open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" червня 2019 р. Справа № 924/77/19

Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Смаровоза М.В., судді Вибодовського О.Д., судді Грамчука І.В., при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом ОСОБА_1

до обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" (третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради)

про визнання недійсним рішення загальних зборів

за участю представників:

позивача: Остапчук О.О. - за ордером;

відповідача: Басюк Т.О. - керівник; Смалюхівський І.В. - за довіреністю;

третьої особи: не з`явився.

У судовому засіданні 26.06.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Позивач звернувся до суду із позовом до обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" про визнання недійсним рішення загальних зборів від 03.12.2017р., оформленого протоколом № 4 загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани".

В обгрунтування позовної заяви позивач відзначив, зокрема, що протоколом № 1 установчих зборів щодо створення обслуговуючого кооперативу від 21.05.2017р. головою обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" було обрано ОСОБА_3 . Державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Бабій Оленою Михайлівною 18.12.2017р. проведено реєстраційну дію № 16731070001016319 - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах - зміна керівника юридичної особи - обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани". У відомостях ЄДРПОУ змінено відомості про керівника вказаної юридичної особи - замість ОСОБА_3 вказано ОСОБА_20 . Вказану реєстраційну дію було вчинено на підставі рішення загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", оформленого протоколом № 4 загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" від 03.12.2017р.

Як вважає позивач, рішення загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", оформлене протоколом № 4 від 03.12.2018р., є незаконним та таким, що підлягає скасуванню. Як вказує позивач, реєстрація зміни відомостей про керівника відбулась на підставі протоколу №4 загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівнице товариство "Левада-Гречани" від 03.12.2017р. за підписами голови зборів - ОСОБА_18 та секретаря - ОСОБА_19

Як зазначив позивач, вказаний вище протокол не є передбаченим законом рішенням уповноваженого органу управління юридичної особи, оскільки не є протоколом загальних зборів кооперативу, оскільки суперечить наступним положенням статуту кооперативу. Згідно норм статуту участь у загальних зборах можуть брати члени кооперативу. Відповідно до переліку членів кооперативу, кількість членів товариства становить 32 особи. У оспорюваному протоколі відсутні відомості про осіб, які були присутні на зборах, вказано лише загальна кількість присутніх - 30 осіб, при цьому немає підтверджуючих відомостей (реєстру учасників зборів), які б підтверджували, що присутні особи є членами кооперативу, які визначенні у вищевказаному переліку.

Так, такі члени кооперативу як ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_32 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та інші не були присутні на загальних зборах та не могли брати участь в голосуванні. Таким чином, як стверджує позивач, кількість присутніх членів товариства не може становити 30 осіб.

Також, посилаючись на зміст п. 6.4 статуту кооперативу, позивач зазначив, що ні правління, ні голова правління - загальні збори, які відбулися 03.12.2017р., не скликалися, про місце, дату та час зібрання зборів члени кооперативу не повідомлялися.

Крім того, як зазначив позивач, по першому питанню прийнято рішення про прийняття до кооперативу 11 осіб, однак з протоколу не вбачається, чи включені вказані 11 осіб до 30 присутніх та чи враховуються їх голоси до вказаних вище 30 при прийнятті рішень. Вказані особи таких документів до правління не подавали, а тому рішення про їх прийом до складу членів товариства є незаконним та не має юридичної сили, вважає позивач. Разом з тим, посилаючись на зміст п. 6.7. статуту позивач вказує на те, що загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше половини чисельного складу членів товариства.

Позивач вважає, що неможливо встановити кількість осіб, що брали участь у зборах, їх належність до членів кооперативу, відповідно неможливо встановити, чи була передбачена статутом явка більше половини членів товариства, а тому їх рішення не можуть вважатись рішеннями уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну керівника.

Як зазначив позивач, головою та правлінням вказані збори не скликались. Таким чином, невідомі особи (з протоколу відомі прізвища лише 3-х присутніх - ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ) всупереч вимогам статуту кооперативу, без відома голови кооперативу, правління та інших членів кооперативу, здійснили підробку протоколу загальних зборів, на підставі якого була проведена неправомірна реєстраційна дія.

При цьому, як вказує позивач, за змістом статті 15 Закону України "Про кооперацію" і статуту кооперативу, для проведення загальних зборів членів кооперативу і прийняття цими зборами правомочних рішень необхідно дотриматися процедури і строків скликання загальних зборів, забезпечити особисту присутність на зборах більшості від загальної кількості членів кооперативу та особисте голосування більшості (простої чи кваліфікованої) присутніх на зборах членів кооперативу при прийнятті рішення. Право окремих членів кооперативу на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішення є порушеним та підлягає захисту у випадку їхньої відсутності на зборах через недотримання органами кооперативу вимог закону і статуту кооперативу про порядок скликання і проведення зборів.

Всупереч положенням ст. ст. 12, 15 Закону України "Про кооперацію" не всі члени кооперативу, в тому числі позивач, були у встановленому законом порядку повідомлені про скликання загальних зборів та про порядок денний зборів.

Тому, як вважає позивач, право окремих членів кооперативу на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішення є порушеним та підлягає захисту у випадку їхньої відсутності на зборах через недотримання органами кооперативу вимог закону і статуту кооперативу про порядок скликання і проведення зборів.

У відповіді на відзив, поданій 17.04.2019р., позивач зазначив про те, що твердження відповідача про те, що позивач не набув статусу члена кооперативу є безпідставним. Оскільки, засновники обслуговуючого кооперативу після його державної реєстрації набувають статусу членів кооперативу. Тобто, засновники кооперативу не мають жодних переваг перед тими особами, які набули членство у кооперативі пізніше. Таким чином, з моменту державної реєстрації обслуговуючого кооперативу, позивач набув статусу члена кооперативу, адже метою створення кооперативу було, зокрема участь у його діяльності як члена кооперативу.

Також, як вказує позивач, засновниками обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада - Гречани" є особи, які визначені як засновники установчими зборами. При цьому, членами кооперативу можуть стати, особи, які власниками або користувачами земельних ділянок, які розташовані на території, на яку поширює діяльність кооператив.

Крім того, як стверджує позивач, основним Законом України, яким керується у своїй діяльності обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада - Гречани" є Закон України "Про кооперацію", відповідно та у порядку до якого було створено обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада - Гречани".

Разом з тим, позивач зазначив, що наявність реєстру учасників загальних зборів надає можливість визначити осіб, які приймали участь у роботі загальних зборів та визначити легітимність прийнятих ними рішень. Відсутність вказаних відомостей у протоколі ставить під сумнів дійсність вказаних зборів та недійсність прийнятих ними рішень. Наявність реєстру учаснику зборів визначена загальними положеннями чинного законодавства.

19.06.2019р. позивачем подані пояснення по справі, в яких зазначено, зокрема про те, що 21.05.2017р. відбулися установчі збори щодо створення обслуговуючого кооперативу. Відповідно до протоколу № 1 вказаних установчих зборів, було прийнято рішення про прийняття в члени кооперативу 25 осіб згідно переліку. Таким чином, на час створення ОК "Садівниче товариство "Левада-Гречани" налічувало 25 членів кооперативу.

Як вказує позивач, із реєстру членів ОК "Садівниче товариство "Левада-Гречани", які станом на 03.12.2017р. були прийняті в члени товариства за результатами розгляду їх заяв, який додано відповідачем, вбачається, що станом на 03.12.2017р. членами кооперативу були 29 осіб. При цьому, як вказує позивач, обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада - Гречани" станом на 03.12.2017р. налічувало 29 членів кооперативу.

Однак, як вважає позивач, реєстр членів кооперативу, який містить відомості про прізвища, ім`я, по-батькові членів товариства станом на 03.12.2017р. не відповідає рішенню установчих зборів про затвердження членів кооперативу, в якому містяться відомості про прізвища, ім`я, по-батькові членів товариства, які були прийняті в члени кооперативу ще 21.05.2017р., за виключенням яких 8 членів кооперативу, прізвища, ім`я, по-батькові яких містяться у двох реєстрах, це зокрема: ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_18.

Як стверджує позивач, відповідач не зазначає, коли з`явився перший член кооперативу, який набув права відповідно до статуту вважати себе загальними зборами кооперативу та відповідно приймати в члени кооперативу інших членів. Відповідач зазначає, що починаючи з 13.08.2017р. питанням збору заяв осіб про прийняття їх в члени кооперативу займалася особисто ОСОБА_20 , а голова ОСОБА_3 в кооперативі не з`являвся, обов`язків голови не виконував.

Таким чином, як вважає позивач, ненадання витребуваних матеріалів до суду свідчить про їхню фізичну відсутність як таких, та підтверджує доводи позивача, викладені у позовній заяві, про відсутність повноважень у групи осіб, які були присутні на загальних зборах 03.12.2017р., приймати будь-які рішення з порядку денного, оскільки на зборах були присутніми лише 8 членів товариства.

Враховуючи викладене, позивач вказує на те, що у реєстрі членів ОК "Садівниче товариство "Левада-Гречани", які станом на 03.12.2017р. були прийняті в члени товариства за результатами розгляду їх заяв, список членів ОК "Садівниче товариство "Левада-Гречани", присутніх на зборах 03.12.2017p., зміст протоколу №4 загальних зборів членів кооперативу від 03.12.2017р. не відповідають загальній кількості членів згідно реєстру станом на 03.12.2017р., кількості усіх членів, визначених протоколом зборів від 03.12.2017р., кількості членів, які були присутні на зборах та, які брали участь у голосуванні, поіменному переліку членів згідно реєстру від 03.12.2017р. та списку осіб, присутніх на зборах 03.12.2017p., згідно яких в реєстрі членів ОСОБА_29 не значиться, натомість участь у зборах та голосуванні бере.

Відтак, представник позивача просить суд задовольнити позов.

Відповідач у відзиві на позов, поданому 22.02.2019р., проти позову заперечує, вказуючи на те, що починаючи з часу заснування товариства і по даний час, ОСОБА_1 не подавав заяву про прийняття його в члени садівничого товариства "Левада-Гречани". Таким чином, оскільки ОСОБА_1 по даний час не подав заяву з проханням прийняти його в члени садівничого товариства "Левада-Гречани", він не є членом садівничого товариства "Левада-Гречани". Також, як зазначив відповідач, фактичними засновниками є всі власники земельних ділянок, які після рішення суду, яким, за поданням податкової служби було ліквідовано садівниче товариство "Левада", на установчих зборах, що відбулися 21.05.2017р., прийняли рішення про заснування обслуговуючого кооперативу " Садівниче товариство" "Левада-Гречани".

Як стверджує відповідач, обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада - Гречани" відповідно до статуту кооперативу є неприбутковою організацією. Статутом кооперативу не передбачена господарська діяльність з метою отримання матеріального прибутку. Даним статутом не передбачено розподіл частки отриманих доходів, виділення частки паю у разі виходу із членів кооперативу. А навпаки, статтею 1.5 статуту забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів товариства, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб, а стаття 12.6 статуту передбачає, що у разі ліквідації товариства його активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.

За таких обставин, на думку відповідача, діяльність обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" не може регульовуватися Законом України "Про кооперацію".

При цьому, як зазначив відповідач, оскільки статутом товариства не передбачено, що в протоколі загальних зборів має бути поіменно зазначено всіх учасників зборів, в протоколі зазначається загальна кількість членів товариства та фактична їх кількість на загальних зборах. В протоколі загальних зборів товариства від 03.12.2017р. №4 зазначена загальна кількість членів товариства та кількість членів присутніх на зборах. Тому будь-якого порушення при складанні протоколу не допущено, вважає віждповідач.

Крім того, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_12 станом на 03.12.2017р. не були членами обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада - Гречани". Вони не є членами товариства і на даний час. Громадянин ОСОБА_15 був прийнятий в члени товариства 03.12.2017р., в день проведення зборів, громадяни ОСОБА_8 , ОСОБА_32 , ОСОБА_17 стали членами товариства лише 29.04.2018р.

Як зазначив відповідач, перераховані вище особи не приймали участі в голосуванні про недовіру голові правління кооперативу та обрання нового голови. Про це вказано в протоколі загальних зборів №4 від 03.12.2017р. при розгляді першого питання.

Позивач наголошує на тому, що члени товариства не були своєчасно проінформовані про місце, час та дату проведення зборів. Однак, як вказує відповідач, рішення про проведення наступних загальних зборів товариства 03.12.2017р. було прийняте на загальних зборах товариства, що відбулись 19.11.2017р. Оголошення про проведення загальних зборів, з зазначенням повістки денної, дати, часу та місця проведення раніше ніж за 10 днів до зборів, було вивішено на людних місцях при в`їзді на територію товариства та на території товариства.

Що стосується поіменного спису осіб, які стали членами товариства з 21.05.2017р., відповідач зазначив про те, що 21.05.2017р. відбулися збори. Одна, це були установчі збори, пов`язані з заснуванням товариства. В порядку денному питання про прийом в члени товариства не ставилося. На даних зборах було прийнято рішення про заснування товариства, обрано його голову - ОСОБА_3 та скарбника - ОСОБА_20 Протокол зборів не вівся. Тому, присутній на зборах ОСОБА_1, виявив бажання виготовити протокол установчих зборів.

Як стверджує відповідач, обслуговуючий кооператив " Садівниче товариство "Левада - Гречани" був офіційно зареєстрованим лише 19.06.2017р. Таким чином, як стверджує відповідач, до цього часу прийом в члени товариства не міг проводитися.

Також, відповідач відзначив, що у долученому до позовної заяви списку включені громадяни, які не були членами товариства не тільки станом на 03.12.2017р., але не являються такими і на даний час.

31.05.2019р. відповідачем подані пояснення по справі, в яких відзначено, зокрема про те, що установчим документом товариства є статут обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада - Гречани".

Відповідно до пункту 3.1. статуту товариства вищим керівним органом є загальні збори членів товариства. На зборах, що відбулись в товаристві 13.08.2017р. був присутній діючий тоді голова правління ОСОБА_3 і було вирішено приймати громадян в члени товариства виключно в порядку, визначеному статутом: рішенням загальних зборів на підставі заяв та доданих до них документів. Зібрати заяви бажаючих вступити в члени товариства було доручено скарбнику ОСОБА_20 Були зібрані заяви бажаючих вступити в члени товариства, але ОСОБА_3 не з`являвся.

Тому, як стверджує відповідач, ініціативна група 22.10.2017р. надіслала йому рекомендованого листа з пропозицією скликати збори і розглянути подані заяви. Листа ОСОБА_3 одержав 25.10.2017p., але не відреагував, на загальні збори 19.11.2017 не прийшов.

Як зазначив відповідач, на загальних зборах, що відбулись 19.11.2017р. та на яких було вирішено питання про призначення чергових загальних зборів на 03.12.2017р. був особисто присутній позивач по справі №924/77/19. Особисто ОСОБА_1 загальні збори доручили повідомити ОСОБА_3 і забезпечити його явку на збори 03.12.2017р. Це свідчить про те, що процедура проведення загальних зборів 03.12.2017р. не порушена. При цьому як вказує позивач, на збори, що відбулись 03.12.2017р. не прийшли ні ОСОБА_3 , ні ОСОБА_1

26.12.2017р. товариством було надіслано рекомендованого листа ОСОБА_3, в якому пропонувалось виконати рішення зборів від 03.12.2017р., оформлене протоколом №4 і передати правлінню товариства печатку та усі документи щодо діяльності товариства. Однак, лист повернувся у зв"язку із відмовою ОСОБА_3 отримати. 05.06.2018р. товариство надіслало ОСОБА_3 ще одного рекомендованого листа з пропозицією прибути до товариства, якого ОСОБА_3 отримав особисто 12.06.2018р., однак не відреагував. Крім того, як зазначив відповідач, усі документи до цього часу ОСОБА_3 товариству не передав, тому немає можливості їх надати.

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" немає.

Незважаючи на те, що третя особа (Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради) повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пояснень з приводу спірних правовідносин не подала, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, враховуючи при цьому зміст положення ст. 202 ГПК України, яка передбачає випадки, у яких суд може розглядати справу за відсутності учасника справи.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

Відповідно до протоколу № 1 установчих зборів щодо створення обслуговуючого кооперативу від 21.05.2017р. ухвалено по питанню шостому: затвердити запропонований склад правління та голову правління обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" з наданням відповідних повноважень, передбачених статутом товариства. Також доручити ОСОБА_1 представляти інтереси товариства під час державної реєстрації обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани".

До протоколу № 1 додано перелік 26 підписів учасників товариства.

Як вбачається із статуту обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", затвердженого на установчих зборах членів товариства протоколом № 1 від 21.05.2017р. обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада-Гречани" м. Хмельницького є обслуговуючим кооперативом, неприбутковою організацією, яка об`єднує громадян - власників та користувачів земельних ділянок, на основі добровільності для досягнення спільної мети та здійснення діяльності, передбаченої цим статутом (п. 1.1.).

Згідно із п. 1.3. статуту товариство є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку. Внески, платежі, доходи (прибутки) товариства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим статутом. Річні внески становлять 200 гр. на рік з членів товариства.

Як передбачено п. 1.4. статуту, засновниками товариства є громадяни: ОСОБА_3 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1.5. статуту забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків або їх частини серед засновників (учасників), членів товариства, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб.

Згідно із п. 1.6. статуту правове регулювання ведення громадянами садівництва здійснюється відповідно до Конституції України, Законів України "Про об`єднання громадян", "Про кооперацію", Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, інших нормативних актів органів державної влади та органів місцевого, самоврядування, положень цього статуту.

Як передбачено п. 1.8. статуту, товариство набуває прав юридичної особи з моменту його реєстрації згідно з чинним законодавством, має свою печатку.

Відповідно до п. 1.9. статуту організаційно-правова форма: обслуговуючий (садівничий) кооператив.

Згідно із п. 1.11. статуту обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Левада-Гречани" м. Хмельницького утворене на землях Садівничого товариства "Левада", яке було ліквідоване за рішенням суду.

Як передбачено п. 1.12. статуту, установчими документами товариства є статут обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" м. Хмельницького, затвердженого загальними зборами його членів від 21.05.2017р.

Метою товариства є забезпечення безперешкодного використання його членами земельних ділянок для ведення садівництва та городництва; благоустрій територій; охорона навколишнього середовища; обслуговування загальних потреб його членів. Завдання товариства - утримання та обслуговування інженерних споруд загального користування, забезпечення безперебійного постачання електроенергії, утримання і благоустрій земель спільного користування, утримання доріг, вивіз сміття, а також здійснення інших видів діяльності для досягнення мети товариства. Для виконання завдань товариство має право використовувати трудові ресурси його членів як на громадських засадах, так і на відплатній основі, використовувати працю найманих робітників (п.п. 2.1, 2.2.).

Відповідно до п. 3.1. статуту членом товариства можуть бути повнолітні громадяни України, які на законних підставах користуються земельною ділянкою, розташованою на території товариства та які підтримують мету, завдання товариства, визнають його статут та сплачують на добровільній основі вступні, членські та інші внески. Вступаючи у товариство особи приймаються його членами на загальних зборах або зборами уповноважених представників членів товариства на підставі особистої заяви власника земельної ділянки. Заява подається до правління разом з документами, що підтверджують право заявника на земельну ділянку в межах товариства. Правління вносить до порядку денного найближчих загальних зборів або зборів уповноважених питання про прийом заявника в члени товариства. У випадку прийняття загальними зборами або зборами уповноважених представників членів товариства позитивного рішення, дата його прийняття вважається датою членства.

Усі суперечки між садівничим товариством та садівниками вирішуються шляхом переговорів. Якщо не досягнуто домовленості, вирішуються у судовому порядку (п. 3.10.).

Органами управління товариства є: загальні збори членів товариства (збори уповноважених); правління товариства; голова правління товариства, контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства здійснює ревізійна комісія (п. 5.1.).

Згідно із п. 6.1. статуту вищим керівним органом товариства є загальні збори членів товариства.

Як передбачено п. 6.2. статуту, члени товариства можуть брати участь в роботі зборів як особисто, так і через уповноважених представників. Загальні збори приймають рішення з будь-яких питань діяльності товариства.

Відповідно до п. 6.3. статуту обрання голови та членів правління здійснюється терміном на 3 роки.

До компетенції загальних зборів членів товариства (Зборів уповноважених) належить: затвердження статуту товариства та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності товариства; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю товариства, інших його органів; прийняття звітів органів управління і органів контролю; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію товариства; встановлювати розмірів сплати членських внесків.

Згідно з п. 6.4. статуту рішенням загальних зборів членів товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання, пов`язані з діяльністю товариства. Загальні збори скликаються правлінням або головою товариства у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Позачергові загальні збори товариства скликаються на вимогу: не менше третини його членів; більшістю членів товариства, присутніх на зборах. Збори здійснюються відкритим або таємним голосуванням.

Як передбачено п. 6.5. статуту, загальні збори (збори уповноважених) скликаються раз на рік з питань фінансової звітності, з інших питань діяльності товариства, обирають голову правління, членів правління та ревізійної комісії на чергових зборах терміном на три роки.

Відповідно до п. 6.7. статуту загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше половини чисельного складу членів товариства збори уповноважених представників за наявності не менше 75 відсотків уповноважених. Кожний член товариства має один голос, порядок визначення кількості голосів уповноважених представників визначається цим статутом.

Як передбачено п. 6.11. статуту, загальні збори (збори уповноважених) проводяться за місцем знаходження товариства. Повідомлення про дату та час проведення загальних зборів розміщується на інформаційних стендах на території товариства не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дати проведення загальних зборів. Лист опитування має бути надісланий не раніше, ніж за 20 днів до дати завершення опитування.

Відповідно до п. 6.12. статуту рішення загальних зборів (зборів уповноважених) оформлюються протоколом, який зберігається за місцем знаходження товариства.

Згідно з п. 7.1. статуту загальні збори членів товариства правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених за наявності не менше двох третин уповноважених.

Як передбачено п. 8.1. статуту, правління товариства є виконавчим органом і підпорядковане у своїй діяльності загальним зборам (уповноважених) і здійснює керівництво товариством в період між загальними зборами.

Розділом 9 статуту, у п.п. 9.1, 9.2. вказано, що голова правління забезпечує виконання рішень загальних зборів і правління товариства; представляє товариство у взаємовідносинах з державними установами та іншими організаціями; укладає договори від імені товариства без особливого на те доручення; видає доручення; відкриває рахунки в установі банку; приймає на роботу в товариство і звільняє в законному порядку робітників, оплачує їх працю; ініціює прийняття рішень та впровадження їх в життя між загальними зборами щодо діяльності товариства та ін. Голова правління несе персональну відповідальність перед членами товариства, його виборцями, за правильність прийнятих ним рішень.

До статуту доданий перелік членів товариства станом на 01.12.2017р., де зазначено 32 особи.

Відповідно до протоколу № 4 загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" від 03.12.2017р. ухвалили:

по першому питанню - затвердити список членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" з 11 осіб: ОСОБА_15, ОСОБА_15, ОСОБА_43, ОСОБА_44 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 ., ОСОБА_45, ОСОБА_46 , ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49;

по другому питанню - обрати головою правління обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" ОСОБА_20, звільнивши її від обов"язків скарбника; обрати членами правління обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани": ОСОБА_18 , ОСОБА_27 , ОСОБА_29 , ОСОБА_38 ., скарбником ОСОБА_50; звільнити голову правління обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" ОСОБА_3 з 04.12.2017р., призначити ОСОБА_20 з 05.12.2017р., зобов"язати ОСОБА_3 передати ОСОБА_20 печатку, штам і усі документи щодо діяльності обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани". Передачу здійснити на протязі тижня (до 10 грудня) в присутності членів правління. Доручити члену правління ОСОБА_29 повідомити ОСОБА_3 про рішення загальних зборів і організувати зустріч для здійснення передачі. Про прийняті на цих зборах рішення необхідно повідомити міську раду та інші державні органи;

по третьому питанню - провести інвентаризацію земельних ділянок в обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани". Згідно статуту обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" розглядати на загальних зборах усі заяви про вступ в його члени та додані до них документи про право заявника на земельну ділянку;

по четвертому питанню - затвердити кошторис витрат на утримання та розвиток обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани".

Відповідно до акту (в якому вказано, що його складено власниками земельних ділянок на території садівничого товариства "Левада-Гречани", які були присутні на установчих зборах 21.05.2017р.) ознайомившись з протоколом зборів виявили, що протокол зборів не відповідає фактичному рішенню зборів.

Як зазначено у акті, на зборах прийнято рішення створити садівниче товариство "Левада-Гречани" і обрано голову правління садівничого товариства - ОСОБА_3 , скарбника - ОСОБА_20 , встановлено розмір річних членських внесків - 200 гривень. ОСОБА_1 виявив бажання підготувати протокол зборів і йому було надано таке повноваження.

Як вказано у акті, не виносились на розгляд зборів, не проводилось голосування, не приймались рішення з наступних питань: про включення в члени садівничого товариства 25 осіб, що в протоколі зборів відображено як третє питання; про затвердження статуту обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани". В протоколі зборів відображено як четверте та п`яте питання; про обрання членами правління ОСОБА_1 та ОСОБА_29 . В протоколі зборів відображено як шосте питання; про надання ОСОБА_1 повноважень представляти інтереси товариства під час його державної реєстрації. В протоколі зборів відображено як шосте та сьоме питання; про засновників. В статуті кооперативну засновниками визначено трьох осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_29 .

Як зазначено у акті, що фактично засновниками є усі власники земельних ділянок на території обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", що були присутні на зборах і прийняли рішення про його створення.

У колективній заяві обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", поданій 03.06.2019р. та скріпленій підписами 42 осіб, зазначено, зокрема, про те, що загальні збори відбулися за процедурою, визначеною cатутом товариства. Питання про скликання загальних зборів 03.12.2017р. було прийнято на попередніх загальних зборах. Також, як вказано у заяві, оголошення про скликання загальних зборів товариства 03.12.2017р. були завчасно вивішені на людних, загально-доступних місцях на території товариства. ОСОБА_1 зазначає, що він є засновником товариства. Як вказано у заяві, на установчих зборах, які відбулися 21.05.2017р., ставилось питання про заснування товариства і ця думка була добровільним бажанням усіх власників земельних ділянок. Однак, засновниками записали тільки ОСОБА_3, ОСОБА_1, та ОСОБА_29 і зазначені особи підписали статут товариства. Фактично, засновниками товариства є власники земельних ділянок, розташованих на території створеного нами товариства.

Крім того, як зазначено у колективній заяві, на загальних зборах був присутнім батько ОСОБА_1 - ОСОБА_42 . Він особисто спостерігав за перебігом проведення зборів. ОСОБА_1 станом на сьогоднішній день не подав заяви про прийняття його в члени товариства, тому він не є членом товариства, зазначено у заяві. У заяві також вказано, що на загальні збори 03.12.2017р. прийшли усі члени товариства, щоб заслухати звіт ОСОБА_3, в тому числі прийшов ОСОБА_29 ., який у статуті зазначений як один із засновників, однак не прийшли ОСОБА_3 та ОСОБА_1

В матеріалах справи також наявні: список членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", присутніх на зборах 03.12.2017р., де зазначено 30 осіб; реєстр членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани, які станом на 03.12.2017р. були прийняті в члени товариства за результатами розгляду їх заяв; реєстр заяв, що розглядались на загальних зборах членів обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани" 03.12.2017р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Як передбачено п. 3 ч. 1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Відповідно до п. 2 ч. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п`ятою цієї статті, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про кооперацію" кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Як передбачено ст. 3 Закону, метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Відповідно до ст. 6 цього ж Закону передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Згідно із ст. 12 Закону України "Про кооперацію" основними правами члена кооперативу є: участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Як передбачено ст. 15 Закону України "Про кооперацію", вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об`єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу. Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу. Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Частиною 3 ст. 41 Закону України "Про кооперацію" до приведення статутів у відповідність із цим Законом кооперативи та кооперативні об`єднання керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому Закону.

Як встановлено судом, позивач в обгрунтування порушення своїх прав вказує на те, що всупереч положенням ст. ст. 12, 15 Закону України "Про кооперацію" не всі члени кооперативу, в тому числі позивач, були у встановленому законом порядку повідомлені про скликання загальних зборів та про порядок денний зборів.

Тому, як вважає позивач, право окремих членів кооперативу на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішення є порушеним та підлягає захисту у випадку їхньої відсутності на зборах через недотримання органами кооперативу вимог закону і статуту кооперативу про порядок скликання і проведення зборів.

Однак, як вбачається зі змісту матеріалів справи і, зокрема, статуту обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Левада-Гречани", згідно з п. 6.4. означеного статуту рішенням загальних зборів членів товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання, пов`язані з діяльністю товариства. Загальні збори скликаються правлінням або головою товариства у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Позачергові загальні збори товариства скликаються на вимогу: не менше третини його членів; більшістю членів товариства, присутніх на зборах. Збори здійснюються відкритим або таємним голосуванням.

Водночас, як передбачено п. 6.11. статуту, загальні збори (збори уповноважених) проводяться за місцем знаходження товариства. Повідомлення про дату та час проведення загальних зборів розміщується на інформаційних стендах на території товариства не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дати проведення загальних зборів.

Виходячи зі змісту вищенаведених положень закону, статуту та встановлених судом фактів, оскільки позивачем всупереч вимогам ст.74 ГПК України не доведено фактів недотримання кооперативом вимог закону і статуту, що зумовили би неможливість участі членів кооперативу у загальних зборах кооперативу 03.12.2017р. та подальшу реалізацію ними своїх прав як учасників кооперативу, про що стверджує позивач (враховуючи при цьому, що єдиною передбаченою статутом формою повідомлення про дату та час проведення загальних зборів (п. 6.11. статуту) є розміщення відповідного повідомлення на інформаційних стендах на території товариства не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дати проведення загальних зборів; факт відсутності відповідного повідомлення не доведено позивачем), судом відзначається неможливість констатації факту порушення відповідачем прав позивача.

При цьому, судом звертається увага на те, що у статтях 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 29.06.2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 31.07.2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

Також, при вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Аналогічна правова позиція міститься в пункті 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 02.11.2004 року №15-рп/2004 у справі №1-33/2004, згідно з яким верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, яка здійснюється, зокрема і судом як основним засобом захисту прав, свобод та інтересів у державі.

Згідно з пунктом 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року №3-рп/2003 у справі №1-12/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким, лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Зважаючи на наведене, а також з огляду на неможливість констатації факту порушення відповідачем прав позивача, позивачем не обгрунтовано, яким чином у разі задоволення позову може відбутися ефективне поновлення позивача в правах (і в яких саме правах).

Також судом взято до уваги, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").

За таких обставин, виходячи з вищенаведених положень та встановлених судом фактів, суд констатує, що незалежно від того, чи є обгрунтованими доводи учасників процесу на підтвердження своїх доводів, оскільки позивачем не доведено порушення відповідачем прав позивача, наявність якого могла би слугувати підставою для звернення до суду з позовом, даний позов не підлягає задоволенню з огляду на відсутність обставин, які би підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася (відзначаючи, водночас, і відсутність передбачених ст.231 ГПК України підстав для закриття провадження у справі, про що просив відповідач).

Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, тому в позові слід відмовити.

У зв`язку з відмовою у позові судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 08.07.2019р.

Головуючий суддя М.В. Смаровоз

Суддя О.Д. Вибодовський

Суддя І.В. Грамчук

Віддруков . 5 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (АДРЕСА_1 ); 3,4 - відповідачу (29025, м . Хмельницький , вул. Курчатова, буд . 1А, кв . 86 ; 29025 , м. Хмельницький, вул. Болохівська, 7б); 5 - третій особі (Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, 29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 3).

Джерело: ЄДРСР 82887669
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку