open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
справа № 274/671/17 провадження 2/0274/803/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2017 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Замеги О.В., з участю секретаря Павлюк - Жук А.В., розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бердичівської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

                                                        В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом, у якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2, який помер 20.06.2016 року, терміном один місяць.

Позовні вимоги мотивує тим, що після смерті вітчима - ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1. Крім неї інших спадкоємців немає. ОСОБА_2 за життя, склав на її ім'я заповіт. Вона не могла своєчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки тривалий термін проходила лікування. 10.02.2017 року вона звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2, однак постановою нотаріуса № 99/02-31 від 10.02.2017 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, так як вона не прийняла спадщину у встановлений законом шестимісячний термін.  Вважає, що даний строк вона пропустила з поважних причин, а тому звернулась до суду з вказаним позовом.

В судове засідання представник позивачки не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, вимоги заяви підтримав.

Представник відповідача - Бердичівської міської ради в судове засідання не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, просив винести рішення згідно вимог чинного законодавства.

В зв»язку з неявкою в судове засідання сторін розгляд справи проводиться відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України.

З'ясувавши обставини справи, на засадах змагальності, як того вимагає ст. 10 ЦПК України, та у відповідності з ч. 1 ст. 60 ЦПК України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Так, судом встановлені наступні факти та обставини.

ОСОБА_2 помер 20.06.2016 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть(а.с. 7).

За життя 16.07.2003 року ОСОБА_2 склав заповіт, згідно якого належну йому квартиру АДРЕСА_2 заповідає - ОСОБА_1(а.с. 9).

Згідно довідки МК ВЖРЕП № 7 ОСОБА_1 проживала без реєстрації зі спадкодавцем - ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3(а.с. 19).

Постановою приватного нотаріуса ОСОБА_3 від 10.02.2017 року № 99/02-31 позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки нею було пропущено строки для прийняття спадщини(а.с. 8).   

Згідно копії картки амбулаторного хворого № 4992 ОСОБА_1 проходила курс лікування в Бердичівській ЦМЛ.(а.с. 12-18).

Відповідно до ст. 1272 Цивільного Кодексу України(далі ЦК України), якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Цією ж постановою зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Згідно зі ст. 213 даного Кодексу, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Доводи позивачки, що у встановлений законом строк вона до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва не звернулася з поважних причин, на думку суду, підтверджуються зібраними та дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи.

  Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що причини, які перешкоджали позивачці своєчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини, є поважними, пов'язані з об'єктивними, істотними труднощами для неї на вчинення вказаних дій, крім того не порушуються права інших громадян, а тому позовна вимога ОСОБА_1 про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214 - 215 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 Цивільного Кодексу України, суд,-

                                                                  В И Р І Ш И В:

  Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2, який помер 20.06.2016 року – один місяць з часу набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії даного рішення. 

            Головуючий:                                                                      О.В. Замега

Джерело: ЄДРСР 66719470
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку