open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
06.12.2016 Справа № 363/2992/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2016 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого – судді

ОСОБА_1,

при секретарі

ОСОБА_2,

розглянувши

у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на факт прийняття спадщини на спадкове майно: ? частину земельної ділянки загальною площею 0,1056 га, кадастровий номер 3221886001:02:108:0062, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за адресою Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська (Леніна), 194, після смерті 03 вересня 2014 року брата ОСОБА_4. В зв’язку з тим, що за життя спадкодавець не встиг оформити правоустановчі документи на частину земельної ділянки порушує питання про визнання за ним права власності на це майно в порядку спадкування за законом.

У судовому засіданні позивач просив про задоволення позову з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Як убачається з матеріалів справи, після смерті 03 вересня 2014 року ОСОБА_4 (брата позивачки) відкрилася спадщина на ? частину земельної ділянки загальною площею 0,1056 га, кадастровий номер 3221886001:02:108:0062, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за адресою Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська (Леніна), 194.

Вказане майно належало спадкодавцю на підставі рішення Вишгородського районного суду Київської області від 02 липня 2010 року, яке набрало законної сили 13 липня 2010 року.

Інша ? частина вказаної земельної ділянки на підставі зазначеного рішення суду належить позивачу ОСОБА_3

Однак померлий ОСОБА_4 не встиг оформити правовстановлюючі документи на успадковане після смерті матері майно й за життя виникле в нього право на нього не зареєстрував.

Позивач брат померлого і спадкоємець другої черги, відповідно до ст. 1262 ЦК України, який в встановлений ст. 1270 ЦК України строк подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України.

Інших спадкоємців по справі не має, що підтверджується матеріалами спадкової справи №101/2015 від 23 лютого 2015 року після померлого ОСОБА_4

03 липня 2015 року постановою Вишгородської районної нотаріальної контори в Київській області позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно померлого ОСОБА_3

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав і обов’язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Як убачається з ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов’язковим, коли об’єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов’язковій державній реєстрації.

Відповідно до ст. 1299 ЦК України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 цього Кодексу).

Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна.

Згідно ч. 1 ст. 125 ЗК України чинної на момент ухвалення рішення про визнання права власності на спадкове майно право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Оскільки померлий ОСОБА_3 не встиг оформити правовстановлюючі документи на успадковане після смерті матері майно й за життя виникле в нього право на нього не зареєстрував, зазначене перешкоджає позивачу здійсненню права спадкування на нього і отриманню свідоцтва про право на спадщину.

Таким чином спадкодавець набув право власності на спадкове майно шляхом отримання його в спадщину після смерті матері на підставі рішення суду про визнання права власності на спадкове майно.

Вирішуючи цю справу, суд виходить з того, що в порядку спадкування за законом позивач набув право власності на вказане спадкове майно, яке належало його брату, який помер і не встиг його оформити, а тому це перешкоджає видачі свідоцтва про право власності на спадщину.

Питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку, оскільки рішення суду буде правовстановлюючим документом для оформлення права на це майно.

Таким чином, заявлене позивачкою право підлягає захистові, а пред’явлений позов – задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись статтями 209-215 ЦПК України,

вирішив:

позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті 03 вересня 2014 року ОСОБА_4 права власності на спадкове майно – ? частину земельної ділянки загальною площею 0,1056 га, кадастровий номер 3221886001:02:108:0062, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за адресою Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська (Леніна), 194.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

Джерело: ЄДРСР 63379221
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку