Справа № 194/1668/19
Номер провадження 1-кс/194/636/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2019 року слідчий суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернівка Дніпропетровської області клопотання прокурора Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей та документів, а також дозвіл на їх вилучення (здійснення їх виїмки) у кримінальному провадженні № 42019041880000100 від 19.08.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, а також дозвіл на їх вилучення (здійснення їх виїмки).
Клопотання прокурор мотивує тим, що під час досудового розслідування встановлений факт скидання вод гірничодобувним підприємством шахта « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до поверхневих водних об`єктів через земельні ділянки м. Тернівка, Дніпропетровської області, без надання підприємству відповідного дозволу на спеціальне водокористування.
Прокурор зазначає, що через територію шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », без надання дозволу на спеціальне водокористування, в порушення нормативно-правових актів, відбувається скидання зворотних шахтних вод у поверхневі водні об`єкти на території в межах м. Тернівка Дніпропетровської області, с. Богданівка Павлоградського району Дніпропетровської області. При цьому, в порушення спеціальних правил та норм відбувається забруднення (засолення) ґрунтів земельних ділянок на території м. Тернівка Дніпропетровської області, концентраціями та мінералами сульфатно-хлоридних речовин та можуть створювати загрозу довкіллю (земельним ділянкам та річковим водам).
Прокурор вказує, що в ході огляду місця події від 19.08.2019 року встановлено, що джерело утворення води, яка скидається у поверхні водні об`єкти знаходиться за огорожею, яка відділяє територію шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від доступу сторонніх осіб, що перешкоджає вільному доступу будь-кого на територію даної шахти, тобто може перебувати на території вищевказаного підприємства, доступ до якого обмежено.
Крім того, з метою проведення повного, об`єктивного та неупередженого досудового розслідування, необхідно здійснити тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні підприємства - шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », для підтвердження або спростування об`єктивних ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України, оскільки будь-яким іншим чином, окрім надання тимчасового доступу до наведених у клопотанні речей, на даний час отримати не надається можливості.
Також, прокурор зазначає, що існує об`єктивний ризик того, що витребувані документи зазначені в клопотанні, можуть бути знищені, або в них можуть бути внесені неправдиві відомості, що перешкодить можливості їх подальшого використання при здійсненні досудового розслідування (у т.ч. запланованих процесуальних дій). За таких обставин, існує необхідність щодо проведення розгляду клопотання, в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України, без виклику посадових осіб шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та посадових осіб ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Документи, до яких планується здійснити тимчасовий доступ будуть використані під час досудового розслідування як докази, оскільки можуть містити інформацію, яка може підтвердити факт порушення водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища при здійсненні скидання зворотніх вод до поверхневих водних об`єктів через земельні ділянки.
В зв`язку з чим, прокурор просить надати тимчасовий доступ до документів, а також дозвіл на їх вилучення (здійснення їх виїмки), які перебувають у володінні шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а саме: оригіналів або належним чином завірених копій документів з можливістю їх вилучення (здійснення їх виїмки): журнал обліку системи (насосів) водовідливу та/або журнал обліку витрат води на дільниці водовідведення за 2018 та 2019 роки, журнал аварійних ситуацій на підприємстві за 2018 та 2019 роки, документи (звітність) щодо об`єму горизонтальних відстійників, документація щодо проектування на території шахти горизонтальних відстійників зворотних (шахтних) вод, документи обліку та фіксації аварійного скидання зворотних вод у поверхневі водні об`єкти та на рельєф (поверхню земельних ділянок), документи що підтверджують обсяги скидання підприємством зворотних вод протягом 2019 року, документи щодо проведення інвентаризації горизонтальних відстійників та інших джерел скидання зворотних вод за 2018 та 2019 роки, документи що підтверджують відібрання проб та проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу і властивостей води, яка скидалася підприємством протягом 2018 та 2019 років.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити, зазначив, що більш точного періоду за фактом скидання вод гірничодобувним підприємством шахта « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до поверхневих водних об`єктів встановити неможливо, а за вказаний у клопотанні період можливо документально підтвердити, порівняти або вираховувати обсяги скидання вод з можливими порушеннями чинного законодавства, вилучення даних документів ніяким чином не вплине на господарську діяльність підприємства.
Зважаючи на вимоги ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя вважає можливим розглядати клопотання у відсутності особи, у володінні якої можуть знаходитись речі та документи, тимчасовий дозвіл на доступ до яких та можливість їхнього вилучення просить прокурор.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, вислухавши думку прокурора, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Статтею 84 КПК України, передбачено, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
19 серпня 2019 року прокурором Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42019041880000100, за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.242КК України,у витягу якого викладені обставини, що посадові особи шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », без надання дозволу на спеціальне водокористування, в порушення ст.ст. 44, 72, 74 Водного кодексу України, ч. 1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», організували систему самовільного скиду зворотних шахтних вод в басейн річки Самара, що призводить до забруднення указаного водного об`єкту, а також створює забруднення (засолення) земельних ділянок на території м. Тернівка Дніпропетровської області концентраціями небезпечних для грунтів речовин.
В наданих прокурором матеріалах та досліджених в судовому засіданні міститься достатньо підстав вважати, що документи, до яких прокурор просить здійснити тимчасовий доступ, перебувають у володінні шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », та мають суттєве значеннядля встановленняважливих обставину кримінальномупровадженні і можуть містити відомості, які мають значення доказів у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 161, 163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей та документів, а також дозвіл на їх вилучення (здійснення їх виїмки) у кримінальному провадженні № 42019041880000100 від 19.08.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України - задовольнити.
Надати слідчим СВ Тернівського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області: ОСОБА_4 та/або ОСОБА_5 та/або ОСОБА_6 та/або ОСОБА_7 та/або ОСОБА_8 та/або ОСОБА_9 та/або ОСОБА_10 та/або ОСОБА_11 та/або ОСОБА_12 та/або начальнику Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_13 та/або прокурорам Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області: ОСОБА_14 та/або ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до документів, а також дозвіл на їх вилучення (здійснення їх виїмки), які знаходяться у володінні шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виробничого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ юридичної особи НОМЕР_1 , юридична адреса юридичної особи: АДРЕСА_1 , фактична адреса місцезнаходження шахти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ВСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »: АДРЕСА_2 ), а саме: оригіналів, або належним чином завірених копій документів з можливістю їх вилучення (здійснення їх виїмки): журнал обліку системи (насосів) водовідливу та/або журнал обліку витрат води на дільниці водовідведення за 2018 та 2019 роки, журнал аварійних ситуацій на підприємстві за 2018 та 2019 роки, документи (звітність) щодо об`єму горизонтальних відстійників, документація щодо проектування на території шахти горизонтальних відстійників зворотних (шахтних) вод, документи обліку та фіксації аварійного скидання зворотних вод у поверхневі водні об`єкти та на рельєф (поверхню земельних ділянок), документи що підтверджують обсяги скидання підприємством зворотних вод протягом 2019 року, документи щодо проведення інвентаризації горизонтальних відстійників та інших джерел скидання зворотних вод за 2018 та 2019 роки, документи що підтверджують відібрання проб та проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу і властивостей води, яка скидалася підприємством протягом 2018 та 2019 років.
Виконання ухвали доручити слідчим СВ Тернівського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області: ОСОБА_4 та/або ОСОБА_5 та/або ОСОБА_6 та/або ОСОБА_7 та/або ОСОБА_8 та/або ОСОБА_9 та/або ОСОБА_10 та/або ОСОБА_11 та/або ОСОБА_12 та/або начальнику Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_13 та/або прокурорам Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області: ОСОБА_14 та/або ОСОБА_3 .
Строк дії ухвали встановити протягом одного місяця з дня її постановлення.
Роз`яснити положення ст. 166 КПК України, а саме, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1