open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/3270/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 27 вересня 2018 року № 0445571307 та № 044561307.

Ухвалою суду від 19.05.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, призначеного на 25.08.2020 року. (а.с.96, 97)

25.08.2020 року представником позивача до суду подано клопотання, в якому останній просить розглянути справу № 420/3270/20 в порядку письмового провадження за відсутності представника позивача. (а.с.98) Інших заяв з процесуальних питань від сторін до суду не надійшло.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом позовної заяви та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:

- Головним управлінням ДФС в Одеській області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Колос» податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, за результатами якої 19.09.2018 року складено акт про результати перевірки № 2024/15-32-14-01/24775415, яким встановлено порушення ТОВ «Колос»: п. 162.1 ст.162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст.164, п. 172.1, п. 172.2, п.172.3, п. 172.7 ст. 172, п.167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб з нарахованого (виплаченого) доходу від продажу земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у розмірі 587292,45 грн.; п.п. 1.3, п.п. 1.4., п.п. 1.5 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4. п. 164.2. ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями донараховано військового збору у розмірі 176187,74 грн.;

- згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.11.2016 року № 15-9706/13-16-СП відповідно до статей 151, 20, 22, 33, 118, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 26, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, надано ОСОБА_3 у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, в тому числі: під господарськими будівлями і дворами площею 2,0000 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0482) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення), розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту). Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.11.2016 року № 15-9907/13-16-СП відповідно до статей 151, 20, 22, 33, 118, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 26, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, надано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку площею 1,8923 га, в тому числі: під господарськими будівлями і дворами площею 1,8923 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0483) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення), розташовану за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту). Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 25.04.2016 року № 15-2039/13-16-СП відповідно до статей 151, 20, 22, 33, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 26, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, надано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 1,4824 га, в тому числі: під господарськими будівлями і дворами площею 1,4824 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0481) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення), розташовану на території АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту);

- земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення) ОСОБА_3 згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.11.2016 року № 15-9706/13-16-СП, ОСОБА_2 згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.11.2016 року № 15-9907/13-16-СП, ОСОБА_1 згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 25.04.2016 року № 15-2039/13-16-СП, були набуті саме за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу України, згідно існуючої процедури безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. В подальшому вказані земельні ділянки були набуті у власність ТОВ «Колос» на підставі: договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.01.2017 року, укладеного з ОСОБА_1 ; договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28.03.2017 року, укладеного з ОСОБА_2 ; договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28.03.2017 року, укладеного з ОСОБА_3 ;

- відповідно до п.п. 164.2.20. п. 164.2. ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу. Відповідно до п.п. 165.1.40. п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження акцій (інших корпоративних прав), одержаних ним у власність в процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати, безпосередньо отримані ним як компенсація суми його внеску до установ Ощадного банку СРСР або до установ державного страхування СРСР, або в обмін на приватизаційні сертифікати, отримані ним відповідно до закону, а також сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації. В свою чергу об`єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ), зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Ставка військового збору становить 1,5 відс. об`єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). Згідно з пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу;

- грошові кошти ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 отримані від продажу їх земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства не включаються до оподатковуваного доходу платника податку, тобто відсутні підстави для оподаткування вказаних сум податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Таким чином висновки Головного управління ДФС в Одеській області щодо наявності підстав для оподаткування доходу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 податком на доходи фізичних осіб та військовим збором не відповідають положенням Податкового кодексу України. Аналогічні висновки зроблені в Індивідуальній податковій консультації ДФС України від 20.02.2018 р. N 689/6/99-99-13-02-03-15/ІПК та Індивідуальній податковій консультації ДФС України від 05.09.2017 р. N 1802/Т/99-99-13-02-03-14/ІПК;

- індивідуальна податкова консультація ДФС України від 20.02.2018 р. N 689/6/99-99-13-02-03-15/ІПК: «Водночас, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 ЗКУ залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації (пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ). Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ). Таким чином у разі не виконання вимог передбачених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ юридична особа зобов`язана виконати функції податкового агента щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та збору до бюджету.»;

- індивідуальна податкова консультація ДФС України від 05.09.2017 р. N 1802/Т/99-99-13-02-03-14/ІПК: «Разом з цим пп. 165.1.40. п. 165.1 ст. 165 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 ЗКУ залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації. Отже, дохід, отриманий фізичною особою - резидентом від продажу протягом звітного податкового року об`єкта нерухомості (однієї земельної ділянки), який перебуває у власності такої особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Продаж протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості (квартири, другої земельної ділянки) слід розглядати як другий та наступний, із застосуванням 5 відс. ставки податку на доходи фізичних осіб та 1,5 відс. ставки військового збору незалежно від терміну перебування майна у власності такої особи. У разі якщо виконуються норми пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ то дохід від такого відчуження не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку;

- виходячи з того, що відповідачем накладено штраф на позивача за дії, в яких немає його вини, вбачається порушення відповідачем принципу належного урядування. Акт перевірки складено відповідачем упереджено, безпідставно, необ`єктивно. Такий акт не може бути підставою для прийняття рішення щодо притягнення платника до відповідальності, оскільки він є протиправним та необґрунтованим;

- позиція, яку зайняло Головне управління ДПС в Одеській області, як при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 044561307 від 27.09.2018 року і № 0445571307 від 27.09.2018 року, так і в подальшому під час розгляду № 420/3270/20 свідчить про недотримання принципу належного урядування та небажання надати докази-підстави правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та встановити законодавчо обґрунтовану позицію щодо заявленого позову.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:

- ГУ ДПС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос» (код ЄДРПОУ 24775415), податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017. Відповідно до підпункту 75.1.2, пункту 75.1, статті 75, статті 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2018 рік, на підставі наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 09.08.2018 № 5841, проведена планова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", код ЄДРПОУ 24775415 (далі ТОВ «Колос») з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки. За результатами перевірки складено акт від 19.09.2018 р. № 2024/15-32-14-01/24775415;

- податок на доходи фізичних осіб. При вибірковій перевірці банківських та касових документів з додаткам, договорів встановлено не нарахування, неутримання та не сплата податку на доходи фізичних осіб у розмірі 587 292,45 грн.: на перевірку надані: договір купівлі-продажу від 16 січня 2017 року нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . Об`єкт в цілому складається з нежитлової будівлі (будівлі складу) літера А, загальною площею 1621,1 кв.м. За договір купівлі-продажу від 16 січня 2017 року «Продавець» ОСОБА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. 20 жовтня 2016 року за реєстр. № 299 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415); місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 . Нежитлова будівля знаходиться на земельній ділянці загальною площею 1,4824 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0481), яка відчужується за іншим договором, одночасно з продажем зазначеної нежитлової будівлі. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 741 398,00 (сімсот сорок одну тисячу триста дев`яносто вісім) гривень. Ринкова (оціночна) вартість нежитлової будівлі згідно звіту про незалежну оцінку, виданого ФОП ОСОБА_6 26 вересня 2016 року (індетифікатор за базою ФДМУ №1340468_26092016_216-16) складає 741 398,00 (сімсот сорок одну тисячу триста дев`яносто вісім) гривень. Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. Зареєстровано в реєстрі № 23. Договір купівлі-продажу нежитлових будівель з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року нежитлової будівлі, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Об`єкт складається з чотирьох нежитлових будівель загальною нежитловою площею 2168,60 кв.м. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_5 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Нежитлові будівлі розташовані на земельній ділянці площею 1,8923 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0483), що належить ОСОБА_2 , на підставі наказу № 15-9707/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 200 442,00 (двісті тисяч чотириста сорок дві гривні) гривень, згідно про незалежну оцінку нежитлових будівель від 25 січня 2017 року, виданої ФОП ОСОБА_6 індетифікатор за базою ФДМУ № 1617706_25012017_8-1-17. Договір посвідчено державним нотаріусом Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Грабовенко Ворсуляк Д.М. Зареєстровано в реєстрі № 2-679. Договір купівлі-продажу нежитлових будівель з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року нежитлової будівлі, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Об`єкт складається з семи нежитлових будівель загальною нежитловою площею 4674,20 кв.м. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 , проживає в АДРЕСА_6 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Нежитлові будівлі розташовані на земельній ділянці площею 2,0000 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0482), що належить ОСОБА_3 , на підставі наказу №15-9706/13-16-СП від 16 листопада 2016 року, виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 707 269,00 (сімсот сім тисяч двісті шістдесят дев`ять) гривень, згідно про незалежну оцінку нежитлових будівель від 02 лютого 2017 року, виданої ФОП ОСОБА_6 індетифікатор за базою ФДМУ: № 1618102_02022017_15-17. Договір посвідчено державним нотаріусом Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Грабовенко Ворсуляк Д.М. Зареєстровано в реєстрі № 2-675. Доходи отримані платниками податку по вищезазначених договорах купівлі-продажу нежитлових будівель оподатковано податковим агентом ТОВ «Колос» код за ЄДРПОУ 24775415 податком на доходи фізичних осіб та військом збором відповідно п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями за ставкою визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. В наслідок чого нараховано (сплачено) до бюджету податку на доходи фізичних осіб 82 455,45 грн. та військового збору 24 736,63 грн. до нотаріального посвідчення відповідних договорів;

- вищезазначені нежитлові будівлі знаходяться на земельних ділянках загальною площею 1,4824 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0481), 1,8923 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0483) та 2,0000 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0482), які відчужуються за іншим договором, одночасно з продажем зазначених нежитлових будівель, а саме: договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,4824 гектара. За договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року «Продавець» ОСОБА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. 20 жовтня 2016 року за реєстр. №299 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415); місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 . Право власності на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23 червня 2016 року за номером запису про право власності 15186691, на підставі Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2039/13-16-СГ від 25 квітня 2016 року, Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 960095551210. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0481. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки за домовленістю сторін вчиняється за 3 558 602,00 (три мільйони п`ятсот п`ятдесят вісім тисяч шістсот дві) гривень. Оціночна вартість земельної ділянки згідно Звіту про експертно-грошову оцінку земельної ділянки, зробленого ОП ОСОБА_7 23 вересня 2016 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1339599_23092016_1) складає 552 604,00 (п`ятсот п`ятдесят дві тисячі шістсот чотири) гривень. Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. Зареєстровано в реєстрі № 24. Договір купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, що розташована в АДРЕСА_2 площею 1,8923 гектарів. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_5 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Зазначена земельна ділянка належить продавцю та право власності на вищевказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №17810581, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1105383451210, на підставі наказу № 15-9707/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0483. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки здійснюється за 4 644 970,00 (чотири мільйони шістсот сорок чотири тисячі дев`ятсот сімдесят) гривень. Експертна грошова оцінка земельної ділянки згідно звіту про експертно-грошову оцінку земельної ділянки, виданої ФОП ОСОБА_7 20 січня 2017 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1611038_20012017_1) складає 1 780 840,00 (один мільйон сімсот вісімдесят тисяч вісімсот сорок) гривень. Договір купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, що розташована в АДРЕСА_2 площею 1,8923 гектарів. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 , проживає в АДРЕСА_6 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Зазначена земельна ділянка належить продавцю та право власності на вищевказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №17808324, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1105247051210, на підставі наказу № 15-9706/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0482. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки здійснюється за 3 542 277,00 (три мільйони п`ятсот сорок дві тисячі сімдесят сім) гривень. Експертна грошова оцінка земельної ділянки згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, виданої ФОП ОСОБА_7 20 січня 2017 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1611028_20012017_1) складає 1 816 671,00 (один мільйон вісімсот шістнадцять тисяч шістсот сімдесят одна) гривня;

- оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розд. ІV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. Відповідно до п. 162.1 ст. 162 ПКУ платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. При цьому відповідно до п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями, зокрема ст. 172 ПКУ. Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об`єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 ПКУ. Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину;

- водночас згідно з п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації. Згідно з пунктом 1 статті 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. N 2768-III із змінами та доповненнями (далі - Земельний кодекс) встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

- відповідно до п. 1 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІІ із змінами і доповненнями (далі Земельний кодекс) рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю (п. 16 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу). Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» № 742-ІУ від 15 травня 2003 року із змінами та доповненнями особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму;

- ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23 червня 2016 року за номером запису про право власності 15186691, на підставі Наказу №15-2039/13-16-СТ від 25.04.2016 р. Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 25.04.2016 р. № 15-2039/13-16-СТ, про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення, наказано затвердити проект землеустрою. Враховуючи вищевикладене, дохід, отриманий платником податку фізичною особою резидентом від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу, яка перебуває у власності фізичної особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків;

- відповідно п. 172.7 ст. 172 ПКУ, одночасно з дією пункту 172.4 цієї ст. 172 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об`єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну). Згідно із п.п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПКУ відповідальність за нарахування, своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід, при цьому сума податку самостійно визначається та сплачується через банківські установи до нотаріального посвідчення договору купівлі продажу, міни. В порушення п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п.172.2, п.172.3, п.172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, .п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст.171 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб з нарахованого (виплаченого) доходу від продажу земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у розмірі 587 292,45 грн.;

- військовий збір. ТОВ «Колос» відповідно п.п. 1.5 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями є відповідальним за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету. Згідно з пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі ПКУ), нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ;

- підприємством за перевіряємий період до бази оподаткування військовим збором було включено та відповідно оподатковано дохід у вигляді заробітної плати, доходів від надання в оренду земельної частки (паю) та доходи нараховані (сплачені) платниками податку по договорам купівлі-продажу нежитлових будівель;

- перевіркою встановлено, що підприємством проведено нарахування (виплату) доходу у розмірі 3 558 602 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), у розмірі 4 644 970 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року на користь ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 та доходу у розмірі 3 542 277 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року на користь ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 (детальніше див. у розділі «Перевірка правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб») без нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору;

- оскільки об`єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід фізичної особи резидента, до якого включається частина доходу від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ, то сума такого доходу оподатковується збором за ставкою 1,5 відсотка. В порушення п.п. 1.3, п.п.1.4, п.п.1.5 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями донараховано військового збору у розмірі 176187,74 грн.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

У період з 31.08.2018 року по 13.09.2018 рік, на підставі направлень від 27.08.2018 № 7371/14-01, № 7372/14-01, № 7373/14-01, № 7374/14-01, № 7375/14-01, № 7376/14-01 та № 7377/14-01, виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області певним посадовим особам відповідача, відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2018 рік, на підставі наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 09.08.2018 № 5841, проведена планова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", код ЄДРПОУ 24775415 (далі ТОВ «Колос») з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акта (довідки) перевірки, який є його невід`ємною частиною).

За результатами проведеної перевірки складено акт від 19.09.2018 № 2024/15-32-14-01/24775415 «Про результати документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» (код ЄДРПОУ 24775415), тел. 0485234284) податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017». (а.с.7-18)

Відповідно до висновку зазначеного акту перевірки, перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема:

- п. 162.1 ст. 162, пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб з нарахованого (виплаченого) доходу від продажу земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у розмірі 587 292,45 грн.;

- п.п. 1.3, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст.171 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями донараховано військового збору у розмірі 176 187,74 грн.

Згідно зі змістом даного акту перевірки, вищенаведені порушення встановлені відповідачем з таких підстав, зокрема:

- перевірка правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб:

- при вибірковій перевірці банківських та касових документів з додаткам, договорів встановлено не нарахування, неутримання та не сплата податку на доходи фізичних осіб у розмірі 587 292,45 грн. На перевірку надані:

- договір купівлі-продажу від 16 січня 2017 року нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . Об`єкт в цілому складається з нежитлової будівлі (будівлі складу) літера А, загальною площею 1621,1 кв.м. За договір купівлі-продажу від 16 січня 2017 року «Продавець» ОСОБА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. 20 жовтня 2016 року за реєстр. № 299 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415); місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 . Нежитлова будівля знаходиться на земельній ділянці загальною площею 1,4824 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0481), яка відчужується за іншим договором, одночасно з продажем зазначеної нежитлової будівлі. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 741 398,00 (сімсот сорок одну тисячу триста дев`яносто вісім) гривень. Ринкова (оціночна) вартість нежитлової будівлі згідно звіту про незалежну оцінку, виданого ФОП ОСОБА_6 26 вересня 2016 року (індетифікатор за базою ФДМУ № 1340468_26092016_216-16) складає 741 398,00 (сімсот сорок одну тисячу триста дев`яносто вісім) гривень. Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. Зареєстровано в реєстрі № 23;

- договір купівлі-продажу нежитлових будівель з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року нежитлової будівлі, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Об`єкт складається з чотирьох нежитлових будівель загальною нежитловою площею 2168,60 кв.м. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_5 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Нежитлові будівлі розташовані на земельній ділянці площею 1,8923 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0483), що належить ОСОБА_2 , на підставі наказу № 15-9707/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 200 442,00 (двісті тисяч чотириста сорок дві гривні) гривень, згідно про незалежну оцінку нежитлових будівель від 25 січня 2017 року, виданої ФОП ОСОБА_6 індетифікатор за базою ФДМУ № 1617706_25012017_8-1-17. Договір посвідчено державним нотаріусом Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Грабовенко Ворсуляк Д.М. Зареєстровано в реєстрі № 2-679;

- договір купівлі-продажу нежитлових будівель з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року нежитлової будівлі, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Об`єкт складається з семи нежитлових будівель загальною нежитловою площею 4674,20 кв.м. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 , проживає в АДРЕСА_6 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Нежитлові будівлі розташовані на земельній ділянці площею 2,0000 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0482), що належить ОСОБА_3 , на підставі наказу № 15-9706/13-16-СП від 16 листопада 2016 року, виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Продаж нежитлової будівлі за домовленістю сторін вчинився за 707 269,00 (сімсот сім тисяч двісті шістдесят дев`ять) гривень, згідно про незалежну оцінку нежитлових будівель від 02 лютого 2017 року, виданої ФОП ОСОБА_6 індетифікатор за базою ФДМУ: № 1618102_02022017_15-17. Договір посвідчено державним нотаріусом Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Грабовенко Ворсуляк Д.М. Зареєстровано в реєстрі № 2-675;

- доходи отримані платниками податку по вищезазначених договорах купівлі-продажу нежитлових будівель оподатковано податковим агентом ТОВ «Колос» код за ЄДРПОУ 24775415 податком на доходи фізичних осіб та військом збором відповідно п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями за ставкою визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. В наслідок чого нараховано (сплачено) до бюджету податку на доходи фізичних осіб 82 455,45 грн. та військового збору 24 736,63 грн. до нотаріального посвідчення відповідних договорів;

- вищезазначені нежитлові будівлі знаходяться на земельних ділянках загальною площею 1,4824 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0481), 1,8923 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0483) та 2,0000 га (кадастровий номер 5121082000:01:001:0482), які відчужуються за іншим договором, одночасно з продажем зазначених нежитлових будівель, а саме:

- договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,4824 гектара. За договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року «Продавець» ОСОБА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. 20 жовтня 2016 року за реєстр. №299 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415); місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 . Право власності на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23 червня 2016 року за номером запису про право власності 15186691, на підставі Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2039/13-16-СГ від 25 квітня 2016 року, Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 960095551210. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0481. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки за домовленістю сторін вчиняється за 3 558 602,00 (три мільйони п`ятсот п`ятдесят вісім тисяч шістсот дві) гривень. Оціночна вартість земельної ділянки згідно Звіту про експертно-грошову оцінку земельної ділянки, зробленого ОП ОСОБА_7 23 вересня 2016 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1339599_23092016_1) складає 552 604,00 (п`ятсот п`ятдесят дві тисячі шістсот чотири) гривень. Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Каназірською Т.П. Зареєстровано в реєстрі № 24;

- договір купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, що розташована в АДРЕСА_2 площею 1,8923 гектарів. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_5 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Зазначена земельна ділянка належить продавцю та право власності на вищевказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 17810581, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1105383451210, на підставі наказу № 15-9707/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0483. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки здійснюється за 4 644 970,00 ( чотири мільйони шістсот сорок чотири тисячі дев`ятсот сімдесят) гривень. Експертна грошова оцінка земельної ділянки згідно звіту про експертно-грошову оцінку земельної ділянки, виданої ФОП ОСОБА_7 20 січня 2017 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1611038_20012017_1) складає 1 780 840,00 (один мільйон сімсот вісімдесят тисяч вісімсот сорок) гривень;

- договір купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, що розташована в АДРЕСА_2 площею 1,8923 гектарів. За договір купівлі-продажу від 28 березня 2017 року «Продавець» ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 , проживає в АДРЕСА_6 та «Покупець» ТОВ «Колос» (код платника податків 24775415; місцезнаходження: 67640, Одеська область, Біляївський район, село Градениці, вулиця Леніна, будинок 87), в особі директора ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ). Зазначена земельна ділянка належить продавцю та право власності на вищевказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №17808324, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1105247051210, на підставі наказу №15-9706/13-16-СП від 16 листопада 2016 року виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області. Кадастровий номер 5121082000:01:001:0482. Цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Продаж земельної ділянки здійснюється за 3 542 277,00 (три мільйони п`ятсот сорок дві тисячі сімдесят сім) гривень. Експертна грошова оцінка земельної ділянки згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, виданої ФОП ОСОБА_7 20 січня 2017 року (індетифікатор за базою ФДМУ 1611028_20012017_1) складає 1 816 671,00 (один мільйон вісімсот шістнадцять тисяч шістсот сімдесят одна) гривня;

- оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розд. ІV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. Відповідно до п. 162.1 ст. 162 ПКУ платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. При цьому відповідно до п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями, зокрема ст. 172 ПКУ;

- порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об`єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 ПКУ. Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі Земельний кодекс) залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується;

- умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину;

- водночас згідно з п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації;

- згідно з пунктом 1 статті 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. N 2768-III із змінами та доповненнями (далі - Земельний кодекс) встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

- для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

- для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

- для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

- для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

- для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара;

- відповідно до п. 1 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІІ із змінами і доповненнями (рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю (п. 16 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу);

- відповідно до ст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» № 742-ІУ від 15 травня 2003 року із змінами та доповненнями особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму;

- враховуючи вищевикладене, дохід, отриманий платником податку фізичною особою резидентом від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу, яка перебуває у власності фізичної особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків;

- відповідно п. 172.7 ст. 172 ПКУ, одночасно з дією пункту 172.4 цієї ст. 172 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об`єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну);

- згідно із п.п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПКУ відповідальність за нарахування, своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід, при цьому сума податку самостійно визначається та сплачується через банківські установи до нотаріального посвідчення договору купівлі продажу, міни;

- в порушення п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст.171 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб з нарахованого (виплаченого) доходу від продажу земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у розмірі 587 292,45 грн.;

- повнота нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору. Визначення бази оподаткування, повнота нарахування, утримання та своєчасність плати (перерахування) до бюджету військового збору:

- узагальнені дані про результати перевірки правильності нарахування та утримання військового збору при виплаті доходів платникам податків за період 2017 року:

- нарахована (виплачена) сума доходу:

- за даними платника: 10628525,42 грн.

- за даними перевірки: 22374374,42 грн.

- утримана сума військового збору:

- за даними платника: 159427,85 грн.

- за даними перевірки: 335615,59 грн.

- донараховано військового збору (+), зменшено (-): +176187,74 грн.

- підприємством проведено нарахування (виплату) доходу у розмірі 3 558 602 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ), у розмірі 4 644 970 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року на користь ОСОБА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 та доходу у розмірі 3 542 277 грн. по Договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року на користь ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 (детальніше див. у розділі «Перевірка правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб») без нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору;

- відповідно до п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Підпунктом 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлено, що об`єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включається частина доходу від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ. Згідно з п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ ставка збору становить 1,5 відсотка. від об`єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ;

- оскільки об`єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід фізичної особи резидента, до якого включається частина доходу від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ, то сума такого доходу оподатковується збором за ставкою 1,5 відсотка;

- в порушення п.п. 1.3, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями донараховано військового збору у розмірі 176187,74 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 27 вересня 2018 року № 0445571307, Головне управління ДФС в Одеській області повідомив позивача, що на підставі акту перевірки № 2024/15-32-14-01/24775415 від 19.09.2018 року встановлено порушення п.п. 1.3, п.п. 1.4, п.п. 1.5, п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 ПК України та застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 127.1 ст. 127 ПК України. У зв`язку з цим згідно з пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 ПК України та п. 86.8 ст. 86 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені на загальну суму 308328,55 грн., код платежу: 11011000, з якої: за податковим зобов`язанням («+» - збільшення; «-» - зменшення) - 176187,74 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 132140,81 грн. (а.с.31)

Податковим повідомленням-рішенням від 27 вересня 2018 року № 044561307, Головне управління ДФС в Одеській області повідомив позивача, що на підставі акту перевірки № 2024/15-32-14-01/24775415 від 19.09.2018 року встановлено порушення п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 ПК України та застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 127.1 ст. 127 ПК України. У зв`язку з цим згідно з пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 ПК України та п. 86.8 ст. 86 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 836456,16 грн., код платежу: 11010400, з якої: за податковим зобов`язанням («+» - збільшення; «-» - зменшення) - 587292,45 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 249163,74 грн. (а.с.32)

Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями від 27 вересня 2018 року 0445571307 та № 044561307, позивач оскаржив їх у судовому порядку.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.19-30):

- договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 24, укладеного між ОСОБА_4 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 1,4824 гектара, категорія земель сільськогосподарського призначення;

- витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 78179877 від 16.01.2017 року;

- договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2-681, укладеного між ОСОБА_2 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 1,8923 гектара;

- витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 83616755 від 28.03.2017 року;

- договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2-677, укладеного між ОСОБА_3 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 2,0000 гектара;

- витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 83612114 від 28.03.2017 року;

- наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» від 16.11.2016 № 15-9706/13-16-08, № 15-9707/13-16-08, від 25.04.2016 року № 15-2039/13-16-СТ, якими, відповідно до ст.ст. 15-1, 20, 22, 33, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 надано у власність земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі ПК України).

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 7.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно з п. 77.1 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно з п. 77.8 ст. 77 ПК України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

Згідно з п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Відповідно до п. 86.3 ст. 86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Згідно з п. 86.6 ст. 86 ПК України відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов`язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов`язання.

Відповідно до п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п`яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

У разі якщо платник податків виявив бажання брати участь у розгляді його заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів, зазначивши про це в запереченні та/або листі про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний повідомити такому платнику податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень та/або листа про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Повідомлення має бути надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Участь керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов`язковою. Такі заперечення є невід`ємною частиною акта (довідки) перевірки.

Рішення про визначення грошових зобов`язань приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності). Платник податків або його законний представник може бути присутнім під час прийняття такого рішення.

Контролюючим та іншим державним органам забороняється використовувати акт перевірки як підставу для висновків стосовно взаємовідносин платника податків з його контрагентами, якщо за результатами складення акта перевірки податкове повідомлення-рішення не надіслано (не вручено) платнику податків або воно вважається відкликаним відповідно до статті 60 цього Кодексу.

Згідно з п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Відповідно до п. 86.10 ст. 86 ПК України в акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов`язань платника.

Згідно з пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

Відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов`язання та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму грошового зобов`язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення результатів господарської діяльності або від`ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов`язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про необхідність складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної, у випадках, передбачених цим Кодексом; попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов`язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 127.1 ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, -

тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, -

тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов`язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов`язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов`язків погашення такої суми податкових зобов`язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

Згідно з п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172-173 цього Кодексу.

Згідно з п. 167.2 ст. 167 ПК України ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом.

Відповідно до п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПК України порядок сплати (перерахування) податку до бюджету. Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Згідно з п. 171.2 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:

а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов`язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Відповідно до п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172 ПК України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об`єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу (обміну) об`єкта незавершеного будівництва.

Дохід від продажу об`єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об`єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

При обміні об`єкта нерухомості на інший (інші) дохід платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого майна, визначеного:

а) у абзаці першому пункту 172.1 цієї статті, - не оподатковується;

б) у пункті 172.2 цієї статті, - оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

Одночасно з дією пункту 172.4 цієї статті, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об`єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну).

Згідно з пп.пп. 1.3, 1.4, 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Згідно з пп. 14.1.166 п. 14.1 ст. 14 ПК України у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

-податок, платник податку, оподаткування, оподатковуваний дохід для цілей розділу IV цього Кодексу - податок на доходи фізичних осіб, платник податку на доходи фізичних осіб, оподаткування податком на доходи фізичних осіб, дохід фізичної особи, який підлягає оподаткуванню.

Відповідно до пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 розділу IV «ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ» ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження акцій (інших корпоративних прав), одержаних ним у власність в процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати, безпосередньо отримані ним як компенсація суми його внеску до установ Ощадного банку СРСР або до установ державного страхування СРСР, або в обмін на приватизаційні сертифікати, отримані ним відповідно до закону, а також сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, а саме:

По-перше, згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, у справах щодо оскарження наслідків проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень судами, поряд із встановленими в ході перевірки порушеннями податкового та/або іншого законодавства, має бути надана правова оцінка порядку проведення такої перевірки.

Така правова позиція відповідає завданням та основним засадам адміністративного судочинства, закріпленим у статті 2 КАС України, та висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 21 лютого 2020 року у справі № 826/17123/18 (адміністративне провадження № К/9901/25669/19).

Згідно зі змістом акта перевірки від 19.09.2018 № 2024/15-32-14-01/24775415, на підставі якого прийнято оскаржені податкові повідомлення-рішення, у період з 31.08.2018 року по 13.09.2018 рік, на підставі направлень від 27.08.2018 № 7371/14-01, № 7372/14-01, № 7373/14-01, № 7374/14-01, № 7375/14-01, № 7376/14-01 та № 7377/14-01, виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області певним посадовим особам відповідача, відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2018 рік, на підставі наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 09.08.2018 № 5841, проведена планова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", код ЄДРПОУ 24775415 (далі ТОВ «Колос») з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акта (довідки) перевірки, який є його невід`ємною частиною).

Проте, на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України та ухвали суду про відкриття провадження у справі в частині витребування у відповідача усіх доказів-підстав правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, належним чином засвідчені копії, зокрема: направлень від 27.08.2018 № 7371/14-01, № 7372/14-01, № 7373/14-01, № 7374/14-01, № 7375/14-01, № 7376/14-01 та № 7377/14-01, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2018 рік; наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 09.08.2018 № 5841, затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акта (довідки) перевірки, який є його невід`ємною частиною), а також доказів виконання відповідачем вимог п. 77.4 ст. 77 ПК України, зокрема, щодо вручення позивачу під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки, тощо відповідачем суду не надано.

Жодних пояснень щодо причин ненадання зазначених документів відповідачем у заявах по суті справи не наведено та доказів на їх підтвердження не надано.

Отже, відповідачем не доведено правомірність проведення документальної планової виїзної перевірки позивача, за результатами проведення якої складено акт від 19.09.2018 № 2024/15-32-14-01/24775415.

По-друге, згідно зі змістом заяв сторін по суті справи, сторонами визнаються фактичні обставини справи, зокрема обставини, встановлені в акті перевірки від 19.09.2018 року № 2024/15-32-14-01/24775415.

З урахуванням наданих сторонами документів, наявних в матеріалах справи, у суду не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Тому, згідно з ч. 1 ст. 78 КАС України, зазначені обставини, не підлягають доказуванню.

Отже, спірність позицій сторін в даному випадку полягає у виборі і застосуванні норми права до встановлених в акті перевірки від 19.09.2018 року № 2024/15-32-14-01/24775415 обставин.

Судом встановлено, що згідно зі змістом акта перевірки від 19.09.2018 року № 2024/15-32-14-01/24775415, зокрема на аркушах 14 та 15 акта (а.с.13зв.-14), позивачем після наведення змісту положень:

-п. 172.1 ст. 172 ПКУ, пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165, п. 1 ст. 121, п.п. 1, 16 розд. Х «Перехідні положення» ЗК України, ст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» з виділенням певних положень, здійснено висновок про те, що дохід, отриманий платником податку фізичною особою резидентом від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу, яка перебуває у власності фізичної особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків;

-п. 172.7 ст. 172, п.п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПКУ здійснено висновок про те, що в порушення п. 162.1 ст. 162, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164, п. 172.1, п. 172.2, п. 172.3, п. 172.7 ст. 172, п. 167.2 ст. 167, п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб з нарахованого (виплаченого) доходу від продажу земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у розмірі 587 292,45 грн.

Проте, в акті перевірки не зазначено/не конкретизовано, на підставі яких саме з встановлених в акті перевірки обставин здійснено наведені висновки, в тому числі не надано оцінку встановленим обставинам/не проаналізовано їх/тощо в контексті наведених відповідачем норм.

Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості акта перевірки від 19.09.2018 року № 2024/15-32-14-01/24775415, на підставі якого прийнято оскаржені податкові повідомлення-рішення, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року по справі № 822/1817/18 (адміністративне провадження № К/9901/62472/18) та від 2 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18 (адміністративне провадження № К/9901/4668/19), від 21 травня 2019 року по справі № 815/2791/18 (адміністративне провадження № К/9901/8950/19) тощо.

Крім того, дійсно, відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПК України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Проте, відповідно до пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 розділу IV «ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ» ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема:

-сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними статтею 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації.

Також, згідно з пп. 14.1.166 п. 14.1 ст. 14 ПК України у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

-податок, платник податку, оподаткування, оподатковуваний дохід для цілей розділу IV цього Кодексу - податок на доходи фізичних осіб, платник податку на доходи фізичних осіб, оподаткування податком на доходи фізичних осіб, дохід фізичної особи, який підлягає оподаткуванню.

З аналізу наведених положень ПК України вбачається, що за наявності умов, передбачених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПК України для не включення доходу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку такий дохід фізичної особи не підлягає оподаткуванню.

На підставі наявних в матеріалах справи документів, а саме: договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16 січня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 24, укладеного між ОСОБА_4 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 1,4824 гектара, категорія земель сільськогосподарського призначення; витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 78179877 від 16.01.2017 року; договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2-681, укладеного між ОСОБА_2 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 1,8923 гектара; витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 83616755 від 28.03.2017 року; договору купівлі-продажу земельної ділянки з відстрочкою платежу від 28 березня 2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2-677, укладеного між ОСОБА_3 , як продавцем, та позивачем, як покупцем, щодо земельної ділянки площею 2,0000 гектара; витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 83612114 від 28.03.2017 року; наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» від 16.11.2016 № 15-9706/13-16-08, № 15-9707/13-16-08, від 25.04.2016 року № 15-2039/13-16-СТ, якими, відповідно до ст.ст. 15-1, 20, 22, 33, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 надано у власність земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства (землі сільськогосподарського призначення), встановлена фактична наявність усіх умов, передбачених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПК України для не включення доходу, отриманого за наведеними договорами купівлі-продажу земельних ділянок, укладених позивачем з ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, відповідно такий дохід не підлягає оподаткуванню.

Крім того, наведені встановлені судом обставини відповідають змісту акта перевірки від 19.09.2018 року № 2024/15-32-14-01/24775415 щодо встановлених в ньому обставин, а також, жодних зауважень щодо встановлення наведених обставин, як таких, що свідчать про фактичну наявність усіх умов, передбачених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПК України для не включення доходу, отриманого за наведеними договорами купівлі-продажу земельних ділянок, укладених позивачем з ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, відповідачем у відзиві не зазначено.

Додатково суд звертає увагу відповідача на те, що, відповідно до змісту індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 20.02.2018 року № 689/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, яка наявна у загальному доступі мережі Інтернет, щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходів, отриманих фізичними особами від продажу земельних ділянок, зокрема:

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ (пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об`єктів нерухомого майна передбачено ст. 172 ПКУ.

Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га; для ведення садівництва - не більше 0,12 га; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 га, в селищах - не більше 0,15 га, в містах - не більше 0,10 гектара.

Водночас п. 172.2 ст. 172 ПКУ встановлено, що дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об`єкта нерухомості, не зазначеного в цьому пункті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

Дохід від продажу об`єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об`єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку (п. 172.3 ст. 172 ПКУ).

Якщо стороною договору купівлі-продажу об`єкта нерухомого майна є юридична особа, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (п. 172.7 ст. 172 ПКУ).

Також зазначений дохід є об`єктом оподаткування військовим збором (далі - збір) (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Ставка збору становить 1,5 відсотка об`єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 якої податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок (збір) із суми такого доходу за його рахунок.

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий платником податку - фізичною особою від продажу юридичній особі земельної ділянки, з цільовим призначенням - для комерційного призначення (розташування об`єктів соціальної сфери торгівлі, обслуговування або іншого виду підприємницької діяльності), оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та збором за ставкою 1,5 відсотка.

Водночас, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 ЗКУ залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації (пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Таким чином у разі не виконання вимог передбачених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ юридична особа зобов`язана виконати функції податкового агента щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та збору до бюджету.

Аналогічна позиція викладена у змісті індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 05.09.2017 року № 1802/Т/99-99-13-02-03-14/ІПК, яка також наявна у загальному доступі мережі Інтернет, відповідно до якої, зокрема:

- пп. 165.1.40. п. 165.1 ст. 165 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 ЗКУ залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації;

- отже, дохід, отриманий фізичною особою - резидентом від продажу протягом звітного податкового року об`єкта нерухомості (однієї земельної ділянки) , який перебуває у власності такої особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка;

- продаж протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості (квартири, другої земельної ділянки) слід розглядати як другий та наступний, із застосуванням 5 відс. ставки податку на доходи фізичних осіб та 1,5 відс. ставки військового збору незалежно від терміну перебування майна у власності такої особи;

- у разі якщо виконуються норми пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ то дохід від такого відчуження не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Отже, позиція відповідача по спірним правовідносинам не відповідає також позиції Державної фіскальної служби України центрального органу виконавчої влади, який, зокрема, реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, тощо.

Крім того, судом враховано положення пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПК України, відповідно до якого податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах:

-презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги;

- податкові повідомлення-рішення від 27 вересня 2018 року № 0445571307 та № 044561307 прийняті Головним управлінням ДФС в Одеській області: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, тому вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви щодо сплати судового збору додані платіжні доручення № 79 від 30.01.2020 року, № 107 від 2 березня 2020 року, № 12 від 27 квітня 2020 року на загальну суму 17171,77 грн., яка є належною за подання цього позову. (а.с.5, 6, 47)

Відповідно, сума судового збору, яка підлягає стягненню з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача складає 17171,77 грн. (сімнадцять тисяч сто сімдесят одна гривня сімдесят сім копійок).

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» (місцезнаходження: вул. Леніна, 87, с. Градениці, Біляївський район, Одеська область, 67640; ідентифікаційний код юридичної особи: 24775415) до Головного управління ДПС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044; ідентифікаційний код юридичної особи: 43142370) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 27 вересня 2018 року № 0445571307 та № 044561307.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» судовий збір в сумі 17171,77 грн. (сімнадцять тисяч сто сімдесят одна гривня сімдесят сім копійок).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.

Джерело: ЄДРСР 91595533
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку