Провадження № 2/521/2341/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2017 року
Малиновський районний суд м.Одеси у складі
головуючого судді Мурзенка М. В.
при секретарі Кіліян О. В.
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивачів ОСОБА_2
представника відповідача ПВТП «Екстра» Меняйлік О. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м.Одеси цивільну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_1, що діє також від імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, до Приватного виробничо-торгового підприємства «Екстра», Приватного підприємства «Екстра-південь», про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної продукцією, небезпечною для життя та здоров'я споживача,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду із позовом до Приватного виробничо-торгівельного підприємства «Екстра» про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 2 179 грн 86 коп. та моральної шкоди, заподіяної продукцією небезпечною для життя та здоров'я споживача, у розмірі по 100 000 грн на користь кожного позивача.
З урахуванням уточнених позовних вимог просили суд стягнути солідарно з Приватного виробничо-торгівельного підприємства «Екстра» та Приватного підприємства «Екстра-південь» відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 3595 грн 86 коп. та моральної шкоди, заподіяної продукцією небезпечною для життя та здоров'я споживача, у розмірі по 100 000 грн на користь кожного позивача.
Позов мотивовано тим, що 04.12.2016р. позивач ОСОБА_1, придбав в магазині «Обжора» розташованому в м. Одесі по вул.25 Чапаївської дивізії, 10, продукти харчування, в т.ч. торт «Наполеон» («домашній»), який позивачі разом зі своїми дітьми вжили ввечері 04.12.2016р, через деякий час відчули погіршення здоров'я та були доставлені до лікарні з признаками харчового отруєння. В лікарні за наслідками лабораторних досліджень ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 був поставлений діагноз «сальмонельоз», призначено відповідне лікування, необхідні для лікування медичні препарати позивачі придбали за власні кошти, витрати на придбання медичних препаратів за час перебування сім'ї позивачів у лікарні склали 2 179,86 грн., додатково позивачем ОСОБА_1 з метою моральної підтримки та нівелювання дискомфортного психологічного стану дітей під час перебування в лікарні були понесені витрати на придбанні іграшок в сумі 1416 грн, також внаслідок отруєння позивачі та їх діти зазнали фізичних страждань, в їх житті стались вимушені зміни, що спричинило великий стрес, їм було спричинено моральну шкоду, які позивачі оцінюють по 100 000 грн. на кожну особу.
Ухвалою суду від 07.02.2017 р. до участі у справі в якості співвідповідача було залучено Приватне підприємство «Екстра-південь».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві
Представник відповідача Приватного виробничо-торгівельного підприємства «ЕКСТРА» в судовому засіданні позовні вимоги визнав в частині відшкодування матеріальної шкоди в первісно заявленому розмірі, заперечував проти стягнення моральної шкоди в заявленому розмірі, посилаючись на надмірність заявлених вимог в цій частині.
Представник відповідача ПП «Екстра південь» в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення проти позову (а.с.223-224) в яких зазначив, що ПП «Екстра-Південь» отримало від виробника 04-05 грудня 2016 року кондитерську продукцію, якість якої була підтверджена відповідною супровідною документацією, відповідальність за невідповідність продукції вимогам якості несе виробник ПВТП «Екстра», просиврозглянути справу за відсутності представника відповідача ПП «Екстра південь».
Вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками малолітніх ОСОБА_5.ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с.15-17)
04.12.2016р. позивач ОСОБА_1, придбав в магазині «Обжора» розташованому в м. Одесі по вул.25 Чапаївської дивізії, 10, торт «Наполеон домашній» виробництва відповідача ПВТП «Екстра», внаслідок вживання якого позивачами та їх дітьми їх було 07.12.2016 року госпіталізовано Одеської міської інфекційної лікарні, встановлено діагноз «сальмонельоз» гастроенеритичної форми, середнього ступеню важкості, а у ОСОБА_5- важкого ступеню важкості, що визнано представником відповідача ПВТП «Екстра», підтверджується копіями історій хвороб (а.с. 18-94, 96-122)
Під час лікування позивачем ОСОБА_1 було здійснено витрати на лікування (придбання медичних препаратів та оплати лабораторних досліджень в сумі 2179 грн. 86 коп, що підтверджується копіями чеків (а.с. 95) та визнається представником відповідача ПВТП «Екстра», витрати на придбання іграшок на суму 1416 грн., що підтверджується накладними (а.с. 230-233).
Причиною захворювання позивачів та їх дітей є вживання кондитерських виробів виробництва відповідача ПВТП «Екстра», що підтверджується матеріалами епідрозслідування (а.с. 166-195, 198), з яких вбачається, що в ході перевірки дотримання санітарного законодавства в кондитерському цеху відповідача ПВТП «Екстра», харчових продуктах його виробництва, обладнані магазину «Обжора» по вул. 25 Чапаївської дивізії, що знаходилось в контакті з вказаними продуктами харчування виявлено хвороботворну бактерію «сальмонела ентерітідіс», яку також виявлено у позивачів та їх дітей внаслідок лабораторних досліджень під час перебування в лікарні, що підтверджується виписками з історії хвороб (а.с. 18-22) та визнається представником відповідача ПВТП «Екстра».
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що підприємства, установи, організації, підприємці та громадяни, які порушили санітарне законодавство, що призвело до виникнення захворювань, отруєнь, радіаційних уражень, тривалої або тимчасової втрати працездатності, інвалідності чи смерті людей, зобов'язані відшкодувати збитки громадянам, підприємствам, установам і організаціям.
Відповідно до п. 5 ч. 1 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», відшкодування заподіяної шкоди (завданих збитків) здійснюється в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції", іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції», за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, відповідає її виробник.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що особою, відповідальною за завдану позивачам шкоду, є відповідач ПВТП «Екстра».
Згідно вимог ч. 1ст. 1195 ЦК України фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, сторонньою догляду тощо.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про стягнення з відповідача ПВТП «Екстра» на користь ОСОБА_1 витрата на лікування в сумі 2179 грн. 86 коп.
Витрати на придбання іграшок в сумі 1416 грн. задоволенню не підлягають, оскільки зазначені витрати не є необхідними та такими, що безпосередньо пов'язані із необхідністю усунення наслідків пошкодження здоров'я.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Відповідно до роз'яснень, наданих у п.9 Постанови Пленуму Верховного суду України N4 від 31.03.95р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Суд вважає, що внаслідок отруєння неякісною продукцією позивачам та їх дітям, в інтересах яких також заявлено позову, було спричинено моральну шкоду, що виразилась в фізичному болю та стражданнях, душевних стражданнях у вигляді стресу та переживань у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, вимушених змінах в їх житті внаслідок госпіталізації та необхідності проходження курсу лікування.
Визначаючи розмір грошового відшкодування моральної шкоди суд враховує характер, глибину та тривалість моральних страждань позивачів та їх малолітніх дітей, й доходить висновку, що заявлена до відшкодування сума моральної шкоди у розмірі по 100 000 грн на користь кожного позивача, не відповідає обставинам справи й ступеню моральних страждань позивачів та їх дітей, у зв'язку з чим підлягає стягненню в меншому розмірі, а саме в сумі по 1 500 грн. на кожного з позивачів та малолітніх ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідача ПВТП «Екстра» в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Керуючись ст.23,1166,1167,1168,1195 ЦК України, ст. 5,22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 7 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції», ст. 10, 11, 14, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного виробничо-торгового підприємства «Екстра» на користь ОСОБА_1 на відшкодування завданої йому матеріальної шкоди 2 179 грн. 86 коп., на відшкодування моральної шкоди-1500 грн. 00 коп.
Стягнути з Приватного виробничо-торгового підприємства «Екстра» на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди, завданої ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 4500 грн. 00 коп.
Стягнути з Приватного виробничо-торгового підприємства «Екстра» на користь ОСОБА_4 на відшкодування моральної шкоди 1500 грн. 00 коп.
Стягнути з Приватного виробничо-торгового підприємства «Екстра» в дохід держави судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М. В. Мурзенко