open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 243/11201/17
Моніторити
Ухвала суду /23.04.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.04.2019/ Донецький апеляційний суд Постанова /17.04.2019/ Донецький апеляційний суд Постанова /17.04.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /05.03.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Донецький апеляційний суд Рішення /28.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Рішення /28.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /11.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /29.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /13.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /13.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /05.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /31.10.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /26.10.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /20.09.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /08.08.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /14.12.2017/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
emblem
Справа № 243/11201/17
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /23.04.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.04.2019/ Донецький апеляційний суд Постанова /17.04.2019/ Донецький апеляційний суд Постанова /17.04.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /05.03.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /14.02.2019/ Донецький апеляційний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Донецький апеляційний суд Рішення /28.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Рішення /28.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /11.12.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /29.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /13.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /13.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /05.11.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /31.10.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /26.10.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /20.09.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /08.08.2018/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області Ухвала суду /14.12.2017/ Слов'янський міськрайонний суд Донецької областіСлов'янський міськрайонний суд Донецької області

Номер провадження 2/243/455/2018

Номер справи 243/11201/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 року

Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мінаєва І.М.,

за участю секретарів судового засідання Колено Г.С., Янчевського В.Ю.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської теплової електричної станції,

вимоги позивача: про захист прав споживачів,

учасники справи: позивач ОСОБА_1,

представник позивача адвокат ОСОБА_2 (діє на підставі ордеру

серії АА № 079829 від 04.10.2018 р.),

представники відповідача ОСОБА_3 (діє на підставі довіреності

юридичної особи № 202-18 від 08.10.2018 р.), ОСОБА_4 (діє на

підставі довіреності юридичної особи № 338-17 від 22.12.2017 р.),

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. ОСОБА_5 позиції позивача та заперечень відповідача.

1. 12 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської ТЕС про захист прав споживачів.

На обґрунтування позову зазначив, що листом від 15.11.2017 р. він отримав акт перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії. Пунктом 7.2.30 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж визначено, що перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності роботи вузлів обліку теплової енергії, про що представниками ДТ, енергопостачальної організації та Держенергонагляду складається відповідний акт. Посилання в акті на положення ст.24 Закону України «Про теплопостачання» є помилковим, оскільки зазначеним законом регулюються відносини, що виникають на об?єктах у сфері теплопостачання суб?єктами господарської діяльності, до яких він не належить. Посилання представників Слов?янської ТЕС на опломбування будинкового вузла обліку 14.11.2017 р. безпідставне, оскільки міжповірочний інтервал затверджено наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 р., для всіх лічильників води він становить 4 роки, а не 2 роки як вважає на свій розсуд відповідач. Таким чином, підстав для проникнення в будинок 3-х осіб на чолі з начальником відділу не було.

Посилання Слов?янської ТЕС на його звернення щодо опломбування вузла обліку не відповідає дійсності, оскільки 22.10.2017 р. проводилось підключення розподільчих мереж теплопостачання по вул.Українська, а 23.10.2017 р. він зателефонував інженеру відділу теплопостачання та повідомив про необхідність опломбування засувки в закритому стані, встановленій на обвідній лінії ЗВТ будинку, для уникнення можливості користування тепловою енергією поза обліком, на що йому було відмовлено, посилаючись на зайнятість. Тому з аналогічним зверненням він звернувся до УКЦ 24.10.2017 р., 26.10.2017 р., 28.10.2017 р., 09.11.2017 р. Таким чином, суть звернення була відома Слов?янській ТЕС.

28.09.2018 р. позивачем подано уточнену позовну заяву. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є споживачем послуг з теплопостачання, які надає відповідач. Зазначає, що згідно п.7 Порядку виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за встановленою формою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме його отримання споживачем, але станом на 14.09.2018 р. зазначеного повідомлення він не отримував. До набрання чинності Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності 02.08.2017 р., періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки здійснювалися за рахунок суб?єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання (виконавцем послуг була Слов?янська ТЕС), а періодична повірка проводилася за рахунок тарифів на відповідні комунальні послуги. Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію» відповідальність за своєчасне проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту засобів вимірювальної техніки покладається на суб?єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних ЗВТ, тобто КП «Сервіскомуненерго».

Перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається акт. Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про комерційний облік» обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюється оператором зовнішніх мереж. Згідно положень цього Закону обслуговування вузлів обліку – огляд, опломбування / розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) ремонт ЗВТ, які є складовою частиною вузлів обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника будівлі також охорона або страхування вузла обліку. Таким чином, акт перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії, складений працівниками Слов?янської ТЕС, акт готовності вузлів комерційного обліку до експлуатації складає представник оператора зовнішніх інженерних мереж – КП «Сервіскомуненерго», а не представники Слов?янської ТЕС. Відсутність у працівників Слов?янської ТЕС направлення, виданого виконавцем для перевірки готовності вузла обліку до експлуатації, та відсутність зазначення обґрунтованості складення акту з посиланням на нормативно-правові акти є підтвердженням неправомірності зазначених актів. Окрім того листом Слов?янської ТЕС від 17.10.2017 р. зазначено, що Слов?янська ТЕС є виконавцем послуг централізованого опалення та постачання гарячої води, який не виконує функції оператора зовнішніх інженерних мереж, а листами Миколаївської міської ради та Донецької обласної державної адміністрації підтверджено, що оператором зовнішніх інженерних теплових мереж по вул.Українська є КП «Сервіскомуненерго».

Повідомлення про неопломбування засувки байпаса теплолічильника в телефонному режимі надавались інженеру відділу теплопостачання Слов?янської ТЕС ОСОБА_5 24.10.2017 р., 26.10.2017 р., 28.10.2017 р., 09.11.2017 р., 22.11.2017 р.,02.12.2017 р., 03.01.2018 р. Про неотримання відповіді зареєстровані звернення 15.11.2017 р., 29.12.2017 р. та 10.02.2018 р., що свідчить про навмисне неопломбування засувки байпаса теплолічильника.

На споживача не покладено обов?язок з проведення та відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки засобів обліку. Про непроведення періодичної повірки теплолічильника Слов?янською ТЕС він повідомляв директора ПАТ «Донбасенерго» 28.10.2017 р., 03.12.2017 р., 11.02.2018 р., 03.01.2018 р., 09.02.2018 р., 13.03.2016 р., 27.05.2018 р. В платіжних документах Слов?янської ТЕС від 13.11.2017 р. за жовтень, від 12.12.2017 р. за листопад зазначені поточні та попередні показники теплолічильника, які знімались виконавцем послуг на кінець розрахункового періоду. За грудень 2017 р. представник виконавця ОСОБА_6 відмовилася прийняти в телефонному режимі показання тепло лічильника, а в отриманому рахунку 16.01.2018 р. поточні показники збільшені з 282,61 Мвт до 286,9 Мвт. Про невідповідність поточних показників фактичним показникам теплолічильника за грудень 2017 р. та невиконання обов?язку щодо щомісячного зняття показань ЗВТ він 17.01.2018 р. звернувся до УКЦ. За результатом звернення Слов?янська ТЕС в лютому виконала перерахунок за послуги теплопостачання з 17.10.2017 р. по нормам споживання за 1 кв.м., що суперечить вимогам ч.2 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Посилаючись на наведені обставини просив визнати неправомірними дії посадових осіб структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» Слов?янської ТЕС по складанню акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 14.11.2017 р., визнати неправомірними дії посадових осіб структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» Слов?янської ТЕС по складанню акту готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 01.02.2018 р., визнати неправомірним зазначення в платіжних документах на особовий рахунок 065000017 за опалення і гарячого водопостачання строки послуги – центр. гаряче водопостачання, зобов?язати структурну одиницю ПАТ «Донбасенерго» Слов?янську ТЕС провести періодичну повірку лічильника теплової енергії за адресою: вул.Українська, 17, зобов?язати Слов?янську ТЕС здійснювати ОСОБА_1 нарахування витрат за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку з жовтня 2017 р., відшкодувати витрати на правову допомогу.

В судовому засіданні позивач та його представник адвокат ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просили їх задовольнити.

2. 16 січня 2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, з огляду на наступне. В позовній заяві позивач посилається на норми п.7.2.30 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом ОСОБА_7 палива та енергетики України від 14.02.2007 р. № 71 та стверджує, що відповідний акт з перевірки готовності роботи вузлів обліку теплової енергії складається представниками ДТ, енергопостачальної організації та Держенергонагляду. Позивачем неправильно викладено норми цього пункту, оскільки в редакції Наказу ОСОБА_7 енергетики та вугільної промисловості № 183 від 27.03.2015 р. цей пункт викладений в такій редакції: «Перед кожним опалювальним періодом здійснюється перевірка готовності роботи вузлів обліку теплової енергії, про що представниками ДТ та теплопостачальної організації складається відповідний акт», тобто не зазначено про представників енергопостачальної організації та Держенергонагляду. Позивач взагалі не може посилатися на зазначений пункт, оскільки ця норма стосується джерел теплопостачання (експлуатація котельних установок) та не має жодного відношення до споживачів. Допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача передбачений п.7.2.31 Правил, останній абзац якого передбачає, що перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії, про що складається відповідний акт. Комісія Слов?янської ТЕС вийшла на адресу споживача 14.11.2018 р., оскільки опалювальний період було розпочато з 17.10.2017 р., свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки за адресою позивача було чинне до 19.10.2017 р., про що позивачеві було надіслано лист, який він отримав 20.10.2018 р., але відповіді не надав, а на урядову гарячу лінію надійшло звернення позивача про опломбування лічильника, про що відповідачем отримано запит від виконавчого комітету 14.11.2018 р.

14.11.2018 р. комісія прибула до будинку позивача о 10-30 год., попередньо повідомивши споживача у телефонному режимі. Комісія мала здійснити перевірку готовності вузла обліку та його опломбування на підставі абз.5 ч.3 ст.24, абз.8 ч.1 ст.25 Закону України «Про теплопостачання». Однак позивач відмовився від комісійного обстеження та висунув вимогу про проведення обстеження у присутності тільки однієї особи. Оскільки така вимога позивача унеможливлює проведення перевірки, обстеження проведено не було, про що складено відповідний акт.

Зазначає, що посилання позивача на те, що не опломбування лічильника необґрунтоване є безпідставним, оскільки є акт прийому приладів обліку теплової енергії від 18.10.2016 р., яким встановлено, що лічильник встановлений на обвідній лінії прямого трубопроводу, закрит та опломбований вентиль після врізки обвідної лінії прямого трубопроводу, вузол обліку теплової енергії готов до експлуатації в опалювальний сезон 2016-2017 р. Зазначений акт підписаний позивачем, тому не зрозуміло на підставі чого позивач вимагає опломбувати прилад обліку в його будинку. Акт від 22.10.2017 р., наданий позивачем, не відповідає жодним нормативно-правовим актам та не може бути прийнятий до уваги.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечили проти заявлених позовних вимог у повному обсязі, просили відмовити у їх задоволенні у зв?язку з відсутністю підстав.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

3. Позивачем ОСОБА_8 надано суду клопотання про витребування доказів у ПАТ «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської ТЕС.

4. Позивачем ОСОБА_8 заявлено клопотання про виклик і допит свідків.

5. Позивачем ОСОБА_8 заявлено клопотання про долучення до матеріалів справи письмових доказів.

6. 31.10.2018 р. представником відповідача ОСОБА_4 заявлено клопотання про роз?єднання позовних вимог та про про долучення до матеріалів справи письмових доказів.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

7. Ухвалою суду від 14.12.2017 р. відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду (а.с.13, т.1).

8. Ухвалою суду від 08.08.2018 р. справу прийнято до провадження після повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, по справі призначене підготовче судове засідання (а.с.113, т.1).

9. Ухвалою суду від 26.10.2018 р. клопотання позивача про витребування доказів від 26.10.2018 р. повернуто позивачу (а.с.162, т.1).

10. Ухвалою суду від 31.10.2018 р. клопотання представника відповідача про роз?єднання позовних вимог залишено без задоволення (а.с.171, т.1).

11. Ухвалою суду від 13.11.2018 р. клопотання позивача про витребування письмових доказів з ПАТ «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської ТЕС задоволено (а.с.209-210, т.1).

12. Ухвалою суду від 11.12.2018 р. підготовче провадження у справі закрито, справа призначена до судового розгляду (а.с.157, т.2).

IV. Фактичні обставини, встановлені Судом.

13. Згідно акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 14.11.2017 р., складеного комісією у складі начальника відділу теплопостачання ОСОБА_3, провідного інженера відділу теплопостачання ОСОБА_9, контролера водопровідного господарства третього розряду відділу теплопостачання ОСОБА_10, та затвердженого директором СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС ОСОБА_11 15.11.2017 р., 14.11.2017 р. о 10-30 год. комісія прибула до будинку ОСОБА_1, який мешкає за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17, стосовно його звернення на «Урядову гарячу лінію» щодо опломбування будинкового вузлу обліку теплової енергії, що є його власністю. Про прибуття комісії споживача попередньо о 08-45 год. було проінформовано у телефонному режимі. Споживач, порушуючи вимоги ст.24 Закону України «Про теплопостачання», відмовився від комісійного обстеження вузла обліку теплової енергії в його будинку, висунувши вимогу про проведення обстеження у присутності тільки однієї особи із членів комісії. Такі вимоги унеможливлюють виконання перевірки в частині законності і об?єктивності висновків про готовність вузла обліку і виконання необхідних дій з його опломбування. Таким чином, комісія не може дати висновок щодо готовності роботи вузла обліку теплової енергії в будинку ОСОБА_1, який мешкає у м.Миколаївка, вул.Українська, 17, а також виконати необхідні дії з опломбування його будинкового вузла обліку теплової енергії (а.с.4, т.1).

14. Відповідно до листа Слов?янської ТЕС на ім?я ОСОБА_1 від 18.07.2016 р. № 03-11/03032 ОСОБА_1 повідомлено, що для забезпечення достовірних даних по обліку теплової енергії буд.17 по вул.Українській згідно Правил надання послуг централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення та наказу по Слов?янській ТЕС організовано комісію у складі начальника ЦТПК ОСОБА_12, провідного інженера ВТВ ОСОБА_13, інженера абонгрупи ВТВ ОСОБА_5, контролера абонгрупи ВТВ ОСОБА_10, у зв?язку з чим просить забезпечити безперешкодний доступ до системи опалення будинку ОСОБА_1 повноважним членам комісії (а.с.10, т.1).

15. Актом від 25.10.2005 р., затвердженим заступником директора Слов?янської ТЕС підтверджується, що 25.10.2005 р. за адресою: вул.Українська, 17, у присутності ОСОБА_1 було опломбовано вентиль байпаса, встановлений на витратомірній дільниці системи опалення житлового будинку (а.с.7, т.1).

16. Згідно акту від 30.01.2012 р., затвердженого заступником директора Слов?янської ТЕС, за адресою: вул.Українська, 17, було опломбовано засувку на подавальному трубопроводі системи опалення в приміщенні гаражу житлового будинку (а.с.7зв., т.1).

17. Актом прийому пристроїв обліку теплової енергії від 28.10.2015 р., затвердженим керівником департаменту Слов?янської ТЕС, підтверджується, що комісією проведено перевірку встановлених засобів обліку теплової енергії у вузлі вводу будинку № 17 по вул.Українська. В результаті огляду встановлено, що держ. повірка 19.10.2015 р.міжповірочний період 2 роки, опломбовано засувку перед врізкою обвідної лінії (байпаса) на прямому трубопроводі в закритому стані (а.с.8, т.1).

18. Згідно з актом прийому засобів обліку від 02.11.2012 р., затвердженим головним інженером Слов?янської ТЕС, комісією проведено перевірку засобу обліку теплової енергії у вузлі введення житлового будинку № 17 по вул.Українська. В результаті огляду засобів обліку встановлено, що засіб обліку встановлений на байпасі прямого трубопроводу, опломбовано вентиль байпаса лічильника (а.с.8зв., т.1).

19. Як вбачається з акту прийому засобів обліку теплової енергії від 18.10.2016 р., затвердженого директором Слов?янської ТЕС, комісією проведено перевірку встановлених засобів обліку теплової енергії у вузлі вводу житлового будинку № 17 по вул.Українській, в результаті огляду встановлено, що лічильник-датчик витрат встановлено на обвідній лінії прямого трубопроводу, закритий та опломбований вентиль після врізки обвідної лінії прямого трубопроводу, вузол обліку готовий до експлуатації під час опалювального сезону 2016 р. (а.с.9, т.1).

20. Згідно акту б/н, підписаного мешканцями будинків № 7, 17, 19 по вул.Українській, 22.10.2017 р. по вул.Українській включено централізоване опалення і централізоване постачання гарячої води безпосередньо з теплових мереж вулиць. Люк теплової камери за місцем знаходження в районі гуртожитків вул.Коцюбинського не закритий, доступ до засувок прямої і зворотної мереж вул.Коцюбинського, вул.Молчанова, вул.Українській без підручних засобів неможливий. Повільне заповнення мереж деаерованою водою через зворотний трубопровід з випуском повітря неможливо (а.с.11, т.1).

21. Згідно розпорядження міського голови Миколаївської міської ради від 11.10.2017 р. № 102, визначено, що опалювальний період по Миколаївській міській об?єднаній територіальній громаді розпочати з 17.10.2017 р. Рекомендувати всім підприємствам, установам, на балансі яких знаходиться житловий фонд, вжити всіх необхідних заходів з включення опалення житлових будинків (а.с.27, т.1).

22. Відповідно до свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № 544 від 19.10.2015 р. лічильника тепла «MULTIDATA SI-U», власник якого знаходиться за адресою: вул.Українська, 17, м.Миколаївка, на підставі результатів повірки засіб вимірювальної техніки визначено придатним до застосування. Свідоцтво чинне до 19.10.2017 р. (а.с.28, т.1).

23. Листом від 17.10.2017 р. № 03-01/5/03990 с.о. Слов?янська ТЕС повідомила ОСОБА_1, що 19.10.2017 р. наступає термін періодичної повірки теплолічильника та просила надіслати на їх адресу наміри проведення періодичної повірки теплолічильника (а.с.29, т.1). Зазначеним лист отримано ОСОБА_8 20.10.2018 р. (а.с.30, т.1).

24. Виконавчий комітет Миколаївської міської ради листом від 14.11.2017 р. за № 3119/02-09-14-2 надіслав СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янській ТЕС копію звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію від 26.10.2017 р. № РА-7440928 про надання акту готовності вузла обліку теплопостачання його будинку та його опломбування з проханням розглянути питання по суті звернення та надати інформацію до 16.11.2017 р. (а.с.31, т.1).

25. Зі змісту звернення ОСОБА_1 № РА-7440928 вбачається, що заявник 23.10.2017 р. о 08-00 год. повідомив працівника абонентської служби СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янської ТЕС ОСОБА_5 про відсутність акту готовності вузла обліку теплопостачання будинку та необхідності його опломбування. На 26.10.2017 р. Слов?янською ТЕС не надано акту готовності вузла обліку та його опломбування. Міститься прохання вжити заходів щодо надання акта готовності вузла обліку теплопостачання будинку та його опломбування (а.с.32, т.1).

26. Відповідно до листа ОСОБА_7 енергетики та вугільної промисловості України № 32.4-Вих/88-18 від 22.01.2018 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 03.01.2018 р. на Урядову гарячу лінію щодо чергової повірки лічильника теплової енергії, зняття показань з вузла обліку теплової енергії, його опломбування, вимоги та відповідальність за своєчасність проведення повірки, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку регламентуються Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст.17 якого визначено, що відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту засобів вимірювальної техніки покладається на суб?єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки (а.с.50, т.1).

27. Як вбачається зі змісту листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 16.08.2016 р. № 4417/21/9-16, наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1, ПАТ «Донбасенерго» встановлено постановою НКРЕКП від 03.03.2015 р. № 740 тарифи на теплову енергію для потреб населення та постановою НКРЕКП від 31.03.2015 р. № 1171 тарифи на послуги централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869. З 08.07.2016 р. встановлення тарифів суб?єктів господарської діяльності у сфері теплопостачання, які є ліцензіатами НКРЕКП, здійснюється відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою НКРЕКП від 24.03.2016 р. № 377 (а.с.51, т.1).

28. Згідно листа ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.12.2017 р. № 8/9-4005-17, наданого ОСОБА_1 у відповідь на звернення щодо надання роз?яснень, поняття «постачання теплової енергії» та «надання послуг з централізованого опалення» не є тотожними і співвідносяться як постачання (продаж) товару та надання послуг. Розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. Відповідно до ст.3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузли комерційного обліку належать на праві власності власнику (є спільною сумісною власністю співвласників) будівлі; відповідальність за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі (її частини), в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) іншу особу. На підставі ст.6 цього закону обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж (а.с.52, т.1).

29. Згідно листа СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янської ТЕС № 03-01/1/03470 від 15.08.2016 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1 про надання роз?яснення законодавства у сфері комунального господарства, СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС здійснює свою діяльність на підставі статуту ПАТ «Донбасенерго» та положення про структурну одиницю. Надання роз?яснень законодавства не є предметом діяльності СО «Слов?янська ТЕС», чинним нормативно-правовими актами СО Слов?янській ТЕС не надано повноважень здійснювати роз?яснення законодавства чи надавати консультації з правових питань (а.с.57, т.1).

30. ОСОБА_7 економічного розвитку і торгівлі України від 15.06.2017 р., наданим у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 31.05.2017 р. стосовно надання роз?яснення щодо того, ким повинна проводитись повірка лічильника холодної води для зрошування присадибної ділянки фізичної особи, повідомлено, що міжповірочні інтервали законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, за категоріями затверджено наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 р. № 1747 (для всіх лічильників води міжповірочний інтервал становить 4 роки). Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту ЗВТ, що є власністю фізичних осіб, покладається на суб?єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Звернення в частині питання віднесення лічильника технічної води для зрошування присадибної ділянки фізичної особи до побутового надіслано за належністю до ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (а.с.61-62, т.1).

31. Як вбачається з відповіді ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.11.2017 р. № 8/9-3637-17, наданої на звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію щодо прийняття вузла комерційного обліку послуги з постачання теплової енергії на абонентський облік, порядок допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача визначено Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, які затверджено наказом ОСОБА_7 палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71. Згідно п.7.2.31 зазначених Правил допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача здійснюється представником енергопостачальної організації в присутності представників споживача та метрологічного центру ЦОВМ, про що складається відповідний акт. При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акта представник енергопостачальної організації пломбує засови вимірювальної техніки вузла обліку теплової енергії (а.с.63, т.1).

32. Згідно роз?яснення ОСОБА_7 економічного розвитку і торгівлі України від 14.12.2017 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 05.12.2017 р. щодо надання роз?яснення чи є приватний будинок суб?єктом господарювання у сфері теплопостачання, та яким законом регулюються вимоги на встановлений засіб вимірювальної техніки внутрішньобудинкової системи опалення приватного будинку з 01.01.1999 р., а саме Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» чи Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», викладено наступне.

Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який був чинним до 31.12.2015 р., визначав правові основи забезпечування єдності вимірювань в Україні. Статтею 11 цього Закону визначено, що засоби вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. ЗВТ, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат, лише за умови, що вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» не передбачено проведення державних випробувань, натомість передбачено здійснення оцінки відповідності законодавчо регульованих ЗВТ вимогам технічних регламентів. Відповідно до нових теплолічильників, що надаються на ринку та / або вводяться в експлуатацію в Україні, встановлено Технічним регламентом ЗВТ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163. Законодавчо регульовані ЗВТ, у тому числі теплолічильники, які перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту відповідно до статті 17 цього закону. Повірка проводиться відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 08.02.2016 р. № 193. Звернення стосовно питання віднесення приватного будинку до суб?єктів господарювання у сфері теплопостачання направлено за належністю до Мінрегіону (а.с.64-65, т.1).

33. З роз?яснень, наданих ОСОБА_7 економічного розвитку і торгівлі України від 04.12.2017 р., наданих на звернення ОСОБА_1 від 21.11.2017 р. щодо надання роз?яснення, яким нормативним документом регулюється порядок опломбування засобів вимірювальної техніки фізичної особи, вбачається, що Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів затверджено наказом Мінекономрозвитку від 08.02.2016 р. № 193. В той же час відповідно до ч.4 ст.17 Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 08.07.2015 р. № 474 «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку обслуговування та ремонт». Згідно з п.1 Порядку цей Порядок визначає процедуру подання ЗВТ, що є власністю фізичних осіб на періодичну повірку, обслуговування та ремонт. Дія цього Порядку поширюється на суб?єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Звернення стосовно опломбування ЗВТ направлено за належністю до Мінрегіону (а.с.66-67, т.1).

34. Відповідно до листа ОСОБА_7 енергетики та вугільної промисловості України від 05.03.2018 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 09.02.2018 р. на Урядову гарячу лінію щодо надання роз?яснень відносно складання акта перевірки готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації в опалювальний період, п.2.3.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом ОСОБА_7 палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71, перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт. Стаття 15 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності з 02.08.2017 р., передбачає, що обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність». Положенням ст.1 Закону визначено, що обслуговуванням вузлів обліку є огляд, опломбування / розпломбування, періодична повірка, ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку. Акт готовності вузлів комерційного обліку до експлуатації складає представник оператора зовнішніх інженерних мереж (а.с.80, т.1).

35. Згідно відповіді виконавчого комітету Миколаївської міської ради Слов?янського району від 29.12.2017 р. на звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію з проханням назвати оператора зовнішніх мереж централізованого постачання гарячої води по вул.Українській, теплові мережи міста знаходяться на балансі КП «Сервіскомуненерго» (а.с.81, т.1).

36. Згідно листа Донецької обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію з питання надання регуляторного акту, який встановлює загальний обсяг коштів за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії та водопостачання будинку № 17 по вул.Українська та питання назвати оператора зовнішніх мереж централізованого постачання гарячої води по вул.Українська, для виконання розрахунку коштів на встановлення та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії та водопостачання будинку № 17 по вул.Українській відсутні НПА. Теплові мережі м.Миколаївка знаходяться на балансі КП «Сервіскомуненерго» (а.с.81зв., т.1).

37. ДП «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» 02.02.2018 р. на звернення СО ПАТ «Донбасенерго» надано відповідь, за змістом якої свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки оформлюється на підставі позитивних результатів повірки з урахуванням значення міжповірочного інтервалу, що встановлений на момент проведення повірки. У жовтні 2015 р. міжповірочний інтервал для теплолічильника Multidata 2 роки. Таким чином, наступна повірка повинна була проводитися у жовтні 2017 р. При оформленні свідоцтва про повірку буде врахований міжповірочний інтервал 4 роки, у відповідності до наказу Мінекономрозвитку № 1747 від 13.10.2016 р. (а.с.84, т.1).

38. Згідно акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 01.02.2018 р., складеного комісією та затвердженого директором СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, комісія прибула до будинку ОСОБА_1 за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17, за усною заявою споживача теплової енергії стосовно перевірки роботи вузла обліку теплової енергії, що встановлений на обвідній лінії трубопроводу та опломбування засувки (в закритому стані), встановленої на подавальному трубопроводі будинку. За результатами вимірювань комісія прийшла до висновку, що вузол обліку теплової енергії в будинку ОСОБА_1 не забезпечує повний облік теплової енергії, тому опломбування засувки, через яку теплоносій може надходити в систему опалення, не проводилось. Крім цього прилад обліку теплової енергії не пройшов чергову повірку, свідоцтво про повірку ЗВТ чинне до 19.10.2017 р. (а.с.85-86, т.1).

39. Як вбачається з акту про опломбування обладнання системи теплоспоживання від 07.02.2018 р., складеного комісією та затвердженого директором СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, комісія прибула до будинку ОСОБА_1 за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17, за усною заявою споживача теплової енергії стосовно опломбування засувки (між фланцевими з?єднаннями засувки встановлена металева глушка) на подавальному трубопроводі в будинку. Для уточнення щільності засувки, через яку теплоносій може надходити в систему опалення будинку поза приладом обліку, споживачем ВТП було проведено відключення теплових мереж будинку та повністю розгвинчено фланцеве з?єднання засувки (металева глушка наявна). Встановлена глушка в повній мірі забезпечує щільність засувки. Після цього було проведене опломбування засувки свинцевою пломбою (а.с.87, т.1).

40. Акти перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії та опломбування обладнання системи теплоспоживання були надіслані ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням та отримані ним особисто (а.с.88, 89, т.1).

41. СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янської ТЕС від 22.02.2018 р. надано відповідь на звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію стосовно внесення змін в рахунок опалення № 49190 від 12.01.2018 р. за грудень 2017 р., оскільки поточні показники не відповідають фактичним показникам, та про надання письмового роз?яснення з посиланням на структурний елемент нормативно-правового акту зазначення в рахунку № 5123 від 06.02.2018 р. за січень 2018 р. зазначенню 3,345 гіга калорій при відсутності показників лічильника. Згідно зазначеної відповіді актом від 14.11.2017 р. засвідчено факт недопущення представників теплопостачальної організації до будинкового приладу обліку. Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі недопущення споживачем виконавця або іншої особи, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, до відповідного вузла обліку, для цілей комерційного або розподільного обліку виконавцем комунальної послуги протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем для послуг теплопостачання – за середнім споживанням попереднього опалювального періоду. В зв?язку з цим споживання теплової енергії будинком заявника було розраховано за листопад та грудень 2017 р. і січень 2018 р. за середньодобовим споживанням попереднього опалювального періоду. Статтею 11 (абз.2 п.4) цього закону передбачено, що у разі відсутності інформації про показання вузлів обліку та/ або недопущення споживачем виконавця до відповідного вузла обліку для зняття показань після закінчення тримісячного строку з дня недопуску, виконавець комунальної послуги зобов?язаний здійснювати розрахунки з такими споживачами, як зі споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку. У лютому буде виконано перерахунок розміру плати за централізоване опалення за листопад і грудень 2017 р., січень 2018 р. та нарахування за лютий 2018 р. відповідно до п.40 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 630.

На звернення заявника до СО ПАТ «Донбасенерго» щодо надання детального письмового роз?яснення наявності заборгованості, зазначеної в листі від 26.01.2018 р. за № 03-01/5/00490 за централізоване опалення на 18.08.2016 р. в сумі 1685 грн. та на 22.12.2017 р. в сумі 874 грн. та централізоване постачання гарячої води на 22.12.2017 р. в сумі -16,80 грн., повідомлено наступне. Станом на 01.07.2016 р. за ОСОБА_8 обліковувалася заборгованість за централізоване опалення в сумі 20185,11 грн. В серпні 2016 р. на підставі рішення Слов?янського міськрайонного суду від 26.06.2015 р. по справі № 243/1126/15-ц Слов?янською ТЕС за період з грудня 2008 р. по вересень 2011 р. здійснено нарахування плати за надані послуги з централізованого опалення згідно показань засобів вимірювальної техніки, згідно перерахунку суму до сплати зменшено на 18499,90 грн., тобто станом на 18.08.2016 р. обліковувалася заборгованість у сумі 1685,21 грн. Станом на 01.11.2017 р. за ОСОБА_8 обліковувалась заборгованість за централізоване опалення в розмірі 6622,49 грн. В листопаді 2017 р. на підставі рішень Слов?янського міськрайонного суду від 16.08.2017 р. та апеляційного суду Донецької області від 07.11.2017 р. Слов?янською ТЕС за період з 01.11.2011 по 30.10.2017 здійснено нарахування плати за опалення приміщення ванних кімнат згідно показань засобів вимірювальної техніки, в результаті чого проведено перерахунок в розмірі -4201,94 грн. За листопад 2017 р. за відпущену послугу з централізованого опалення нараховано до сплати 3956,18 грн. Протягом грудня 2017 р. ОСОБА_8 здійснено оплату за послугу з централізованого опалення в розмірі 5502,00 грн. таким чином, станом на 22.12.2017 обліковувалась заборгованість з оплати за централізоване опалення в розмірі 874,73 грн. Відносно заборгованості з оплати за централізоване постачання гарячої води в розмірі 16,81 грн., зазначено, що за період з січня 2002 р. по жовтень 2004 р. нараховано до сплати 253,58 грн., сплачено споживачем за послугу 236,77 грн., починаючи з 04.11.2004 р. на підставі заяви ОСОБА_1 оплата за послуги нараховується з урахуванням пільги, встановленої законодавством України для інвалідів війни. Таким чином, станом на 22.12.2017 р. обліковувалась заборгованість з оплати за послуги з централізованого постачання гарячої води в розмірі 16,81 грн. (а.с.130-131, т.1).

42. Згідно з актом про опломбування від 16.03.2018 р., складеного комісією та затвердженого директором СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, комісія прибула до будинку ОСОБА_1 за усною заявою споживача стосовно опломбування засувок (між фланцевими з?єднаннями засувок встановлені металеві глушки), встановлених на подавальному та зворотному трубопроводах системи опалення будинку. Встановлені глушки в повній мірі забезпечують щільність відключення теплоносія системи опалення будинку від тепломережі, після цього було проведене опломбування засувок свинцевими пломбами. Комісія пропонує з 17.03.2018 р. не проводити нарахування плати за опалення будинку № 17 по вул.Українській (а.с.133, т.1).

43. Відповідно до відповіді Донецької обласної державної адміністрації від 20.09.2018 р. на звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію оператором зовнішніх інженерних мереж теплопостачання у м.Миколаївка є комунальне підприємство «Сервіскомуненерго». Однак, обслуговує вузли обліку теплової енергії та проводить їх періодичну повірку структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська теплова електрична станція, яка є виробником та постачальником теплової енергії у м.Миколаївка. Обмінний фонд вузлів комерційного обліку теплової енергії та водопостачання у КП «Сервіскомуненерго» відсутній (а.с.134, т.1).

44. Відповідно до акту від 22.10.2018 р., складеного начальником відділу теплопостачання ОСОБА_3 та інженером відділу теплопостачання ОСОБА_5, затвердженого заступником директора з теплопостачання СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, на початок опалювального періоду 2018/2019 р. відновлено теплопостачання житлового будинку № 17 по вул.Українській у м.Миколаївка. При цьому акт готовності вузла обліку до опалювального періоду згідно вимог п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж не складений із-за відсутності заявки споживача та матеріалів щодо поновлення працездатності приладу обліку теплової енергії. Термін працездатності приладу обліку сплинув 19.10.2017 р. Зазначений прилад обліку є власністю споживача і розташований у підвальному приміщенні (гараж) двоповерхового будинку. Згідно плану будинку № 17 по вул.Українська загальна площа будинку становить 242,5 кв.м., при цьому в підвальному приміщенні будинку розташовані гараж – 32,9 кв.м., комора – 14 кв.м. та котельня – 21,8 кв.м. Із зазначених приміщень не опалюється лише комора, таким чином опалювальна площа будинку становить 228,5 кв.м. Висновок: до поновлення працездатності приладу обліку теплової енергії плату за послугу з централізованого опалення нараховувати за нормативами (нормами) споживання згідно п.12 Правил надання послуг з опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (а.с.191, т.1).

45. Як вбачається з рахунку № 43244 від 07.11.2018 р. СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, наданого абоненту ОСОБА_1 (особовий рахунок 065000017) за послуги з централізованого опалення у жовтні 2018 р. нараховано 1684,05 грн., з яких сума пільги становить 232,16 грн., тому до сплати за жовтень 2018 р. визначено 1451,89 грн. З урахуванням суми заборгованості станом на 01.10.2018 р. загальна сума до сплати становить 17132,25 грн. За послуги централіз. гар. водопост. нараховано у жовтні 2018 р. 45,17 грн., сума пільги становить 45,17 грн., сума до сплати становить 0,00 грн. (а.с.196, т.1).

46. Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31.03.2015 р. № 1171» № 1672 від 29.09.2016 р., зазначену постанову доповнено підпунктом 169, згідно якого ПАТ «Донбасенерго» (СО Слов?янська ТЕС) зі структурою наведеною в додатку 169 до цієї постанови: з централізованого опалення: для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії – 538,40 грн./Гкал (з податком на додану вартість), для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії – 22,76 грн. за 1 кв.м. за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з податком на додану вартість); з централізованого постачання гарячої води: за умови підключення рушникосушильників – 46,00 грн. за 1 куб.м., за відсутності рушникосушильників – 43,46 грн. за 1 куб.м. (а.с.196-197, т.1).

47. Відповідно до додатку 169 до вищезазначеної постанови, яким визначено структуру одно ставкових тарифів з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПАТ «Донбасенерго» (структурна одиниця «Слов?янська теплова електрична станція»), в тариф за послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії включено: собівартість власної теплової енергії, врахована у встановлених тарифах на теплову енергію для потреб населення (445,82 грн./Гкал), витрати на утримання абонентської служби (2,09 грн./Гкал), витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки (0,00 грн./Гкал), решта витрат, крім послуг банку (0,06 грн./Гкал.), послуги банку (0,69 грн./Гкал.), податок на додану вартість (89,73 грн./Гкал.), тому планований тариф на послугу з ПДВ становить 538,40 грн. (а.с.198, т.1).

48. За відомостями офіційного веб-сайту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо джерел фінансування при встановленні та експлуатації засобів обліку централізованого опалення, повірка будинкового лічильника, який є власністю виконавця послуг (теплопостачальна організація), в тому числі демонтаж, транспортування, повірка, монтаж, опломбування лічильника, обслуговування та ремонт, проводиться за рахунок виконавця, а повірка будинкового лічильника, який є власністю споживача (або балансоутримувача будинку), проводиться за рахунок споживача / балансоутримувача (а.с.199, т.1).

49. Рішенням Миколаївської міської ради № 151 від 17.10.2017 р. «Щодо затвердження тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання та надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС», встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання та надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води згідно з додатками (додатки 1-6 до рішення) (а.с.200-201, т.1).

50. Згідно додатку 1 до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради 17.10.2017 № 151, затверджено ПАТ «Донбасенерго» тариф на теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб населення, бюджетних установ та ін. категорій споживачів із структурою, що наведена у Додатках 2-4 до рішення на рівні: тариф на теплову енергію – 759,09 грн./Гкал (без ПДВ) за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії – 731,89 грн./Гкал, тариф на постачання теплової енергії – 4,26 грн./Гкал, тариф на транспортування теплової енергії – 22,94 грн./Гкал. Затверджено тарифи на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими приладами обліку теплової енергії – 914,95 грн./Гкал (з ПДВ), для абонентів житлових будинків без будинкових приладів обліку теплової енергії – 38,68 грн. за 1 кв.м. за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (а.с.202, т.1).

51. Додатком 2 до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради 17.10.2017 № 151 визначено структуру тарифів на теплову енергію. Так, для потреб населення виробнича собівартість становить 759,09 грн./Гкал, з яких собівартість теплової енергії власних ТЕЦ, ТЕС, КГУ – 731,89 грн./Гкал, транспортування теплової енергії тепловими мережами ін. підприємств – 22,94 грн./Гкал, прямі витрати на оплату праці з відрахуванням на соціальні заходи – 4,20 грн./Гкал, інші прямі витрати – 0,06 грн./Гкал (за наявності приладу обліку). (а.с.203, т.1).

52. Згідно з додатком 5 до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради 17.10.2017 № 151 визначено структуру одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, а саме для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії: собівартість власної теплової енергії, врахована у встановлених тарифах на теплову енергію для потреб населення – 759,09 грн./Гкал, витрати на оплату праці – 1,752 грн./Гкал, внески на соціальні заходи – 0,385 грн./Гкал, решта витрат крім послуг банку – 0,066 грн./Гкал, послуги банку – 1,172 грн./Гкал, плановий тариф на послуги з ПДВ – 914,95 грн./Гкал.; для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії: собівартість власної теплової енергії, врахована у встановлених тарифах на теплову енергію для потреб населення – 186,46 грн./кв.м., витрати на оплату праці – 0,43 грн./кв.м., внески на соціальні заходи – 0,095 грн./кв.м., решта витрат крім послуг банку – 0,016 грн./кв.м., послуги банку – 0,288 грн./кв.м., плановий тариф на послуги з ПДВ – 224,75 грн./кв.м.

До структури тарифів не включено витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки (а.с.206, т.1).

53. Листом СО Слов?янська ТЕС від 30.11.2017 р. № 03-01/5/04759 ОСОБА_1 повідомлено, що для оформлення договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води йому необхідно з?явитися до відділу теплопостачання та надати певні документи (а.с.208, т.1). Зазначений лист отриманий ОСОБА_8 особисто (а.с.209, т.1).

54. Зі змісту відповіді СО Слов?янської ТЕС № 03-01/5/01380 від 22.03.2018 р., наданій Донецькій облдержадміністрації відносно звернень ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію вбачається наступне.

Щодо звернень від 07.03.2018 р. про надання висновку відповідності НПА та документам, затвердженим директором Слов?янської ТЕС, акту опломбування обладнання системи теплопостачання буд.17 по вул.Українська у м.Миколаївка від 07.02.2018 р., повідомлено, що акт про опломбування складений відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 630.

Щодо звернення від 13.03.2018 р. про надання письмового роз?яснення обґрунтованості та правомірності дій працівника Слов?янської ТЕС щодо проведення перевірки теплоносія та фіксації його результатів, а також висновок щодо правомірності дій ОСОБА_3, яка 05.02.2018 р. відмовилася опломбувати складову частину лічильника – глушку, мотивуючи відмову тим, що не було проведено перевірку лічильника, зазначено, що Слов?янською ТЕС рекомендованим листом від 12.02.2018 р. направлено заявнику акт перевірки готовності вузла обліку теплової енергії від 01.02.2018 р., в якому були зафіксовані результати перевірки витрат теплоносія та висновок комісії, згідно з яким вузол обліку теплової енергії не забезпечує повний облік теплової енергії, тому опломбування засувки, через яку теплоносій може надходити в систему опалення, не проводилось. Прилад обліку не пройшов чергову повірку, свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки чинне до 19.10.2017 р. Твердження заявника що глушка на байпасі є складовою лічильника не відповідає паспорту тепло лічильника, що встановлений на обвідній лінії трубопроводу.

Щодо звернення від 13.03.2018 р. про не надіслання йому договору з централізованого опалення та з централізованого гарячого водопостачання та зазначення про необхідність надання певних документів, які були надані у 2011 та 2015 р., зазначено про обов?язок споживача укладення договору про надання послуг з виконавцем послуг. 30.11.2017 р. ОСОБА_1 надіслано перелік необхідної інформації, яка надається споживачем для укладення договору на теплопостачання та примірник типового договору. Доводи заявника щодо того, що необхідні документи вже були ним надані не приймаються до уваги, оскільки минув тривалий проміжок часу, що не виключає можливі зміни для внесення необхідної інформації в проект договору. Станом на 22.03.2018 р. заявник для укладення договору не з?явився, необхідну інформацію не надав, тому надіслати йому договір неможливо.

Щодо звернення від 13.03.2018 р. про повторний замір теплоносія в мережах будинку для підтвердження значень, викладених в акті готовності вузла обліку від 01.02.2018 р., зазначено про направлення заявнику Слов?янською ТЕС листом від 12.02.2018 р. акта про опломбування обладнання системи теплоспоживання від 07.02.2018 р., в якому комісія встановила, що глушка в повній мірі не забезпечує щільність засувки, тому залучати персонал режимної групи Слов?янської ТЕС для проведення замірів недоцільно.

Щодо звернення від 15.03.2018 р. з проханням надати роз?яснення, яким НПА обгрунтовується здійснення зняття показників засобів вимірювальної техніки та опломбування засувки фахівцями у кількості 3 особи, зазначено, що здійснення зняття показників засобів вимірювальної техніки та опломбування засобів вимірювальної техніки фахівцями теплопостачальної організації регулюються різними НПА. Здійснення перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії та його опломбування фахівцями Слов?янської ТЕС у кількості трьох осіб проводилось на підставі абз.8 ч.1 ст.25, абз.5 ч.3 ст.24 Закону України «Про теплопостачання» та останнього пункту п.7.2.31 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Здійснення зняття показників засобів вимірювальної техніки фахівцями Слов?янської ТЕС проводиться на підставі п.14 Правил.

У відповіді на звернення від 16.03.2018 р. щодо надання висновку відповідності ст.ст.19,119 Конституції України ст.ст. 15,19 Закону України «Про звернення громадян», ст.1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», листу департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької ОДА № 01-10Р327410411 від 22.02.2018 р., зазначено, що на Слов?янській ТЕС відсутня інформація щодо листа департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької ОДА № 01-10Р327410411 від 22.02.2018 р. (а.с.210-215, т.1).

55. Згідно письмових відомостей СО Слов?янська ТЕС, наданих на виконання ухвали суду про витребування доказів від 13.11.2018 р., посадової інструкції директора СО Слов?янської ТЕС не існує, оскільки директор здійснює поточне керівництво та управління діяльністю структурної одиниці на підставі положення про СО ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС та довіреності, виданої ПАТ «Донбасенерго». Розмір внесків, визначений виконавчим органом Миколаївської міської ради за обслуговування вузла обліку теплової енергії будинку № 17 вул.Українська згідно вимог ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» надати суду не виявляється можливим, оскільки згідно ОСОБА_8 визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподіл між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та / або гарячого водопостачання, затвердженої наказом ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 р. № 129, покладається на оператора зовнішніх інженерних мереж, а також на органи місцевого самоврядування. На теперішній час Слов?янська ТЕС не виконує функції оператора зовнішніх інженерних мереж, а транспортування теплової енергії по теплових мережах, що знаходяться на балансі КП «Сервіскомуненерго» здійснюється на підставі договірних відносин. Договір з суб?єктом господарювання, що здійснює обслуговування засобів вимірювальної техніки з ПАТ «Донбасенерго» не укладався, внаслідок чого відсутній платіжний документ перерахування коштів суб?єкту господарювання, здійснюючого обслуговування засобів вимірювальної техніки (оператор зовнішніх інженерних мереж (а.с.226-227, т.1).

56. Як вбачається з довіреності ПАТ «Донбасенерго» № 19-266 від 22.12.2016 р., ПАТ «Донбасенерго» для досягнення мети діяльності структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго», які закріплені в Положенні про структурну одиницю ПАТ «Донбасенерго» «Слов?янська ТЕС» та виключно в рамках предмету діяльності даної структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» довіряє ОСОБА_11 здійснювати поточне керівництво та управління діяльністю структурної одиниці, вирішувати питання організації роботи структурної одиниці, видавати та підписувати розпорядчі документи структурної одиниці, затверджувати документи з питань, що стосуються діяльності структурної одиниці, які є обов?язковими для всіх працівників структурної одиниці та не повинні суперечити рішенням органів та наказам ПАТ «Донбасенерго» та ін. (а.с.228, т.1).

57. Відповідно до Положення про структурну одиницю публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» «Слов?янська теплова електрична станція», затвердженого позачерговими загальними зборами ПАТ «Донбасенерго» 06.09.2016 р. (протокол № 26), структурна одиниця не має статусу юридичної особи і створюється як відокремлений структурний підрозділ з правом мати власну печатку з посиланням на належність до товариства та штамп з адресою місцезнаходження. Структурна одиниця створюється з метою отримання прибутку за наслідками своєї діяльності як складової загального прибутку товариства. Управління діяльністю структурної одиниці здійснює керівник структурної одиниці на підставі Положення про структурну одиницю, довіреності, наданої генеральним директором товариства на виконання відповідних функцій з правом їх передоручення (а.с.229-234, т.1).

58. Відповідно до посадової інструкції начальника відділу теплопостачання, затвердженої директором Слов?янської ТЕС 19.12.2016 р., до посадових обов?язків начальника відділу теплопостачання належить, зокрема, організація контролю за встановленими контрольно-вимірювальними засобами щодо якості теплової енергії, що постачається споживачам (п.2.16), організація монтажу та демонтажу квартирних лічильників гарячої води для своєчасного виконання їх повірки метрологічними службами (п.2.17). (а.с.235-248, т.1).

59. Згідно з посадовою інструкцією провідного інженера з розрахунків та режимів відділу теплопостачання, затвердженої директором Слов?янської ТЕС 27.12.2016 р., до завдань та обов?язків провідного інженера належить, зокрема, організація обліку реалізації споживачам теплової енергії в натуральному виразі з використанням засобів обліку (п.2.2), забезпечення наявності проектної та виконавчої документації на індивідуальні пункти та будинкові засоби обліку теплової енергії, які знаходяться у власності або користуванні (п.2.4), прийняття в експлуатацію вузлів обліку теплової енергії у споживачів (п.2.6), контроль розрахунків для затвердження та перегляду тарифів згідно Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води» (п.2.8), організовує щомісячне нарахування плати та пред?явлення рахунків за надані послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання населенню, а також бюджетним організаціям та іншим споживачам за постачання теплової енергії та послугу з гарячого водопостачання (п.2.10). Провідний інженер має право, зокрема, проводити перевірку технічного стану систем опалення будівель, трубопроводів тепломережі, засобів обліку теплової енергії, гарячої води, за результатами перевірки складати акти (п.3.6), на вільний доступ до систем теплопостачання та до засобів обліку теплової енергії та гарячої води у споживачів в будь-який час доби (п.3.7 (а.с.1-12, т.2).

60. Відповідно до статуту ПАТ «Донбасенерго», затвердженого позачерговими загальними зборами ПАТ «Донбасенерго» 20.11.2017 р. (протокол № 29), основною метою діяльності товариства є одержання прибутку від здійснення господарської діяльності для задоволення інтересів акціонерів та працівників товариства у відповідності і на умовах, визначених законодавством України та цим статутом. Пунктом 2.2.37 Статуту визначено, що предметом діяльності товариства є, зокрема, виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії (а.с.13-57, т.2).

61. Згідно з положенням про відділ теплопостачання, затвердженим директором Слов?янської ТЕС 31.10.2017 р., розділом 3 якого визначені функції відділу теплопостачання, зокрема: п.3.29 – визначено участь інженера з розрахунків та режимів в комісії з перевірки та огляду технічного стану систем опалення будівель, трубопроводів тепломережі, приладів обліку теплової енергії, гарячої води (за результатами перевірки та огляду інженер з розрахунків та режимів складає акти); п.3.38 – визначено ведення інженером з розрахунків та режимів контролю за держповіркою приладів обліку теплової енергії, гарячої та технічної води; п.3.42 – визначено контроль виконання технічних умов при підключенні споживачів до мереж теплопостачання та лініям технічної води, прийом в експлуатацію приладів обліку тепла та технічної води (здійснює контролер з інженером). (а.с.58-89, т.2).

62. Робочою інструкцією контролера водопровідного господарства 3-го розряду групи з реалізації послуг теплопостачання та гарячого водопостачання відділу теплопостачання, затвердженою начальником відділу теплопостачання 27.09.2017 р., передбачено, що до його обов?язків та завдань входить пломбування, прийняття на абонентський облік та контроль показань приладів обліку теплової енергії, гарячої води, своєчасне складання актів прийому засобів обліку для передачу їх бухгалтеру групи по розрахункам за комунальні послуги (п.2.2), щомісячний облік показань засобів обліку теплової енергії та гарячої води у споживачів (п.2.3), а до його прав, зокрема, належить вимагати від споживачів усунення порушень в системах теплопостачання та водоспоживання (п.3.1), право на допуск до систем опалення та водоспоживання у відповідності до нормативних документів (п.3.2), складання актів про порушення в системах опалення та водопостачання (п.3.5 (а.с.90-96, т.2).

63. Згідно договору про закупівлю послуг № 10 від 13.01.2017 р., укладеного між КП «Сервіскомуненерго» та ПАТ «Донбасенерго» в особі СО Слов?янської ТЕС, КП «Сервіскомуненерго» зобов?язалося у строк з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р. надавати Слов?янській ТЕС послуги з транспортування теплової енергії по тепловим мережам, що знаходяться на балансі КП «Сервіскомуненрго» відповідно «Схеми балансової належності і експлуатаційної відповідальності сторін» (додаток 1 до договору) в обсягах, визначених кодом Державного класифікатора продукції та послуг ДК-2010-35.30.1 «Пара та гаряча вода; постачання пари та гарячої води (транспортування теплоенергії по теплових мережах КП «Сервіскомуненерго»), а Слов?янська ТЕС – прийняти і оплатити ці послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбаченими цим договором. Обсяг транспортування теплової енергії складає 76236 Гкал. Ціна цього договору становить 2098624,61 грн., у тому числі ПДВ – 349770,77 грн. Тариф на транспортування теплової енергії, відповідно постанови НКРЕКП від 01.09.2016 р. № 1514, на момент укладення цього договору складає 22,94 грн/Гкал (без ПДВ).

Додатком № 1 до цього договору визначено межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Слов?янською ТЕС та КП «Сервіскомуненерго» та балансової належності між КП «Сервіскомуненерго» і споживачами (а.с.100-107, т.2).

64. Згідно договору про закупівлю послуг № 06/18 від 10.01.2017 р., укладеного між КП «Сервіскомуненерго» та ПАТ «Донбасенерго» в особі СО Слов?янської ТЕС, КП «Сервіскомуненерго» зобов?язалося надавати Слов?янській ТЕС послуги з транспортування теплової енергії по тепловим мережам, що знаходяться на балансі КП «Сервіскомуненрго» відповідно «Схеми балансової належності і експлуатаційної відповідальності сторін» (додаток 1 до договору) в обсязі 56385 Гкал., а Слов?янська ТЕС – прийняти і оплатити ці послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбаченими цим договором. Ціна цього договору становить 1552166,28 грн., у тому числі ПДВ – 258694,38 грн. Тариф на транспортування теплової енергії, відповідно постанови НКРЕКП від 01.09.2016 р. № 1514, на момент укладення цього договору складає 22,94 грн/Гкал (без ПДВ).

Додатком № 1 до цього договору визначено межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Слов?янською ТЕС та КП «Сервіскомуненерго» та балансової належності між КП «Сервіскомуненерго» і споживачами (а.с.114-122, т.2).

65. Відповідно до наданих позивачем квитанцій зі сплати послуг з теплопостачання: за січень 2016 р. сплачено 1454,13 грн., за лютий 2016 р. сплачено 772,88 грн., за березень 2016 р. – 678,5 грн., за квітень 2016 р. – 212,8 грн., за жовтень 2016 р. – 466,6 грн., за листопад 2016 р. – 2252,5 грн., за грудень 2016 р. – 2474 грн., за січень 2017 р. – 2522,3 грн., за лютий 2017 р. – 2594,15 грн., за березень 2017 р. – 2259,13 грн., за квітень 2017 р. – 506,22 грн., за жовтень 2017 р. – 1143 грн., за листопад 2017 р. – 4359 грн. (а.с.138-142, т.2).

66. Згідно з розрахунком заборгованості за особовим рахунком 065000017 (ОСОБА_1О.), за період з 01 січня 2011 року по 31.12.2013 р. сума заборгованості складає 7608,29 грн. (а.с.143, т.2).

67. Ухвалами Слов?янського міськрайонного суду від 11.03.2014 р. та 31.03.2014 р. судові накази про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської ТЕС були скасовані (а.с.143зв., 144, т.2).

68. За повідомленням Миколаївської міської ради Слов?янського району Донецької області від 02.03.2018 р., наданим у відповідь на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію щодо надання регуляторного акту призначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживання комунальних послуг, Миколаївською міською радою даний регуляторний акт не приймався (а.с.145, т.2). Аналогічна за змістом відповідь була надана ОСОБА_14 Донецькою обласною державною адміністрацією 06.03.2018 р. (а.с.145зв., т.2).

69. Згідно з відповіддю департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної державної адміністрації від 10.09.2018 р. на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію оператором зовнішніх інженерних мереж теплопостачання у м.Миколаївка є комунальне підприємство «Сервіскомуненерго». Однак, обслуговує вузли обліку теплової енергії та проводить їх періодичну повірку структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» Слов?янська ТЕС, яка є виробником та постачальником теплової енергії у м.Миколаївка. Обмінний фонд вузлів комерційного обліку теплової енергії та водопостачання у КП «Сервіскомуненерго» відсутній (а.с.146, т.2).

70. Як вбачається з відповіді Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 30.10.2018 р., наданої на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію стосовно надання роз?яснення з посиланням на нормативно-правові акти, що регулюють відносини між споживачем та надавачем комунальних послуг щодо повірки лічильника теплової енергії, у будівлі, де налічується 1 споживач, облік споживання відповідної комунальної послуги забезпечується вузлом обліку тепла, який є вузлом комерційного обліку. В той час, в будівлі, де налічується два та більше споживачів, передбачається обладнання вузлом комерційного обліку (загальнобудинковий) і вузлом розподільного обліку (квартирні). Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону про метрологію. Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та / або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку. Згідно з п.3 ч.1 ст.1 Закону про комерційний облік внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку – регулярні платежі, визначені окремо для кожної будівлі, що враховують витрати на обслуговування вузлів комерційного обліку за кожною комунальною послугою та витрати операторів зовнішніх інженерних мереж, пов?язані із встановленням, обслуговуванням або заміною вузлів комерційного обліку (за наявності (а.с.147-148, т.2).

71. Згідно відповіді ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2018 р. на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію, до моменту прийняття Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності 02.08.2017 р., ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» було передбачено, що підприємства – виконавці комунальних послуг повинні були включати відповідні витрати до тарифів на комунальні послуги та виконувати роботи з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії. Також за рахунок тарифів здійснювалася повірка будинкових засобів обліку води та теплової енергії, які були у власності та/ або перебували в користуванні підприємства.

З набранням чинності Законом внесено зміни до ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки, обслуговування та ремонту засобів вимірювальної техніки, що є власністю фізичних осіб, за рахунок суб?єктів господарювання, що надають послуги з тепло- і водопостачання. Окрім того, ч.7 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону НКРЕКП доручено протягом трьох місяців забезпечити перегляд тарифів в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води. При цьому, Закон передбачив, що витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та / або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку. У разі якщо виконавець комунальної послуги не є оператором відповідних зовнішніх мереж, він зобов?язаний перераховувати сплачені споживачами та власниками (співвласниками) приміщень внески на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору.

Загальний обсяг коштів за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку розраховується операторами зовнішніх інженерних мереж. Розміри внесків для споживачів комунальних послуг та власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та / або гарячого водопостачання, встановлюються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад для споживачів комунальних послуг відповідної територіальної громади.

Частиною 2 ст.6 Закону визначено, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку / приладів – розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором. Виконавець комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, забезпечує функціональну перевірку приладів – розподілювачів теплової енергії. Порядок, періодичність такої перевірки визначаються договором між споживачем та виконавцем послуги або іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг.

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев?ять років для засобів інших типів. При цьому згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р., який вводиться в дію з 01.05.2019 р., передбачено можливість відшкодування витрат, пов?язаних з періодичною повіркою вузлів розподільчого обліку за рахунок плати за абонентське обслуговування – у разі укладання індивідуального договору про надання комунальної послуги у багатоквартирному будинку (а.с.149-150, т.2).

72. З відповіді виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 13.04.2018 р. вбачається, що діючими нормативно-правовими актами в сфері формування тарифів на житлово-комунальні послуги, було встановлено СО Слов?янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання та надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води рішенням виконавчого комітету від 17.10.2017 р. № 151. Згідно структури одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надається населеню, вимога Закону виконана, оскільки в рядку 3 «витрати з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки» відсутні (а.с.151, т.2).

73. Згідно листа виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 30.10.2018 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1, суб?єкт господарювання, на якого покладаються обов?язки з обслуговування лічильників теплової енергії за рахунок внесків – це оператор зовнішніх інженерних мереж. Станом на теперішній час СО Слов?янська ТЕС не є оператором зовнішніх інженерних мереж (а.с.153, т.2).

74. Відповідно до листа Донецької обласної державної адміністрації від 09.11.2018 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1, оператором зовнішніх інженерних мереж теплопостачання у м.Миколаївка є КП «Сервіскомуненерго». Виробником та постачальником теплової енергії у м.Миколаївка є СО Слов?янська ТЕС, яка обслуговує вузли обліку та проводить їх періодичну повірку (а.с.154, т.2).

75. Згідно рішення Слов?янського міськрайонного суду від 26.06.2015 р. у справі № 243/1126/15-ц, яке набрало законної сили 27.01.2016 р., позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, зобов?язано СО Слов?янську ТЕС здійснити ОСОБА_1 нарахування витрат за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку, встановленому за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17 за період з грудня 2008 р. по вересень 2011 р. включно. Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27.01.2016 р. зазначене рішення залишено в силі (а.с.170-185, т.2).

76. Рішенням Слов?янського міськрайонного суду від 16.08.2017 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, визнані неправомірними дії посадових осіб СО Слов?янської ТЕС по складанню акта від 21.11.2011 р. та зобов?язано СО Слов?янську ТЕС здійснювати нарахування плати за опалення приміщення ванних кімнат буд.17 по вул.Укрїнській у м.Миколаївка з 01.11.2011 р. згідно показань засобів вимірювальної техніки, стягнуто з ПАТ «Донбасенерго» в особі Слов?янської ТЕС на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди 2000 грн., витрати на правову допомогу в сумі 7383,27 грн., витрати за проведення експертизи у сумі 1585,80 грн. (а.с.186-194, т.2). Рішенням Апеляційного суду Донецької області від 07.11.2017 р. рішення Слов?янського міськрайонного суду в частині спору про відшкодування моральної шкоди скасовано, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ПАТ «Донбасенерго» в особі СО Слов?янської ТЕС про відшкодування моральної шкоди відмовлено, в іншій частині рішення залишено без змін (а.с.195-200, т.2).

77. Згідно з листа ОСОБА_7 економічного розвитку і торгівлі України від 05.12.2018 р., наданого на звернення ОСОБА_1 щодо вжиття заходів реагування до суб?єкта господарювання, який здійснює обслуговування ЗВТ у м.Миколаївка КП «Сервіскомуненерго», який не має обмінного фонду та не проводить періодичну повірку ЗВТ у термін з 17.10.2017 р., звернення ОСОБА_1 надіслано за належністю до Мінрегіону та Держпродспоживслужби для надання відповіді заявнику (а.с.213-214, т.2).

78. Відповідно до відповіді на звернення ОСОБА_1 стосовно проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту засобів вимірювальної техніки, наданої ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 10.12.2018 р., зміст звернення свідчить про те, що порушене у ньому питання відноситься до відання Донецької обласної державної адміністрації (а.с.212, т.2).

79. Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_10, яка працює контролером СО Слов?янська ТЕС, суду пояснила, що вона була у складі комісії 14.11.2017 р., оскільки щорічно перед початком опалювального сезону комісія має оглядати та опломбовувати засіб обліку. Окрім неї у складі комісії були ОСОБА_9 та ОСОБА_3, коли вони прибули до будинку ОСОБА_1, він відмовився їх впустити та повідомив, що має зайти лише одна особа, на що комісія не погодилася. Її начальник надала їй вказівку зайти в будинок ОСОБА_1 та зняти показання приладу обліку. Вона як контролер має право опломбувати лічильник. 01.02.2018 р. вона також була у складі комісії, комісія прибула до будинку ОСОБА_1, вони разом зайшли на територію домоволодіння та пройшли до лічильника, який розташований в гаражі. Спеціалісти встановлювали пристрій та вимірювали тиск, ОСОБА_1 був присутній та брав участь у вимірюваннях. Як і де встановлювався пристрій їй невідомо, вона тиск не вимірювала, а лише зафіксувала показання.

80. Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3, яка працює начальником відділу теплопостачання СО Слов?янська ТЕС, пояснила, що з 02.08.2017 р. рахунки за послуги формує виконавець послуг – Слов?янська ТЕС, до тарифу не включено витрати на проведення періодичної повірки ЗВТ. Тарифи були переглянуті міською радою в жовтні 2017 р. ОСОБА_15 від 14.11.2017 р. був складений на підставі листа органу місцевого самоврядування за зверненням ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію. ОСОБА_1 не впустив комісію у будинок, впустив лише одну особу, тому вони пішли. 01.02.2018 р. комісія прибула до будинку ОСОБА_1 на підставі його усного звернення.

81. Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_16 та ОСОБА_17, які є працівниками Слов?янської ТЕС, суду пояснили, що вони 01.02.2018 р. були у складі комісії, яка прибула до будинку ОСОБА_1 Вони були в комісії за запитом начальника відділу теплопостачання ОСОБА_3 для проведення заміру витрат теплоносія. ОСОБА_16 в гаражі, де встановлено лічильник, встановив прилад, здійснив необхідні заміри, за результатами яких встановлено, що тиск був більше у прямому трубопроводі, всі показання зафіксовані відповідно до пристрою, сумнівів немає, прилад пройшов повірку. Про заміри він повідомив начальнику ОСОБА_17, забрав прилад та пішов. Свідок ОСОБА_17 пояснив, що витрати теплоносія заміряли пірометром, за результатами вимірювань був складений акт.

82. Зі змісту відповіді Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.08.2018 р. на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію вбачається, що НКРЕКП здійснено заходи щодо передачі повноважень з ліцензування діяльності ПАТ «Донбасенерго» з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії до Донецької обласної державної адміністрації (а.с.227-228, т.2).

83. Відповідно до листа ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2018 р. обвідна (байпасна) лінія з запірною арматурою, яка встановлена відповідно до технічних умов, відноситься до складової частини вузла обліку споживання теплової енергії (а.с.228зв., т.2).

84. Згідно відповіді Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16.08.2016 р. на звернення ОСОБА_1, ПАТ «Донбасенерго» встановлено постановою НКРЕКП від 03.03.2015 р. № 740 тарифи на теплову енергію для потреб населення та постановою НКРЕКП від 31.03.2015 р. № 1171 (зі змінами) тарифи на послуги централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869. З 08.07.2016 р. встановлення тарифів для суб?єктів господарської діяльності у сфері теплопостачання, які є ліцензіатами НКРЕКП, здійснюється відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою НКРЕКП від 24.03.2016 р. № 377 (а.с.229, т.2).

85. Як вбачається з листа Міністрества регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.09.2018 р., наданого у відповідь на звернення ОСОБА_1 на урядову гарячу лінію, наказом ОСОБА_7 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 р. № 129 затверджено ОСОБА_14 визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання. ОСОБА_18 застосовується оператором зовнішніх інженерних мереж під час визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами, а також виконавчими органами сільських, селищних, міських рад під час встановлення відповідних внесків. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 р. № 477 затверджено Порядок перерахування виконавцем комунальної послуги оператору зовнішніх інженерних мереж сплачених споживачами комунальних послуг та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та / або гарячого водопостачання, внесків за встановлення вузлів комерційного обліку. Для вирішення питання, пов?язаного з раніше проплаченими коштами на повірку квартирного лічильника пропонують звернутися до виконавця послуги з теплопостачання будинку (а.с.230-231, т.2).

V. Оцінка Суду.

86. Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Отже, об?єктом захисту є порушене, невизнане або оспорене право чи цивільний інтерес, саме вони є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

87. Положенням ст.16 ЦК України передбачено право кожної особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов?язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади; Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Зі змісту частини третьої статті 16 ЦК України вбачається, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

88. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.

Правовий аналіз наведених положень ЦПК України, ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дозволяє дійти висновку про те, що обраний позивачем спосіб захисту своїх прав, а саме захист його прав як споживача та зобов?язання відповідача, виконавця послуг з теплопостачання, вчинити певні дії, не суперечить положенням статті 16 ЦК України. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду № 61-29391св18 від 05.12.2018 р.

89. Крім того, судом враховується, що законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статтей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

90. Аналізуючи вищенаведені норми права щодо способу захисту цивільних прав, суд зазначає, що чинне цивільне процесуальне законодавство не обмежує суд у виборі способу захисту, прямо передбаченого законом, а дозволяє, виходячи із принципу верховенства права, визначити не тільки прямо передбачений в нормативному акті спосіб захисту порушеного права особи, а й спосіб захисту, який не передбачений законом, але не суперечить йому.

При цьому слід враховувати, що суд в такому випадку не припуститься порушення передбаченого статтею 2 ЦПК України принципу диспозитивності (права особи на власний розсуд розпоряджатися своїми правами щодо предмета спору), оскільки буде діяти відповідно до викладеної в позові вимоги особи, яка звернулася до суду. Зазначене кореспондується з вимогою пункту 4 частини 3 статті 175 ЦПК України, відповідно до якої позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

91. Враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що позивачем обрано належний спосіб судового захисту, за винятком позовної вимоги щодо визнання, що генеральний директор ПАТ «Донбасенерго» не забезпечив дотримання виконання вимог нормативно-законодавчих та нормативних документів України персоналом Слов?янської ТЕС згідно вимог розділу 5.1.2.2 р ГДК 34.20.507-2003 «Технічна експлуатація електростанцій та мереж. Правила», затвердженого наказом Мінпаливенерго від 19.12.2005 р. за № 609.

92. Зі змісту акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 14.11.2017 р. вбачається, що він складений комісією у складі: начальника відділу теплопостачання ОСОБА_3, провідного інженера відділу теплопостачання ОСОБА_9, контролера водопровідного господарства 3 розряду відділу теплопостачання ОСОБА_10

93. Розмірковуючи над позовними вимогами ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дій посадових осіб Слов?янської ТЕС по складанню актів перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 14.11.2017 р. та 01.02.2018 р. суд виходить з того, що сторони на обґрунтування своїх доводів посилаються на положення Закону України «Про теплопостачання» та Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж.

94. Так, згідно з положенням ст.1 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії – це фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору, теплогенеруюча організація – суб’єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію, теплопостачальна організація – суб’єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.

95. Статтею 2 зазначеного Закону закріплено, що він регулює відносини, що виникають у зв’язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об’єктах у сфері теплопостачання суб’єктами господарської діяльності незалежно від форми власності.

Аналізуючи зазначену норму права, суд не приймає доводи позивача в тій частині, що Законом України «Про теплопостачання» регулюються лише відносини між суб?єктами господарської діяльності, оскільки змістом зазначеної норми таке твердження спростовується, і, відповідно, положення цього Закону застосовуються і до споживачів теплової енергії, якими є фізичні чи юридичні особи, що використовують теплову енергію.

96. Згідно положень ст.24 Закону України «Про теплопостачання» одним з основних обов?язків споживача є забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання, вузлів обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації, за умови пред’явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов’язків. З ч.1 ст.25 вбачається, що теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організація мають право, зокрема, безперешкодного доступу до теплового обладнання та вузлів обліку.

97. Судом не приймаються посилання позивача на п.7.2.30 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених Наказом ОСОБА_7 палива та енергетики № 71 від 14.02.2007 р., оскільки зазначеним пунктом визначено допуск до експлуатації джерела теплопостачання (це виробничий об?єкт, призначений для виробництва теплової енергії), в той час п.7.2.31 цих Правил визначено допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії (це комплект приладів та обладнання, що забезпечує облік теплової енергії, а також реєстрацію параметрів теплоносія) у споживача.

98. Згідно п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача здійснюється представником енергопостачальної організації в присутності представників споживача та метрологічного центру ЦОВМ (метрологічний центр спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології), про що складається відповідний акт.

Акт складається у трьох примірниках, один з яких одержує представник споживача, другий - представник енергопостачальної організації, а третій – представник метрологічного центру ЦОВМ. Акт допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача затверджується керівником енергопостачальної організації.

Для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник споживача повинен подати:

- принципову схему теплового пункту;

- проект на вузол обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ;

- паспорти на ЗВТ вузла обліку;

- документи про повірку ЗВТ вузла обліку з чинним тавром державного повірника;

- свідоцтво про державну метрологічну атестацію вузла обліку теплової енергії (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об?єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);

- акт про відповідність монтажу вимогам чинних нормативних документів (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об?єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);

- змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, уключаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія.

При допуску вузла обліку до експлуатації має бути перевірено:

- відповідність заводських номерів на ЗВТ обліку вказаним у їх паспортах;

- відповідність діапазонів вимірювань установлених ЗВТ обліку діапазонам вимірюваних параметрів;

- якість монтажу ЗВТ і ліній зв?язку, а також відповідність монтажу до вимог паспортів і проектної документації;

- наявність пломб.

У разі виявлення порушень вимог цих Правил вузол обліку до експлуатації не приймається і в акті наводиться повний перелік виявлених недоліків із зазначенням пунктів Правил, положення яких порушено.

При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акта представник енергопостачальної організації пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія.

Вузол обліку споживача визнається допущеним до ведення обліку отриманої теплової енергії і теплоносія після підписання акта представниками енергопостачальної організації, споживача і метрологічного центру ЦОВМ та його затвердження в установленому порядку.

Облік теплової енергії і теплоносія на основі показів ЗВТ вузла обліку споживача здійснюється з моменту підписання акта про його прийняття в експлуатацію.

Виклик споживачем представника енергопостачальної організації та метрологічного центру ЦОВМ для оформлення допуску вузла обліку до експлуатації здійснюється не менше ніж за 5 днів до передбаченого дня оформлення вузла обліку, а рішення про допуск в експлуатацію має бути прийнято не пізніше ніж через 10 днів з моменту подання заявки споживачем.

Перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт.

99. Аналізуючи наведений пункт Правил у сукупності з доводами сторін щодо відсутності та наявності підстав проведення перевірки готовності вузла обліку теплової енергії комісією у складі трьох працівників Слов?янської ТЕС та поясненнями свідків, які судом приймаються як належні та допустимі докази, оскільки у суду немає підстав ставити під сумнів достовірність повідомлених свідками обставин, які підтверджуються іншими доказами, суд зазначає, що до складу комісії мають входити три особи – представник енергопостачальної організації, представник метрологічного центру ЦОВМ та представник споживача. Слід зазначити, що наявність у складі комісії одного представника енергопостачальної організації, як зазначено у п.7.2.31 Правил, жодним чином не суперечить положенню ст.24 Закону України «Про теплопостачання», оскільки в зазначеній нормі визначено, що споживач зобов?язаний надати безперешкодний доступ представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації, за умови пред’явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов’язків, а лише більш конкретно визначає обов?язок споживача надати доступ представнику енергопостачальної організації при перевірці готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації у споживача.

100. Розмірковуючи над наявністю у складі комісії представника метрологічного центру спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології, суд вважає необхідним звернутися до деяких положень Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

101. Так, згідно зі ст.4 зазначеного Закону метрологічна система України створює необхідні засади для забезпечення єдності вимірювань у державі. Метрологічна система України включає , зокрема, національну метрологічну службу.

Згідно з п.7 ч.1 ст.9 до національної метрологічної служби серед інших належать метрологічні служби центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, підприємств та організацій.

Положенням ст.14 зазначеного Закону визначено, що в органах управління об’єднань підприємств, на підприємствах та в організаціях можуть утворюватися метрологічні служби для проведення робіт (надання послуг), пов’язаних із забезпеченням єдності вимірювань у визначених сферах діяльності. На підприємствах та в організаціях, які виконують роботи у сфері законодавчо регульованої метрології, обов’язково утворюються метрологічні служби або призначаються особи, відповідальні за забезпечення єдності вимірювань. Структура, функції, права та обов’язки метрологічних служб центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, органів управління об’єднань підприємств, підприємств та організацій, які виконують роботи у сфері законодавчо регульованої метрології, визначаються положеннями про такі служби, які затверджуються керівниками цих органів, підприємств та організацій.

102. Як вбачається з п.2.2.37 статуту публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» предметом діяльності товариства є, зокрема, виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії.

Відповідно до ст.3 Положення про структурну одиницю публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» «Слов?янська теплова електрична станція», предметом діяльності структурної одиниці є, зокрема, виробництво електричної та теплової енергії з найбільшим прибутком та найменшим негативним впливом на навколишнє середовище, надання послуг промислового характеру: електропостачання, водопостачання, теплопостачання та автотранспортних послуг, а також метрологічне забезпечення підприємства.

103. В той же час суду надано Положення про відділ теплопостачання структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» «Слов?янська ТЕС», згідно з розділом 3 якого визначені функції відділу теплопостачання, зокрема: п.3.29 – визначено участь інженера з розрахунків та режимів в комісії з перевірки та огляду технічного стану систем опалення будівель, трубопроводів тепломережі, приладів обліку теплової енергії, гарячої води. За результатами перевірки та огляду інженер з розрахунків та режимів складає акти; п.3.38 – визначено ведення інженером з розрахунків та режимів контролю за держповіркою приладів обліку теплової енергії, гарячої та технічної води; п.3.42 – визначено контроль виконання технічних умов при підключенні споживачів до мереж теплопостачання та лініям технічної води, прийом в експлуатацію приладів обліку тепла та технічної води (здійснює контролер з інженером).

104. Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що Слов?янською ТЕС здійснюється діяльність з метрологічного забезпечення підприємства. Згідно з робочею інструкцією контролера водопровідного господарства третього розряду групи з реалізації послуг теплопостачання та гарячого водопостачання відділу теплопостачання (ОСОБА_15, ОСОБА_10, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21), до завдань та обов?язків контролера входить пломбування, прийняття на абонентський облік та контроль показань приладів обліку теплової енергії, своєчасне складання актів прийому приладів обліку для передання їх бухгалтеру групи з розрахунків за комунальні послуги (п.2.2), перевірка цілісності пломб на приладах обліку і запірній арматурі (п.2.7). З посадової інструкції провідного інженера з розрахунків та режимів відділу теплопостачання (ОСОБА_9О.) вбачається, що до завдань та обов?язків провідного інженера належить прийняття в експлуатацію вузлів обліку теплової енергії у споживачів, участь в комісії з перевірки та огляду технічного стану опалення будівель, трубопроводів тепломережі, приладів обліку теплової енергії, гарячої води, технічної води, складення актів за результатами перевірки та огляду (п.п.2.6, 2.7). Зі змісту цих посадової інструкції провідного інженера та робочої інструкції контролера вбачається, що вони мають право доступу до систем теплопостачання та до приладів обліку теплової енергії та гарячої води у споживачів. Тобто, закріплені завдання та обов?язки цих працівників кореспондуються з їх правом доступу до систем теплопостачання та приладам обліку.

105. Таким чином представником метрологічного центру ЦОВМ у розумінні п.7.2.31 Правил, який є членом комісії з перевірки готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації у споживача, є працівник Слов?янської ТЕС – контролер водопровідного господарства. Підсумовуючи вищенаведене, суд погоджується з доводами представника відповідача щодо наявності правових підстав участі в комісії з перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії представника енергопостачальної організації – провідного інженера відділу теплопостачання ОСОБА_9 та представника метрологічного центру ЦОВМ – контролера водопровідного господарства 3-го розряду відділу теплопостачання ОСОБА_10 В той же час третім членом цієї комісії згідно п.7.2.31 Правил мав бути представник споживача ОСОБА_1 або сам споживач. Зі змісту посадової інструкції начальника відділу теплопостачання ОСОБА_3 не вбачається підстав для її участі в складі такої комісії. В цій частині суд погоджується з доводами позивача.

106. Судом не приймаються доводи позивача в тій частині, що акт готовності вузлів комерційного обліку до експлуатації складає представник оператора зовнішніх інженерних мереж (КП «Сервіскомуненерго») з огляду на наступне. Так, позивач на обґрунтування своїх доводів в уточненій позовні заяві посилається на п.2.3.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж та зазначає, що згідно з цим пунктом перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається акт. Однак, в Правилах технічної експлуатації теплових установок і мереж такий пункт відсутній, в той час як згідно п.7.2.31 Правил перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт. Цим же пунктом визначено склад комісії, яка здійснює таку перевірку, про що вже було зазначено вище. Судом не приймається відповідь ОСОБА_7 енергетики та вугільної промисловості України від 05.03.2018 р., яка була надана на звернення ОСОБА_1, щодо складання акту готовності вузлів комерційного обліку до експлуатації представником оператора зовнішніх інженерних мереж (а.с.80, т.1), оскільки зазначена відповідь за своїм змістом суперечить положенням підзаконного нормативного акту (п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж) та не містить посилання на положення нормативно-правового акту, на якому ґрунтується такий висновок.

107. Окрім того, ОСОБА_1 на підтвердження своїх доводів посилається на ч.1 ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності з 02.08.2017 р., згідно з яким обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Суд зауважує, що згідно п.10 ч.1 ст.1 цього Закону обслуговування вузлів обліку – огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

108. Таким чином, перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації та обслуговування вузла комерційного обліку не є тотожними поняттями. Поняття перевірки готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації не визначено зазначеним підзаконним нормативно-правовим актом, однак зі змісту п.7.2.31 вбачається, що обсяг такої перевірки включає в себе перевірку відповідності заводських номерів на ЗВТ обліку вказаним у їх паспортах; відповідності діапазонів вимірювань установлених ЗВТ обліку діапазонам вимірюваних параметрів; якості монтажу ЗВТ і ліній зв?язку, а також відповідності монтажу до вимог паспортів і проектної документації; наявності пломб. Тобто, перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації не включає в себе ані повірки, ані опломбування, ані ремонту, тому за своїм змістом не є обслуговуванням вузла комерційного обліку.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що він приймає доводи позивача в тій частині, що оператором зовнішніх інженерних мереж є комунальне підприємство Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго», але зауважує, що акт перевірки готовності вузла обліку теплової енергії має складати комісія у складі представника енергопостачальної організації, представника споживача та представника метрологічного центру ЦОВМ, тобто представники КП «Сервіскомуненерго» до складання зазначеного акту жодного відношення не мають.

109. З урахуванням викладеного, суд зазначає, що доводи позивача ОСОБА_1 щодо відсутності підстав проникнення в його будинок 14.11.2017 р. трьох працівників Слов?янської ТЕС для складання акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії є частково обґрунтованими, оскільки начальник відділу теплопостачання ОСОБА_3 не мала бути у складі такої комісії, однак правові підстави для перевірки вузла обліку теплової енергії були у інших членів комісії. Таким чином, оскільки підставою для визнання дій працівників Слов?янської ТЕС зі складання акту від 14.11.2017 р. позивачем зазначалася відсутність правових підстав для складання такого акту саме у працівників Слов?янської ТЕС та наявність повноважень для складання цього акту у представника КП «Сервіскомуненерго», позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки судом встановлено, що до складу комісії входять працівники Слов?янської ТЕС.

110. Розглядаючи вимоги позивача щодо неправомірності дій посадових осіб СО Слов?янська ТЕС по складанню акту перевірки готовності роботи вузла обліку теплової енергії від 01.02.2018 р., суд зазначає, що згідно змісту цього акту комісія прибула до будинку ОСОБА_1 за усною заявою споживача щодо перевірки роботи вузла обліку теплової енергії та опломбування засувки, встановленої на подавальному трубопроводі будинку. До складу комісії входили начальник виробничо-технічного відділу ОСОБА_17, начальник відділу теплопостачання ОСОБА_3, провідний інженер відділу теплопостачання ОСОБА_9, інженер відділу теплопостачання ОСОБА_22, контролер водопровідного господарства 3-го розряду відділу теплопостачання ОСОБА_10, інженер виробничо-технічного відділу ОСОБА_16 Єдиною підставою визнання дій неправомірними зі складання цього акту позивачем зазначається необхідність складання цього акту КП «Сервіскомуненерго». Однак така позиція позивача належним чином необґрунтована, зі змісту акту вбачається, що комісія прибула за заявою споживача щодо перевірки готовності вузла обліку теплової енергії та опломбування засувки, тому з врахуванням вищенаведених положень п.7.2.31 Правил така комісія повинна мати у складі представників Слов?янської ТЕС. Таким чином, доводи споживача є необґрунтованими, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

111. Розглядаючи вимоги позивача ОСОБА_1 щодо визнання неправомірним зазначення в платіжних документах на особовий рахунок 065000017 за опалення і гаряче водопостачання строки послуги «центр. гаряче водопостачання», суд враховує, що єдиною підставою цієї позовної вимоги позивачем в уточненій позовній заяві від 28.09.2018 р. визначено наявність у нього пільг у розмірі 100 % на оплату послуг централізованого постачання гарячої води згідно з п.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (оплату цих послуг здійснює УСЗН Слов?янської міської ради) виходить з нижчезазначеного.

112. Як вбачається з положення ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону. Рахунок на оплату комунальної послуги повинен містити, зокрема, таку інформацію:

1) найменування та платіжні реквізити виконавця комунальної послуги;

2) адресна інформація, найменування або прізвище, ім’я та по батькові споживача, або абонентський номер споживача, визначений договором про надання комунальної послуги, який дає згоду ідентифікувати споживача виконавцю або іншій особі, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг;

3) період, за який здійснюється нарахування;

4) загальна сума до сплати;

5) поле для внесення споживачем показань вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії (якщо згідно із законом або договором такі показання знімає споживач);

6) обсяг спожитої теплової енергії та води за поточний період, визначений згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону, а також показання відповідних вузлів обліку (у разі відсутності вузлів обліку теплової енергії - приладів - розподілювачів теплової енергії), на основі яких цей обсяг визначено, застосоване розрахункове або середнє споживання;

7) діючі ціни та тарифи на комунальні послуги;

8) стан розрахунків споживачем за спожиту комунальну послугу, у тому числі заборгованість з оплати послуги (у разі її наявності), періоди, в яких виникла така заборгованість, відомості про обчислення її розміру, пільги/субсидії (у разі їх надання/призначення);

9) середній обсяг споживання та середній розмір плати за комунальну послугу іншими споживачами відповідної категорії (у тому числі в розрізі класів будівель), яким комунальну послугу надає цей виконавець, визначені за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

10) рекомендації щодо можливих заходів з підвищення енергоефективності будівель, інформація про державні цільові та інші програми підвищення енергоефективності, контактна інформація та порядок одержання додаткової інформації.

113. Відповідно до положення п.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надається 100 процентна знижка за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

114. Як вбачається з рахунку № 43244 від 07.11.2018 р. наданому ОСОБА_1 за жовтень 2018 р., споживачеві надано послуги з централізованого опалення та централізованого гарячого водопостачання. За центральне гаряче водопостачання у жовтні 2018 р. нараховано 45,17 грн., пільга за цей місяць складає 45,17 грн., тому до сплати за цю послугу визначено 0,00 грн.

115. Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що вищезазначений рахунок відповідає вимогам, встановленим Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» для рахунків на оплату наданих комунальних послуг, послуга з централізованого гарячого водопостачання споживачеві надається, тому її зазначення в рахунку є правомірним. Наявність у позивача 100 % пільги в межах середніх норм споживання не може безумовно свідчити про не перевищення позивачем цієї середньої норми споживання і, відповідно, відсутності підстав для сплати цієї послуги. Таким чином, вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

116. Розглядаючи вимоги та доводи позивача ОСОБА_1 щодо періодичної повірки теплолічильника суд враховує аргументи позивача, представника відповідача та положення нижчезазначених нормативних актів.

117. Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Таким нормативним актом є Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 р. № 474.

Зазначене положення викладене з врахуванням змін, які внесені Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що набрав чинності 02.08.2017 р.

118. Згідно свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № 544 від 19.10.2015 р., лічильник тепла «MULTIDATA SI-U», власник якого мешкає за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17, на підставі результатів повірки визначено придатним до застосування. Зазначене свідоцтво чинне до 19.10.2017 р. Таким чином термін наступної планової повірки мав настати у жовтні 2017 р., тому до правовідносин, що виникли з приводу повірки зазначеного лічильника слід застосовувати вищезазначене положення ч.4 ст.17 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» з урахуванням змін.

119. Згідно положень ч.1 ст.1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності 02.08.2017 р., вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом; вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів; обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку. Таким чином, встановлений у будинку ОСОБА_1 теплолічильник є вузлом комерційного обліку.

120. Оцінюючи доводи позивача щодо закріплення в п.п.4 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, обов?язку виконавця послуг проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, суд зазначає наступне.

121. Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обов?язок з обслуговування (до якого входить і періодична повірка) вузлів комерційного обліку покладено на оператора зовнішніх інженерних мереж (ч.1 ст.6 Закону). Відповідно до п.1 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, дія цього Порядку поширюється на операторів зовнішніх інженерних мереж (суб?єктів господарювання), що здійснюють обслуговування засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду), суб?єктів господарювання, що надають послуги з електро- та газопостачання для побутових потреб (далі - виконавці), а також споживачів відповідних послуг - фізичних осіб, співвласників багатоквартирного будинку, у власності яких перебувають засоби вимірювальної техніки (зазначений пункт викладений в редакції Постанови КМУ № 880 від 24.10.2018 р., яка набрала чинності 31.10.2018 р.). У попередній редакції було зазначено, що дія цього Порядку поширюється на суб?єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання (далі – виконавці), а також споживачів відповідних послуг – фізичних осіб, у власності яких перебувають засоби вимірювальної техніки.

Аналізуючи зазначену норму, суд зазначає, що після набрання чинності Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», відповідно до якого обов?язок з проведення періодичної повірки теплолічильників було покладено на операторів зовнішніх інженерних мереж (а не на виконавців послуг теплопостачання, як це було передбачено раніше), відповідні зміни були внесені і до Порядку, яким регулюється проведення такої повірки. Таким чином на момент настання строку періодичної повірки теплолічильника позивача у жовтні 2017 р. існувала норма Закону, яка зобов?язує проводити таку повірку оператора зовнішніх інженерних мереж (КП «Сервіскомуненерго») та норма підзаконного нормативного акту – Порядку, яка покладає обов?язок з проведення періодичної повірки на виконавця послуг, тобто має місце правова колізія. Оскільки норми Закону України є нормами вищою юридичної сили по відношенню до норм підзаконного нормативного акту, яким є постанова Кабінету Міністрів України, застосуванню підлягають норми Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Окрім того, згідно п.6 Перехідних положень цього Закону зобов?язано Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; забезпечити перегляд та скасування нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Тобто законодавцем прямо визначено пріоритет застосування положень зазначеного Закону, а не підзаконних нормативно-правових актів, та зобов?язано привести підзаконні нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом.

122. За змістом Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт до набрання чинності Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» періодична повірка здійснювалася за рахунок виконавців послуг, що логічно узгоджується з включенням витрат на таку повірку до складу тарифу на відповідні послуги. Тобто, сплачуючи за комунальні послуги, споживач сплачував, зокрема, і за проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки. Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону визначено обов?язок органів місцевого самоврядування протягом трьох місяців забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію в частині виключення зі складових тарифу витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії.

123. Пунктом 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку - регулярні платежі, визначені окремо для кожної будівлі, що враховують витрати на обслуговування вузлів комерційного обліку за кожною комунальною послугою та витрати операторів зовнішніх інженерних мереж, пов’язані із встановленням, обслуговуванням або заміною вузлів комерційного обліку (за наявності).

З положення ч.1 ст.6 зазначеного Закону вбачається, що витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку.

У разі якщо виконавець комунальної послуги не є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він зобов’язаний перераховувати сплачені споживачами та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, внески на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору.

124. Відповідно до додатку 5 до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 17.10.2017 р. № 151 до структури одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення СО «Слов?янська ТЕС» не включено витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки (а.с.206, т.1).

125. Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що після набрання чинності Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» 02.08.2017 р. обов?язок з обслуговування вузлів комерційного обліку покладений на оператора зовнішніх інженерних мереж, тобто жодних правових підстав для зобов?язання відповідача провести періодичну повірку лічильника немає, і відповідно, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають. При цьому судом не приймається до уваги відповідь Департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної державної адміністрації від 09.11.2018 р. на звернення ОСОБА_1 щодо того, що Слов?янська ТЕС обслуговує вузли обліку теплової енергії та проводить їх періодичну повірку (а.с.154, т.2) оскільки вона за своїм змістом суперечить положенням Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», а також відповіді виконавчого комітету Миколаївської міської ради (а.с.153, т.2), за змістом якої обов?язки з обслуговування лічильників теплової енергії покладаються на оператора зовнішніх інженерних мереж, а Слов?янська ТЕС не є оператором зовнішніх інженерних мереж.

126. Розглядаючи вимоги позивача про зобов?язання відповідача здійснювати йому нарахування витрат за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку з жовтня 2017 р. суд враховує, що позивач як на підставу своїх вимог посилається на ч.2 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.п.4 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та рішення Слов?янського міськрайонного суду від 26.06.2015 р. у справі № 243/1126/15-ц.

127. Згідно положення ч.2 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

128. Рішенням Слов?янського міськрайонного суду від 26.06.2018 р. у справі № 243/1126/15-ц зобов?язано СО Слов?янську ТЕС здійснити нарахування витрат за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку за період з грудня 2008 р. по вересень 2011 р. З мотивувальної частини рішення вбачається, що та обставина, що органом самоврядування не було визначено виконавця послуг з централізованого опалення у м.Миколаївка, а також не включення до тарифів з централнього опалення витрат на проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт зазначених засобів вимірювальної техніки, не тягне за собою безпосередньо обов?язку споживача по здійсненню ним дій щодо проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту зазначених засобів вимірювальної техніки, оскільки чинним на час виникнення пірних правовідносин законодавством на нього такого обов?язку не покладалося. При цьому суд зазначив, що відповідач, як постачальник теплової енергії та фактичний виконавець послуг з центрального опалення, мав право на оплату витрат на проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт зазначених засобів вимірювальної техніки у спосіб, визначений чинним законодавством, шляхом включення вартості цих послуг до тарифів. Таким чином, суд дійшов висновку, що чинним законодавством на споживача не покладено обов?язок по проведенню чергової повірки засобу обліку, а лише зазначено про необхідність ним його подання на періодичну повірку, та не встановлено, що у випадку не подання на повірку обсяг спожитих послуг має визначатись за нормами споживання. Таке можливо лише у разі встановлення несправності засобу обліку. Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі від 27.01.2016 р. зазначене рішення залишене в силі.

129. Під час судового розгляду відповідачем не надано суду доказів щодо несправності засобу вимірювальної техніки, який встановлено у будинку позивача за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17. Окрім того, 07.02.2018 р. комісія у складі працівників Слов?янської ТЕС здійснила опломбування засувки на подавальному трубопроводі в будинку свинцевою пломбою, переконавшись, що встановлена глушка в повній мірі забезпечує щільність засувки, що підтверджується відповідним актом від 07.02.2018 р.

130. Згідно з ч.4 ст.8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до ч.2 ст.17 цього Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Частиною 4 ст.17 зазначеного Закону відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб’єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Окрім того, згідно п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, облік теплової енергії і теплоносія на основі показів ЗВТ вузла обліку споживача здійснюється з моменту підписання акта про його прийняття в експлуатацію.

131. Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що за положенням ст.5 ЦК України передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом?якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше, і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов?язків, що виникли з моменту набрання ними чинності.

У жовтні 2017 р. обов?язок з проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки теплоносія покладений на оператора зовнішніх інженерних мереж (КП «Сервіскомуненерго»), на нього ж покладено і відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки. Станом на жовтень 2017 р. виконавець послуг – СО Слов?янська ТЕС зобов?язана була контролювати встановлені міжповірочні інтервали та своєчасно повідомляти про настання строку повірки ЗВТ споживача. Споживач, в свою чергу, зобов?язаний надати ЗВТ для проведення періодичної повірки оператору зовнішніх інженерних мереж.

Таким чином з урахуванням змін у законодавстві, що регулює надання комунальних послуг з теплопостачання, споживач не має відповідати за несвоєчасне проведення повірки ЗВТ. Тобто, встановлення розміру внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку, які мають відшкодовуватися споживачами, не залежать від дій споживача, оскільки зазначені внески мають перераховуватися виконавцем комунальної послуги (якщо він не є оператором зовнішніх інженерних мереж) оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору між ними.

132. Пунктом 10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабцнету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, визначено, що справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п?ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку. Згідно абз.5 п.15 цих Правил у разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

133. Під час судового розгляду справи встановлено, що за місцем мешкання позивача за адресою: м.Миколаївка, вул.Українська, 17, для обчислення використаної теплової енергії та оплати посліг централізованого теплопостачання встановлено тепло лічильник «MULTIDATA SI-U». Правомірність встановлення теплолічильника сторонами не оспорюється, його встановлення було погоджене, що підтверджується актом від 23.10.2003 р. (а.с.9зв., т.1).

134. На підставі вищевикладеного, суд приходить до переконання, що чинним законодавством на споживача не покладено обов?язку з проведення чергової повірки засобу обліку, а зазначено про необхідність подання споживачем засобу обліку на періодичну повірку. Жодною нормою не визначено, що у випадку не подання засобу обліку на повірку, обсяг спожитих послуг має визначатись за нормами споживання. Таке можливо лише у разі встановлення несправності засобу обліку. Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України від 22.04.2015 р. у справі № 6-60цс15, та відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові № 226/606/17 від 05.12.2018 р.

135. Таким чином вимоги позивача про зобов?язання відповідача нараховувати йому витрати за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку з жовтня 2017 р. підлягають задоволенню, а інші позовні вимоги задоволенню не підлягають.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

136. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

137. Позивач при зверненні до суду з зазначеною позовною заявою звільнений від сплати судового збору на підставі ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів».

138. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 1762 грн. Таким чином, сума судового збору становить 704,80 грн.

139. Відповідно до п.10 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17.10.2014 р. подані до суду позовні заяви чи заяви, а також зустрічні позовні заяви можуть містити кілька самостійних позовних вимог, кожна з яких є об?єктом справляння судового збору. Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 можна вважати самостійними, жодна з вимог не є похідною від іншої.

140. Таким чином, оскільки заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 не пов?язані між собою, сума судового збору обчислюється як за шість позовних вимог та становить 4228,8 грн. (704,80 грн. х 6 позовних вимог).

141. Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь держави підлягає відшкодуванню сума судового збору у сумі 704,80 грн.

142. Позивачем заявлено про відшкодування витрат на правову допомогу, розмір яких згідно наданих позивачем документів становить 7200 грн. (надання усних та письмових консультацій тривалістю 4 год., вартістю 600 грн. за годину на суму 2400 грн.; складання заяв по суті справи, клопотань, запитів тривалістю 5 год., вартістю 600 грн. за год. на суму 2400 грн.; участь у судових засіданнях по справі ОСОБА_1 тривалістю 3 год., вартістю 600,00 грн. за год. на суму 1800 грн.). Послуги з надання правничої допомоги сплачені позивачем частково у сумі 3000 грн. 24.10.2018 р. (а.с.177-180, т.1).

143. Згідно з п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов?язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу. Пунктом 3 частини 2 ст.141 ЦПК України визначено, що інші судові витрати, пов?язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, позивачем було заявлено шість позовних вимог, з яких судом задоволено лише одну, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума витрат на правничу допомогу у сумі 1200 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими Наказом Міністрества палива та енергетики № 71 від 14.02.2007 р., Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 р. № 474, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» в особі структурної одиниці Слов?янської теплової електричної станції, про захист прав споживачів – задовольнити частково.

2. Зобов?язати структурну одиницю публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» Слов?янську теплову електричну станцію (юридична адреса: вул.Січових Стрільців, 9, м.Миколаївка, 84180, код ЄДРПОУ 00131104) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, який мешкає за адресою: вул.Українська, 17, м.Миколаївка, нарахування витрат за надані послуги з теплопостачання згідно показань приладу обліку, встановленого за адресою: вул.Українська, 17, м.Миколаївка, з жовтня 2017 року.

3. Стягнути зі структурної одиниці публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» Слов?янської теплової електричної станції (юридична адреса: вул.Січових Стрільців, 9, м.Миколаївка, 84180, код ЄДРПОУ 00131104) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, який мешкає за адресою: вул.Українська, 17, м.Миколаївка, суму повнесених ним витрат на правничу допомогу – 1200 грн. 00 коп.

4. В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

5. Стягнути зі структурної одиниці публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» Слов?янської теплової електричної станції (юридична адреса: вул.Січових Стрільців, 9, м.Миколаївка, 84180, код ЄДРПОУ 00131104) на користь держави судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп. на р/р 31211256026001 у ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код банку отримувача 899998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до /або через відповідні суди.

Повний текст рішення виготовлений 29 грудня 2018 року.

Суддя

Слов’янського міськрайонного суду ОСОБА_23

Джерело: ЄДРСР 78997681
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку