2/154/206/19
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
16 січня 2019 року м. Володимир-Волинський
Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітер І.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Закладу дошкільної освіти № 8 «Вишиванка» про визнання протиправним та скасування наказу, а також стягнення заробітної плати,-
ВСТАНОВИВ:
15 січня 2019 року у провадження Володимир-Волинського міського суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Закладу дошкільної освіти № 8 «Вишиванка» про визнання протиправним та скасування наказу, а також стягнення заробітної плати.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 175-177 ЦПК України, віднесена до предметної, суб’єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Разом з тим ОСОБА_1 у позовній заяві заявила клопотання про звільнення її від сплати судового збору посилаючись на положення ст. 8 Закону України «Про судовий збір» у зв’язку з тим, що вона є членом багатодітної сім’ї, предметом позову є захист трудових прав позивача, а матеріальний стан позивача, яка є єдиним годувальником в сім’ї не забезпечує прожиткового мінімуму членам сім’ї позивача.
У позовній заяві ОСОБА_1 заявлено дві позовні вимоги:
1.про визнання протиправним та скасування наказу роботодавця про відсторонення її від роботи;
2.стягнення заробітної плати.
За своєю суттю, предметом позову є захист трудових прав позивача.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921 гривень, відтак розмір судового збору за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру з 01 січня 2019 року становить 768, 40 гривень.
На підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
ОСОБА_2 не передбачає обов’язкового звільнення позивачів від сплати судового збору за подання позовних заяв з іншими позовними вимогами щодо предмету спору, зокрема де предметом позову є захист трудових прав позивача.
Відтак за подання позову із позовною вимогою про стягнення заробітної плати, ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі ст.5 зазначеного вище Закону, однак, щодо вимог про визнання протиправним та скасування наказу роботодавця про відсторонення її від роботи, повинна сплатити судовий збір у розмірі 768, 40 гривень.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 136 ЦПК України, єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Приписами ст.8 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю. З цих же підстав суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Позивачем до своєї позовної заяви долучено довідку про її доходи за 2018 рік, з якої вбачається, що розмір судового збору, який ОСОБА_1 повинна сплатити за подання даноїпозовної заяви, не перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу.
Разом з тим позивачем до матеріалів позовної заяви долучено копію посвідчення № 010929, видане виконавчим комітетом Володимир-Волинської міської ради 09 листопада 2010 року, про те, що вона є членом багатодітної сім’ї.
Зазначені доводи не можуть бути підставою для зменшення розміру чи звільнення від сплати судового збору.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
З наведеного слідує, що підставою для звільнення або зменшення розміру судового збору є такий, обумовлений виключними обставинами, майновий стан сторони, який об’єктивно унеможливлює сплату нею судового збору у відповідному розмірі.
Позивачем не подано доказів на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Зважаючи на те, що відмова у звільненні від сплати судового збору та у зменшені розміру судового збору не порушує положення п.1 ст 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (про право на справедливий суд), оскільки не перешкоджає вказаній особі у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір, його об’єкти та ставки, підстави і порядок сплати, а також умови звільнення від сплати встановлені законом, тобто справляння судового збору переслідує законну мету.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001 року зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Таким чином суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у порядку та розмірі, визначених Законом України «Про судовий збір».
Як зазначено вище, при зверненні до суду з даним позовом підлягає сплаті судовий збір в розмірі 768, 40 гривень.
Разом з тим, враховуючи встановлений законом обов’язок ОСОБА_1 сплатити судовий збір, а також те, що вона є членом багатодітної сім’ї, а також в даній справі предметом позову є захист трудових прав позивача, з метою забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд цієї справи стосовно забезпечення права на звернення до суду, приходжу до висновку про наявність підстав для можливості відстрочення сплати судового збору у розмірі 768, 40 гривень. до дня розгляду справи по суті, що не створює перешкод у відкритті провадження у справі.
Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення, відмови у відкритті провадження не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.274 ЦПК України справа може бути розглянута в порядку спрощеного позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 175, 274-279, 353, 354 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у клопотанні про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви у даній справі.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп. за подання до Володимир-Волинського міського суду Волинської області позовної заяви про до Закладу дошкільної освіти № 8 «Вишиванка» про визнання протиправним та скасування наказу, а також стягнення заробітної плати до дня розгляду даної справи по суті – 08 лютого 2019 року.
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Закладу дошкільної освіти № 8 «Вишиванка» про визнання протиправним та скасування наказу, а також стягнення заробітної плати.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, призначивши судове засідання на 10 годину 00 хвилин 08 лютого 2019 року з повідомленням (викликом) сторін в судове засідання.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви з додатками до неї та запропонувати йому надати суду до 01 лютого 2019 року відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов’язаний надіслати позивачу. До відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України).
Встановити позивачу п’ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частини третьої – п’ятої ст.178 та ст.179 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана відповідачу.
Встановити відповідачу п’ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частини третьої – п’ятої ст.178 та ст.180 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Інформацію щодо розгляду справи можна отримати за веб-адресою: http://court.gov.ua/sud0301.
Направити сторонам копію ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо порушення правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Волинського апеляційного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області.
Головуючий: (підпис)
Згідно з оригіналом.
Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р.Вітер