open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 916/1408/18
Моніторити
Ухвала суду /28.02.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /20.02.2020/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /11.02.2020/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /17.01.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /19.11.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.10.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.10.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Рішення /04.09.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /29.07.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /23.07.2019/ Господарський суд Одеської області Постанова /03.07.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /02.07.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /10.06.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /10.06.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /22.05.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.05.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /18.04.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /14.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /04.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /12.10.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /11.10.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /26.09.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /20.08.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /31.07.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /16.07.2018/ Господарський суд Одеської області
emblem
Справа № 916/1408/18
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /28.02.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /20.02.2020/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /11.02.2020/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /17.01.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /19.11.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.10.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.10.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Рішення /04.09.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /29.07.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /23.07.2019/ Господарський суд Одеської області Постанова /03.07.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /02.07.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /10.06.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /10.06.2019/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /22.05.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.05.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /18.04.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /14.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /04.01.2019/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /12.10.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /11.10.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /26.09.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /20.08.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /31.07.2018/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /16.07.2018/ Господарський суд Одеської області

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_____________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2019 рокум. ОдесаСправа № 916/1408/18Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ярош А.І.

суддів Савицького Я.Ф., Колоколова С.І.,

секретар судового засідання Молодов В.С.,

за участю представників учасників справи:

Від ДП "АМПУ" в особі Чорноморської філії - Дабіжа Я.І., Ордер № 806232, дата видачі: 26.09.19;

Від ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" - Панкратова Г.С., довіреність № б/н, дата видачі : 05.04.19;

Від ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" - Гринько Т.В., довіреність № б/н, дата видачі : 15.08.19;

Вільний слухач - ОСОБА_1 паспорт серія НОМЕР_1 , виданий 10.10.2012р.

Представник Чорноморської міської ради Одеської області в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Чорноморської філії

на рішення Господарського суду Одеської області від 04 вересня 2019 року

по справі № 916/1408/18

за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Чорноморської філії

до відповідачів: 1) Чорноморської міської ради Одеської області; 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне підприємство Рисоіл Термінал"

про визнання протиправним та скасування рішення, визнання недійсним договору та скасування запису про державну реєстрацію,

ВСТАНОВИВ:

ДП „АМПУ в особі Іллічівської філії звернулось до Чорноморської міської ради Одеської області та ТОВ „СП Рисоїл Термінал з позовом, в якому, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог за вх.№2-5087/18 від 10.10.2018р., просило суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду товариству з обмеженою відповідальністю „СП Рисоїл Термінал земельної ділянки площею 0.7907 га за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адміністрація морських портів України

визнати недійсним укладений між Чорноморською міською радою та ТОВ „СП Рисоїл Термінал договір оренди земельної ділянки площею 0,7909 га (кадастровий номер 5110800000:03:001:0485) для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічіської філії ДП „АМПУ серія та номер 642, виданий 03.05.2018р., видавник Приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д.

скасувати запис про проведену державну реєстрацію прав та їх обтяжень )з відкриттям розділу) індексний номер 40914420 від 03.05.2018р. 14:53:02, приватний нотаріус Кушнерова Л.Д., Чорноморський міський нотаріальний округ, Одеська обл.

визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморської міської ради від 18.03.2016р. №70/8-VІІ про надання товариству з обмеженою відповідальністю „СП Рисоїл Термінал дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9000 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адміністрація морських портів України з подальшою передачею у довгострокову оренду, строком на 49 років.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення від 12.04.2018р. №335/29 прийнято всупереч вимог Закону України „Про морські порти України, актів КМУ та з порушенням прав позивача.

Так, відповідачем -1 порушено порядок надання земель в оренду, яке полягає у затвердженні проекту відведення земельної ділянки в оренду всупереч ч.4 ст.59 ЗК України у взаємозв`язку зі ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України, якою встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, погоджує відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також для будівництва або виконання будь-яких робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів за наявності висновку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до п.1 Указу Президента України від 12.05.2011р. №581/2011 „Про Положення про Міністерство інфраструктури України центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах морського і річкового транспорту є Міністерство інфраструктури України.

Тобто, неможливим є надання земельної ділянки для реалізації проектів здійснення будівництва або проведення будь-яких робіт у зоні дії навігаційного обладнання та морських шляхів за відсутності погодження Міністерства інфраструктури України.

Сухий лиман належить до водних об`єктів загальнодержавного значення, оскільки відноситься до внутрішніх морських вод України.

Рішенням відповідача-1 в оренду відповідачу-2 передано земельну ділянку, яка перебуває в складі водного фонду для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно транспортної інфраструктури морського транспорту.

Водночас дана категорія земель відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель не відноситься до земель водного фонду.

Таким чином, відповідачем 1 передано відповідачу 2 земельну ділянку в оренду на 49 років із земель водного фонду, без зміни її цільового призначення на землі транспорту чи іншу категорію земель.

Внаслідок прийняття рішення та укладення договору оренди земельної ділянки під акваторією Сухого лиману створено перешкоди виконанню адміністрацією Іллічівського морського порту своїх прямих функціональних обов`язків, зокрема, утримання та збереження у державній власності стратегічних об`єктів портової інфраструктури, модернізація, ремонт, реконструкція та будівництво гідротехнічних споруд, до яких відноситься акваторія морського порту та здійснення контролю і підтримання її оголошених глибин, а також забезпечення безпеки мореплавства.

Враховуючи те, що на підставі протиправного рішення між Чорноморською міською радою та ТОВ „СП Рисоїл Термінал укладено договір оренди землі, відповідно до ст.ст.16,203,215 ЦК України цей договір підлягає визнанню недійсним, а також наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо запису про проведену державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Внаслідок особливого правового статусу позивача, а також внаслідок особливого статусу земельної ділянки, яка була протиправно передана відповідачем -1 відповідачу-2, позивач вважає, що виключно йому може бути передана земельна ділянка із земель водного фонду під акваторією морського порту Чорноморськ, що виключає можливість передачі її в оренду третім особам.

В процесі розгляду справи ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.10.2018р. задоволено клопотання позивача та у справі призначено експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручено Одеському НДІСЕ та на вирішення якої поставлені наступні питання:

1) Чи відповідає розроблена документація із землеустрою Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Спільне підприємство Рисоіл Термінал з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування ?

2) За рахунок яких земель (категорія, цільове призначення) була відведена земельна ділянка кадастровий номер 5110800000:03:001:0485?

3) Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ?

08.04.2019р. за вх.№6796/19 господарським судом одержано Висновок експерта №18-4609 за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою за матеріалами господарської справи, який складений судовим експертом ОНДІСЕ 05.04.2019р., та згідно з яким:

По питанню №1: документація із землеустрою «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „СП Рисоіл Термінал з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адмінстарція морських портів України та її затвердження відповідають вимогам земельного законодавства на іншим нормативно-правовим документам з питань землеустрою та землекористування.

По питанню 2: згідно з довідкою від 16.11.2016р. №19-1531-0.11-816/2-16 виданою відділом Держгеокадастру у м. Іллічівську Одеської області розробнику документації із землеустрою ПП „Геозем8 земельна ділянка площею 0,7907 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адміністрація морських портів України, відповідно до даних звіту про наявність земель та розподілу їх за власниками землі землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності (форма 6-зем) станом на 01.01.2016р. на території Чорноморської міської ради відноситься: за категорією земель до: земель водного фонду, за основними групами землекористувачів та власників землі до: землі запасу та землі, не надані у постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) (номер рядка 12 шифр рядка 93).

По питанню №3: оскільки експерту не було надано на дослідження заявлені у клопотанні координати поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського опору „Чорноморьск, визначених постановою КМУ „Про межі акваторії порту „Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р., які мали бути приведені в єдиній Державній системі координат СК-63 надати відповідь на питання „Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ? не видається можливим.

Ухвалою від 23.05.2019р. у справі призначено додаткову експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручено Київському НДІСЕ та на вирішення якої поставлено наступне питання: 3) Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ?

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.07.2019р. ухвалу від 23.05.2019р. скасовано та справу направлено до господарського суду Одеської області для продовження судового розгляду, з мотивів безпідставності призначення відповідної експертизи судом першої інстанції, враховуючи відсутність у позивача документів які витребувані експертом під час проведення первинної експертизи, необхідних для надання відповіді на питання №3.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 04 вересня 2019 року по справі №916/1408/18 (суддя Смелянець Г.Є.) відмовлено Державному підприємству „Адміністрація морських портів України в особі Чорноморської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України у задоволенні позову.

Рішення обґрунтоване тим, що господарським судом було призначено судову експертизу з питань землеустрою на вирішення якої було поставлено в т.ч. питання: Чи належить спірна земельна ділянка площею 0,7907 га, до меж акваторії морського порту Чорноморськ. Судовим експертом відповідь на поставлене судом питання надана не була, оскільки ДП „АМПУ експерту не було надано на дослідження заявлені у клопотанні координати поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського опору „Чорноморьск, визначених постановою КМУ „Про межі акваторії порту „Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р.

Господарський суд вважає, що саме висновок судового експерта з питань землеустрою є належним і допустимим доказом, який дозволяє суду встановити певні обставини справи щодо розташування земельної ділянки, яка надана в оренду відповідачу -2 саме в акваторії морського порту Чорноморськ, яка включає в себе акваторію Сухого лиману, в межах координат визначених відповідною постановою КМУ.

Листи Міністерства інфраструктури України від 27.05.2019р. №6171/27/10-19 та від 10.06.2019р. №6759/16/10-19 господарський суд до уваги не приймає, виходячи з того, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, у зв`язку з відсутністю доказів, які свідчать, що земельна ділянка, яка надана в оренду відповідачу-2, розташована саме в акваторії морського порту Чорноморськ, яка включає в себе частину акваторії Сухого лиману, в межах координат визначених відповідною постановою КМУ, господарський суд дійшов висновку про відсутність порушених прав та інтересів позивача у справі, як особи, яка відповідно до Закону України „Про морські порти України забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об`єктів портової інфраструктури державної форми власності, та особи, яка на підставі постанови КМУ від 31.10.2007р. №1278, із змінами внесеними згідно з постановами КМУ №406 від 03.06.2013р., №46 від 25.01.2017р. забезпечує безпеку мореплавства в межах згідно акваторії морського порту Чорноморськ.

Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Чорноморської філії з вказаним рішенням не погодилось та звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою (надійшла до суду 20.09.2019 року), в якій просить скасувати рішення господарського суду повністю та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, апелянт зазначає, що надана Відповідачу 2 в оренду земельна ділянка є дном лиману, її межі лише частково збігаються зі штучними спорудами, тому всупереч вимогам статті 55 Закону України «Про землеустрій» неможливо встановити її межі в натурі та закріпити межовими знаками встановленого зразка.

З огляду на те, що спірна земельна ділянка розташована в акваторії першого ковша Сухого лиману, який належить до водних об`єктів загальнодержавного значення та включений до меж акваторії морського порту Чорноморськ, Відповідач-1 діяв поза межами наданих йому повноважень передаючи в оренду частину вказаної земельної ділянки Відповідачу-2.

Проте, приймаючи оскаржуване Рішення суд першої інстанції посилався на відсутність в матеріалах справи доказів, які свідчать, що земельна ділянка, яка надана в оренду Відповідачу 2, розташована саме в акваторії морського порту Чорноморськ, яка включає в себе частину акваторії Сухого лиману, в межах координат визначених відповідною постановою КМУ. Тобто, суд фактично погодився із усіма твердженнями Позивача стосовно недопустимості та неможливості передачі Відповідачем 1 в оренду третім особам частини земельної ділянки в межах координат порту Чорноморськ, визначених відповідною Постановою КМУ, однак відмовив в позові виходячи виключно з відсутності підтвердження місцезнаходження спірної земельної ділянки в межах координат акваторії порту.

Листом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2019р. №6171/27/10-19 повідомило, що акваторію першого ковша Сухого лиману включено до меж акваторії Чорноморського морського порту відповідно до постанови КМУ від 31.01.2007 р. №1278 Про межі акваторії морського порту Чорноморськ.

Листом Міністерства інфраструктури України від 10.06.2019р. №6759/16/10-19 повідомлено, що згідно паспорту акваторії морського порту Чорноморськ земельна ділянка на стику причалів №10-11 Іллічівської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (нині Чорноморської філії ДП «АМПУ») кадастровий номер - 5110800000:03:001:0485 знаходиться в межах акваторії ковша Сухого лиману.

Отже, компетентним та уповноваженим органом державної влади надано інформацію стосовно того, що земельна ділянка на стику причалів №10-11 Іллічівської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (нині Чорноморської філії ДП «АМПУ») кадастровий номер - 5110800000:03:001:0485 знаходиться в межах акваторії ковша Сухого лиману. Межі акваторії Чорноморського морського порту визначалися шляхом з`єднання відповідних координатних точок обмежувальною лінією, до меж якого входить акваторія першого ковша Сухого лиману.

В даному випадку, на думку апелянта, жодним нормативно - правовим актом України не передбачено, що лише висновок судового експерта з питань землеустрою є належним і допустимим доказом, який може підтверджувати розташування земельної ділянки в конкретному місці, а тому в даному випадку сторони є вільними в забезпеченні реалізації можливості доказування обставин справи всіма допустимими доказами.

З огляду на правову позицію ВГСУ та з урахуванням того, що експертом не надано відповіді на питання, яке визнано судом суттєвим Позивач просив суд першої інстанції призначити нову експертизу.

Проте, судом було відмовлено в задоволені даного клопотання та з власної ініціативи було призначено додаткову експертизу з питань землеустрою, що в подальшому стало підставою для скасування Ухвали про її призначення.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 01.10.2019 року відкрито апеляційне провадження у справі.

У відзиві на апеляційну скаргу Чорноморська міська рада Одеської області заперечує проти доводів апеляційної скарги, вважає рішення суду законним та обгрунтованим. Зазначає, що посилання апелянта на неможливість закріплення меж земельної ділянки дна межовими знаками не заслуговують на увагу оскільки Постановою КМУ від 31.10.2007 №1278 два з шести межових знаків акваторії порту визначено буйками. Також позивач звертається до Чорноморської міської ради з численними заявами про відведення дна акваторії порту у постійне користування. Остання заява позивача від 14.06.19 перебуває на розгляді ради.

Відповідно визначення меж є можливим. Більш того, проект відведення земельної ділянки відповідача-2 крім позитивних висновків пройшов земельну експертизу.

16.10.19 року апелянтом заявлено клопотання про призначення судової експертизи, мотивоване тим, що суд першої інстанції при прийнятті рішення посилався на відсутність в матеріалах справи доказів, які свідчать, що земельна ділянка, яка надана в оренду Відповідачу 2, розташована саме в акваторії морського порту Чорноморськ, яка включає в себе частину акваторії Сухого лиману, в межах координат визначених відповідною постановою КМУ.

В свою чергу на підтвердження того, що земельна ділянка на стику причалів №10-11 Чорноморської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (кадастровий номер земельної ділянки 5110800000:03:001:0485) знаходиться в межах акваторії морського порту Чорноморськ, які визначені Постановою КМУ від 31.01.2007р. №1278 «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» Позивачем надавався лист Міністерства інфраструктури України від 10.06.2019р. №6759/16/10-19, в якому повідомлено, що згідно паспорту акваторії морського порту Чорноморськ земельна ділянка на стику причалів №10-11 Іллічівської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (нині Чорноморської філії ДП «АМПУ») кадастровий номер - 5110800000:03:001:0485 знаходиться в межах акваторії ковша Сухого лиману. Межі акваторії Чорноморського морського порту визначалися у системі координат 9/08-84 шляхом з`єднання відповідних координатних точок обмежувальною лінією, до меж якого входить акваторія першого ковша Сухого лиману.

Запит про місцезнаходження земельної ділянки Позивачем було направлено після ознайомлення із висновком судового експерта № 18-4608 від 05.04.2019р. у якому було зазначено, що останній не може надати відповідь на вказане питання, оскільки йому не надано копій координат поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту Чорноморськ, визначених постановою Кабінету Міністрів України « Про межі акваторії порту Чорноморськ» №1278 від 31.10.2007р. із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №46 від 25.01.2017р., які мають бути приведені в єдиній Державній системі координат СК- 63.

Також в процесі розгляду справи в суді першої інстанції з огляду на правову позицію ВГСУ та з урахуванням того, що експертом не надано відповіді на питання Позивач просив суд першої інстанції призначити нову експертизу, проте, судом було відмовлено в задоволені даного клопотання та з власної ініціативи було призначено додаткову експертизу з питань землеустрою, що в подальшому стало підставою для скасування Ухвали про її призначення (з огляду саме на те, що призначено додаткову експертизу).

З огляду на вкладене, ДП «АМПУ», не змінюючи свою правову позицію, що інформація та дані, які наведені у висновку судового експерта не мають переваги, як доказ над інформацією наданою розпорядником інформації на запит та матеріали справи містять належний доказ того, що земельна ділянка на стику причалів №10-11 Чорноморської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (кадастровий номер земельної ділянки 5110800000:03:001:0485) знаходиться в межах акваторії морського порту Чорноморськ, які визначені Постановою КМУ від 31.01.2007р. № 1278 «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ», просить призначити судову експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:

1)чи накладається земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України», що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. та земельна ділянка розташована в межах акваторії першого ковша Сухого лиману та під якою знаходиться акваторія морського порту «Чорноморськ»?

Доручити проведення зазначеної експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Також 16.10.19 ДП АМПУ заявлено клопотання про залучення Міністерства інфраструктури України (01135 Київ, проспект Перемоги, 14) до розгляду справи у якості третьої особи на стороні Позивача, обґрунтоване тим, що питання погодження відведення земельної ділянки стосується реалізації прав та обов`язків Міністерства інфраструктури України та може вплинути на подальші права та обов`язки даної особи.

ДП «АМПУ» вважає, що Рішення суду прямо впливає на права та обов`язки Міністерства інфраструктури України, оскільки відповідно до ч. З ст. 12 КТМ України юридичні особи, які порушили правила цієї статті, зобов`язані на вимогу МІУ здійснити в зазначений ним термін за власний рахунок знесення, перенесення або необхідні зміни будівель і споруд, що створюють перешкоди судноплавству або дії засобів навігаційного обладнання.

Крім того, в процесі розгляду справи, позивачем надавались листи Міністерства інфраструктури України, про те, що земельна ділянка на стику причалів №10-11 Чорноморської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (кадастровий номер земельної ділянки 5110800000:03:001:0485) знаходиться в межах акваторії морського порту Чорноморськ, які визначені Постановою КМУ від 31.01.2007р. №1278 «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ», тобто Міністерство інфраструктури України, як суб`єкт владних повноважень є розпорядником інформації, щодо розташування (місцезнаходження) земельних ділянок в межах акваторії морських портів, шо відноситься до предмету дослідження по даній справі.

21.10.19 до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», в якому відповідач-2 заперечує проти доводів апеляційної скарги.

Зазначає, що Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007р. N 1278 та від 3 червня 2013 р. № 406 регламентують надання Апелянту повноважень «забезпечити безпеку мореплавства в межах акваторії», та «користування акваторії морських портів», а не виключне право користування земельними ділянками в акваторії морських портів (земель водного фонду). Поняття "акваторія порту" і "земля, розташована під акваторією порту" не є тотожними. Заборона передачі акваторії в користування суб`єктам господарювання аж ніяк не означає поширення цієї заборони на землю, розташовану під акваторією, оскільки йдеться про два різні об`єкти цивільного обороту. Норми Земельного кодексу України дозволяють передачу земель водного фонду інвесторам із метою інвестування в розвиток об`єктів портової інфраструктури. Законодавством України передбачено право відведення Чорноморською міською радою Одеської області, як суб`єктом права власності на земельну ділянку комунальної власності, що розташована межах в акваторії Чорноморського морського порту, в оренду суб`єкту господарювання - портовому оператору.

Відповідач-2 зауважує, що Апелянтом не надано жодного доказу, що використання спірної земельної ділянки Відповідачем-2 створює будь-які загрози для забезпечення безпеки мореплавства в межах акваторії.

З метою врахування в проекті землеустрою загальнодержавних інтересів у сфері безпеки судноплавства Відповідач 2, як портовий оператор, який має плани розвитку виробничих потужностей та об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, завчасно почав погодження реалізації проекту та отримав погодження Апелянта щодо розташування об`єкту на стику причалів №№ 10,11, між сторонами підписано 12 травня 2017 року Меморандум про співробітництво.

Крім того, ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» вважає, що твердження Апелянта про те, що спірна земельна ділянка розташована в акваторії першого ковша Сухого лиману, який належить до водних об`єктів загальнодержавного значення, тому Відповідач 1 діяв поза межами наданих йому повноважень передаючи в оренду частину вказаної земельної ділянки Відповідачу -2 - не відповідає дійсності, не підтверджується належними доказами та спростовується іншими доказами, наявними у матеріалах справи.

22.10.19 до суду надійшли пояснення Чорноморської міської ради, в яких остання заперечує проти задоволення клопотань про призначення експертизи у справі, вважає що апелянт не позбавлений права отримати висновок експерта самостійно.

01.11.19 до суду надійшли заперечення ТОВ «СП Рисоіл Термінал» проти клопотань апелянта про призначення судової експертизи, та про залучення до справи третьої особи.

Зі змісту заперечень вбачається, що апелянт без поважних причин порушив процесуальний строк подання клопотання, апелянт необґрунтовано та неправомірно просить призначити експертизу з нового питання ( фактично у новій редакції питання № 3 первинної експертизи у даній справі), в порушення ст. 107 ГПК України та 1.2.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень; не обґрунтував необхідності залучення Міністерства інфраструктури України до участі у справі, порушення прав та інтересів цього органу.

05.11.19 до суду надійшли пояснення ДП «АМПУ» в особі Чорноморської філії щодо заперечень на клопотання про призначення судової експертизи, в яких апелянт зазначає про необхідність призначення експертизи з огляду на неможливість надання координат поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту Чорноморськ, оскільки на думку заявника, судовим експертом не враховано положення ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» , такого документу не може існувати.

05.11.19 до суду надійшла заява Чорноморської міської ради про залучення до матеріалів справи копії рішення Чорноморської міської ради від 01.11.19 №510/54-VII «Про відмову в наданні ДП «АМПУ» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 494,0000 га в постійне користування за адресою Одеська обл., м. Чорноморськ».

Судова колегія залучила вказане рішення до матеріалів справи, проте зазначає, що надане рішення не може бути враховане при прийнятті рішення апеляційним судом, оскільки прийняте після винесення оскаржуваного рішення, отже його не існувало на момент розгляду справи судом першої інстанції.

08.11.19 до суду надійшли пояснення від ТОВ «СП Рисоіл Термінал», в яких відповідач-2 зазначає, що Апелянтом не доведено обгрунтованість клопотання про залучення третьої особи у даній справі у відповідності до вимог ст.50 ГПК України, оскільки ДП «АМПУ» також не було доведено на які саме права чи обов`язки Міністерства інфраструктури України може вплинути рішення у даній справі. Заперечує проти необхідності проведення експертизи у даній справі; звертає увагу суду, що сам Позивач погодив відведення спірної земельної ділянки Відповідачу 2.

Судовою колегією в судовому засіданні 19.11.19 відмовлено у задоволенні клопотань апелянта про залучення до участі у даній справі Міністерство інфраструктури України в якості третьої особи, а також відмовлено у задоволенні клопотання ДП «АМПУ» в особі Чорноморської філії про призначення судової експертизи по справі з огляду на недоведеність заявлених клопотань.

Згідно статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

У вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Судова колегія вважає, що оскаржуваним рішенням не порушені права та інтереси Міністерства інфраструктури України, заявником не доведено, що рішення у даній справі може наділити Міністерство інфраструктури України новими правами чи обов`язками, змінити його наявні права та/або обов`язки або позбавити певних прав та/або обов`язків в майбутньому.

Крім того, Міністерство інфраструктури України мало бути обізнано про наявність даної справи, враховуючи, що являється засновником Державного підприємства "АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ", яке входить до сфери його управління, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та у разі якщо має підстави вважати, що оскаржуваним рішенням порушені його права, мало можливість заявити про вступ у справу.

Проте, матеріали справи не містять клопотань Міністерства інфраструктури України щодо залучення останнього до участі у справі.

Щодо призначення по справі судової експертизи, судова колегія не вбачає підстав для її призначення, оскільки апелянт просить повторне проведення експертного дослідження, поставивши на розгляд експерта питання, яке вже фактично було предметом експертного дослідження. При цьому, апелянтом не надано до суду каталог координат, через відсутність яких не була надана відповідь на питання суду.

Судова колегія звертає увагу, що позивачем не надано нових доказів, які можуть бути використані експертом при проведенні нової експертизи.

Крім того, слід зазначити, що правомірність призначення судом першої інстанції додаткової експертизи по даній справі розглядалася Південно-західним апеляційним господарським судом.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.07.19 ухвалу Господарського суду Одеської області від 22.05.2019р. по справі №916/1408/18 про призначення додаткової експертизи по справі скасовано. В зазначеній постанові апеляційним судом зазначено, що в оскаржуваній ухвалі судом першої інстанції призначено додаткову експертизу, разом з тим, суд не вказує які додаткові матеріали слід дослідити експерту, які не були надані останньому під час проведення первинної експертизи.

Враховуючи відсутність у позивача документів, які були витребувані експертом під час проведення первинної експертизи, необхідних для надання відповіді на питання№ 3, приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції не обґрунтовано наявності підстав для призначення додаткової експертизи, апеляційний господарський суд приходить до висновку про безпідставність призначення відповідної експертизи.

В судове засідання 19.11.19 року представник Чорноморської міської ради Одеської області не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Оскільки явка представників учасників процесу не визнавалась обов`язковою, а зазначена особа не скористалась своїм правом на участь в судовому засіданні, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представника відповідача-1.

Відповідно до вимог ст.ст. 240, 283 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. №1278 «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ», визначено межі акваторії морського порту Чорноморськ згідно з додатком, доручено ДП «Адміністрація морських портів України» забезпечити безпеку мореплавства в межах акваторії; Міністерству інфраструктури України разом з Держкомрибгоспом розробити механізм взаємодії державного підприємства «Чорноморський морський торговельний порт» з ДП «Морська адміністрація Чорноморського рибного порту» з питань забезпечення безпеки мореплавства в медах акваторії.

Додатком до постанови викладено межі акваторії морського порту Чорноморськ у системі координат WGS-84.

Розпорядженням КМУ від 07.10.2009р. №1355-р «Про надання державному підприємству «Іллічівський морський торговельний порт» у постійне користування земельної ділянки» ДП «Іллічівський морський торговельний порт»у постійне користування надано земельну ділянку, розташовану в межах наданої йому акваторії.

З інформації Державного земельного кадастру вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:001:0485 має цільове призначення «Для розміщення та експлуатації будівель та споруд морського транспорту» (т.1 а.с.25).

Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5106824372018, який сформовано 20.09.2018р., за державою в особі Одеської обласної державної адміністрації 29.12.2015р. зареєстровано право власності на земельну ділянку загальною площею 135.6231 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 2, кадастровий номер 5110800000:03:001:0371. Право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано за ДП «Іллічівський морський торговельний порт».

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 07.12.2012р. №259-VІ затверджено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області та розмежовано землі державної та комунальної власності в межах населених пунктів м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області:

землі державної власності загальною площею 460,5643 га, в т.ч. м. Іллічівськ 456,8420 га, сел. Олександрівка 1,3215 га, с. Малодолинське 1,9416 га, с. Бірлача Балка 0,4592 га

землі комунальної власності загальною площею 1716,8125 га, в тому числі м. Іллічівськ 1480,5074 га, сел. Олександрівка 113,8640 га, с. Малодолинське 94,0158 га, с. Бірлача Балка 28,4253 га.

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 26.12.2014р. №556-VІ затверджено генеральний план м. Іллічівська Одеської області в цілому на підставі експертного звіту ДП «Укрдержбудекспертиза» від 05.12.2014р. №00-0946-14/МД.

Відповідно до Схеми зонування території міста із зазначенням перспективних направлень розвитку до меж міста Іллічівськ та сільських поселень, які входять до меж міста Іллічівськ, входить частина водного об`єкту Сухий лиман.

Постановою КМУ від 03.06.2013р. №406 «Деякі питання акваторій морських портів», із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №46 від 25.01.2017р., «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» постановлено визначити межі акваторії морського порту Чорноморськ згідно з додатком та доручено ДП «Адміністрація морських портів України» забезпечити безпеку мореплавства в межах акваторії.

Надано Державному підприємству Адміністрація морських портів України у користування акваторії морських портів, межі яких визначені Кабінетом Міністрів України, за умови недопущення передачі їх або їх частин іншим суб`єктам господарювання.

У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 р. № 1278 Про надання акваторії у користування державного підприємства Іллічівський морський торговельний порт слова Державному підприємству Іллічівський морський торговельний порт замінити словами Державному підприємству Адміністрація морських портів України.

Згідно з Додатком до постанови КМУ від 31.10.2007р. №1278 (назва додатка в редакції Постанови КМУ №406 від 03.06.2013р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №46 від 25.01.2017р.,) акваторія порту (у системі координат WGS-84) включає: акваторію Сухого лиману в межах: на півночі - обмежувальної лінії, що з`єднує точки з координатами 46° 22' 17,0" північної широти і 30° 38' 20,0" східної довготи та 46° 22' 17,0" 38' 35,0 північної широти, " східної довготи; на сході - обмежувальних ліній, що з`єднують точки з такими координатами: 46° 19' 08,0" північної широти, 30° 40' 58,0" східної довготи (вогонь північного молу); 46° 18' 58,0" північної широти, 30° 41' 30,0" східної довготи (буй N 1); 46° 18' 52,0" північної широти, 30° 41' 30,0" східної довготи (буй N 2); 46° 18' 56,0" північної широти, 30° 40' 51,0" східної довготи (Чорноморський маяк);

Протягом 2013-2017 р.р. ДП «АМПУ» в особі Іллічівської філії неодноразово зверталося до відповідача-1 з клопотаннями щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та отримувало відмови, які оформлені відповідними рішеннями Іллічівської міської ради від 26.12.2014р. №571/96-VІ, від 24.12.2015р. №21/12-VІІ.

Судом встановлено, що рішенням Чорноморської міської ради від 12.03.2016р. №70/8 VІІ ТОВ «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9000 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України» з подальшою передачею у довгострокову оренду, строком на 49 років.

Рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 12.04.2018р. №335/29 VІІ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України» та вирішено передати ТОВ «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,7907 га (кадастровий номер 5110800000:03:001:0485). (т.1 а.с. 85-86)

При цьому, згідно з Висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №214/9/11-18 від 16.01.2018р., Державне агентство водних ресурсів України погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України» із зміною цільового призначення із земель водного фонду в землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ -12.02.).

03.05.2018р. між Чорноморською міською радою Одеської області (Орендодавець) і ТОВ «СП Рисоіл Термінал» (орендар) укладений договір оренди землі, який посвідчений приватним нотаріусом Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнеровою Л.Д. та зареєстровано в реєстрі за №642, та яким строком на 49 років передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,7907 га у тому числі за земельними угіддями: озера, прибережні замкнуті водойми, лимани 0,7907 га, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України», кадастровий номер: 5110800000:03:001:0485.

03.05.2018р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про державну реєстрацію права оренди землі за ТОВ «СП Рисоіл Термінал», про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №122673731 від 03.05.2018р., згідно з яким відповідне рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40914420 від 03.05.2018р. прийнято приватним нотаріусом Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнеровою Л.Д. на підставі договору оренди землі від 03.05.2018р. №642.

Також 06.03.2018р. проведено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0485, площею 0,7907 га, за адресою Одеська область, м. Чорноморськ, вул.Сухолиманська,26-А, про що свідчить Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5106436632018 від 18.06.2018р., згідно з яким формою власності відповідної земельної ділянки є комунальна, власником є Чорноморська міська рада Одеської області, цільове призначення земельної ділянки - 12.02 для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, категорія земель для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно транспортної інфраструктури.

Також матеріали справи містять:

- витяг з паспорту акваторії Іллічіської філії ДП „АМПУ, який містить відомості щодо розташування ДП „Іллічівський морський торговельний порт в акваторії Сухого лиману у межах, визначених відповідно до Постанови КМУ №1278 від 31.10.2007р.;

- лист Міністерства інфраструктури України від 27.05.2019р. №6171/27/10-19, який надано ОСОБА_2 на запит від 21.05.2019р. №10230/0/2-19, та яким повідомлено, що акваторію першого ковша Сухого лиману включено до меж акваторії Чорноморського морського порту відповідно до постанови КМУ від 31.01.2007р. №1278 „Про межі акваторії морського порту Чорноморськ. Межі акваторії Чорноморського морського порту визначалися у системі координат WGS-84 шляхом з`єднання відповідних координатних точок обмежувальною лінією, до меж якого входить перший ковш Сухого лиману;

- лист Міністерства інфраструктури України від 10.06.2019р. №6759/16/10-19, який також надано ОСОБА_2 на запит від 05.06.2019р. №б/н, та яким повідомлено, що згідно паспорту акваторії морського порту Чорноморськ земельні ділянка на стику причалів №10-11 Іллічівської філії державного підприємства „Адміністрація морських портів України (нині Чорноморської філії ДП „АМПУ) кадастровий номер - 5110800000:03:001:0485 знаходиться в межах акваторії ковша Сухого лиману. Межі акваторії Чорноморського морського порту визначалися у системі координат WGS-84 шляхом з`єднання відповідних координатних точок обмежувальною лінією, до меж якого входить акваторія першого ковша сухого лиману.

Відповідно до Статуту ТОВ «СП Рисоіл Термінал», затвердженого у новій редакції загальними зборами засновника (протокол №10 від 31.10.2017р.) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 25.10.2016р. одним із видів діяльності ТОВ «СП Рисоіл Термінал», засновником якого є компанія (АТ) « ОСОБА_3 А ОСОБА_4 , є транспортне обладнання вантажів (код 52.24) та інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код 52.29).

Звертаючись до суду з позовом у даній справі, позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29; визнати недійсним договір оренди від 03.05.2018, укладений між Чорноморською міською радою та ТОВ „СП Рисоїл Термінал, скасувати запис про проведену державну реєстрацію прав та їх обтяжень; визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморської міської ради від 18.03.2016р. №70/8-VІІ.

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю погодження Мінінфраструктури України щодо відведення земельної ділянки; передачею земельної ділянки у складі земель водного фонду під будівництво, обслуговування та експлуатацію об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури без зміни цільового призначення в порушення ст.ст.20, 21, 59 ЗК України

Приписи ст.13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч.1 ст.21 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ст.3 ЗК України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.2 ВК України, земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу, територій та об`єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об`єктами, регулюються відповідним законодавством України.

Відповідно до ст.3 Водного кодексу України, усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду належать: 1) поверхневі води: природні водойми (озера); водотоки (річки, струмки); штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об`єкти; 2) підземні води та джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море.

У ст. 4 Водного кодексу України встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

У ст.5 Водного кодексу України встановлено, що до водних об`єктів загальнодержавного значення належать: 1) внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів; 2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання; 3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків; 4) водні об`єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних. До водних об`єктів місцевого значення належать: 1) поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об`єктів загальнодержавного значення; 2) підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання.

У ст. 1 Водного кодексу України, яка містить визначення основних термінів, встановлено, що акваторія морського порту (портова акваторія) визначена межами частина водного об`єкту (об`єктів), крім судного ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

У ст.58 Земельного кодексу України також встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

Відповідно до ст.59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми. Землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування: а) державним водогосподарським організаціям для догляду за водними об`єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами, а також ведення аквакультури тощо; б) державним підприємствам для розміщення та догляду за державними об`єктами портової інфраструктури; в) державним рибогосподарським підприємствам, установам і організаціям для ведення аквакультури.

Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об`єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об`єктів портової інфраструктури та інших об`єктів водного транспорту.

Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

У ст.1 Закону України «Про морські порти України», яка також містить визначення термінів, встановлено, що акваторія морського порту (портова акваторія) визначена межами частина водного об`єкту (об`єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден. Територія морського порту частина сухопутної території України у визначеними межами, у тому числі штучно створені земельні ділянки. Морський порт визначені межами територія та акваторія, обладнані для обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та експедиційних робіт, а також інших пов`язаних з цим видів господарської діяльності.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про морські порти України», межами морського порту є межі його території та акваторії. Межі території морського порту визначаються і змінюються Кабінетом Міністрів України виходячи з положень земельного кодексу. Межі акваторії морських портів визначається і змінюються КМУ без порушення меж акваторії суміжних морських рибних портів та річкових портів.

Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення КМУ відповідно до закону.

У ст.12 Кодексу торгівельного мореплавства України встановлено, що відведення землі та акваторії для торговельного мореплавства, а також для реалізації проектів здійснення будівництва або проведення будь-яких робіт у зоні дії навігаційного обладнання та морських шляхів здійснюється в порядку, встановленому Земельним і Водним кодексами України. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, погоджує відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також для будівництва або виконання будь-яких робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів за наявності висновку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Як встановлено судом, спірна земельна ділянка, яка передана в оренду відповідачу-2, розташована в акваторії Сухого лиману, частина якого на підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 26.12.2014р. №556-VІ входить до меж міста Іллічівськ, та частина якого у відповідних межах згідно з постановою КМУ від 31.10.2007р. №1278, із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 25.01.2017р. №46, становить акваторію морського порту Чорноморськ, забезпечення безпеки мореплавства в межах якої покладено на ДП «АМПУ» .

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 26.12.2014 року №571/96-VI відмовлено ДП «АМПУ» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 494, 0000 га із земель водного фонду в межах першого та другого басейнів акваторії Сухого Лиману (т.2 а.с.72-73).

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 24.12.2015 №21/12-VII відмовлено ДП «АМПУ» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 200 га у постійне користування (т.2. а.с.77-78)

Рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 07.04.2017р. №230/71-VII відмовлено ДП «Морський торговельний порт Чорноморськ» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки площею 557,4822 га в постійне користування (т.1 а.с.28)

Рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 16.06.2017р. №249/66-VІІ відмовлено ДП «АМПУ» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 494, 0000 га із земель водного фонду Сухого Лиману для встановлення в натурі меж акваторії морського порту «Чорноморськ» для розміщення та догляду за державними об`єктами портової інфраструктури у зв`язку з невідповідністю площі, зазначеної у заяві, межам акваторії морського порту «Чорноморськ», визначеним Постановою КМУ від 31.10.2007р. №1278 зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ», у тому числі акваторії Сухого Лиману та рекомендовано ДП «АМПУ» звернутися до КМУ в частині визначення координат земельної ділянки водного фонду Сухого Лиману для встановлення в натурі меж акваторії морського порту «Чорноморськ». (т.1 а.с.30-31)

Матеріали справи не містять доказів оскарження вищезазначених рішень Чорноморської міської ради Державним підприємством „Адміністрація морських портів України та самостійно ДП „АМПУ об`єкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 494, 0000 га із земель водного фонду Сухого Лиману для встановлення в натурі меж акваторії морського порту «Чорноморськ» не розроблявся.

При розгляді справи в суді першої інстанції було призначено судову експертизу з питань землеустрою, виходячи з того, що акваторія морського порту «Чорноморськ» включає акваторію Сухого лиману саме у межах, визначених відповідною постановою КМУ, тобто не весь Сухий лиман є акваторією порту.

Експертам було поставлено питання: «Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки від 03.05.2018р. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ?»

Обгрунтовуючи апеляційну скаргу у даній справі, апелянт зазначає, що рішення суду грунтується на висновку експертизи, який не має для суду зазделегідь встановленої сили відповідно до ст.104 ГПК України.

Судова колегія відхиляє даний довід апелянта, виходячи з наступного.

В процесі розгляду справи судом першої інстанції, 30.11.2018 до Господарського суду Одеської області надійшло клопотання експерта, відповідно до якого просив надати, зокрема, координати поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту «Чорноморськ», визначених постановою КМУ «Про межі акваторії порту «Чорноморськ» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №46 від 25.01.2017, які мають бути приведені в єдиній Державній системі координат СК-63 (т.2 а.с.219).

На виконання вимог ухвали суду від 04.01.19 позивачем ДП «АМПУ» в особі Іллічівської філії надано клопотання про надання копії координат поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту «Чорноморськ», визначений постановою КМУ №1278 від 31.10.07 зі змінами згідно Постанови КМУ №46 від 25.01.2017, які мають бути приведені в єдиній Державній системі координат СК-63 (т.3 а.с.90).

Натомість, до клопотання позивач додає Каталог координат кутів зовнішніх меж земельної ділянки земель водного фонду Сухий лиман, м. Іллічівськ, виготовлений ТОВ «Регіональне агентство з розвитку економіки» на замовлення ДП «Іллічівський морський торгівельний порт» (т.3 а.с.91-108).

Однак, згідно висновку судової експертизи №18-4609 від 05.04.2019 року вбачається, що надати відповідь на питання „Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ?» не видається можливим, оскільки експерту не було надано на дослідження заявлені у клопотанні координати поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського опору „Чорноморьск, визначених постановою КМУ „Про межі акваторії порту „Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р., які мали бути приведені в єдиній Державній системі координат СК-63.

15.05.2019 року ДП «АМПУ» повторно заявлено клопотання про призначення нової судової експертизи, яку просив доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз. Клопотання мотивоване тим, що координати поворотних точок можуть бути надані лише щодо земельної ділянки, а не акваторії або іншого об`єкту нерухомого майна.

В клопотанні позивач зазначає, що їм було надано саме координати поворотних точок земельної ділянки під акваторією порту, проте експертом не враховано положення ст.34 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» та відмовлено у проведенні дослідження із посиланням на ненадання документу, якого не може існувати.

З огляду на те, що експертом не надано відповіді на питання, яке визнано судом суттєвим та без отримання відповіді на яке рішення не може вважатися повним, об`єктивним та прийнятим при повному дослідженні всіх обставин справи, заявник просить призначити нову експертизу. До вказаного клопотання додано Паспорт акваторії Іллічівської філії ДП «АМПУ» (т.4 а.с.96-100).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.05.2019р. відмовлено Державному підприємству "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії у за задоволенні клопотання про призначення нової експертизи за вх.№2-2234/19 від 15.05.2019р.

Судом призначено у справі №916/1408/18 додаткову експертизу з питань землеустрою, на вирішення якої поставлено наступне питання:

1) Чи належить земельна ділянка площею 0,7907 га, кадастровий номер №5110800000:03:001:0485, розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП Адміністрація морських портів України, що була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство Рисоіл Термінал згідно рішення Чорноморської міської ради від 12.04.2018р. №335/29 та до договору оренди земельної ділянки серія та номер:642, виданий 03.05.2018р., видавник: приватний нотаріус Чорноморського міського нотаріального округу Одеської області Кушнерова Л.Д. до меж акваторії морського порту Чорноморськ, координати якої визначено постановою Кабінету Міністрів України Про межі акваторії порту Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р. ?

Доручено проведення експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.07.2019р. скасовано ухвалу господарського суду Одеської області від 22.05.2019р. про призначення у справі додаткової експертизи з питань землеустрою, на вирішення якої поставлено таке саме питання щодо належності спірної земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу -2 до меж акваторії морського порту „Чорноморськ, координати якої визначені відповідною постановою КМУ, та справу направлено до господарського суду Одеської області для продовження судового розгляду.

Постанова мотивована тим, що "за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою, експертом не було надано відповіді на одне питання, оскільки експерту не було надано на дослідження заявлені у клопотанні координати поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського опору „Чорноморьск, визначених постановою КМУ „Про межі акваторії порту „Чорноморськ №1278 від 31.10.2007р., із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 46 від 25.01.2017р., які мали бути приведені в єдиній Державній системі координат СК-63.

Разом з тим, судова колегія зазначила, що під час проведення первинної експертизи, позивачем на вимогу експерта не було надано вищезазначених координат з огляду на те, що такий документ не існує.

Колегія суддів зазначає, що в оскаржуваній ухвалі судом першої інстанції призначено додаткову експертизу, разом з тим, суд не вказує, які додаткові матеріали слід дослідити експерту, які не були надані останньому під час проведення первинної експертизи.

Враховуючи відсутність у позивача документів, які були витребувані експертом під час проведення первинної експертизи, необхідних для надання відповіді на питання № 3, приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції не обґрунтовано наявності підстав для призначення додаткової експертизи, апеляційний господарський суд в постанові від 03.07.2019р. приходить до висновку про безпідставність призначення відповідної експертизи."

Як зазначалось вище, на виконання вимог експерта при проведенні першої експертизи позивачем ДП «АМПУ» в особі Іллічівської філії в супровідному листі від 14.01.18 року зазначено, що надаються копії координат поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту «Чорноморськ» , однак надано «Каталог координат кутів зовнішніх меж земельної ділянки земель водного фонду Сухий Лиман, м. Іллічівськ», розроблений ТОВ «Регіональне агентство з розвитку економіки» на замовлення ДП «Іллічівський морський торговельний порт» та зазначено що вказані координати мають бути приведені до системи координат СК-63. (т.3 а.с.90-108).

З висновку експерта по питанню №3 вбачається, що зазначена копія каталогу координат містить в собі 1374 координати (687 поворотних точок), що не відповідає додатку до постанови КМУ №1278 від 31.10.2007(т.3 а.с.182).

Крім того, згідно постанови КМУ №1278 від 31.10.2007 визначено координати в системі WGS-84, та встановлено 6 точок.

Таким чином, судова колегія зазначає, що позивачем не виконано вимог експерта щодо надання координат поворотних точок зовнішніх меж акваторії морського порту «Чорноморськ» в системі координат СК-63.

Суд наголошує, що згідно приписів ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Крім того, при розробці проекту землеустрою ТОВ «СП Рисоїл Термінал» було проведено топографо-геодезичні роботи, при виконанні яких була прийнята система координат МСК-51, яка зв`язана з УСК-2000 (Державна геодезична референтна система координат) (п.4 пояснювальної записки до проекту, т.3 а.с.7 зв.с.) на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження Порядку використання Державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000 при здійсненні робіт із землеустрою" від 02.12.2016 N 509).

Апеляційний суд зауважує, що повторно звертаючись з клопотаннями про проведення судової експертизи, в суді першої інстанції та в суді апеляційної інстанції, ДП АМПУ не надає нових доказів, координат саме акваторії порту Чорноморськ в системі координат СК-63, як просив експерт при проведенні першої судової експертизи.

Натомість надає «Каталог координат кутів зовнішніх меж земельної ділянки земель водного фонду Сухий Лиман, м. Іллічівськ», а не акваторії порту.

Судова колегія критично оцінює даний доказ, оскільки даний каталог координат стосується кутів зовнішніх меж земельної ділянки земель водного фонду Сухий Лиман, а не акваторії порту.

З каталогу вбачається, що він виготовлений ТОВ «Регіональне агентство з розвитку економіки», проте в матеріалах справи відсутні відомості про наявність ліцензії зазначеного товариства на здійснення топографо-геодезичних робіт, визначення меж земельних ділянок.

Крім того, з каталогу не вбачається в якій системі координат та на підставі яких нормативних актів його виготовлено.

Позивачем не надано відомостей щодо відповідності даного каталогу змісту постанови КМУ №1278 від 31.10.2007 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження Порядку використання Державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000 при здійсненні робіт із землеустрою" від 02.12.2016 N 509).

При цьому, позивачем не надано суду обгрунтованих пояснень з посиланням на норми чинного законодавства або рецензію висновку судової експертизи стосовно можливості переведення координат в систему СК-63.

Аргументи апелянта щодо відсутності належної кваліфікації судового експерта, не врахування ним положення ст.34 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», судова колегія відхиляє, оскільки матеріали справи не містять доказів відсутності належної кваліфікації судового експерта Пєскова І.В, натомість з висновку вбачається, що зазначений експерт має вищу технічну освіту, кваліфікацію судового експерта 2 класу, стаж роботи в ХВ ОНДІСЕ МЮУ з 2016 року; попереджений про кримінальну відповідальність.

За таких обставин, проведення експертизи на стадії апеляційного перегляду, на думку судової колегії, є недоцільним та призведе лише до затягування судового процесу.

Отже, твердження Апелянта про те, що спірна земельна ділянка розташована в акваторії першого ковша Сухого лиману, який належить до водних об`єктів загальнодержавного значення, тому Відповідач-1 діяв поза межами наданих йому повноважень передаючи в оренду частину вказаної земельної ділянки Відповідачу -2 - не відповідає дійсності, не підтверджується належними доказами та спростовується іншими доказами, наявними у матеріалах справи.

За таких обставин, господарський суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність порушених прав та інтересів позивача у справі, як особи, яка відповідно до Закону України „Про морські порти України забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об`єктів портової інфраструктури державної форми власності, та особи, яка на підставі постанови КМУ від 31.10.2007р. №1278, із змінами внесеними згідно з постановами КМУ №406 від 03.06.2013р., №46 від 25.01.2017р. забезпечує безпеку мореплавства в межах згідно акваторії морського порту Чорноморськ.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Листи Міністерства інфраструктури України від 27.05.2019р. №6171/27/10-19 та від 10.06.2019р. №6759/16/10-19 не є належними та допустимими доказами по справі. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Судова колегія зауважує, що листи Міністерства інфраструктури України не являються нормативно-правовими актами, носять лише інформаційний характер, а тому не можуть підтвердити обставини місцезнаходження спірної земельної ділянки, та її належність до акваторії порту Чорноморськ.

Крім того, до листів не додано жодної схеми, відсутні посилання на координати, або будь-яке інше підтвердження належними та допустимими доказами того , що спірна земельна ділянка входить до акваторії порту Чорноморськ.

Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність належних та допустимих доказів, які свідчать, що земельна ділянка, яка надана в оренду відповідачу-2, розташована саме в акваторії морського порту Чорноморськ, яка включає в себе частину акваторії Сухого лиману, в межах координат визначених відповідною постановою КМУ.

Крім того, колегія суддів враховує, що листом №6127 від 01.11.2015 ДП «АМПУ» розглянуто лист АТ «РИСОІЛ СА» в України щодо будівництва двобічного пірсу на стику причалів №10 та №11, та не заперечувало проти розташування об`єкту двостороннього пірсу на стику зазначених причалів в порту Іллічівськ .

Листом №122/15-06.2-14-4595 від 20.11.2015 ДП АМПУ погоджено розташування об`єкту двостороннього пірсу на стику зазначених причалів в порту Іллічівськ; зазначено про доцільність відведення Іллічівською міською радою земельної ділянки водного фонду загальною площею 0,9000 га компанії АТ «Рисоіл СА» для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єкту інженерно-транспортної інфраструктури двостороннього пірсу (т.1 а.с.200-201)

В подальшому, 12 травня 2017 року, з метою реалізації інвестиційного проекту щодо будівництва двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11, між ДП АМПУ та ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» був укладений Меморандум про співробітництво, в якому виражено взаємні наміри сторін щодо докладання спільних зусиль для реалізації проекту, спрямованого на збільшення обсягу вантажопотоків в морському порту Чорноморськ, та на виконання днопоглиблювальних робіт в операційній акваторії 1-го ковша Сухого лиману морського порту Чорноморськ до мінус 15 м від « 0» порту.

Пунктом 2.1 Меморандуму встановлено, що портовий оператор зобов`язується забезпечити реалізацію проекту із збільшення/нарощення перевантажувальних потужностей шляхом будівництва, зокрема, двостороннього пірсу на стику причалів №10 та №11 (т.2 а.с.27-30).

За таких обставин, господарський суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність порушених прав та інтересів позивача у справі, як особи, яка відповідно до Закону України „Про морські порти України забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об`єктів портової інфраструктури державної форми власності, та особи, яка на підставі постанови КМУ від 31.10.2007р. №1278, із змінами внесеними згідно з постановами КМУ №406 від 03.06.2013р., №46 від 25.01.2017р. забезпечує безпеку мореплавства в межах згідно акваторії морського порту Чорноморськ.

Згідно зі ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту подається на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства.

Висновком судової експертизи у даній справі встановлено, що документація із землеустрою «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „СП Рисоіл Термінал з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адмінстарція морських портів України та її затвердження відповідають вимогам земельного законодавства на іншим нормативно-правовим документам з питань землеустрою та землекористування.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 04.08.2015 року № 302 затверджено Стратегічний план розвитку державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» на період до 2018 року; Інвестиційний план державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» на період до 2018 року.

У розділі 3 Стратегічного плану, який має назву «ПЕРСПЕКТИВНО - ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПЛАН РОЗВИТКУ ДП «ІМТП» НА ПЕРІОД ДО 2018 РОКУ» передбачено Будівництво двобічного пірсу на стику причалів № 10 11 ТОВ «СП Рисоіл Термінал».

Таким чином, судова колегія доходить висновку, що Міністерством інфраструктури України було обізнано та погоджувало будівництво ТОВ «СП Рисоіл Термінал» пірсу на стику 10-11 причалів.

Крім того, як зазначалось вище, враховуючи підпорядкованість ДП АМПУ Міністерству інфраструктури України, судова колегія зазначає, що останнє не зверталось до суду з клопотаннями про залучення до участі у справі у разі порушення його прав або законних інтересів.

За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав визнання недійсним рішення Чорноморської міської ради від 18.03.2016р. №70/8-VІІ про надання товариству з обмеженою відповідальністю „СП Рисоіл Термінал дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9000 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів №10-11 Іллічівської філії ДП „Адміністрація морських портів України з подальшою передачею у довгострокову оренду, строком на 49 років.

Оцінюючи наведені докази у сукупності, судова колегія доходить висновку про відсутність порушених прав позивача, та відповідно відмову в задоволенні позовних вимог з огляду на їх недоведеність.

Відповідно до статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Тому дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними, відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 74 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Згідно зі статтями 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія доходить висновку про законність оскаржуваного рішення суду першої інстанції, обґрунтованість, дотримання норм матеріального та процесуального права при його ухваленні, що є підставою для залишення рішення без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Судові витрати, пов`язані з апеляційним розглядом даної справи, відповідно до правил ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 275- 277 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Чорноморської філії залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Одеської області від 04 вересня 2019 року по справі № 916/1408/18 залишити без змін.

Постанова відповідно до вимог ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ст.ст.287-288 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 25.11.2019.

Головуючий суддяА.І. Ярош

СуддіС.І. Колоколов

Я.Ф. Савицький

Джерело: ЄДРСР 85869804
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку