Справа № 161/853/19
Провадження № 2-о/161/65/19
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.02.2019 місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Пахолюка А.М.,
при секретарі Грабовській Г.О.,
з участю:
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи Панасюка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції та бойових діях, як доброволець у період з 06.05.2014 року по 06.08.2014 року у складі добровольчого формування територіальної оборони у військовій частині НОМЕР_1 .
В ході судового засідання за клопотанням представника заінтересованої особи ОСОБА_3 вирішувалось питання про закриття провадження у справі, оскільки, встановлення зазначеного факту не підлягає розгляду в судовому порядку за правилами ЦПК України.
Заявник та його представник в судовому засіданні заперечили щодо закриття провадження у справі.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 в судовому засіданні клопотання підтримав.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про день, місце та час розгляду справи.
Суд вважає за можливе слухати справу за відсутності учасників справи що не з`явилися.
Заслухавши пояснення учасників справи, аналізуючи матеріали справи, суд прийшов до висновку, що провадження у справі слід закрити з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням комісії Командування Сухопутних військ ЗСУ з питань вивчення документів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення № 35 від 13 жовтня 2015 року ОСОБА_1 встановлено статут учасника бойових дій та видано посвідчення встановленого зразка.
Разом з тим, на засіданні ІНФОРМАЦІЯ_2 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні факту участі в якості добровольця в бойових діях при проведенні АТО в період з 06.05.2014 року по 06.08.2014 року у складі добровольчого формування територіальної оборони у в/ч п/п НОМЕР_1 , у зв`язку з відсутністю у комісії правових підстав для встановлення такого роду фактів (а.с. 27-28).
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводяться уст. 315 ЦПК Україниі не є вичерпним.
У відповідності до п. 2постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», не можуть розглядатись судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до ветеранів чи інвалідів війни, проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов`язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, про закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород. Відмова відповідного органу в одержання урядових нагород. Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок).
Пунктом 2-1 Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Пунктом 4 Порядку визначений чіткий перелік документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій і підтверджують безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення.
На підставі визначених Порядком документів рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія); міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно доЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання (п. 5 Порядку).
Відповідно п. 5 Порядку рішення комісії або міжвідомчої комісії може бути оскаржене у судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки фактично стосуються рішень та дій посадових осіб щодо не підтвердження факту безпосередньої участі заявника у проведенні АТО.
Враховуючи діючий порядок, отримавши відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 , у разі незгоди з його рішенням ОСОБА_1 має право звернутися за захистом свого права в суд, але не з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а зі скаргою на рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 за правилами адміністративного судочинства.
Отже, аргументи заявника та його представника щодо наявності підстав для розгляду заяви по суті не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 4,5 частини першої статті 186 цього Кодексу.
За таких обставин, на думку суду, заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення не підлягає розгляду у судовому порядку ЦПК України, а тому провадження в даній справі слід закрити.
При цьому суд враховує, що заявник не позбавлений можливості звернутися до суду із позовною заявою про оскарження рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 за правилами КАС України.
Керуючись ст. ст. 10-13, 255, 256, 293, 353, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Закрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХШПерехідних положень ЦПК Українив новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасники справи:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,паспорт серії НОМЕР_3 виданий Лисичанським МВ УМВС України в Луганській області 28.04.2005 року, адреса місця фактичного проживання: АДРЕСА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа Міністерство оборони України, код ЕДРПОУ - 00034022, 03168, м Київ-168, Поліфлотський проспект, 6.
Заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЕДРПОУ 08013516, 43000, м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85.
Ухвала в повному обсязі складена 15 лютого 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Пахолюк А.М.