open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Справа № 2-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2009 року смт Роздольне

С уддя Роздольненського районного суду Автономної Республіки ОСОБА – ОСОБА розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА до управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про зобов’язання вчинити певні дії

встановив

Позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про поновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом своїх прав визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахуванні надбавки до пенсії та зобов’язання відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни з 2006 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком

Позовні вимоги мотивовані тим що позивач має статус дитини війни та має право на пільги передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни зокрема на отримання державної соціальної допомоги яка повинна виплачуватися з 1 січня 2006 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність але в 2006-2009 роках така допомога позивачу не сплачувалась Позивач вважає що його законні права було обмежено шляхом застосування окремих неконституційних положень нормативноправових актів та Законів України

Позивач в судове засідання не зявився клопотав про розгляд справи за його відсутності на позовних вимогах наполягає просить суд їх задовольнити

Відповідач явку представника не забезпечив надав заперечення проти позову в яких також просить розглянути справу за відсутності свого представника

Оскільки клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі особи які беруть участь у справі суддя вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження

Відповідач позов не визнав з підстав викладених у запереченнях на адміністративний позов у яких зазначив що відповідно до ст 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-VI, дітям війни пенсії чи щомісячне довічне утримання або державна соціальна допомога яка виплачується замість пенсії підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком Однак зазначеним Законом не визначено поняття терміну «мінімальна пенсія за віком».

Управління вважає що вимоги позивача застосувати у якості мінімальної пенсії за віком мінімальний розмір пенсії встановлений Законом України № 1058 від 09.07.03 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування неправомірними оскільки ч 1 ст 28 Закону України № 1058 від 09.07.03 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом При цьому ч 3 ст 28 даного Закону (в ред Закону № 2505 від 25.03.05) встановлено що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом 1 ч 1 цієї статті застосовується виключно для встановлення розмірів пенсії призначених у відповідності з цим Законом

Таким чином ст 28 Закону України № 1058 від 09.07.03 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не підлягає застосуванню при визначенні розміру надбавки до пенсії у відповідності до ст 6 Закону № 2195.

Відповідач також посилається на те що відповідно до п 17 ст 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік на 2006 рік було зупинено дію ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни При цьому зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік не вносились Таким чином відповідач вважає вимоги позивача про перерахунок пенсії за 2006 рік є незаконними та не підлягають задоволенню

Також відповідач посилається на те що відповідно до стст 99, 100 КАС України позивач пропустив строк для звернення до адміністративного суду з позовними вимогами який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод та інтересів

Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим вважає що строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав свобод та інтересів був пропущений позивачем без поважних причин та наполягає на пропуску строку позивачем без поважної причини що відповідно до ст 100 КАС України є підставою для відмови в адміністративному позові за умови якщо одна з сторін на цьому наполягає

Відповідач вважає що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню у частині строків виплати щомісячної соціальної допомоги оскільки з 01.01.07 діяла редакція Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яка до 09.07.07 не змінювалась та не визнавалась неконституційною та відповідно зазначений Закон підлягав застосуванню Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим вважає неправомірним встановлення соціальної допомоги з 01.01.07, оскільки рішення Конституційного Суду України набуло чинності 09.07.07 та не має зворотної дії у часі

Також з 01.01.2008 року діяла редакція Закону України від 28.12.07 № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка до 22.05.2008 року не змінювалась та не визнавалась неконституційною таким чином відповідач вважає що вимоги позивача про перерахунок соціальної допомоги з 01.01.2008 року є незаконними

Відповідач вважає що п 41 розділу 2 Закону України від 28.12.07, № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Розмір державної соціальної допомоги був встановлений та виплачувався у розмірі надбавки встановленої для учасників війни Норми даного Закону були практично застосовані управлінням Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим Позивачу була виплачена вказана соціальна допомога в розмірах встановлених вищезгаданим Законом а саме с 01 січня 2008 року – 47,00 грн с 01 квітня – 48,10 грн Рішенням Конституційного суду України по справі № 10 рп від 22.05.08 вказаний пункт Закону України № 107-VI визнаний неконституційним

Відповідач у запереченнях зазначив що п 8 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року встановлено що дітям війни (крім тих на яких розповсюджується дія Законів «Про статус ветеранів війни гарантіях соціальної допомоги» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячному довічному грошовому утриманню або державної соціальної допомоги яка сплачується замість пенсії підвищення проводиться в таких розмірах 22.05.08 – 48,10 грн з 01.10.08 – 48,20 грн з 01.10.08 – 49,80 грн

Також відповідач зазначив що Управління як орган державної виконавчої влади діючи на підставі Конституції та Законів України здійснювало виплату даної надбавки позивачу у розмірах встановлених вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08, а саме з 22 травня – 48,10 грн з 01 липня – 48,20 грн з 01 жовтня – 49,80 грн

Дослідивши матеріали справи суддя вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав

Судом встановлено що позивач є громадянином України має статус дитини війни відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни згідно з якою дитиною війни є особа яка є громадянином України та якої на час закінчення (02.09.1945) другої світової війни було менше 18 років у зв’язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії передбачені цим Законом в тому числі право на отримання державної соціальної допомоги Відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004 року в редакції яка діяла в спірний період дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком

Відповідно до пункту 1.1. Розділу 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці ОСОБА областях містах Києві та Севастополі затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 року № 11-2, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці ОСОБА областях містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України який є центральним органом виконавчої влади тому Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій встановлених законодавством України є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень в розумінні ст 3 Кодексу адміністративного судочинства України

Правовідносини сторін регулюються ст ст 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України Законом України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004 року (зі змінами та доповненнями в редакції що діяла в спірний період Законами України "Про Державний бюджет України на 2006 рік "Про Державний бюджет України на 2007 рік "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін в деякі законодавчі акти

Статтею 77 Закону України від 20 грудня 2005 року N 3235-IV "Про Державний бюджет України на 2006" рік зупинено на 2006 рік дію ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни Законом України від 19 січня 2006 року N 3367-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено що пільги дітям війни передбачені статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни запроваджуються у 2006 році поетапно за результатами виконання бюджету у першому півріччі у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету

Пунктом 12 ст 71, ст 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 року № 489-V зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни та встановлено що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги яка виплачується замість пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни виплачується особам які є інвалідами (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки встановленої для учасників війни

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 6-рп від 09.07.2007 року у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік (справа про соціальні гарантії громадян зазначив що зупинення Законом України "Про Державний бюджет України інших законів України щодо надання пільг компенсацій і гарантій внесення змін до інших законів України встановлення іншого (додаткового правового регулювання відносин ніж передбачено законами України не відповідає статтям 1, 3 частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій другій та третій статті 95 Конституції України Також зазначеним рішенням визнані неконституційними положення зокрема пункту 12 статті 71, статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік

Статтею 152 Конституції України передбачено що закони інші правові акти або їх окремі положення що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод у тому числі і для дітей війни

Згідно правової позиції Конституційного Суду України який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про Державний бюджет України на відповідні роки якими обмежуються пільги компенсації і гарантії передбачені чинним законодавством для окремих категорій громадян – таке обмеження є недопустимим Право на соціальний захист громадян України встановлено статтею 46 Конституції України згідно з якою пенсії інші види соціальних виплат та допомоги що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключено законами України визначаються зокрема основи соціального захисту

Згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерело права

Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції… кожна фізична ...особа має право мирно володіти своїм майном Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом і загальними принципами міжнародного права

Розглядаючи борги у сенсі поняття "власності яке міститься у частині першій статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції і не обмежено лише власністю на фізичні речі та не залежать від формальної класифікації у національному законодавстві борги що становлять майно можуть також розглядатись як "майнові права і таким чином як власність

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах Міжнародному пакті про економічні соціальні і культурні права 1966 року Європейській соціальній хартії (переглянутій 1996 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та рішеннях Європейського суду з прав людини

Європейський Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності відповідних бюджетних асигнувань оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань

У Конституції України Україну проголошено демократичною соціальною правовою державою (стаття 1), визнано що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави а їх утвердження і забезпечення є головним обовязком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21).

Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист інші соціальноекономічні права можуть бути обмежені у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк

Стверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги компенсації і гарантії що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообовязковими однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади місцевого самоврядування їх посадовими особами Невиконання державою своїх соціальних зобовязань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови підриває принцип довіри особи до держави що закономірно призводить до порушення принципів соціальної правової держави

Тобто чинне правове положення передбачає соціальні виплати і якщо дотримано всі вимоги необхідні для цього органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними

Оскільки правові положення які передбачають соціальні виплати встановлені статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004, є чинними тобто не скасовані не змінені і позивач є дитиною війни тому має право на їх одержання яке не залежить від розміру доходів утримувача чи наявності фінансування з бюджету а має безумовний характер

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107-VI від 28.12.2007 року текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни викладений в редакції "Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107-VI від 28.12.2007 року визнаний таким що не відповідає Конституції України (є неконституційними

Оскільки правові положення які передбачають соціальні виплати встановлені ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004 року є чинними тобто не скасовані не змінені і позивач є дитиною війни тому має право на їх одержання яке не залежить від розміру доходів утримувача чи наявності фінансування з бюджету а має безумовний характер Таким чином ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни діє у редакції згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком

Відповідно до статті 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України Відсутність у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист і як причина невиконання своїх зобовязань судом не приймається до уваги

Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає принципи засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування призначення перерахунку і виплати пенсій надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців бюджетних та інших джерел передбачених цим Законом а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду Головним розпорядником коштів для виплати передбаченої ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни є Пенсійний фонд України

Згідно зі ст 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду встановленого цим Кодексом або іншими законами Для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів особи встановлюється річний строк який якщо не встановлено інше обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня коли позивач дізнався про рішення субєкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення дії або бездіяльність субєкта владних повноважень Позивач не звертався за вирішенням спору у досудового порядку

Строк звернення до суду про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006, 2007 роки та за період з січня по квітень 2008 року позивачем пропущений оскільки позивач звернувся до суду з позовною заявою 12.05.2009 року тобто поза межами річного строку встановленого ст 99 Кодексу адміністративного судочинства України Доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав в цій частині позивач не надав Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови якщо на цьому наполягає одна із сторін

Відповідач в запереченнях на позов наполягав на застосуванні положень ст 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України в частині відмови в задоволенні позову у зв’язку з пропуском позивачем строку звернення до суду

Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативноправових актів у часі положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року N 2195-IV ( 2195-15 ), поновили свою дію з 22 травня 2008 року

Отже з цієї дати особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії

Згідно з ч 1 ст 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом

Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб які втратили працездатність з 1 січня - 470 гривень з 1 квітня - 481 гривня з 1 липня - 482 гривні з 1 жовтня - 498 гривень Статтею 54 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» зі змінами внесеними згідно із Закону N 1534-VI ( 1534-17 ) від 23.06.2009 затверджено що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах що діяли у грудні 2008 року тобто – 498 гривень щомісяця

Заперечення відносно положення ч 3 ст 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року щодо її застосування виключно для визначення розмірів пенсій призначених за Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком до розрахунку інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком оскільки чинним законодавством не встановлено іншого

Доводи відповідача щодо відсутності не виділення неперерахування бюджетних коштів на забезпечення виплат допомоги в розмірі передбаченому Законом а не підзаконним нормативним актом неправомірні неспроможні і не можуть бути прийняті до уваги та бути підставою для відмови в позові так як відповідач є органом який зобов’язаний здійснювати нарахування та виплату зазначених сум допомоги у встановлених Законом розмірах

На підставі викладеного керуючись стст 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України Законами України "Про соціальний захист дітей війни від 18.11.2004 року № 2195-IV, "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін в деякі законодавчі акти № 107-VI від 28.12.2007 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» зі змінами внесеними згідно із Закону N 1534-VI ( 1534-17 ) від 23.06.2009, "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року від 22.05.2008 року № 10-рп ст 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», стст 3, 10, 11, 18, 69-71, 86, 88, 99, 100, 121 ч 3, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суддя

постановив

Позов задовольнити частково

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі щодо відмови позивачу в перерахунку надбавки до пенсії передбаченої ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни неправомірними

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі зробити ОСОБА перерахунок надбавки до пенсії відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни починаючи з 22.05.2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням сум виплачених у цей період

Звільнити сторони від сплати судових витрат

В іншій частині позовних вимог відмовити

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення її в повному обсязі Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч 5 ст 186 КАС України без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження . Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції який ухвалив оскаржуване судове рішення Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою яка її подає до суду апеляційної інстанції

Суддя (підпис

З оригіналом згідно Суддя

Секретар

Постанова не набрала законної сили

Суддя

Роздольненського районного суду АР ОСОБА ОСОБА

Секретар

Джерело: ЄДРСР 7650558
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку