Доповідач -Карташов О.Ю.
Справа № 431/6232/18
Провадження № 22-ц/810/381/19
ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2019 року місто Сєвєродонецьк
Луганський апеляційний суд у складі колегії суддів Судової палати у цивільних справах:
головуючий суддя Карташов О.Ю.
судді Дронська І.О., Авалян Н.М.
за участю секретаря судового засідання Вовчанської С.В.
представника позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області Заброднього Євгена Олександровича
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Луганського апеляційного суду в м. Сєвєродонецьку
апеляційну скаргу
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області
на рішення Старобільського районного суду Луганської області від 26 березня 2019 року, ухваленого у складі судді Пелиха О.О., в залі судових засідань Старобільського районного суду Луганської області в м. Старобільськ
у справі за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до ОСОБА_1 , третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом
та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про стягнення нарахованих, але не виплачених страхових виплат у порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2018 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області звернулося до суду з зазначеними вимогами, в обґрунтування яких вказало, що приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшиним В.О.25 квітня 2018 року видане свідоцтво про право на спадщину за законом № 664, згідно з яким приватний нотаріус посвідчує, що на підставі ст. 1261 Цивільного кодексу України, спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна гр. ОСОБА_2 , 1945 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його син - ОСОБА_3 . До складу спадщини входить право на недоотриману суму страхових виплат у розмірі 27032,27 грн, що підтверджується листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.01.2018 року № 254/03-3.
Потерпілий ОСОБА_2 за життя перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у Фонді м. Ровеньки. Вказане відділення Фонду знаходиться у теперішній час на тимчасово окупованій території і не здійснило своє переміщення, у зв`язку з чим нарахування та виплата страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) припинено з 01.12.2014 року.
23.10.2014 ОСОБА_2 звертався до відділення Фонду у Старобільському районі з заявою про продовження раніше призначених щомісячних виплат. 30.10.2014року щомісячні страхові виплати були продовжені, про що винесено відповідну постанову. Виплата здійснювалася через відділення Приватбанку. 17.11.2014 рокуОСОБА_2 надав довідку про взяття його на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, при цьому, виплати він продовжував отримувати по 30.06.2016року включно. Відділенням Фонду у Старобільському районі листом від 05.04.2016 ОСОБА_2 було запропоновано відкрити картковий рахунок в установі ПАТ «Державний ощадний банк України» та до 01.07.2016 року надати заяву із реквізитами для зміни в напрямку перерахувань страхових виплат, але він до відділення Фонду не з`явився.
У зв`язку з відсутністю реквізитів для перерахувань виплату було припинено. Крім того, 01.03.2017 рокуОСОБА_2 було знято з обліку як внутрішньо переміщену особу, оскільки його фактичне місце проживання не було підтверджено. Щомісячні страхові виплати за період з 01.07.2016року і по день смерті могли бути нараховані, проте потерпілий за життя не скористався своїм правом на отримання призначених страхових виплат, а тому виплати з 01.07.2016року і по день смерті не нараховувалися, відповідно спадкодавцю не належали, а тому не можуть передаватись членам сім`ї чи входити до складу спадщини.
У зв`язку з чим, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській областіпросило визнати свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.04.2018 року№ 664, видане приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшиним В.О., недійсним в частині включення до складу спадщини ОСОБА_1 недоотриманої, його батьком - ОСОБА_2 суми страхової виплати в розмірі 27032,27 грнза період з 01.07.2016 року по 24.10.2017 року та стягнути з відповідача судові витрати.
У січні 2019 року ОСОБА_1 від імені якого діє адвокат Пересадько В.О., звернувся до суду з зустрічним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про стягнення нарахованих, але не виплачених страхових виплат у порядку спадкування за законом.
Позивач за зустрічним позовом стверджував, що приватним нотаріусом Ганшиним В.О., після смерті батька ОСОБА_2 , йому було видане свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.04.2018року.
За вказаним свідоцтвом було посвідчено право на спадщину за законом на суму недоотриманих страхових виплат у сумі 27 032 грн 27 коп.
Розмір виплат нотаріусом був вказаний виходячи з відповіді отриманої 19.01.2018 за вих.№254/03-3.
Вважав, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому просив суд стягнути з Фонду нараховані, але не виплачені страхові виплати у порядку спадкування за законом у розмірі 27 032 грн 27 коп., сплачені суми судового збору у розмірі 768, 40 грн за подачу зустрічного позову та 384 грн 20 коп за забезпечення позову; відмовити Фонду у задоволенні первісного позову за необґрунтованістю.
Рішенням Старобільського районного суду Луганської області від 26 березня 2019 року в задоволенні позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до ОСОБА_1 , третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом відмовлено.
Позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про стягнення нарахованих, але не виплачених страхових виплат у порядку спадкування за законом задоволено.
Стягнуто з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області нараховані, але не виплачені страхові виплати у порядку спадкування за законом у розмірі 27 032 (двадцять сім тисяч тридцять дві) грн 27 коп.
Стягнуто з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп, у стягненні судового збору у розмірі 384 грн 20 коп відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що посилання Фонду на відсутність реквізитів банку для перерахувань виплат, не нарахування призначених страхових виплат, не є підставою для визнання недійним свідоцтва про право на спадщину, а тому в задоволенні первісного позову слід відмовити. Інших випадків, встановлених законом, в розумінні ст.1301 ЦК України, які б були підставою для визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину судом не встановлено.
Склад спадщини, визначений приватним нотаріусом у свідоцтві про прийняття спадщини за заповітом, є правильним, нотаріус відповідно до вимог ст. 1227 ЦК України правомірно видав відповідачу свідоцтво про право на спадщину за законом, у тому числі на недоотримані страхові виплати, оскільки його зміст повністю кореспондується зі змістом інформації Фонду про наявність заборгованості за страховими виплатами, а тому зустрічні вимоги є законними та обґрунтованими.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області звернулося з апеляційною скаргою? в якій не погоджується з оскаржуваним рішення, вважає його незаконним та винесеним з порушенням норм матеріального права та просить апеляційний суд скасувати рішення Старобільського районного суду Луганської області від 26 березня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.04.2018 року№ 664в частині включення до складу спадщини недоотриманої суми страхової виплати в розмірі 27032,27 грн за період з 01.07.2016 року по 24.10.2017 року, відмовити в задоволені зустрічного позову та вирішити питання щодо стягнення з відповідача судових витрат.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на момент смерті спадкодавця - ОСОБА_2 щомісячні страхові виплати за період з 01.07.2016 року по 24.10.2017 рокуйомуне нараховувалися, нарахування виплат було припинено, а тому в розумінні ст.1227 ЦК України страхові виплати не можуть належати спадкодавцю та не можуть входити до складу спадщини.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
В судовому засіданні представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області підтримав апеляційну скаргу, посилаючись на доводи, викладені в апеляційній скарзі.
ОСОБА_1 його представникПересадько В .О. , приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин В.О. не з`явилися про місце та час судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Заслухавши доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Рішення суду вказаним вимогам не відповідає.
Судом встановлено, що за даними Централізованої інформаційно - аналітичної системи Фонду ОСОБА_2 перебував на обліку у відділенні Фонду м. Ровенькиз 06.09.2005року.
За висновком МСЕК від 29.05.2006року йому встановлено сукупний відсоток втрати професійної працездатності 25 %, у тому числі: 10 % по трудовому каліцтву (акт 12.01.1993 №5); 15 % по трудовому каліцтву (акт 08.04.1995 №35) безстроково.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер.
За життя згідно заяви від 23.10.2014року, на адресу відділення Фонду у Старобільському районі, ОСОБА_2 просив продовжити йому раніше призначену страхову виплату у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зазначивши відповідний особистий рахунок в банку.
Листом від 05.04.2016 Фонд рекомендував ОСОБА_2 відкрити поточний рахунок у ПАТ «Державний ощадний банк України».
У зв`язку з проведенням антитерористичної операції на частині територій Луганської та Донецької областей ОСОБА_2 згідно довідки від 23.11.2017 був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
Постановою Фонду від 10.03.2017 року було припинено з 01.07.2016 року виплату щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1 535 грн. 15 коп. Причиною припинення було не підтверджено місце фактичного проживання.
У зв`язку зі зверненням ОСОБА_1 до нотаріуса, приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин В.О.зробив запит до Фонду про наявність у померлогоОСОБА_2 заборгованості по страховим виплатам.
Листом від 19.01.2018 року Фонд повідомив нотаріуса про те, що потерпілому ОСОБА_2 необхідно донарахуватищомісячні страхові виплативиплатиз 01.07.2016 року по 24.10.2017 року, враховуючи перерахунок виплат з 01.03.2017 року у сумі 27032,27 грн.
25.04.2018 року приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшиним В.О.видане свідоцтво про право на спадщину за законом № 664, згідно з яким приватний нотаріус посвідчує, що на підставі ст. 1261 Цивільного кодексу України, спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна гр. ОСОБА_2 , є його син ОСОБА_1 .
До складу спадщини, зокрема, входить право на недоотриману суму страхових виплат у розмірі 27032,27 грн, що підтверджується листомУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області № 254/03-3 від 19.01.2018 року.
Оцінюючи аргументи учасників справи та висновки суду першої інстанції, апеляційний суд зазначає, що оскільки грошові кошти недоотриманих соціальних виплат увійшли до спадкового майна, їх отримання регулюється спадковим законодавством.
Згідно з вимогами статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 ЦК України передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Таким чином, аналіз статей 1218, 1219, 1227 ЦК України свідчить, що законодавець не забороняє спадкування права на отримання нарахованих, але не одержаних страхових виплат.
Відтак , враховуючи те, що батьку відповідача була припинена виплатастрахових виплат та ним за життя не вчинено дій спрямованих на відновлення виплати, в результаті чого ОСОБА_2 у період з 01.07.2016 року по 24.10.2017 рокустрахові виплати не нараховувалися, ОСОБА_1 , враховуючи положення ст. 1227 ЦК України, не набув права на ці виплати як спадкове майно.
Відповідно до ст. 1301 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала право на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в п. 27 постанови від 30 травня 2008 року N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, але й за інших підстав, установлених законом. Іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо.
За таких обставин, апеляційний суд, встановивши, що ОСОБА_1 не набув права на страхові виплати як спадкове майно, приходить висновку про наявність передбачених статтею 1301 ЦК України підстав для задоволення позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській областіпро визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, на ім`я ОСОБА_1 , виданого 25.04.2018 року приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшиним В.О., зареєстрованого в реєстрі за № 664, в частині включення до складу спадщини права на недоотримані ОСОБА_2 страхові виплати в розмірі 27032,27 грн за період з 01.07.2016 року по 24.10.2017 року.
Відтак , зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення нарахованих, але не виплачених страхових виплат у порядку спадкування за законом задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 376 ЦПК України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення первісного позову та відмові у задоволені зустрічного позову.
Відповідно до підпункту «в» пункту 3 частини першої статті 382, статті 141 ЦПК України суд розподіляє судові витрати, понесені у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області задоволено, то на користь останнього підлягають стягненню з ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору при подачі позовної заяви у розмірі 1762 грн та за подання апеляційної скарги у розмірі 2643 грн, всього у розмірі 4405 грн.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 381, 382, 384, 390 ЦПК України, Луганський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області задовольнити.
Рішення Старобільського районного суду Луганської області від 26 березня 2019 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Заявлені вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до ОСОБА_1 , третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом в частині включення до складу спадщини у вигляді недоотриманих страхових виплат задовольнити.
Визнати свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.04.2018 року № 664, видане приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшиним В.О., недійсним в частині права ОСОБА_1 на недоотримані страхові виплати на загальну суму 27032 грн. 27 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, код ЄДРПОУ 41457904, судові витрати по справі 4405,00 грн.
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Старобільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, третя особа приватний нотаріус Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Ганшин Володимир Олександрович про стягнення нарахованих, але не виплачених страхових виплат у порядку спадкування за законом відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її проголошення.
Касаційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий
Судді :