Справа №639/4088/20
Провадження №1-кс/639/1775/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2020 року м. Харків
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , ув`язненої ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові скаргу ув`язненої ОСОБА_3 , 1994 року народження на порушення її прав при утриманні в умовах ДУ «Харківський слідчий ізолятор»,-
ВСТАНОВИВ:
Ув`язнена ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Жовтневого районного суду м. Харкова зі скаргою в порядку ст. 206 КПК України, в якій посилається на порушення її прав при утриманні в умовах ДУ «Харківський слідчий ізолятор».
В обґрунтування своєї скарги ОСОБА_3 зазначила, що вона неодноразово зверталася до медичної частини №27 та до суду про надання їй належної медичної допомоги. Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова у 2019 року було зобов`язано посадових осіб медичної частини ДУ «Харківський слідчий ізолятор» провести необхідне медичне обстеження та надати їй кваліфіковану медичну допомогу. Проте зберезня 2020року ОСОБА_3 не отримуєжодної медичноїдопомоги,на їїчисленні проханнянадати їймедичну допомогупосадові особимедичної частинине реагують.На теперішнійчас їїтурбує сильнийбіль унирках,новоутворення упечінці таГепатит «С»,потребує медичногообстеження,у зв`язкуіз чимув`язнена булазмушена звернутисядо слідчогосудді ізвідповідною скаргою.
У судовому засіданні ув`язнена ОСОБА_3 підтримала вимоги скарги та просила її задовольнити.
Прокурор ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій просила проводити розгляд скарги за її відсутності та відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_3 , у зв`язку з наданням медичною частиною №27 належної медичної допомоги ув`язненій.
Представник медичної частини №27 в судове засідання також не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки не повідомив.
Заслухавши думки учасників процесу, дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 206 КПК України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов`язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.
Судовим розглядом встановлено, що в умовах ДУ «Харківський слідчий ізолятор» з 22.05.2017 року перебуває ОСОБА_3 , тобто в межах територіальної юрисдикції слідчого судді Жовтневого районного суду м. Харкова.
Ухвалою Жовтневого районного суд м. Харкова від 03.06.2019 року за результатами розгляду аналогічної скарги ОСОБА_3 було зобов`язано завідувача Харківської міської медичної частини №27 філії Центру охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України у Харківській та Луганській областях та начальника ДУ «Харківський слідчий ізолятор» забезпечити проведення повного поглибленого медичного обстеження ув`язненої ОСОБА_3 , для встановлення точного діагнозу та призначення необхідної кваліфікованої медичної допомоги, поза межами установи із залученням спеціалістів з лікарняних закладів чи закладів охорони здоров`я.
З березня 2020 року медична частина №27 не надає належної медичної допомоги ув`язненій ОСОБА_3 .
На теперішній час ув`язнену турбують сильні болі у нирках, новоутворення у печінці, гепатит «С» та остання потребує кваліфікованого медичного обстеження.
Судом було направлено на адреси ДУ«Харківський слідчий ізолятор»таХарківської міської медичної частини №27 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» у Харківській та Луганській областяхухвалу від03.07.2020року звимогою надатимедичну документацію ОСОБА_3 та іншуінформацію щодостану здоров`яув`язненої, проте, до початку судового засідання відповідних матеріалів надано не було, уповноважені особи в судове засідання не з`явилися.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на державу обов`язок захищати фізичне здоров`я осіб, позбавлених волі. Держава має право забезпечити належний захист здоров`я ув`язнених, зокрема шляхом надання необхідної медичної допомоги (п.72 рішення від 18.12.2008р. по справі «Ухань проти України», заява №30628/02).
Відповідно достатті 11Закону України «Про попереднє ув`язнення» медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в СІЗО організовуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров`я. Для цього на території СІЗО функціонує медична частина.
Медична частина забезпечує надання первинної лікувально-профілактичної допомоги ув`язненим і засудженим, яка включає консультацію медичного працівника, діагностику і лікування захворювань, травм та отруєнь, профілактичні заходи, направлення хворого ув`язненого чи засудженого для надання спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги.
Відповідно до «Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України», затверджених наказом Міністерства юстиції України№ 1769/5 від 14.06.2019,передбачено надання медичного обслуговування ув`язненим особам в слідчих ізоляторах.
Надання ув`язненим і засудженим медичної допомоги, у тому числі екстреної медичної допомоги, що не може бути надана у медичній частині, здійснюється відповідно достатті 11Закону України «Про попереднє ув`язнення»,статей 8, 107, 116 КВК, Порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров`я України від 10 лютого 2012 року № 239/5/104, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2012 року за № 212/20525 (із змінами), Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров`я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767 (із змінами).
Згідно до п. 2.3 вищевказаного Порядку, медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров`я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО. У випадках, коли лікарі медичної частини СІЗО не можуть самостійно встановити діагноз, начальник медичної частини СІЗО подає запит до керівництва СІЗО щодо направлення хворого на лікування до обраного закладу охорони здоров`я з орієнтовного переліку або залучення відповідного лікаря-фахівця закладу охорони здоров`я.
Відповідно до п. 2.7 Порядку у разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров`я з орієнтовного переліку.
Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров`я, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров`я та запит до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров`я з орієнтовного переліку.
Згідно п. 2.8. вищевказаного Порядку якщо за результатами огляду чи обстеження особи, узятої під варту, встановлено, що вона потребує надання медичної допомоги у закладі охорони здоров`я з орієнтовного переліку, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан здоров`я особи, узятої під варту, та звертається із запитом до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує перевезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров`я з орієнтовного переліку та направляє довідку про стан здоров`я особи, узятої під варту, органу або особі, в провадженні яких знаходиться кримінальна справа цієї особи.
Керівництво СІЗО організовує та забезпечує цілодобову охорону особи, узятої під варту, під час лікування у закладах охорони здоров`я відповідно до вимог нормативно-правових актів Міністерства юстиції, Міністерства охорони здоров`я.
Крім того, відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України та Міністерства охорони здоров`я України №1348/5/572 від 15.08.2014 року, з урахуванням результатів обстеження та встановленого діагнозу лікар медичної частини негайно призначає засудженому курс лікування в обсязі, передбаченому стандартами та нормативами медичної допомоги у сфері охорони здоров`я, клінічними протоколами надання медичної допомоги.
З огляду на те, що до слідчого судді надійшли відомості про ненадання належної медичної допомоги та інформації щодо стану свого здоров`я ув`язненій ОСОБА_3 , а на спростування зазначених відомостей представниками медичної частини №27 жодних доказів не надано, тому,з метоюнедопущення порушенняправ особина отриманнянеобхідної тадостатньої медичноїдопомоги,слідчим суддеюприймається рішенняпро зобов`язаннязавідувача Харківськоїміської медичноїчастини №27філії Центруохорони здоров`яДержавної кримінально-виконавчоїслужби Україниу Харківськійта Луганськійобластях забезпечитиув`язненій ОСОБА_3 проведенняповного медичногообстеження длявстановлення діагнозута призначеннянеобхідної кваліфікованоїмедичної допомоги,із залученнямвузьких спеціалістівз лікарнянихзакладів чизакладів охорониздоров`я,та призначити ОСОБА_3 курс лікування в обсязі, передбаченому стандартами та нормативами медичної допомоги у сфері охорони здоров`я, клінічними протоколами надання медичної допомоги.
Керуючись ст.ст. 206, 369-372, 375, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Скаргу ув`язненої ОСОБА_3 , 1994 року народження на порушення її прав при утриманні в умовах ДУ «Харківський слідчий ізолятор» задовольнити.
Зобов`язати завідувача Харківської міської медичної частини №27 філії Центру охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України у Харківській та Луганській областях забезпечити проведення повного поглибленого медичного обстеження ув`язненої ОСОБА_3 , 1994 року народження, для встановлення точного діагнозу та призначення необхідної кваліфікованої медичної допомоги, із залученням спеціалістів з лікарняних закладів чи закладів охорони здоров`я.
З урахуванням результатів обстеження та встановленого діагнозу призначити ОСОБА_3 курс лікування в обсязі, передбаченому стандартами та нормативами медичної допомоги у сфері охорони здоров`я, клінічними протоколами надання медичної допомоги.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1