Справа №642/4502/17
Провадження №2/642/532/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2019 року м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Гримайло А.М.,
за участі секретаря Сорокіной Ю.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Гібадулова Л.А. про встановлення факту родинних відносин та визнання заповіту недійсним ,-
встановив:
У провадженні Ленінського районного суду м. Харкова знаходиться цивільна справа № 642/4502/17 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 «Про встановлення факту родинних відносин, та визнання заповіту недійсним».
Представник позивача ОСОБА_4 заявила клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи.
В якості обґрунтування своїх вимог про визнання заповіту, складеного ОСОБА_5 та посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Літвіновою Я.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2709 від 21.12.2015 року, позивач посилається на те, що під час підписання спірного заповіту, її батько ОСОБА_5 , перебував під впливом на нього збиваючих факторів природного характеру, а саме перебував у психофізіологічному хворобливому стані, оскільки був хворий на алкоголізм, в такому незвичайному стані він і заповів своє майно сторонній людині, з якою він не перебував у сімейних стосунках, та який не мав до нього жодного відношення.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, що мають значення для ухвалення рішення у справі та щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може гуртуватися на припущеннях
Таким чином, позивач посилається на наявні в матеріалах справи медичні документи, які свідчать про наявність у ОСОБА_5 нестабільного стану здоров`я, потреба постійного стороннього догляду, періодичного надання соціально-психологічних послуг, з проходженням програми соціально-психологічної реабілітації та адаптації так як мав хронічну алкогольну хворобу у зв`язку з якою ОСОБА_5 на момент укладання заповіту не усвідомлював значення своїх дій, не розумів, що він залишає усе своє набуте за життя майно сторонній особі, яка скористалася його безпорадним станом.
Положення ст. 76 ЦПК України встановлюють, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Отже, для правильного вирішення спору та прийняття законного і обґрунтованого рішення представник просить призначити судову почеркознавчу експертизу.
Сторони в судове засідання не з`явилися, надали заяви з проханням проводити судове засідання без їх участі.
У зв`язку з неявкою в судове засідання сторін, неявка яких не перешкоджає розгляду справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши дане клопотання, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Як передбачає ст.103 ЦПК України, суд призначає експертизу для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Таким чином, на думку суду клопотання підлягає задоволенню, оскільки для з`ясування суттєвих обставин, які мають значення для вирішення справи, необхідні спеціальні знання, та вважає за необхідне призначити по справі судово - почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам ХНДІСЄ ім. заслуженого професора Бокаріуса, попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст. 103, 104,п. 5 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Призначити у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 «Про встановлення факту родинних відносин, та визнання заповіту недійсним» - судову почеркознавчу експертизу.
На вирішення експертизи поставити такі питання:
- чи виконаний підпис від імені ОСОБА_5 у графі «підпис» у примірнику заповіту посвідченому Приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Літвіновою Я.М. 21 грудня 2015 року, особисто ОСОБА_5 ? Якщо зазначений підпис від імені ОСОБА_5 виконано ним самим, то чи під впливом будь-яких природних збивальних факторів, серед яких могли бути стан алкогольного сп`яніння, вплив фармакологічних засобів тощо?
- чи перебував ОСОБА_5 під час складання заповіту посвідченому Приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Літвіновою Я.М. 21 грудня 2015 року, під впливом збиваючих (сторонніх) факторів або в хворобливому стані?
Проведення судової почеркознавчої експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені М.С. Бокаріуса, розташованого за адресою, м. Харків вул. Золочівська, 8-А.
Надати для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 642/4502/17.
Оплату за проведення судово-почеркознавчої експертизи покласти на позивача ОСОБА_6 .
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя : А.М.Гримайло