open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 804/442/18
Моніторити
Ухвала суду /27.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /15.04.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Рішення /30.07.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Рішення /30.07.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /15.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 804/442/18
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /27.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /15.04.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Рішення /30.07.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Рішення /30.07.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /15.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2018 року Справа № 804/442/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЮхно І. В. при секретаріГончаровій В.Г. за участі: представників позивача представника відповідача Скобєєвої Н.В., Шмакової Є.О., Комлик О.В. Кульбаки С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування пунктів припису, -

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 23 припису від 04 грудня 2017 року №4-8641-10-63.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне:

- Відповідачем не повно та необ'єктивно проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в діяльності Позивача, що призвело до винесення необґрунтованого припису на підставі Акту перевірки, в якому частина зауважень є припущеннями, не підтверджені документально та не відповідають дійсності;

- Позивач вважає, що положення Припису в частині пунктів 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11,12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 23 є протиправними та підлягають скасуванню;

- Відповідачем безпідставно віднесено високовакуумну піч (2 од.) до стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не доведено, що вказані джерела здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не доведено факт наявності на підприємстві Позивача місця зберігання токсичних хімічних речовин, відповідно, вимоги п.2 Припису в частині розробки інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів, п.3 Припису в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з урахуванням всіх джерел викидів, п. 5 Припису в частині складання в повному обсязі статистичної звітності та п.7 Припису в частині забезпечення здійснення розрахунку податкового зобов'язання з екологічного податку в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства є протиправними та підлягають скасуванню;

- Відповідачем не доведено, що Позивач не забезпечує збирання, очищення та відведення стічних вод з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства, не забезпечує здійснення достатніх заходів щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, відповідно вимоги п.8 та п.11 Припису є протиправними та підлягають скасуванню;

- Відповідачем не доведено необхідність перегляду Позивачем індивідуальних балансових норм водоспоживання та водовідведення у 2018 році, відповідно вимоги п.9 Припису є протиправними та підлягають скасуванню;

- Відповідачем не доведено, що Позивач не контролює якість та кількість стічних вод на підприємстві. Розгляд питання, щодо результатів контролю за якістю та кількістю стічних вод підприємства Позивача, як вторинного водокористувача, виходить за межі повноважень Відповідача і не входить до Переліку питань Уніфікованої форми Акту, у зв'язку з чим п.10 Припису, в частині запровадження контролю за якістю та кількістю стічних вод підприємства, виходить за межі повноважень Відповідача, є протиправним та підлягає скасуванню;

- Відповідачем не доказано, що Позивач повинен здійснювати контроль за якісним станом підземних горизонтів через локальні мережі спостережувальних свердловин, у зв'язку з чим п.12 Припису, в частині запровадження контролю за якісним станом підземних горизонтів через локальні мережі спостережувальних свердловин, є протиправним та підлягає скасуванню;

- Відповідачем не доказано, що у Позивача не розроблено інвентаризацію відходів відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються під час діяльності підприємства; не визначено склад і властивості всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; не розроблено та не погоджено згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства; не розроблено реєстрові карти ОУВ на всі види відходів, які утворюються при діяльності підприємства та не погоджено згідно вимог законодавства; не розроблено технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства та не забезпечено ведення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ в повному обсязі, оскільки питання у ході перевірки Відповідачем були досліджені поверхнево, п. 13, п.14, п.15, п.16, п.17, п.18 Припису є протиправними та підлягають скасуванню;

- Відповідачем, не доведено факт того, що Позивачем не забезпечено подання щорічної інформації, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр., враховуючи те, що Відповідачем у ході перевірки дане питання не розглядалося та ніякі документи на розгляд не витребувалися, п.23 Припису є протиправними та підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» було залишено без руху.

25 січня 2018 року на виконання ухвали позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та справа призначена до розгляду у підготовчому засіданні 23 лютого 2018 року об 11:00 год.

15 лютого 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на таке:

- за результатами аналізу наданих документів та візуального обстеження території підприємства було встановлено, що на підприємстві є в наявності обладнання, яке є джерелом утворення викиду та, яке не обліковане в матеріалах інвентаризації викидів забруднюючих речовин підприємства, а саме: місця зберігання токсичних хімічних речовин (H2SO4, та NaOH), високовакуумна піч ( 2 од.). Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від даних джерел утворення викидів, відсутній, що є порушенням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

- згідно розрахунку індивідуальних балансових норм водопостачання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» передбачена норма водопостачання в об'ємі 1155552,4 м3/рік. Обсяг водоспоживання згідно договору на водопостачання № 7401 ТВ складає 76 739 м3/рік та договору №7323 ПВ складає 45 775 м3/рік, що в 9,43 рази менше встановленої норми (норми водокористування). Згідно даних звіту про водокористування 2 ТП-водгосп фактичний обсяг водоспоживання за 2016 рік становить 80 400 м3/рік. Таким чином норми водоспоживання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» за обсягами водоспоживання не відповідає фактичному стану підприємства;

- матеріали контролю якості стічних вод на підприємстві відсутні. На підприємстві утворюються стічні води, які потребують очищення у кількості 61309,6 м3/рік у тому числі 11307,6 м3/рік стічних вод травильного відділення. Локальні очисні споруди відсутні, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено;

- до переліку державного класифікатору відходів України належать відходи, які не обліковані в матеріалах інвентаризації відходів підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», а саме: 2820.2.1.20 відходи, одержані у процесах зварювання; 7760.3.1 відходи діяльності лабораторії (продукти хімічні неорганічні (у т. ч. лабораторні), н. в. і. у., некондиційні);

- норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено. В зв'язку з вищезазначеним, матеріали Звіту інвентаризації джерел утворення відходів і розробка їх нормативів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», підлягають коригуванню з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, таким чином Пзув підлягає перерахунку;

- облік відходів за формою 1-ВТ складається не в повному обсязі (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), моніторинг місць утворення, зберігання відходів не здійснюється, статистичну звітність за формою 1 відходи (річна) складається не в повному обсязі, технічні паспорти відходів складені не на всі види відходів, що утворюються на підприємстві (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), реєстрові картки об'єктів утворення відходів складається не в повному обсязі. Крім того підприємством не забезпечено подання щорічної інформації згідно п.15 постанови КМУ від 31.08.98 № 1360, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр.;

- таким чином, дії Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області щодо проведення перевірки підприємства Позивача та винесення оскаржуваного припису є цілком законними та обґрунтованими, у зв'язку із чим відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про скасування акту перевірки.

На підставі частини сьомої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України з метою надання додаткових доказів у справі судом було оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 02 березня 2018 року о 13:15 год.

02 березня 2018 року у судовому засіданні на підставі положень частини четвертої статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України за ініціативою суду та за клопотанням сторін судом було продовжено строк підготовчого провадження та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 06 квітня 2018 року об 11:00 год.

06 квітня 2018 року у зв'язку з перебуванням головуючого судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юхно І.В. на лікарняному адміністративну справу №804/442/18 знято з розгляду та призначено на 20 квітня 2018 року о 13:15 год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 16 травня 2018 року о 13:15 год.

16 травня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 21 травня 2018 року о 13:15 год.

21 травня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 31 травня 2018 року о 10:00 год.

31 травня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 13 червня 2018 року об 11:00 год.

12 червня 2018 року засобами телекомунікаційного зв'язку на офіційну електронну адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

13 червня 2018 року сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином. Судом відкладено розгляду справи до 02 липня 2018 року об 11:30 год.

02 липня 2018 року з метою отримання від представника відповідача додаткових пояснень по суті спору судом оголошено перерву у судовому засіданні до 30 липня 2018 року об 11:00 год.

25 липня 2018 року засобами телекомунікаційного зв'язку на офіційну електронну адресу суду та 26 липня 2018 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення.

30 липня 2018 року у судовому засіданні представники сторін підтримали раніше обрані правові позиції.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Наказом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 09.10.2017 №964-п призначено з 14.11.2017 по 27.11.2017 проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», місцезнаходження юридичної особи: вул. Гагаріна, буд.26, смт. Солоне, Солонянський район, Дніпропетровська область, 52400; фактична адреса: просп. Трубників, буд.56, м.Нікополь, Дніпропетровська область, 53201, а також призначено склад комісії для проведення зазначеної перевірки.

Крім цього, 09.10.2017 року було видано повідомлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України №4-7198-10-3 та направлення №4-7197-10-3.

Наказом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 13.11.2017 №1111-п доповнено склад комісії, визначений п.2 наказу від 09.10.2017 №964-п.

13.11.2017 року було видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України №4-8018-10-3.

Вищевказані направлення були отримані з переліком питань заступником директора з виробництва Журавльовим А.В. 14.11.2017 року, що підтверджується особистим підписом на направленнях, копії яких надані до матеріалів справи.

У період з 14.11.2017 по 27.11.2017 Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області на підставі зазначеного наказу та повідомлень було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА».

З результатами проведеної перевірки складений акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктам господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №17/10-7/17, у якому встановлено порушення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА»:

1) ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8,11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - не надано документи на правокористування нерухомим майном за юридичною адресою: вул.Гагаріна, 26, смт. Солоне, Солонянський район, Дніпропетровська область;

2) ст.ст. 20-2, 26, 27, 28, 29, 51 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 7, 13 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - розділ ОВНС по проектам впровадження нової техніки, технології, та по перепрофілюванню, окремих цехів, виробництва та інших промислових і господарських обєктів, надана не в повному обсязі, висновки державної екологічної експертизи відсутні;

3) ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» - з 24.12.2015 по 28.12.2015 (включно) ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, без дозволу;

4) ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» - в ході перевірки встановлено, що відповідно до матеріалів звітів по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємства, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємства були додатково обліковані забруднюючі речовини від джерел викидів забруднюючих речових речовин в атмосферне повітря, а саме: №№5, 6, 7, 11, 17, 18, які викидались ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в період з 17.11.2015 до 28.12.2015 (включно);

5) ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - за результатами аналізу наданих документів та візуального обстеження території підприємства було встановлено, що на підприємстві є в наявності обладнання, яке є джерелом утворення викиду та, яке не обліковане в матеріалах інвентаризації викидів забруднюючих речовин підприємства, а саме: місця зберігання токсичних хімічних речовин (Н2SO4, та NаОН), високовакуумна піч ( 2 од.). Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від даних джерел утворення викидів, відсутній;

6) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - технологічна інструкція по високовакуумній печі на розгляд не надано;

7) ст.ст. 20-2, 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - матеріали первинного обліку в частині охорони атмосферного повітря під час перевірки надані на розгляд не в повному обсязі;

8) ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - статистична звітність по формі 2-ТП (повітря) та розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку складається не в повному обсязі (без урахування обсягів забруднюючих речовин не облікованих в матеріалах інвентаризації джерел утворення викидів);

9) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 42, 44 Водного кодексу України - договір про надання послуг з транспортування господарсько-побутових стічних вод № 7642 ГПС від 01.06.16 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 2 Договір про надання послуг з транспортування господарсько-побутових стічних вод № 7642 ГПС від 01.06.16 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 2від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано;

10) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 42, 44 Водного кодексу України - договір на послуги з централізованого водовідведення (господарсько-побутових стічних вод) № 2053 від 01.05.16 укладений з КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» НМР, термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 5 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано;

11) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 42, 44 Водного кодексу України - договір про надання послуг з прийому і очищення промивних стічних вод № 7402 ПС від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 2 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано;

12) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 42, 44 Водного кодексу України - договір про надання послуг з прийому, транспортуванню і очищенню промислових і зливових стічних вод № 7400 ПСВ від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 3 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано;

13) ст.ст. 40,44 Водного кодексу України - норми водоспоживання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» за обсягами водоспоживання не відповідає фактичному стану підприємства;

14) ст.ст. 20-2, 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 44 Водного Кодексу України - статистична звітність по формі 2-ТП (водгосп) складається не достовірно без врахування об'єму води у системах оборотного водопостачання. Облік споживання води здійснюється за допомогою лічильників, документи повірки лічильників, не надано, журнали первинної облікової документацій водопостачання та водовідведення кількості води, та журнали якості стічних вод, що скидаються, на розгляд не надані;

15) ст.ст. 42, 44, 95, 101, 105 Водного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель», ст. 164 Земельного кодексу України - підприємство здійснює діяльність із транспортування, зберігання та використання токсичних хімічних речовин. Моніторинг стану підземних горизонтів, та грунтів не ведеться. Локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних горизонтів відсутні, заходи щодо запобігання забрудненню земель стічними водами, контроль кількості та якості стічних вод (зливових) не запроваджені в повному обсязі. Крім того, вплив проммайданчиків підприємства на підземні горизонти зумовлено тим, що території промділянок не в повному обсязі обладнані зливовою каналізацією, зливові стоки з частини територій підприємства і крівель виробничих корпусів відводяться по рельєфу місцевості. Одночасно з тим, промділянки розташовані в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища (джерела викидів, місця зберігання відходів, рух транспорту, перевезення, розвантаження небезпечних хімічних речовин тощо). Зазначені факти свідчать про можливий негативний вплив промділянок на стан вод, не вжиття достатні заходи з охорони вод на підприємстві та не запроваджені достатніх заходів із запобігання забруднення водних об'єктів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено;

16) ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 42, 44 Водного кодексу України - матеріали контролю якості стічних вод на підприємстві відсутні. На підприємстві утворюються стічні води, які потребують очищення у кількості 61309,6 м3/рік у тому числі 11307,6 м3/рік стічних вод травильного відділення. Локальні очисні споруди відсутні, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено;

17) ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 44 Водного кодексу України - підприємством не вживаються достатні заходи з охорони вод;

18) ст. ст. 7, 17, 26, 31 Закону України «Про відходи» - норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено;

19) порушуються вимоги постанови КМУ від 31.08.98 №1360 ст. ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 17, 26, 29, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - облік відходів за формою 1-ВТ складається не в повному обсязі (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), моніторинг місць утворення, зберігання відходів не здійснюється, статистичну звітність за формою 1 відходи (річна) складається не в повному обсязі, технічні паспорти відходів складені не на . всі види відходів, що утворюються на підприємстві (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), реєстрові картки об'єктів утворення відходів складається не в повному обсязі. Крім того підприємством не забезпечено подання щорічної інформації згідно п.15 постанови КМУ від 31.08.98 № 1360, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр;

20) ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 17, 32, 33, 34 Закону України «Про відходи» - договори на передачу відходів, що утворюються на підприємстві та акти виконаних робіт, надані не на всі види відходів, інформація щодо остаточних місць видалення (утилізації) відходів в тому числі небезпечних надано не в повному обсязі, інформація щодо вчасної передачі відходів, відсутня;

21) ст. 17, 31 Закону України «Про відходи» - підприємством не забезпечено приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари в яких знаходиться продукція підприємства, не укладено угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;

22) ст. 52, 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - документи щодо транспортування сірчаної кислоти на розгляд не надані;

23) ст. 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 34 Закону України «Про відходи», ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» - відповідно до результатів ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки в звіті по формі ОПН-1 не враховані небезпечні відходи, які зберігаються та утворюються на підприємстві, та складається не достовірно, що є порушенням;

24) ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - підприємством не виконані приписи, які надавались в ході попередньої перевірки;

25) статті 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - за результатами аналізу матеріалів, наданих у ході перевірки встановлено: за результатами інструментальних вимірювань, проведених ПРАТ «ВТП «Укренергочормет» протягом 2015 року під час проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин зафіксовані наднормативні викиди (перевищення нормативів ГДВ відповідно до Дозволу № 1211600000-40 на викиди забруднюючих речовин) та наднормативні викиди (викид без Дозволу) від дооблікованих джерел викиду й забруднюючих речовин (в дужках вказана нумерація до Дозволу на викиди № 1211600000-107), а саме:

- наднормативний викид (перевищення нормативів ГДВ) від ДВ № 1(2) (А.Ф. №1) по залізу та його сполуках, мангану та його сполуках, хрому та його сполуках, оксиду азоту, оксиду вуглецю, фтору і його пароподібних та газоподібних сполуках в перерахунку на фтористий водень, фторидах, що легко розчиняються та їх сполуках в перерахунку на фтор;

- наднормативний викид (викид без дозволу) від ДВ №№ 5, 6 Труба (витяжна шафа) по азотній кислоті, аміаку, сульфатній (сірчаній) кислоті, ацетону;

- наднормативний викид (викид без дозволу) від ДВ № 7 Труба (витяжна шафа) по олову та його сполуках, свинцю та його сполуках, оксидах вуглецю, речовинах у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом;

- наднормативний викид (викид без дозволу) від ДВ № 11 Труба (ємності приготування регенеруючих розчинів) по сульфатній (сірчаній) кислоті; наднормативний викид (викид без дозволу) від ДВ №№ 17,18 Труба (1-а (2-а) комплектна лінія зварювання двухкатодним методом TIG) по речовинах у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом.

Таким чином з моменту проведення інвентаризації викидів до моменту отримання Дозволу на викиди підприємство працювало у наднормативному режимі;

26) статті 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», стаття 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», абзац сьомий підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу II Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 № 52, - журнал обліку робочого часу установок очистки газу надано на розгляд не в повному обсязі, лише за 2017 рік.

У зв'язку з відмовою позивача від отримання примірника вказаного акту перевірки, Державна екологічною інспекцією у Дніпропетровській області супровідним листом від 27.11.2017 року №4-8428-10-3 направила на адресу ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» акт планової перевірки.

Листом від 29.11.2017 року №1188 ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області направило «Пояснення, зауваження або заперечення до акту перевірки за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю), який проводився з 14.11.17 р. по 27.11.17 р.», відповідно до яких підприємством наведено наступні пояснення, зауваження або заперечення:

- «Документи на правокористування нерухомим майном за юридичною адресою: вул.Гагаріна, 26, смт. Солоне, Солонянський район, Дніпропетровська область, на розгляд не надано» - усі документи, які були запрошені державними інспекторами, та які стосуються права власності підприємства надано у повному обсязі;

- «Розділ ОВНС по проектам впровадження нової техніки, технології, та по перепрофілюванню, окремих цехів, виробництва та інших промислових і господарських об'єктів, надана не в повному обсязі, висновки державної екологічної експертизи відсутні» - розділи ОВНС по проектам нової техніки були надані на всі об'єкти, які впроваджувались на підприємстві - згідно з висновками та робочими проектами розробника проектів, який має відповідні дозвільні документи на право виконання такої діяльності, всі об'єкти, які впроваджувались на підприємстві, віднесені до III категорії складності. Згідно статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» «проекти будівництва об'єктів І-ІІІ категорій складності не підлягають обов'язковій експертизі;

- «За результатами аналізу наданих документів та візуального обстеження території підприємства було встановлено, що на підприємстві є в наявності обладнання, яке є джерелом утворення викиду та, яке не обліковане в матеріалах інвентаризації викидів забруднюючих речовин підприємства, а саме: місця зберігання токсичних хімічних речовин (Н2SO4, та NаОН), високовакуумна піч (2 од.). Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від даних джерел утворення викидів, відсутній» - на підприємстві відсутні місця зберігання токсичних хімічних речовин (у т.ч. Н2SO4, та NаОН). Постачання та використання хімічних речовин провадиться «з колес». Об'єми постачання хімічних речовин розраховані на негайне використання у виробничому процесі (складення розчину травильних ван). При візуальному огляді виробничих ділянок підприємства у присутності представників екологічної інспекції та підприємства місць зберігання хімічних речовин виявлено не було; Високовакуумні печі не являються джерелами утворення викиду про що вказано у розділі ОВНС до Проекту (надано), Заяві про екологічні наслідки, Паспорту на устаткування. На підставі цього вакуумні печі не включені до інвентаризації та Дозволу на викиди;

- «Технологічна інструкція по високовакуумній печі на розгляд не надано» - технологічні інструкції не входять до переліку документів, які повинні надаватися на розгляд. Надані Паспорти на обладнання;

- «Статистична звітність по формі 2-ТП (повітря) та розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку складається не в повному обсязі (без урахування обсягів забруднюючих речовин не облікованих в матеріалах інвентаризації джерел утворення викидів)» - інвентаризація джерел викидів та статистична звітність по формі 2-ТП (повітря) складені на підставі фактичної наявності всіх облікованих джерел викидів;

- «Договір про надання послуг з транспортування господарсько-побутових стічних вод № 7642 ГПС від 01.06.16 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 2 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано» - надання Актів виконаних робіт відсутнє в Переліку питань які необхідно розглянути при проведенні інспекційних перевірок. Акти виконаних робіт на вказані послуги не запитувались у підприємства;

- «Договір на послуги з централізованого водовідведення (господарсько-побутових стічних вод) №2053 від 01.05.16 укладений з КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» НМР, термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 5 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано» - надання Актів виконаних робіт відсутнє в Переліку питань які необхідно розглянути при проведенні інспекційних перевірок. Акти виконаних робіт на вказані послуги не запитувались у підприємства;

- «Договір про надання послуг з прийому і очищення промивних стічних вод №7402 ПС від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 2 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано» - надання Актів виконаних робіт відсутнє в Переліку питань які необхідно розглянути при проведенні інспекційних перевірок. Акти виконаних робіт на вказані послуги не запитувались у підприємства;

- «Договір про надання послуг з прийому, транспортуванню і очищенню промислових і зливових стічних вод № 7400 ПСВ від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 3 від 30.12.16), акти виконаних робіт на розгляд не надано» - надання Актів виконаних робіт відсутнє в Переліку питань які необхідно розглянути при проведенні інспекційних перевірок. Акти виконаних робіт на вказані послуги не запитувались у підприємства;

- «Документи повірки лічильників, не надано, журнали первинної облікової документацій водопостачання та водовідведення кількості води, та журнали якості стічних вод, що скидаються, на розгляд не надані» - вказані документи не запитувались у підприємства. Підприємство являється вторинним водокористувачем та впроваджує діяльність по водопостачанню та водовідведенню згідно укладених договорів. Підприємством ведеться первинна облікова документація водопостачання та водовідведення. Повірка лічильників виконується згідно укладених договорів з ДП Укрметртестстандарт та ін. З 01.04.16 р. згідно наказу Держслужби статистики України №50 від 28.03.201 6р. втратив чинність наказ №264 от 27.07.1998 р. «Про затвердження типових форм первинного обліку». Згідно наказу ведення журналів по формам ПОД-11 та ПОД-12 - облік водокористування побічними методами відміняється. Підприємством ведеться електронний облік користування питної та технічної води по узлам обліку;

- «Одночасно з тим, промділянки розташовані в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища (джерела викидів, місця зберігання відходів, рух транспорту, перевезення, розвантаження небезпечних хімічних речовин тощо) Зазначені факти свідчать про можливий негативний вплив промділянок на стан вод, не вжиття достатні заходи з охорони вод на підприємстві та не запроваджені достатніх заходів із запобігання забруднення водних об'єктів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено» - на території промислової ділянки відсутні місця зберігання відходів та підземні ємності для зберігання відходів. Рух та стоянка транспорту здійснюється тільки на відведених бетонованих майданчиках. Розвантаження хімічних речовин здійснюється на спеціально відведеній бетонованій ділянці травильного відділення, що виключає потенційне забруднення стічних вод. Згідно вищевикладеного, негативний вплив на стічні води відсутній. Згідно статті 105 Водного Кодексу України у разі відсутності на підприємстві накопичувачів промислових та побутових стоків чи відходів....та інших джерел які можуть негативно впливати на стан підземних вод, підприємству не обов'язково обладнувати територію локальними мережами спостереджувальних свердловин Прийом технічної та питної води здійснюється згідно укладених договорів з первинним водокористувачем. Контроль кількості постачання води провадиться за допомогою лічильників. Об'єми стічних вод, які передаються на очистку проводиться розрахунковим методом згідно об'єму отриманої кількості води. Надання результатів контролю не входить в Перелік питань, які необхідно розглянути при проведенні перевірки для вторинних водокористувачів, та не запитувались у підприємства. Контроль якості стічних вод провадиться в спеціалізованих організаціях на договірних умовах. Результати контролю надаються первинному водокористувачу при передачі стічних вод на очистку згідно договірних умов;

- «Локальні очисні споруди відсутні, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено» - надання результатів контролю не входить в Перелік питань, які необхідно розглянути при проведенні перевірки для вторинних водокористувачів, та не запитувались у підприємства. Контроль якості стічних вод проводиться в спеціалізованих організаціях на договірних умовах. Результати контролю надаються первинному водокористувачу при передачі стічних вод на очистку згідно договірних умов. Визначення об'ємів стічних вод, які передаються на очистку, проводиться розрахунковим методом згідно об'єму отриманої кількості води;

- «Норми водоспоживання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» за обсягами водоспоживання не відповідає фактичному стану підприємства» - при розробці індивідуальних балансових норм водопостачання та водовідведення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» у 2016 р. був врахований об'єм виробництва згідно бізнес-плану підприємства - 510,045 тон трубної продукції. Фактичний об'єм виробництва за звітний період 2016 р склав 398,916 тон., що призвело до зменшення об'ємів використанної води;

- «На розгляд наданий Договір від 17.10.17 обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів на перевезення азотної кислоти. Документи щодо транспортування сірчаної кислоти на розгляд не надані» - згідно р.10 Постанови КМУ від 01.06.02 р. №73 «Про затвердження порядку та правил обов'язкового страхування...» підприємством укладаються разові договори на постачання кожної окремої партії кислоти. При проведенні перевірки інспектором було запитано «останній» укладений Договір на страхування перевезення небезпечних речовин. Договір на страхування перевезення сірчаної кислоти не запитувався у підприємства. В зв'язку з цим. надається копія Договору обов'язкового страхування... РО-00020631 від 20.09.2017 року на страхування перевезення сірчаної і фтористоводневої кислот;

- «Відповідно до результатів індитифікації об'єктів підвищеної небезпеки в звіті по формі ОПН-1 не враховані небезпечні відходи, які зберігаються та утворюються на підприємстві, та складається не достовірно» - згідно до постанови КМУ від 11.07.2002 р. №956 «Про ідентифікацію і декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» відходи, які утворюються не повинні включатися в Повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищенної небезпеки (форма ОПН-1) у зв'язку з тим, що не зберігаються на території підприємства та не відносяться до небезпечних речовин 1,2,3,4,5,6,7 категорій, 1 і 2 класу небезпеки і 1,2,3 групи небезпечних речовин;

- «Підприємством не виконані приписи, які надавались в ході попередньої перевірки» - припис, який було видано Держекоінспекціей в ході попередньої перевірки виконаний, про що було направлено відповідне повідомлення;

- «Журнал обліку робочого часу установок очистки газу надано на розгляд не в повному обсязі, лише за 2017 рік» - документи надавалися за запитом інспектора Держекоінспекції. Підприємству було доведено, що враховуючи значний об'єм документації обліку ПГОУ за 3 роки, достатньо надання підтверджуючих документів тільки за 2017 р. Про необхідність додаткового надання інформації підприємству доведено не було;

- «В ході обстеження підприємства та за аналізом документів встановлено, що на підприємстві утворюються слідуючи види відходів, які не обліковані в матеріалах інвентаризації відходів, а саме: відходи діяльності лабораторії; відходи одержані в процесі зварювання» - під час перевірки питання не було досліджене в повному обсязі. В звіті про інвентаризацію промислових відходів відходи лабораторії обліковані, а саме: відходи сорбентів; відходи епоксидно-бакелітових пресовок; бій скловиробів (скла лабораторного); тиглі графітові відпрацьовані; відходи промащеного ганчір'я. Відходи одержані в процесі зварювання обліковані в відходах «брухт металів чорних»;

- «Норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено» - під час перевірки питання не було досліджене в повному обсязі. Зазначені документи для перевірки не були затребувані. Норми утворення відходів, склад і властивості відходів визначені в звіті з інвентаризації. Звіт з інвентанризації взятий на облік департаментом екології та природних ресурсів (лист від 13.12.2014 року);

- «Облік відходів за формою 1-ВТ складається не в повному обсязі (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації)» - під час перевірки облікові форми 1-ВТ перевірялись вибірково. Форма 1-ВТ заводської лабораторії не була затребувана. На підприємстві облік відходів за формою 1-ВТ складається в повному обсязі, в тому числі по відходам лабораторії;

- «Моніторинг місць утворення, зберігання відходів не здійснюється» - під час перевірки питання не перевірялось, документи не були затребувані. У Перелік документів, що додаються до акту перевірки, ці документи не включені. Моніторинг місць утворення і зберігання відходів із застосуванням методів лабораторного контролю проводиться;

- «Статистичну звітність за формою 1 відходи (річна) складається не в повному обсязі (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації)» - під час перевірки питання не було досліджене в повному обсязі. Відходи лабораторії та чорних металів включені до річної статистичної звітності: за 2015 рік: коди 2820.2.1.05, 2910.1.0.22, 7730.3.1.03; за 2016 рік коди 2820.2.1.05, 2910.1.0.22, 7710.3.1.04;

- «Технічні паспорти відходів складені не на всі види відходів (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації)» - під час перевірки питання не було досліджене в повному обсязі. Технічні паспорти відходів складені на всі види відходів (надавались для перевірки). Як було вказано вище недооблікованих відходів не має;

- «Реєстрові картки об'єктів утворення відходів складається не в повному обсязі» - під час перевірки питання не перевірялось. Реєстрові картки об'єктів утворення відходів складені в повному обсязі, затверджені Головою Дніпропетровської облдержадміністрації 18.03.2014року. Як було вказано вище недооблікованих відходів не має;

- «Не забезпечено подання щорічної інформації згідно п.15 постанови КМУ від 31.08.98 № 1360, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр» - під час перевірки питання не перевірялось, документи не були затребувані. У Перелік документів, що додаються до акту перевірки, ці документи не включені (щорічні звіти). Щорічно відкориговані реєстрові карти направляються до департаменту екології та природних ресурсів;

- «Договори на передачу відходів, що утворюються на підприємстві та акти виконаних робіт, надані не на всі види відходів, інформація щодо остаточних місць видалення (утилізації) відходів в тому числі небезпечних надано не в повному обсязі, інформація щодо вчасної передачі відходів, відсутня» - акти виконаних робіт під час перевірки були затребувані вибірково. За три роки господарської діяльності підприємства був наданий повний реєстр актів виконаних робіт щодо передачі відходів, а за 2017 рік (на вимогу інспектора) був наданий повний облік всіх видів відходів з вказанням дати відвантаження і тоннажу відходів, які передавались спеціалізованим підприємствам. Документи щодо остаточних місць видалення (утилізації) відходів під час перевірки не були затребувані;

- «Підприємством не забезпечено приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходиться продукція підприємства, не укладено угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію» - підприємство випускає тільки один вид продукції - труби, які передаються замовнику у дерев'яній тарі. Дерев'яні ящики не є відходом, підлягають повторному використанню, або використовуються як вторинна сировина.

30.11.2017 року зазначені пояснення отримані Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області, що підтверджується відміткою на зазначених поясненнях, копія надана до матеріалів справи.

Акт планової перевірки отримано ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» 30.11.2017 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься у матеріалах справи.

04.12.2017 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було видано припис №4-8641-10-3, відповідно до якого ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» приписано:

п.1 - Розділ ОВНС по провадженню нової техніки та устаткування на підприємстві погодити в установленому порядку - термін виконання: 01.06.2018;

п.2 - Розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів - термін виконання: 01.03.2018;

п.3 - Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з урахуванням всіх джерел викидів - термін виконання: 01.03.2018;

п.4 - Не допускати здійснення викидів в атмосферне повітря від джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин, обсяги викидів від яких не обліковано у матеріалах інвентаризації викидів та у діючому дозволі - термін виконання: 04.12.2017;

п.5 - Статистичну звітність складати в повному обсязі - термін виконання: 28.02.2018;

п.6 - Організувати ведення первинного обліку у сфері охорони атмосферного повітря - термін виконання: 01.03.2018;

п.7 - Забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов'язання з екологічного податку в повному обсязі відповідно 3 вимогами законодавства - термін виконання: 10.02.2018;

п.8 - Забезпечити збирання, очищення та відведення стічних вод з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства - термін виконання: 01.06.2018;

п.9 - Розробити питомі балансові норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції відповідно до фактичного стану підприємства - термін виконання: 01.06.2018;

п.10 - Запровадити контроль за якістю та кількістю стічних вод підприємства - термін виконання: 01.03.2018;

п.11 - Забезпечити здійснення достатніх заходів щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства - термін виконання: 01.06.2018;

п.12 - Запровадити контроль за якісним станом підземних горизонтів через локальні мережі спостережувальних свердловин - термін виконання: 01.06.2018;

п.13 - Розробити інвентаризацію відходів відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства - термін виконання: 01.06.2018;

п.14 - Визначити склад і властивості всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини - термін виконання: 01.06.2018;

п.15 - Розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства - термін виконання: 01.06.2018;

п.16 - Розробити реєстрові карти ОУВ на всі види відходів, які утворюються при діяльності підприємства та погодити згідно вимог законодавства - термін виконання: 01.06.2018;

п.17 - Розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства - термін виконання: 01.06.2018;

п.18 - Забезпечити ведення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ в повному обсязі - термін виконання: 01.06.2018;

п.19 - Забезпечити приймання та утилізацію використаної тари і пакувальних -матеріалів або укласти договори зі спеціалізованими підприємствами щодо надання відповідних послуг - термін виконання: 01.01.2018;

п.20 - Укласти договори щодо утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства в повному обсязі - термін виконання: 01.01.2018;

п.21 - Надати на розгляд до Держекоінспекції інформацію та копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки в повному обсязі - термін виконання: 04.01.2018;

п.22 - Розробити ідентифікацію об'єктів підвищеної небезпеки з урахуванням кожної небезпечної речовини, що знаходяться на об'єкті - термін виконання: 01.06.2018;

п.23 - Забезпечити подання щорічної інформації, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр. - термін виконання: 01.03.2018;

п.24 - Забезпечити здійснення заходів щодо здійснення контролю за дотриманням

встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелам - термін виконання: 04.06.2018.

Зазначений припис отримано позивачем 04.12.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого надана до матеріалів справи.

Не погоджуючись із пунктами 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 23 прийнятого припису, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам.и України.

За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» або Закон №877-V).

У статті 1 Закону №877-V надано визначення таких термінів:

- державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

- заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

- спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до статті 20-2 Закону України Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1264-ХІІ) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:

а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:

- про екологічну та радіаційну безпеку;

- про використання та охорону земель;

- про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів;

- про охорону атмосферного повітря;

- про охорону, захист, використання та відтворення лісів;

- про охорону, утримання і використання зелених насаджень;

- про використання, охорону і відтворення рослинного світу;

- про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу;

- щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними;

- під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання;

- про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі;

- про природно-заповідний фонд;

- про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів;

- у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію;

- щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами;

- про поводження з відходами;

- щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов;

- про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі;

б) здійснення екологічного та радіологічного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.

У пунктах пропуску через державний кордон України екологічний контроль окремих товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), здійснюється митними органами у формі попереднього документального контролю. Перелік цих товарів та порядок здійснення попереднього документального контролю затверджуються Кабінетом Міністрів України;

в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;

г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом;

ґ) пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб;

е) надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

є) зупинка транспортних (у тому числі плавучих) засобів та проведення їх огляду, огляд знарядь добування об'єктів рослинного та тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, переробки та реалізації;

ж) вилучення у встановленому порядку в осіб знарядь добування об'єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), транспортних (у тому числі плавучих) засобів, обладнання та предметів, що є знаряддям добування об'єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), незаконно добутих природних ресурсів і продукції, що з них вироблена, а також відповідних документів (ліцензій, дозволів тощо);

з) здійснення відповідно до закону фотографування, звукозапису, кіно- і відеозйомки, у тому числі з літальних апаратів та із застосуванням космічних технологій, як допоміжного засобу для запобігання та розкриття правопорушень;

и) виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів;

ї) надання центральним органам виконавчої влади, їх територіальним органам, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища;

й) вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах;

к) викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу;

л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.

Повноваження, визначені у пункті "в" частини першої цієї статті, не застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що здійснюють свою діяльність на умовах угод про розподіл продукції.

Відповідності до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 (далі - Положення №275, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема:

- про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема: щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля, висновків державної екологічної експертизи; у пунктах пропуску через державний кордон і в зонах митного контролю на митній території України під час імпорту, експорту та транзиту товарів і транспортних засобів; під час здійснення операцій з металобрухтом; під час провадження видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку; під час провадження діяльності на об'єктах, що становлять підвищену екологічну небезпеку(пп. «а» п. 4 Положення № 275);

- про охорону земель, надр, зокрема щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр(пп. «б» п. 4 Положення № 275);

- про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: виконання державних цільових, міждержавних та регіональних програм використання і охорони вод, відтворення водних ресурсів; наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; права державної власності на води; ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів, очисних та інших водогосподарських споруд і технічних пристроїв; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; здійснення заходів з економного використання водних ресурсів; використання води (водних об'єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам; здійснення погоджених у встановленому порядку технологічних, лісомеліоративних, гідротехнічних та інших заходів щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стічні, шахтні, кар'єрні, дренажні води), баластних та лляльних вод; проведення робіт, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води; дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів; здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням шкідливій дії води і ліквідацією її наслідків; дотримання регламентів скидання промислових забруднених стічних чи шахтних, кар'єрних, рудникових вод з накопичувачів, норм і правил експлуатації технологічних водойм (ставки-охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибоводні ставки, ставки-відстійники та інші); використання, відтворення і охорони морського середовища і природних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України та континентального шельфу України, додержання норм екологічної безпеки; проведення навантажувально-розвантажувальних операцій у портах, портових пунктах та на рейдах; дотримання суднами, кораблями міжнародних конвенцій, договорів та вимог природоохоронного законодавства України з питань запобігання забрудненню морського середовища (пп. «в» п. 4 Положення №275);

- про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі субєктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (пп. «г» п. 4 Положення №275).

За приписами пункту 7 Положення №275 Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Статтею 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначений порядок здійснення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).

Так, відповідно до частини четвертої вказаної статті 5 органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Частиною першою статті 7 Закону №877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На виконання наведених норм, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області від 09.10.2017 №964-п було видано наказ про призначення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», а також було направлено повідомлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України №4-7198-10-3.

Згідно з частинами другою-третьою статті 7 Закону №877-V на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Відповідно до зазначеної норми Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було оформлено для посадових осіб, які входять до складу комісії, було оформлено направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 09.10.2017 №4-7197-10-3 та від 13.11.2017 №4-8018-10-3.

Частиною п'ятою статті 7 Закону №877-V Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Виконання Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області наведеної норми підтверджується особистим підписом заступника директора з виробництва Журавльовим А.В. на вищевказаних направленнях на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України про отримання направлень з переліком питань, копії яких надані до матеріалів справи.

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

З огляду на вказані норми, за результатами проведеної перевірки складений акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктам господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №17/10-7/17, який у зв'язку з відмовою від підписання акту перевірки 27.11.2017 направлений Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області на адресу ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА».

Частинами сьомою-восьмою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

На виконання вищенаведених норм, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» видано припис від 04.12.2018 №4-8641-10-3 про усунення встановлених в акті перевірки порушень чинного законодавства протягом п'яти робочих днів з дня завершення планової перевірки.

В ході перевірки контролюючим органом було встановлено, що в 2015 році ПрАТ «ВТП «Укренергочормет» було розроблено звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА». На підставі розроблених документів отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» від 29.12.2015 №1211600000-40 терміном дії до 29.12.2025.

За результатами аналізу наданих документів та візуального обстеження території підприємства Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області дійшла висновку, що на підприємстві є в наявності обладнання, яке є джерелом утворення викиду та, яке не обліковане в матеріалах інвентаризації викидів забруднюючих речовин підприємства, а саме: місця зберігання токсичних хімічних речовин (H2SO4, та NaOH) та високовакуумна піч (2 од.).

Під час судового розгляду судом встановлено, що на підприємстві використовуються відповідно до технологічної інструкції ТИ ВТУ 8-2015 «Виробництво холоднодеформованих труб зі сплаву ТіЗАІ-2.5V для гідравлічних систем (BOEING)», затвердженої директором з підвищення технологічної та операційної ефективності виробництва Т.А. Шашкіним 20.03.2015, однокамерні високовакуумні печі (2 од.) тип 2.0-VPT-4022/552HVS, виробником яких є SECO/WARWICK Sp. z o.o (Свебодзин, Польща).

Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-ХІІ (тут і далі - в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2707-ХІІ) визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Згідно зі статтею 11 Закону №2707-ХІІ для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:

неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.08.2013 року №808, виробництво у галузі чорної та кольорової металургії (з використанням кольорових металів, руди, збагаченої руди чи вторинної сировини, металургійний, хімічний чи електролітичний процеси) відносяться до зазначеного переліку.

Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» є виробництво труб, порожнистих профілів і фітингів зі сталі (Код КВЕД 24.20).

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, який було прийнято та надано чинності з 01.01.2012 року наказом Держспоживстандарту 11.10.2010 №457, виробництво труб, порожнистих профілів і фітингів зі сталі (Код КВЕД 24.20) входить до розділу 24 «Металургійне виробництво».

Враховуючи викладені норми, ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» займається діяльністю, що становить підвищену екологічну небезпеку.

Статтею 24 Закону №1264-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що об'єкти, що шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку.

Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.

Збір, обробка і подання відповідним державним органам зведеної статистичної звітності про обсяги викидів, скидів забруднюючих речовин, використання природних ресурсів, виконання завдань по охороні навколишнього природного середовища та іншої інформації, ведення екологічних паспортів здійснюється в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 26 Закону №1264-ХІІ в Україні здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи.

Пунктом г) частини першої статті 27 Закону №1264-ХІІ екологічній експертизі підлягають документація по створенню нової техніки, технології, матеріалів і речовин, у тому числі та, що закуповується за кордоном.

Згідно з частиною першої статті 28 №1264-ХІІ державна екологічна експертиза проводиться відповідно до Закону України «Про екологічну експертизу».

Частиною першої статті 7 Закону України від 09.02.1995 №45/95-ВР «Про екологічну експертизу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі Закон №45/95-ВР) визначено, що об'єктами екологічної експертизи є проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів, документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів, речовин, продукції, генетично модифікованих організмів, реалізація яких може призвести до порушення екологічних нормативів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.

При цьому, частиною третьої статті 13 Закону №45/95-ВР встановлено, що здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку (808-2013-п), встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Таким чином, враховуючи, що позивач здійснює діяльність, що становить підвищену екологічну небезпеку, з використанням нової техніки, яка була закуплена за кордоном, ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» було зобов'язано провести державну екологічну експертизу однокамерних високовакуумних печей типу 2.0-VPT-4022/552HVS відповідно до Закону України «Про екологічну експертизу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Отже, використання ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» в діяльності, яка становить підвищену екологічну небезпеку, однокамерних високовакуумних печей типу 2.0-VPT-4022/552HVS без отримання висновку державної екологічної експертизи (позитивного або негативного) є порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та статті 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Згідно з пунктом 1.4. Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.95 №7 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Інструкція №7), інвентаризація включає в себе характеристику технології, газоочисних установок з точки зору утворення і відведення забруднюючих речовин, визначення параметрів стаціонарних джерел викидів, а також характеристику неорганізованих джерел.

Пунктом 1.8. Інструкції №7 визначено, що у випадку зміни параметрів джерел викидів, зареєстрованих у звіті по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, підприємство, при необхідності, проводить інвентаризацію викидів в повному обсязі або вибірково.

У пункті 1.14 Інструкції №7 надано визначення таким термінам:

- «Викид речовини» - надходження речовини в атмосферу від джерел забруднення;

- «Інвентаризація викидів» - систематизація інформації про розміщення джерел забруднення атмосфери на території, види і кількісний склад забруднюючих речовин, що викидаються у атмосферне повітря;

- «Джерело забруднення атмосфери» - об'єкт, з якого поширюється забруднююча речовина;

- «Стаціонарне джерело забруднення атмосфери» - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу;

- «Організований викид» - викид який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби, аераційні ліхтарі та інші споруди;

- «Неорганізований викид» - викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами.

Пунктом 2 Інструкції №7 передбачено, що звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві повинен мати такий розділ як «Характеристика джерел утворення забруднюючих речовин», який надається по технологічному обладнанню, техпроцесу або його етапу:

2.4. Характеристика джерел утворення забруднюючих речовин.

2.4.1 Характеристика технології виробництва та технологічного обладнання, опис продукції, яка випускається підприємством, основна сировина, що використовується, її хімічний склад по ГОСТу або аналізу заводської лабораторії (дані повинні бути пов'язані з балансовою схемою матеріальних потоків), кількість витраченого основного і резервного палива, його якісні характеристики. При цьому необхідно враховувати наявність у газах, що відходять, забруднюючих речовин, які утворюються в ході ведення технологічного процесу.

Визначення забруднюючих речовин, їх кількісних та якісних характеристик надається в додатку N 2.

2.4.2. Характеристика джерел утворення надається по технологічному обладнанню, техпроцесу або його етапу.

Тобто, до отримання ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» висновку державної екологічної експертизи на однокамерні високовакуумні печі типу 2.0-VPT-4022/552HVS, не можна стверджувати, що на підприємстві проведена інвентаризація забруднюючих речовин в атмосферне повітря з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів.

Поряд із цим, щодо місць зберігання ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» токсичних хімічних речовин (H2SO4, та NaOH), суд звертає увагу на таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що використання хімічних речовин у ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» здійснюється відповідно до Технологічного регламенту постачання, розвантаження та використання хімічних речовин, затвердженого 07.10.2015 (далі - Технологічний регламент), відповідно до пункту 1.2 якого поставка хімічних речовин на підприємство здійснюється Постачальником у герметичній тарі автомобільним транспортом.

У пункті 1.3 Технологічного регламенту визначені види тари поліетиленові бочки ємністю 50 л та 200 л, які оснащені двома захисними кришками із замком під спеціальний ключ, що забезпечує повну герметичність до її відкриття, а також поліетиленові мішки на дерев'яному піддоні вагою 1 т - NaOH в сухому вигляді (каустична сода), кожний з яких виконаний з щільного герметично запаяного поліетилену, що забезпечує повну герметичність до його відкриття.

Згідно з пунктом 1.4 Технологічного регламенту заказ необхідного об'єму хімічних речовин здійснюється з урахуванням одночасного і одноразового використання у виробничому процесі відповідно до об'єму продукції, що обробляється.

Пунктом 1.6 Технологічного регламенту передбачено, що зберігання хімічних речовин та території підприємства забороняється.

Проте, відповідно до пункту 3.3. Технологічного регламенту тара встановлюється поряд з травильною ванною. Місце встановлення повинно бути заздалегідь розчищено від сторонніх предметів.

При цьому, згідно зі звітом з інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», розробленого 03.11.2015 ПрАТ «ВТП «Укренергочормет» та затвердженого ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» 04.11.2015, зазначено: «Хімічні матеріали, які використовуються в технологічному процесі: сірчана кислота, фтористоводнева кислота, азотна кислота, їдкий натр, мають сертифікати якості та санітарно-гігієнічні висновки. На сірчану кислоту є ліцензія на діяльність з прекурсорами. Хімічні матеріали надходять на підприємство в тарі виробника, розвантажуються за допомогою крана, до складання травильних ванн зберігаються в спеціально обладнаному місці в травильній дільниці. Хімічна обробка труб проводиться в азотно-плавиковій ванні, азотно-кислій ванні, і сірчано-кислій ванні. Щотижня проводиться хім. аналіз ванн. При незадовільних показниках травильні ванни або коригуються або зливаються».

Також, відповідно до Технологічної інструкції ТИ ВТУ 20-40-2016 «Складання та коригування травильних розчинів», затвердженої ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» 29.06.2016, передбачено, що «в разі невідповідності за складом чи зниження роботоздатності розчин піддавати коригуванню по робочому (фактичному) рівню ванни».

Тобто, вищенаведене свідчить, що для використання у виробничому процесі ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» можуть зберігатись хімічні речовини (H2SO4, та NaOH) в спеціально обладнаному місці в травильній дільниці.

Відповідачем у ході судового розгляду також зазначено, що згідно з повідомленням про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки на підприємстві ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» може зберігатись: кислота сірчана - 1 т., натрій гідроксид - 1 т. Згідно даних підприємства обсяг зберігання складає: натрій гідроксид: станом на 01.01.14 - 11 480 кг, 01.01.15 - 975 кг; кислота сірчана станом на 01.01.15 - 629 кг, 01.01.17 - 980 кг. Крім цього, в повідомленні про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за підписом начальника відділу промислової безпеки підприємства та затвердженого директором ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» було вказано: «Умови приймання і зберігання сировини: кислоти доставляються на філію автотранспортом у поліетиленових бочках по 50 кг. Умови зберігання та відвантаження продукції: кислоти зберігаються у спеціально відведеному місці у травильній дільниці на майданчику з твердим покриттям.».

Поряд із цим, Позивач у ході судового розгляду посилався на те, що на підставі наказу ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» від 31.12.2015 №751 «Про облікову політику підприємства» залишки сірчаної кислоти та гідроксиду натрію, які були надані Відповідачу під час перевірки, за річні періоди з 2014 по 2017 роки (на 01 січня року наступного за звітним), є такими, що фактично знаходились в технологічному обладнанні (травильних ваннах у якості розчину), але ще не були списані, були віднесені ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» до рахунку 39 «витрати майбутній періодів».

Проте, пунктом 2.6.8 зазначеного наказу ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» передбачено, що до «витрат майбутніх періодів» необхідно відносити, в тому числі витрати по хімікатам, пов'язані з складанням та коригування травильних розчинів.

Отже, аргументи Позивача щодо включення до рахунку 39 «витрати майбутній періодів» виключно залишків сірчаної кислоти та гідроксиду натрію, які знаходились в технологічному обладнанні, спростовуються положеннями пункту 2.6.8 наказу ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» від 31.12.2015 №751.

Таким чином, факт наявності та використання місць зберігання хімічних речовин на підприємстві підтверджується вищенаведеними документами підприємства.

Згідно з даною «Карти даних небезпечного фактора. Кислота сірчана» сірчана кислота утворює аерозолі. Токсичність: продукт небезпечний при вдиханні аерозолю. Має канцерогенну дію у людини (виробничий вплив аерозолів та парів кислоти викликає у людини рак верхніх дихальних шляхів). Встановлено 2 клас небезпеки в атмосферному повітрі. Властива трансформація в навколишньому середовищі (продукт трансформації -оксиди сірки).

Отже, суд приходить до висновку про порушення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність пунктів 2, 3, 5, 7 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 04.12.2017 №4-8641-10-3.

Крім того, в акті перевірки було зазначено, що на підприємстві проведена в 2014 році інвентаризація промислових та побутових відходів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА».

В ході обстеження підприємства та за аналізом документів контролюючим органом було встановлено, що на підприємстві утворюються слідуючи види відходів, які не обліковані в матеріалах інвентаризації відходів, а саме: відходи діяльності лабораторії; відходи одержані в процесі зварювання. Норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено.

В зв'язку з вищезазначеним, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області прийшла до висновку, що матеріали Звіту інвентаризації джерел утворення відходів і розробка їх нормативів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», підлягають коригуванню з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, таким чином Пзув підлягає перерахунку.

Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження відходами відсутній. Облік відходів за формою 1-ВТ складається не в повному обсязі (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), моніторинг місць утворення, зберігання відходів не здійснюється, статистичну звітність за формою 1 відходи (річна) складаються не в повному обсязі, технічні паспорти відходів складені не на всі види відходів, що утворюються на підприємстві (без врахування відходів не облікованих у матеріалах інвентаризації), реєстрові картки об'єктів утворення відходів складається не в повному обсязі. Крім того підприємством не забезпечено подання щорічної інформації згідно п.15 постанови КМУ від 31.08.98 № 1360, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр.

Договори на передачу відходів, що утворюються на підприємстві та акти виконаних робіт, надані не на всі види відходів, інформація щодо остаточних місць видалення (утилізації) відходів в тому числі небезпечних надано не в повному обсязі, інформація щодо вчасної передачі відходів, відсутня.

Підприємством не забезпечено приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари в яких знаходиться продукція підприємства, не укладено угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію.

На розгляд контролюючому органу наданий Договір від 17.10.17 обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів на перевезення азотної кислоти. Документи щодо транспортування сірчаної кислоти на розгляд не надані.

Відповідно до результатів ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки в звіті по формі ОПН-1 не враховані небезпечні відходи, які зберігаються та утворюються на підприємстві, та складається не достовірно.

З огляду на вищевикладене, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області зроблені висновки про порушення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» вимог статей 7, 17, 26, 29, 31, 32, 33 Закону України «Про відходи», постанови КМУ від 31.08.98 №1360, статей 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та статей 52, 55, 66 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища».

У статті 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 №187/98-ВР (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №187/98-ВР) надано визначення таким поняттям:

- «відходи» - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;

- «виробник відходів» - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів;

- «поводження з відходами» - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;

- «збирання відходів» - діяльність, пов'язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення;

- «зберігання відходів» - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення);

- «утилізація відходів» - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;

- «видалення відходів» - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації.

Згідно з положеннями статті 7 Закону №187/98-ВР у сфері поводження з відходами встановлюються такі нормативи:

- граничні показники утворення відходів у технологічних процесах;

- питомі показники утворення відходів, використання та втрат сировини у технологічних процесах;

- інші нормативи, передбачені законодавством.

Нормативи у сфері поводження з відходами розробляються

відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

У статті 17 Закону №187/98-ВР визначені обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами. Так, суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані:

а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;

б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;

в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та

епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;

г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;

д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;

е) брати участь у будівництві об'єктів поводження з відходами;

є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;

ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;

з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах;

и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів;

і) своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів;

ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;

й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;

к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами;

л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України;

м) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами;

н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів;

о) мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами;

п) передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари;

р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування;

с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000;

т) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Суб'єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Відповідно до статті 26 Закону №187/98-ВР державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону.

Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

За положеннями статті 29 Закону №187/98-ВР з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.

Моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів є складовою єдиної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища.

Статтею 31 Закону №187/98-ВР визначено, що з метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та стимулювання впровадження маловідходних технологій Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади в межах своєї компетенції здійснюють:

а) розроблення та впровадження науково обгрунтованих нормативів утворення відходів на одиницю продукції (сировини та енергії), виконання робіт і надання послуг, що регламентують їх кількісний та якісний склад, відповідно до передових технологічних досягнень;

б) періодичний перегляд встановлених нормативів утворення відходів, спрямований на зменшення їх обсягів, з урахуванням передового вітчизняного і зарубіжного досвіду та економічних можливостей;

г) розроблення та впровадження системи поводження з пакувальними матеріалами і тарою; системи збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив); системи збирання, заготівлі та утилізації зношених шин, резинотехнічних виробів та відходів резинотехнічного виробництва; системи заготівлі та утилізації непридатних до використання транспортних засобів; системи збирання та утилізації електричного та електронного обладнання; системи збирання, видалення, знешкодження, утилізації відходів, що утворюються у процесі медичного обслуговування, ветеринарної практики, пов'язаних з ними дослідних робіт;

д) розроблення загальних вимог щодо поводження з побутовими відходами;

е) розроблення системи інформаційного, науково-методичного забезпечення виробників відходів відомостями про технологічні та інші можливості зменшення обсягів утворення та утилізації відходів;

Згідно з положеннями стаття 32 Закону №187/98-ВР з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється:

а) провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону;

б) використовувати результати наукових досліджень, впроваджувати в практику винаходи, застосовувати нову техніку, імпортне устаткування, технології та системи, якщо вони не передбачають запобігання чи мінімізацію обсягів утворення відходів на всіх стадіях технологічного процесу, їх утилізацію та безпечне

видалення;

в) визначати місця розміщення підприємств, установок, полігонів, комплексів, сховищ та інших об'єктів поводження з відходами, проектувати та будувати регіональні і міжрегіональні комплекси оброблення, знешкодження, утилізації та видалення відходів, якщо вони не відповідають екологічним та санітарно-гігієнічним вимогам;

г) приймати рішення про розміщення і розвиток міст та інших населених пунктів без визначення технічних та інших заходів щодо створення умов для утилізації чи видалення побутових відходів;

д) вводити в дію нові і реконструйовані підприємства та інші об'єкти, не забезпечені устаткуванням і технологіями для безпечного поводження з відходами, та в разі відсутності даних, необхідних для оцінки їх впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини, згідно з установленим порядком;

е) передавати чи продавати небезпечні відходи громадянам, підприємствам, установам та організаціям, якщо вони не забезпечують утилізації чи видалення цих відходів екологічно безпечним способом;

є) залучати дітей і підлітків до організованого збирання відходів (як вторинної сировини), небезпечних для здоров'я;

ж) порушувати строки переробки відходів, ввезених в Україну відповідно до встановлених квотами умов;

з) порушувати встановлені квоти на ввезення в Україну відходів як вторинної сировини;

и) ввезення в Україну, за винятком транзитного перевезення, будь-яких відходів з метою їх зберігання чи видалення;

і) з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Законодавством України можуть передбачатися й інші спеціальні заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.

Статтею 33 Закону №187/98-ВР передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 №1390 затверджений Порядок ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, який визначає правила ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (далі - Порядок №1390).

Відповідно до статті 52 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.

При створенні нових хімічних препаратів і речовин, інших потенційно небезпечних для навколишнього природного середовища субстанцій повинні розроблятися та затверджуватися у встановленому законодавством порядку допустимі рівні вмісту цих речовин у об'єктах навколишнього природного середовища та продуктах харчування, методи визначення їх залишкової кількості та утилізації після використання.

Вміст природних та штучних домішок, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища або здоров'я людей, у таких препаратах, а також сировині, що використовується для їх виробництва, не повинен перевищувати допустимих рівнів, встановлених відповідно до законодавства.

Екологічні вимоги при виробництві, зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших небезпечних для навколишнього природного середовища і здоров'я людей речовин, віднесення хімічних речовин до категорії токсичних та їх класифікація за ступенем небезпечності визначаються нормативними документами на підставі висновку державної екологічної експертизи і погоджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні, регламенти їх застосування, а також щорічні доповнення до нього визначаються в установленому законодавством порядку.

Згідно зі статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

За положеннями статті 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні й експлуатації господарських та інших об'єктів, діяльність яких може шкідливо впливати на навколишнє природне середовище, розробляються і здійснюються заходи щодо запобігання аваріям, а також ліквідації їх шкідливих екологічних наслідків.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з промислової безпеки, і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, спільно з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, систематично проводять перевірки стану екологічно небезпечних об'єктів та виконання відповідних заходів і вимог щодо їх безпечної експлуатації.

Перелік екологічно небезпечних об'єктів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

У разі аварії, що спричинила забруднення навколишнього природного середовища, підприємства, установи, організації зобов'язані негайно приступити до ліквідації її наслідків. Одночасно посадові особи або власники підприємств, керівники установ і організацій зобов'язані повідомляти про аварію і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, відповідній обласній, Київській, Севастопольській міській державній адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та населенню.

В ході розгляду справи судом встановлено, що на підприємстві проведена в 2014 році інвентаризація промислових та побутових відходів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА».

При цьому, контролюючий орган під час проведення перевірки в ході обстеження підприємства та за аналізом документів встановив, що на підприємстві експлуатується дослідницька лабораторія, яка проводить хімічні дослідження, внаслідок чого утворюються відходи діяльності лабораторії. Також підприємством здійснюються зварювальні роботи, внаслідок чого утворюються відходи одержані в процесі зварювання.

Згідно з Державним класифікатором України «Класифікатор відходів ДК005-96» затвердженого наказом Держстандарту України від 29.02.1996 № 89, дані види відходів про класифіковані за кодами 2820.2.1.20 - «Відходи, одержані у процесах зварювання»; 7760.3.1 - «Продукти хімічні неорганічні (у т. ч. лабораторні), н. в. і. у., некондиційні» (Відходи діяльності лабораторії).

Матеріалами справи підтверджено, що зазначені види відходів, не обліковані в матеріалах інвентаризації відходів підприємства за визначеними кодами згідно класифікатору відходів, що передбачено відходи діяльності лабораторії; відходи одержані в процесі зварювання.

Норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено. В зв'язку з вищевикладеним, суд зазначає, що контролюючий орган правомірно дійшов висновку, що матеріали Звіту інвентаризації джерел утворення відходів і розробка їх нормативів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» підлягають коригуванню з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, тобто Пзув підлягає перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 №2034 затверджений Порядок ведення державного обліку та паспортизації відходів, який встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними (далі - Порядок №2034).

У Порядку №2034терміни вживаються у такому значенні:

- державний облік відходів - єдина державна система збирання, узагальнення, всебічного аналізу та зберігання відомостей про відходи під час їх утворення та здійснення операцій поводження з ними;

- первинний облік відходів - реєстрація у формах первинних облікових документів (картки, журнали, анкети) відомостей про відходи під час їх утворення на підприємстві та здійснення операцій поводження з ними;

- інвентаризація відходів - комплекс разових організаційно-технічних заходів з виявлення, ідентифікації, опису і реєстрації відходів, обліку обсягів їх утворення, утилізації та видалення, а також виявлення і обстеження місць утворення відходів і об'єктів поводження з ними;

- ідентифікація відходів - віднесення відходів до певних категорій та класифікаційних груп, виходячи з їх походження, складу, стану, небезпеки для довкілля, здоров'я людини, технологічних можливостей утилізації, знешкодження.

Порядком №2034 передбачено, що Державна статистична звітність про відходи ведеться за встановленими уніфікованими формами відповідно до державного класифікатора ДК 010-98 «Класифікатор управлінської документації», ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатурою відходів (пункт 5).

Відповідно до пункту 6 Порядку №2034 номенклатура відходів, за якою ведеться державний статистичний облік відходів, розроблюється Мінприроди відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів» і затверджується Держстатом.

Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатури відходів. Контроль за веденням підприємствами первинного обліку відходів та за їх паспортизацією здійснюється Держекоінспекцією та її територіальними органами (пункт 9 Порядка №2034).

Згідно з Порядком №1390 реєстрові карти, які містять інформацію про розміщення, технічні та екологічні характеристики ОУВ та ООУВ, кількісні та якісні характеристики відходів, що утворюються, обробляються та утилізуються, та інформацію про поводження з ними, складаються відповідно до Інструкції про зміст і складання реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, яка затверджується Мінприроди з використанням ідентифікації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів». Контроль за повнотою обліку та якістю ведення реєстру покладається на територіальні органи Держекоінспекції (пункт 10).

Аргументи позивача щодо правомірності віднесення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» «відходів, одержаних у процесах зварювання» до відходів «брухт металів чорних» не узгоджуються з положеннями Класифікатору відходів ДК005-96, затвердженого наказом Держстандарту України від 29.02.1996 № 89.

Крім того, позивачем обліковані відходи лабораторії, зокрема, відходи сорбентів (7730.3.1.04), відходи епоксидно-бакелітових пресовок (7710.3.1.05), бій скловиробів (скла лабораторного) (7730.3.1.03), тиглі графітові відпрацьовані (2910.1.0.22), відходи промащеного ганчір'я, проте відповідно до Класифікатора відходів ДК005-96, затвердженого наказом Держстандарту України від 29.02.1996 № 89, відходи діяльності лабораторії мають бути віднесені до класифікаційного угруповання 776 «Відходи, які містять продукти хімічні неорганічні інші (у т.ч. лабораторні), н. в. і. у.».

Таким чином, Відходи, одержані у процесах зварювання (код 2820.2.1.20) та Відходи діяльності лабораторії (Продукти хімічні неорганічні (у т. ч. лабораторні), н. в. і. у., некондиційні) (код 7760.3.1), не обліковані в матеріалах інвентаризації відходів підприємства за визначеними кодами згідно класифікатору відходів, що передбачено Порядком ведення державного обліку та паспортизації відходів. Норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено. В зв'язку з вищезазначеним, матеріали Звіту інвентаризації джерел утворення відходів і розробка їх нормативів ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», підлягають коригуванню з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, таким чином Пзув підлягає перерахунку.

Вищенаведене свідчить про порушення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» вимог статей 7, 17 Закону України «Про відходи».

Таким чином, облік відходів за формою 1-ВТ складається ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» не в повному обсязі (без врахування відходів: відходи, одержані у процесах зварювання (код 2820.2.1.20) та відходи діяльності лабораторії (Продукти хімічні неорганічні (у т. ч. лабораторні), н. в. і. у., некондиційні) (код 7760.3.1), моніторинг місць утворення, зберігання відходів не здійснюється, статистичну звітність за формою 1 відходи (річна) складається не в повному обсязі, технічні паспорти відходів складені не на всі види відходів, що утворюються на підприємстві (без врахування відходів, одержані у процесах зварювання (код 2820.2.1.20) та відходів діяльності лабораторії (Продукти хімічні неорганічні (у т. ч. лабораторні), н. в. і. у., некондиційні) (код 7760.3.1), реєстрові картки об'єктів утворення відходів складається відповідно не в повному обсязі. До того ж, підприємством не забезпечено подання щорічної інформації згідно пунктом 15 Порядку №1360, що передбачено для внесення в реєстрову карту та реєстр.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність пунктів 13, 14, 15, 16, 17, 18, 23 припису від 04.12.2017 № 4-8641-10-3.

Крім цього, контролюючим органом в акті перевірки було зазначено, що в частині водокористування та водовідведення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» є вторинним водокористувачем. Централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється на підставі договору на послуги водопостачання та водовідведення. Вода на підприємстві використовується на виробничі та господарсько-побутові потреби. У процесі виробництва свіжа технічна вода використовується для охолодження конструкцій нагрівальних та термічних печей, прокатних станів, виготовлення розчинів для хімічної обробки, промивки труб. Для роботи приборів контролю якості трубної продукції використовується вода питної якості.

Джерелом технічного та питного водопостачання підприємства являються мережі ПрАТ «Енергоресурси». Договір на постачання технічної води від 29.12.15 № 7401 ТВ, термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою №4 від 30.12.16). Договір на постачання питної води від 25.12.15 № 7323 ПВ, термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 4 від 30.12.16).

Договір на приймання та транспортування господарсько-побутових вод № 2013/К від 03.01.13 укладений з ТОВ «ВО «Оскар», термін дії до 31.12.14 (подовжений додатковою угодою № 12 від 31.12.16).

Договір про надання послуг з транспортування господарсько-побутових стічних вод № 7642 ГПС від 01.06.16 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 2 від 30.12.16), Договір на послуги з централізованого водовідведення (господарсько-побутових стічних вод) № 2053 від 01.05.16 укладений з КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» НМР, термін дії до 31.12.17 (подовжений додатковою угодою № 5 від 30.12.16), Договір про надання послуг з прийому і очищення промивних стічних вод № 7402 ПС від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 2 від 30.12.16), Договір про надання послуг з прийому, транспортуванню і очищенню промислових і зливових стічних вод № 7400 ПСВ від 29.12.15 укладений з ПрАТ «Енергоресурси», термін дії до 31.12.17 (продовжений додатковою угодою № 3 від 30.12.16), акти виконаних робіт до вказаних договорів на розгляд не надано.

Згідно розрахунку індивідуальних балансових норм водопостачання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» передбачена норма водопостачання в об'ємі 1155552,4 м3/рік. Обсяг водоспоживання згідно договору на водопостачання № 7401 ТВ складає 76 739 м3/рік та договору №7323 ПВ складає 45 775 м3/рік, що в 9,43 рази менше встановленої норми (норми водокористування). Згідно даних звіту про водокористування 2 ТП-водгосп фактичний обсяг водоспоживання за 2016 рік становить 80 400 м3/рік.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області дійшла висновку, що норми водоспоживання та водовідведення підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» за обсягами водоспоживання не відповідає фактичному стану підприємства.

Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів листом від 17.01.2017 №ВР/190 погоджено розрахункову потребу у воді на 2017 рік в обсязі: питна вода - 141,864 тис.м3, технічна вода - 93,864 тис.м3, статистична звітність по формі 2-ТП (водгосп) складається не достовірно без врахування об'єму води у системах оборотного водопостачання. Облік споживання води здійснюється за допомогою лічильників, документи повірки лічильників, не надано, журнали первинної облікової документацій-водопостачання та водовідведення кількості води, та журнали якості стічних вод, що скидаються, на розгляд не надані.

Підприємство здійснює діяльність із транспортування, зберігання та використання токсичних хімічних речовин. Моніторинг стану підземних горизонтів, та грунтів не ведеться. Локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних горизонтів відсутні, заходи щодо запобігання забрудненню земель стічними водами, контроль кількості та якості стічних вод (зливових) не запроваджені в повному обсязі. Крім того, вплив проммайданчиків підприємства на підземні горизонти зумовлено тим, що території промділянок не в повному обсязі обладнані зливовою каналізацією, зливові стоки з частини територій підприємства і крівель виробничих корпусів відводяться по рельєфу місцевості. Одночасно з тим, промділянки розташовані в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища (джерела викидів, місця зберігання відходів, рух транспорту, перевезення, розвантаження небезпечних хімічних речовин тощо). Зазначені факти свідчать про можливий негативний вплив промділянок на стан вод, не вжиття достатніх заходів з охорони вод на підприємстві та не запровадження достатніх заходів із запобігання забруднення водних об'єктів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено.

Матеріали контролю якості стічних вод на підприємстві відсутні. На підприємстві утворюються стічні води, які потребують очищення у кількості 61309,6 м3/рік у тому числі 11307,6 м3/рік стічних вод травильного відділення. Локальні очисні споруди відсутні, контроль кількості та якості стічних вод не запроваджено.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області прийшла до висновку, що підприємством не вживаються достатні заходи з охорони вод.

Вищенаведене, на думку контролюючого органу, свідчить про порушення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» вимог статей 20-2, 24, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статей 42, 44, 95 101, 105 Водного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» та статі 164 Земельного кодексу України.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлені екологічні вимоги до розміщення, проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію та експлуатації підприємств, споруд та інших об'єктів.

Так, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.

Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

У статті 1 Водного кодексу України (тут і далі - в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) надано визначення таким термінам:

- «використання води» - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб;

- «вода стічна» - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів;

- «водокористування» - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Відповідно до статті 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.

Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їхні системи на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Вторинні водокористувачі здійснюють скидання стічних вод у водні об'єкти на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Забір та використання води із каналів, водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів здійснюються на підставі дозволу на спеціальне водокористування та договору про водопостачання (поставку води), укладеного з підприємствами та організаціями, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони. Перелік підприємств та організацій, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони, затверджується Кабінетом Міністрів України.

За положеннями статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані:

1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;

2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;

3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;

4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;

5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;

6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;

8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;

9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;

11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;

12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;

13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Статтею 95 Водного кодексу України визначено, що усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди водам (водним об'єктам), може бути припинена за рішенням суду.

В силу статті 101 Водного кодексу України власники засобів водного транспорту, трубопроводів, плавучих та інших споруд на водних об'єктах, а також інші юридичні та фізичні особи зобов'язані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат мастила, пального, хімічних, нафтових та інших забруднюючих речовин.

Згідно зі статтею 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

У разі розкриття водоносних горизонтів з підземною водою питної якості особи, які проводять бурові, гірничі та інші роботи, пов'язані з пошуками, розвідкою, експлуатацією родовищ корисних копалин, повинні повідомити про це у встановленому порядку обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, для вжиття заходів щодо охорони підземних вод від вичерпання і забруднення.

Всі свердловини на воду, не придатні для експлуатації, покинуті спостережні та пошукові свердловини на всі види корисних копалин, а також вертикальні й інші гірничо-пошукові та експлуатаційні гірничі виробки і покинуті криниці повинні бути затампоновані чи ліквідовані.

Ліквідацію пошукових виробок та ліквідаційний тампонаж пошукових свердловин будь-якого призначення здійснюють організації, які виконують пошукові роботи, а непридатних і покинутих експлуатаційних та спостережних свердловин і виробок - організації, на балансі яких вони знаходяться.

У разі неможливості встановити власника покинутих свердловин і виробок їх ліквідація здійснюється за рішенням місцевих рад центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Якщо експлуатація самовиливних свердловин є можливою, то вони оснащуються регулюючими пристроями.

У разі вичерпання запасів підземних вод, а також у разі забруднення підземних вод встановлюються причини, з яких це сталося, і за пропозиціями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, за рахунок винних осіб здійснюються заходи щодо їх відтворення.

За положеннями статті 35 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 №962-IV (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

- дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та

органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;

- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до статті 164 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) охорона земель включає: а) обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; б) захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб; в) захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; г) збереження природних водно-болотних угідь; ґ) попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів; д) консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь. Порядок охорони земель встановлюється законом.

Судом встановлено, що ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» є вторинним водокористувачем, тобто здійснює передачу стічних вод на очистку через приєднані мережі на підставі укладених договорів з Первинним водокористувачем.

На підприємстві Позивача утворюються та передаються на очистку господарсько-побутові, промислові, промивні та зливові стічні води.

Територія підприємства Позивача у повному обсязі обладнана системою зливової каналізації, згідно затвердженої на підприємстві ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» схемою зливової каналізації від 01.03.2016 року, що виключає можливість відведення зливових вод по рельєфу місцевості та забруднення водних об'єктів стічними водами, що відводяться з території підприємства Позивача.

На підтвердження факту належного виконання вимог законодавства стосовно збирання, очищення та відведення стічних вод з території підприємства, Позивачем до матеріалів справи були надані наступні договори: про надання послуг з транспортування госпобутових стічних вод №7642 ГПС від 01.06.2016 р., укладений з ПрАТ «Енергоресурси»; на послуги з централізованого водовідведення №2053 від 01.05.2016 р., укладений з КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» НРМ; про надання послуг з прийому і очищення промивних стічних вод №7402 ПС від 29.12.2015 р., украдений з ПрАТ «Енергоресурси»; про надання послуг з приймання, транспортування і очищення промислових і зливових стічних вод №7400 ПСВ від 29.12.2015 р., укладений з ПрАТ «Енергоресурси» з додатковими угодами, актами виконаних робіт (рахунками на оплату) до зазначених договорів, а також схеми системи зливної каналізації підприємсва.

Відповідно до частини статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Отже, при укладанні договорів з Первинними водокористувачами ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» діяло на підставі наведених положень Цивільного кодексу України.

Згідно з пунктами 1.10, 4.9 Порядку ведення державного обліку водокористування, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №78 від 16.03.2015 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.04.2015 за №382/26827 (далі - Порядок №78) водокористувачі, які здійснюють передачу води іншим водокористувачам та/або прийом зворотних (стічних) вод від інших водокористувачів, щороку до 01 лютого при поданні Звіту надають перелік таких водокористувачів з інформацією щодо об'ємів води, врахованих у договорах на водопостачання (поставку води) і водовідведення. Вторинні водокористувачі, які здійснюють спеціальне водокористування без оформлення відповідних дозволів, у графі 14 таблиці 1 звіту за формою № 2ТП-водгосп (річна) зазначають об'єми води, які узгоджені з Держводагентством при укладанні договорів на поставку води з первинними водокористувачами (ліміт використання води для вторинних водокористувачів).

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» на виконання наведеної норми у звіті про використання води за 2016 рік форми № 2ТП-водгосп (наданому до Дніпропетровського обласного управління водних ресурсів 17.01.2017 за вхід.№213) було зазначено об'єми води, які узгоджені з Держводагентством при укладанні договорів на поставку води з первинними водокористувачами (ліміт використання води для вторинних водокористувачів).

Таким чином, ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» забезпечує повне збирання і водовідведення всіх видів стічних вод, які утворюються на території підприємства, відповідно до вимог чинного законодавства, що не спростовано Відповідачем у ході судового розгляду.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено, що Позивач не забезпечує збирання, очищення та відведення стічних вод з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства, не забезпечує здійснення достатніх заходів щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, у зв'язку з чим пункти 8 та 11 припису від 04.12.2017 №4-8641-10-3 є протиправними та підлягають скасуванню.

Водночас, згідно зі статтею 40 Водного кодексу України для оцінки та забезпечення раціонального використання води в галузях економіки встановлюються технологічні нормативи використання води. Технологічні нормативи використання води розробляються та затверджуються відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Індивідуальні балансові норми водоспоживання та водовідведення ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» були розроблені і узгоджені Обласним управлінням водних ресурсів у 2016 році з урахуванням планованого обсягу виробництва - 510,045 тон трубної продукції. Згідно індивідуальних балансових норм водоспоживання та водовідведення питома норма водоспоживання свіжої води на 1 тонну продукції становить - 279,7316 м3.

Позивач у ході судового розгляду надані пояснення, що фактичний обсяг виробництва Позивача за звітний період 2016 року склав 398,916 тон трубної продукції. При перерахунку фактичного обсягу виробництва (398,916 тон) на питомі норми (279,7316 м3), розрахункова кількість води має становити 111 589 м3/ рік, фактичне споживання свіжої води за 2016 рік склало - 80 400 м3/рік, що на 27,9% менше розрахункового. У зв'язку зі зменшенням фактичного обсягу виробництва, дане відхилення розрахункових і фактичних обсягів споживання свіжої води аргументується мінімальною завантаженістю обладнання термічного відділення, які згідно сумарних обсягів і норм водоспоживання та водовідведення є найбільшими споживачами свіжої води на технологічні потреби.

При цьому, суд звертає увагу, що показник наведений в акті перевірки 1 155 552,4 м3/рік не є нормою водоспоживання, а є розрахунковим показником водоспоживання на технологічні потреби згідно з Індивідуальними балансовими нормами водопостачання та водовідведення, узгоджених заступником начальника обласного управління водних ресурсів О.В. Чехун 25.03.2016 висн. №707.

Контролюючим органом не було вказано в акті перевірки, що в 1 155 552,4 м3/рік входить вода зворотних циклів - 1 065 947,6 м3/рік, яка не потребує заміни, а потребує лише добору свіжої води в об'ємі 0,2%-2,5% від об'єму циркулюючої в зворотних циклах води. Об'єми водовідведення корелюються з об'ємами водоспоживання.

Відповідачем під час розгляду справи не доведено, що проводився аналіз дотримання ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» встановлених в Індивідуальних балансових нормах нормативів (витрати води на тону виготовленої продукції).

Отже, аргументи Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, що ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» у 2016 році водоспоживання занижено в 9,43 рази не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду та були спростовані наданими позивачем доказами.

Згідно з пунктом 3.12.9 Методичних вказівок по розробці норм та нормативів водоспоживання та водовідведення з урахуванням якості споживаної та відведеної води у промисловості, затверджені наказом Держплану СРСР від 19 грудня 1977 року №113, індивідуальні балансові норми водоспоживання та водовідведення повинні переглядатися та затверджуватися кожні п'ять років.

На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що у Позивача відсутні підстави для перегляду індивідуальних балансових норм водоспоживання та водовідведення у 2018 році.

Отже, Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено, що норми водоспоживання та водовідведення на підприємстві Позивача за обсягом водоспоживання не відповідають фактичному стану підприємства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що пункт 9 припису від 04.12.2017 №4-8641-10-3 є протиправним та підлягає скасуванню.

В той же час, згідно статті 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах.

Оскільки Позивач є вторинним водокористувачем, то здійснює передачу стічних вод на очистку через приєднані мережі на підставі укладених договорів з Первинним водокористувачем.

Згідно підпункту д) пункту 2.2. договору №2053 від 01.05.2016 р., укладеного між Позивачем і КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (Виконавець), ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» зобов'язане один раз у квартал надавати Виконавцю інформацію про об'єми та якісний склад скинутих стічних вод через кожне (зафіксоване додатком №4,5) місце відбору контрольних проб (контрольний колодязь).

Згідно з підпунктом 5.6.5 пункту 5.6. договору №7400 ПСВ про надання послуг з приймання, транспортування і очищення промислових і зливових стічних вод від 29.12.2015, укладеного між ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» (Замовник) і ПрАТ «Енергоресурси» (Виконавець), Замовник зобов'язаний здійснювати контроль якості стічних вод і видавати Виконавцеві результати лабораторних досліджень в контрольних точках (колодязях), які проведені лабораторією, атестованою у відповідній галузі.

Позивач, дотримуючись умов укладених договорів та вимог чинного законодавства, систематично, проводить контроль якості стічних вод, на підставі договорів від 06.02.2017 р. №12/7 та від 06.02.2017 р. №13/7, із спеціалізованою організацією, а саме: Дніпропетровське обласне управління водних ресурсів та, результати контролю надає первинним водокористувачам при передачі стічних вод на очистку згідно договірних умов.

Періодичність систематичного контролю та перелік контрольованих інгредієнтів встановлюються первинними водокористувачами та ці умови викладаються у договорах із Позивачем.

Облік кількості стічних вод проводиться ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» згідно з порядком, встановленим первинними водокористувачами і викладені у договорах з водовідведення.

З огляду на вищевикладене, оскільки Відповідачем не доведено, що Позивач не контролює якість та кількість стічних вод на підприємстві, суд приходить до висновку, що пункт 10 припису від 04.12.2017 №4-8641-10-3 є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, згідно з статтею 1 Водного кодексу України підземними водами є води, що знаходяться нижче рівня земної поверхні в товщах гірських порід верхньої частини земної кори в усіх фізичних станах.

Згідно статті 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

Відповідачем не доведено, що на території ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» джерела, які можуть негативно впливати на стан підземних вод, зокрема, підземні ємності для зберігання відходів чи інших небезпечних речовин накопичувачі промислових та побутових стоків тощо.

Позивачем під час розгляду справи надані пояснення, що рух службового автотранспорту здійснюється тільки по дорогам з твердим покриттям, стоянка автотранспорту здійснюється на спеціально відведених бетонованих майданчиках.

Вся територія підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА», в тому числі дороги з твердим покриттям, обладнані системою зливової каналізації, що виключає потенційне забруднення підземних вод, що підтверджується відповідними доказами, які надані до матеріалів справи.

Крім цього, для виключення можливості забруднення підземних вод та виконання норм діючого законодавства України, ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» відповідно до договору від 03.10.2011 року №031011, укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю «НВП «ЕСМ» (ліцензія АР №514025), виконано інженерно-геологічні вишукування. Згідно із звітом про інженерно-геологічні вишукування по ТВЦ пролетів: Ж-Е; Е-Д в осях 35А-13А, Г-Д в осях 17А-29А в м. Нікополі Дніпропетровської області 2012 року, пробурені чотири свердловини глибиною 14-17 метрів кожна. Ґрунтові води до голубини 17,0 м не виявлені, що виключає можливість негативного впливу діяльності підприємства ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» на їх стан та відповідно необхідність обладнання спостережувальних свердловин на території Позивача.

Враховуючи зазначене, відповідачем під час розгляду справи по суті не доведено, що Позивач повинен запровадити контроль за якісним станом підземних горизонтів через локальні мережі спостережувальних свердловин.

З огляду на вищевикладене, пункт 12 припису від 04.12.2017 №4-8641-10-3 є протиправним та підлягає скасуванню.

За положеннями частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами першої та четвертої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що викладені в адміністративному позові доводи позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, судовий збір у розмірі 550,63 грн., сплачений товариством з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» при поданні адміністративного позову до суду відповідно до платіжного доручення від 28.12.2018 року №63911, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 73-77, 86, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» (місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, пр-т. Трубників, 56; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 36096221) до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37988889) про визнання протиправними та скасування пунктів припису - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 8, 9, 10, 11, 12 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 04 грудня 2017 року №4-8641-10-3.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА» судові витрати у розмірі 550,63 грн. (п'ятсот п'ятдесят гривень шістдесят три копійки).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На підставі положень статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення згідно з вимогами частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України складений 09 серпня 2018 року.

Суддя І.В. Юхно

Джерело: ЄДРСР 80122203
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку