справа №619/4720/19
провадження №2/619/1734/19
Заочне рішення
іменем України
19 грудня 2019 року
м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Нечипоренко І.М., за участю секретаря судового засідання Носачової І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 619/4720/19,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Харківська державна зооветеринарна академія,
вимоги позивача: про перерахунок та стягнення заробітної плати.
Виклад позиції позивача.
Позивач просить суд ухвалити рішення, згідно якому зобов`язати відповідача зробити перерахунок заробітної плати та нарахувати надбавку в період з 01.09.2015 та нарахувати їй надбавку за роботу доцентом кафедри хірургії ім. професора Калашника І ОСОБА_2 ХДЗВА, у розмірі 15 відсотків від посадового окладу; стягнути з відповідача на її користь надбавку до заробітної плати в розмірі 52510,00 грн за період з 01.06.2015 по 31.10.2019, посилаючись на те, що з 25.12.2012 вона працює на посаді кафедри хірургії менеджменту Харківської державної зооветеринарної академії за основним місцем роботи, згідно наказу №295-к від 25.12.2012. Вона вважає, що розмір фонду оплати праці дозволяв відповідачу встановити і виплатити їй надбавку, адже відповідач неодноразово протягом 2015-2019 років запроваджував преміювання. Таким чином, відповідач в межах фонду оплати праці мав необхідні кошти і витрачав їх на заохочувані виплати в той час як надбавку, яка є для відповідача обов`язковою, внаслідок того, що вона прямо передбачена колективним договором на 2015 – 2019 роки не встановлював і не виплачував. Вказане є порушенням вимог колективного договору на 2015-2019 роки та, відповідно, порушенням її прав. Також, вона має право на встановлення надбавки в розмірі 15% з 01 червня 2015 року до 31 жовтня 2019 року зазначивши наступне. Її робота на посаді кафедри хірургії менеджменту Харківської державної зооветеринарної академії протягом 2012-2018 була оцінена як достатня та задовільна. На підтвердження цього є відсутність будь-яких наказів про накладення стягнень з неї, догани та іншого. Таким чином, вона є працівником, який виконав свої обов`язки на вказаній посаді належним чином, не отримавши зауважень щодо якості її роботи, отримавши позитивну оцінку роботи за 2012-2019 роки від колективу очолюваної кафедри, а також вченої ради, яка у відповідності до п.1.3 Положення про вчену раду Харківської державної зооветеринарної академії є колегіальним органом управління академією, має право на отримання надбавки за роботу доцентом кафедри хірургії менеджменту Харківської державної зооветеринарної академії у розмірі 15 відсотків від посадового окладу. Відповідач мав нарахувати та виплатити їй надбавку за період з 01.09.2019 у розмірі 1458,61 грн, а також недоплачену надбавку у розмірі 52510 грн за період з 01.06.2015 по 31.10.2019.
Заяви , клопотання, процесуальні дії у справі.
Згідно ухвали суду від 05.12.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 19.12.2019.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Позивач у судове засідання не з`явилася, надавши заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за її відсутності, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ухвали від 19.12.2019 постановлено ухвалити заочне рішення.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Судом установлено, що ОСОБА_1 працює з 25.12.2012 на посаді доцента кафедри хірургії ім. професора ОСОБА_3 Харківської державної зооветеринарної академії, яка обрана на підставі рішення Вченої ради академії (наказ № 295-к від 25.12.2012) (а.с. 6).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» (далі – Закон) та ч.1 ст. 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Так, за змістом ч. 3 ст. 21 КЗпП України особливою формою трудового договору є контракт, у якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Відповідно до ст. 20 Закону оплата праці за контрактом визначається за угодою сторін на підставі чинного законодавства, умов колективного договору і пов`язана з виконанням умов контракту.
30 серпня 2017 року між Харківською державною зооветеринарною академією та ОСОБА_1 укладено контракт №12 про призначення останньої на посаду кафедри хірургії ім.. професора І.О. Калашника з 01.09.2017 по 31.08.2022, де в п. 4.1 зазначено, що виконавцю контракту встановлюється оклад згідно штатного розкладу з надбавками та доплатами до посадового окладу згідно чинного законодавства та умов колективного договору (а.с. 7-10).
Згідно з положеннями ч.ч. 2 та 3 ст. 97 КЗпП України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до статті 4 Закону джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності. Для установ і організацій, що фінансуються з бюджету, - це кошти, які виділяються з відповідних бюджетів, грантів, а також частина доходу, одержаного внаслідок господарської діяльності та з інших джерел.
Згідно зі ст. 8 Закону держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Статтею 71 Закону України «Про вищу освіту» встановлено, що фінансування державних вищих навчальних закладів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету на умовах державного замовлення на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, з дотриманням принципів цільового та ефективного використання коштів, публічності та прозорості у прийнятті рішень.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування можуть здійснювати фінансування державних вищих навчальних закладів у встановленому законодавством порядку.
Фінансування приватних вищих навчальних закладів здійснюється їх засновниками та з інших джерел, не заборонених законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та виданий на її підставі наказ Міністерства освіти і науки від 26 вересня 2005 року № 557, регулює відносини в сфері оплати праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та прийнята з метою упорядкування оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України в постанові від 24 грудня 1999 року №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» (п.8), при вирішенні спорів про виплату премій винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.
У ч. 3 ст. 54 Закону України «Про освіту» визначено, що педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі за контрактом. Прийняття на роботу науково-педагогічних працівників здійснюється на основі конкурсного відбору.
За положеннями ч.ч. 9, 11 ст. 55 Закону України «Про вищу освіту» посади науково-педагогічних працівників можуть займати особи, які мають науковий ступінь або вчене звання, а також особи, які мають ступінь магістра. Під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується вченою радою вищого навчального закладу.
Відповідно до даних копії диплома ДК №047483 рішенням президії Вищої атестаційної комісії України від 02.07.2008, протокол №37-09/6 на підставі рішення спеціалізованої вченої ради Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С.З. Гжицького Міністерства аграрної політики України ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь кандидата ветеринарних наук зі спеціальності ветеринарне акушерство (а.с.12).
Як вбачається з наданої копії атестата рішенням Атестаційної колегії від 26.06.2014 (протокол №5/02-Д) ОСОБА_1 присвоєно вчене звання доцента кафедри хірургії.
Враховуючи, що Харківська державна зооветеринарна академія є навчальним закладом, який фінансується із бюджетної сфери, то на спірні правовідносини поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 та наказу Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» №557 від 26 вересня 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2005 року за №1130/11410.
Підпунктом «г» п. 3 ч. 4 вищевказаного Наказу № 557 від 26.09.2005 установлено доплати працівникам за науковий ступінь: доктора наук у граничному розмірі 25 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати); кандидата наук, доктора філософії у граничному розмірі 15 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати). Зазначена доплата встановлюється працівникам, якщо їхня діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем. За наявності у працівників двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем. Відповідність ученого звання та наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником навчальних закладів, установ освіти та наукових установ.
У пункті 5.8 Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом ХДЗВА на 2015-2019 роки зазначено, що встановлювати в межах фонду заробітної плати надбавки та доплати до посадового окладу згідно з Додатком 2, у якому визначено доплату за науковий ступінь кандидата наук у граничному розмірі 15% посадового окладу, якщо його діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем та доплату за вчене звання доцента у граничному розмірі 25% посадового окладу.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі статтею 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до вимог ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як передбачено ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд зазначає, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження відповідності ученого звання та наукового ступеня профілю діяльності займаній посаді та факту звернення до відповідача з заявою про встановлення відповідності її наукового ступеня займаній посаді, що є необхідним для встановлення такої відповідності та подальшого нарахування доплат згідно ст. 20 Закону України «Про оплату праці» та Наказу № 557 від 26.09.2005.
Враховуючи викладене, позов є недоведеним, у зв`язку з чим задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.ч.1,6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що у позові відмовляється та при зверненні до суду позивачка звільнена від сплати судового збору, отже, судовий збір з відповідача не стягується.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст.ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Відмовити повністю у позові ОСОБА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Дергачівський районний суд Харківської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Харківська державна зооветеринарна академія, код ЄДРПОУ 00493758, місцезнаходження: смт Мала Данилівка Дергачівського району Харківської області вул. Академічна, 1.
Повне рішення суду складено 21.12.2019.
Суддя І. М. Нечипоренко