Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1283/17
25 січня 2018 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі : головуючого - судді Шишка О.А.
з участю : секретаря Сіщук Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до надбавки до пенсії відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009 року № 1309 починаючи з 01.12.2009 року з урахуванням виплачених сум.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав та пояснив, що позивачка є пенсіонером та з 22.12.2006 року отримує пенсію по втраті годувальника, після смерті чоловіка. Чоловік позивачки був нагороджений званням ОСОБА_2 соціалістичної праці. Постановою КМУ № 1309 від 02.12.2009 року "Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною" з 01.12.2009 року окремим категоріям громадян, зокрема і ОСОБА_2 соціалістичної праці, установлено доплату до надбавки, яка встановлюється до пенсії. 25.10.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та дорахування доплати відповідно до вимог вищевказаної постанови. Однак листом від 13.11.2017 року їй відмовлено, де вказано, що дана надбавка не передбачена до пенсії особам, які отримують пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Оскільки ця надбавка могла бути встановлена її чоловікові, то вона має право на дану доплату в розмірі 70 %. Вважає дії відповідача неправомірними та просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позову не визнала з підстав, зазначених в запереченні, вказала, що позивачка отримує пенсію з урахування надбавки за особливі заслуги перед Україною померлого чоловіка відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", виходячи з того, що її чоловік за життя отримував надбавку за особливі заслуги перед Україною відповідно до згаданого закону. Оскільки, згідно свідоцтва про смерть, чоловік позивачки помер 10.04.2006 року, то не отримував доплату до надбавки згідно Постанови КМУ від 02.12.2009 року №1309. Крім того, встановлення йому такої надбавки не передбачено чинним законодавством, як і не передбачено у разі призначення або переходу на пенсію по втраті годувальника. Тому позивачка не має права на отримання такої доплати до надбавки до пенсії. У зв'язку з безпідставністю позову просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивачка з 22.12.2006 року отримує пенсію по втраті годувальника, після смерті чоловіка, який був нагороджений званням ОСОБА_2 соціалістичної праці.
25.10.2017 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 1309 від 02.12.2009 року "Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною".
Листом від 13.11.2017 року № 73/Г-15 їй відмовлено, мотивуючи тим, що згаданою постановою не передбачено встановлення доплат до пенсії особам, які отримують пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Відповідно до даних пенсійної справи ОСОБА_1 №130173 з 22.12.2006 року вона переведена на пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка ОСОБА_3, який отримував пенсію відповідно до Указу Президента України від 25.05.1994 року № 254 у порядку, встановленому Указом Президента України від 16.03.1994 року. ОСОБА_3 також була встановлена надбавка відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
Стаття 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 1 червня 2000 року, у разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 цього Закону, непрацездатні члени сім'ї померлого, зазначені в статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мають право на встановлення надбавки до пенсії у таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім'ї - 70 відсотків, двох і більше - 90 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена.
Постановою КМУ № 1309 від 02.12.2009 року "Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною" установлено з 1 грудня 2009 року ОСОБА_2 України, ОСОБА_2 Праці, ОСОБА_4 Союзу, повним кавалерам ордена ОСОБА_5, повним кавалерам ордена ОСОБА_5, особам, нагородженим чотирма і більше медалями "За відвагу" доплату до надбавки, яка встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до статті 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" або статті 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", для того, щоб розмір зазначеної надбавки становив 10000 гривень. Доплата виплачується, якщо розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством), разом з одержуваною заробітною платою (доходом) не досягає 15000 гривень і після встановлення доплати сума таких виплат не повинна перевищувати вказаного розміру.
Оскільки чоловікові позивачки надбавка до пенсії згідно ст.16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" або статті 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", не призначалася, то відповідно підстави для перерахунку її пенсії на підставі Постанови КМУ № 1309 від 02.12.2009 року "Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною" відсутні.
На думку суду, постанова КМУ № 1309 від 02.12.2009 року "Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною" виплату надбавки особам, що отримують пенсію по втраті годувальника, не передбачає.
Крім того позивачкою заявлено вимогу про зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до надбавки до пенсії відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
Стаття 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги" визначає, що пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ОСОБА_4 України, особам, нагородженим орденом ОСОБА_6 Сотні, ОСОБА_4 Союзу, ОСОБА_2 Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом ОСОБА_5 трьох ступенів, орденом ОСОБА_5 трьох ступенів, чотирма і більше медалями "За відвагу", чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена "За службу Родине в Вооруженных Силах СССР", особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "народний".
Стаття 5 цього Закону визначає, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачці виплачується підвищення за особливі заслуги в розмірі 70 % від надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги" та здійснюється перерахунок вказаної надбавки у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Таким чином, суд вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивачки з урахуванням Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009 року № 1309 відсутні, а тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Відмовити ОСОБА_1 у задоволення позову до Тисменицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до надбавки до пенсії відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009 року № 1309 починаючи з 01.12.2009 року з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Головуючий Шишко О.А.