Справа №635/1444/17
Провадження №2-а/635/60/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Панас Н.Л.
при секретарі - Крилєвській І.А.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Хонюкової Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у с.Покотилівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом де вказує, що з 01.04.1997 року перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру».13.12.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працівників прокуратури. Рішенням відповідача від 15.12.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що діючи законодавством не передбачено такого перерахунку. Крім того, з цього рішення він дізнався, що з 01.07.2012 року розмір його пенсії становить 80% від заробітної плати працюючого працівника прокуратури. Вважає зазначені рішення відповідача такими, що суперечать вимогам діючого законодавства, а тому просив визнати їх неправомірними та скасувати їх, зобов'язати відповідача зробити йому перерахунок раніш призначеної пенсії, починаючи з 01.07.2012 року, виходячи 90% заробітної плати працівника прокуратури та зобов'язати відповідача виплатити йому недоплачену пенсію за цей час.
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав і просив задовольнити у повному обсязі. Надав суду пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав і просив відмовити у їх задоволенні. Також пояснив, що на теперішній час перерахунок пенсії колишнім працівникам прокуратури, як і іншим державним службовцям, не передбачений діючим законодавством. Крім того, зазначив, що позивачем пропущений строк позовної давності щодо оскарження рішення про перерахунок пенсії виходячи з 80% заробітної плати працівника прокуратури.
Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на різних прокурорсько-слідчих посадах і з 01.04.1997 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. (а.с.21-24)
13.12.2016 року позивач звернувся до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Харківської області від 06 грудня 2016 року.
Своїм рішенням №124804 від 15.12.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02.03.2015, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно з вимогами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (далі - Закон №1789-XII) (в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відносно підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорів, то норми відповідно змісту було передбачено частинами тринадцятою і вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно з ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Судом встановлено, що пенсію позивачу призначено з 01 квітня 1997 року. Станом на дату призначення пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ передбачали її виплату в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв'язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Разом з тим, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії (13 грудня 2016 року) правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів змінилося.
Так, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон, згідно пункту 1 Прикінцевих положень, набрав чинності 01 січня 2015 року.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Щодо правового регулювання перерахунку пенсії за Законом № 1697-VII, слід зазначити, що згідно з вимогами ч.13 ст.86 цього Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно з ч.20 ст.86 Закону №1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на такий перерахунок, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», є необґрунтованими, оскільки, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відмовляючи позивачеві 15 грудня 2016 року в перерахунку пенсії на підставі довідки № 18-787 від 06 грудня 20166 року, відповідач діяв всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та скасування рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 15 грудня 2016 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується вимог позивача про скасування рішення відповідача від 01.07.2012 року то суд приходить до наступного.
Суд вважає, що позивачем не пропущений, передбачений ст. 99 КАС України, строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права на перерахунок пенсії у розмірі 90%, починаючи з 01 липня 2012 року, оскільки про порушення своїх прав, а саме - про виплату пенсії, після її перерахунку, у розмірі, меншому ніж це встановлено законодавством, позивач дізнався лише 15 грудня 2016 року із рішення Харківського обєднаного Управління пенсійного фонду України, після цього у встановлений законом строк звернувся до суду.
Тому зазначене рішення відповідача також підлягає скасуванню, як таке, що не відповідає вимогам діючого законодавства.
В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки вимоги позивача не грунтуються не законі.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує у відповідності дост. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6-14, 86, 94, 159, 161, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Харківського приміського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №124804 від 01.08.2012 року про встановлення та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2012 року у розмірі 80% від заробітної плати.
Визнати протиправним та скасувати рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №124804 від 15 грудня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01 грудня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-787 від 06 грудня 2016 року в розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01 серпня 2012 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-416 від 19 липня 2012 року в розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області.
Апеляційна скарга подається у письмовій формі протягом десяти днів зі дня проголошення постанови.
Повний текст постанови виготовлено 04 грудня 2017 року.
Суддя Н.Л.Панас