Справа № 545/1416/20
Провадження № 2/545/776/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" серпня 2020 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді: Потетій А.Г.,
за участю секретаря: Кудря А.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві позовну заяву ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм», про стягнення нарахованої, невиплаченої заробітної плати та проведення кінцевого розрахунку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду із позовом до відповідача про стягнення нарахованої, невиплаченої заробітної плати та проведення кінцевого розрахунку посилаючись на те, що з 23.03.2020 року позивач була звільнена відповідачем з посади завідувача аптеки № 3 не відокремленого структурного підрозділу ПОКП «Полтавафарм» за власним бажанням, наказом № 122-к від 16.03.2020 року з посади та підприємства в цілому на підставі ст.38 КЗпП України, однак з нею не було здійснено повний розрахунок, чим порушено її право, а тому прохала суд стягнути з Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм» на її користь, не виплачену заробітну плату, компенсацію за не використану відпустку в сумі 13 043,72 грн., середній заробіток за період з 24.03.2020 р. по дату проведення фактичного розрахунку виходячи з середньоденного розміру заробітної плати - 435,68 грн. та судові витрати.
Позивач та представник позивача - адвокат Зогаль О.М. в судове засідання не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи, за його відсутності та відсутності позивача, прохав позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву на позов не подав, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Про причину неявки відповідач суд не повідомив. Позивач у своїй заяві не заперечує проти ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів у зв`язку з чим суд на підставі ст. 280 ЦПК України, вважає за можливе вирішити справу у його відсутність за наявними у справі доказами, ухваливши заочне рішення.
Тому, суд вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності відповідача по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст. ст. 223, 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом, з 23.03.2020 року позивач була звільнена відповідачем з посади завідувача аптеки № 3 не відокремленого структурного підрозділу ПОКП «Полтавафарм» за власним бажанням, наказом № 122-к від 16.03.2020 року з посади та підприємства в цілому на підставі ст.38 КЗпП України.
Згідно Довідки ПОКП «Полтавафарм» № 01-411 від 31.07.2020 року, сума заборгованості із заробітної плати та компенсаційних виплат при звільненні позивача становить 13 043,72 грн.
Відповідно до статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені ст. 116 КЗпП України.
Статтею 116 КЗпП України встановлено строки розрахунку при звільнені, зокрема при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Повний розрахунок означає виплату працівникові:
- заробітної плати, що йому належить (ураховуючи день звільнення, оскільки він є останнім робочим днем);
- грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки, якщо працівник має на неї право;
Виплата всіх сум від підприємства, установи, організації, що належать працівникові під час звільнення, провадиться в день його звільнення.
На дату звільнення 23.03.2020 року ПОКП «Полтавафарм» зобов`язане було в силу вимог ст. ст.47, 116 КЗпП України виплатити заробітну плату та компенсацію за не використану відпустку завідувачу аптеки №3 ОСОБА_1 в сумі 13 043,72 грн.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 115 КЗпП України встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідач вимоги ст. ст.47, 116 КЗпП України не виконав, повного розрахунку в день звільнення не провів, заробітну плату та компенсацію за не використану відпустку не виплатив, кінцевий розрахунок з позивачем не проведено на дату подання цієї позовної заяви.
Статтею 117 КЗпП України встановлено, що у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Як роз`яснено в п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», встановивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст. 117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.
Суд зазначає, що передбачений ч. 1 ст. 117 КЗпП України обов`язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП України, при цьому визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку. Таким чином, установивши під час розгляду справи про стягнення середнього заробітку у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, суд на підставі статті 117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а в разі не проведення його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 27.03.2013 року у справі № 6-15цс13, від 03.07.2013 року у справі № 6-64цс13, від 21.01.2015 року у справі № 6-195цс14.
З моменту звільнення та на момент звернення позивача із позовом до суду у ПОКП «Полтавафарм» існує заборгованість з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, таким чином підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки.
Виплата середнього заробітку по день фактичного розрахунку є відповідальність роботодавця, за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам.
Постановою Кабінету Міністрів України № 100 08.02.1995 р. затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок №100)
Абзацом 3 пункту 2 розділу 2 Порядку № 100 встановлено, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середнього (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством - на число календарних днів за цей період.
В березні 2020 року позивач пропрацювала не повний місяць, останніми двома календарними місяцями для позивача є січень та лютий 2020 року. В січні 2020 року було 21 робочих днів, у лютому 2020 року 20 робочих днів, всього 41 робочий день.
Завідувачу аптеки №3 ОСОБА_1 в січні 2020 року було нараховано заробітної плати 9676 грн., у лютому 8 187 грн., всього 17 863 грн., середньоденна заробітна плата становить 435,68 грн. ( 17 863 грн./ 41 робочий день).
Таким чином, відповідач в силу вимог ст. 117 КЗпП України зобов`язаний виплатити середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку, в розмірі середньоденної заробітної плати ОСОБА_1 виходячи з розміру 435,68 грн., день фактичного розрахунку, є день фактичної виплати відповідачем заборгованості.
Відповідно до ч.2 ст. 233 КЗпП України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Позивачем в обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу адвоката надано Акт про надання правової допомоги від 09.06.2020 року, ордер на надання правничої (правової) допомоги, квитанцію № 1 від 09.06.2020 року про фактичну оплату витрат на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 2050,00 грн., у зв`язку з чим ці витрати підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 10-13, 17, 76-83, 89, 137, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 47, 116, 117, 233, 238 КЗпП України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Стягнути з Полтавського обласного комунального підприємства «Полтафарм» (код ЄДРПОУ: 32986923, адреса: 38751, с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, вул. Горбанівська, 2) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ):
- не виплачену заробітну плату, компенсацію за не використану відпустку в сумі 13 043,72 грн. (тринадцять тисяч сорок три гривні 72 коп.);
- середній заробіток за період з 24.03.2020 р. по дату проведення фактичного розрахунку виходячи з середньоденного розміру заробітної плати - 435,68 грн. (чотириста тридцять п`ять гривень 68 коп.).
Допустити негайне виконання рішення суду про виплату заборгованості по заробітній платі ОСОБА_1 в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Полтавського обласного комунального підприємства «Полтафарм» (код ЄДРПОУ: 32986923, адреса: 38751, с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, вул. Горбанівська, 2) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2050,00 грн. (дві тисячі п`ятдесят гривень).
Стягнути з Полтавського обласного комунального підприємства «Полтафарм» (код ЄДРПОУ: 32986923, адреса: 38751, с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, вул. Горбанівська, 2) на користь держави судовий збір у розмірі - 2102.00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Суддя: А.Г. Потетій