ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" серпня 2020 р. м. Київ Справа № 911/1681/20
Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Гомі А.С. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу
за позовомдержавного підприємства «Оператор ринку», м. Київ,
до відповідачатовариства з обмеженою відповідальністю «Акватех», м. Буча
Київської області,
простягнення 3 923,35 грн.,
без виклику представників учасників справи,
СУТЬ СПОРУ:
позивач державне підприємство «Оператор ринку», м. Київ (далі по тексту ДП «Оператор ринку»), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 09.06.2020 №01/16-1280 до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Акватех», м. Буча Київської області (далі по тексту ТОВ «Акватех»), в якому просить суд стягнути з відповідача 3 923,35 грн. заборгованості за Договором від 09.10.2019 № 329/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку та покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.10.2019 між ДП «Оператор ринку» та ТОВ «Акватех» укладено договір № 329/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, відповідно до умов якого оператор ринку забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобового ринку (ВДР), створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 308 (Правила РДН/ВДР), укладання та виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, а учасник використовує такі умови з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов`язань згідно з Правилами РДН/ВДР.
Однак, відповідач свій обов`язок щодо сплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР (п. п. 3.3, 3.5), внаслідок чого виникла заборгованість за послуги ДП «Оператор ринку» за березень 2020 року у сумі 3 923,35 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою суду від 11.06.2020 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/1681/20; постановлено, що розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи). Цією ж ухвалою постановлено, що відповідач має право подати відзив протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі, встановлено позивачу строк для подачі відповіді на відзив протягом 5 днів з дня отримання відзиву, встановлено відповідачу строк для подачі заперечень на відповідь на відзив протягом 5 днів з дня отримання відповіді.
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яким суд належним чином завчасно направляв відповідачу копію ухвали від 11.06.2020 на адресу, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, повернулось на адресу суду за закінченням терміну зберігання.
Місцезнаходження юридичної особи при здійсненні держаної реєстрації, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» вноситься до відомостей про цю юридичну особу. За змістом частини 4 ст. 17 вказаного Закону, державній реєстрації підлягають зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться у Єдиному державному реєстрі, тобто і зміна місцезнаходження, про що юридична особа має звернутись із відповідною заявою. Не вживши заходів для внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про зміну свого місцезнаходження (в разі такої зміни), юридична особа повинна передбачати або свідомо допускати можливість настання певних негативних ризиків (зокрема щодо неотримання поштової кореспонденції). Якщо ж юридична особа не отримує поштову кореспонденцію, яка надходить за адресою її фактичного місцезнаходження, суд керується позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.04.2018 у справі № 916/3188/16, відповідно до якої сам лише факт не отримання стороною справи кореспонденції, якою суд, з дотриманням вимог процесуального закону, надсилав копії судових рішень за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною неявки в судові засідання, оскільки зумовлений не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
24.06.2020 від позивача ДП «Оператор ринку» до господарського суду Київської області надійшла заява від 22.06.2020 № 01/16-1350 на виконання вимог ухвали суду від 11.06.2020 разом із додатковими доказами.
Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Пунктом 4 розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України в редакції Закону України №540-ІХ продовжено процесуальні строки, зокрема строк на подання відзиву на строк дії запровадженого на території України карантину.
Законом України від 18.06.2020 №731-ІХ визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" в редакції Закону України від 30.03.2020 р. N 540-IX, закінчуються через 20 днів після набрання чинності Законом України від 18.06.2020 р. N 731-IX. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом України від 18.06.2020 р. N 731-IX).
Відтак, продовжений процесуальний строк для надання відповідачем відзиву у справі 911/625/20 сплив 07.08.2020. Станом на 13.08.2020 відповідач, який належно повідомлявся судом про судовий розгляд, відзив на позов не подав, не заявив клопотання про продовження строків з підстав, встановлених Законом України від 18.06.2020 №731-ІХ, не заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, відтак, суд вважає, що у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для ухвалення рішення.
Частиною 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд
УСТАНОВИВ:
13.04.2017 Верховною Радою України прийнято Закон України № 2019-VIIІ «Про ринок електричної енергії», який набрав чинності 09.11.2017.
Відповідно до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище
Згідно з пунктом 54 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор ринку - юридична особа, яка забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках.
Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку (пункт 2 частина 2 статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках, порядок організації та проведення торгів, порядок визначення ціни на електричну енергію, у тому числі у разі неконкурентної поведінки, порядок проведення розрахунків на цих ринках, порядок визначення вартості послуг оператора ринку та порядок її оплати, порядок розкриття інформації та оприлюднення інформації, порядок врегулювання спорів між оператором ринку та учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, порядок внесення змін до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку (пункт 4 статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Оператор ринку забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії. Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк або клірингову установу. Оператор ринку, зокрема, реєструє учасників ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, забезпечує ведення та оприлюднення відповідного реєстру (стаття 51 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 308, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.06.2019 № 1169, затверджені Правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку. Вказана постанова набрала чинності з 01.07.2019.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 454 затверджено Статут ДП «Оператор ринку», яке утворено на базі філії «Оператор ринку» державного підприємства «Енергоринок» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 324 «Про утворення державних підприємств «Гарантований покупець» та «Оператор ринку» та є державним комерційним підприємством.
Згідно з пунктом 5 Статуту підприємство утворено з метою забезпечення функціонування ринку електричної енергії «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку електричної енергії, організації купівлі-продажу електричної енергії на таких ринках, а також отримання прибутку від провадження господарської діяльності.
Предметом діяльності підприємства є, зокрема, реєстрація учасників ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення ведення та оприлюднення реєстру таких учасників на офіційному веб-сайті підприємства (пункт 6 Статуту).
Державну реєстрацію державного підприємства «Оператор ринку» проведено 18.06.2019, номер запису 10741360000085832.
Відповідно до п.п. 2.1.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (далі - Правила РДН/ВДР) учасники ринку, що бажають стати учасниками РДН/ВДР, повинні надати оператору ринку (далі - ОР) заяву про участь у РДН та ВДР та укласти договір про участь у РДН та ВДР. Учасник ринку набуває статусу учасника РДН/ВДР з дати набрання чинності договором про участь у РДН та ВДР (п.п. 2.1.2 Правил РДН/ВДР).
ТОВ «Акватех» звернулось до ДП «Оператор ринку» із заявою від 01.10.2019 № 191001 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.
ОР (оператор ринку) протягом двох робочих днів з дня отримання заяви про участь у РДН/ВДР перевіряє повноту та актуальність наданої заявником інформації (п.п. 2.1.5 Правил РДН/ВДР). Якщо повнота та актуальність інформації заявника підтверджена, ОР готує та надає заявнику проект договору про участь у РДН та ВДР для підписання у двох примірниках (п.п. 2.1.6 Правил РДН/ВДР). Після отримання оператором ринку підписаного зі сторони заявника договору про участь у РДН та ВДР у двох примірниках ОР за 1 робочий день: підписує, реєструє та повертає один примірник договору заявнику; реєструє учасника РДН/ВДР; інформує Регулятора (Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та інших учасників РДН/ВДР про реєстрації нового учасника РДН/ВДП шляхом розміщення відповідної інформації на власному веб-сайта (п.п. 2.1.7 Правил РДН/ВДР). Договір про участь у РНД та ВДР набирає чинності з дати, зазначеної у ньому (п.п. 2.1.8 Правил РДН/ВДР).
Державним підприємством "Оператор ринку" зареєстровано ТОВ «Акватех» учасником РДН/ВДР та поінформовано Регулятора (Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та інших учасників РДН/ВДР про реєстрацію ТОВ «Акватех» учасником РДН/ВДР шляхом оприлюднення на власному веб-сайті реєстру учасників РДН/ВДР.
09.10.2019 між ДП «Оператор ринку» та ТОВ «Акватех» укладено договір № 329/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (далі Договір), відповідно до якої ДП «Оператор ринку» (ОР за Договором), забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобового ринку (ВДР), створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 308 (Правила РДН/ВДР), укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, а ТОВ «Акватех» (учасник за Договором), використовує такі умови з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов`язань згідно з Правилами РДН/ВДР.
Крім того, Додатковою угодою від 12.02.2020 № 1 до Договору сторони виклали в новій редакції пункти 3.3., 3.4. та 3.5. Договору.
За приписами пункту 2.3 Договору учасник зобов`язаний дотримуватися вимог чинного законодавства України, виконувати Правила РДН/ВДР, Правила ринку, умови договорів, що укладатимуться на РДН/ВДР та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Підпунктом 8 пункту 2.3 Договору закріплено обов`язок учасника оплачувати послуги ОР у встановлені цим договором строки.
Сторони в пункті 3.1 Договору передбачили, що оплата послуг ОР, що надаються за цим договором і пов`язані із провадженням діяльності зі здійснення функцій оператора ринку, складається з фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР.
Пунктом 3.2 Договору визначено, що ОР розраховує розміри фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР відповідно до Правил РДН/ВДР та повинен оприлюднити їх на власному веб-сайті не пізніше 30 днів до введення в дію.
ОР розраховує та погоджує з Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) розміри фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР (п.п. 4.4.3 Правил РДН/ВДР).
Відповідно до пункту 3.3 Договору (із змінами) фіксований платіж за участь у РДН/ВДР оплачується щомісяця шляхом здійснення повної попередньої оплати. ОР у перший робочий день кожного календарного місяця надає учаснику рахунок на сплату фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР за відповідний місяць (Аналогічна вимога закріплена й у п.п. 4.4.4 Правил РДН/ВДР). ОР надає учаснику РДН/ВДР перший рахунок на сплату фіксованого платежу у перший робочий день, наступний після дати укладення договору про участь а РДН/ВДР. У випадку відновлення, призупинення або припинення учасником участі у РДН/ВДР не з першого числа календарного місяця, оплата фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР здійснюється у повному обсязі (за повний місяць).
Згідно з пунктом 3.5 Договору (із змінами) учасник зобов`язаний оплатити рахунки, що надаються ОР відповідно до пункту 3.3. цього договору, протягом трьох робочих днів з дати їх формування. Відповідні умови закріплені й у п.п. 4.4.6 Правил РДН/ВДР.
Учасник РДН/ВДР має право призупинити або припинити участь у РДН/ВДР, для чого він повинен надати ОР відповідну заяву із зазначенням дати, з якої участь на РДН/ВДР буде призупинено або припинено, та у разі призупинення участі на РДН/ВДР зазначити термін його тривалості (п.п. 2.4.1 Правил РДН/ВДР). Отримавши від учасника РДН/ВДР заяву щодо призупинення або припинення участі на РДН/ВДР, ОР зобов`язаний призупинити або припинити його участь у РДН/ВДР з дати, зазначеної у відповідній заяві (п.п. 2.4.2 Правил РДН/ВДР).
У разі призупинення участі на РДН учасника за його заявою ОР на час дії такого призупинення не нараховує учаснику оплату послуг ОР (п. 3.6 Договору).
У відповідності до пункту 3.7 Договору ОР надає учаснику акт приймання-передачі наданих послуг за формою, наведеною в додатку 1 до цього договору, та інші фінансові документи в терміни, передбачені Правилами РДН/ВДР.
ОР до п`ятого числа кожного місяця формує та надає учасникам РДН/ВДР у паперовому вигляді акти наданих послуг на РДН/ВДР за попередній (звітний) місяць, підписані уповноваженою особою ОР. Учасник РДН/ВДР після отримання акта наданих послуг на РДН/ВДР повинен його підписати та повернути ОР не пізніше ніж до 25 числа місяця, наступного за звітним (п.п. 4.4.7 Правил РДН/ВДР).
Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами цього договору та діє до 31 грудня поточного року включно, у якому була надана заява про укладення договору (п. 8.1 Договору). Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 20 календарних днів до закінчення дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 8.2 Договору).
Договір, що укладений сторонами у даній справі, за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Загальні положення про послуги визначені главою 63 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
За правилами частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
На виконання пункту 4.3.3 Правил ринку РДН/ВДР Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) постановою від 13.12.2019 № 2770 погоджено фіксований платіж за участь на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку у розмірі 3 269,46 грн. (без ПДВ), що з ПДВ становить 3 923,35 грн.
На виконання пункту 3.3 Договору ДП «Оператор ринку» надано відповідачу ТОВ «Акватех» рахунок-фактуру від 01.03.2020 № 5148700340 за послуги Оператора ринку (фіксований платіж за участь у РДН/ВДР) за березень 2020 року, який в подальшому, за твердженням позивача, був повторно направлено на адресу відповідача разом із вимогою від 21.04.2020 № 01/16-985 про сплату заборгованості в розмірі суму 3 923,35 грн. за порушення умов п. 3.3 Договору, щодо сплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР за березень 20120 року, що підтверджується описом вкладення у цінний лист № 010327319352, фіскальним чеком відділення поштового зв`язку від 22.04.2020, що підтверджують пересилання відповідного поштового відправлення.
Вимогу ДП «Оператор ринку» від 21.04.2020 № 01/16-985 разом з додатком (рахунок-фактура від 01.03.2020 № 5148700340) відповідачем був отриманий 03.04.2020, що підтверджується роздруківкою з веб-сайту Укрпошти про отримання поштового відправлення № 010327319352, проте у встановлений п. 3.5 Договору відповідачем не оплачений.
Крім того, листом від 13.03.2020 № 02/31-697 позивач повідомив відповідача, що відповідно до пункту 2.4.3. Правил РДН/ВДР за власної ініціативи призупиняє участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку ТОВ «Акватех» з 14.03.2020 у зв`язку з несплатою послуг ДП «Оператор ринку». Лист ДП «Оператор ринку» від 13.03.2020 № 02/31-697 відповідачем був отриманий 03.04.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 01032710783118.
Також, як стверджує позивач, на виконання пункту 3.7 Договору ДП «Оператор ринку» підготовлено акт приймання-передачі наданих послуг за березень 20120 року, який згідно з п. 1.6.11 Правил РДН/ВДР направлено відповідачу рекомендованим листом від 01.04.2020 № 03/31-796.
Однак, за твердженням позивача, відправлений останнім на адресу відповідача ТОВ «Акватех» акт приймання-передачі наданих послуг за березень 2020 року, всупереч умов п. 4.4.7 Правил РДН/ВДР не був підписаний та повернутий позивачеві.
Вартість послуги Оператора ринку (фіксований платіж за участь у РДН/ВДР за березень 2020 року) відображена в зазначеному вище акті приймання-передачі наданих послуг за березень 2020 року та складає 3 923,35 грн., що відповідає сумі зазначеній в рахунку-фактурі від 01.03.2020 № 5148700340 та сумі погодженій постановою НКРЕКП від 13.12.2019 № 2770.
Проте, відповідач своїх зобов`язань за Договором щодо сплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР (п. 3.3) не виконав належним чином, внаслідок чого виникла заборгованість за послуги ДП «Оператор ринку» за березень 20120 року у сумі 3 923,35 грн.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Майново-господарські зобов`язання між суб`єктами господарювання виникають на підставі договорів (ст. 179 Господарського кодексу України) й сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (ст. 627 Цивільного кодексу України)
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності з частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частою 1 статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України врегульовано, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем вчинені всі належні дії для підписання акту приймання-передачі наданих послуг на загальну суму 3 923,35 грн., проте відповідач ухилився від свого обов`язку щодо підписання акту.
Доказів надання обґрунтованої відмови від підписання акту, відповідачем надано не було.
Матеріалами справи підтверджується факт наявності заборгованості, яка станом на день розгляду справи відповідачем не погашена і становить 3 923,35 грн.
Строк виконання обов`язку відповідача по оплаті фіксованого платежу на день звернення позивача з позовом до суду настав, тому з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд доходить висновку про правомірність позовних вимог щодо стягнення фіксованого платежу в сумі 3 923,35 грн. Враховуючи викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача боргу в сумі 3 923,35 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунки заборгованості, надані позивачем, суд задовольняє позов державного підприємства «Оператор ринку» та приймає рішення про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Акватех» на користь державного підприємства «Оператор ринку» 3 923,35 грн. заборгованості за договором від 09.10.2019 № 329/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.
Відповідно до частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов державного підприємства «Оператор ринку» задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Акватех» (08292, Київська обл., м. Буча, вул. Новояблунська, буд. 12, ідентифікаційний код 24222923)
на користь державного підприємства «Оператор ринку» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27, ідентифікаційний код 43064445)
3 923,35 грн. (три тисячі дев`ятсот двадцять три гривні тридцять п`ять копійок) боргу,
2 102,00 грн. (дві тисячі сто одна гривня нуль копійок) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 13.08.2020.
Суддя О.В. Конюх