Дата документу 04.10.2019
Справа № 334/4435/19
Провадження № 1-кс/334/3688/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя, у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
слідчого ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 12018080050003286 від 18.09.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,
в с т а н о в и в :
18.09.2018 слідчим СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за фактом вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 17.09.2018 року до Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення про протиправні дії з боку голови профспілкової організації КП «Науково виробничого комплексу «Іскра».
Під час здійснення розслідування у кримінальному провадженні проведено наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії:
1)допитано у якості свідків: голову та членів ревізійної комісії, а також членів профспілкового комітету та працівників ППО КП «НВК «Іскра»: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
2)на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя здійснено вилучення оригіналів документів на ППО КП «НВК «Іскра», в АБ «Укргазбанк», у ФОП ОСОБА_9 , у ФОП ОСОБА_10
3)отримано документи щодо взаєморозрахунків між ППО КП «НВК «Іскра» та ПП «Символ».
4)отримано документи щодо взаєморозрахунків між ППО КП «НВК «Іскра» та ФОП ОСОБА_11 .
5)Отримано податкову звітність ППО КП «НВК «Іскра» за формою 1ДФ.
Під час допиту свідків було встановлено, що внаслідок співставлення кошторису ППО КП «НВК «Іскра» та документів щодо фактичного витрачання грошових коштів, які надходять на розрахункові рахунки організації, виявилося, що грошові кошти які надходять значно перевищують фактичні суми витрат, а залишок на кінець звітного періоду в фінансових документах не відображається. Також було встановлено, що ППО КП «НВК« Іскра» має депозит в АБ «Укргазбанк» на якому знаходиться понад два мільйони гривень профспілкової організації. Вказаний депозит, а також відсотки з нього, не відображалися в фінансових документах організації. Таким чином, про існування депозиту не було відомо ревізійній комісії ППО КП «НВК «Іскра».
Допитана в якості свідків члени профспілкового комітету пояснили, що питання про розміщення грошових коштів ППО КП« НВК «Іскра» на депозитному рахунку в АБ «Укргазбанк» на розгляд профспілкового комітету не виносилося.
Допитана у якості свідка головний бухгалтер ППО КП «НВК «Іскра» ОСОБА_5 повідомила, що дійсно у 2017 році на підставі протоколу профспілкового комітету, який їй надав ОСОБА_12 , між ППО КП« НВК «Іскра» та АБ «Укргазбанк» було укладено депозитний договір «Класичний» та були внесені грошові кошти профспілки у розмірі 1 млн. грн., процентна ставка за депозитом склала 15,5%. Відсотки завказаним депозитомнараховувалися нарозрахунковий рахунокППО КП«НВК «Іскра»щомісяця.Приблизно влітку2018року зазначенийдепозит бувзакритий.10.09.2018року ППОКП «НВК«Іскра» вноситьна депозитв АБ«Укргазбанк» грошовікошти врозмірі 2млн.грн.Депозит називався«Класичний» процентнаставка склала15,5%.Відсотки завказаним депозитомнараховувалися нарозрахунковий рахунокППО КП«НВК «Іскра»щомісяця.Зазначений депозитбув закритий11квітня 2019року.Другий депозитнийдоговір такожбув укладенийна підставірішення профспілковогокомітету,протокол якогоїй надавголова профспілки ОСОБА_12 . Головний бухгалтер ОСОБА_5 дійсно не відображала вказані депозити у фінансовій звітності ППО КП «НВК «Іскра» та пояснила це своєю професійною помилкою.
Згідно отриманого в ході проведення досудового слідства Акту перевірки ревізійної комісії від 04 березня 2019 року під час перевірки були виявлені наступні порушення, які можуть свідчити про розкрадання посадовими особами ППО КП «НВК «Іскра» грошових коштів організації. Зокрема, було встановлено, що у запланованому кошторису від 02.01.2018р. (протокол № 81) не відображено залишок коштів, які знаходяться на депозитному рахунку. Також на оздоровлення членів профспілки та їх дітей у 2018 році було витрачено 3911040,24 грн. Під час перевірки було встановлено, що путівки на відпочинок придбалися через ряд посередників, зокрема, ФОП Добродуб, що значно збільшило вартість путівок. Також придбання путівок на відпочинок через посередників порушує вимоги п. 7.2.4. Колективного договору, яким передбачено, що договори на оздоровлення працівників підприємства повинні укладатися безпосередньо з базами відпочинку та пансіонатами.
Під час допиту голови ревізійної комісії ППО КП «НВК «Іскра» ОСОБА_4 було встановлено, що голова ППО КП «НВК «Іскра» ОСОБА_12 необґрунтовано нараховує і виплачує собі, а також штатним співробітникам профспілки, явно завищені заробітні плати. Так посадові оклади голови і працівників ППО КП «НВК «Іскра» явно завищені, тому що не відповідають середній зарплаті по КП «НВК «Іскра» помноженій на відповідний коефіцієнт, відсутні накази про нарахування доплати за інтенсивність праці, відсутні накази про нарахування премій, премії не погоджуються на засіданні профкому.
Допитана у якості свідка головний бухгалтер ППО КП «НВК «Іскра» ОСОБА_5 повідомила, що фонд заробітноїплати ППОКП «НВК«Іскра» неповинен перевищувати60%від відрахуваньчленів організації.За 2018рік фондзаробітної платичотирьох співробітниківППО КП«НВК «Іскра»склав 2млн.100тис.грн.Зарплата співробітниківППО складаєтьсяз посадовогоокладу,премії (50%від окладу),інтенсивність (50%від окладу),вислуги років.Премія,яка входитьдо складузаробітної платинараховується напідставі розпорядженняголови ППОКП «НВК«Іскра »,яке видаєтьсяна початкуроку ідіє протягомусього року. Премії, які нараховуються і приурочені до якої-небудь дати, голосуються на профспілковому комітеті і дублюються розпорядженням голови. Подібні премії нараховуються практично кожен місяць в році. Для неї підставою нарахування премій штатним співробітникам ППО КП «НВК «Іскра» є виписка з протоколу засідання профспілкового комітету, а також розпорядження голови профспілки, яке видається на підставі протоколу засідання профспілкового комітету
В ході допиту членів профспілкового комітету встановлено, що рішення про преміювання голови ППО КП «НВК «Іскра» та штатних працівників профспілки на зборах профспілкового комітету не приймалися.
Як показала ОСОБА_5 кількість штатних співробітників, а також розрахунок заробітної плати співробітників ППО КП «НВК «Іскра» передбачений «Типовою системою граничної чисельності, оплати праці та інших виплат штатних працівників апаратів виборних органів Профспілки «Радіоелектронмаш» України», розробленої центральним комітетом профспілок.
01.06.2018 року ОСОБА_12 передав ОСОБА_5 новий штатний розпис профспілкової організації, згідно якого посадові оклади співробітників було збільшено. Відповідно до розділу другого «Типової системи граничної чисельності, оплати праці та інших виплат штатних працівників апаратів виборних органів Профспілки «Радіоелектронмаш» України» посадові оклади штатних співробітників первинної профспілкової організації переглядаються за умови збільшення середньої зарплати на підприємстві більше, ніж на 10%. Згідно Акту перевірки ревізійної комісії у відповідний період на КП «НВК «Іскра» збільшення середньої заробітної плати більш ніж на 10 % не відбувалося. ОСОБА_5 пояснила, що в неї дійсно не було відповідних даних про збільшення середньої заробітної плати на підприємстві. Перерахунок зарплат штатних працівників профспілки вона зробила на підставі розпорядження голови профспілки ОСОБА_12 .
Під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018080050003286 від 18.09.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, жодній особі про підозру не повідомлялось.
Передбачений абзацом другим частини першої статті 219 КПК України дванадцятимісячний строк досудового розслідування в кримінальному провадженні закінчується 14.10.2019, однак для повного та об`єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно виконати ряд наступних слідчих (розшукових) та процесуальних дій:
-допитати власників дитячого оздоровчому табору «Лазурна веселка» (смт Кирилівка) щодо реальної вартості путівок на відпочинок, де відпочивають діти членів ППО КП «НВК «Іскра»;
-провести почеркознавчу експертизу;
- провести судово-економічну експертизу;
- за наявності підстав виконати інші необхідні слідчі та процесуальні дії.
Проведення зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій матиме необхідне для повного та об`єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні та надасть можливість встановити особу (осіб), причетну (них) до вчинення злочину, після чого вирішити питання про повідомлення її (їх) про підозру.
В судовому засіданні слідчий підтримав вимоги клопотання, просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 219 КПК Україниу кримінальному провадженні щодо злочинів невеликої або середньої тяжкості строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців.
Якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першоїстатті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другоїстатті 219 цього Кодексу(ч. 1ст. 294 КПК України).
В судовому засіданні встановлено, що в провадженні СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження №12018080050003286 від 18.09.2018 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018080050003286 від 18.09.2018 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України, жодній особі про підозру не повідомлялось.
06 вересня 2019 року вищевказане кримінальне провадження було закрито, але 02.10.2019 року постановою Запорізької місцевої прокуратури № 3 постанову слідчого про закриття кримінального провадження скасовано. Матеріали кримінального провадження направлено для подальшого досудового розслідування. Тобто строк досудового розслідування було перервано.
Відповідно до положень ч. 5 вказаної норми, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування встановленогост. 219 КПК України. Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
На даний час завершити досудове розслідування не представляється можливим, у зв`язку з тим, що необхідно провести ряд слідчих та інших процесуальних дій.
При цьому, слідчий суддя зауважує, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.
Слідчим доведено, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, та що ці дії не могли бути здійснені з об`єктивних причин.
З огляду на викладене, враховуючи ступінь тяжкості та складності злочину, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні № 12018080050003286 від 18.09.2018 року до дванадцяти місяців, тобто до 18.09.2020 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.219, 294, 295-1,309,372 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню під № 12018080050003286 від 18.09.2018 до дванадцяти місяців, тобто до 18.09.2020 року включно.
Ухвала слідчого судді є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1