справа №173/633/20
провадження №2/176/409/20
РІШЕННЯ
Іменем України
16 вересня 2020 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Гусейнова К.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін цивільну справу за позовом керівника Жовтоводської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам`янської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Кам`янської міської ради «Міської лікарні швидкої медичної допомоги» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної злочином,-
В С Т А Н О В И В:
19 червня 2020 року з Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла за підсудністю вищезазначена цивільна справа, де позивач просить ухвалити судове рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь КНП Кам`янської міської ради «Міської лікарні швидкої медичної допомоги» шкоду в сумі 11373,9 грн, завдану кримінальним правопорушенням, у вигляді витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 .
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Жовтоводською місцевою прокуратурою відповідно до ст.36 КПК України, здійснювалось процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №12019040430000182, внесеного до ЄРДР 05.03.2019, за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КК України. У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 , 05.03.2019 близько 04.00 години, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, знаходячись в будинку за місцем проживання потерпілого ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на ґрунті раптово виниклих особистих неприязних стосунків із потерпілим, внаслідок сварки, маючи умисел, спрямований на заподіяння тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , усвідомлюючи свої протиправні дії та бажаючи їх подальшого настання, стоячи навпроти потерпілого в одній із кімнат вказаного будинку, взяла із дивану закриті металеві ножиці та, тримаючи їх в своїй правій руці, нанесла ними один удар ОСОБА_2 в область грудної клітини зліва, завдавши останньому тілесних ушкоджень, після чого ОСОБА_1 залишилася на місці вчинення злочину. Згідно висновку експерта № 219-Е від 06.03.2019 року, у потерпілого ОСОБА_2 , виявлено пошкодження у вигляді проникаючого поранення лівої половини грудної клітини, яке ускладнилось пневмотораксом та міжтканьовою емфіземою. Проникаюче поранення лівої половини грудної клітини, яке ускладнилось пневмотораксом та міжтканьовою емфіземою - відносяться до ТЯЖКИХ тілесних пошкоджень, по ознаці небезпеки для життя, що в момент заподіяння (завдання) чи в клінічному перебігу через різні проміжки часу спричиняють загрозливі для життя явища і котрі без надання медичної допомоги, за звичайним своїм перебігом закінчуються чи можуть закінчитися смертю. Таким чином, умисні дії ОСОБА_1 , які виразились у заподіянні умисного тяжкого тілесного ушкодження, тобто умисного тілесного ушкодження, небезпечного для життя в момент заподіяння містять склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КК України. Умисними діями обвинуваченої ОСОБА_1 потерпілому ОСОБА_2 заподіяно тілесні ушкодження, з якими останній знаходився на лікуванні у реанімаційному та хірургічному відділені КНП КМР «Міської лікарні швидкої медичної допомоги» в період з 05.03.2019 по 11.03.2019 року.
Вироком Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 01.07.2019 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КК України, та призначено покарання у вигляді 5 (п`яти) років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнено ОСОБА_1 від відбування основного покарання з випробуванням, з іспитовим строком на 3 (три) роки та підставі п.п.1,2 ч.1 ст.76 КК України покладені обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи, навчання.
Відповідно до калькуляції на лікування ОСОБА_2 закладом охорони здоров`я витрачено грошові кошти за 1 ліжко-днів у відділенні реанімації в сумі 3684,84 грн, за 6 ліжко-днів у відділенні хірургії в сумі 7689,06 грн, що складає загальну суму у розмірі 11373,9 грн.
Зазначені вище витрати з боку ОСОБА_1 закладу охорони здоров`я до цього часу в добровільному порядку не відшкодовані.
Ухвалою суду від 19.06.2020 року було відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позивач, як і відповідач, у судове засідання не з`явились, про час і місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку.
Від Кам`янської міської ради на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
10 вересня 2020 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшов лист від КНП Кам`янської міської ради «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
В матеріалах справи також міститься заява відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи в спрощеному провадженні без виклику сторін. В заяві відповідач зазначила, що проти задоволення позову не заперечує.
З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за можливе провести розгляд справи у судовому засіданні за відсутності сторін на підставі наявних у справі письмових доказів та, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Вироком Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 01.07.2019 року ОСОБА_3 визнана винною у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України та їй призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України ОСОБА_3 звільнено від призначеного покарання з випробуванням, з іспитовим строком 3 роки. Вирок суду набрав законної сили 01.08.2019 року (а.с.119-121).
Листом №04/82-51вих-20 від 27.01.2020 року Жовтоводська місцева прокуратура повідомляла голову Кам`янської міської ради про необхідність звернутись до суду з заявами про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у вигляді витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину (а.с.21-24).
Відповідно до Статуту КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги», затвердженого рішенням міської ради від 04.09.2019 №1532-35/VII КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» є правонаступником усього майна та активів, всіх прав та обов`язків КЗ «Кам`янська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Дніпропетровської обласної ради» (а.с.9-17).
З листа КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» №020 від 20.01.2020 року від 20.01.2020 вбачається, що витрати на лікування ОСОБА_2 , який знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» з 05.03. по 11.03.2019 року, складають 11373,90 грн (а.с.25-30).
Листом №8вих-12/68 від 10.02.2020 року Кам`янська міська рада повідомила Жовтоводську місцеву прокуратуру про те, що надати позовні заяви про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням до суду у відношенні порушників лікарня не мала можливості через відсутність інформації про осіб, винних в завданні фізичної шкоди потерпілим. Цим же листом Кам`янська міська рада дала згоду на подальше представництво Жовтоводською прокуратурою інтересів держави в особі Кам`янської міської ради та КНП КМР «МЛШМД» шляхом пред`явлення судових позовів до осуджених осіб та стягнення витрат на лікування (а.с.39).
Листами від 23.04.2020 року Жовтоводська місцева прокуратура повідомила КНП КМР «МЛШМД» та Кам`янську міську раду про те, що на підставі ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» з метою захисту інтересів держави прийнято рішення звернутися до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, у вигляді витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину (а.с.40).
Відповідно до калькуляції на лікування ОСОБА_2 закладом охорони здоров`я витрачено грошові кошти за 1 ліжко-днів у відділенні реанімації в сумі 3684,84 грн, за 6 ліжко-днів у відділенні хірургії в сумі 7689,06 грн, що складає загальну суму у розмірі 11373,9 грн. (а.с.27).
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно зі ст.128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.167 Цивільного кодексу України держава діє в цивільних правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Статтею 170 Цивільного кодексу передбачено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Згідно з ч.3 ст.89 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського, Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад належать видатки на первинну медико-санітарну, амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні широкого профілю, спеціалізовані медико-санітарні частини, пологові будинки, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки, а також дільничні лікарні, медичні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та фельдшерські пункти, центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги).
Частиною 2 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Основи Законодавства України про охорону здоров`я» фінансування охорони здоров`я здійснюється за рахунок Державного бюджету України та місцевих бюджетів, фондів медичного страхування, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Кам`янської міської ради №1532- 35/VII від 04.09.2019, комунальний заклад «Кам`янська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ДОР» перетворено на комунальне некомерційне підприємство Кам`янської міської ради «Міська лікарня швидкої медичної допомоги», яке є правонаступником усього майна та активів, всіх прав та обов`язків комунального закладу «Кам`янська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ДОР».
Пунктом 1.4. статуту КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» передбачено, що засновником, власником та органом управління майном медичного закладу є територіальна громада м. Кам`янське в особі Кам`янської міської ради.
Таким чином, Кам`янська міська рада є органом, на який покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави в частині повернення у судовому порядку шкоди завдану кримінальним правопорушенням у вигляді витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину.
Згідно з ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 1 статті 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 № 11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545 «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання» передбачено, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003(у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання. Визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
Таким чином, з урахуванням встановлених по справі обставин та положень вказаних вище норм закону, суд приходить до висновку, що є правові підстави для стягнення з відповідача на користь КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 , оскільки наявінсть шкоди її розмір та особа, що її завдала, а саме відповідач ОСОБА_1 , встановлені згідно аналізу вказаних вище доказів, тому позовні вимоги прокурора є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», то відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір в розмірі 2102 грн в дохід держави.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.167,170,1166,1206 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», ст.ст.12,77, 81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву керівника Жовтоводської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам`янської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Кам`янської міської ради «Міської лікарні швидкої медичної допомоги» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної злочином -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Комунального некомерційного підприємства Кам`янської міської ради «Міської лікарні швидкої медичної допомоги» (р/р UA 818999980314010544000004013, утримувач УК у м.Кам`янське 24060300, МФО 899998, ЄДРПОУ 38028583) шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, у вигляді витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 у сумі 11373 (одинадцять тисяч триста сімдесят три) гривень 90 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя К.А. Гусейнов