Справа № 699/382/20
Номер провадження № 2/699/325/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.2020 року м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь - Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Свитки С.Л.,
за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,
представника позивача Відоменка Р.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за позовом державного підприємства «Лисянське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся у суд з позовом в якому просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 шкоду, заподіяну лісу, в сумі 2347,44 грн. в дохід держави на користь Стеблівської селищної ради та судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 грн..
Свій позов позивач мотивує тим, що 27 січня 2020 року працівниками державної лісової охорони державного підприємства «Лисянське лісове господарство» в кв. 38 вид. 3 (три) Стеблівського лісництва, в адмінмежах Стеблівської селищної ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області при вчиненні незаконної рубки трьох дерев клену діаметрами: 14,5, 15, 18 см. був затриманий ОСОБА_1 , відносно якого був складений протокол про адміністративне правопорушення. Згідно постанови державного підприємства «Лисянське лісове господарство» від 28.01.2020 року, яка набрала законної сили 06.02.2020 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 510 грн. Питання відшкодування збитків не вирішувалося. Розмір збитків становить 2347,44 грн. Відповідач в добровільному порядку збитки не відшкодовує, тому позивачем поданий до суду позов.
В судове засідання представника позивача Відоменко Р.В. з`явився, позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні до змісту позову.
В судове засідання відповідач ОСОБА_1 з`явився, позов не визнав, вважав, що здійснював вирізку дерев у власному городі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
У суді встановлено, що 27 січня 2020 року працівниками державної лісової охорони державного підприємства «Лисянське лісове господарство» в кв. 38 вид. 3 (три) Стеблівського лісництва, в адмінмежах Стеблівської селищної ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області при вчиненні незаконної рубки трьох дерев клену діаметрами: 14,5, 15, 18 см. був затриманий ОСОБА_1 .
За даним фактом 27.01.2020 року був складений протокол № 18-303 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 65 КУпАП (а.с.5).
За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, лісничим Стеблівського лісництва ОСОБА_3 винесена постанова від 28.01.2020 у справі про адміністративне правопорушення, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.65 КУпАП та накладено штраф в розмірі 510 грн. 00 коп.
Постанова відповідачем отримана в день її винесення, ним не оскаржувалась і набрала законної сили 06.02.2020 року (а.с.6).
Разом з постановою, вина відповідача підтверджується рапортами лісничого ОСОБА_3 , помічника лісничого ОСОБА_4 та майстра лісу ОСОБА_5 , польовою відомістю від 27.01.2020 року, відомістю розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев, викопіювання з планшету ділянки самовільної рубки (а.с.7-13).
Розрахунок завданої ОСОБА_1 шкоди лісу проведений на підставі Постанови КМ України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» та склав 2347 грн. 44 коп (а.с.11).
Із змісту постанови від 28.01.2020 вбачається, що не вирішувалося питання відшкодування заподіяних збитків.
Згідно ч.3 ст.40 КУпАП питання про відшкодування шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням вирішується у порядку цивільного судочинства.
Стаття 7 Лісового кодексу України передбачає, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Відповідно до ст. 17 ЛК України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Таким чином, ДП «Лисянський лісгосп» є постійним лісокористувачем лісового фонду, де вчинено незаконну вирубку дерев.
Відповідно до ст.19 ЛК України на постійних лісокористувачів покладено обов`язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Статтею 67 ЛК України передбачено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів як заготівля деревини. У ст. 69 ЛК України вказано, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток.
Відповідно до вимог ст. ст. 105, 107 ЛК України порушення лісового законодавства у виді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне для винних у цьому осіб за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
За ч. 1 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, також підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов`язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди.
Згідно ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст. 145 Конституції України).
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з вимогами ч.3 ст.29, ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні на рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів в розмірах 30, 20 та 50 відсотків відповідно.
Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.
Грошові стягнення за шкоду, заподіяну вчиненими в адмінмежах Стеблівської селищної ОТГ Черкаської області порушеннями вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у повному обсязі на рахунок Стеблівської селищної об`єднаної територіальної громади: UА 458999960333199331000023617, відкритий в УК у Корсунь-Шевченківському районі/ ОТГ смт. Стеблів/24062100, код 21081100.
Враховуючи вище викладене, шкода, завдана внаслідок порушення, повинна бути відшкодована особою, яка її завдала.
Тому суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
В зв`язку із задоволенням позову, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору згідно ч.1 ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов державного підприємства «Лисянське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя та зареєстрованого АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі:
- заподіяну шкоду в сумі 2347,44 грн в дохід держави на користь Стеблівської селищної об`єднаної територіальної громади: UА 458999960333199331000023617, відкритий в УК у Корсунь-Шевченківському районі/ ОТГ смт. Стеблів/24062100, код 21081100;
- судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 грн на користь державного підприємства «Лисянське лісове господарство», розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в Черкаське ГРУ КБ «Приватбанк» м. Звенигородка, код ЄДРПОУ 00993417.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом 30 днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 14.09.2020 року.
Суддя Свитка С.Л.