Справа № 442/2729/18
Провадження № 1-кс/442/1610/2019
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2019 року слідчий суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 1 відділення (з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів) Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області майора поліції ОСОБА_3 про проведення експертизи,
в с т а н о в и в :
До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області надійшло клопотання старшого слідчого 1 відділення (з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів) Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області майора поліції ОСОБА_3 про проведення експертизи, в якому просить призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити наступні уточнені питання:
1. Чи є на пред`явлених для дослідження предметах, а саме: чорній куртці з написом „Lucky Striky Suzuki і чорній балаклаві, що були вилучені під час слідчого експерименту проведеного за участю ОСОБА_4 клітини з ядрами у місцях найбільш ймовірного контакту з тілом людини або волосся?
2.Якщо так,то якіїх генетичніознаки тачи придатнівони дляідентифікації особи,яка їхзалишила тачи залишенівони однієюі тієюж особою,зокрема ОСОБА_5 чи іншоюособою? Просить попередньо поставлене запитання № 1, яке викладене в ухвалі суду від 22.08.2019 вважати таким, що не підлягає виконанню.
Необхідність проведення судової молекулярно-генетичної експертизи слідчий пов`язує з розслідуванням кримінального провадження № 12018140110000674, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 186 КК України. В обґрунтування зазначає, що 26.03.2018 близько 09.00 год. ОСОБА_6 за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_7 , реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на заволодіння чужим майном, шляхом відкриття ключем врізного замка на вхідних дверях належної ОСОБА_8 квартири АДРЕСА_1 , проникли в середину даного приміщення та, діючи згідно із попередньою домовленістю, ОСОБА_6 наблизився до ОСОБА_9 , який в той час знаходився в одній із кімнат даної квартири та своєю правою рукою прикрив йому рота, а ОСОБА_7 очі, погрожуючи насильством, небезпечного для життя та здоров`я останнього, відкрито викрали майно ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а саме гроші в сумі 17 100 гривень та 60 доларів США, що станом на 26.03.2018 становило 1 575 грн 92 к., чим заподіяли останній матеріальних збитків на загальну суму 18 675 грн 92 к. Вказує, що 30.03.2018 під час проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_6 із місцевості ,вказаної ним, було вилучено одяг, а саме: чорну куртку з написом „Lucky Striky Suzuki та чорну балаклаву, у які, з його слів, під час скоєння злочину був одягнутий ОСОБА_7 . Вказує, що 05.04.2018 потерпілий ОСОБА_10 впізнав чорну куртку з написом „Lucky Striky Suzuki як одяг, в який був одягнутий один з порушників, який спільно з іншим 26.03.2018 викрав гроші з його житла. 22.08.2019 ухвалою слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_11 призначено молекулярно-генетичну експертизу, до проведення якої залучено експертів Львівського Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, що на вул. Конюшинна, 24 м. Львів, 79040; на вирішення експерта поставлено наступні питання: Чи є на пред`явлених для дослідження предметах, а саме: чорній куртці з написом „Lucky Striky Suzuki і чорній балаклаві, що були вилучені у ОСОБА_4 сліди (залишки) біологічного походження, а саме епітеліальних клітин, слини, крові, волосся? якщо так, то які їх генетичні ознаки та чи придатні вони для ідентифікації особи, яка їх залишила та чи залишені вони однією і тією ж особою, зокрема ОСОБА_5 чи іншою особою? Слідчий зазначає, що 16.09.2019 у СВ Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області із Львівського НДЕКЦ МВС України надійшло клопотання про уточнення питань щодо пошуку епітеліальних клітин, конкретизацію ділянок пошуку клітин з ядрами та уточнення доцільності пошуку слідів слини.
Слідчий судове засідання не з`явився. У відповідності до ч. 3 ст. 244 КПК України неприбуття слідчого не перешкоджає розгляду даного клопотання.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому розгляді, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Згідно ст. 92 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 244 КПК України у разі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Відповідно до вимог частини першої статті 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами за дорученням слідчого судді або суду, наданими за клопотанням сторони кримінального провадження, або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження (ч. 1 ст. 243 КПК України).
У відповідності до положень ч. 1 ст. 244 КПК України у разі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Згідно ч.ч. 6, 7 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи. До ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням. Слідчий суддя має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 КПК України клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п`яти днів із дня його надходження до суду.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Зокрема, у рішенні по справі „Любов Єфименко проти України від 25.11.2010 (заява № 75726/01) ЄСПЛ вказав на прямий зв`язок між порушенням принципу поваги до людської гідності з процесуальними гарантіями, що мають бути забезпечені на досудовій стадії розслідування, недотримання яких спричинило визнання порушення права на життя і права, яке забороняє нелюдське і таке, що принижує гідність, поводження відповідно до статей 2 і 3 Конвенції саме в зв`язку з затримкою в призначенні судово-медичних експертиз.
Враховуючи викладене та беручи до уваги те, що слідчим у своєму клопотанні доведено, що для встановлення наявності чи відсутності клітини зядрами на предметах, необхідні спеціальні знання, слідчий суддя приходить до висновку, що необхідно доручити експертам Львівської НДЕКЦ МВС України проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Керуючись ст.ст. 40, 242-244, 309, 372 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в :
Клопотання задовольнити.
Призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити наступні уточнені питання:
1. Чи є на пред`явлених для дослідження предметах, а саме: чорній куртці з написом „Lucky Striky Suzuki і чорній балаклаві, що були вилучені у ОСОБА_4 сліди (залишки) біологічного походження, а саме епітеліальних клітин, слини, крові, волосся?
2. Чи є на пред`явлених для дослідження предметах, а саме: чорній куртці з написом „Lucky Striky Suzuki і чорній балаклаві, що були вилучені під час слідчого експерименту проведеного за участю ОСОБА_4 клітини з ядрами у місцях найбільш ймовірного контакту з тілом людини або волосся?
3.Якщо так,то якіїх генетичніознаки тачи придатнівони дляідентифікації особи,яка їхзалишила тачи залишенівони однієюі тієюж особою,зокрема ОСОБА_5 чи іншоюособою?
Доручити проведення експертизи експертам Львівської НДЕКЦ МВС України, за адресою: м. Львів, вул. Конюшинна 24.
В розпорядження експертної установи для дослідження направити: чорну куртку з написом „Lucky Striky Suzuki і чорну балаклаву, що були вилучені у ОСОБА_4 та зразки букального епітелію і крові вилучені у ОСОБА_12 .
Для ознайомленняекспертам надати(завимогою)матеріали кримінальногопровадження №12018140110000674.
Під час проведення експертизи відповідно до вимог ст. 5 Закону України „Про судову експертизу на підставі п. 3 ч. 5 ст. 69 КПК України дозволяється повне або часткове знищення об`єктів експертизи або зміна його властивостей.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від виконання покладених на експертів обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1