ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" липня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/1973/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аюпової Р.М.
при секретарі судового засідання
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут", м. Харків до Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст", м. Харків про стягнення коштів в розмірі 1881014,19 грн. за участю представників:
позивача - Шемаєв В.В., адвокат,
відповідача - Антонова С.О., дов. № 1 від 15.06.2020.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут", м. Харків, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст", м. Харків, про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № 4-101К від 01.01.2019 в розмірі 1881014,19 грн. Також просить суд покласти на відповідача судові витрати.
Ухвалою господарського суду від 25.06.2020 відкрито провадження у справі № 922/1973/20 та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 23.07.2020 о 12:15 год.
15.07.2020 відповідачем, через канцелярію суду, надано заяву про визнання позову (вх. № 16211), в якій відповідач визнав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просив суд, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 130 ГПК України, зробити розподіл понесених позивачем витрат зі сплати судового збору.
В підготовчому засіданні 23.07.2020 господарським судом встановлено, що всі учасники скористались своїми процесуальними правами, надали заяви по суті спору та процесуальних питань, судом вчинені всі дії, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та за клопотанням представників сторін (вх. № 16984) призначив справу до розгляду по суті на той же день, що відображено в протокольній ухвалі суду.
Відповідно до ч. 6 ст.183 ГПК України, якщо під час підготовчого засідання вирішено питання, зазначені у ч.2 ст.182 цього кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Враховуючи викладене та письмову згоду учасників справи, 23.07.2020 господарський суд перейшов до розгляду справи № 922/1973/20 по суті.
У судовому засіданні 23.07.2020 представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
У судовому засіданні 23.07.2020 представник відповідача підтримав подану заяву про визнання позову.
Присутні в судовому засіданні представники сторін погодилися з тим, що судом досліджено всі докази, які надано сторонами у відповідності до ст. 74 ГПК України.
Враховуючи положення ст.ст. 13,74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу по суті.
Відповідно до ст. 219 ГПК України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 23.07.2020, відповідно до ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
У зв`язку з відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України Про ринок електричної енергії від 13.04.2017, з 01.01.2019 ПрАТ Харківенергозбут є постачальником електричної енергії за вільними цінами на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 19.06.2018 № 505 та постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268.
ПрАТ Харківенергозбут, як постачальник електричної енергії за вільними цінами, здійснює постачання електричної енергії з 01.01.2019 у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 312 (надалі - Правила), та на умовах договору постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до пункту 13 розділу XVII Закону України Про ринок електричної енергії, у разі відокремлення. оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Таким чином правонаступником в частині прав та обов`язків за договорами про постачання/користування електричної енергії, що діяли до 01.01.2019 залишається АТ Харківобленерго, яке продовжує виконання функції з розподілу електричної енергії на території Харківської області.
П. 3.2.1 Правил передбачено, що електропостачальники, які постачають електричну енергію споживачам на роздрібному ринку, мають самостійно розробити форму відповідного договору на основі примірного чи типового договору, який є додатком до цих Правил. Розроблені форми договорів електропостачальники мають оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах.
Відповідно до п. 3.2.5 Правил, укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.
Згідно з п. 3.2.9 Правил, за наявності публічних комерційних пропозицій електропостачальник розміщує на веб-сайті та в центрах обслуговування споживачів бланк заяви-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу.
Публічний договір постачання електричної енергії споживачу, комерційні пропозиції та заява-приєднання розміщені на офіційному сайті ПрАТ "Харківенергозбут": www.zbutenergo.kharkov.ua.
Так, ураховуючи наведені приписи, та те, що Комунальним підприємством "Обласний спортивний комплекс "Металіст" було надано підписану заяву - приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції № 2, фактично споживалась електрична енергія - договір про постачання електричної енергії споживачу № 4-101К від 01.01.2019 (далі - договір) вважається укладеним.
Згідно з п.п. 4.12, 4.13 розділу IV Правил, розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з п. 11 Постанови до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
У відповідності до п. 4.3 Правил, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
За вимогами п. 1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється у вигляді електронних документів, відповідно до стандартів інформаційного обміну Датахаб, що розробляються адміністратором комерційного обліку та затверджуються Регулятором.
Таким чином розрахунки за спожиту електроенергію Комунальному підприємству "Обласний спортивний комплекс "Металіст" ПрАТ "Харківенергозбут" проведені на підставі переданих у відповідності до наведених вимог показів приладу обліку від оператора системи розподілу - АТ "Харківобленерго".
Комунальне підприємство "Обласний спортивний комплекс "Металіст" (споживач, відповідач) приєдналося до умов Договору № 4-101К з 01.01.2019, шляхом підписання заяви-приєднання на умовах комерційної пропозиції № 2.
05.12.2019відповідач змінив діючу комерційну пропозицію на комерційну пропозицію № 4/96.
Згідно п. 2.1 договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі, згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 5.5 договору, розрахунковим періодом є календарний місяць.
П. 5.6 та п. 5.10 договору передбачено, що оплата вартості електричної енергії здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника, споживач здійснює оплату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через постачальника.
Згідно з п. 5.7 договору, оплата рахунка постачальника має бути здійснена споживачем у строк, визначений в комерційній пропозиції. За умовами п. 3 комерційної пропозицій № 4/96, розрахунковим періодом є календарний місяць; оплата електричної енергії здійснюється споживачем один раз за фактичний обсяг відпущеної електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом), на підставі виставленого рахунка споживачу постачальником, в яком} зазначаються сума до сплати за електричну енергію.
Відповідно до п. 6.2 договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.
П. 4 комерційної пропозиції № 4/96 встановлено, що рахунок за спожиту електричну енергію надається споживачу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду. Рахунок за спожиту електричну енергію має бути оплачений протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка споживачем.
Рахунки на оплату надаються споживачу у відповідних структурних підрозділах постачальника. В разі неотримання рахунків, постачальник направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.
У відповідності до п. 5.8 договору, якщо споживач не здійснив оплату за цим договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати. споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
П. 7 комерційної пропозицій № 4/96 передбачено, що у разі порушення споживачем строків оплати електричної енергії, передбачених п. 4 комерційної пропозиції, постачальник проводить нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюються нарахування, від суми боргу, за кожен день прострочки; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума грошового зобов`язання за договором повинна бути оплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.
Згідно з переданими AT "Харківобленерго" даними ПрАТ "Харківенергозбут" для Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст" було сформовано наступні рахунки за електричну енергію:
- за січень 2020 на суму 968725,42 грн. Рахунок було отримано нарочно представником КП "ОСК "Металіст" 10.02.2020, строк оплати рахунку по 24.02.2020. Платіжними дорученнями № 19 від 13.03.2020 на суму 882265,84 грн., № 1407 від 29.05.2020 на суму 50 399,90 грн., № 1409 від 29.05.2020 на суму 600,00 грн., № 1410 від 02.06.2020на суму 29140,00 грн., було частково сплачено заборгованість за січень 2020. З урахуванням всіх платежів до сплати за січень 2020 року, залишилась несплаченою сума - 6319,68 грн.
- за лютий 2020 на суму 898765,49 грн. Рахунок було отримано нарочно представником КП "ОСК "Металіст" 10.03.2020, строк оплати рахунку по 24.03.2020. Рахунок не сплачено.
-за березень 2020 на суму 440117,83 грн. Рахунок було отримано нарочно представником КП "ОСК "Металіст" 10.04.2020, строк оплати рахунку по 27.04.2020. Рахунок не сплачено.
-за квітень 2020 на суму 262535,00 грн. Рахунок було отримано нарочно представником КП "ОСК "Металіст" 11.05.2020, строк оплати рахунку по 25.05.2020. Рахунок не сплачено.
-за травень 2020 на суму 273276,19 грн. Рахунок було отримано нарочно представником КП "ОСК "Металіст" 03.06.2020, строк оплати рахунку по 18.06.2020. Рахунок не сплачено.
Як вказує позивач, звертаючись до господарського суду Харківської області з даним позовом, з урахуванням всіх оплат, станом на 01.06.2020, заборгованість відповідача за використану електричну енергію складає 1881014,19 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.ст. 174, 179 ГК України, ст. 11 ЦК України договір є підставою виникнення господарських прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок закону, договору.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Ч. 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Ст. 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 4 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами (ч. 2 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії).
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Так, згідно з переданими AT "Харківобленерго" даними ПрАТ "Харківенергозбут" для Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст" було сформовано рахунки за електричну енергію за січень - травень 2020 року, які, в порушення умов договору, були сплачені відповідачем не в повному обсязі та, станом на 01.06.2020, заборгованість відповідача за використану електричну енергію складає 1881014,19 грн. Зазначена заборгованість визнана відповідачем.
Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов`язання з оплати за використану електричну енергію за договором № 4-101К від 01.01.2019.
Відповідно до ст. 191 ГПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем, суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.
У разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд зазначає, що подана Комунальним підприємством "Обласний спортивний комплекс "Металіст", м. Харків,заява про визнання позову (вх. № 16211) не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги та заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).
Враховуючи, що відповідно до ст. 526 ЦК України, ст.ст. 193, 198 ГК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини, та враховуючи визнання відповідачем позову, суд визнає вимогу позивача щодо стягнення з відповідача 1881014,19 грн. заборгованості за договором № 4-101К такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 130 ГПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи викладене, на відповідача покладається судовий збір в розмірі 50% сплаченого позивачем судового збору, який стягується на користь позивача та роз`яснює позивачу можливість повернення 50% сплаченого судового збору з держбюджету України, за ухвалою суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 61, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 130, 177, 183, 191, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 242, 256 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст" (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 65, код ЄДРПОУ 24477221) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 126, код ЄДРПОУ 42206328, п/р із спеціальним режимом використання в філії ХОУ АТ "Ощадбанк" UA323518230000026034301529792, МФО 351823) заборгованість за електричну енергію в сумі 1881014,19 грн. (з яких: ел. енергія - 1567511,83 грн., ПДВ на ел. енергію - 313502,36 грн.), судовий збір в сумі 14107,61 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 ГПК України та з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 126, код ЄДРПОУ 42206328);
Відповідач - Комунальне підприємство "Обласний спортивний комплекс "Металіст" (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 65, код ЄДРПОУ 24477221).
Повне рішення складено 03.08.2020.
СуддяР.М. Аюпова
справа № 922/1973/20