Справа № 645/6139/19
н/п 2/953/1256/20
У Х В А Л А
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
"04" серпня 2020 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Попрас В.О.
при секретарі Томіної І.В.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції у Харківській області, треті особи: Немишлянський відділ поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області, старший слідчий Немишлянського відділ поліції ГУ НП у Харківській області Лісовий Олександр Олександрович про відшкодування моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю органів досудового розслідування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконною бездіяльність уповноважених осіб Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області та стягнути з Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 200 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що у кримінальному провадженні №12018220460002807 позивача визнано потерпілим. Слідчий Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області Лісовий О.О. не належним чином розслідує кримінальне провадження №12018220460002807, не виконує ухвали слідчих суддів та затягує досудове слідство, не вчиняє ніяких слідчих дій. В зв`язку з бездіяльністю слідчого Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області Лісового О.О. позивачу завдано моральну шкоду.
До суду надійшло клопотання представника Головного управління Національної поліції в Харківській області про закриття провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльність уповноважених осіб Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області, посилаючись на те, що визнання незаконною бездіяльності уповноважених осіб органу досудового розслідування може бути предметом розгляду під час досудового розслідування, таке оскарження регулюється нормами КПК України, тому ця вимога ОСОБА_1 не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Предметом позовних вимог про визнання незаконною бездіяльність уповноважених осіб Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області є визнання незаконними кримінально-процесуальних дій і бездіяльності відповідача у кримінальному провадженні №12018220460002807, досудове розслідування якого триває і в якому позивач має статус потерпілого.
Частиною першою статті 24 КПК України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурорів під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях визначає глава 26 КПК України.
Потерпілий має право оскаржувати бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення; у нездійсненні інших процесуальних дій, які зобов`язаний вчинити у визначений КПК України строк; рішення прокурора про закриття кримінального провадження; рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій тощо. Скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314 - 316 вказаного кодексу (частини перша та друга статті 303 КПК України).
Тобто кримінальний процесуальний закон визначає спеціальний порядок розгляду скарг потерпілого, які позивач заявив за правилами цивільного судочинства, тому вимога про визнання протиправними дій і бездіяльності органів поліції під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях має вирішуватися за правилами КПК України.
Відповідно до частини 1 статті 20 ЦПК України не допускається об`єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, вимога про визнання протиправними дій і бездіяльності органів поліції під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях має вирішуватися за правилами КПК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження к справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, суд вважає що слід закрити провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльність уповноважених осіб Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 255, 256 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі ОСОБА_1 до Держави України в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції у Харківській області, треті особи: Немишлянський відділ поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області, старший слідчий Немишлянського відділ поліції ГУ НП у Харківській області Лісовий Олександр Олександрович про відшкодування моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю органів досудового розслідування в частині позовних вимог про визнання незаконною бездіяльність уповноважених осіб Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області - закрити.
Роз`яснити позивачу,що вимогапро визнання протиправними дій і бездіяльності органів поліції під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях має вирішуватися за правилами КПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом п`ятнадцяті днів з дня її проголошення.
СУДДЯ