СЕРЕДИНО-БУДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа№ 586/1141/18
Номер провадження по справі 2-о/586/12/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2019 року м.Середина-Буда
Середино-Будський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Темірова Ч.М.,
за участі секретаря судового засідання Попової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Середина-Буда, без фіксування технічними засобами відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу № 586/1141/18 за заявою Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області, заінтересована особа: державний реєстратор Середино-Будської районної державної адміністрації Сумської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області, -
В С Т А Н О В И В:
01 жовтня 2018 року представник заявника звернувся до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області.
Свої вимоги до суду заявник мотивував тим, що на початку 2016 року на території Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме: нежитлова будівля, гараж на 22 автомобіля, що розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області, власник якого невідомий. Пошук власника майна не дав результатів, у зв’язку з чим, за заявою Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області вищезазначене майно 15 грудня 2016 року було взято на облік як безхазяйне нерухоме майно. Крім того, 30 грудня 2016 року в друкованому засобі масової інформації опубліковано оголошення про взяття на облік зазначеного майна як безхазяйної. Уралівська сільська рада Середино-Будського району Сумської області є органом місцевого самоврядування на території якого знаходиться безхазяйна нерухома річ, та належним органом, що уповноважений управляти комунальним майном територіальної громади. На даний час сплив один рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі та з дня публікації відповідного оголошення у засобах масової інформації.
Посилаючись на викладене, представник заявника просив суд передати у власність Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області безхазяйне нерухоме майно, що розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області, а саме: нежитлову будівлю, гараж на 22 автомобіля, загальною площею 892,8 кв. м.
У судове засідання представник заявника не з’явився, однак подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності та вказав, що заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з’явився, однак подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечував.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об’єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна №75865182 від 15.12.2016, майно, що розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області, а саме: гараж на 22 авто, загальною площею 892,8 кв. м., взято на облік безхазяйного нерухомого майна за №9282 на підставі рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, індексний номер 32933801.
У випуску № 102 (11684) Середино-Будської газети «Знамя» від 30 грудня 2016 року Уралівська сільська рада Середино-Будського району Сумської області оголосила про розшук власників вищевказаного майна, а саме гаражу на 22 авто, загальною площею 892,8 кв. м., що розташований за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області, з проханням звернутися до сільської ради з документами щодо підтвердження права власності на нерухоме майно.
Згідно довідки КП «Глухівського БТІ» від 11.09.2018 вбачається, що станом на 31.12.2012 право власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області, не зареєстровано.
Довідкою, виданою виконавчим комітетом Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області №283 від 06.09.2018 підтверджено, що безхазяйному майну (гаражу) на підставі рішення 35 сесії 5 скликання від 20.05.2010 була присвоєна адреса: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.
Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації для виявлення власника майна, щоб уникнути необґрунтованого позбавлення його права власності, виявити осіб, які можуть допомогти у встановленні його особи чи заявити права на це майно.
Відповідно до п. 89 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 р. № 868, датою та часом взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вважаються дата та час реєстрації заяви про взяття на облік у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 та ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в інтересах функції і повноваження, місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, в тому числі здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності.
Уралівська сільська рада Середино-Будського району Сумської області є представницьким органом місцевого самоврядування єдиним органом представницької влади територіальної громади села. Суб’єктом права комунальної власності територіальної громади є сільська рада. Сільська рада, виконавчий комітет від імені та в інтересах територіальної громади села відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності територіальної громади.
Під час розгляду справи встановлено, що визнання права на нерухому безхазяйну річ та передання її до комунальної власності забезпечують переведення майна з безхазяйного становища до конкретного правового режиму.
Орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади, згідно зі ст. 335 ЦК України може звернутися до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, якщо ніхто не заявить про свої права на неї.
Згідно ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Судом встановлено, що з дня взяття безхазяйної нерухомої речі на облік сплив один рік, власника вказаного майна не виявлено, а тому дана безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність територіальної громаді.
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням відповідної територіальної громади.
Згідно ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В пункті 11 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року N 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав", роз’яснено, що враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273, 337, 338 ЦПК України, ст. ст. 1270 та 1277 ЦК України, суд –
УХВАЛИВ:
Заяву Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області -задовольнити.
Визнати безхазяйним нерухоме майно, а саме гараж на 22 автомобілі, загальною площею 892,8 кв. м., що розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області та передати безхазяйне нерухоме майно, а саме гараж на 22 автомобілі, загальною площею 892,8 кв. м., що розташоване за адресою: вул. Центральна, 6, с. Уралове Середино-Будського району Сумської області у комунальну власність територіальній громаді в особі Уралівської сільської ради Середино-Будського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а особами які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення, шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: суддя Ч.М. Теміров