказу на підтвердження вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, в якому обвинувачується ОСОБА_1 .

Підсумовуючи вищенаведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що у рамках висунутого обвинувачення стороною обвинувачення не доведено, що вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується ОСОБА_1 .

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Так, у справі «Барбера, Мессеге та Хабардо проти Іспанії» Європейський Суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинуватості вимагає, серед іншого, щоб, виконуючи свої обов`язки, судді не розпочинали розгляд справи з упередженої думки, що підсудний вчинив злочин, який йому ставиться в вину; обов`язок доказування лежить на обвинуваченні, і будь-який сумнів має тлумачитися на користь підсудного.

Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9, визнання особи винуватою у вчиненні злочину може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Згідно ч.2 ст. 62 Конституції України та ч.2 ст.17 КПК України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчинені злочину (кримінального правопорушення) і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом, а відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України та ч. 4 ст. 17 КПК України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.

При цьому всі викладені в обвинувальному акті обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.

Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).

Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».

Відповідно до ч. 3 ст. 373 КПК України обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення в ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Враховуючи встановлені обставини та наведені норми процесуального права, суд приходить до переконання про ухвалення виправдувального вироку щодо ОСОБА_1 , обвинуваченого у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватися, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, у відповідності до положення п. 1 ч. 1 ст. 373 КПК України, тобто за недоведеністю того, що вчинено кримінальне правопорушення, в якому він обвинувачується.

Цивільний позов не заявлений. Заходи забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_1 не застосовувались.

Процесуальні витрати за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року у сумі 20 020,00 грн. слід віднести на рахунок держави.

Речові докази: акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-7/10, акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-6/13, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-1/1, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-1/2, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-8/5, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-8/6, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-5/13, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-9/1, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-5/22, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-6/30 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-10/18 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-3/16 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-8/33, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/19, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/20, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/21, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-05/27, акт перевірки від 17.10.2017 №05.5-09/23, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-09/24, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-19/27, акт перевірки від 19.10.2017 №05.5-08/26, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-08/27; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-06/26; акт перевірки від 24.10.2017 №05.3-12/87, що зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 373-374 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

ОСОБА_1 визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч.1 ст.272 КК України та виправдати у зв`язку із недоведеністю вчинення кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується.

Заходи забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_1 не застосовувались.

Процесуальні витрати за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року у сумі 20 020,00 грн. - віднести на рахунок держави.

Речові докази: акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-7/10, акт перевірки від 24.10.2017 №5.1-6/13, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-1/1, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-1/2, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-8/5, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-8/6, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-5/13, акт перевірки від 24.10.2017 №05.1-9/1, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-5/22, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-6/30 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-10/18 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-3/16 з додатками; акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-8/33, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/19, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/20, акт перевірки від 24.10.2017 №05.4-7/21, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-05/27, акт перевірки від 17.10.2017 №05.5-09/23, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-09/24, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-19/27, акт перевірки від 19.10.2017 №05.5-08/26, акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-08/27; акт перевірки від 24.10.2017 №05.5-06/26; акт перевірки від 24.10.2017 №05.3-12/87, що зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

На вирок може бути подана апеляція до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області на протязі 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий

суддя

О

. Ю. Кравченко

Джерело: ЄДРСР 92155024
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку