МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2018 р.
№ 814/1484/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:
ОСОБА_1, вул. Гагаріна, 26, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116
до відповідача:
Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. А. Шептицького, 9, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116 Сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2, АДРЕСА_1, 54038
про:
визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,
ОСОБА _1 (надалі – позивач, ОСОБА_1А.) звернулась до адміністративного суду з позовними вимогами до Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (надалі - відповідач 1), Сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 (надалі - відпоідач 2) про визнання протиправною бездіяльності сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 стосовно нерозгляду та ненадання відповіді на звернення (вх. № 473-4-3 від 11.05.2018) та такою, що порушує вимоги статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"; зобов'язати відповідачів негайно розглянути звернення за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 та надати відповідь у встановленому законом порядку.
Ухвалою від 22.06.2018 р. суд відкрив провадження у справі № 814/1484/18 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що 11 травня 2018 року вона звернулась до відповідачів з депутатським зверненням про надання інформації стосовно виконаня рішення XVII чергової сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради від 25.12.2017 № 5 "Про затвердження Положення про преміювання на 2018 рік". Крім того, позивачка вказала, що відповіді на вищевказане звернення нею отримано не було. Тобто, відповідачами порушено вимоги статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідачі позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити. Обгрунтовуючи свою позицію, відповідачі зазначили у відзиві, що порушення термінів розгляду звернення позивача за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 року є результатом неналежного виконання своїх службових обов'язків секретарем виконавчого комітету Михайлівської сільської ради ОСОБА_3
Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА _1 є депутатом Михайлівської сідьської ради Миколаївського району Миколаївської області та головою бюджетної комісії вказаної сільської ради.
Позивач звернувся до сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 з депутатським зверненням про надання інформації:
"1. Стосовно виконання Вами рішення XVII чергової сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради від 25.12.2017 № 5 «Про затвердження Положення про преміювання на 2018 рік», а також інформацію чому Вами не виконується вказане Положення про преміювання в частині надання комісії пропозицій щодо преміювання працівників апарату сільської ради та відділу ОМСКМ.
Одночасно прошу надати інформацію за період з 01.01.2018 по 01.05.2018 стосовно застосування системи преміювання до кожного із працівників апарату (помісячно, із відображенням прізвища, імені, по батькові працівника та займаної посади) сільської ради та відділу ОМСКМ .
2. Надати інформацію із яких причин сільською радою не вживаються заходи до приведення у відповідність із Законом документів про державну реєстрації (Статутів, Положень та ін.) по СКП при Улянівській раді та КП при Криничанській сільській раді."
Не отримавши відповіді на своє звернення, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно - правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Так, місцевим самоврядуванням в Україні є гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ч. 1 ст. 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Згідно частини 1 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Частинами 2,3 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. Якщо депутатське звернення з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату місцевої ради зобов'язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача 11.05.2018 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (арк. справи № 8).
Відповідачі в відзиві не заперечують, що відповіді на вказане звернення позивача не надано. Але зазначають, що не могли порушити права та законні інтереси позивача, оскільки внаслідок дій секретаря виконавчого комітету Михайлівської сільської ради ОСОБА_3 були позбавлені можливості в межах своїх повноважень визначених ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» забезпечити реалізацію прав та законних інтересів позивача, оскільки про депутатське звернення відповідачі дізнались лише з адміністративного позову ОСОБА_1
Тобто, порушення термінів розгляду звернення позивача за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 року є результатом неналежного виконання своїх службових обов'язків секретарем виконавчого комітету Михайлівської сільської ради ОСОБА_3
Суд не може погодитись з таким твердженням відповідачів, оскільки станом на день розгляду справи відповідачами доказів розгляду звернення позивача за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 року не надано.
Також, матеріали справи не містять доказів направлення вказаної відповіді позивачу та доказів її отримання.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в загальній сумі 704, 80 грн. Оскільки сільський голова є посадовою особою ради, то сплачена сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань сільської ради.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 26, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. А. Шептицького, 9, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116, ідентифікаційний код 04375642) Сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 54038, ідентифікаційний код 04375642) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність сільського голови Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 щодо нерозгляду та ненадання відповіді на звернення за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 року та такою, що порушує вимоги статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
3. Зобов'язати сільського голову Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 розглянути звернення за вх. № 473-4-3 від 11.05.2018 та надати відповідь у встановленому законом порядку.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. А. Шептицького, 9, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116, ідентифікаційний код 04375642) на користь ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 26, с. Михайлівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57116, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704, 80 грн.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар