12.10.2020
РІШЕННЯ
Іменем України
06жовтня 2020 року с.м.т.Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого судді - Тордія Е.Н. секретар судових засідань-Реуцька Н.В.
номер справи №637/561/20 (2-о/637/29/20)
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
участь у справі приймала: заінтересована особа ОСОБА_1
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вприміщені Шевченківськогорайонного судуХарківської областіцивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Березівська сільська рада Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції заявника та заінтересованої особи.
23 червня 2020 року ОСОБА_2 звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області з заявою про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу.
В обґрунтування вимог заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їїбабуся ОСОБА_3 .Післяїї смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю), розміром 8.54 в умовних кадастрових гектарах, яка належала їй згідносертифікату на земельну частку (пай) (серія ХР №0030482). Її батько, а син померлої ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя бабуся на ім`я невістки, а її матері - ОСОБА_5 залишила заповіт. ІНФОРМАЦІЯ_3 мати померла, але оформити спадщину не встигла.Заявник, прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_5 та отримала свідоцтво. Звернувшись до відповідних органів з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті бабусі їй було відмовлено в зв`язку з розбіжностями в правовстановлюючих документах.
Так ,в сертифікаті про права на земельну частку (пай),прізвище бабусі зазначено як - ОСОБА_6 , а в інших документах, в свідоцтві про смерть - ОСОБА_7 . Також, з невідомих обставин було втрачено свідоцтво про народження її батька ОСОБА_4 шо не дало можливості підтвердити родині стосунки між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Вирішити питання в адміністративному порядку неможливо.
В зв`язку з помилкою в написанні прізвища бабусі в сертифікаті на земельну частку (пай),та відсутність документів підтверджуючих родинні відносини, вона не може оформити спадщину.
Тому звернулася до суду та просить встановити факт,
належностіправовстановлюючогодокументу ОСОБА_3 та встановити факт родинних відносин.
Заявник в судове засідання не з`явилась , надала до суду заяву про розглД чспррави за своєї відсутності, прохала заяву задовольнити у повному обсязі.
Заінтересована особа: представник Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської областів судове засідання не з`явився надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та проти задоволення заяви ОСОБА_2 не заперечує.
Заінтересована особа : ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що вона є рідною сестрою ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 та їх матір`ю є ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також доповнила, що заявник одному доводиться донькою, а іншій внучкою. Проти задоволення заяви своєї племінниці ОСОБА_2 не заперечувала.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
25 червня 2020 року по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи в загальному провадженні, призначено судове засідання на 06 липня 2020 року. Також заінтересованим особам наданий строк для подання відзиву на заявлені вимоги.
24 квітня 2020 року було винесено ухвалу суду про прийняття справи до свого провадження, в зв`язку з відставкою судді ОСОБА_8 .
Представник Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області в судове засідання не з`явився надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення вимог ОСОБА_2 не заперечував.
Заявником надано клопотання про залучення до матеріалів справи належних доказів (правовстановлюючих документів). Виклик свідків та витребування у приватного нотаріуса інформацію зі спадкового реєстру щодо виданих свідоцтв та складених заповітів після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд, вислухавши заінтересовану особу ОСОБА_1 , свідків, перевіривши матеріали справи, вважає що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини встановлені судом.
Відповідно до свідоцтва (серія НОМЕР_1 виданого Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 7 січня 1971 року) 7 січня 1971 року батьки заявника: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , одружилися.
З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_2 виданого Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області 30 листопада 1971 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_9 , батьками якої відповідно вказані: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Заявник 27 грудня 1988року одружилася та набула прізвища ОСОБА_10 , згідно свідоцтва про укладення шлюбу (серія НОМЕР_3 виданого Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області).
Батько заявника ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_4 видане Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області 21 жовтня 1992 року) (а.с.8).
Свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_5 яке видане Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 20 жовтня 2012 року) засвідчено факт того, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника ОСОБА_5 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 12 вересня 2019 року бабуся заявника ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Безм`ятежне Шевченківського району Харківської області.
За життя бабуся заявника отримала сертифікат на земельну частку (пай) (серія ХР № 0030487), виданий на підставі рішення Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області 21 червня 1996 року за № 174, зареєстрований 21 червня 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земльну частку (пай) за №487. В якому її прізвище вказане як ОСОБА_3 .
Також ОСОБА_3 склала заповіт, який посвідчений 11 червня 1996 року секретарем Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яким все своє майно, яке належало їй до дня смерті та законом, заповідала своїй невістці, а матері заявника ОСОБА_5 .
З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_6 видане Старовірівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 17 червня 1959 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася рідна тітка заявника ОСОБА_11 , яка ІНФОРМАЦІЯ_6 одружилася та набула прізвища ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про одруження (серія НОМЕР_7 видане Березівською сільською радою Куп`янського району Харківської області від 7 березня 1963 року).
Надана довідка №08-30/220 Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області від 04 листопада 2019 року засвідчує той факт, що ОСОБА_5 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , значилася зареєстрованою та постійно проживала в с.Березівка Шевченківскього району Харківської області.
Бабуся заявника - ОСОБА_3 в архівних документа російською ( ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ) до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , значилася зареєстрованою та проживала в с.Безм`ятежне Шевченківського району Харківської області, та надень смерті ОСОБА_3 з нею проживали та значаться зареєстрованими: зять ОСОБА_13 , 1938 року народження; донька ОСОБА_1 , 1944 року народження; чоловік онуки ОСОБА_14 , 1972 року народження; онука ОСОБА_15 , 1974 року народження; правнук ОСОБА_16 , 1994 року народження (згідно погосподарської книги №1, по господарського обліку №34).
Відповідно до наданої відповіді відділом Шевченківського Держгеокадастру у Харківській області в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по АТ «Дружба» здійснено запис за номером 487 від 21 червня 1996 року щодо реєстрації сертифікату серія ХР №0030487 виготовленого на ім`я ОСОБА_3 (а.с.18-19).
З листа № 27-150/20 Шевченківського відділу Ддержгеокадастру від 25 травня 2020 року, заявнику відмовлено в виправлені помилки в написанні ім`я бабусі в сертифікаті на право на земельну частку (пай) (серія ХР №0030487) з посиланням на п. 5 ,8 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». За вказаним нормативним документом, сертифікати на право на земельну частку (пай) були виготовлені в необхідній кількості відповідно до кількості пайовиків і видавалися в одному екземплярі на руки, архівні екземпляри відсутні та не виготовлялися. Тому бланків для роздрукування сертифікатів немає, їх виготовлення не планується і дублікати втрачених сертифікатів не видаються, виправлення не вносяться. Тому заявнику запропоновано звернутися до суду для вирішення даного питання.
Відповідно до листа № 252/02-17 нотаріуса Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області від 21 травня 2020 року вбачається, що видати на ім`я ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не вбачається можливим, у зв`язку з розбіжністю прізвища спадкодавиці в правовстановлюючих документах, та в свідоцтві про смерть, а також відсутні правовстановлюючі документи підтверджуючі родинні відносини між померлою ОСОБА_3 та її померлим сином ОСОБА_4 для вирішення та встановлення даних фактів заявнику запропоновано звернутися до суду.
Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , підтвердили, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_3 ., яка працювала у колгоспі та отримала сертифікат на право на земельну частку ( пай).
Враховуючи надані до суду докази, відповідно до вищевказаних документів, також на підставі пояснень заявника, заінтересованої особи, свідків, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_4 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_3 є однією і тією ж особою, і документи видані на прізвище однієї стосуються іншої.
Статтею 293Цивільно-процесуальногокодексу України передбачено, що суд в порядку непозовного цивільного судочинства може розглядати справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.1, п.6 ч.1 ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичнимиособами, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особи, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Частиною 2 ст.315 Цивільно-процесуального кодексу України, зазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31березня 1995року №5«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Оцінивши надані до суду докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 є спадкоємцем другої черги за законом після смертібабусі, встановлення зазначених фактів, має для заявникаюридичне значення,оскільки відповідно до норм діючого законодавства заявник може мати право власності на земельну частку (пай), але відсутність підтвердження вказаних обставин може позбавитиїї вказаних прав.
З таких обставин, з умов виваженості, розумності і справедливості, суд вважає заяву ОСОБА_2 доведеною та такою що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 200, 206, 259, 293, 315 Цивільно-процесуального кодексу України, до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Березівська сільська рада Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу задовольнити.
Встановити факт того, що сертифікат на право на земельну частку (пай) із земель реформованого АТ «Дружба», розміром 8.54 в умовних кадастрових гектарах, виданий на підставі розпорядження Шевченківскьої РДА 21 червня 1996 року за №174 та зареєстрований 21 червня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 487, виданий на ім`я ОСОБА_3 , належить ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт того, що ОСОБА_4 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ