Борівський районний суд Харківської області
смт. Борова, вул. Миру, 11, 63801, (05759) 6-13-58
Справа № 2-13/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.2011р. Борівський районний суд Харківської області в складі
головуючого Федченко В.М.
при секретарі Стрілець Л.В.
за участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Борова цивільну справу позовом ОСОБА_2 до Борівської ЦРЛ, про стягнення донарахування по заробітній платі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом в якому вказала, що з 1992 року вона працює лікарем-терапевтом у Борівській ЦРЛ. Спочатку вона працювала лікарем-терапевтом, де вела чергування у поліклініці. Потім згідно наказу стела працювати сімейним лікарем-терапевтом по вищій категорії.
З 2005 року згідно наказу головного лікаря Борівської ЦРЛ був введений крім основної їхньої праці примусовий графік чергування, тобто надурочні часи чергування.
Але що стосується виплати заробітної плати в надурочні часи чергування, за 12 годин надурочної праці виплачувалось і по теперішній час виплачується 17 грн.
Тому позивачка вважає, що адміністрація лікарні, а також бухгалтерія та відділ праці та зарплатні грубо порушують норми ст.ст.106-108 КЗпПУ. Так як згідно цього закону позивачці повинно виплачуватися за чергування в нічний час праці у подвійної розмірі їхньої середньомісячної заробітної плати.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 підтвердила вище викладене та просить стягнути з Борівської ЦРЛ на її користь заборгованість яка складає по розрахункам:
за 5 місяців 2007 р. -1843 грн. 10 коп.;
за 2008 р.- 5125 грн.34 коп.;
за 2009 р.- 6065 грн.01 коп.;
за 9 місяців 2010 року - 5404 грн. 17 коп., а всього 18 437 грн.32 коп.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов позивачки не визнала, та надала суду заперечення в якому вказано, що згідно п.5.2. наказу Міністерства праці та соціальної політики України №318/519 від 05.10.2005 року та Статус Борівської ЦРЛ : «заклади охорони здоров»я, що мають стаціонари, належать до безперервно діючих закладів, медична допомога в яких надається цілодобово».
Зважаючи на специфіку роботи стаціонару (надання медичної допомоги в будь-який час доби та днів тижня), для лікарів установлюються чергування у вечірній та нічний час, у вихідні та святкові дні згідно до затвердженого графіка, тобто чергування не є примусовим заходом, а відноситься до прямих обов»язків лікаря, що виконуються в межах місячної норми робочого часу за рахунок скорочення тривалості робочого дня (п.10.9 п.10.10 Колективного договору між профспілковим комітетом та адміністрацією Борівської ЦРЛ), надурочні роботи обмежуються ст..62 КЗпП України до вичерпне переліку яких, чергування лікарів не входять.
Що стосується нарахування заробітної плати за години чергування лікарю загальної практики-сімейної медицини ОСОБА_2 то вона нараховувалась виходячи з посадового окладу лікаря 10 розряду (без категорії), так як не було чіткого роз»яснення щодо оплати чергувань. Після перевірки ГУОЗ в Харківській області по скарзі ОСОБА_2 від 16.08.2010 року заробітна плата була перерахована виходячи з посадового окладу з урахуванням підвищень в сумі 701 грн. 74 коп. за період з 01.08.2007 р. до 01.08.2010р.
З пояснень спеціаліста Головного управління охорони здоров»я Харківської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 вбачається, що згідно з п. 5.2 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров»я та установ соціального захисту населення затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 року № 308/519 із внесеними змінами, заклади охорони здоров»я, які мають стаціонари, належать до безперервно діючих заклад медична допомога в яких надається цілодобово. Чергування у стаціонарах здійснюється за рахунок місячної та понад місячної норми робочого часу працівника. Робочий час медпрацівників ураховується помісячно. Місячна норма робочого часу визначається, виходячи з установленої для даного працівника щоденної тривалості робочого часу, передбаченої для шестиденного робочого тижня та кількості робочих днів у даному місяці. У місячну норму робочого часу включаються всі види робіт, які виконуються працівниками - основна робота, чергування, виклик для надання допомоги хворим вдома тощо.
Чергування в межах місячної норми робочого часу здійснюється штатними працівниками за рахунок зменшення тривалості змін протягом місяця.
Якщо чергування здійснюється у робочі дні згідно з графіком роботи в межах місячної норми робочого часу, то додаткова оплата понад посадовий оклад не проводиться.
Чергування за графіком у вихідний та святковий день в межах місячної норми робочого часу може компенсуватися за згодою сторін надання іншого дня відпочинку або в розмірі одинарної годинної ставки понад оклад (ст.72,107 КЗпП України).
За чергування у нічний час проводиться додаткова оплата в розмірах, установлених у п.3,2 розділу 3 Умов оплати праці, а саме: 35 % годинної тарифної ставки (посадове окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Годинні та денні ставки, передбачені п.5,2 наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 р. №308/519 визначаються виходячи з посадового окладу, встановленого з урахуванням підвищень, які передбачені розділом 2 зазначеного наказу (оперативне втручання, диплом з відзнакою, за керівництво структурним підрозділом тощо).
Розміри посадових окладів визначаються за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, які встановлюються професіоналам від наявної кваліфікаційної категорії і відображаються у тарифікаційному списку зазначеного у додатку 1 Умов оплати праці (наказ міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 р. №308/519).
Для проведення роботи з визначення посадових окладів працівників закладів охорони здоров»я та розмірів доплат і надбавок за наказом головного лікаря створена постійно діюча комісія, яка у своїй роботі керується діючими умовами оплати праці та іншими нормативними актами з цих питань.
Тож, для нарахування заробітної плати за чергування у стаціонарі беретеся посадовий оклад, який вказано у 12 графі тарифікаційного списку, як це і вказано у п. 5,2 «Чергування у стаціонарі» наказу Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 р. №308/519).
Крім того, дані факти та відповідні правовідносини підтверджуються наявними у справі доказами: копії розрахунків по заробітній платі ОСОБА_2 (а.с.5-18); заперечення ОСОБА_3 (а.с.24); копією наказу про встановлення робочого часу для працівників (а.с.25-27); копією наказу Міністерства праці та соціальної політики України охорони здоров»я та установ соціального захисту населення (а.с.28-33); копією наказу 28.10.2002 року №385 про затвердження переліків закладів охорони здоров»я (а.с.38-44); колективний договір Борівської ЦРЛ за 2009-2010 роки (а.с.46-53); наказом від 28.09.2010 року № 75-а «про упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров»я» (а.с.54-62).
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню оскільки згідно колективного договору між профспілковим комітетом і адміністрацією Борівської ЦРЛ на 2009-2010 роки а.с.49 п.10.9 ЦРЛ належить до безперервно діючих закладів, медична допомога в яких надається цілодобово передбачено залучати до чергування в стаціонарі працівників амбулаторно-поліклінічного підрозділу. Чергування в межах місячної норми робочого часу здійснювати штатними медичними працівниками за рахунок зменшення тривалості змін протягом місяця Чергування за графіком у вихідний та святковий день в межах місячної норми робочого часу компенсувати за згодою сторін наданням іншого дня відпочинку. Згідно п. 8.1 Колективного договору а.с. 50 спеціалістам, які залучаються до роботи у нічний здійснюється доплата в розмірі 35 відсотків годинної тарифної ставки за кожну годину роботи у нічний час.
В місячну норму включаються всі види робіт, що виконуються працівником (основна робота чергування виклики до хворих) а.с.52.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 року № 308/519 із змінами на 13.11.2007 року №610/708 а.с.28 п.5.2. умови колективного договору не протирічать вказаному наказу де вказано, що в місячну норму робочого часу включаються всі види робіт які виконуються працівниками (тобто основна робота, чергування, виклик для надання допомоги хворим вдома тощо). Якщо чергування здійснювалось у робочі дні згідно з графіком роботи в межах місячної норми робочого часу та додаткова оплата (понад посадовий оклад) не проводиться Чергування за графіком у вихідний та святковий день в межах місячної норми робочого часу може компенсуватись за згодою сторін наданням іншого дня відпочинку або в розмірі одинарної годинної ставки понад оклад.
За чергування в нічний час проводиться додаткова оплата в розмірах установлених п.3.2. розділу 3 цих умов.
Таким чином позивач працюючи лікарем в Борівській ЦРЛ залучається до чергувань у стаціонарному відділенні лікарні в межах місячної норми робочого часу за рахунок скорочення робочого часу на основній посаді. На підставі вищевказаних нормативних актів позивачу нараховується заробітна плата.
Як вбачається з висновків спеціаліста Головного управління охорони здоров»я Харківської обласної державної адміністрації порушень у нарахуванні позивачу заробітної плати не виявлено, а розрахунки зроблені позивачем по нарахуванню заробітної плати а.с. 5-18 зроблені не вірно, оскільки вказані розрахунки передбачають оплату за чергування понад місячну норму годин, а не оплату чергування в межах місячної норми робочого часу на підставі якої нараховується заробітна плата позивачу і всім працівникам лікарні. Невірно позивачем у розрахунках визначений посадовий оклад, оскільки до нього включена надбавка за безперервний час роботи, що суперечить п.5.2 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров»я та установ соціального захисту населення Затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров»я України від 05.10.2005 року №308/519.
Чергування яке здійснюється в межах місячної норми робочого часу у вихідний день оплачується в розмірі одинарної годинної ставки понад оклад, а по розрахункам позивача оплата за чергування у вихідний день повинна нараховуватися у розмірі подвійної годинної ставки, що не відповідає п.5.2 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров»я а.с. 33.
Дозволу на проведення надурочних робіт адміністрації Борівської ЦРЛ профспілковий комітет не надавав і такі роботи не проводились за вказаний період часу. Оплата за надурочні роботи не нараховувалась згідно зі ст.ст.62,63,64 КЗпП України.
За чергування за графіком у вихідні в межах місячної норми робочого часу Борівська ЦРЛ проводила позивачу нарахування заробітної плати в розмірі одинарної годинної ставки понад оклад. За чергування у нічний час позивачу проводилась додаткова оплата в розмірі 35 відсотків годинної тарифної ставки за кожну годину роботи у нічний час.
Враховуючи вказане суд вважає, що вимоги позивача про стягнення донарахувань до заробітної плати є неправомірними і вказані позивачем вимоги не ґрунтуються на наказі Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров»я від 05.10.2005 року №308/519.
На підставі вказаного, керуючись ст. ст. 57, 60, 209 ч.3 ЦПК України; ст.ст. 62-64, 107,108 КЗпП України, Наказу Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства охорони здоров»я від 05.10.2005 р. №308/519 із змінами від 13.11.2007 року № 610/708, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позовних вимог про донарахування заробітної плати до Борівської ЦРЛ ОСОБА_2 - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду в 10-ти денний строк з моменту його оголошення через Борівський районний суд.
Суддя Борівського
районного суду ОСОБА_5