open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.2018 року Справа № 904/7117/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Чимбар Л.О. (доповідач),

суддів: Вечірко І.О., Антонік С.Г.,

Секретар судового засідання Логвиненко І.Г.

прокурор : Пономаренко А.Є., посвідчення № 023761 від 20.12.2013 р., представник;

представники відповідачів- 1,2 в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином

Розглянувши апеляційну скаргу першого заступника прокурора Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2017р. у справі №904/7117/17 (суддя Панна С.П.), повний текст складено 11.09.17р.

за позовом Керівника Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, 52500, вул. Музична, 32, м. Синельникове.

до відповідача-1:Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області, 52950, с. Новопавлівка, вул. Карпінського, 36, Межівський р-н., Дніпропетровська обл.

до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуєво", 52951, Дніпропетровська обл., Межівський р-н., с. Новопавлівка, пров. Чугуєвський 9-Б.

про визнання незаконним рішення Новопавлівської сільської ради, договору оренди земельної ділянки недійсним та зобов'язання повернути земельну ділянку.

                                                  ВСТАНОВИВ :

          Керівник Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача-1: Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області, Відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Чугуєво” про визнання незаконним рішення Новопавлівської сільської ради, договору оренди земельної ділянки недійсним та зобов'язання повернути земельну ділянку.

          Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.17р. в задоволені позову відмовлено.

          Вказане рішення мотивоване тим, що змінами, які були прийняті ВР України до Закону №2279 щодо проведення земельних торгів, було внесено зміни до Земельного кодексу України, які вступили в дію 08.02.2016 року. В прикінцевих положеннях цього Закону зазначено, що “Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому законом порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі земельних ділянок у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких ділянок без проведення земельних торгів”.

          Прокурор, не погоджуючись з рішенням суду, звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій зазначив, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому належить скасуванню, а позов задоволенню.

          В апеляційній скарзі скаржник зазначив, що відповідно до норм Земельного кодексу України лише громадянам передбачено право на отримання без проведення конкурсу (торгів) земельних ділянок.

          Виконавчий комітет Новопавлівської сільскої ради Межівського району Дніпропетровської області у відзиві на апеляційну скаргу просило рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

          Представники відповідачів у судове засідання не з’явились, від Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності свого представника, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

          У судовому засіданні 17.01.2018р. було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, вислухавши пояснення прокурора, перевіривши законність і обґрунтованість рішення господарського суду у даній справі в повному обсязі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

          Як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 22 жовтня 2014 року сорок четвертої сесії шостого скликання Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області № 394-44-/УІ про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва за заявою гр.ОСОБА_1 директора ТОВ “Чугуєво” надано ТОВ “Чугуєво” дозвіл на розробку проекту із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування житлового будинку орієнтованою площею 0,25 га за адресою с. Новопавлівка. вул. Комсомольська в кількості 4-х земельних ділянок. Відповідно до рішення ТОВ “Чугуєво” за власний кошт замовило виготовлення проекту із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування житлового будинку та для ведення особистого селянського господарства в організаціях, що мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання робіт. Після виготовлення необхідно буде подати технічну документацію на затвердження сесією сільської ради.

Згідно розробленого ТОВ “Геострой” проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ “Чугуєво” для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою с. Новопавлівка, вул. Комсомольська 18/1 в межах населеного пункту на території Новопавлівкої сільської ради Межівського району, Дніпропетровської області вбачається, що на проекті в лівому куті розташована позначка про визначення кадастрового номера земельної ділянки. Згідно позначки даній ділянці 21.08.2015 року присвоєно кадастровий номер 1222685500:06:003:0114 державним кадастровим реєстратором ОСОБА_2 Також, в правому куті розташована позначка державного кадастрового реєстратора ОСОБА_2 про те, що електронний документ перевірено та внесено до державного земельного кадастру 21.08.2015 року.

15.09.2015 до Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області з письмовою заявою звернувся голова ТОВ “Чугуєво” ОСОБА_1 про затвердження проекту із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га. за адресою Дніпропетровська область, Межівський район, с. Новопавлівка, вул. Комсомольська (Щастя) 18/1 (а.с.22).

На 53 сесії 6 скликання Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області від 09.10.2015 року протоколом №53 було затверджено проект із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку ТОВ “Чугуєво” (а.с.36-38).

На підставі заяви ТОВ “Чугуєво” Новопавлівською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області прийнято рішення № 495-53/УІ від 09.10.2015 “Про затвердження проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку” (а.с. 21).

16.11.2015 на підставі прийнятого рішення № 495-53/УІ від 09.10.2015, між Новопавлівською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області та ТОВ “Чугуєво” укладено договір оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,25 га., кадастровий номер 1222685500:06:003:0114 про, що в реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.12.2015 зроблено запис 12401575 (а.с. 17-20).

Відповідно до Розділу III Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 1222685500:06:003:0114 строк його дії до 01.12.2020.

Актом приймання-передачі земельної ділянки наданої в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, що знаходиться за адресою с. Новопавлівка, вул. Комсомольська 18/1, відповідно до рішення № 495-53/УІ від 09.10.2015 було передано земельну ділянку загальною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку (а.с.91).

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державна реєстрація була проведена 01.12.2015 року, на підставі договору оренди землі вищезазначеного розробленого проекту були внесені відомості про земельну ділянку, форма власності якої комунальна, загальною площею 0,25 га за адресою: Дніпропетровська область, Межівський район, с. Новопавлівка, вул. Комсомольська (Щастя) 18/1 передана на 5 років ТОВ “Чугуєво” (а.с. 23-24).

          Прокурор, звертаючись з позовом до суду, зазначив, що відповідно до норм Земельного кодексу України лише громадянам передбачено право на отримання без проведення конкурсу (торгів) земельних ділянок.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно - правовими актами.

Статтею 116 ЗК України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу (ч.2 ст.127 ЗК України).

За приписами ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частинами 2,3 статті 134 ЗК України встановлені випадки, коли земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Передача в оренду земельних ділянок юридичним особам для будівництва та обслуговування житлового будинку не віднесена наведеною вище правовою нормою, до випадків, за якими земельні ділянки або право на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Відповідно до ч.2 ст.135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 та ст. 21 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав є визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Отже, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

З урахуванням наведеного, апеляційний суд вважає, що рішення Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області № 495-53/УІ від 09.10.2015 “Про затвердження проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку” належить визнанню недійсним, оскільки воно прийнято з порушенням вищевказаних вимог законодавства.

Частиною 1 статті 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Всупереч наведеному, спірний договір укладено сторонами без дотримання встановленого законодавством порядку надання земельної ділянки в оренду, а саме: без дотримання конкурентних засад (земельних торгів).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Частиною 1 статті 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що укладений між Новопавлівською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області та ТОВ “Чугуєво” договір оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,25 га., кадастровий номер 1222685500:06:003:0114 належить визнати недійсним.

Частиною 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що повязані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Таким чином, у звязку з визнанням недійсним договору оренди землі, який укладений між Новопавлівською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області та ТОВ “Чугуєво” спірні земельні ділянки підлягають поверненню власнику.

          Вказане вище спростовує висновки господарського суду про те, що у зв’язку зі змінами, які були внесені до Земельного кодексу України, ТОВ «Чугуєво» мало право на отримання земельної ділянки без проведення торгів, оскільки частиною 2 ст. 134 Земельного кодексу України як до внесення змін у цю статтю, так і після внесення змін, не було передбачено для юридичних осіб передачу в оренду земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку без проведення торгів.

          Таким чином, рішення господарського суду Дніпропетровської області належить скасувати, а позов задовольнити.

                              

          Керуючись ст.ст. 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

          Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Дніпропетровської області задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2017р. у справі №904/7117/17 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати незаконним рішення Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області №495-53/УІ від 09.10.2015р. «Про затвердження проекту з землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку».

          Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,25 га., кадастровий номер 1222685500:06:003:0114, укладений 16.11.2015р. між Новопавлівською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області та товариством з обмеженою відповідальністю “Чугуєво”.

          Зобов’язати товариство з обмеженою відповідальністю “Чугуєво” повернути до Новопавлівської сільскої ради Межівського району Дніпропетровської області земельну ділянку площею 0,25 га., кадастровий номер 1222685500:06:003:0114.

          Стягнути з Новопавлівської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області на користь прокуратури Дніпропетровської області судовий           збір в розмірі 5040,00грн.

          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Чугуєво” на користь прокуратури Дніпропетровської області судовий збір в розмірі 5040,00грн.

Видачу відповідних наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлений 22.01.2018р.

Головуючий Л.О. Чимбар

Суддя І.О. Вечірко

Суддя С.Г. Антонік

Джерело: ЄДРСР 71738086
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку