ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2019 року
м. Бахмут
справа № 234/19213/17
провадження № 22-ц/804/1608/19
Донецькій апеляційний суд у складі колегії судів судової палати з розгляду цивільних справ :
головуючого - Тимченко О.О.,
суддів: Кішкіної І.В., Корчистої О.І.
за участю секретаря судового засідання - Ситніка Д.Л.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - ОСОБА_2 ,
треті особи - орган опіки та піклування Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області,
розглянувши у відкритому судовому засідання в приміщенні Донецького апеляційного суду в м. Бахмуті цивільну № 234/19213/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: орган опіки та піклування Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про зміну прізвища неповнолітній дітей,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 ,
на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 01 квітня 2019 року (суддя Нейло І.М.), ухваленого в приміщенні Краматорського міського суду Донецької області, повне судове рішення складено 10 квітня 2019 року,-
В С Т А Н О В И В:
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
В грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, в обґрунтування якого послалась на те, що 28 грудня 2007 року вона зареєструвала шлюб з відповідачем, від шлюбу має двох неповнолітній дітей ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2 . В січні 2013 року шлюбні стосунки з відповідачем було припинено, діти залишилася проживати з нею. Після розлучення, відповідач вихованням дітей не займався, лише іноді з ними зустрічався, а в подальшому ці зустрічі зовсім припинились, в зв`язку з чим діти образились на відповідача та не бажають з ним зустрічатись. Вона перебуває у фактичних шлюбних відносинах з іншим чоловіком, який фактично взяв на себе обов`язки по вихованню її дітей. Систематична відсутність відповідача в житті дітей, призвела до того, що вони бажають змінити прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ». Вважає, що зміна прізвища дітей цілком відповідає їх інтересам.
Просила суд змінити прізвище дитини ОСОБА_7 на « ОСОБА_8 » та прізвище дитини ОСОБА_9 на « ОСОБА_10 ».
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 01 квітня 2019 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: орган опіки та піклування Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про зміну прізвища неповнолітній дітей, відмовлено.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
У апеляційній скарзі, поданій до Апеляційного суду позивач - ОСОБА_1 , посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права , порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким її позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ДОВОДІВ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення не враховано, рівність прав матері до прав біологічного батька, який покинув дітей фактично в 2012 році заради іншої жінки, яка народила йому позашлюбну дитину, що є підтвердженням негідної поведінки відповідача. Суд не звернув уваги на те, що діти як до розлучення, так і після розлучення, проживають з нею. П`ять років вона, проживає у іншому шлюбі, її чоловік займається вихованням її дітей в атмосфері любові, матеріальної їх забезпечує. Відповідач участі у вихованні дітей не приймає. Систематична відсутність біологічного батька у житті дітей, приводить до того, що діти її чоловіка вважають своїм батьком. В наслідок чого, у дітей з`явилось бажання змінити прізвище. Виводи суду про те, що вона перешкоджає відповідачу у спілкуванні з дітьми, є помилковим. Суд не врахував думку дітей, які в судовому засіданні висловило бажання змінити прізвище. Суд безпідставно став на сторону відповідача та знехтував, правами дітей.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ДОВОДІВ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ ІНШІХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить в задоволені апеляційної скарги відмовити, рішення суду залишити без змін.
В обґрунтування відзиву зазначив, що його діти набули його прізвище при народження, він є біологічним батьком дітей, незважаючи на всі спроби позивачки обмежити його права, він намагається бути добрим батьком, справно сплачує аліменти на утримання дітей. Факт перешкоджання йому у спілкування з дітьми підтверджений рішеннями Краматорського суду. Він свою згоду на зміну прізвища дітей не надає. Всі обставини на які посилається позивачка, є надуманими, всі її дія чітка направлені на помсту та образу. Разом зі свої чоловіком вони налаштовують дітей проти нього та не дають йому можливість приймати участь у вихованні дітей та спілкуванні з ними. Вважає, що зміна прізвища дітей, це особисто бажання позивачка, а ні дітей.
Позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримала, просила її задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив її відхилити.
Представник третьої особи - органу опіки та піклування Краматорської міської ради, в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності ( а.с.213-214).
Представник третьою особи - Краматорського міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з`явися, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (судової повістки) ( а.с.211)
Апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність осіб, що не з`явились, оскільки відповідно до вимог ст. 372 ч. 2 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Позивач та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі з 28 грудня 2007 року, який було розірвано 28 січня 2013 року. Після розірвання шлюбу прізвище позивачки змінено з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_10 ». (а.с.6)
Згідно свідоцтв про народження ОСОБА_11 та ОСОБА_12 є батьками дітей - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8,9).
ОСОБА _2 є платником аліментів на утримання ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , але відповідач має заборгованість з їх сплати. (а.с.7, 52-55).
Згідно рішення Краматорського міського суду від 04 вересня 2017 року по справі № 234/18697/16ц за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у вихованні та спілкуванні з дітьми було усунено перешкоди ОСОБА_2 у спілкуванні та вихованні дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_9 .
Згідно відповіді на адвокатський запит дошкільного навчального закладу «Малюк» від 11жовтня 2018 року, вихованням дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_9 під час їх відвідування закладу, переважно займалася мати, батько дітей ОСОБА_2 інколи забирав та відводив дітей, декілька разів відвідував батьківські збори та святкові ранки дітей. З дітьми у батька були дружні стосунки, діти любили батька та чекали зустрічі з ним. (а.с.83).
Як вбачається із листа ДЮСШ № 112 від 18 січня 2018 року, дитина ОСОБА_13 займається в секції боксу та батько ОСОБА_2 контактує з тренером та адміністрацією ДЮСШ, приїжджає на місцеві змагання, що свідчить про наявність батьківських почуттів відповідача до сина. (а.с.84)
Суд не прийняв до уваги довідки загальноосвітньої школи Краматорської міської ради № 1 від 25.05.2017 № 95; від 25.05.2017 № 96; довідки загальноосвітньої школи Краматорської міської ради № 20 від 29.03.2018 № 175; від 29.03.2018 № 176 та довідки загальноосвітньої школи Краматорської міської ради № 20 від 16.10.2018 № 48; довідки загальноосвітньої школи Краматорської міської ради № 1 від 18.10.2018 № 60, оскільки інформація зазначена у вказаних довідках є суперечливою, що викликає сумніви у її достовірності (а.с. 46, 47,50, 51, 85, 86).
В судовому засіданні в присутності педагога ОСОБА_14 , суд заслухав думку дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_9 .
ОСОБА _3 в судовому засіданні суду першої інстанції пояснив, що після розлучення батьків проживає разом з матір`ю та вітчимом. З батьком Ваге бачився давно, приблизно півроку тому, у присутності матері. Пояснив, що він раніше часто спілкувався з батьком, який брав його до себе додому, приходив до нього в школу. Проте останнім часом вони не спілкуються, номеру телефону батька, у нього нема. Батько Ваге дарив йому подарунки залишаючи їх у вчителя, але він не бажав їх приймати. Рік тому, коли він перейшов до нової школи, однокласники деякий час ображали його у зв`язку з прізвищем « ОСОБА_5 » у зв`язку з чим він попросив мати змінити йому прізвище. На цей час однокласники не ображають його, але він хотів би змінити своє прізвище на прізвище матері. Вважає, що спортивні та шкільні досягнення він має завдяки матері, але вони пов`язуються з прізвищем батька, який пишається ним, але не приймає участі у його вихованні.
ОСОБА _4 в судовому засіданні суду першої інстанції, пояснила, що в школі її не ображали, з батьком Ваге бачилася давно, номеру його телефону в неї немає. Раніше, коли їм дозволяла мати, вони ходити в гості до дідуся та бабусі з боку батька Ваге. Батько декілька разів приходив до неї на змагання, передавав тренеру спортивний шолом та печатки для зайняття спортом. Вважає, що з прізвищем матері їй буде краще оскільки спортивні та шкільні досягнення пов`язуються з прізвищем батька, але він не приймає участі у її вихованні.
Таким чином діти в судовому засіданні висловила своє бажання на зміну прізвища з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_10 », відповідно.
Згідно висновку психологічної діагностики щодо з`ясування ставлення дітей до зміни прізвища, встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мають бажання змінити прізвище. На питання, чому в них виникло таке бажання, вони відповідають: «Хочу, щоб мої досягнення відносились до прізвища матері, не батька, бо саме мати в нас вкладала потрібні якості». Їх стосунки з батьком порушені. Вони неохоче згадують сумісне життя.
Під час психологічної діагностики психолог не зміг відповісти на більшість запитань у зв`язку з відмовою ОСОБА_1 від діагностування. Для з`ясування питання чи відчувають діти психоемоційне навантаження у зв`язку з тим, що у них з позивачкою різні прізвища і чи не призведе зміна прізвища до психологічної травми в судовому засіданні сторонам було запропоновано пройти додаткову психологічну діагностику та допитати класних керівників, але сторони від пропозиції суду відмовились та просили справу розглянути на підставі наявних доказів.
ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Згідно з положеннями статті 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
МОТИВИ З ЯКИХ ВИХОДИВ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД, ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА
Відповідно до частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно зі частиною 1 статті 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою, другою та п`ятою стаття 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повного і всебічного з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вказаним вимогам закону рішення суду першої інстанції відповідає.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції керувався вимогами статті 148 СК України та виходив з недоведеності позовних вимог.
Такий висновок суду першої інстанції є вірним та ґрунтується на вимогах діючого законодавства.
Мати , батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Згідно з частиною першою статті 145 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.
У статті 12 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року встановлено, що держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. 3 цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства.
Тлумачення частини п`ятої статті 148 СК України дозволяє зробити висновок, що при вирішенні спору між батьками щодо зміни прізвища дитини приймаються до уваги різні обставини, які мають свідчити про те, що зміна прізвища дитини відповідає її інтересам. До них відноситься: виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини; інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища дитини її інтересам. Тобто інтереси дитини є пріоритетним і визначальним для вирішення спору щодо зміни прізвища дитини.
Розірвання шлюбу з батьком дитини і зміна прізвища матір`ю самі по собі не доказують тієї обставини, що відповідач свої батьківські обов`язки не виконує, вихованням дітей не займається, не піклується про них, коштів на їх утримання не надавав.
У рішенні суд першої інстанції навів відповідні мотиви, з яких він дійшов до висновку, що оцінка дітьми поведінки своїх батьків, життєвих обставин є необ`єктивною, так як діти ще не розуміють, що зміна їх прізвищ не може впливати на обставини які відбулися або відбудуться та на взаємовідносини, які склалися між колишнім подружжям. Навпаки зміна прізвища може зашкодити їх подальшому спілкуванню з їх рідним батьком, тоді як таке спілкування для дітей є необхідним.
Також суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач постійно намагається спілкуватися з дітьми, сплачує аліменти на їх утримання. Крім того було встановлено, що позивач перешкоджає спілкуванню батька з дітьми, що підтверджено рішенням Краматорського міського суду від 04 вересня 2017 року по справі № 234/18697/16ц.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», (CASE OF SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE), рішення від 10 лютого 2010 року).
Доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів у справі, що відповідно до положень статті 367 ЦПК України знаходиться поза межами повноважень Апеляційного суду. Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що оскаржені рішення постановлено без додержання норм матеріального і процесуального права.
ВИСНОВКИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Згідно ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, повно та всебічно дослідив докази у справі, надав їм належну оцінку, та дійшов обґрунтованого висновку, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що зміна прізвища дітей буде в повній мірі відповідати в першу чергу саме інтересам дітей, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до підпункту "в" пункту 4 частини першої статті 382 ЦПК України суд апеляційної інстанції повинен вирішити питання про розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Оскільки апеляційну скаргу залишено без задоволення, підстав для нового розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої та апеляційної інстанції, немає.
Керуючись ст.ст. 7, 19, 369, 367, 374, 375, 382 ЦПК України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 01 квітня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий О.О.Тимченко
Судді І.В.Кішкіна
О.І. Корчиста
Повне судове рішення складено 17 липня 2019 року.
Головуючий О.О.Тимченко