Справа № 569/15512/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2020 року місто Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді - Галінської В.В.
секретар судового засідання - Калетинець Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ТОВ "Долфі-Україна" про роз"яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Долфі-Україна" про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення заборгованості по заробітній платі,-
В С Т А Н О В И В :
05 червня 2020 року ТОВ "Долфі-Україна" звернулося до Рівненського міського суду Рівненської області із заявою, в якій просять в резолютивній частині рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 29 січня 2020 року по цивільній справі №569/15512/19, суму до стягнення зазначено з урахуванням податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірах передбачених чинним законодавством України?. Яка сума середньомісячного заробітку за один місяць підлягає до стягнення?. Сума до стягнення середньомісячного заробітку за один місяць розраховано з урахуванням податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірах передбачених чинним законодавством України?.
В судове засідання представник заявника не з"явився, згідно поданої заяви за вх.№28803/20 від 16.06.2020, просив розгляд справи провести у відсутність заявника.
Інші учасники справи в судове засідання не з"явилися, причини неявки суду не повідомили.
Вивчивши матеріали справи та заяву про роз"яснення рішення, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 29 січня 2020 року, яке постановою Рівненського апеляційного суду від 30 квітня 2020 року залишено без змін, позов ОСОБА_1 до ТОВ "Долфі-Україна" про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення заборгованості по заробітній платі, задоволено частково. Поновлено ОСОБА_1 на роботі у ТОВ "Долфі-Україна" на посаді представника торговельного з 12 липня 2019 року. Стягнуто з ТОВ "Долфі-Україна" на користь ОСОБА_1 заборгованість із заробітної плати за період з 26 квітня 2019 року по 12 липня 2019 року у розмірі 8246,00 грн. Стягнуто з ТОВ "Долфі-Україна" на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 13 липня 2019 року по 29 січня 2020 року у розмірі 29946,00 грн. Стягнуто з ТОВ "Долфі-Україна" в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 768,40 грн. Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середньомісячного заробітку за один місяць допущено до негайного виконання. В іншій частині позову відмовлено.
Відповідно до приписів ч.1 ст.271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз"яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Згідно роз"яснень, викладених у п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення у цивільній справі", роз"яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Оскільки відповідачу незрозуміло, чи є стягнута сума заробітної плати та сума середнього заробітку за час вимушено прогулу зазначеною без врахування податків та обов"язкових платежів і чи зобов"язаний відповідач утримувати з цих сум податки і обов"язкові платежі, суд вважає за необхідне роз"яснити судове рішення в цій частині.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100, якою затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати, при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками - почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.
Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Відповідно до ст.171 п.171.1 Податкового кодексу України визначено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Отже, виходячи із наведених норм, суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час вимушеного прогулу, обраховуються без віднімання сум податків та зборів. Податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, присудженої за рішенням суду, підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу зменшується на суму податків і зборів.
Обов"язки відповідача як страхувальника і платника страхових внесків регламентовано Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування", Законом України "Про загальнообо"`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування".
Судом в рішенні було визначено, що останні два місяці роботи позивач не відпрацювала жодного дня, для визначення розрахунку середньої заробітної плати суд із врахуванням останньго абзацу п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 бере за основу її оклад розміром 4340 грн. в місяць і таким чином середньоденна заробітна плата позивача становить 217 грн. (4340*2/40(робочі дні за травень, червень), тобто середньомісячний заробіток складає 4340 грн..
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за доцільне роз"яснити, що стягнута рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 29 січня 2020 року з відповідача на користь ОСОБА_1 сума заборгованості із заробітної плати за період з 26 квітня 2019 року по 12 липня 2019 року у розмірі 8246,00 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 13 липня 2019 року по 29 січня 2020 року у розмірі 29946,00 грн. (в тому числі середньомісячний заробіток за один місяць, який допущено до негайного виконання) розраховані без виключення сум відрахування на податки та інші обов"язкові платежі, тобто відповідач повинен сплатити передбачені законом відрахування до бюджету, вираховуючи їх із розрахованої суми заробітної плати та середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Керуючись ст.ст.271,353 ЦПК України , суд -
У Х В А Л И В :
Заяву ТОВ "Долфі-Україна" про роз"яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Долфі-Україна" про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення заборгованості по заробітній платі - задовольнити.
Роз"яснити, що стягнута рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 29 січня 2020 року з ТОВ "Долфі-Україна" на користь ОСОБА_1 сума заборгованості із заробітної плати за період з 26 квітня 2019 року по 12 липня 2019 року у розмірі 8246,00 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 13 липня 2019 року по 29 січня 2020 року у розмірі 29946,00 грн. (в тому числі середньомісячний заробіток за один місяць, який допущено до негайного виконання) розрахована без виключення сум відрахування на податки та інші обов"язкові платежі, тобто відповідач повинен сплатити передбачені законом відрахування до бюджету, вираховуючи їх із розрахованої суми заробітної плати та середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Роз"яснити, що сума середньомісячного заробітку за один місяць становить 4300 грн. .
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя -