open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
номер провадження справи 17/68/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2017 Справа № 908/823/17

за позовною заявою: садівничого товариства “Аврора” УТОС, 70454, Запорізька область, Запорізький р-н, смт Малокатеринівка, вул. Юності, 24

до відповідача: обслуговуючого садівничого кооперативу “Мукомол”, 70454, Запорізька область, Запорізьктй р-н, смт Малокатеринівка, вул. Юності, 24

про зобов’язання вчинити певні дії

суддя Корсун Віталій Леонідович

У засіданні приймали участь представники:

від позивача: керівник - ОСОБА_1,, посвідчення № НОМЕР_1 від 23.07.14

від відповідача: керівник - ОСОБА_2, паспорт серії СА 239192 від 09.07.96

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області з позовною заявою звернулось садівниче товариство “Аврора” УТОС (далі СТ “Аврора” УТОС) про зобов’язання відповідача - обслуговуючого садівничого кооперативу “Мукомол” (надалі ОСК “Мукомол”) вчинити певні дії, а саме: зобов’язати відповідача негайно. Впродовж двох діб, провести підключення садівничого товариства «Аврора» до електричної мережі.

18.04.17 автоматизованою системою документообігу суду вищевказану позовну заяву визначено до розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 18.04 судом порушено провадження у справі № 908/823/17, якій присвоєно № провадження 17/68/17, судове засідання призначено на 24.05.17.

В судових засіданнях 24.05.17, 13.06.17, 15.06.17 судом оголошувалась перерва на 13.06.17, на 15.06.17 та на 19.06.17 відповідно.

За клопотанням представників сторін розгляд справи в судових засіданнях 24.05.17, 13.06.17 та 15.06.17 здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні 19.06.17, з ініціативи суду, здійснювалась фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу.

В судовому засіданні 19.06.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Сторонам повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог вказував на те, що у користуванні ОСК «Мукомол» знаходиться електрична підстанція, на яку постачається електрична енергія від ПАТ «Запоріжжяобленерго» для подальшого постачання на інші садівничі товариства. 10.10.14 між ОСК «Мукомол» та СТ «Аврора» укладено договір на користування внутрішньогосподарською електричною мережею, за умовами якого відповідач повинен забезпечувати надання електроенергії позивачу до 10.10.19. Позивач вказує, що належним чином виконував умови вказаного договору та своєчасно здійснював плату за користування електроенергією. Проте, 11.02.17 відповідачем у порушення п. 1.1. договору, без попередження було відключено позивача від постачання електрики. Вказане призвело до того, що всі члени СТ «Аврора»не мають можливості належним чином обслуговувати свої земельні ділянки. У зв’язку із чим, 09.03.17 позивачем ОСК «Мукомол» надана претензія з вимогою виконати договірні зобов’язання і провести підключення постачання електричної енергії. Відповідач відповіді на претензію позивачу не надав, підключення СТ «Аврора» не здійснив. На підставі викладеного позивач керуючись ст. ст. 179, 188, 193 ГК України просить суд позов задовольнити, зобов’язати ОСК «Мукомол» негайно, впродовж 2 діб, провести підключення СТ «Аврора» до електричної мережі.

Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у запереченнях. Вказував, що ОСК «Мукомол» та СТ «Аврора» є окремими юридичними організаціями, які ведуть свою господарську діяльність окремо. А тому, ОСК «Мукомол» не відповідає за зобов'язаннями СТ «Аврора». ОСК «Мукомол» не є постачальником електроенергії, не має своєї підстанції для забезпечення електроенергією інші садові товариства, а є споживачем електроенергії. В той же час, постачальником електроенергії є ПАТ «Запоріжжяобленерго». Відповідач вказує, що для забезпечення своїх членів кооперативу придбав трансформатор за свої кошти і тримає його на своєму балансі, утримує його, ремонтує, у своєму складі утримує електрика для обслуговування трансформатору, оплачує рахунки за спожиту електроенергію ПАТ «Запоріжжяобленерго» Запорізького РЕМ з яким ОСК «Мукомол» укладено договір № 192 від 09.10.08 та в якому не передбачено субспоживача СТ «Аврора». Так, єдиним споживачем відповідача на підставі договору від 01.01.13 № 10-69 є ПП «Запара», який утримує магазин на території ОСК «Мукомол». При цьому, ОСК «Мукомол» по відношенню до ПП «Запара» є власником мереж.

Крім того, відповідач вказує, що двостороннього договору між ОСК «Мукомол» та СТ «Аврора» від 10.10.14 ніколи не існувало та не могло бути, тому що це суперечить Правилам приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17.01.13 № 32 та ПКЕЕ. Вважає, що позивачем надано фіктивний договір від 10.10.14, який не має юридичної сили та який був складений декілька місяців назад попереднім головою правління ОСОБА_3М, у якого на руках залишилась поцуплена печатка «Мукомол», з приводу крадіжки якої відкрита справа у поліції Запорізького району від 11.04.16.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з преамбулою Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.97 575/97-ВР (у редакції чинній станом на 09.10.08, далі Закон № 575/97-ВР), цим законом визначаються правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулюються відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Стаття 1 Закону № 575/97-ВР визначає постачання електричної енергії як господарську діяльність, пов’язану з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору. Електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

Згідно із ст. 2 Закону № 575/97-ВР, цей Закон регулює відносини, що виникають у зв’язку з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об’єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням.

У відповідності із ст. 3 Закону № 575/97-ВР, відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Діяльність з постачання електричної енергії в Україні здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії (ч. 1 ст. 13 Закону № 575/97-ВР).

Стаття 26 Закону № 575/97-ВР передбачає, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником (ч.1). Споживач енергії зобов’язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії (ч.2).

Вбачається, що договірні відносини у сфері постачання електроенергії мають свої особливості, що пов’язано зі специфікою предмету договору та обумовлює спеціальний порядок його укладання.

Як свідчать матеріали цієї господарської справи, 09.10.08 між обслуговуючим садівничим кооперативом «Мукомол» (Споживач) та відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії № 192 із відповідними додатками №№ 1, 2, 3, 4, 5, 5.1, 5.2, 7, 8, 9.

Відповідно до розділу 1 договору № 192, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у Додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 «Точки продажу електричної енергії споживачу».

Згідно із п. 2.1 договору № 192, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов’язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі – ПКЕЕ).

У відповідності до акту розмежування балансової приналежності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін між Запорізьким РЕМ ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ОСК «Мукомол» від 23.09.08, живлення електроенергією ОСК «Мукомол» розташованого в смт Малокатеринівка здійснюється по ВЛ-10 кВ Ф-56 КТП-56/690 с. «Кушугум» Електроустановки:

- які знаходяться на балансі споживача: відгалуження від опори № 8, от пайка на ТП-56/636 ВЛ-10кВ Ф-56 с. «Кушугум»; опора № 1 з роз’єднанням РТПВ-56/690; КТП-56/690; обладнання 10/0,4кВ; відхідні ВЛ-0,4 кВ;

- які знаходяться на балансі Запорізького РЕМ: ВЛ-10кВ Ф-56 с.«Кушугум» опора №8.

Пунктом 8.1 договору № 192 врегульовано стосунки із субспоживачами (для споживачів, які мають приєднаних до їхніх мереж субспоживачів):

- 8.1.1. Якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших споживачів (субспоживачів), відносини між ними регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж або договором про технічне забезпечення електропостачання споживача;

- 8.1.2. Споживач передає електричну енергію субспоживачам, перелік яких визначений у п. 8 додатку № 5 у межах дозволеної до використання потужності та в обсягах, доведених до відома Споживача (див. п. 8.4.3 договору) субспоживачами, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору;

- 8.1.3. Споживач передає Постачальнику електричної енергії звіт про передану субспоживачам електричну енергію згідно п. 6 додатку № 4 «Про порядок розрахунків за активну електричну енергію»;

- 8.1.5. Споживач має право приєднувати у встановленому порядку нових субспоживачів до власних електричних мереж;

- 8.1.6. У разі заборгованості субспоживача за електричну енергію на вимогу Постачальника електричної енергії Споживач відключає електроустановки цього субспоживача у терміни, які доводяться Споживачеві Постачальником електричної енергії відповідним розпорядженням, або після складання відповідного акта надає можливість Постачальнику електричної енергії відключити електроустановки цього субспоживача;

- 8.1.7. Споживач забезпечує доступ Постачальника електричної енергії до розрахункових засобів обліку електричної енергії субспоживачів, які встановлені на його території, у порядку та у терміни, встановлені договором про постачання електричної енергії, укладеним між Постачальником електричної енергії та відповідним субспоживачем.

Згідно із п. 8.3. договору № 192, додатки до цього договору «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», «Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії», «Розрахунок втрат електроенергії в мережах споживача» дійсні у разі їх погодження із електропередавальною організацією.

Додатковими угодами (від 25.04.13 № 1, від 27.02.17, від 10.12.14 № 3, від 10.02.15 № 4, від 01.07.16 № 5) до вказаного вище договору № 192 сторонами неодноразово вносились зміни до його умов.

У додатку № 5 до договору № 192 (в редакції додаткової угоди № 5 від 01.07.16), визначено перелік точок розрахункового обліку Споживача (ОСК «Мукомол» та Субспоживача (ФОП ОСОБА_4, до. № 800). Зокрема, місцем установки розрахункового обліку Субспоживача є: РП-0,4 кВ в приміщенні, тип розрахункового електролічильника СТ-ЄА05Д1 № 016980.

Крім того, 01.01.13 між ОСК «Мукомол» (власник мереж) та ВАТ «Запоріжжяобленерго» (користувач) укладено договір про спільне використання технологічних електричних мереж № 10-69, за умовами якого (п. 1.1, п. 1.2) Власник мереж зобов’язався забезпечити технічну можливість передачі (транзиту) електричної енергії власними технологічними електричними мережами в точки приєднання електроустановок користувача та (або інших суб’єктів господарювання (Субспоживачі), передачу електричної енергії яким забезпечує користувач, а користувач – своєчасно сплачувати вартість послуг Власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання та інші послуги відповідно до умов цього договору. Передача електричної енергії забезпечується відповідно до Додатка № 1 «Однолінійна схема», наданого Власником мереж, з обов’язковим зазначенням місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії. Власник мереж забезпечує передачу електричної енергії до межі балансової належності належних йому електричних мереж, визначених «ОСОБА_2 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», яка наведена у Додатку № 2 «Перелік точок приєднання електроустановок Користувача та Субспоживачів до технологічних електричних мереж Власника мереж».

Відповідачем до матеріалів даної справи надано договір від 10.10.14 укладений між ОСК «Мукомол» (Постачальник) та садовим товариством «Аврора» (Споживач) на користування внутрішньогосподарською електричною мережею, відповідно до умов якого (п. 1.1, п. 1.2.) Споживач отримує, а Постачальник забезпечує подачу електричної енергії у внутрішньосадову електричну мережу Споживача. Подача електричної енергії здійснюється у період з 10.10.14 по 10.10.19.

Пунктом 2 наведеного вище договору від 10.10.14 визначено обов’язки Споживача. Так, зокрема, Споживач підготовлює внутрішньосадові мережі до експлуатації у відповідності з правилами експлуатації електричних мереж та електроустановок (п. 2.1). В місці розмежування електричних мереж Постачальника та Споживача обладнує автоматами та електричним лічильником із забезпеченням їх опломбування та виключенням можливості перекомутації електричних мереж, забезпечує надійний запір електрошафи. Оформлює постачальнику акт про готовність внутрішньогосподарської електромережі із зазначенням: кількості підключених ділянок; характеру та потужності підключених навантажень; акти проведених випробувань електромереж.

Пунктами 4.1 та 4.2. договору від 10.10.14, закріплено, що розрахунок проводиться Споживачем 28-30 числа кожного поточного місяця в касу Постачальника згідно діючим тарифам та втратам визначеними РЕМ. Споживач сплачує Постачальнику частину витрат по обслуговуванню та ремонту енергосистеми та електрообладнання в розмірі _____ грн. з кожного підключеного до електричної мережі садівничої ділянки за рік в строк до 15 квітня.

У відповідності із п. 5.1 договору від 10.10.14, при невиконанні договірних обов’язків Споживачем, Постачальник припиняє подачу електричної енергії в наступних випадках: несправність внутрішніх електричних мереж Споживача, розпломбування електролічильника Споживача, затримки поточного платежу більш 5 днів, невиконання п. 4.2 даного договору.

Згідно із п. 5.2. договору від 10.10.14, він вступає і діє протягом 5 років чи до укладення трьохстороннього договору з РЕМ.

За твердженням керівника позивача в ході розгляду цієї справи в суді зобов’язання, передбачені договором в частині оплати наданих послуг, останнім виконувались у повному обсязі. Проте, відповідач 11.02.17 без попередження припинив подачу електроенергію СТ «Аврора».

У зв’язку із викладеним, позивач звернувся до відповідача з претензією, в якій просив відповідача негайно поновити подачу електричної енергії. У випадку відмови просив відповідача надати письмову відповідь з мотивуванням підстав відключення подачі електроенергії.

Отримання вказаної претензії відповідачем не заперечувалось в ході розгляду даної справи.

Враховуючи, що відповідач постачання електричної енергії позивачу не поновив, останній звернувся до суду з вимогою про зобов’язання СК «Мукомол» негайно, впродовж 2 діб, провести підключення СТ «Аврора» до електричної мережі.

Відповідач в ході розгляду справи № 908/823/17 пояснював, що у зв’язку із наявністю великого боргу за використану електричну енергію за 2016 р. та січень 2017 р. за наказом голови правління ОСК «Мукомол» від 26.01.17 № 1 комісією у складі: члени правління: ОСОБА_5, ОСОБА_6, відповідальних за електрогосподарство: ОСОБА_7, ОСОБА_8, члена садівництва – ОСОБА_9 проведено рейд контролю використання електричної енергії членами кооперативу по ОСК «Мукомол», субспоживача - ПП «Запара», а також контрольні лічильники на СК «Аврора», СТ «Росинка» та СТ «Черемушки», за наслідками якого складено ОСОБА_6 обстеження правильності підключення електроенергії членів ОСК і СТ «Черемушки», «Аврора», «Росинка», яким надані послуги по підключенню до електромережі ОСК «Мукомол» від 26.01.17.

Із місту зазначеного вище ОСОБА_6 обстеження (копія якого надана до матеріалів справи відповідачем) вбачається, що по СТ «Аврора» комісією було встановлено наступне:

- встановлений 3-х фазний лічильник;

- лічильник самовільно установлений на території СТ «Аврора», що утруднює перевірку правильності підключення електролічильника та зняття контрольних показів затрат електроенергії;

- при перевірці напруги току встановлено, що вхідна напруга є, а на виході – відсутня;

- голові СТ «Аврора» ОСОБА_1 було запропоновано включити електроприлади для перевірки. Після підключення ОСОБА_1 2-х ламп та електрочайника – напруга відсутня;

- по СТ «Аврора» відключений «О» дріт, а також підключено електролічильник з порушенням правил технічної експлуатації.

На підставі викладеного комісією ОСК «Мукомол» прийнято рішення: відключити СТ «Аврора» від подачі електроенергії ОСК «Мукомол» за порушення правил технічної експлуатації та розглянути вказане питання на відповідному засіданні.

Як свідчить протокол розширеного засідання правління з ревізійною комісією ОСК «Мукомол» від 28.01.17 (запрошені, у т.ч. голова СТ «Аврора»), за наслідками розгляду пропозиції відключення садівництва СТ «Аврора» та СТ «Росинка» від трансформатора ОСК «Мукомол» членами засідання одноголосно вирішено відключити вказані садові товариства від трансформатора ОСК «Мукомол» з 05.02.17.

Розглядаючи позовні вимоги суд виходив з наступного.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), затвердженими Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28, яка зареєстр. в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за № 417/1442 (із відповідними змінами). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів «Загальні положення», «Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін» та «Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів» поширюються на всіх споживачів без винятку.

У відповідності із п. 1.2 ПКЕЕ:

- власник електричних мереж - юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії;

- основний споживач - споживач електричної енергії або власник електричних мереж, який передає частину електроенергії своїми технологічними електричними мережами субспоживачам та/або електропередавальній організації;

- субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача;

- договір про технічне забезпечення електропостачання споживача - домовленість двох сторін (споживач та електропередавальна організація або основний споживач), яка є документом певної форми, що встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час технічного забезпечення постачання електричної енергії;

- технічне забезпечення електропостачання споживача (субспоживача) - забезпечення власником електричних мереж технічної можливості передачі (транзиту) електричної енергії в точку приєднання електроустановок споживача (субспоживача) в певних обсягах у межах дозволеної потужності споживача (субспоживача) з показниками параметрів якості електричної енергії в точці приєднання електроустановок споживача (субспоживача) відповідно до умов договору;

- договір про спільне використання технологічних електричних мереж - домовленість двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами) та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами;

- договір про постачання електричної енергії - домовленість двох сторін (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом і споживач), що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час продажу постачальником за регульованим тарифом електричної енергії споживачу за тарифами, які регулюються відповідно до законодавства України.

Пунктом 1.3 ПКЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Положеннями п. 1.5 ПКЕЕ закріплено, що у разі підключення електроустановок споживача до електричних мереж, власник яких не є постачальником електричної енергії, та виникнення у споживача відповідно до законодавства України зобов'язань вносити плату за перетікання реактивної електроенергії, між споживачем та цим власником електричних мереж на основі типового договору (додаток 1) укладається договір про технічне забезпечення електропостачання споживача.

У відповідності до п. 5.1 ПКЕЕ, договір про постачання електричної енергії є основним між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається. Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.

Згідно із п. 5.4. ПКЕЕ, для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання споживача або договору про спільне використання технологічних електричних мереж заявник (споживач, власник технологічних електричних мереж (основний споживач) або субспоживач) має надати відповідній організації такі документи:

1) заяву щодо укладення відповідного договору із зазначенням роду виробничої діяльності, місцезнаходження та банківських реквізитів заявника;

2) акти про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше);

3) однолінійну схему електропостачання об'єкта (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше);

4) відомості щодо розрахункових засобів обліку (тип, марка, технічні характеристики тощо) (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше);

5) заявку на очікуваний обсяг споживання електричної енергії та величини споживання електричної потужності у години контролю максимального навантаження енергосистеми (за необхідності), довідку про укладені державні контракти (за наявності), відомості про величину приєднаної потужності і категорії надійності електропостачання струмоприймачів;

6) акти екологічної, аварійної та технологічної броні споживача (за наявності);

7) копію свідоцтва про державну реєстрацію та виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);

8) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта);

9) копію належним чином оформленої довіреності на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори;

10) у визначених законодавством випадках - копію декларації про готовність об'єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок), копію декларації про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору про постачання електричної енергії на будівельні майданчики);

11) паспортні дані силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі електричної енергії (для споживачів, у яких розрахункові засоби обліку встановлені не на межі балансової належності) (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше);

12) довідку про перелік субспоживачів (у разі їх наявності), дані (зазначені у пп. 4 цього пункту) розрахункових засобів обліку субспоживачів (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше).

У разі укладення за двома та більше об'єктами споживача одного договору про постачання електричної енергії споживач подає документи, передбачені підпунктами 2-6, 8, 10-12 цього пункту, за кожним із об'єктів споживача.

Ініціатором укладення відповідного договору може бути будь-яка із сторін такого договору.

Згідно із п. 5.7.ПКЕЕ, у разі укладення договору про постачання електричної енергії між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем (основним споживачем), до технологічних електричних мереж якого приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання (субспоживачів або електропередавальних організацій), у ньому зазначаються додатково такі умови: 1) відомості про приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання та їх власників; 2) обсяги передачі електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання; 3) порядок припинення електропостачання субспоживачів у передбачених цими Правилами випадках; 4) порядок розрахунку втрат електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача (основного споживача), пов'язаних з передачею електричної енергії в електроустановки інших суб'єктів господарювання; 5) порядок розрахунку балансу електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача (основного споживача); 6) порядок передачі даних про обсяги переданої електричної енергії в електроустановки інших суб'єктів господарювання, у тому числі у випадках порушення розрахункового обліку електричної енергії у цих суб'єктів господарювання.

За умов п. 5.8. ПКЕЕ, споживач, електроустановки якого приєднані до мереж електропередавальної організації, яка не є постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, має укласти з електропередавальною організацією договір про технічне забезпечення електропостачання.

Положенням п. 5.17. ПКЕЕ визначено, що договір про технічне забезпечення електропостачання споживача та договір про спільне використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) має містити такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей: 1) найменування сторін; 2) місце і дату укладення договору; 3) обсяг передачі електричної енергії та договірної граничної величини електричної потужності; 4) режими постачання; 5) гарантований рівень надійності електропостачання (за категорією надійності електропостачання); 6) величини дозволеної та приєднаної потужності електроустановок субспоживача; 7) порядок обліку перетікання реактивної енергії, порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії (за необхідності); 8) порядок обліку споживання електричної енергії та вимірювання величини потужності, споживання та генерування реактивної електроенергії, контролю показників якості електричної енергії (у тому числі у випадку пошкодження або тимчасової відсутності відповідних розрахункових засобів обліку); 9) порядок надання даних щодо використаної субспоживачем електричної енергії; 10) умови дії договору у разі відсутності у споживача договору про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії та/або у разі відключення споживача за борги чи з інших причин; 11) строк дії договору; 12) умови та порядок розірвання договору; 13) місцезнаходження, банківські реквізити сторін.

Відповідно до п. 5.18. ПКЕЕ, невід'ємними частинами договору про технічне забезпечення електропостачання споживача та про спільне використання технологічних електричних мереж є: 1) акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; 2) відомості про засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії; 3) схема електропостачання, зазначення точок приєднання і ліній, що живлять струмоприймачі субспоживача; 4) акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (за необхідності згідно з вимогами нормативно-правових актів); 5) довідка про обсяги переданої електричної енергії за базовий період.

Пунктом 5.19. ПКЕЕ визначено, що у разі укладення між основним споживачем та субспоживачем договору про технічне забезпечення електропостачання споживача, цей договір та зміни до нього узгоджуються з електропередавальною організацією у частині режимів споживання електричної енергії, приєднаної потужності, режимів перетікання реактивної електроенергії та дотримання показників якості електричної енергії.

Крім того, згідно із п. 1.7, п. 5.15 ПКЕЕ, у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у т.ч. їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору (додаток 2). Відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж.

Як свідчить умови договору від 09.10.08 № 192, який укладено між ОСК «Мукомол» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» (змінено назву на ПАТ «Запоріжжяобленерго»), СТ «Аврора» не є субспоживачем відповідача.

Судом враховано, що опори № 8, от пайка на ТП-56/636 ВЛ-10кВ Ф-56 с. «Кушугум»; опора № 1 з роз’єднанням РТПВ-56/690; КТП-56/690; обладнання 10/0,4кВ; відхідні ВЛ-0,4 кВ знаходиться на балансі відповідача і вказане не заперечувалось відповідачем в ході розгляду справи.

Із змісту відповіді (листа) ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 02.03.17 № 62.1/461 «Щодо укладення договору про постачання електричної енергії» за результатами розгляду звернення голови Запорізької райдержадміністрації від 28.02.17 щодо можливості укладення договорів, у т.ч. з СТ «Аврора» вбачається, що останньому (споживачу) необхідно виконати наступні заходи:

- отримати технічні умови на інженерне забезпечення електропостачання об’єктів, для чого необхідно звернутись в Дирекцію перспективного розвитку ПАТ «Запоріжжяобленерго»;

- розробити проектну документацію та узгодити її в установленому порядку;

- виконати комплекс заходів з приєднання та підключення вищезазначених електроустановок до електричних мереж;

- укласти всі необхідні договори, передбачені ПКЕЕ з урахуванням балансової належності електричних мереж (об’єктів) а саме: договорів про постачання електричної енергії з ПАТ «Запоріжжяобленерго»; за необхідності договір про технічне забезпечення електропостачання із СТ «Мукомол, який погоджується ПАТ «Запоріжжяобленерго».

Також ПАТ «Запоріжжяобленерго» у наведеному вище листі було вказано, що згідно із п. 5.4-5.7 ПКЕЕ порядок укладення договору про постачання електричної енергії, без укладення якого споживання електричної енергії не допускається. Окрім того, для укладення договору про постачання електричної енергії, на виконання п. 1.7 ПКЕЕ, обов’язковою вимогою є укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж основного споживача – СТ «Мукомол».

У зв’язку із викладеним, ПАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило, що для підготовки проекту договору про постачання електричної енергії необхідно надати до Запорізького РЕМ документи і відомості, зокрема: заяву щодо укладення договору із зазначенням загальних відомостей про споживача; однолінійну схему електропостачання виконану проектною організацією відповідно до погодженого проекту організації розрахункового обліку споживача. Схема має бути завірена підписами та печатками ПАТ «Запоріжжяобленерго» та споживача і містити наступні дані: джерела живлення, межі балансової належності мережі з ПАТ «Запоріжжяобленерго, основного споживача та з субспоживачами (за наявності), місця встановлення розрахункових засобів обліку (основного субспоживача та субспоживачів) та їх технічні характеристики; максимум і мінімум споживчої потужності за вводами, параметри підключеного високовольтного електрообладнання. Довідку про перелік територіально відокремлених площадок вимірювання, обґрунтовану заявку величин електроспоживання на поточний рік, відомості про компонувальні електроустановки, проектне рішення щодо категорій надійності електропостачання струмоприймачів об’єктів споживача. Відомості про величини потужності та зовнішню схему електропостачання струмоприймачів І, ІІ, ІІІ категорій надійності; паспортні дані силових трансформаторів, кабельних/або повітряних передач електричної енергії.

Крім того, судом прийнято до уваги те, що листом від 22.02.17 № 25-22/25-183 державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області щодо розгляду звернення голови правління СТ «Аврора» ОСОБА_1 про припинення постачання електричної енергії СТ «Аврора» та СТ «Росинка» від мереж ОСК «Мукомол» повідомило останнього про те, що: споживання електричної енергії без договору не допускається. Відповідно до наданої інформації, між СТ «Аврора», СТ «Росинка» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» відсутні договори про постачання електричної енергії. Для споживання електричної енергії необхідно укласти з постачальником електричної енергії договори про постачання електричної енергії у встановленому законодавством України порядку. Крім того, що у випадку виникнення в подальшому питань щодо застосування вимог Правил користування електричною енергією, Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, дотримання вимог нормативних документів в галузі електроенергетики Держенергонагляд рекомендує голові правління СТ «Аврора» ОСОБА_1 звертатись до інформаційно-консультаційного центру по роботі із споживачами електричної енергії при ПАТ «Запоріжжяобленерго» за відповідною адресою та телефонами …

Судом враховано, що відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України (ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

За змістом ст. 627 ЦК України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України (ГК України), господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Положеннями частин 1 і 2 ст. 180 ГК України закріплено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Відповідно до приписів частини 3 та 7 ст. 180 ГК України, при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Статтею 181 ГК України визначено загальний порядок укладення господарських договорів. Особливості укладення господарських договорів на основі вільного волевиявлення сторін, примірних і типових договорів передбачені ст.184 ГК України.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

У статті 186 ГК України зазначено, що договірне оформлення організаційно-господарських зобов'язань може здійснюватися учасниками господарських відносин як на основі вільного волевиявлення сторін, так і на основі примірних договорів, якщо укладання таких договорів передбачено відповідними нормативно-правовими актами. Спрощений спосіб укладання організаційно-господарських договорів не допускається.

Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно із ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Таким чином, з наведених вище норм матеріального права вбачається, що укладення договору пов’язується саме з досягненням сторонами згоди щодо усіх його істотних умов, під якими розуміються умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів цього виду, а також ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.

Як вже зазначалось вище, положеннями п. 5.17 ПКЕЕ передбачено, що договір про технічне забезпечення електропостачання споживача має містити такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей, зокрема, як: обсяг передачі електричної енергії та договірної граничної величини електричної потужності; режими постачання; гарантований рівень надійності електропостачання (за категорією надійності електропостачання); величини дозволеної та приєднаної потужності електроустановок субспоживача; порядок обліку перетікання реактивної енергії, порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії (за необхідності); порядок обліку споживання електричної енергії та вимірювання величини потужності, споживання та генерування реактивної електроенергії, контролю показників якості електричної енергії (у тому числі у випадку пошкодження або тимчасової відсутності відповідних розрахункових засобів обліку); порядок надання даних щодо використаної субспоживачем електричної енергії; умови дії договору у разі відсутності у споживача договору про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії та/або у разі відключення споживача за борги чи з інших причин; умови та порядок розірвання договору; місцезнаходження, банківські реквізити сторін.

Однак, як встановлено судом в ході розгляду цієї справи, договір від 10.10.14 укладений між ОСК «Мукомол» (Постачальник) та СТ «Аврора» (Споживач) на користування внутрішньогосподарською електричною мережею не містить наведених вище істотних умов.

Також із наданих суду документів не вбачається, що сторонами за вказаним договором оформлені додатки, такі як: 1) акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; 2) відомості про засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії; 3) схема електропостачання, зазначення точок приєднання і ліній, що живлять струмоприймачі субспоживача; 4) акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (за необхідності згідно з вимогами нормативно-правових актів); 5) довідка про обсяги переданої електричної енергії за базовий період.

Частиною 8 ст. 181 ГК України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами ЦК України.

Судом враховано, що матеріали справи не містять доказів виконання ОСК «Мукомол» та СТ «Аврора» саме договору від 10.10.14. Так, зокрема, суду не надано доказів оформлення СТ «Аврора» акту про готовність внутрішньогосподарської мережі із зазначенням: кількості підключених ділянок, характеру та потужності підключених навантажень, акти проведених випробовувань. А також докази пломбування лічильника, із зазначенням його характеристик та розташування.

Також, сторонами в договорі, на який посилається позивач у цій справі (розділ 4, ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ), взагалі не вказано розмір суми, яку Споживач сплачує (має оплачувати) Постачальнику за частину витрати по обслуговуванню та ремонту енергосистеми та електричного обладнання з кожної підключеної до електропостачання садової ділянки за рік в строк до 15 квітня.

Тобто, суд виходить з того, що матеріали цієї господарської справи не містять доказів того, що сторони фактично приступили до виконання та виконували умови договору від 10.10.14 на використання внутрішньогосподарською електричною мережею ОСК «Мукомол», на який (договір) посилається позивач у цій справі в обґрунтування своїх позовних вимог у цій справі.

Крім того, судом в ході розгляду цієї справи по суті спору прийнято до уваги те, що відповідачем (в особі керівника станом на час розгляду цієї справи в суді) взагалі не визнається існування вказаного договору, тим більше з урахуванням того, що, як стверджує відповідач, електрична енергія постачалась позивачу ще з 1991 року за домовленістю сторін. А позивачем здійснювались відповідні оплати за використану електроенергію ОСК «Мукомол».

З огляду на викладене вище у тексті цього рішення, вбачається, що договір від 10.10.14 (на використання внутрішньогосподарською електричною мережею ОСК «Мукомол», на який (договір) посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог у цій справі), не можна вважати укладеним, а взаємовідносини сторін врегульованими відповідно до вимог чинного законодавства.

Вказане також підтверджується наявним в матеріалах справи листом ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 02.03.17 № 62.1/461 щодо можливості укладення договорів, у т.ч. з СТ «Аврора».

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами порушення ОСК «Мукомол» договірного зобов’язання та наявність підстав для підключення позивача до електричної мережі (при цьому якої саме мережі не зрозуміло) за відсутності укладення відповідних договорів із ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ОСК «Мукомол». Тим більше, в строк. Вказаний позивачем у своїй позовній заяві у цій справі (негайно, впродовж двох діб).

У зв’язку із чим суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позовних вимог через недоведеність та безпідставність.

При цьому, з підстав наведених вище у тексті цього рішення судом визнаються необґрунтованими твердження позивача з посиланням на Акт-договір передачі обладнання і спільної експлуатації від 25.09.97 № 1-1 (на правах співвласників, наданого обладнання та матеріалів між СТ «Аврора» та СТ «Мукомол»; довідка від 23.09.88 № 00-71 про надання згоди на прийняття (дослівно) « … в пай СТ «Аврора» Запорізького УПП УТОС на проведення всіх робіт, пов’язаних із підключенням води та електроенергії»; ОСОБА_1 № 1 здачі-приймання електромонтажних робіт від 10.02.17 …

Крім того, оскільки предметом позову у цій справі є вимога позивача про виконання зобов’язань за договором від 10.10.14, судом в ході розгляду цієї справи не досліджувався Акт-договір передачі обладнання і спільної експлуатації від 25.09.97 № 1-1 (на правах співвласників, наданого обладнання та матеріалів між СТ «Аврора» та СТ «Мукомол») та умови використання обладнання, наведеного у вказаному ОСОБА_1.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судові витрати у розмірі 1 600 грн. покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 22, 33, 34, 49, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позову відмовити.

Повне рішення складено 27.06.17.

Суддя В.Л. Корсун

Джерело: ЄДРСР 67425022
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку