open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Дата документу 14.12.2018

Справа № 320/10375/18

(2-о/320/1246/18)

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

« 14» грудня 2018 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого – судді Калугіної І.О.,

присяжних – ОСОБА_1, ОСОБА_2,

при секретарі – Горбань Н.А.,

за участю прокурора – Джавоян О.Р.,

представника заявника – ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради, про проведення психіатричного огляду надання ОСОБА_4 у примусовому порядку з подальшої госпіталізацією,

В С Т А Н О В И В:

До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшла заява Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради, в якому головний лікар установи просить надати дозвіл на проведення психіатричного огляду в примусовому порядку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у психіатричному відділенні Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради без її усвідомленої згоди з подальшою госпіталізацією. На обґрунтування заяви зазначив, що ОСОБА_4 перебуває на диспансерному обліку з діагнозом: хронічний маячний розлад з 04 листопада 2013 року. В теперішній час має місце загострення психічного захворювання, яке обумовлено неадекватною поведінкою, однак ОСОБА_4 пройти психіатричний огляд відмовляється.

Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримав у повному обсязі, просить її задовольнити з підстав, зазначених в заяві.

Особа, стосовно якої вирішується питання про надання їй психіатричної допомоги у примусовому порядку ОСОБА_4 не з’явилась.

В судовому засіданні ОСОБА_5 підтримав заяву в повному обсязі, просив її задовольнити з огляду на те, що має місце загострення психічного захворювання у його дружини ОСОБА_4, що виражається в її поведінці, відношенні до дітей.

Суд, вислухавши представника заявника, думку прокурора, яка вважає необхідним задовольнити вказану заяву, думку інших учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає повному задоволенню.

Закон України «Про психіатричну допомогу» виходить із презумпції психічного здоров'я особи і таких принципів надання психіатричної допомоги, як законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та необхідності й достатності заходів лікування з мінімальними соціально-правовими обмеженнями.

Стаття 5 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод захищає одне з найголовніших прав людини-право на свободу, п. «е» цієї статті дозволяє законне затримання психічно хворих як з метою їх ізоляції від суспільства, так і з метою покращення їх стану.

Європейський суд з прав людини вказав на те, які вимоги повинні бути дотримані, щоб затримання особи, як душевнохворої відповідало вимогам ст.5 Конвенції: необхідно довести стан психічного розладу; розлад повинен бути таким і такої інтенсивності, щоб було виправданим поміщення особи до лікарні; знаходження в лікарні не може продовжуватися при припиненні такого розладу.

Ці ж принципи повинні бути дотримані і при вирішенні питання про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.

У заяві про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку та її продовження, про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку та продовження такої госпіталізації повинні бути зазначені підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені законом.

До заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.

Судом встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, була уперше госпіталізована в МПО з направленням лікаря-психіатра в зв’язку зі змінами психічного стану та поведінки. З 31 травня 2013 року по 08 червня 2013 року знаходилась на лікуванні у Львівській психіатричній лікарні. З 10 лютого 2014 року по 30 квітня 2014 року перебувала на лікуванні в Комунальній установі «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради з діагнозом: хронічний маячний розлад. Після виписки рекомендовані ДДН дільничного психіатра, реабілітаційні заходи.

В теперішній час психічний стан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, загострився, який обумовлений неадекватною поведінкою, зокрема маячні ідеї відносин, впливу, та галюцинації, агресією психічним навантаженням дітей /а.с.2/.

Вказані обставини також ґрунтуються на підставі інформації, отриманої від сусідів, чоловіка, дітей ОСОБА_4, а також директора шкоди ЗОШ № 1 ОСОБА_6 /а.с.3-10/.

Статтею 1 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що психіатрична допомога - це комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд і медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади.

За змістом ст. 7 Закону України «Про психіатричну допомогу», забороняється визначати стан психічного здоров'я особи та встановлювати діагноз психічних розладів без психіатричного огляду особи, крім випадків проведення судово-психіатричної експертизи посмертно.

Відповідно до ч. 1 ст. 339 ЦПК України за умов, визначених Законом України «Про психіатричну допомогу», заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, подається до суду за місцем проживання особи.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про психіатричну допомогу», психіатричний огляд проводиться з метою з'ясування: наявності чи відсутності в особи психічного розладу, потреби в наданні їй психіатричної допомоги, а також для вирішення питання про вид такої допомоги та порядок її надання.

Психіатричний огляд особи може бути проведено без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника у випадках, коли одержані відомості дають достатні підстави для обґрунтованого припущення про наявність у особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, або завдасть значної шкоди своєму здоров'ю у зв'язку з погіршенням психічного стану у разі ненадання їй психіатричної допомоги.

Рішення про проведення психіатричного огляду особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника приймається лікарем-психіатром за заявою, яка містить відомості, що дають достатні підстави для такого огляду. Із заявою можуть звернутися родичі особи, яка підлягає психіатричному огляду, лікар, який має будь-яку медичну спеціальність, інші особи.

Заява про психіатричний огляд особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника повинна бути подана у письмовій формі та містити відомості, що обґрунтовують необхідність психіатричного огляду і вказують на відмову особи чи її законного представника від звернення до лікаря-психіатра. Лікар-психіатр має право робити запит щодо надання йому додаткових медичних та інших відомостей, необхідних для прийняття відповідного рішення.

У невідкладних випадках, коли за одержаними відомостями, що дають достатні підстави для обґрунтованого припущення про наявність у особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, заява про психіатричний огляд особи може бути усною. У цих випадках рішення про проведення психіатричного огляду особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника приймається лікарем-психіатром самостійно і психіатричний огляд проводиться ним негайно.

У випадках, коли відсутні дані, що свідчать про наявність обставин, передбачених абзацами другим та третім частини третьої цієї статті, заява повинна бути подана у письмовій формі та містити відомості, що обґрунтовують необхідність проведення такого огляду. У разі встановлення обґрунтованості заяви про психіатричний огляд особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника лікар-психіатр направляє до суду за місцем проживання цієї особи заяву про проведення психіатричного огляду особи в примусовому порядку. До заяви додається висновок лікаря-психіатра, який містить обґрунтування про необхідність проведення такого огляду, та інші матеріали. Психіатричний огляд особи проводиться лікарем-психіатром у примусовому порядку за рішенням суду.

Умисне подання заяви про психіатричний огляд особи, що містить завідомо неправдиві або неточні відомості щодо стану психічного здоров'я цієї особи, тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

У судовому засіданні встановлено, що стан ОСОБА_4 погіршився, вона є соціально небезпечною, виявляє загрозу оточуючим. Необхідність проведення такого огляду, доводять вказані факти, які, за висновком лікаря-психіатра, можуть свідчити про наявність у ОСОБА_4 психічного розладу, внаслідок чого вона виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, у зв'язку з погіршенням психічного стану у разі ненадання їй психіатричної допомоги.

З огляду на зазначене, зібрані у справі докази дають підстави для задоволення заяви в частині надання дозволу на проведення психіатричного огляду в примусовому порядку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, у психіатричному відділенні Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради без її усвідомленої згоди, в іншій частині заяви суд вважає необхідним відмовити, оскільки вважає дану вимогу передчасною.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 258, 263-265, 339-342,430 ЦПК України, ст. 11 Закону України "Про психіатричну допомогу", суд

У Х В А Л И В:

Заяву Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради, про проведення психіатричного огляду надання ОСОБА_4 у примусовому порядку з подальшої госпіталізацією – задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення психіатричного огляду в примусовому порядку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, у психіатричному відділенні Комунальної установи «Мелітопольський психіатричний диспансер» Запорізької обласної ради без її усвідомленої згоди.

В іншій частині заяви відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області.

Суддя : І.О.Калугіна

Присяжні: ОСОБА_1

ОСОБА_2

Джерело: ЄДРСР 78757729
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку