Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2020 р. Справа№200/216/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
за участю
секретаря судового засідання Дьяченка Є.І.,
представника позивача, третіх осіб 1 і 2 Гулька С.В. в режимі відеоконференції в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва,
відповідача 1 ОСОБА_1 в режимі відеоконференції в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва,
розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шапошник Євгенії Ігорівни, Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправною відмови у проведенні реєстраційних дій та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
08 січня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» (далі - позивач, ТОВ «Тар Альянс») до державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шапошник Євгенії Ігорівни (далі - відповідач 1, держреєстратор ОСОБА_1 ), Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач 2, Шевченківська районна в м. Києві держадміністрація), надісланий на адресу суду 24 грудня 2019 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправною відмову держреєстратора ОСОБА_1 у проведенні реєстраційних дій «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності», яка викладена у повідомленні від 18 грудня 2019 року, за заявою ТОВ «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
2. зобов`язати Шевченківську районну в м. Києві держадміністрацію провести державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до заяви ТОВ «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року, а саме:
- виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як про керівника ТОВ «Тар Альянс» шляхом заміни відомостей про керівника ТОВ «Тар Альянс» на відомості про голову ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 );
- виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс»;
- включити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_4 ) як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності, з повноваженнями: підписання фінансових, банківських документів, бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності (том 1 а.с. 1-8).
І. Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
13 січня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/216/20-а; вирішив розглядати справу в порядку загального позовного провадження, розпочав підготовче провадження та призначив підготовче засідання на 12 лютого 2020 року (том 1 а.с. 49-50).
31 січня 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_2 про вступ у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача (том 1 а.с. 63-64).
04 лютого 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_3 про вступ у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача (том 1 а.с. 77-78).
12 лютого 2020 року в підготовчому засіданні суд постановив ухвалу про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 (далі - третя особа 1, ОСОБА_2 ) та ОСОБА_3 (далі - третя особа 2, ОСОБА_3 ) (том 1 а.с. 112-113).
В підготовчому засідання оголошена перерва до 06 березня 2020 року.
06 березня 2020 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 27 березня 2020 року (том 1 а.с. 196-197).
В судовому засіданні оголошувалися перерви до 06 квітня 2020 року, до 23 квітня 2020 року та до 05 травня 2020 року.
Відповідно до ч. 2 ст. КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України установлений карантин.
Відповідно до п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. 193 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Таким чином, справа розглянута в межах строку, визначеного ч. 2 ст. 193 КАС України, з урахуванням положень п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
На підставі ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час розгляду справи здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
В судовому засіданні представник позивача, третіх осіб 1 і 2, а також відповідач 1 надали пояснення, аналогічні тим, що викладені в їх заявах по суті справи.
ІІ. Стислий виклад позиції позивача, третіх осіб та відповідача.
ТОВ «Тар Альянс» звернулося до суду з цим позовом, вважаючи протиправною відмову держреєстратора ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), яка наведена в повідомленні від 18 грудня 2019 року, з наступних підстав:
- у зв`язку з призначенням ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» в силу приписів ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) припинилися повноваження керівника цієї юридичної особи. Як наслідок, посилання відповідача 1 в обґрунтування відмови на п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755) є необґрунтованим;
- ст. 241-1 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, (далі - Інструкція № 58) не містять вимог до рішення учасника товариства з обмеженою відповідальністю, яке подається державному реєстратору для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР. Як наслідок, посилання на ці норми в обґрунтування відмови є безпідставним;
- Закон № 755 не містить вимог про те, що в рішенні про внесення змін до ЄДР у зв`язку зі зміною керівника мають бути зазначені дата звільнення попереднього та дата призначення нового. Закон № 755 також не передбачає включення до ЄДР відомостей про дати призначення та звільнення керівника юридичної особи. Як наслідок, висновок відповідача 1, що відсутність в рішенні про зміну керівника дати звільнення попереднього та дати призначення нового є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації, є безпідставним.
Позивач наголошує, що протиправна відмова відповідача 1 у проведенні державної реєстрації призводить до порушення принципів функціонування ЄДР та мети його створення, оскільки ЄДР містить відомості про керівника ТОВ «Тар Альянс», які не відповідають дійсності.
Позивач відзначає, що в повідомлені відповідача 1 взагалі не зазначені підстави відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей у ЄДР щодо зміни осіб, які мають право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності, та розцінює це як невмотивовану відмову.
На переконання позивача, відповідач 1 дійшла помилкового висновку про наявність підстав для зупинення розгляду поданих уповноваженою особою ТОВ «Тар Альянс» документів з причини відсутності в заяві від 17 грудня 2019 року терміну її розгляду.
Позивач вважає, що п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 755 визначений загальний строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації.
Необхідність заповнювати відповідні поля заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Форма 3, затверджена п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2016 року за № 1500/29630, «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань») постає тоді, коли заявник має намір провести державну реєстрацію у скорочені строки, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у скорочені строки» (том 1 а.с. 1-8).
Третя особа 1 - ОСОБА_2 в заяві про вступ у справу в якості третьої особи та у поясненнях зазначила, що з 20 квітня 2016 року звільнена з посади директора з кадрових питань та побуту ТОВ «Тар Альянс», не є керівником товариства або особою, уповноваженою представляти його у правовідносинах з іншими особами.
Третя особа 1 вважала, що наявність в ЄДР недостовірної інформації про неї як про керівника ТОВ «Тар Альянс» порушує її права та законні інтереси і суперечить принципам ведення цього реєстру (том 1 а.с. 63-64, 158-162).
Третя особа 2 - ОСОБА_3 в заяві про вступ у справу в якості третьої особи та у поясненнях зазначила, що з 31 липня 2019 року звільнена з посади члена дирекції ТОВ «Тар Альянс», на теперішній час не є особою, яка має право вчиняти дії від імені цього товариства.
Третя особа 2 вважала, що наявність в ЄДР недостовірної інформації про неї як про підписанта по відношенню до ТОВ «Тар Альянс» порушує її права та законні інтереси і суперечить принципам ведення ЄДР (том 1 а.с. 77-78, 175-177).
Відповідач 1 надала відзив на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позовних вимог, доводила, що відмовивши у проведенні державної реєстрації, діяла в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Відповідач 1 дійшла висновку про наявність підстави для відмови у проведенні державної реєстрації, яка передбачена п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755, оскільки подані документи суперечили вимогам Конституції та законів України, а саме ч. 13 ст. 39 Закону Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VІІІ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі - Закон № 2275), відповідно до якої повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків.
За твердженням відповідача 1 норма ч. 13 ст. 39 Закону № 2275 є імперативною та не передбачає виключень на випадок припинення товариств (їх ліквідації чи реорганізації). Наголошувала на тому, що 10 грудня 2019 року загальні збори учасників ТОВ «Тар Альянс» рішення про призначення нового одноосібного виконавчого органу не приймали.
На переконання відповідача 1 існує колізія між приписами ч. 4 ст. 105 ЦК України та ч. 13 ст. 39 Закону № 2275, яка має бути вирішена на користь спеціальної, прийнятої пізніше у часі норми, а саме - ч. 13 ст. 39 Закону № 2257. Такі висновки відповідача 1 ґрунтувалися на роз`ясненнях Міністерства юстиції України, викладених у ч. ч. 1, 4 його листа від 26 грудня 2008 року № 758-0-2-08-19 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії».
Відповідач 1 вважала рішення учасника ТОВ «Тар Альянс» від 10 грудня 2019 року таким, що не відповідає вимогам ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58, оскільки в ньому відсутні дати звільнення та призначення керівника товариства.
На переконання відповідача 1 відсутність цієї інформації унеможливлює встановлення останнього робочого дня керівника.
Покликаючись на п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону № 755, відповідач 1 стверджувала, що не може самовільно обирати, визначати та засвідчувати дату, з якої особа втрачає відповідні повноваження, оскільки це суперечитиме таким принципам державної реєстрації як об`єктивність і достовірність відомостей.
Відповідач 1 наголошувала, що рішення учасника ТОВ «Тар Альянс» від 10 грудня 2019 року не є рішенням про звільнення керівника, а є рішенням про реєстрацію змін, що вносяться до ЄДР.
Зазначала, що п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону № 755 встановлений загальний перелік документів, що подаються для будь-якого типу змін про юридичну особу, що містяться в ЄДР, крім змін до відомостей передбачених ч. 5 ст. 17 цього Закону.
Для зміни відомостей про керівника юридичної особи, про що йшлося в заяві від 17 грудня 2019 року, подається рішення, визначене п. 7 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275 з урахуванням положень ст. 37 цього Закону. Таким рішенням є рішення загальних зборів учасників про обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них).
Таке рішення для державної реєстрації не подане, отже підстав для внесення змін до відомостей про керівника юридичної особи не було.
З приводу доводів позивача про неможливість подання відповідного рішення у зв`язку зі змінами в законодавстві відповідач 1 зауважила, що на дату звернення для вчинення реєстраційної дії Закон № 755 імперативно визначав порядок, в якому надаються рішення уповноваженого органу управління для вчинення реєстраційних дій, а тому позивач не може посилатися на жодні обставини, які унеможливлюють виконання вимог, прямо передбачених законодавством.
Щодо проведення державної реєстрації змін до відомостей у ЄДР щодо зміни осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, відповідач 1 зазначила, що позивачем був поданий пакет документів на здійснення декількох реєстраційних дій та змін.
Покликаючись на п. 8 Розділу ІІ Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2016 року за № 200/28330 (далі - Порядок № 359/5), відповідач 1 доводила, що у строки, визначені законом, здійснила перевірку зареєстрованих в ЄДР документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації. Встановивши наявність підстав як для зупинення їх розгляду, так і для відмови у державній реєстрації, які не пов`язані одна з одною, та дійшовши висновку, що усунення підстав для зупинення розгляду документів не матиме наслідком проведення державної реєстрації, сформувала повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав як для відмови у державній реєстрації, так і для зупинення розгляду документів.
Відповідач 1 доводила, що нею була встановлена підстава для зупинення розгляду документів, що передбачена п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 755 і полягає у невідповідності документів вимогам, установленим ч. 2 ст. 15 цього Закону № 755, оскільки в заяві від 17 грудня 2019 року не зазначений термін її розгляду (том 1 а.с. 91-93).
Відповідач 2 свого ставлення до заявлених позовних вимог не висловив, правом на подання відзиву на позовну заяву та інших заяв про суті справи не скористався.
Позивач подав відповідь на відзив (том 1 а.с. 138-145).
Позивач не вбачав колізії між нормами ч. 4 ст. 105 ЦК України та ч. 13 ст. 39 Закону № 2275.
Покликаючись на ч. 2 ст. 48 Закону № 2275, стверджував, що добровільне припинення товариства здійснюється за рішенням загальних зборів учасників у порядку, встановленому цим законом, з дотриманням вимог, встановлених законодавством.
Позивач доводив, що у спірних правовідносинах належало застосовувати не ч. 13 ст. 39 Закону № 2275, а ч. 2 ст. 48 цього Закону та ч. 4 ст. 105 ЦК України, оскільки йшлося не про зміну керівника у «діючому» товаристві, а про товариство, яке перебуває на стадії ліквідації.
Посилання відповідача 1 на ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58 відповідач вважав безпідставними.
Покликаючись на п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону № 755, позивач стверджував, що законом не передбачено внесення до ЄДР дат звільнення та призначення керівника юридичної особи.
Окремо позивач наголошував на тому, що і ОСОБА_2 , і ОСОБА_7 не перебувають у трудових відносинах з ТОВ «Тар Альянс», а тому наявність в ЄДР інформації, яка не відповідає дійсності, не лише суперечить принципам функціонування ЄДР, але й призводить до порушення прав цих осіб.
Стверджував, що рішення учасника ТОВ «Тар Альянс» від 10 грудня 2019 року повною мірою відповідає вимогам п. 7 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275 та п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону № 755 (том 1 а.с. 138-145).
Відповідач 1 подала заперечення, одночасно заявивши клопотання про поновлення строк для подання цієї заяви по суті справи (том 2 а.с. 28-29).
Відповідно до п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. 164 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Відповідач 1 отримала відповідь на відзив 11 березня 2020 року, про що свідчить трекінг поштового відправлення (том 2 а.с. 46).
Ухвалою від 13 січня 2020 року для подання заперечення суд встановив відповідачам п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив.
Відповідач 1 подала заперечення 28 квітня 2020 року, тобто в межах строку, визначеного ч. 3 ст. 164 КАС України з урахуванням п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» цього Кодексу, а тому суд прийняв їх до розгляду.
Відповідач 1 вказала на те, що 10 грудня 2019 року ТОВ «Тар Альянс» вже звертався до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, щодо зміни керівника або відомостей про керівника та зміни фізичних осіб або зміни відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, тощо.
11 грудня 2019 року державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Карташовою М.П. прийнято рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей, з приводу яких звернувся позивач, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755, виходячи з того, що наданні позивачем документи суперечать змісту ст. 4 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669).
Відповідач 1 стверджувала, що згадане вище рішення держреєстратора ОСОБА_8 в судовому або адміністративному порядку не було оскаржено та є чинним.
Покликаючись на ч. 9 ст. 28 Закону № 755, відповідач 1 зазначила, що заявник може повторно подати документи для державної реєстрації тільки після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації.
Відповідач 1 наголосила на тому, що проведення реєстраційних дій, з приводу яких виник спір, є неможливим, оскільки причини, які слугували підставою для відмови в державній реєстрації, позивачем не усунені, а місцезнаходження ТОВ «Тар Альянс» не змінено.
ІІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 5 ст. 77 КАС України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних документів.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» (ідентифікаційний код 33853132) зареєстроване як юридична особа 21 жовтня 2005 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис за номером 1 392 102 0000 000435.
Місцезнаходження ТОВ «Тар Альянс» зареєстровано за адресою: 84609, Донецька обл., м. Горлівка, Калінінський р-н, вул. Умова, буд. 1/1.
Засновником ТОВ «Тар Альянс» є «Сіпіай Інвестмент Фанд Лімітед», 4652895, Великобританія, ВВ2, 6SE, Ланкашир, Блекберн, вул. Бансер Лейн, 10 Оукден.
Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) засновника юридичної особи - «Сіпіай Інвестмент Фанд Лімітед» - Грем Бонфілд, Великобританія, ВВ2, 6SE, Ланкашир, Блекберн, вул. Бансер Лейн, 10 Оукден.
З 17 вересня 2019 року ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» перебуває в стані припинення за рішенням засновників, про що до ЄДР внесений запис за номером 1 256 110 0031 002004.
В розділі «Прізвище, ім`я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи» ЄДР містяться відомості про ОСОБА_2 , 16 квітня 2013 року (без обмежень на строк призначення генерального директора) - керівника; ОСОБА_2 , 16 квітня 2013 року (укладення будь-яких договорів при наявності попереднього позитивного рішення дирекції про їх укладення) - підписанта, ОСОБА_3 - підписанта та про Бонфілда Грема - голову комісії з припинення або ліквідатора.
Ці обставини встановлені на підставі витягу з ЄДР від 24 грудня 2019 року № 1006133627, відомостей з ЄДР, отриманих судом на стадії прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі (том 1 а.с. 37-40, 47).
11 вересня 2019 року «Сіпіай Інвестмент Фанд Лімітед», юридична особа, яка зареєстрована за законодавством Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, реєстраційний номер: 4652895, яка є єдиним учасником ТОВ «Тар Альянс» та має 100% голосів, в особі ОСОБА_9 , який діяв на підставі довіреності від 08 серпня 2019 року, посвідченої 10 серпня 2019 року нотаріусом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Томасом Ендрю Хойлом, апостиль від 13 серпня 2019 року за номером АРО-1599217, проставлений Міністерством закордонних справ і у справах Співдружності Націй Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, прийняла рішення:
1. Припинити ТОВ «Тар Альянс» (ідентифікаційний код: 33853132) шляхом його ліквідації за рішенням власника.
2. Затвердити персональний склад ліквідаційної комісії:
2.1. Голова комісії - громадянин Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Грем Бонфілд, РНОКПП: НОМЕР_2 .
2.2. Член комісії - громадянка Латвії ОСОБА_10 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
2.3. Член комісії - громадянка України ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 , якій вирішено надати повноваження відповідно до чинного законодавства України на підписання банківських та бухгалтерських документів під час ліквідаційної процедури.
3. Встановити строк заявлення кредиторами своїх вимог - два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (том 1 а.с. 14).
10 грудня 2019 року «Сіпіай Інвестмент Фанд Лімітед», яка є єдиним учасником ТОВ «Тар Альянс» та має 100% голосів, у зв`язку зі звільненням (припиненням трудових відносин з ТОВ «Тар Альянс») з посади члена дирекції ТОВ «Тар-Альянс» ОСОБА_2 та звільненням (припиненням трудових відносин з ТОВ «Тар Альянс») з посади члена дирекції ТОВ «Тар Альянс» ОСОБА_3 прийняла рішення провести роботу з державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», що містяться в ЄДР, в частині:
- виключення з ЄДР відомостей про ОСОБА_2 як про керівника ТОВ «Тар Альянс» шляхом заміни відомостей про керівника ТОВ «Тар Альянс» на відомості про голову ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» Бонфілда Грема;
- виключення з ЄДР відомостей про ОСОБА_11 як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності (том 1 а.с. 15).
Того ж дня, 10 грудня 2019 року, «Сіпіай Інвестмент Фанд Лімітед» прийняла рішення надати члену ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» громадянці України ОСОБА_5 право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності з наданням наступних повноважень: підписання фінансових, банківських документів, бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності, із наділенням члена ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» Кабанченко О.Б. в межах цих повноважень правом першого підпису.
Це рішення також передбачало проведення роботи з державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», що містяться в ЄДР, в частині включення до ЄДР відомостей про ОСОБА_5 як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності з повноваженнями, які передбачені цим рішення (том 1 а.с. 16).
Відповідач 2 - Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація (ідентифікаційний код: 37405111, місцезнаходження: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 24) зареєстрована як юридична особа 31 жовтня 2010 року, про що до ЄДР внесений запис за номером 1 074 102 0000 038051 (том 1 а.с. 48).
17 грудня 2019 року уповноважена особа ТОВ «Тар Альянс» Нікульников Д.О. подав до Управління (Центру) надання адміністративних послуг Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (том 1 а.с. 9-13).
Повноваження Нікульникова Д.О. на представництво ТОВ «Тар Альянс» підтверджені:
- довіреністю, посвідченою 28 листопада 2019 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Білоус А.А. та зареєстрованою в реєстрі за № 2682, якою ТОВ «Тар Альянс», в особі голови ліквідаційної комісії Грема Бонфілда, уповноважило ОСОБА_9 представляти його інтереси та виступати від його імені у будь-яких органах державної реєстрації та перед державними реєстраторами відповідно до Закону № 755. Довіреність видана строком на три роки та дійсна до 27 листопада 2022 року з правом передоручення. (том 1 а.с. 17);
- довіреністю, посвідченою 10 грудня 2019 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Каюровим С.В. та зареєстрованою в реєстрі за № 1403, якою ТОВ «Тар Альянс», в особі представника Голованя І.В., який діяв на підставі довіреності з правом передоручення від 28 листопада 2019 року, уповноважило Нікульникова Д.О. представляти інтереси довірителя у будь-яких органах державної реєстрації та перед державними реєстраторами відповідно до Закону № 755. Довіреність видана без права передоручення повноважень третім особам строком на два роки і одинадцять місяців та дійсна по 10 листопада 2022 року (том 1 а.с. 18-29).
Заява подана за Формою 3, затвердженою п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 серпня 2018 року № 2824/5) (том 1 а.с. 9-13).
Поля заяви, належні до рядка «Проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку із юридичною особою), у скорочені строки*:», заявником заповнені не були.
Форма 3 містить примітку наступного змісту: «* Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у скорочені строки».
Вимог чи приміток щодо обов`язкового заповнення полів, які належать до рядка «Проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку із юридичною особою), у скорочені строки*:», Форма 3 не містить, (на відміну, наприклад, від поля «Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи**», згідно з приміткою до якого це поле заповнюється обов`язково).
Зміст заяви свідчить, що уповноважена особа позивача ОСОБА_12 просив внести такі зміни до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», які містяться в ЄДР:
- зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи (рядок 5 поля «Перелік змін» заяви);
- зміна фізичних осіб або зміна відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо (рядок 6 поля «Перелік змін» заяви).
В полі «5. Зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи» заяви, що подана ОСОБА_12 , йдеться про зміну керівника ТОВ «Тар Альянс» на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , - голову ліквідаційної комісії.
В полі «6. Зміна фізичних осіб або зміна відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо**» заяви, що подана ОСОБА_12 , йдеться про виключення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , та про включення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , з таким обмеженнями щодо представництва від імені юридичної особи: «Підписання фінансових, банківських документів, бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності, член ліквідаційної комісії» (том 1 а.с. 9-13).
Як свідчить опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах», сформований 17 грудня 2019 року, ТОВ «Тар Альянс», від імені якого діяла уповноважена особа ОСОБА_12 , надало наступні документи: 1. реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 2. рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); 3. документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; 4. квитанція; 5. нотаріально посвідчена копія рішення від 11 вересня 2019 року; 6. нотаріально посвідчена копія рішення від 08 серпня 2019 року.
Перелічені вище документи були прийняті 17 грудня 2019 року адміністратором Управління (Центру) надання адміністративних послуг Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Сіроштан Г.О. (том 1 а.с. 30-31).
18 грудня 2019 року відповідач 1 - державний реєстратор відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шапошник Є.І. розглянула документи подані заявником ОСОБА_12 17 грудня 2019 року для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності» щодо юридичної особи ТОВ «Тар Альянс» та, керуючись п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755, вирішила відмовити у проведенні державної реєстрації, а саме: у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності» щодо юридичної особи ТОВ «Тар Альянс» (том 1 а.с. 32-33).
Як свідчить повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації, сформоване держреєстратором ОСОБА_1 18 грудня 2019 року, підстави для відмови полягали у наступному.
Держреєстратор ОСОБА_1 дійшла висновку про наявність підстави для відмови у проведенні державної реєстрації, що визначена п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755 - документи суперечать вимогам Конституції та законів України, а саме ч. 13 ст. 39 Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VІІІ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», відповідно до якої повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків.
У повідомленні від 18 грудня 2019 року держреєстратор ОСОБА_1 також зазначила, що рішення учасника від 10 грудня 2019 року, подане для проведення реєстраційної дії, суперечить ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58 в частині дати звільнення старого та дати призначення нового керівника (в рішенні відсутні дата звільнення та дата призначення керівника).
За наслідками розгляду поданих документів держреєстратор ОСОБА_1 дійшла висновку про наявність підстави для зупинення їх розгляду, що визначена п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 755 і полягає у невідповідності документів вимогам ч. 2 ст. 15 цього Закону, відповідно до якої форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України. Ця невідповідність полягала у тому, що заява (Форма 3) від 17 грудня 2019 року заповнена без врахування вимог обумовлених її формою - не зазначено терміну розгляду заяви.
Як свідчить зміст повідомлення від 18 грудня 2019 року, держреєстратор ОСОБА_1 роз`яснила заявнику право на оскарження прийнятого нею рішення у встановленому законодавством порядку та повторне подання документів для державної реєстрації після усунення причин, що були підставою для відмову у державній реєстрації (том 1 а.с. 32-33).
З приводу перебування ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у трудових відносинах з ТОВ «Тар Альянс» та у складі виконавчого органу цього товариства, а також надання ним повноважень на представництво інтересів товариства, суд встановив такі обставини.
Третя особа 1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, що підтверджено паспортом громадянина України серії НОМЕР_6 , виданим Центрально-Міським РВ Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області 29 вересня 2007 року (том 1 а.с. 65-66).
В період з 24 квітня 2007 року до 20 квітня 2016 року включно ОСОБА_2 перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Тар-Альянс», про що свідчать записи №№ 7-16 у трудовій книжці серії НОМЕР_7 (том 1 а.с. 67-71).
16 березня 2013 року на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 10 квітня 2013 року № 53 ОСОБА_2 , яка на той час обіймала посаду директора з кадрових питань та побуту, призначена тимчасово виконуючою обов`язки генерального директора ТОВ «Тар Альянс» (запис № 15).
20 квітня 2016 року на підставі наказу від 20 квітня 2016 року № 42-к ОСОБА_2 звільнена з ТОВ «Тар Альянс» за п. 1 ст. 36 КЗпП України (за угодою сторін) (запис № 16).
Третя особа 2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що підтверджено паспортом громадянина України серії НОМЕР_8 , виданим Центрально-Міським РВ Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області 11 серпня 1998 року (том 1 а.с. 79-82).
В період з 03 липня 2007 року до 31 липня 2019 року включно ОСОБА_3 перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Тар Альянс», про що свідчать записи №№ 18-30 у трудовій книжці серії НОМЕР_9 (том 1 а.с. 83-89).
21 квітня 2016 року на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 20 квітня 2016 року № 72 ОСОБА_3 , яка на той час обіймала посаду фінансового директора, призначена виконуючої обов`язки генерального директора ТОВ «Тар Альянс» (запис № 29).
31 липня 2019 року на підставі наказу від 31 липня 2019 року № 14 ОСОБА_3 звільнена з ТОВ «Тар Альянс» за п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 22 липня 2019 року № 76 (запис № 30).
20 квітня 2016 року загальні збори учасників ТОВ «Тар Альянс» прийняли рішення скасувати покладення тимчасового виконання обов`язків генерального директора ТОВ «Тар Альянс» на директора з кадрових питань й побуту ОСОБА_2 ; покласти тимчасове виконання обов`язків генерального директора товариства на члена дирекції ОСОБА_3 ; провести роботу з державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», що містяться в ЄДР, в частині відомостей про керівника; доручити тимчасово виконуючому обов`язки генерального директора Пятаченко Ю.В. провести зазначену роботу та надати їй право у встановленому законом порядку передоручати це право іншим юридичним або фізичним особам й видавати довіреності на здійснення необхідних дій. Вказані положення мали бути введені в дію з 21 квітня 2016 року.
Також загальні збори учасників ТОВ «Тар Альянс» вирішили звільнити ОСОБА_2 з посади директора з кадрових питань й побуту товариства за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП України) з 20 квітня 2016 року за її заявою; доручити тимчасово виконуючому обов`язки генерального директора Пятаченко Ю.В. виконати всі вимоги законодавства України про працю щодо цього.
Загальні збори учасників ТОВ «Тар Альянс» вирішили залишити ОСОБА_2 у складі дирекції товариства - до обрання іншої особи на посаду члена дирекції ТОВ «Тар Альянс».
Отже, з 21 квітня 2016 року склад дирекції ТОВ «Тар Альянс» був наступним: тимчасово виконуючий обов`язки генерального директора Пятаченко Ю.В., член дирекції ОСОБА_2 .
Наведені вище обставини підтверджені протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 20 квітня 2016 року № 72 (том 1 а.с. 34-35).
22 липня 2019 року загальні збори учасників ТОВ «Тар Альянс» прийняли рішення уповноважити члена дирекції ОСОБА_3 звільнити з 31 липня 2019 року головного бухгалтера товариства ОСОБА_5 на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України; звільнити з 31 липня 2019 року ОСОБА_3 з посади члена дирекції на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, скасувавши покладення на неї тимчасового виконання обов`язків генерального директора товариства; вивести зі складу дирекції Саржевську-Кравченко Оксану Миколаївну.
Ці обставини підтверджені протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 22 липня 2019 року № 76 (том 1 а.с. 36).
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що рішення загальних зборів учасників ТОВ «Тар Альянс» від 20 квітня 2016 року, оформлене протоколом № 72, та від 22 липня 2019 року, оформлене протоколом № 76, разом з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17 грудня 2019 року подані не були. Зазначив, що причиною неподання цих документів слугувало те, що внаслідок змін в законодавстві, які набули чинності станом на 17 грудня 2019 року, такі рішення мали бути посвідчені нотаріально, однак на час їх прийняття така вимога передбачена не була.
Заява ТОВ «Тар Альянс» про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, щодо зміни керівника або відомостей про керівника та зміни фізичних осіб або зміни відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, від 10 грудня 2019 року та рішення державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Карташової М.П. від 11 грудня 2019 року про відмову в державній реєстрації змін до відомостей, з приводу яких звернувся позивач, на які відповідач 1 покликалася у своїх поясненнях, суду не надані.
В судовому засіданні відповідач 1 пояснила, що не може подати вказані вище документи, оскільки не має до них доступу.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
IV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування. Норми права, на які посилалися сторони, які не застосував суд, та мотиви їх незастосування. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Висновки суду по суті позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулює Закон України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755).
На час виникнення спірних правовідносин Закон № 755 діяв у редакції від 02 листопада 2019 року.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 755 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування.
За визначенням, наведеним у п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 755, державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
В свою чергу, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації, зокрема про юридичних осіб (п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 755).
Мету створення ЄДР визначає ст. 7 Закону № 755.
Так, згідно з ч. 1 ст. 7 Закону № 755 ЄДР створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з ЄДР.
В свою чергу ст. 10 Закону № 755 визначає статус документів та відомостей, внесених до ЄДР.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 10 Закону № 755 якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до ЄДР, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до ЄДР, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до ЄДР, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Ч. 4 ст. 10 Закону № 755 установлено, що відомості, що містяться в ЄДР, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Перелік відомостей про юридичну особу, які мітяться у ЄДР, наведений у ч. 2 ст. 9 Закону № 755.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 755 відомості про юридичну особу вносяться до ЄДР на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Загальні засади державної реєстрації визначає ст. 4 Закону № 755.
Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов`язковість державної реєстрації в ЄДР; 2) публічність державної реєстрації в ЄДР та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у ЄДР; 8) внесення відомостей до ЄДР виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей ЄДР.
Шевченківська районна в місті Києві держадміністрація є суб`єктом державної реєстрації, про що свідчить зміст п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону № 755.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 755 державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації, нотаріус.
Повноваження державного реєстратора визначені ч. 2 ст. 6 Закону № 755, відповідно до якої державний реєстратор: 1) приймає документи; 1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей; 3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до ЄДР; 5) веде ЄДР; 6) веде реєстраційні справи; 6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження»; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою держреєстратора ОСОБА_1 у проведенні реєстраційних дій «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності».
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У спірних правовідносинах відповідач 1 діяла як суб`єкт владних повноважень, а тому її рішення та дії підлягають оцінці на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Порядок і підстави проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій установлений ст. 25 Закону № 755.
Ч. 1 ст. 25 Закону № 755 визначає підстави проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій. Однією з таких підстав є документи, що подаються заявником для державної реєстрації (п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 755).
Згідно ч. 2 ст. 25 Закону № 755 порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до ЄДР; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
За приписами ч. 8 ст. 25 Закону № 755 порядок державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій визначається Міністерством юстиції України в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
Такий порядок затверджений наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2016 року за № 200/28330 (далі - Порядок № 359/5).
На час виникнення спірних правовідносин Порядок № 359/5 діяв у редакції від 31 травня 2019 року.
Судом встановлено, що 17 грудня 2019 року уповноважена особа ТОВ «Тар Альянс» звернулася до Управління (Центру) надання адміністративних послуг Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР.
18 грудня 2019 року держреєстратор ОСОБА_1 розглянула подані документи та, керуючись п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755, вирішила відмовити у проведенні державної реєстрації, про що свідчить відповідне повідомлення.
Ч. 1 ст. 28 Закону № 755 установлений вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації.
Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених ст. 28 Закону № 755, не допускається (ч. 4 ст. 28 Закону № 755).
Ч. 3 ст. 28 Закону № 755 передбачено, що повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.
Відповідно до ч. 7 ст. 28 Закону № 755 повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації розміщуються на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.
Крім того, п. 12 Розділу ІІ Порядку № 359/5 передбачає, що державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення ЄДР формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення ЄДР розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.
Аналіз правових норм, які містяться у ч. ч. 3, 7 ст. 28 Закону № 755 та п. 12 Розділу ІІ Порядку № 359/5, зумовлює висновок, що в повідомленні державний реєстратор зобов`язаний навести перелік всіх підстав для відмови у державній реєстрації, що були ним встановлені за наслідками всебічного, повного та об`єктивного розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації чи інших реєстраційних дій.
П. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755 мітить таку підставу для відмови у державній реєстрації - документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
В повідомленні від 18 грудня 2019 року відповідач 1 вказала, що документи, подані уповноваженою особою ТОВ «Тар Альянс», суперечать вимогам Конституції та законів України, а саме ч. 13 ст. 39 Закону № 2275, відповідно до якої повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Закон України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі - Закон № 2275) визначає статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників (ст. 1 Закону № 2275).
На час виникнення спірних правовідносин Закон № 2275 діяв у редакції від 02 листопада 2019 року.
Глава ІV Закону № 2275 містить правові норми, що регламентують управління товариством «Управління товариством»
Ст. 39 Закону № 2275 «Виконавчий орган товариства» міститься у главі ІV «Управління товариством».
Ця стаття визначає статус, компетенцію, порядок формування та інші питання, пов`язані з діяльністю виконавчого органу товариства.
Згідно з ч. 13 ст. 39 Закону № 2275 повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків.
Глава VІ Закону № 2275 регулює правовідносини, пов`язані з виділом та припиненням товариств.
Загальні положення щодо припинення товариства визначає ст. 48 Закону № 2275 «Припинення товариства».
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону № 2275 товариство припиняється внаслідок передання свого майна, всіх прав та обов`язків іншим господарським товариствам - правонаступникам шляхом злиття, поділу, перетворення або в результаті ліквідації.
Згідно з ч. 2 ст. 48 Закону № 2275 добровільне припинення товариства здійснюється за рішенням загальних зборів учасників у порядку, встановленому цим Законом, з дотриманням вимог, встановлених законодавством. Інші підстави та порядок припинення товариства встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 97 ЦК України управління товариством здійснюють його органи.
Ч. 2 ст. 97 ЦК України визначено, що органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 3 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Судом встановлено, що на час виникнення спірних правовідносин ТОВ «Тар Альянс» перебувало в стані припинення, призначена ліквідаційна комісія та її голова, а відомості про голову ліквідаційної комісії - Бонфілда Грема включені до ЄДР.
Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст. 48 Закону № 2275, ч. 4 ст. 105 ЦК України з моменту призначення ліквідаційної комісії повноваження щодо управління справами юридичної особи - ТОВ «Тар Альянс» перейшли до його ліквідаційної комісії, а тому висловлені з цього приводу доводи позивача суд вважає слушними та доречними.
Разом з цим, на переконання суду, помилковою є теза відповідача 1 про наявність колізії між правовими нормами, що містяться у ч. 13 ст. 39 Закону № 2275 та ч. 4 ст. 105 ЦК України.
Так, ст. 39 Закону № 2275, на ч. 13 якої покликається відповідач 1, визначає статус, компетенцію, порядок формування та інші питання, пов`язані з діяльністю виконавчого органу товариства, що не перебуває в стані припинення. Натомість, ч. 4 ст. 105 ЦК України містить загальну норму, що підлягає застосуванню до юридичних осіб, які перебувають на стадії ліквідації, що і мало місце у випадку ТОВ «Тар Альянс».
У повідомленні від 18 грудня 2019 року держреєстратор ОСОБА_1 також зазначила, що рішення учасника від 10 грудня 2019 року, подане для проведення реєстраційної дії, суперечить ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58 в частині дати звільнення старого та дати призначення нового керівника (в рішенні відсутні дата звільнення та дата призначення керівника).
З цього приводу суд зазначає наступне.
Кодекс законів про працю України (далі - КЗпП України) визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 КЗпП України цей Кодекс регулює трудові відносини всіх працівників.
Ст. 241-1 КЗпП України регламентує порядок обчислення строків, передбачених цим Кодексом.
П. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, містить правила внесення до трудової книжки запису про звільнення.
Так, запис про звільнення у трудовій книжці працівника провадиться з додержанням таких правил: у графі 1 ставиться порядковий номер запису; у графі 2 - дата звільнення; у графі 3 - причина звільнення; у графі 4 зазначається на підставі чого внесено запис, наказ (розпорядження), його дата і номер.
Днем звільнення вважається останній день роботи.
Ні ст. 241-1 КЗпП України, ні п. 2.27 Інструкції № 58 не містять правових норм, що встановлюють вимоги до змісту рішення учасника товариства.
Як наслідок, висновок відповідача 1 про те, що рішення учасника товариства від 10 грудня 2019 року суперечить ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58 не є обґрунтованим та правомірним.
У відзиві на позовну заяву відповідач 1 зазначала, що рішення учасника ТОВ «Тар Альянс» від 10 грудня 2019 року не відповідає вимогам ст. 241-1 КЗпП України та п. 2.27 Інструкції № 58, оскільки в ньому відсутні дати звільнення та призначення керівника товариства. На переконання відповідача 1 відсутність цієї інформації унеможливлює встановлення останнього робочого дня керівника.
Покликаючись на п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону № 755, відповідач 1 стверджувала, що не може самовільно обирати, визначати та засвідчувати дату, з якої особа втрачає відповідні повноваження, оскільки це суперечитиме таким принципам державної реєстрації як об`єктивність і достовірність відомостей.
З цього приводу суд зазначає, що зміст відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, визначений ч. 2 ст. 9 Закону № 755.
Так, згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 755 в ЄДР містяться такі відомості про юридичну особу як 12) відомості про органи управління юридичної особи; 13) відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; 26) дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.
Разом із цим обґрунтованим є твердження позивача про те, що Закон № 755 не передбачає включення до ЄДР відомостей про дату звільнення попереднього та дату призначення нового керівника.
Відповідач 1 наголошувала, що рішення учасника ТОВ «Тар Альянс» від 10 грудня 2019 року не є рішенням про звільнення керівника, а є рішенням про реєстрацію змін, що вносяться до ЄДР.
Суд відхиляє цей аргумент відповідача 1, оскільки, як свідчить зміст повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації від 18 грудня 2019 року, він не був покладений в обґрунтування відмови у проведенні державної реєстрації.
За наслідками розгляду поданих документів держреєстратор ОСОБА_1 дійшла висновку про наявність підстави для зупинення їх розгляду, що визначена п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 755 і полягає у невідповідності документів вимогам ч. 2 ст. 15 цього Закону, відповідно до якої форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України. Ця невідповідність полягала у тому, що заява (Форма 3) від 17 грудня 2019 року заповнена без врахування вимог обумовлених її формою - не зазначено терміну розгляду заяви.
З цього приводу суд зауважує таке.
Вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, визначений ч. 1 ст. 27 Закону № 755.
Зокрема, підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в ЄДР; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в ЄДР; 5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону; 6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі; 7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.
Зупинення розгляду документів з підстав, не передбачених цією статтею, не допускається (ч. 2 ст. 27 Закону № 755).
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону № 755 форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.
Форма 3 - Заява про державну реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань затверджена пп. 3 п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2016 року за № 1500/29630, який на час виникнення спірних правовідносин діяв у редакції від 09 серпня 2019 року.
Строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації, визначений ст. 26 Закону № 755.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 755 розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки: щодо юридичних осіб - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 755 державна реєстрація може проводитися у скорочені строки, крім випадку, передбаченого пунктом 10 частини першої цієї статті. Підстави, порядок та розмір плати за проведення державної реєстрації у скорочені строки встановлюються Кабінетом Міністрів України.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» установлений розмір плати за проведення державної реєстрації змін до відомостей, що містять в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у скорочені строки.
Згідно з п. 3 цієї постанови державна реєстрація у скорочені строки проводиться виключно за бажанням заявника у разі внесення ним додатково до адміністративного збору відповідної плати у розмірах, передбачених пунктом 1 цієї постанови.
Суд відзначає, що поле «Проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку з юридичною особою), у скорочені строки*:» Форми 3 передбачає можливість обрання таких опцій як: протягом двох годин (крім громадського формування), протягом шести годин годин (крім громадського формування), протягом 24-х годин, протягом 2-х робочих днів, протягом 5 робочих днів, протягом 7 робочих днів, протягом 10 робочих днів, протягом 20 робочих днів.
Згідно з приміткою до цього поля, воно заповнюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у скорочені строки».
На відміну від інших полів, наприклад, поля, яке стосується відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, згадане вище поле заяви Форми 3 вимог щодо його обов`язкового заповнення не містить.
За цих обставин суд погоджується з доводами позивача, що підстав для зупинення розгляду документів у відповідача 1 не було. Уповноважена особа ТОВ «Тар Альянс» подала заяву від 17 грудня 2019 року за Формою 3.
Форма 3 не передбачає обов`язкового заповнення поля «Проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку з юридичною особою), у скорочені строки*:».
Як наслідок, висновки відповідача 1 про те, що заява ТОВ «Тар Альянс» не відповідала вимогам ч. 2 ст. 15 Закону № 755 та про наявність підстав для зупинення розгляду документів відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 755 є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач 1 не довів належними і допустимими доказами правомірність відмови у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності» щодо юридичної особи - ТОВ «Тар Альянс», та її відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Як наслідок, відмова держреєстратора ОСОБА_1 у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності» щодо юридичної особи - ТОВ «Тар Альянс», яка викладена у повідомленні про відмову у проведенні державної реєстрації від 18 грудня 2019 року, за заявою ТОВ «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підлягає визнанню протиправною.
Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання відповідача 2 - Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації провести державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ «Тар Альянс», що містяться в ЄДР, відповідно до заяви ТОВ «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року, а саме:
- виключити з ЄДР відомості про ОСОБА_2 як про керівника ТОВ «Тар Альянс» шляхом заміни відомостей про керівника товариства ТОВ «Тар Альянс» на відомості про голову ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс» Бонфілда Грема;
- виключити з ЄДР відомості про ОСОБА_3 як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс»;
- включити до ЄДР відомості про ОСОБА_5 як про особу, яка має право вчиняти дії від імені ТОВ «Тар Альянс» без довіреності, з повноваженнями: підписання фінансових, банківських документів, бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності.
З приводу аргументів відповідача 1 стосовно неможливості державної реєстрації зміни керівника ТОВ «Тар Альянс» у зв`язку з тим, що місцезнаходження товариства зареєстровано у населеному пункті, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд зауважує наступне.
По-перше, всупереч приписам ч. 7 ст. 28 Закону № 755 та п. 12 Розділу ІІ Порядку № 359/5, в повідомленні від 18 грудня 2019 року такої підстави для відмови у державній реєстрації держреєстратором ОСОБА_1 наведено не було.
Держреєстратор ОСОБА_1 не відмовляла ТОВ «Тар Альянс» у державній реєстрації зміни керівника на тій підставі, що на час виникнення спірних правовідносин місцезнаходження товариства зареєстровано у м. Горлівка Донецької області.
По-друге, Закон України від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669) визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, і на час виникнення спірних правовідносин діяв у від 07 лютого 2019 року.
Згідно з ч. ч. 2-3 ст. 11 Закону № 1669 дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Ст. 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Місто Горлівка Донецької області включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року № 28-р) (пп. 5 п. 1).
Ст. 4 Закону № 1669 визначені особливості державної реєстрації юридичних осіб.
Ч. 2 ст. 4 Закону № 1669 установлено, що проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичних осіб, місцезнаходженням яких є територія проведення антитерористичної операції, здійснюється щодо юридичних осіб державними реєстраторами реєстраційних служб територіальних органів Міністерства юстиції України в областях та місті Києві.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1669 проведення реєстраційних дій, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівників юридичних осіб, що знаходяться в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, на період проведення антитерористичної операції забороняється.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1669 перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Місто Горлівка Донецької області включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 79-р).
В пояснювальній записці до проекту Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» зазначалося, що у зв`язку з ситуацією, яка виникла на Сході України, існують проблеми з проведенням реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичних осіб.
Прийняття цього законопроекту мало допомогти не допустити значного погіршення соціально-економічного становища суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, зупинити явища суцільної кризи у господарському секторі та сприяти стабілізації загальної ситуації у регіонах проведення антитерористичної операції.
Отже, заборона на зміну керівників юридичних осіб, що знаходяться в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, є одним із передбачених Законом № 1669 заходів, спрямованих на захист прав та охоронюваних законом інтересів таких юридичних осіб, їх учасників тощо внаслідок рейдерських захоплень, інших протиправних дій, які мали місце на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Таким чином, виключення з ЄДР відомостей про ОСОБА_2 як про керівника ТОВ «Тар Альянс» не суперечить меті Закону № 1669, оскільки, по-перше, ця особа припинила трудові відносини з товариством, по-друге, до ЄДР вже внесені відомості про голову ліквідаційної комісії ТОВ «Тар Альянс», до якої перейшли повноваження щодо управління справами товариства.
Суд відхиляє доводи відповідача 1, що проведення реєстраційних дій, з приводу яких виник спір, є неможливим, оскільки причини, які слугували підставою для попередньої відмови в державній реєстрації позивачем не усунені, а місцезнаходження ТОВ «Тар Альянс» не змінено (рішення держреєстратора ОСОБА_8 від 11 грудня 2019 року про відмову в державній реєстрації змін до відомостей, з приводу яких звернувся позивач, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону № 755, виходячи з того, що наданні позивачем документи суперечать змісту ст. 4 Закону № 1669).
Цей висновок суду ґрунтується на тому, що в порушення вимог ч. 7 ст. 28 Закону № 755 та п. 12 Розділу ІІ Порядку № 359/5, в повідомленні від 18 грудня 2019 року такої підстави для відмови у державній реєстрації держреєстратором ОСОБА_1 наведено не було.
З цих самих міркувань суд відхиляє решту висловлених відповідачем 1 заперечень.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Тар Альянс» підлягають задоволенню у повному обсязі.
V. Розподіл судових витрат.
Питання розподілу судових витрат буде вирішено в судовому засіданні 18 травня 2020 року, призначеному на підставі положень ч. ч. 3-5 ст. 143 КАС України, шляхом постановлення додаткового рішення.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шапошник Євгенії Ігорівни, Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправною відмови у проведенні реєстраційних дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шапошник Євгенії Ігорівни у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі зміна керівника юридичної особи, зміна фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності» щодо юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс», яка викладена у повідомленні про відмову у проведенні державної реєстрації від 18 грудня 2019 року, за заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
3. Зобов`язати Шевченківську районну в м. Києві державну адміністрацію провести державну реєстрацію змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» від 17 грудня 2019 року, а саме:
- виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) як про керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» шляхом заміни відомостей про керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» на відомості про голову ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» Бонфілда Грема (РНОКПП: НОМЕР_2 );
- виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) як про особу, яка має право вчиняти дії від імені товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс»;
- включити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_5 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) як про особу, яка має право вчиняти дії від імені товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» без довіреності, з повноваженнями: підписання фінансових, банківських документів, бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності.
4. Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 18 травня 2020 року об 11 годині 00 хвилин в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 1.
5. Встановити позивачу та третім особам 1 і 2 п`ятиденний строк з дня проголошення скороченого судового рішення для подання доказів щодо розміру понесених ними судових витрат.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 3 розділу VІ «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).
8. Повне судове рішення складено 14 травня 2020 року.
Суддя Т.О. Кравченко