open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 824/1002/18-а
Моніторити
Постанова /11.02.2021/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /10.02.2021/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /01.06.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2020/ Касаційний адміністративний суд Постанова /26.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Постанова /26.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /21.01.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.12.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.11.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Рішення /11.10.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /24.06.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.06.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.06.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /16.05.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /16.05.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /19.03.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /25.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /24.01.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /04.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /25.10.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /17.10.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 824/1002/18-а
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /11.02.2021/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /10.02.2021/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /01.06.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2020/ Касаційний адміністративний суд Постанова /26.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Постанова /26.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.02.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /21.01.2020/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.12.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.11.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Рішення /11.10.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /24.06.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.06.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.06.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.05.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /16.05.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /16.05.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /19.03.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /25.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.02.2019/ Сьомий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /24.01.2019/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /28.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /04.12.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /25.10.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд Ухвала суду /17.10.2018/ Чернівецький окружний адміністративний суд

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/1002/18-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом за позовом ОСОБА_1 до Новодністровської міської ради, Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА _1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Ломачинецької сільської ради, Новодністровської міської ради та Чернівецької обласної державної адміністрації, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради №292/30-2018 від 02.07.2018 р. "Про проведення громадського обговорення за круглим столом";

- визнати протиправним громадське обговорення "за круглим столом" з питання надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, результати якого закріплені протоколом від 02.07.2018 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 303/32-2018 від 30.07.2018 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 310/33-2018 від 31.08.2018 р.;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації № 921 - р від 13.09.2018 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 325/35-2018 від 24.09.2018 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Новодністровської міської ради № 255 від 27.09.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала, що оскаржувані акти порушують її та всієї Ломачинецької територіальної громади конституційне право на участь у місцевому самоврядуванні, право самостійно вирішувати питання місцевого значення, передбачене ст. 140 Конституції України.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що громада Ломачинецької сільської ради своєю абсолютною більшістю не підтримувала приєднання до Новодністровської об`єднаної територіальної громади.

Позивач вважає, що вказані рішення прийняті формально, без врахування фактичних обставин, які не ґрунтуються на положеннях Законів України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та «Про місцеве самоврядування в Україні».

На переконання позивача, оскаржувані рішення прийняті з численними порушеннями законодавства, без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про їх розгляд та прийняття, у зв`язку з чим порушено її права та інтереси як члена громади.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.10.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та запропоновано відповідачам у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати відзив на позов з врахуванням положень ст. 162 КАС України.

Чернівецька обласна державна адміністрація надала до суду відзив, у якому зазначила, що позовні вимоги є безпідставними з огляду на наступне.

Підставою для надання Чернівецькою обласною державною адміністрацією висновку на відповідність Конституції та законам України є схвалені проекти рішень щодо добровільного приєднання територіальних громад (далі - проекти рішень) поданих Новодністровською міською радою Чернівецької області та Ломачинецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області до об`єднаної територіальної громади відповідно до ст. 8-2 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Документи, надані Новодністровською міською радою Чернівецької області та Ломачинецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області, сформовані відповідно до вимог ст. 8-2 Закону та містять всі необхідні складові, визначені Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Разом з тим, в процесі приєднання територіальної громади, дотримано вимоги ст. 8-1 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Крім того, Чернівецька обласна державна адміністрація повідомила, що перспективним планом формування територій громад Чернівецької області, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 1073 (зі змінами), передбачено утворення Новодністровської об`єднаної територіальної громади у складі Новодністровської, Білоусівської, Василівської, Ломачинецької територіальних громад.

Проекти рішень щодо добровільного приєднання територіальної громади села Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ в цілому відповідають нормам Конституції та законам України.

Таким чином, на думку Чернівецької обласної державної адміністрації, відповідно до вимог Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", враховуючи подання Новодністровської міської ради від 11.09.2018 р. №1587, розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 13.09.2018 р. №921-р затверджено висновок на відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади.

Новодністровська міська рада подала до суду відзив, у якому зазначила, що вважає адміністративний позов необґрунтованим, безпідставним та надуманим, а також таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, Новодністровська міська рада вважає, що Ломачинецька сільська рада не може бути відповідачем у даній адміністративній справі, у зв`язку із припиненням повноважень Ломачинецької сільської ради та її виконкому, а повноваження Новодністровського міського голови, Новодністровської сільської ради поширюються на всю територію Новодністровської об`єднаної територіальної громади.

Крім того, Новодністровська міська рада, зазначала, що її дії щодо ініціювання добровільного приєднання Ломачинецької сільської ради до Новодністровської міської територіальної громади Чернівецької області відповідають нормам законодавства про добровільне об`єднання територіальних громад.

Новодністровська міська рада також вважає, що твердження позивача щодо порушення її прав, свобод, інтересів оскаржуваними рішеннями є необґрунтованими, надуманими та маніпулятивними, оскільки нею не надано жодних доказів на підтвердження вказаних обставин.

Позивач скористалася правом подання відповіді на відзив, передбаченим ст. 163 КАС України, в якому зазначила, що доводи, які зазначені Новодністровською міською радою у відзиві, не відповідають фактичним обставинам справи.

Крім того, позивач вважає, що Ломачинецькою сільською радою, при прийнятті оскаржуваних рішень не дотримано вимоги Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", яким передбачено принципи добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, дотримання основних умов такого приєднання, порядок ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, порядок підготовки проектів рішень.

Посилання Новодністровської міської ради у відзиві на відсутність порушення інтересів позивача оскаржуваними рішеннями позивач вважає безпідставними, оскільки оскаржувані рішення прийняті з численними порушеннями законодавства, без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про розгляд та прийняття оскаржуваних рішень, що свідчить про порушення прав та інтересів позивача як члена громади.

У зв`язку із поданням позивачем заяви про збільшення позовних вимог, Новодністровська міська рада подала до суду відзив на заяву, в якій вказувала, що оскаржувані позивачем рішення не призвели до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача або членів територіальної громади. Крім того, зазначала, що громада с. Ломачинці не є суб`єктом владних повноважень, відтак рішення громади не підлягає оскарженню в адміністративному порядку.

Ломачинецька сільська рада правом, передбаченим ст. 162 КАС не скористалася, письмові заперечення проти позову до суду не подала, свої аргументи, пояснення та міркування щодо предмету спору у заявах по суті справи письмово не виклала.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.12.2018 р. відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Ухвалами Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.12.2018 р. витребувано докази від Новодністровської міської ради та від Ломачинецької сільської ради.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.01.2019 р. відмовлено в задоволенні клопотання Новодністровської міської ради про зупинення провадження в адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 824/925/18-а.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 р. відмовлено у задоволенні клопотання Новодністровської міської ради про зупинення провадження у справі до встановлення правонаступника ліквідованого суб`єкта владних повноважень - Ломачинецької сільської ради.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 р. витребувано докази від Ломачинецької сільської ради.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 р. відмовлено у задоволенні клопотання Новодністровської міської ради про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Новодністровська міська рада подала апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2019 р. витребувано з Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративну справу № 824/1002/18-а.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2019 р. відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області на ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 р. про відмову у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання від 18.04.2019 р., за клопотанням позивача здійснено заміну відповідача - Ломачинецьку сільську раду Сокирянського району Чернівецької області, її правонаступником - Новодністровською міською радою Чернівецької області.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.05.2019 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника Новодністровської міської ради про повторний розгляд клопотання позивача про заміну сторони по справі та винесення відповідної ухвали.

У підготовчому засіданні, яке відбулося 16.05.2019 р., представником Новодністровської міської ради подано заяву про відвід судді Левицького В.К.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.05.2019 р. заяву про відвід судді Левицького В.К. визнано необґрунтованою. Передано заяву і додані матеріали про відвід суді для реєстрації в автоматизованій системі документообігу, для визначення судді по розгляду заяви про відвід судді. Зупинено провадження у справі №824/1002/18-а до вирішення і прийняття рішення по заяві про відвід судді.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.05.2019 р. відмовлено у задоволенні заяви представника Новодністровської міської ради про відвід судді Левицького В.К. в адміністративній справі № 824/1002/18-а.

З матеріалів справи видно, що не погоджуючись з ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання від 18.04.2019 р. про допущення правонаступництва, Новодністровська міська рада подала апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2019 р. відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області на ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.04.2019 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ломачинецької сільської ради, Новодністровської міської ради Сокирянського району Чернівецької області, Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.06.2019 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника Новодністровської міської ради про виключення копій електронних документів із числа доказів, витребування доказів та проведення експертизи відеозаписів.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.06.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.07.2019 р.

У судовому засіданні, яке відбулося 04.07.2019 р., з урахуванням вимог ст. 93 КАС України, за заявою позивача було допитано його як свідка з питань, які мають значення у справі.

У судовому засіданні, яке відбулося 04.07.2019 р., представники позивача у вступному слові та наданих поясненнях підтримали заявлені позовні вимоги, просили суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник Новодністровської міської ради, у судовому засіданні, яке відбулося 04.07.2019 р., у вступному слові та наданих поясненнях заперечував проти задоволення адміністративного позову, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Чернівецька обласна державна адміністрація у судове засідання, яке призначене на 04.07.2019 р. не з`явилася, однак подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.

За клопотанням представника Новодністровської міської ради у судовому засіданні 04.07.2019 р. оголошено перерву та призначено справу до судового розгляду на 25.07.2019 р.

В судове засідання, призначене на 25.07.2019 р., позивач та її представники, а також представники Новодністровської міської ради не з`явилися. Чернівецька обласна державна адміністрація подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.

У судове засідання, призначене на 05.09.2019 р., Новодністровська міська рада вдруге не з`явилася, явку представників не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

Чернівецька обласна державна адміністрація у судове засідання, яке призначене на 05.09.2019 р. не з`явилася, однак подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.

Частиною 3 ст. 194 КАС України встановлено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Враховуючи приписи ст. ст. 194 та 205 КАС України, суд вважає, що повторна неявка у судове засідання, призначене на 05.09.2019 р., представника Новодністровської міської ради, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, незалежно від причин неявки, а також подання Чернівецькою обласною державною адміністрацією клопотання про розгляд справи за відсутності її представника, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.

Після надання пояснень, відтворення відеозапису та дослідження судом письмових доказів по справі, у судовому засіданні 05.09.2019 р. представниками позивача подано до суду заяви про розгляд адміністративної справи за їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Вказані заяви підтримано позивачем у судовому засіданні.

Частиною 3 ст. 194 КАС України встановлено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).

За відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, у зв`язку повторною неявкою у судове засідання представника Новодністровської міської ради, а також поданням Чернівецькою обласною державною адміністрацією клопотання про розгляд справи за відсутності її представника, враховуючи приписи ч. 3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 05.09.2019 р., прийнято рішення про перехід до розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Заслухавши вступне слово учасників справи, показання позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Пунктом 1 рішення 54 сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" від 21.06.2018 р. №153 надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад, в т.ч.: Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області.

Рішенням 30-ї позачергової сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради від 02.07.2018 р. № 292/30-2018 "Про проведення громадського обговорення за круглим столом" вирішено провести громадське обговорення за круглим столом у с. Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області 02.07.2018 р. о 14 год. 15 хв. з питання обговорення пропозиції щодо добровільного приєднання територіальних громад, в т.ч.: Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 54, 115, Т. 2 а.с. 76).

02.07.2018 р., за участі Ломачинецького сільського голови, проведено громадське обговорення за круглим столом щодо добровільного приєднання територіальних громад, в т.ч. Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, за результатами якого вирішено дати згоду на добровільне приєднання територіальної громади Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області.

30.07.2018 р. Ломачинецькою сільською радою 32 сесії VII скликання прийнято рішення № 303/32-2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", яким надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад в т.ч.: Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 13, 121, Т. 2 а.с. 66).

Рішенням Ломачинецької сільської ради 33 сесії VII скликання № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" схвалено проект рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" разом з планом організаційних заходів (Т. 1 а.с. 14, 122, Т. 2 а.с. 57).

Рішенням Новодністровської міської ради 58-ї сесії VII від 10.09.2018 р. № 245 "Про схвалення проекту рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" схвалено проект рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" разом з планом організаційних заходів.

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 921-р від 13.09.2018 р., враховуючи подання Новодністровської міської ради від 11.08.2018 р. № 1587, затверджено висновок про відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади (Т.1 а.с. 15, 16, 97, 98-99).

Враховуючи висновок, затверджений розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 921-р від 13.09.2018 р., пунктом 1 рішення Ломачинецької сільської ради 35 сесії VII скликання № 325/35-2018 від 24.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" вирішено добровільно приєднатися територіальній громаді Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (село Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області.

Враховуючи висновок, затверджений розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 921-р від 13.09.2018 р., рішенням шістдесятої сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради № 255 від 27.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" добровільно приєднано територіальну громаду Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради (Т. 2 а.с. 19).

Вважаючи наведені вище рішення та проведене громадське обговорення за "круглим столом" протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Приписами ст. 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно ст. 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 4 Закону № 280/97-ВР визначено основні принципи місцевого самоврядування в Україні яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Нормами ст. 6 Закону № 280/97-ВР зазначено, що первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об`єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об`єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Приписами ч. 1 та 3 ст. 24 Закону № 280/97-ВР встановлено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Загальна компетенція сільських, селищних, міських рад врегульована ст. 25 Закону № 280/97-ВР, згідно якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що сільські, селищні, міські ради повинні представляти інтереси територіальної громади та здійснювати від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України.

Суд вважає помилковим твердження відповідачів, що при прийнятті оскаржуваних рішень враховано думку та інтереси територіальної громади, дотримано вимог Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", виходячи з наступного.

Щодо дотримання вимог Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад регулюються Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05.02.2015 р. (далі - Закон №157-VIII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 2 цього Закону передбачено, що добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Відповідно ст. 4 Закону №157-VIII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися; 3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання.

Адміністративним центром об`єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об`єднаної територіальної громади.

Добровільне об`єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості.

Найменування об`єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.

Частиною 4 ст. 9 Закону №157-VIII передбачено, що Кабінет Міністрів України може визнати об`єднану територіальну громаду спроможною, за умови її утворення в порядку, визначеному розділом II цього Закону, навколо населеного пункту, визначеного перспективним планом формування територій громад Автономної Республіки Крим, області як адміністративного центру об`єднаної територіальної громади, а також якщо кількість населення об`єднаної територіальної громади становить не менше половини кількості населення територіальних громад, які мали увійти до такої об`єднаної територіальної громади відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області, якщо інше не встановлено законом.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 1073-р затверджено перспективний план формування територій громад Чернівецької області, згідно якого визначено перелік спроможних територіальних громад Чернівецької області, серед яких, в т.ч.: Новодністровська територіальна громада, код адміністративного центру територіального громади згідно КОАТТУ - 7310600000, назва населеного пункту - територіальної громади - м. Новодністровськ, назва територіальних громад, що входять до складу спроможної територіальної громади - м. Новодністровськ.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.07.2017 р. № 491-р внесено зміни до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 1073-р, згідно яких перспективний план викладено в новій редакції, а саме визначено перелік спроможних територіальних громад Чернівецької області, серед яких, в т.ч.: Новодністровська територіальна громада, код адміністративного центру територіального громади згідно КОАТТУ - 7310600000, назва населеного пункту - територіальної громади - м. Новодністровськ, назви територіальних громад, що входять до складу спроможної територіальної громади: Новодністровська, Білоусівська, Василівська, Ломачинецька, Ожівська, назва міста обласного значення, до якого входить адміністративний центр територіальної громади - м. Новодністровськ.

Пунктом 3 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільного приєднання територіальних громад» від 09.02.2017 р. № 1851-VIII (далі - Закон № 1851-VIII) внесено зміни до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та доповнено його розділом ІI-1 «Порядок добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад» (ст. ст. 81 - 83).

Пунктом 1 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 1851-VIII передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Даний закон офіційно опублікований 05.05.2018 р. та набрав чинності з дні опублікування - 05.05.2018 р.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення» від 03.04.2018 р. № 2379-VIII (далі - Закон № 2379-VIII), Розділ IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" доповнено пунктом 31 такого змісту: «Визнати такими, що є спроможними об`єднаними територіальними громадами для випадків, передбачених статтями 81 - 83 цього Закону, територіальні громади міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення. Приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення є виключно добровільним та відбувається за рішенням усіх відповідних місцевих рад». Даний закон офіційно опублікований 18.03.2017 р. та набрав чинності 19.03.2017 р.

Таким чином, місто обласного значення Новодністровськ Чернівецької області в розумінні вимог Закону №157-VIII є спроможною об`єднаною територіальною громадою.

Частиною 1 ст. 8-1 Закону №157-VIII встановлено, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади.

У відповідності до ч. 2 ст. 8-1 Закону №157-VIII ініціаторами добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади можуть бути суб`єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону, а саме: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

З матеріалів справи видно, що 22.05.2018 р. Новодністровським міським головою видано розпорядження № 140-р "Про ініціювання добровільного приєднання до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровськ Чернівецької області", яким ініційовано добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області, Василівської сільської територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області та Ожівської сільської територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області до Новодністровської міської територіальної громади Чернівецької області (Т. 1 а.с. 19, 107, Т. 2 а.с. 69).

Розглянувши ініціативу Новодністровського міського голови щодо добровільного приєднання територіальних громад (розпорядження Новодністровського міського голови від 22.05.2018 р. № 140-р), пунктом 1 рішення 54 сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" від 21.06.2018 р. № 153 надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ломачинці) та Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністрровської міської ради Чернівецької області.

Пунктом 2 цього рішення уповноважено Новодністровського міського голову звернутися до сільських територіальних громад, зазначених в п. 1 цього рішення, з пропозицією щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 11, 111, Т. 2 а.с. 70).

22.06.2018 р. голова Новодністровської міської ради направив на адресу Ломачинецького сільського голови лист за вих. № 1098, в якому просив розглянути відповідно до вимог Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" пропозицією щодо добровільного приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області та Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області до Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 110, Т. 2 а.с. 67-68).

Отже, ініціатором добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади є Новодністровський міський голова.

Частинами 3 - 5 ст. 8-1 Закону №157-VIII передбачено, що сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.

Сільська, селищна, міська рада об`єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.

Отже, Законом №157-VIII визначено умови та порядок добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громадяни, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов`язані між собою. Так, кожен наступний етап добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громадяни може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.

Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов`язковою передумовою для добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громадяни на підставі чинного законодавства України з дотриманням вимог Конституції України.

Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що після отримання пропозиції щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади від ініціатора об`єднання, голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.

Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади або про відмову в наданні згоди.

Лише у разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади (тобто лише після прийняття такого рішення) сільський, селищний, міський голова, надсилає відповідну пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої має намір приєднатися.

Судовим розглядом встановлено, що лист-пропозицію голови Новодністровської міської ради від 22.06.2018 р. № 1098 про добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області та Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області до Новодністровської міської ради Чернівецької області отримано Ломачинецькою сільською радою, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції від 22.06.2018 р. за вх. № 275 (Т. 2 а.с. 67-68).

02.07.2018 р. Ломачинецьким сільським головою Петрик Н.М. видано розпорядження № 27-р "Про скликання тридцятої позачергової сесії сільської ради VII скликання", яким скликано 30 позачергову сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 02.07.2018 р. в залі засідань Ломачинецької сільської ради о 14 год. 20 хв. На розгляд ради внесено, в т.ч.: питання про проведення громадського обговорення за круглим столом. На позачергову сесію вирішено запросити жителів села (Т. 3 а.с. 40).

В матеріалах справи міститься оголошення про проведення позачергової сесії з порядком денним про проведення громадського обговорення за круглим столом (Т. 2 а.с. 74).

Дослідженням вказаного оголошення встановлено, що воно містить наступний зміст: "На підставі рішення Новодністровської міської ради № 153 від 21.06.2018 р. "Про ініціювання добровільного приєднання до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", розпорядження сільського голови № 27-р від 02.07.2018 р. "Про скликання тридцятої позачергової сесії сільської ради VII скликання", 02.07.2018 р. о 14 год. 00 хв. у приміщенні сільської ради відбудеться позачергова сесія з порядком денним: про проведення громадського обговорення за круглим столом. Запрошуються жителі с. Ломачинці, бажаючі громадяни...". Оголошення оприлюднено виконавчим комітетом Ломачинецької сільської ради. В оголошенні також містяться відомості про його реєстрацію 02.07.2018 р. за № 313 (Т. 2 а.с. 74).

02.07.2018 р. 30 позачерговою сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради прийнято рішення № 292/30-208 "Про проведення громадського обговорення за круглим столом", яким вирішено провести громадське обговорення за круглим столом у с. Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області 02.07.2018 р. о 14 год. 15 хв. з питання обговорення пропозиції щодо добровільного приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 54, 115, Т. 2 а.с. 76).

Дослідженням протоколу 30 позачерговою сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради від 02.07.2018 р. встановлено, що на засіданні 30 позачергової сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради, яке відбулося 02.07.2018 р., було присутні 10 з 14 депутатів. Головувала на засіданні сільський голова Петрик Н.М., секретар засідання - ОСОБА_27 Засідання 30 позачерговою сесії VII скликання розпочалося о 14 год. 00 хв., а завершилось о 14 год. 15 хв. Порядок денний засідання 30 позачергової сесії: про проведення громадського обговорення за круглим столом. На засіданні слухали сільського голову Петрик Н.М. про проведення громадського обговорення за круглим столом. За результатами обговорення порядку денного сільська рада вирішила: рішення сільської ради № 292/30-208 додається. Результати голосування: "за" - 10 депутатів + голос сільського голови; "проти" - немає, "утримався" - немає (Т. 1 а.с. 55, Т. 2 а.с. 75).

Дослідженням відомостей про реєстрацію депутатів, які прибули на 30 позачергову сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради від 02.07.2018 р. встановлено, що на позачергову сесію прибуло 10 депутатів, а саме: Коваль А.І. , Муляр О.М. , Свинобой Н.М. , Багрій І.С. , Нажига С.М. , Гайдей О.М. , Глушко В.М. , Боднарюк І.М. , Вівчарюк В.Л. , Маланчук Г.І. , які одноголосно проголосували за прийняття рішення (Т. 2 а.с. 77, 78).

Отже, приймаючи оскаржуване рішення № 292/30-208 від 02.07.2019 р. "Про проведення громадського обговорення за круглим столом", Ломачинецька сільська рада діяла не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначений Законом № 157-VIII, оскільки обмежила тридцятиденний строк, встановлений ч. 3 ст. 8-1 Закону № 157-VIII, для вивчення пропозиції щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення з дня надходження такої пропозиції.

З матеріалів справи видно, що 02.07.2018 р. Ломачинецька сільська рада провела громадські обговорення за круглим столом з обговорення пропозиції Новодністровської міської ради про добровільне приєднання територіальних громад.

Дослідженням протоколу громадських обговорень за круглим столом з обговорення пропозиції Новодністровської міської ради "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" (рішення 54 сесії Новодністровської міської ради від 21.06.2018 р. №153) від 02.07.2018 р. встановлено, що на громадських обговореннях за круглим столом з обговорення пропозиції Новодністровської міської ради було присутні 28 громадян. Головою зборів обрано сільського голову Петрик Н.М. , секретарем зборів - Маланчука І.І., членами лічильної комісії Свинобоя О.М. , Муляр О.М. , Гайдей О.М. (Т. 1 а.с. 56-57, Т. 2 а.с. 79-80).

Зі змісту протоколу громадських обговорень за круглим столом від 02.07.2018 р. видно, що на порядок денний винесено питання про добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області.

За результатами голосування прийнято рішення про затвердження вказаного вище порядку денного. Результати голосування: "за" - 28 чоловік; "проти" - немає, "утримався" - немає.

Дослідженням згаданого протоколу встановлено, що виступав сільський голова Петрик Н. М. , яка поінформувала присутніх про основні положення Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", "Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення" та зачитав лист - звернення з додатками Новодністровської міської ради. Від присутніх виступила лише одна особа - Беженар Єлизавета Іванівна , яка запропонувала винести питання порядку денного на голосування та довела до відома присутніх переваги приєднання до Новодністровської територіальної громади. Пропозиції виступаючих: дати згоду на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області. Інших пропозицій не надходило. За результатами голосування вирішено дати згоду на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області. Результати голосування: "за" - 28 чоловік; "проти" - немає, "утримався" - немає. Рішення прийнято. Дане питання винести на розгляд сесії. Результати голосування: "за" - 28 чоловік; "проти" - немає, "утримався" - немає. Протокол підписано головою зборів - Петрик Н.М. , секретарем зборів - Маланчук Г.І., членами лічильної комісії - ОСОБА_6 , Муляр О.М. , Гайдей О.М. (Т. 1 а.с. 56-57, Т. 2 а.с. 79-80).

Дослідженням листа реєстрації присутніх на громадських обговореннях за круглим столом 02.07.2018 р. у с. Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області з питань обговорення за круглим столом пропозиції щодо добровільного приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області встановлено, що на громадських обговореннях були присутні 24 громадян, а саме: Петрик Н.М. , Свинобой Н.М. , Маланчук Г.І. , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , Муляр О.М. , ОСОБА_12 , Багрій І.С. , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22. , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 Всього - 24 особи.

Дослідженням іншого листа реєстрації присутніх на громадських обговореннях за круглим столом 02.07.2018 р. у с. Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області з питань обговорення за круглим столом пропозиції щодо добровільного приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради зафіксовано 4 особи: Вівчарюк В.Л. , Боднарюк І.М. , Гайдей О.М. , Нажига С.М.

Вказані листи реєстрації скріплені підписами голови громадських обговорень Петрик Н.М. та секретарем громадських обговорень ОСОБА_26 (Т.1 а.с. 119, 120, Т. 2 а.с. 73).

Суд звертає увагу на те, що із 28 громадян, які були присутні на громадських обговореннях за круглим столом 02.07.2018 р., 7 осіб є депутатами Ломачинецької сільської ради, а саме Вівчарюк В.Л. , Боднарюк І.М. , Гайдей О.М. , Нажига С.М. , Свинобой Н.М. , Маланчук Г.І. , Багрій І.С. та Ломачинецький сільський голова Петрик Н.М .

25.07.2018 р. Ломачинецьким сільським головою Петрик Н.М. видано розпорядження № 29 "Про скликання тридцятої другої сесії сільської ради VII скликання", яким скликано 32 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 30.07.2018 р. в залі засідань Ломачинецької сільської ради о 15 год. 00 хв. На розгляд ради внесено, в т.ч.: питання про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області. На сесію вирішено запросити жителів села (Т. 2 а.с. 179).

В порушення вимог ст. 77 та ч. 3 ст. 79 КАС України відповідачі не надали до суду оголошення про скликання 32 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради на 30.07.2018 р., на порядок денний якого винесено, в т.ч.: питання про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, а також докази його розміщення та доведення до відома депутатів Ломачинецької сільської ради та населення.

Розглянувши пропозицію міського голови Новодністровської міської ради, враховуючи результати громадського обговорення за круглим столом від 02.07.2018 р., Ломачинецькою сільською радою 32 сесії VII скликання 30.07.2018 р. прийнято рішення № 303/32-2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", яким надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 13, 121, Т. 2 а.с. 66).

Дослідженням протоколу засідання Ломачинецької сільської ради 32 сесії VII скликання від 30.07.2018 р. встановлено, що на засіданні 32 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради, яке відбулося 30.07.2018 р., було присутні 13 з 14 депутатів. Головувала на засіданні сільський голова Петрик Н.М., секретар засідання - ОСОБА_27 Засідання 32 сесії VII скликання розпочалося о 15 год. 00 хв., а завершилось о 15 год. 30 хв. Порядок денний засідання 32 сесії, в т.ч: «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області». По питанню порядку денного: "Про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" доповідав сільський голова Петрик Н.М. За результатами голосування: "за" - 10 депутатів + голос сільського голови, "проти" - немає, "утримався"- 0 депутатів, не голосували - 3 депутати. Рішення прийнято (Т. 2 а.с. 64-65).

Дослідженням відомостей про реєстрацію депутатів, які прибули на 32 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради від 30.07.2018 р. встановлено, що на сесію прибуло 13 депутатів, а саме: ОСОБА_1 , Маковійчук М.В. , Злой В.В. , Коваль А.І. , Муляр О.М. , Свинобой Н.М. , Багрій І.С. , Нажига С.М. , Маленький І.О. , Гайдей О.М. , Глушко В.М. , Боднарюк І.М. , Вівчарюк В.Л. , Маланчук Г.І. (Т. 2 а.с. 71).

Дослідженням відомостей про результати поіменного голосування 32 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 30.07.2018 р. встановлено, що по питанню 1 порядку денного "Про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" голосували: "за" - 10 депутатів + голос сільського голови, "проти" - немає, "утримався"- 0 депутатів, не голосували - 3 депутати, а саме ОСОБА_1 , Маковійчук М.В. та Маленький І.О. (Т. 2 а.с. 72).

Враховуючи встановлені по справі обставини справи та наведені норми матеріального права, суд приходить до переконання, що після отримання пропозиції від Новодністровського міського голови про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади, Ломачинецький сільський голова, в положення вимог ст. 8-1 Закону № 157-VIII, не забезпечив вивчення пропозицій щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та їх громадське обговорення протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.

Судовим розглядом встановлено, що фактично вивчення пропозиції щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення мало місце тільки один день, а саме 02.07.2018 р., що є порушенням вимог ч. 3 ст. 8-1 Закону № 157-VIII.

У той же час, законодавством покладено на Ломачинецьку сільську раду обов`язок щодо забезпечення громадських обговорень шляхом інформування населення, безпосереднього проведення обговорень та оформлення їх результатів, при цьому учасники територіальної громади наділені правом вибору щодо участі у громадських обговореннях або утримання від участі у них.

Крім того, суд звертає увагу, що без проведення фактичного громадського обговорення, яке мало б проводитись протягом 30 днів з дня надходження пропозиції про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади, враховуючи тільки результати громадського обговорення за круглим столом від 02.07.2018 р., Ломачинецька сільська рада прийняла 30.07.2018 р. оскаржуване рішення №303/32-2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", яким надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області.

Таким чином, Ломачинецькою сільською радою проігноровано право громадян с. Ломачинці на місцеве самоврядування та право вирішувати питання місцевого значення, відтак порушено право позивача як члена громади.

Водночас, суд звертає увагу, що під час прийняття 30.07.2018 р. оскаржуваного рішення №303/32-2018 Ломачинецька сільська рада не врахувала результати громадського обговорення, проведеного 01.07.2018 р., з питань добровільного приєднання територіальної громади села Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області до міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області, згідно якого не підтримано пропозицію Новодністровської міської ради про добровільне приєднання Ломачинецької територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області.

Дослідженням протоколу громадського обговорення від 01.07.2018 р. встановлено, що 01.07.2018 р. в с. Ломачинці в Будинку Культури проводилось громадське обговорення на тему: «Добровільне приєднання територіальної громади села Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області до міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області» на яких були присутні 162 особи, з них з правом голосу 145 осіб. Запрошені на громадське обговорення: голова Сокирянської районної ради Козак В.В., сільський голова с. Ожеве Шевчук Р . М., сільський голова с. Волошкове Гуйван О.І. , заступник голови Чернівецької ОДА Гостюк В.І. , координатор Чернівецького офісу реформ Лукера І. М . , журналісти (Т. 1 а.с. 37-38).

У протоколі громадського обговорення по питанню першому щодо обговорення та обрання головуючого, секретаря та лічильної комісії громадського обговорення зазначено, що слухали Ломачинецького сільського голову Петрик Н.М. , яка проінформувала про питання для громадського обговорення та необхідність відповідно до порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об`єднання, приєднання територіальних громад обрати головуючого, секретаря та лічильну комісію громадського обговорення. У зв`язку із тим, що приміщення сільського клубу не вмістило наявну кількість громадян, на пропозицію жителів було вирішено провести слухання біля приміщення сільської ради.

У протоколі громадського обговорення також зазначено, що у зв`язку із раптовою зміною погодних умов (почався дощ) присутні повернулися у приміщення сільського клубу. Сільський голова, секретар сільської ради, частина сільських депутатів, прихильники сільського голови, деякі запрошені з Чернівецького офісу реформ відмовилися бути присутніми на громадському обговоренні. Після обговорення пропозиції по першому питання, вирішено обрати головуючим на громадських обговореннях Смирнова П.А. , а секретарем - ОСОБА_1 та лічильну комісію у складі трьох чоловік, а саме: Бурлака Р.І. , Фрицак І.М. , Ободян А.С. Голосували: «за» - 142, «проти» - 3, «утрималось» - 0.

Із змісту протоколу громадського обговорення від 01.07.2018 р. видно, що за результатами розгляду пропозиції Новодністровської міської ради про добровільне приєднання Ломачинецької територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області на громадському обговоренні, в т.ч.: вирішено не підтримати пропозицію Новодністровської міської ради про добровільне приєднання Ломачинецької територіальної громади Сокирянського району Чернівецької області до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області. Голосували: «за» - 142, «проти» - 3, «утрималось» - 0.

Дослідженням протоколу громадського обговорення від 01.07.2018 р. встановлено, що вказаний протокол підписаний головуючим Смирновим П.А . та секретарем Кефою Л.І., а також зареєстрований у виконавчому комітеті Ломачинецької сільської ради 03.07.2018 р. за вхідним № 297 (Т. 1 а.с. 37-38).

Дослідженням 15-ти підписних листів членів громади села Ломачинці з проведення громадських зборів з питання приєднання до Новодністровської ОТГ від 01.07.2018 р. встановлено, що на громадських зборах членів громади села Ломачинці 01.07.2018 р. було присутні 145 жителів села Ломачинці.

Судом встановлено, що кожен підписний лист скріплений підписами головуючого на громадських обговореннях Смирнова П.А . та секретаря ОСОБА_1 ., а також зареєстровані у виконавчому комітеті Ломачинецької сільської ради 03.07.2018 р. за вхідним № 298 (Т. 1 а.с. 39 - 53).

Беручи до уваги наведене, суд приходить до переконання, що приймаючи оскаржуване рішення №303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", Ломачинецька сільська рада діяла не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначений Закону № 157-VIII, без урахування всіх обставин, які мають значення для його прийняття.

Порядок підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади врегульовано ст. 8-2 Закону № 157-VIII.

Так, ч. 1 наведеної статті Закону № 157-VIII встановлено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об`єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Згідно ч. 2 ст. 8-2 Закону № 157-VIII проекти рішень про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади повинні, зокрема, містити: 1) найменування територіальної громади, яка має намір приєднатися, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) найменування об`єднаної територіальної громади, до складу якої є намір приєднатися; 3) план організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади.

Питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд (ч. 3 ст. 8-2 Закону № 157-VIII).

Аналізуючи наведену норму матеріального права, суд приходить до висновку, що після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади сільський, селищний, міський голова вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади, який має відповідати вимогам ч. 2 ст. 8-2 Закону № 157-VIII та внести його (проект рішення) на розгляд відповідної сесії.

Лише у разі вжиття заходів щодо підготовки сільським, селищним, міським головою заходів щодо підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади та його внесення (проект рішення) на розгляд відповідної сесії, питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд.

Судом встановлено, що рішенням Ломачинецької сільської ради 33 сесії VII скликання № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" схвалено проект рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" разом з планом організаційних заходів (Т. 1 а.с. 14, 122, 123, 124).

Пунктом 2 цього рішення вирішено звернутися до Новодністровського міського голови Болдашева А.І. щодо подання проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" з додатками до Чернівецької обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Дослідженням протоколу засідання Ломачинецької сільської ради 33 сесії VII скликання від 31.08.2018 р. встановлено, що на засіданні 33 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради, яке відбулося 31.08.2018 р., були присутні 13 з 14 депутатів. Головувала на засіданні сільський голова Петрик Н.М., секретар засідання - ОСОБА_12 Засідання 33 сесії VII скликання розпочалося о 15 год. 00 хв., а завершилось о 15 год. 30 хв. Порядок денний засідання 33 сесії, в т.ч: "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області". По питанню порядку денного: "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" доповідав сільський голова Петрик Н.М. Сільська рада вирішила: рішення сільскої ради № 310/33-2018 додається. За результатами голосування: "за" - 10 депутатів + голос сільського голови, "проти" - немає, "утримався"- немає (Т. 2 а.с.54 - 56).

Дослідженням відомостей про реєстрацію депутатів, які прибули на 33 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 31.08.2018 р. встановлено, що на сесію прибуло 10 депутатів, а саме: Злой В.В. , Коваль А.І. , Муляр О.М. , Свинобой Н.М. , Багрій І.С. , Нажига С.М. , Гайдей О.М. , Глушко В.М. , Боднарюк І.М. , Вівчарюк В.Л. , Маланчук Г.І. (Т. 2 а.с. 60).

Дослідженням відомостей про результати поіменного голосування 33 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради 31.08.2018 р. встановлено, що по питанню 1 порядку денного "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" голосували: "за" - 10 депутатів + голос сільського голови, "проти" - немає, "утримався"- 0 депутатів (Т. 2 а.с. 61).

Отже, дослідженням наведених документів, а саме протоколу засідання Ломачинецької сільської ради 33 сесії VII скликання від 31.08.2018 р., відомостей про реєстрацію депутатів, які прибули на 33 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 31.08.2018 р. та відомостей про результати поіменного голосування 33 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради 31.08.2018 р. видно, що вони містять невідповідність щодо кількості депутатів, які приймали участь в прийнятті оскаржуваного рішення № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. Зокрема, протокол містить відомості про присутність на сесії 13 депутатів з 14. Водночас, згідно відомостей про реєстрацію депутатів, які прибули на 33 сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради 31.08.2018 р. та відомостей про результати поіменного голосування 33 сесії VII скликання, участь в сесії приймали та голосували 10 депутатів.

Рішенням Новодністровської міської ради 58-ї сесії VII від 10.09.2018 р. № 245 "Про схвалення проекту рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" вирішено схвалити проект рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" разом з планом організаційних заходів.

Згідно п.2 даного рішення Новодністровська міська рада вирішила, що Новодністровському міському голові Болдашеву А.І. подати проект рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" з додатками до Чернівецької обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України (Т.1 а.с. 112, 125, 126).

Суд констатує, що матеріли справи не містять, а відповідачі в порушення вимог ч. 2 ст. 77, ч. 3 ст. 79 КАС України не надали до суду, докази вжиття головою Ломачинецької сільської ради після прийняття оскаржуваного рішення №303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади" заходів щодо підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади та внесення вказаного проекту на розгляд Ломачинецької сільської ради.

Крім того, відповідачами не надано до суду докази дотримання Ломачинецькою сільською радою тридцятиденного строку розгляду з дня внесення на її розгляд питання схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до Новодністрогвської об`єднаної територіальної громади, як того вимагає ч. 3 ст. 8-2 Закону № 157-VIII.

Таким чином, суд вважає, що приймаючи оскаржуване рішення № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", Ломачинецька сільська рада діяла не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначений Законом № 157-VIII.

Щодо дотримання Ломачинецькою сільською радою вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» під час прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень про об`єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об`єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них.

Частиною 1 ст. 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно ч. 4 ст. 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).

Статтею 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ч. 15 ст. 46 Закону № 280/97-ВР скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, який вона приймає на першій сесії.

Порядок діяльності сільської ради визначено Регламентом роботи Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, який затверджено рішення Ломачинецької сільської ради ІV сесії VII скликання від 03.02.2016 р. "Про регламент роботи Ломачинецької сільської ради VII скликання" (далі - Регламент) (Т. 2 а.с. 80-94).

Пунктом 1 ст. 1 Регламенту визначено, що Ломачинецька сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє Ломачинецьку територіальну громаду Сокирянського району Чернівецької області та здійснює від її імені та в її інтересах функції в повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами України.

Порядок діяльності Ради, її органів, депутатів, посадових осіб визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про запобігання корупції", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про захист персональних даних", статутом територіальної громади села та цим Регламентом (ч. 2 ст. 1 Регламенту).

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання Ломачинецького сільського голови, секретаря Ради, скликання сесій ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки та розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії ради визначає Регламент Ломачинецької сільської ради (ч. 2 ст. 1 Регламенту).

Відповідно ст. 10 Регламенту рада проводить свою роботу сесійно. Сесії ради складаються з пленарних засідань ради і засідань постійних та інших комісій ради, що проводяться у перерві між пленарними засіданнями.

Згідно ч. 1-5 ст. 13 Регламенту Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради. Чергові сесії скликаються сільським головою в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, як правило кожну останню середу календарного місяця, з питань відводу земельних ділянок не рідше одного разу. Сесія сільської ради повинна бути також скликана сільськими головою за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради або за пропозицією виконавчого комітету сільської ради у двотижневий строк. У разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості його скликати сесію, сесія Ради скликається секретарем сільської ради: а) відповідно до доручення сільського голови; б) якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради або виконавчого комітету; в) якщо сесія Ради не скликається сільським головою у строк, передбачений Регламентом. У випадку, якщо сесія не скликана відповідно до частини 3 цієї, сесія Ради може бути також скликана депутатами Ради, які становлять не менш як третину складу Ради або постійною комісією Ради. Для підготовки сесії сільський голова може створювати з числа депутатів робочу групу.

За приписами ч. 6 ст. 13 Регламенту позачергова сесія, з зазначенням порядку денного, скликається сільським головою за необхідністю. Мотивовані пропозиції щодо скликання позачергової сесії, підписані ініціаторами, разом з проектами рішень, що надаються для розгляду, направляються сільському голові. Повідомлення про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніш, ніж за один день до початку сесії. Документи, на позачергових сесіях надаються депутатам під час їх реєстрації.

Згідно ч. 7- ч. 9 ст. 15 Регламенту рішення про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не менш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради.

Судом встановлено, що 02.07.2018 р. Ломачинецький сільський голова видав розпорядження № 27 "Про скликання тридцятої позачергової сесії сільської ради VII скликання", яким скликав 30 позачергову сесіїю VII скликання Ломачинецької сільської ради на 02.07.2018 р. та в цей же день таке позачергове пленарне засідання було проведено Ломачинецькою сільською радою, чим порушено приписи ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР щодо обов`язку доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії ради із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії.

Суд звертає увагу, що ні Закон № 280/97-ВР, ні Регламент роботи Ломачинецької сільської ради VII скликання не надають тлумачення, які випадки для скликання позачергової сесії є винятковими. Не містить таких випадків і Закон №157-VIII, який регулює порядок проведення добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Водночас, в розумінні ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ч. 6 ст. 13, ч. 7 ст. 15 Регламенту Ломачинецької сільської ради, на позачергову сесію мають виноситися лише питання, що потребують негайного вирішення, а не всі питання, які потребують вирішення відповідною радою.

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що питання, яке винесено на 30 позачергову сесію VII скликання Ломачинецької сільської ради про проведення громадського обговорення за круглим столом, на законодавчому рівні не визнано таким, що потребує негайного вирішення і винесення його на сесію не є винятковим, а тому не було правових підстав у Ломачинецького сільського голови на скликання позачергової сесії та її проведення у той же день.

Під час розгляду справи по суті відповідачами не доведено та не обґрунтовано, а також не надано до суду докази, які б вказували на наявність виняткових підстав для скликання 02.07.2018 р. 30 позачергової сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради.

Суд зауважує, що згідно розпорядження Ломачинецького сільського голови від 02.07.2018 р. позачергову сесію скликано на 02.07.2018 р. о 14 год. 20 хв., а згідно оголошення - на 02.07.2018 р. о 14 год. 00 хв. Водночас, згідно протоколу 30-ї позачергової сесії, засідання тривало з 14 год. 00 хв. до 14 год. 15 хв.

Суд звертає увагу, що одразу після закінчення засідання позачергової 30 сесії VII скликання Ломачинецької сільської ради, розпочалося проведення громадського обговорення за круглим столом.

Відтак, вказана обставина унеможливлює повідомлення територіальної громади з метою залучення до обговорення питання щодо добровільного приєднання та свідчить про недотримання Ломачинецької сільською радою та її посадовими особами вимог ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР щодо обов`язку доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії ради із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії.

Отже, інформація про проведення позачергової сесії до відома громадян належним чином не доводилася та ставить під сумнів можливість проведення громадського обговорення пропозиції щодо добровільного приєднання територіальної громади с. Ломачинці до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ.

В матеріалах справи відсутні докази повідомлення належним чином про скликання 02.07.2018 р. позачергової сесії депутатів Ломачинецької сільської ради та населення, як того вимагає ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ч. 6 ст. 13, ч. 7 ст. 15 Регламенту.

Суд вважає, що надане Новодністровською міською радою оголошення про проведення позачергової сесії з порядком денним про проведення громадського обговорення за круглим столом 02.07.2018 р. не є належним та допустимим доказом дотримання вимог ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ч. 6 ст. 13, ч. 7 ст. 15 Регламенту в частині доведення до відома депутатів Ломачинецької сільської ради і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії, оскільки оприлюднене в день проведення позачергової сесії, а саме 02.07.2018 р.

Оскільки 30 позачергова сесія VII скликання Ломачинецької сільської ради скликана та проведена з порушенням ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та Регламенту, відтак оскаржуване рішення № 292/30-208 "Про проведення громадського обговорення за круглим столом" від 02.07.20108 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Частинами 11, 12, 13, 16, 17 ст. 46 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною 1, 10, 11 ст. 47 Закону № 280/97-ВР визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, в т.ч.: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; скликає загальні збори громадян за місцем проживання; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

За приписами ч. 5, 6 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

У ст. 52 Закону № 280/97-ВР зазначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Частиною 2 цієї статті Закону визначено, що виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Згідно п. 4, 5 ч. 3 ст. 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

Приписами ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" 13.01.2011 р. № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати в т.ч.: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; іншу інформацію про діяльність суб`єктів владних повноважень, порядок обов`язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Згідно ч. 3 ст. 15 Закон № 2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров`ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв`язку з цим (ч. 3 ст. 15 Закон № 2939-VI).

Статтею 3 Регламенту встановлено, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону та цього Регламенту. Відкритість і гласність роботи Ради, її органів, постійних комісій може реалізовуватися шляхом публікацій її рішень на офіційному сайті Ради, їх розміщення на офіційному стенді в приміщенні Ради (с. Ломачинці, вул. Шлях, 31) та сільській бібліотеці, а також інший визначений радою спосіб.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 15 Регламенту, сесії Ради скликаються Ломачинецьким сільським головою. Сесія Ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно ч. 7- ч. 9 ст. 15 Регламенту рішення про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не менш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради.

Сесію Ради відкриває і веде сільський голова. Сесія Ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу Ради. Пропозиції щодо питань на розгляд Ради можуть вноситися сільським головою, постійними комісіями, фракціями (групами), депутатами, виконавчим комітетом Ради, загальними зборами громадян.

Протоколи сесій Ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським головою, у разі його відсутності - секретарем Ради, а у випадку, передбаченому частиною 6 цієї статті Регламенту, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Інформація про скликання сесії Ради розміщується на інформаційному стенді в вміщенні Ради (с.Ломачинці, вул.Шлях, 1- а), або оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради за адресою: Lоmаchinzsi@ukr.пеt.

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 16 Регламенту пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться, як правило не пізніше як 20 робочих днів до відкриття сесії. У випадку виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти рішень оприлюднюються негайно після їх підготовки. Проекти рішень ради, які підлягають обговоренню, розміщуються на інформаційному стенді приміщенні Ради (с.Ломачинці, вул.Шлях, 1-а), або оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради за адресою: Lоmаchinzsi@ukr.пеt.

Згідно ч. 4 - 6 ст. 16 Регламенту проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюється в порядку передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії Ради або до затвердженого порядку денного сесії Ради, подається відповідно до Інструкції з діловодства Ради та чинного законодавства у формі проектів рішення. Документи, що подаються до Ради пізніш як за 20 робочих днів до відкриття сесії, на розгляд сесії та постійних комісій Ради не виносяться, крім виняткових випадків, передбачені цією статтею Регламенту. Проекти рішень Ради разом з іншими матеріалами сільський голова абр секретар (у випадку, коли сесія ради скликається депутатами у порядку визначеному Регламеном, - уповноважена особа з числа депутатів, які ініціювали скликання сесії Ради) передають для подальшої роботи постійній комісії, до повноважень якої Положення про постійні комісії Ломачинецької сільської ради віднесено підготовку та розгляд питання в межах компетенції Ради.

У виняткових випадках, після видання розпорядження сільського голови про скликання сесії, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання: про затвердження або внесення змін до сільського бюджету; кадрові питання; питання, що потребують негайного розгляду (ч. 10 ст. 16 Регламенту).

Згідно до ст. 28 Регламенту за пропозицією головуючого визначається загальний час обговорення питання. Визначення часу на обговорення належить до категорії процедурних питань. Розгляд та обговорення питання на пленарному засіданні Ради, як правило, включають: 1) доповідь, запитання доповідачу і відповіді на них; 2) співдоповіді (за необхідності), запитання співдоповідачам і відповіді на них; 3) виступи депутатів ради з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки, якщо вона є додатком до висновків чи пропозицій комісій, з приводу яких виступали доповідач і співдоповідачі, за умови, що окрема думка не була поширена серед депутатів Ради разом з висновком відповідної комісії; 4) внесення, обговорення і прийняття рішення щодо відкладених питань неприйнятність рішень, якщо такі є; 5) виступи по одному представнику від постійних комісій або тимчасових контрольних комісій, якщо висновки цих комісій щодо обговорюване пропозиції не були поширені серед депутатів ради згідно з поданням комісії: 6) виступи представників від громади; 7) виступи депутатів ради; 8) оголошення головуючим на пленарному засіданні Ради про припинення обговорення та повідомлення про тих, що виступили і записалися на виступ; 9) внесення депутатами Ради пропозицій, які не були виголошені в ході обговорення (крім тих, що вносяться у спеціально встановленому порядку); 10) заключне слово співдоповідачів і доповідача; 11) уточнення і оголошення головуючим на пленарному засіданні пропозиції, які надійшли щодо обговорюваного питання і будуть ставитися на голосування; 12) виступ депутата Ради - ініціатора внесення пропозиції, з підстав, передбачених цим Регламентом; 13) виступи з мотивів голосування представників від громади; 14) виступи депутатів ради з мотивів голосування.

Згідно ст. 31 Регламенту у першу чергу на голосування ставиться проект рішення, пропозиції і поправки, які надійшли від депутата, постійної комісії та інших осіб, які готували проекти цих документів. У разі надходження інших (альтернативних) проектів рішень, пропозицій і поправок, вони ставляться на голосування у порядку їх надходження.

Відхилені Радою пропозиції і поправки щодо вже прийнятого тексту при повторному їх внесенні (в ході розгляду того ж питання порядку денного) на голосування не ставляться, крім випадку, коли після скасування рішення щодо прийнятого тексту його розгляд починається знову.

Статтею 32 Регламенту передбачено вимоги процедури голосування. Так, перед кожним голосуванням головуючий на пленарному засіданні формулює зміст питання, що буде ставитися на голосування, і, якщо немає заперечень, відразу ставить його на голосування. У разі, коли щодо проекту рішення або щодо питання, яке виноситься на розгляд Ради, проводилася експертиза, громадські слухання, консультації тощо після проголошення змісту питання, головуючий оголошує текст висновку експертизи, слухань, обговорень тощо, і тільки потім проголошує проект рішення та ставить питання на голосування.

Голосування здійснюється депутатами Ради особисто в залі засідань Ради або у відведеному для таємного голосування місці. Депутат, сільський голова беруть участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень Ради за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

При голосуванні щодо прийняття, внесення змін та/або скасування актів нормативного характеру депутати Ради не зобов`язані утримуватись від голосування навіть за умови наявності потенційного конфлікту інтересів з питань, яке може спричинити у майбутньому нормативно-правовий акт, що виноситься на голосування.

Порядок здійснення контролю за дотриманням вимог щодо врегулювання депутатами Ради конфлікту інтересів, надання зазначеним цим особам консультацій та роз`яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену Радою.

Після оголошення головуючим на пленарному засіданні Ради про початок голосування ніхто не може його переривати. З початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається. Після закінчення голосування головуючий на пленарному засіданні Ради оголошує його повні результати і прийняте рішення. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.

Рішення Ради з будь-якого питання приймається на її пленарному засіданні після обговорення. Прийняття рішення без обговорення питання на пленарному засіданні Ради допускається лише у випадках передбачених Регламентом, або якщо жоден з депутатів Ради не заперечує на пленарному засіданні Ради проти прийняття рішення без обговорення.

Згідно ч. 2 ст. 60 Регламенту, виконавчий комітет Ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Як зазначалося вище, 30 позачергова сесія VII скликання Ломачинецької сільської ради скликана та проведена з порушенням вимог ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та Регламенту.

Судом також встановлено, що під час прийняття оскаржуваного рішення № 292/30-208 "Про проведення громадського обговорення за круглим столом" від 02.07.2018 р. Ломачинецькою сільською радою та її посадовими особами не дотримано вимог ст. ст. 47, 50, 52, 59 Закону № 280/97-ВР, ст. 15 Закон № 2939-VI та Регламенту.

Зокрема, Ломачинецькою сільською радою та її посадовими особами в порушення вимог:

- ч. 1 ст. 16 Регламенту пропозиція щодо питання порядку денного 30 позачергової сесії VII скликання про проведення громадського обговорення за круглим столом внесена пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії, а саме в день її відкриття та проведення 02.07.2018 р.;

- ст. 47 Закону № 280/97-ВР не забезпечено попереднє обговорення та розгляд постійними комісіями проекту рішення "Про проведення громадського обговорення за круглим столом";

- ст. 52 Закону № 280/97-ВР та ст. 60 Регламенту не забезпечено попередній розгляд виконавчим комітетом Ломачинецької сільської ради проекту рішення "Про проведення громадського обговорення за круглим столом", що вносився на розгляд ради на 02.07.2018 р.;

- ст. ст. 50, 59 Закону № 280/97-В та ст. 15 Закон № 2939-VI не підготовлено та не оприлюднено проект рішення "Про проведення громадського обговорення за круглим столом" не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду.

Аналогічні порушення допущено Ломачинецькою сільською радою та її посадовими особами також і під час прийняття інших рішень, які оскаржуються позивачем.

Так, судовим розглядом становлено, що оскаржувані рішення № 303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", № 325/35-2018 від 24.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" прийнято без дотримання вимог ст. ст. 46, 47, 50, 52, 59 Закону № 280/97-ВР, ст. 15 Закон № 2939-VI та Регламенту.

Зокрема, Ломачинецькою сільською радою та її посадовими особами в порушення вимог:

- ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. ст. 15 Регламенту розпорядження про скликання 32 сесії сільської ради на 30.07.2018 р. видано пізніше як за 10 днів до сесії, а саме 25.07.2018 р. Доказів доведення до відома депутатів та населення цього розпорядження відповідачами до суду не надано. Не надано відповідачами також доказів щодо дотримання вимог ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. 15 Регламенту під час скликання 33 та 35 сесій Ломачинецької сільської ради.

- ч. 1 ст. 16 Регламенту недотримано строк щодо внесення порядку денного 32, 33 та 35 сесій, які призначені на 30.07.2018 р., 31.08.2018 р. та 24.09.2018 р., а саме не пізніше як за 20 робочих днів до їх відкриття;

- ст. 47 Закону № 280/97-ВР не забезпечено попереднє обговорення та розгляд постійними комісіями проектів рішень "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", що вносились на розгляд 32, 33 та 35 сесій Ломачинецької сільської ради;

- ст. 52 Закону № 280/97-ВР та ст. 60 Регламенту не забезпечено попередній розгляд виконавчим комітетом Ломачинецької сільської ради проектів рішень "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", що вносились на розгляд 32, 33 та 35 сесій Ломачинецької сільської ради;

- ст. ст. 50, 59 Закону № 280/97-В та ст. 15 Закон № 2939-VI не підготовлено та не оприлюднено проекти рішень "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", що вносились на розгляд 32, 33 та 35 сесій Ломачинецької сільської ради 30.07.2018 р., 31.08.2018 р. та 24.09.2018 р., не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Не містять матеріали справи також доказів оприлюднення в установленому порядку оскаржуваних рішень.

Оскільки оскаржувані рішення № 292/30-2018 від 02.07.2018 р. "Про проведення громадського обговорення за круглим столом", № 303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", № 325/35-2018 від 24.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" прийнято з порушенням вимог ст. ст. 46, 47, 50, 52, 59 Закону № 280/97-ВР, ст. 15 Закон № 2939-VI та Регламенту, суд вважає, що вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно вимоги позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації № 921 - р від 13.09.2018 р., суд зазначає наступне.

Відповідно до Конституції України, організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 р. № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV, в редакції чинній на час спірних правовідносин).

Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою (ч.1-3 ст. 1 Закону № 586-XIV).

За положеннями ст. 2 ст. 1 Закону № 586-XIV місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці забезпечують: 1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; 2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; 3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; 4) підготовку та виконання відповідних бюджетів; 5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; 6) взаємодію з органами місцевого самоврядування; 7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Згідно ст. 3 Закону № 586-XIV місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів.

На виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами (ст. 6 Закону № 586-XIV).

У відповідності до ч. 1 ст. 41 Закону № 586-XIV голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Рішення посадових осіб місцевих державних адміністрацій можуть бути оскаржені Президенту України, органу виконавчої влади вищого рівня, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини або до суду. Акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду (ч. 3 ст. 38, ч. 1 ст. 43 Закону № 586-XIV).

Частиною 4 ст. 8-2 Закону № 157-VIII передбачено, що схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання (ч. 5 - 7 ст. 8-2 Закону № 157-VIII).

Судом встановлено, що 11.09.2018 р. Новодністровська міська рада направила на адресу Чернівецької обласної державної адміністрації лист за вх. № 1587, яким надала проект рішення щодо добровільного приєднання територіальної громади Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області для надання висновку щодо їх відповідності Конституції та законам України (Т. 1 а.с. 108 - 109).

В додаток до листа надано наступні документи:

1) копія розпорядження Новодністровського міського голови від 22.05.2018 р. №140-р "Про ініціювання добровільного приєднання до територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області", на 1 арк. в 1 прим.;

2) копія рішення Новодністровської міської ради від 21.06.2018 р. №153 "Про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області", на 1 арк. в 1 прим.

3) копія листа - звернення Новодністровьского голови до сільських голів суміжних територіальних громад щодо добровільного приєднання (від 22.06.2018 р. за вих. № 1098), на 1 арк. в 1 прим.;

4) копія рішення Новодністровської міської ради від 10.09.2018 р. № 245 "Про схвалення проекту рішення Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" з додатками на 3 арк. в 1 прим.;

5) рішення Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 04.07.2018 р. № 280/28-2018 "Про внесення змін в рішення сесії № 2/34-2015 "Про розгляд звернення територіальних громад та затвердження Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об`єднання територіальних громад" на 2 арк. в 1 прим.;

6) рішення Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 02.07.2018 р. № 292/30-208 "Про проведення громадського обговорення за круглим столом", яким вирішено провести громадське обговорення за круглим столом" на 1 арк. в 1 прим.;

7) протокол громадських обговорень за круглим столом з обговорення пропозиції Новодністровської міської ради "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад Білоусівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Білоусівка), Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (сіл Василівка та Розкопинці), Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ломачинці), Ожівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (с. Ожеве) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" (рішення 54 сесії Новодністровської міської ради від 21.06.2018 р. №153) від 02.07.2018 р. в с. Ломачинці Сокирянського району Чернівецької області з листами реєстрації присутніх від 02.07.2018 р., на 5 арк. в 1 прим.;

8) рішення Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 30.07.2018 р. №303/32-2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади" на 1 арк. в 1 прим.;

9) рішення Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 31.08.2018 р. № 310/33-2018 "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" схвалено проект рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" на 3 арк. в 1 прим. (Т. 1 а.с. 108-109).

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 921-р від 13.09.2018 р., враховуючи подання Новодністровської міської ради від 11.08.2018 р. № 1587, затверджено висновок про відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади (Т.1 а.с. 15, 16, 97, 98-99).

Дослідженням висновку на відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади, який затверджено розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 13.09.2018 р. № 921-р встановлено, що вказаний висновок складений в.о. заступника керівника апарату обласної державної адміністрації, начальник управління організаційної роботи та інформаційних технологій апарату обласної державної адміністрації Н. Філатовою.

Зі змісту досліджуваного висновку видно, що підставою для надання обласною державною адміністрацією є ст. 8-2 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад". У Висновку зазначено, що за наслідками проведеного аналізу проектів рішень вони відповідають нормам Конституції України. Пакет документів, наданих Новодністровською міською радою Чернівецької області та Ломачинецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області, сформований відповідно до вимог ст. 8-2 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та містить всі складові, визначені Законом. Разом з тим, в процесі приєднання територіальної громади, дотримано вимоги ст. 8-1 Закону, яка передбачає, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини 4 ст. 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади та вимоги пункту 3.1. розділу IV "Прикінцеві положення" Закону, яким передбачено визнати таким, що є спроможними об`єднаними територіальними громадами для випадків, передбачених ст. 8-3 цього Закону, територіальні громади міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення. Приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення є виключно добровільним та відбувається за рішенням усіх відповідних місцевих рад (Т.1 а.с. 98-99).

Враховуючи наведені норми матеріального права та встановлені по справі обставини, суд вважає помилковим твердження Чернівецької обласної державної адміністрації про відповідність Конституції та законів України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади, оскільки висновок, затверджений оскаржуваним розпорядженням № 921-р від 13.09.2018 р., прийнято не на підставі, та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття.

Зокрема, приймаючи оскаржуване розпорядження № 921-р від 13.09.2018 р., Чернівецька обласна державна адміністрація, як суб`єкт владних повноважень, формально, без урахування усіх обставин справи, не ґрунтуючись на положеннях закону, не встановила, не перевірила та не врахувала під час затвердження Висновку виявлені в ході судового розгляду справи порушення вимог Закону № 157-VIII та Закону № 280/97-ВР.

На переконання суду, Чернівецька обласна державна адміністрація, як суб`єкт владних повноважень, враховуючи приписи Закону № 157-VIII, яким встановлено обов`язок надання висновку щодо відповідності схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області вимогам Конституції та законам України, зобов`язана була перевірити чи прийняті вказані рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття.

Враховуючи наведене, Чернівецька обласна державна адміністрація була зобов`язана повернути Новодністровській міській раді проекти рішень про добровільне приєднання на доопрацювання.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до переконання, що приймаючи оскаржуване розпорядження № 921-р від 13.09.2018 р., Чернівецька обласна державна адміністрація діяла не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин справи, що мають значенні для його прийняття. Відтак, оскаржуване розпорядження № 921-р від 13.09.2018 р. є протиправним та підлягає скасуванню, а позовна вимога позивача в цій частині - задоволенню.

Задовольняючи позов в цій частині та скасовуючи оскаржуване розпорядження № 921-р від 13.09.2018 р., суд також враховує висновки, зроблені по справі щодо протиправності оскаржуваних рішень № 292/30-2018 від 02.07.2018 р., № 303/32-2018 від 30.07.2018 р., які передували прийняттю оскаржуваному рішенню № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. про схвалення проекту рішення Ломачинецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади, та мають преюдиційне значення для його прийняття.

Беручи до уваги висновки суду щодо протиправності оскаржуваних рішень та розпорядження, а також їх преюдиційне значення в процедурі добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, суд вважає, що підлягають задоволенню також позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішення Ломачинецької сільської ради № 325/35-2018 від 24.09.2018 р., а також рішення Новодністровської міської ради № 255 від 27.09.2018 р., якими приєднано територіальну громаду Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області. Відтак, суд визнає протиправними та скасовує рішення Ломачинецької сільської ради № 325/35-2018 від 24.09.2018 р., а також рішення Новодністровської міської ради № 255 від 27.09.2018 р.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В ході розгляду справи судом встановлено порушення відповідачами вищезазначених критеріїв.

Однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 129 Конституції України).

Частиною ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач повинен подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (ст. 79 КАС України).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Згідно ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов`язані, в т.ч.: подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Під час судового розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не довели належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваних рішень.

Стосовно вимоги про визнання протиправним громадське обговорення "за круглим столом" з питання надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, результати якого закріплені протоколом від 02.07.2018 р., суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Стаття 5 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Отже, право на захист можна визначити як надану правомочній особі можливість застосування заходів правоохоронного характеру для відновлення її порушених прав чи таких, що оспорюються.

Право на захист є самостійним суб`єктивним правом, яке з`являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання і реалізується в межах охоронюваних правовідносин, які виникли при цьому.

Відтак, захист порушених прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто передбачає наявність встановленого факту їх порушень.

Крім того, здійснюючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов`язаний надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Системний аналіз наведених норм КАС України свідчить, що судовий захист прав, свобод або інтересів шляхом повного чи часткового задоволення адміністративного позову, можливий виключно щодо інтересу, порушеного протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень за наявності між ними та порушенням причинно-наслідкового зв`язку умови порушення її прав.

Отже, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

В розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Отже, позивач, звертаючись з адміністративним позовом, на власний розсуд, тобто суб`єктивно, визначає, що його права порушені рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, проте такі рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.

Суд вважає за необхідне зазначити, що право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у ст. 5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду за захистом, ще не означає, що суд зобов`язаний надати такий захист, адже для того, щоб було надано судовий захист суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем у публічно-правових відносинах.

Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинені ними при здійсненні владних управлінських функцій, цими рішеннями, діями чи бездіяльністю порушені або порушуються права чи свободи позивача.

Водночас, інформація, яка міститься у протоколі, про громадське обговорення "за круглим столом" з питання надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, результати якого закріплені протоколом від 02.07.2018 р. - не породжує обов`язкових юридичних наслідків для суб`єктів правовідносин.

Судом встановлено, що позивач оскаржує протокол, однак це не відповідає матеріально-правовим способам захисту порушеного права, оскільки в даному випадку результатом вчинених дій за результатами громадського обговорення "за круглим столом" стало прийняття оскаржуваного рішення Ломачинецької сільської ради № 303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади".

На думку суду, оскарження наведеного рішення, сприяє у повній мірі реалізації права на судовий захист та відновленню порушених прав та інтересів позивача в даних правовідносинах.

Суд зазначає, що протокол не створює та не припиняє прав чи обов`язків для позивача, жодних управлінських висновків не містять, вчинити будь-які обов`язкові дії не приписує та не встановлює для позивача відповідальність за його невиконання, тому воно не є рішенням суб`єкта владних повноважень (правовим актом індивідуальної дії) у розумінні КАС України.

На переконання суду протокол носить інформаційний характер, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення Ломачинецької сільської ради № 303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади", оцінка якому надана судом при вирішенні даного спору.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до переконання, що позовна вимога про визнання протиправним громадське обговорення "за круглим столом" з питання надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області, результати якого закріплені протоколом від 02.07.2018 р. є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Доводи представника відповідача Новодністровської міської ради про те, що Новодністровська міська рада не є правонаступником Ломачинецької сільської ради у спірних правовідносинах, суд відхиляє, виходячи з наступного.

Новодністровська міська рада (мікрорайон "Діброва", місто Новодністровськ, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 05398510) зареєстрована як юридична особа 13.07.2000 р., що підтверджується відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Т. 1 а.с. 71 - 75).

Згідно організаційно-правової форми Новодністровська міська рада є органом місцевого самоврядування. Основним видом діяльності є державне управління загального характеру (код КВЕД 84.11).

Ломачинецька сільська рада (село Ломачинці, Сокирянський район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 04417955) зареєстрована як юридична особа 11.05.1994 р., що підтверджується відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Т. 1 а.с. 76 - 78).

Згідно організаційно-правової форми Ломачинецька сільська рада є органом місцевого самоврядування. Основним видом діяльності є державне управління загального характеру (код КВЕД 84.11).

З матеріалів справи видно, що пунктом 1 рішення 54 сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністровської міської ради Чернівецької області" від 21.06.2018 р. № 153 надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад, в т.ч. Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (села Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади міста обласного значення Новодністровськ Новодністрровської міської ради Чернівецької області (Т. 1 а.с. 11).

Рішенням 35 сесії VІІ скликання Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" від 24.09.2018 р. № 325/35-2018 вирішено добровільно приєднатися територіальній громаді Ломачинецької сільської ради до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Чернівецької області. Пунктом 2 вказаного рішення визначено, що правонаступником всього майна, прав та обов`язків Ломачинецької сільської ради є Новодністровська міська рада об`єднаної території громади (Т. 1 а.с. 17).

Пунктом 1 рішення 60 сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області" від 27.09.2018 р. № 255 добровільно приєднано територіальну громаду Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької обласіт (села Ломачинці) до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області. Визначено, що правонаступником всього майна, прав та обов`язків Ломачинецької сільської ради є Новодністровська міська рада об`єднаної територіальної громади (п. 2 вказаного рішення).

Рішеннями 60 сесієї VІІ скликання Новодністровської міської ради від 27.09.2018 р. № 256 та № 257 утворено на території Новодністровської міської ради об`єднаної територіальної громади в с. Ломачинці Ломачинецький старостинський округ № 1 та покладено виконання обов`язків старости на Петрик Н.М. , яка здійснювала повноваження Ломачинецького сільського голови до приєднання на період повноважень Новодністровської міської ради (Т. 1 а.с. 132, 133).

Згідно з п. 1 та п. 5 рішення Новодністровської міської ради від 01.10.2018 р. № 277 "Про реорганізацію Ломачинецької сільської ради, як юридичної особи, шляхом приєднання до Новодністровської міської ради" припинено діяльність юридичної особи Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до Новодністровської міської ради. Вирішено вважати Новодністровську міську раду правонаступником активів і пасивів (зобов`язань) Ломачинецької сільської ради.

Пунктом 8 згаданого рішення вирішено Новодністровському міському голові або уповноваженій ним особі подати документи державному реєстратору про припинення Ломачинецької сільської ради як юридичної особи в результаті приєднання: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті приєднання (Т. 1 а.с. 134 - 135).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 20.02.2019 р. зареєстрована державна реєстрація припинення Ломачинецької сільської ради (Т. 3 а.с. 27 - 30).

Абзацом 2 ч. 1 ст. 8-3 Закону № 157-VIII передбачено, що повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об`єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об`єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об`єднаної територіальної громади.

Відповідно до абз. 3 та 4 ч. 1 ст. 8-3 Закону № 157-VIII з моменту припинення повноважень сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, повноваження сільського, селищного, міського голови об`єднаної територіальної громади поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади.

Сільський, селищний голова територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, виконує обов`язки старости відповідно до закону на період повноважень ради об`єднаної територіальної громади поточного скликання. За ним зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Частиною 1 ст. 10 цього Закону визначено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

У разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (ч. 7 ст. 4 Закону № 755-IV).

Статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Отже, Новодністровська міська рада об`єднаної територіальної громади є правонаступником Ломачинецької сільської ради в силу вимог Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та Цивільного кодексу України, а також є її процесуальним правонаступником у даній справі згідно приписів ст. 52 КАС України.

Стосовно тверджень представника Новодністровської міської ради про те, що позивачем не надано жодного доказу на підтвердження порушення її прав, свобод та інтересів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Стаття 2 КАС України не містить відомостей щодо виду інтересу, ефективний захист якого є завданням адміністративного судочинства. Водночас системний аналіз чинного законодавства дає підстави дійти висновку, що у вказаній процесуальній нормі йдеться саме про законний інтерес.

За своїм смисловим навантаженням термін «законний інтерес» є тотожним «охоронюваному законом інтересу», оскільки саме законність обумовлює існування зазначеної категорії інтересу і надання інтересу законної (легітимної) охорони.

Поняття законного (охоронюваного законом) інтересу міститься в рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. у справі № 1-10/2004, згідно з яким поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного права і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

На сьогодні чинне законодавство не виокремлює з-поміж інтересів фізичних осіб інтереси члена територіальної громади, однак це не позбавляє його можливості звернутися до суду за їх захистом на підставі Конституції та законів України.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ч. 5 ст. 125 Конституції України адміністративні суди діють з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII в редакції на час виникнення спірних правовідносин) кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (ч. 1 ст. 8 Закону № 1402-VIII).

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону № 1402-VIII доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції України та в порядку, встановленому законами України.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Зі змісту наведених правових норм видно, що право на оскарження в суді рішень органу місцевого самоврядування належить кожному, хто вважає, що таким рішенням порушені його права, свободи або інтереси. При цьому жодних виключень щодо членів територіальної громади законодавець не встановлює.

Частиною 1 ст. 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з ч. 1 ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону № 280/97-ВР органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Зі змісту ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону №280/97-ВР вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку (п. 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. у справі № 7-рп/2009).

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що кожному (в тому числі, і члену територіальної громади) гарантується захист законних інтересів у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що її законні інтереси порушені актом органу місцевого самоврядування.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що особа, яка вважає, що індивідуальний правовий акт органу місцевого самоврядування порушує її інтереси як члена відповідної територіальної громади має право на звернення до суду з позовом про визнання такого акту протиправним відповідно до ст. ст. 55, 125 Конституції України, ст. ст. 2, 5 КАС України.

З огляду на наведене, а також враховуючи встановлені судом численні порушення законодавства під час прийняття оскаржуваних рішень, які свідчать про порушення прав та інтересів позивача як члена громади, твердження представника Новодністровської міської ради щодо не надання позивачем доказів на підтвердження порушення її прав, свобод та інтересів, суд не бере до уваги.

Інші доводи відповідачів щодо правомірності приєднання Ломачинецької сільської ради до Новодністровської об`єднаної територіальної громади суд відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та встановленими по справі обставинами.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем понесено судові витрати у розмірі 5060,80 грн, що підтверджується квитанціями № 3234 від 11.10.2018 р. на суму 3524,00 грн та № 0.0.1248999507.1 від 23.01.2019 р. на суму 1536,80 грн

Оскільки, позов задоволено частково, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме з Новодністровської міської ради у сумі 3587,60 грн та з Чернівецької обласної державної адміністрації за рахунок її бюджетних асигнувань у сумі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 55, 125, 129, 140, 143 Конституції України, ст. ст. 2, 5, 9, 44, 77, 79, 80, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 292/30-2018 від 02.07.2018 р. "Про проведення громадського обговорення за круглим столом".

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 303/32-2018 від 30.07.2018 р. "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об`єднаної територіальної громади".

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 310/33-2018 від 31.08.2018 р. "Про схвалення проекту рішення Ломачинецької сільської ради "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області".

5. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації № 921-р від 13.09.2018 р. "Про висновок на відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень Новодністровської міської ради Чернівецької області та Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області щодо добровільного приєднання територіальної громади".

6. Визнати протиправним та скасувати рішення Ломачинецької сільської ради № 325/35-2018 від 24.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області".

7. Визнати протиправним та скасувати рішення Новодністровської міської ради № 255 від 27.09.2018 р. "Про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Новодністровської міської ради міста обласного значення Новодністровськ Чернівецької області".

8. Стягнути з Новодністровської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 3587,60 грн.

9. Стягнути з Чернівецької обласної державної адміністрації за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.

10. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Новодністровська міська рада (мікрорайон Діброва, місто Новодністровськ, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 05398510);

відповідач - Чернівецька обласна державна адміністрація (вулиця Грушевського, будинок 1, місто Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 00022680).

Суддя Левицький В.К.

Джерело: ЄДРСР 84896343
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку