КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 372/1467/17 Головуючий у 1-й інстанції: Потабенко Л.В. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
27 червня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 29.05.17р. у справі №372/1467/17 за позовом ОСОБА_2 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації в м. Обухів про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання незаконним рішення відповідача про відмову у задоволенні заяви Позивача про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців; зобов'язання відповідача внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси Позивача згідно з відомостями про місце знаходження (місце постійного проживання) позивача, що вказані у довідці про реєстрацію Позивача як внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 29.05.17р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Позивач подала апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою; Позивач проживає понад один рік у приймаючій громаді, а тому здобула право приймати участь у виборах за новим місцем постійного проживання, у зв'язку з чим відповідач має внести дані до реєстру про нову фактичну виборчу адресу.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, виданого Куйбишевським РВ ДМУ України в Донецькій області, 21.07.98р.
Згідно довідки № 3235000200 від 04.11.14р. Позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 та взята на облік, як внутрішньо переміщена особа.
05.05.17р. Позивач звернулась до Відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації з заявою про зміну виборчої адреси виборця.
Листом від 11.05.17р. №85/11-09 Позивачу відмовлено у зміні виборчої адреси з тих підстав, що виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місяця проживання в Україні», тоді як відомості щодо реєстрації місця проживання за адресою вказаній у заяві у паспорті відсутні.
Не погоджуючись з таким рішенням, Позивач звернулась з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями, тому незалежно від того чи відбувається на даний час виборчий процес у громаді, де фактично мешкає внутрішньо переміщена особа чи ні, Позивач має право на зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців як своїх персональних даних, оскільки в разі оголошення початку виборчого процесу, Позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», має змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про Державний реєстр виборців» від 22.02.07р. № 698-V (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон №698-V), основними завданнями Реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів.
Відповідно до пункту 1 ч. 5 статті 14 Закону №698-V органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації.
Статтею 26 Закону № 698-V визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 - складання уточнених списків виборців.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 8 Закону № 698-V виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У свою чергу, відповідно до ст. 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.03р. № 1382-IV (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 1382-IV) під реєстрацією слід розуміти внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до статті 3 Закону № 1382-IV документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» № 595-VIII від 14.07.15р.
Відповідно до частин першої - третьої ст. 3 Закону № 595-VIII, право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.
Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.
Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
Згідно статті 8 Закону України від 20.10.14р. № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців», до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, належать: 1) виборча адреса виборця, визначена відповідно до статті 8 цього Закону; 2) номер територіального або зазначення закордонного виборчого округу, до якого віднесений виборець; 3) номер виборчої дільниці, до якої віднесений виборець; 4) відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (за наявності підстав).
Територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Таким чином, ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є місце реєстрації громадянина.
Вищенаведене свідчить про те, що право участі на таких виборах мають лише ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацією місця проживання на території відповідного села, селища, міста.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.14р. № 1207-VII, за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно із Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.
З огляду на викладене, є вірним висновок суду першої інстанції про те, що Довідка № 3235000200 від 04.11.14р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не підтверджує факт реєстрації Позивача за вказаною адресою, а тому, з врахуванням наведених норм права, Позивач не належить до територіальної громади Обухівського району Київської області, оскільки місцем його реєстрації в паспорті громадянина України зазначена інша адреса.
Доводи апелянта про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а тому відповідач повинен внести зміни до виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, колегія суддів вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки місце проживання внутрішньо переміщеної особи не є місцем реєстрації такої особи, а місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями.
Як вбачається з адміністративного позову, Позивач наполягала на розгляді позову в порядку статті 173 КАС України, яка регламентує особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців.
Водночас, частиною першою вказаної статті визначено, що право звернутись з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
При цьому, під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172-179 Кодексу адміністративного судочинства України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Даний спір не відноситься до категорії спорів, що належить вирішувати в порядку, визначеному ст. 173 КАС України, оскільки виник не в межах виборчого процесу.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Позивача.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 29.05.17р. у справі №372/1467/17 - залишити без задоволення, а постанову Обухівського районного суду Київської області від 29.05.17р. у справі №372/1467/17 - без змін.
Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Кузьмишина О.М.