open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 815/3762/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування припису

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради (далі - Управління архітектури та містобудування ОМР) до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі - Департамент ДАБІ в Одеській області), за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати неправомірним та скасувати Припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області «Про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності», складений головним інспектором будівельного нагляду Департаменту 25.05.2016 року Олещуком Ю. А. та виданий в.о. першого заступника начальника управління архітектури та містобудування Шайденку М.О.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує наступними доводами.

На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 169 від 24.03.2016 року та направлення на перевірку № 33 від 01.04.2016 року Департаментом ДАБІ в Одеській області було проведено планову перевірку щодо дотримання Управлінням архітектури та містобудування ОМР законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

За результатами зазначеної перевірки, складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.05.2016 року (далі - акт) із зауваженнями щодо порушення вимог у сфері містобудівної діяльності, недотримання будівельних норм, стандартів і правил.

На виконання положень акту, у строк 14 робочих днів з дня його отримання, Управлінням на адресу Департаменту ДАБІ в Одеській області було надано пояснення, зауваження та заперечення на акт (вх. № 3524 від 14.06.2016 року).

За результатами зазначеної перевірки, на адресу Управління надійшов припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - припис) від 25.05.2016 року (вх. № 01-11/1430 від 26.05.2016 року). Строк виконання вимог припису встановлено до 25.06.2016 року.

У визначений термін, Управлінням на адресу Департаменту ДАБІ в Одеській області була підготовлена та направлена мотивована інформація щодо розгляду припису (вх. № 3732 від 24.06.2016 р.).

Представник позивача зазначає що, в порушення строків, зазначених в приписі, позбавивши Управління можливості надати будь-які пояснення або заперечення, що є прямим порушенням норм чинного законодавства, відповідачем внаслідок проведення перевірки були прийняті рішення про зупинення та скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, про що управління було повідомлено листом Департаменту № 1015-01/12-9040 від 27.05.2016 року (вх.№01-11/2543 від 07.06.2016оку.).

Не погоджуючись з прийнятими відповідачем рішеннями, Управлінням було направлено мотивовану інформацію щодо надання містобудівних умов та обмежень та відсутності порушень при їх наданні, із клопотанням переглянути прийняті рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, як такі, що не мали законного підґрунтя та не відповідають дійсним обставинам (лист від 05.07.2016 року № 01-11/2543, вх. № Департаменту 3934 від 06.07.2016 року).

08.07.2016 року на адресу Управління надійшов лист Департаменту про неприйняття до уваги пояснень та зауважень по жодному з будівельних паспортів, містобудівних умов та обмежень тощо, щодо яких було складено Припис «Про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності» від 25.05.2016 року.

Представник позивача зазначає, що відповіді на лист Управління від 05.07.2016 року № 01-11/2543, вх. № Департаменту 3934 від 06.07.2016 року з проханням переглянути прийняті рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, як такі, що не мали законного підґрунтя та не відповідають дійсним обставинам, від відповідача не надходило.

У приписі зазначено наступні вимоги:

« 1. Усунути порушення, які зазначені у акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.05.2016 року.

2. Заборона експлуатації вищевказаних об'єктів».

Представник позивача вказує на те, що в оскаржуваному приписі не вказано законного способу, у який управлінню необхідно усунути виявлені, на думку Департаменту, «порушення», при надані Управлінням будівельних паспортів, містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, а також інформації щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель в споруд сільськогосподарського призначення І та II категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 79 від 24.04. 2015 року, які на справді не мали місце, та про що детально, Управлінням неодноразово сповіщався Департамент листами від 14.06.2016 р., 24.06.2016 року та від 05.07.2016 року

На думку представника позивача, незаконною, є вимога, викладена у приписі під №2, що стосується заборони експлуатації вищевказаних об'єктів, оскільки така вимога не може бути звернута до позивача. Управління не експлуатує будь-які з вищезазначених об'єктів, не має на це повноважень та законних підстав.

Враховуючи наведене, представник позивача вважає, що припис Департаменту ДАБІ в Одеській області «Про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності», складений головним інспектором будівельного нагляду Департаменту 25.05.2016 року Олещуком Ю. А. є неправомірним, таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, що відповідає вимогам ч.4 ст.122, ч. 6 ст. 128 КАС України.

Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №698 від 19.08.2015 (далі - Порядок №698).

Згідно п. 1 Порядку №698, нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головного інспектора будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Плановою вважається перевірка що передбачена квартальним планом роботи Держархбудінспекції, який затверджується до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує планову.

Відповідно до Наказу № 169 від 24.03.2016 року Державної архітектурно-будівельної інспекції України, «Про затвердження плану перевірок уповноважених органів містобудування та архітектури на ІІ квартал 2016 року», затверджено план перевірок діяльності уповноважених органів містобудування та архітектури на ІІ квартал 2016 року,складений за пропозиціями структурних підрозділів - територіальних органів апарату Держархбудінспекції. Згідно зазначеного плану та на підставі направлення від 01.04.2016 року № 33, заступником Директора Департаменту - начальником відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області - Гайворонським Станіславом Борисовичем, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області - Олещуком Юрієм Анатолійовичем проведено планову перевірку Управління архітектури та містобудування ОМР з 05.05.2016 року по 25.05.2016 року за 2015 рік - 1 квартал 2016 року.

Листом від 13.04.2016р. №1015-05/1-5651 було повідомлено Одеського міського голову - Труханова Г.Л. щодо проведення планової перевірки діяльності Управління архітектури та містобудування ОМР, вказаний лист позивач отримав 18.04.2016 року, згідно поштового повідомлення.

За результатами зазначеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.05.2016 року із зауваженнями щодо порушення вимог у сфері містобудівної діяльності, недотримання будівельних норм, стандартів і правил.

Так, згідно ч.ч. 5, 6 акту встановлено наступне.

Будівельний паспорт №01-06/1881 на будівництво індивідуального житлового будинку та гаражу, які будуються шляхом знесення існуючих на ділянці житлового будинку літ. «Е, е» та гаражу літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, замовник будівництва ОСОБА_5 (паспорт серія НОМЕР_1 виданий Хаджибеївським ВМ Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області від 13.10.2004р.) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 03.06.2015, індексний номер - 38461009, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 649598351101, номер запису про паво власності - 9889608, кадастровий номер - НОМЕР_2.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затвердженого наказом №103 від 05.07.2011 року (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 66 від 25.02.2013) (далі - Порядок);

- згідно схеми забудови земельної ділянки житловий будинок (№1) розташований на межі земельної ділянки, що є порушенням п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Будівельний паспорт №01-11/4341 від 13.11.2015 на будівництво індивідуального житлового будинку, господарські будівлі і споруди за адресою: АДРЕСА_3, замовник будівництва ОСОБА_6 (паспорт серія НОМЕР_3 виданий Київським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області від 16.10.2014р., який проживає за адресою: АДРЕСА_4) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.10.2015р., індексний номер - 46219824, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 554709551101, номер запису про право власності - 117327763, кадастровий номер - НОМЕР_4.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку.

Будівельний паспорт №01-07/39 від 12.01.2016 року на будівництво індивідуального житлового будинку та гаражу за адресою: АДРЕСА_5, замовник будівництва ОСОБА_7 (паспорт серія НОМЕР_5 виданий Ленінським РВ УМВС України в Одеській області від 22.05.1997р., яка проживає за адресою: АДРЕСА_6) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 29.10.2013 року, індексний номер - 11813103, номер запису про право власності - 3125149, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 196059951000, кадастровий номер - НОМЕР_6.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- не належним чином засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфікції, чим не дотримано п.2.1 порядку.

- згідно схеми забудови земельної ділянки індивідуальний житловий будинок (№1) розташований на відстані - 1,85м., від червоної лінії, чим не враховано вимоги п.3.32 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Будівельний паспорт № 01-07/13 від 11.03.2016 року на будівництво житлового будинку, гаражу та літньої кухні на місці будівель, які зносяться за адресою: АДРЕСА_7, замовник будівництва ОСОБА_8 (паспорт серія НОМЕР_7 виданий Київським РВ ОМУ України в Одеській області від 13.10.1995р., який проживає за адресою: АДРЕСА_8) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: договір купівлі - продажу, від 17.07.2015 року серія та номер НАО 733805, кадастровий номер - НОМЕР_8.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку.

- будівельний паспорт № 01-07/13 від 11.03.2016року виданий на підставі договору купівлі - продажу, від 17.07.2015 року серія та номер НАО 733805, кадастровий номер - НОМЕР_8.

Встановлено що договір купівлі-продажу не пройшов державну реєстрацію.

Будівельний паспорт №01-07/67 від 06.04.2016 року на будівництво дачного будинку з вбудовано - прибудованим гаражем за адресою: АДРЕСА_9, замовник будівництва ОСОБА_9, (паспорт серія НОМЕР_9 виданий Приморським РВ УМВС України в Одеській області від 04.08.1997р.) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: договір купівлі продажу земельної ділянки від 03.07.2015, зареєстрований у реєстрі за №4842, кадастровий номер - НОМЕР_10.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку.

- будівельний паспорт №01-07/67 від 06.04.2016 року виданий на підставі договору купівлі продажу земельної ділянки від 03.07.2015 року, зареєстрований у реєстрі за №4842, кадастровий номер - НОМЕР_10.

Встановлено що договір купівлі-продажу не пройшов державну реєстрацію.

Будівельний паспорт №01-07/78 від 15.04.2016 року на будівництво індивідуальний дачний будинок за адресою: АДРЕСА_10, замовник будівництва - ОСОБА_10 (паспорт серія НОМЕР_11 виданий Суворовським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області від 02.10.2012 року) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: договір купівлі - продажу земельної ділянки від 01.04.2016 року, зареєстрований у реєстрі за номером 512, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_12.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку.

- будівельний паспорт №01-07/78 від 15.04.2016 року виданий на підставі договору купівлі - продажу земельної ділянки від 01.04.2016 року, зареєстрований у реєстрі за № 512, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_12.

Встановлено що договір купівлі-продажу не пройшов державну реєстрацію.

Будівельний паспорт №01-07/73 від 14.04.2016 року на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: АДРЕСА_10, замовник будівництва - ОСОБА_11 (паспорт серія НОМЕР_13 виданий Суворовським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області від 25.03.2016 року) документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: договір купівлі - продажу земельної ділянки від 01.04.2016 року, зареєстрований у реєстрі за номером 512, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_12.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10 порядку.

- будівельний паспорт №01-07/73 від 15.04.2016 року виданий на підставі договору купівлі - продажу земельної ділянки від 01.04.2016 року, зареєстрований у реєстрі за № 512, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_12.

Встановлено що договір купівлі-продажу не пройшов державну реєстрацію.

Будівельний паспорт № б/н від 21.04.2016 року на будівництво індивідуальний садовий будинок за адресою: АДРЕСА_11, замовник будівництва ОСОБА_12 (паспорт серія НОМЕР_14 виданий Малиновським РВ УМВС України в одеській області від 05.05.1996 року, яка проживає за адресою: АДРЕСА_12), документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.11.2013 індексний номер - 12894240, номер запису про право власності - 3403193, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 213705551101, кадастровий номер - НОМЕР_15.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- згідно схеми забудови земельної ділянки індивідуальний садовий будинок (№1) розташована на межі земельної ділянки, що є порушенням п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Будівельний паспорт №01-07/99 від 06.05.2016 року на будівництво садового будинку за адресою: АДРЕСА_13, замовник будівництва ОСОБА_13 (паспорт серія НОМЕР_16 виданий Ленінським РВ УМВС України в Одеській області від 01.03.2001 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_14), документ, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки: договір купівлі - продажу від 12.12.2015 року, зареєстрований за №3856, кадастровий номер - НОМЕР_17.

У вищезазначеному будівельному паспорті виявлено наступне:

- на схемі забудови земельної ділянки не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, чим не дотримано п.2.10.

- будівельний паспорт №01-07/99 від 06.05.2016 року виданий на підставі договору купівлі - продажу від 12.12.2015, зареєстрований за №3856, кадастровий номер - НОМЕР_17.

Встановлено що договір купівлі-продажу не пройшов державну реєстрацію.

Директором ТДВ «Верстатонормаль» Ольховою В.Н. було надіслано листа начальнику управління архітектури і містобудування ОМР Голованову А.Д. вих.№28/09-15 від 28.09.2015 року про те, що ТДВ «Верстатонормаль» направляє на розгляд містобудівний розрахунок по об'єкту: «Будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями» за адресою: АДРЕСА_15.

Для подальшого виконання робіт по розробці проектної документації та будівництва об'єкту з проханням видати містобудівні умови та обмеження на забудову земельної ділянки: житловий будинок №1; житловий будинок №2; житловий будинок №3; житловий будинок №4; житловий будинок №5; житловий будинок №6; житловий будинок №7; житловий будинок №8; житловий будинок №9; житловий будинок №10; паркінг №1; паркінг №2.

За результатами розгляду вищевказаної заяви начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями № 1, № 2, № 3 , № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, паркінг №1, №2 за адресою: АДРЕСА_15,

Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями житловий будинок №10 відсутні у справі.

Відповідно генерального плану м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради № 6489 від 25.03.2015 року, рішення Одеської міської ради від 05.04.2007 року № 1131-V про затвердження «Містобудівного обґрунтування внесення змін до проекту детального планування мікрорайону «Б» житлового району «Молдаванка 1-4», обмеженого вулицями: Балківська, Дальницька, Степова, Заньковецької у м. Одесі» виявлено, що земельна ділянка знаходиться на території багатоквартирної житлової забудови.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 22.10.2015 року індексний номер 46153834 кадастровий номер НОМЕР_18 цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Отже один документ, що посвідчує право власність або користування земельною ділянкою.

Замовником будівництва ТДВ «Верстатонормаль» було подано до Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради 1 (одну) заяву та один примірник містобудівного розрахунку 058-00-АР, розроблений ТОВ «Инжиниринг-Жилстрой» на 10 будинків та 2 паркінга, на видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_15, однак, відповідно до журналу реєстрації умов та обмежень на вищевказану адресу УАМ видано 12 (дванадцять) містобудівних умов та обмежень за одним реєстровим номером (№01-06/1486 від 27.10.2015 року) за одним зверненням замовника.

Крім того, у п.8 виданих містобудівних умов та обмежень(посилання на містобудівну документацію: генеральний план населеного пункту, план зонування, детальний план території та рішення про їх затвердження) Управління архітектури та містобудування посилається на генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради № 6489 від 25.03.2015 року, рішення Одеської міської ради від 05.04.2007 року № 1131-V про затвердження «Містобудівного обґрунтування внесення змін до проекту детального планування мікрорайону «Б» житлового району «Молдаванка 1-4», обмеженого вулицями: Балківська, Дальницька, Степова, Заньковецької у м. Одесі». Відповідно вищезазначеного Рішення розміщення будинків не відповідає розміщенню згідно містобудівного розрахунку розробленого ТОВ «Инжиниринг-Жилстрой».

Також звертаємо увагу на той факт, що у 2016 року були видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.04.2016 року №57 (реєстраційний №01-06/608) на коректування містобудівного розрахунку будівництва житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями (Житловий будинок №4), в частині перепланування квартир.

Отже розміщення житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями не відповідає містобудівній документації.

Таким чином, підлягають скасуванню Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №1 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №2 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №3 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №4 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №5 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №6 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №7 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №8 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №9 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Житловий будинок №10 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Паркінг №1 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Паркінг №2 за адресою: АДРЕСА_15; Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.04.2016 №57 (реєстраційний №01-06/608) на коректування містобудівного розрахунку будівництва житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями (Житловий будинок №4), в частині перепланування квартир.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 27.10.15 року реєстровий №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_15 замовнику будівництва - товариство з додатковою відповідальністю «Верстатонормаль» ідентифікаційний код юридичної особи - 00222334 порушено ст.5; ст.26 п.4, ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2,4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 17.03.2016 року реєстраційний №01-06/377 на будівництво торгово-офісно-складського комплексу, із знесенням нежитлової будівлі літ. «А», яка розміщена на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Офіс-Парк» за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Водопровідна, 8 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «Офіс-Парк».

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 року №6489-VI.

У ході перевірки встановлено:

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 року №6489-VI виявлено, що земельна ділянка знаходиться на території житлово-громадської забудови громадських центрів та окремих видів обслуговування.

Згідно Договору оренди земельної ділянки від 27.09.2004 року та Договору про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 01.10.2015 року (кадастровий номер НОМЕР_19) земельна ділянка за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Водопровідна, 8 належить ТОВ «Офіс-Парк» для експлуатації та обслуговування виробничо-складських і адміністративно-господарських будівель та споруд, категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони і іншого призначення, однак вищевказані містобудівні умови та обмеження видані на будівництво торгово-офісно-складського комплексу, із знесенням нежитлової будівлі літ. «А», яка розміщена на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Офіс-Парк».

У відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Таким чином, для можливості розміщення вищевказаного об'єкту необхідно розробити детальний план території - для визначення планувальної організації та розвитку території або план зонування території, який визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Згідно ст.21 Земельного Кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17.03.16 року реєстровий №01-06/377на будівництво торгово-офісно-складського комплексу, із знесенням нежитлової будівлі літ. «А», яка розміщена на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Офіс-Парк» за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Водопровідна, 8 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «Офіс-Парк» порушено ст.19, ст.24, ст.26, ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2.4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1227 на ділянка з підготовки зернових пропускною здатністю 2 тис. тонн на добу за адресою: м. Одеса, Суворовський район, Хаджибейська дорога, 4 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ».

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI.

У ході перевірки встановлено.

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI, виявлено, що земельна ділянка знаходиться на території виробничої забудови та комунальних об'єктів підприємств промислових та будівельної індустрії.

Згідно з Договором купівлі-продажу земельної ділянки від 12.06.2015 р., зареєстрованим в реєстрі за №204, ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» належить земельна ділянка, загальною площею 3,00 га, розташована по Хаджибейській дорозі, 4 (район полів фільтрації). Цільове призначення - для експлуатації демпферного контейнерного майданчику нового транспортно-експедиційного центру Одеського морського торгового порту, а також експлуатації інших споруд та об'єктів. Відповідно до вищевказаних містобудівних умов та обмежень наміри забудови: пристрій вузла підготовки зернових та олійних сільськогосподарських культур, з розвиненою структурою складських приміщень, для короткочасного зберігання зернових та масляничних, в комплексі з приймально-відпускними пристроями, в межах відведеної території і створенням технологічного зв'язку з існуючими спорудами та ділянками підприємства.

Перша спроба замовника отримати містобудівні умови і обмеження згідно заяви була здійснена 31.08.2015 року (вх. №01-06/1227), проте Управління архітектури та містобудування відмовило у цьому проханні, посилаючись на те, що питання видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ділянки підготовки зернових пропускною здатністю 2 тис. тонн на добу за адресою: Хаджибейська дорога, 4 може бути розглянуто тільки після розробки і узгодження детального плану вищевказаної території. Після чого замовником повторно надіслано заяву на видачу містобудівних умов і обмежень (вх. №01-06/1227 від 26.10.2015 року), в наслідок чого Управлінням архітектури та містобудування було прийнято рішення видати містобудівні умови і обмеження, незважаючи на те, що детальний план території так і не розробився.

Таким чином, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1227 на ділянка з підготовки зернових пропускною здатністю 2 тис. тонн на добу за адресою: м. Одеса, Суворовський район, Хаджибейська дорога, 4 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ» порушено ст.19, ст.24, ст.26, ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2.4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 25.03.2016 року реєстраційний №01-07/55 на реконструкцію виробничо-складської будівлі швейного цехуза адресою: АДРЕСА_16, замовнику будівництва - ОСОБА_17

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р.№ 6489-VI.

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI виявлено, що земельна ділянка знаходиться на території виробничої забудови та комунальних об'єктів підприємств промислових та будівельної індустрії.

Згідно Договору оренди земельної ділянки від 12.10.2010р. на земельних ділянках розташована нерухомість, а саме: нежилі приміщення, що розташовані за адресою: АДРЕСА_16, які належать ОСОБА_17 на підставі Свідоцтва про право власності, серії НОМЕР_20, виданого 26 серпня 2005 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради, право власності на які зареєстровано КП «ОМБТІ та РОН» 08.09.2005 року в книзі 47неж-12 за номером запису 3842. Земельна ділянка передається в оренду Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_17 для експлуатації і обслуговування складських приміщень і благоустрою прилеглої території, категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Вищевказані містобудівні умови та обмеження видані на реконструкцію виробничо-складської будівлі швейного цеху зі збільшенням площі забудови та надбудовою 3-х поверхів.

У відповідності з фасадом А-Г містобудівного розрахунку на фасаді будинку, що проектується, зі сторони вісі А розташовані сходи орієнтовними розмірами 1,20х6,0 м. На схемі благоустрою чітко видно, що від будинку, що проектується, до межі розглянутої ділянки мінімальна відстань складає 1,87 м (без урахування сходів). Таким чином, відстань від найбільш виступної конструкції будинку становитиме менше 1 м, що є порушенням протипожежних вимог.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 25.03.2016 року реєстраційний №01-07/55 на реконструкцію виробничо-складської будівлі швейного цеху за адресою: АДРЕСА_16замовнику будівництва - ОСОБА_17 порушено ст.24 пп.2,3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.3.25* ДБН 360-92**«Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 19.10.2015 року реєстраційний №01-06/1033 на реконструкцію будівель, споруд і території виробничої бази для розміщення та експлуатації об'єктів автомобільного транспорту і дорожнього господарстваза адресою: м. Одеса, Суворовський район, вул. Маловського, 3 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранс - 64».

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р.№ 6489-VI.

У ході перевірки встановлено:

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI виявлено, що земельна ділянка знаходиться у власності автотранспортного підприємства на території виробничої забудови та комунальних об'єктів - підприємств транспорту.

Згідно Договору оренди земельної ділянки від 17 лютого 2015 р., зареєстрований в реєстрі за №171, земельну ділянку, площею 2,9341 га надано у довгострокову оренду, терміном до 02.11.2031 р. для експлуатації будівель, споруд автобази та відкритої автостоянки автомобілів; цільове призначення: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_21. Вищевказані містобудівні умови та обмеження видані на реконструкцію будівель, споруд і території виробничої бази з надбудовою поверху в існуючий адмін. будівлі та розміщенням та території складу тимчасового технологічного зберігання (інструментарію та механізмів для забезпечення життєдіяльності підприємства).

Посилаючись на п.10 виданих містобудівних умов (Основні техніко-економічні показники земельної ділянки у межах благоустрою об'єкта будівництва), планується нове будівництво складу поверховістю 4 поверхи + дахова котельня.

Таким чином, для можливості розміщення вищевказаного об'єкту необхідно розробити детальний план території - для визначення планувальної організації та розвитку території або план зонування території, який визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. Також звертаємо увагу на те, що попередні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.09.2015 р. №01-06/1033 також видані із порушеннями, тобто без розробленого ДПТ.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 19.10.2015 року реєстраційний №01-06/1033 на реконструкцію будівель, споруд і території виробничої бази для розміщення та експлуатації об'єктів автомобільного транспорту і дорожнього господарства за адресою: м. Одеса, Суворовський район, вул. Маловського, 3 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранс - 64» порушено ст.19, ст.24, ст.26, ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2.4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 28.09.2015 року реєстраційний №01-06/1440 на реконструкцію одноповерхової нежитлової будівлі кафе, яка розташована на перехресті вул. Малої Арнаутської та вул. Лейтенанта Шмідта, без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані, з внутрішнім переплануванням, з реконструкцією існуючого вхідного вузла з боку та улаштуванням фасадного вхідного вузла, орієнтованого на вул. Малу Арнаутську, з улаштуванням технічних приміщень у підвалі і пристосуванням їх під ресторан та з улаштуванням додаткових приміщень з розміщенням в них офісно-адміністративних приміщень за адресою: АДРЕСА_17, нежилі приміщення кафе замовнику будівництва ОСОБА_19.

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р.№ 6489-VI.

У ході перевірки встановлено:

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI, виявлено, що земельна ділянка знаходиться в межах Центральних історичних ареалів в зоні житлово-громадської забудови історичного центра міста.

Згідно ДБН В.2.2-9-2009 «ГРОМАДСЬКІ БУДИНКИ ТА СПОРУДИ. Основні положення» Для інвалідів та інших маломобільних груп населення у громадських будинках один з основних входів повинен бути обладнаний пандусом або іншим пристроєм згідно з ДБН В.2.2-17, що забезпечує можливість підйому інваліда на рівень входу до будинку, його 1-го поверху або ліфтового холу. Такий вхід повинен бути захищений від атмосферних опадів; перед ним слід влаштовувати площадку розміром не менше 1 м х 2,5 м з дренажем.

Цим же ДБН регламентовано: у громадських будинках, а також у приміщеннях громадського призначення, вбудованих у будинки іншого призначення, крім розташованих у IV кліматичній зоні, при кожному зовнішньому вході слід передбачати тамбури для теплового та вітрового захисту.

У громадських будинках і спорудах (крім будинків дошкільних навчальних закладів і загальноосвітніх навчальних закладів) слід встановлювати ліфти:

а) пасажирські, починаючи з будинків висотою 2 поверхи і вище.

Кількість пасажирських ліфтів встановлюється згідно з вимогами ДСТУ ISO4190-6 та розрахунком, але їх кількість повинна бути не менше двох.

Відповідно до плану на відм. 4.500 містобудівного розрахунку на поверсі, де планується розташування ресторану, не передбачено вищезазначених конструкцій та приміщень.

Оскільки у генеральному плані не зазначено техніко-економічні показники об'єкту, що проектується, та містобудівних характеристик, не було проведено громадські слухання щодо обговорення, де можуть бути не враховані інтереси суміжних землекористувачів та громади, що занепокоює та ставить під сумнів правомірність видачі вищевказаних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки без розробленого ДПТ або ПЗТ.

Таким чином, для можливості розміщення вищевказаного об'єкту необхідно розробити детальний план території - для визначення планувальної організації та розвитку території або план зонування території, який визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 28.09.2015 року реєстраційний №01-06/1440 на реконструкцію одноповерхової нежитлової будівлі кафе, яка розташована на перехресті вул. Малої Арнаутської та вул. Лейтенанта Шмідта, без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані, з внутрішнім переплануванням, з реконструкцією існуючого вхідного вузла з боку та улаштуванням фасадного вхідного вузла, орієнтованого на вул. Малу Арнаутську, з улаштуванням технічних приміщень у підвалі і пристосуванням їх під ресторан та з улаштуванням додаткових приміщень з розміщенням в них офісно-адміністративних приміщень за адресою: АДРЕСА_17, нежилі приміщення кафе замовнику будівництва - гр. ОСОБА_19 порушено пп.6.1.2, 6.1.3, 7.6.2, 7.6.3ДБН В.2.2-9-2009 «ГРОМАДСЬКІ БУДИНКИ ТА СПОРУДИ. Основні положення», ст.19, ст.26Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 18.03.2016 року реєстраційний №01-06/379 на будівництво житлового будинку з підземним паркінгом, зі знесенням житлових будинків, які розміщені на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «-БУДСТРОЙ-» та гр. ОСОБА_20 за адресою: АДРЕСА_18 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «-БУДСТРОЙ-».

Посилання на містобудівну документацію - генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р.№ 6489-VI.

У ході перевірки встановлено:

Відповідно до зазначеного генерального плану у виданих містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки, а саме: генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. №6489-VI, виявлено, що земельна ділянка знаходиться в межах Центральних історичних ареалів в зоні багатоквартирної житлової забудови. Відповідно до «Детального плану території у межах Французького бульвару та вулиць: Отрадної, Ясної, Віце-Адмірала Азарова у м. Одесі», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015 р. №28-VIІ, земельна ділянка розташована в зоні Ж-3 - змішана багатоквартирна житлова (до 9-ти поверхів) та громадська забудова.

Згідно ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» відстань між житловими будинками, житловими і громадськими, а також між виробничими будинками треба приймати на основі розрахунків інсоляції і освітленості відповідно до норм (розділ 10), протипожежних вимог, крім того, і від гаражів (додаток 3.1).

Між довгими сторонами житлових будинків заввишки 2-3 поверхи треба приймати відстані (побутові розриви) не менше 15 м, а заввишки в 4 поверхи і більше - 20 м, між довгими сторонами і торцями з вікнами із житлових кімнат цих будинків - не менше 15 м.

Примітка 1. При розміщенні 9-16-поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться.

Примітка 2. При різних вимогах (протипожежних, санітарно-гігієнічних та ін.) до мінімально допустимих відстаней між будинками і спорудами при проектуванні треба приймати величини, найбільші з них.

Згідно розробленого містобудівного розрахунку найближча житлова будівля знаходиться на відстані 6 метрів.

Виходячи із зазначеного, начальником Управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. при видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 18.03.2016 року реєстраційний №01-06/379 на будівництво житлового будинку з підземним паркінгом, зі знесенням житлових будинків, які розміщені на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «-БУДСТРОЙ-» та гр. ОСОБА_20 за адресою: АДРЕСА_18 замовнику будівництва - товариство з обмеженою відповідальністю «БУДСТРОЙ» порушено п.3.13 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Надання замовникам будівництва інформації щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 № 79:

Управлінням архітектури та містобудування ОМР надано начальнику КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради, інформаційний лист від 03.12.2015 року №01-11/4500, у якому зазначено наступне: Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянуто звернення стосовно інформації щодо відповідності державним будівельним нормам місця розташування прибудови до житлового будинку літ «а4» та сараю літ. «Е» за адресою: АДРЕСА_19 та надано висновок, що вищезазначені приміщення - відповідає вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Під час перевірки встановлено, що згідно до технічного паспорта розробленого КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради від 08.11.2015 року реєстраційний номер 165доп-120-2562, 165доп-121-2562, інженер з інвентаризації нерухомого майна - ОСОБА_21 кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_22, зазначена печатка про проведення технічного обстеження об'єкта: житлового будинку за адресою: АДРЕСА_19, на схематичному плані земельної ділянки вказано, що сарай літ. «Е» знаходиться на межі земельної ділянки, чим не враховано вимоги п. 3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з вищевикладеного, головним архітектором Управління архітектури та містобудування ОМР при видачі інформаційного листа від 03.12.2015 року №01-11/4500 за адресою: АДРЕСА_19 не враховано вимоги п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Управлінням архітектури та містобудування ОМР надано начальнику КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради, інформаційний лист від 21.12.2015 року №01-11/4781, у якому зазначено наступне: Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянуто звернення стосовно інформації щодо відповідності державним будівельним нормам місця розташування: мансарди - літ. «А», прибудов літ. «а3, а4» за адресою: АДРЕСА_20 та надано висновок, що вищезазначені приміщення - відповідає вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Під час перевірки встановлено, що згідно до технічного паспорта розробленого КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради від 12.11.2015 року реєстраційний номер б/н інженер з інвентаризації нерухомого майна - ОСОБА_22 кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_23, зазначена печатка про проведення технічного обстеження об'єкта: житлового будинку за адресою: АДРЕСА_20 на схематичному плані земельної ділянки вказано, що прибудова літ. «а4» знаходиться на недопустимій відстані від червоної лінії, чим не враховано вимоги п.3.32 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з вищевикладеного, головним архітектором Управління архітектури та містобудування ОМР при видачі інформаційного листа від 21.12.2015 року №01-11/4781 за адресою: АДРЕСА_20 не враховано вимоги п.3.32 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Управлінням архітектури та містобудування ОМР надано директору КП «Центр інженерних вишукувань», інформаційний лист від 25.12.2015 року №01-11/4850, у якому зазначено наступне: Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянуто звернення стосовно інформації щодо відповідності державним будівельним нормам місця розташування: житлового будинку літ. «А» в цілому, сарай літ. «В,В1» та гаражу літ. «Д» за адресою: АДРЕСА_21 та надано висновок, що вищезазначені приміщення - відповідають вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Під час перевірки встановлено, що згідно до технічного паспорта розробленого КП «Центр інженерних вишукувань» від 03.12.2015 року реєстраційний номер 8227/15 інженер з інвентаризації нерухомого майна - ОСОБА_23, кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_24, зазначена печатка про проведення технічного обстеження об'єкта: індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_21 на схематичному плані земельної ділянки вказано, що сараї літ. «В, В1» знаходиться на межі земельної ділянки, що є порушенням п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з вищевикладеного, головним архітектором Управління архітектури та містобудування ОМР при видачі інформаційного листа від 25.12.2015 року №01-11/4850 за адресою: АДРЕСА_21 не враховано вимоги п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Управлінням архітектури та містобудування ОМР надано в.о. директора КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради, інформаційний лист від 15.09.2015 року №01-11/3482, у якому зазначено наступне: Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянуто звернення стосовно інформації щодо відповідності державним будівельним нормам місця розташування: літньої кухні з душем літ. «К» та гаражу літ. «М» за адресою: АДРЕСА_22 та надано висновок, що вищезазначені приміщення - відповідають вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Під час перевірки встановлено, що згідно до технічного паспорта розробленого КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради від 01.09.2015 року реєстраційний номер б/н інженер з інвентаризації нерухомого майна - ОСОБА_24, кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_25, зазначена печатка про проведення технічного обстеження об'єкта: індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_22 на схематичному плані земельної ділянки вказано, що літня кухня літ. «К» знаходиться на межі земельної ділянки, що є порушенням п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з вищевикладеного, головним архітектором Управління архітектури та містобудування ОМР при видачі інформаційного листа від 15.09.2015р. №01-11/3482 за адресою: АДРЕСА_22 не враховано вимоги п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Управлінням архітектури та містобудування ОМР надано в.о. директора КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради, інформаційний лист від 13.08.2015 року №01-11/2435, у якому зазначено наступне: Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянуто звернення стосовно інформації щодо відповідності державним будівельним нормам місця розташування: прибудови житлового будинку літ. «а1» за адресою: АДРЕСА_23 та надано висновок, що вищезазначене приміщення - відповідає вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Під час перевірки встановлено, що згідно до технічного паспорта розробленого КП «МБТІ та РОН» Одеської міської ради від 25.06.2015 року реєстраційний номер б/н, інженер з інвентаризації нерухомого майна - ОСОБА_24, кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_25, зазначена печатка, про проведення технічного обстеження об'єкта, за вище вказаною адресою, на схематичному плані земельної ділянки вказано, що прибудова літ. «а1» знаходиться орієнтовно на відстані - 0,4м. від сусідської земельної ділянки , що є порушенням п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з вищевикладеного, головним архітектором Управління архітектури та містобудування ОМР при видачі інформаційного листа лист від 13.08.2015р. №01-11/2435 за адресою: АДРЕСА_23 не враховано вимоги п. 3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Примірник акту перевірки отримав в.о. перший заступник начальника Шайденко М.О. 25.05.2016 року із зазначенням у засвідчувальному написі акту, що зауваження та заперечення до акту будуть надані протягом 14 днів.

25.05.2016 року, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області - Олещуком Юрієм Анатолійовичем складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, згідно якого виявлено порушення п.2.10 порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом № 103 від 05.07.2011 року (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 66 від 25.02.2013 року), ст. ст. 5, 19, 24, 26, 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.3.25*, 3.32 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ст. ст.. 21,125 Земельного кодексу України, п. 2.4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 «Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст. З метою усунення виявлених порушень позивачу виставлено вимогу усунути порушення, які зазначені в акті перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2016 року;заборона експлуатації вище вказаних об'єктів.

Примірник припису отримав в.о. перший заступник начальника Шайденко М.О. 25.05.2016 року

27.05.2016 року згідно листа № 1015-01/12-9040, відповідач повідомив позивача про направлення на адресу Управління архітектури та містобудування ОМР наступних рішень: №2 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року № 01-06/1486, №3 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.04.2016 року № 01-06/608, №4 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17.03.2016 року № 01-06/377, №5 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 27.10.2015 року № 01-06/1227, №6 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 19.10.2015 року № 01-06/1033, №7 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 28.09.2015 року № 01-06/1440, №8 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 18.03.2015 року № 01-06/379, №9 від 25.05.2016 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 25.03.2016 року № 01-07/55

14.06.2016 року відповідач отримав від позивача пояснення, зауваження та заперечення на акт перевірки від 25.05.2016 року.

24.06.2016 року відповідач отримав від позивача Інформацію щодо розгляду управлінням архітектури та містобудування ОМР припису про усунення порушень вимог у сфері містобудівної діяльності.

Згідно листа від 06.07.2016 року № 1015-01/12-11624 Департаменту ДАБІ в Одеській області. що направлений на адресу позивача за результатом розгляду листа Управління архітектури та містобудування ОМР від 24.06.2016 року, відповідачем запропоновано позивачу негайно вжити заходів щодо усунення виявлених правопорушень щодо вимог містобудівної діяльності та роз'яснено, що у разі відмови Департаментом будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства та проінформовано правоохоронні органи.

06.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із листом, який останній отримав 06.07.2016 року, про перегляд прийнятих рішень про зупинення та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок,як такі, що не мали законного підґрунтя та не відповідають дійсним обставинам.

Перевіряючи правильність встановлених відповідачем порушень вимог містобудівного законодавства, які зазначено у приписі від 25.05.2016 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, одним із порушень є порушення п. 2.10 порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом № 103 від 05.07.2011 року (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 66 від 25.02.2013 року), яке встановлено у зв'язку з видачею позивачем будівельного паспорту №01-06/1881, замовник будівництва ОСОБА_5, будівельного паспорту №01-11/4341 від 13.11.2015 року, замовник будівництва ОСОБА_6, будівельного паспорту № 01-07/13 від 11.03.2016 року, замовник будівництва ОСОБА_8, будівельного паспорту №01-07/67 від 06.04.2016 року, замовник будівництва ОСОБА_9, будівельного паспорту №01-07/78 від 15.04.2016 року, замовник будівництва ОСОБА_10, будівельного паспорту №01-07/99 від 06.05.2016 року, замовник будівництва ОСОБА_13 без зазначення на схемі забудови земельної ділянки червоних ліній, ліній регулювання забудови.

Відповідно до п.2.10 Порядку, у схемі забудови земельної ділянки визначається місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності).

Згідно положень ч. 6 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон), лінії регулювання забудови визначені в містобудівній документації межі розташування будинків і споруд відносно червоних ліній, меж окремих земельних ділянок, природних меж та інших територій.

Згідно ч. 14 ст. 1 Закону, червоні лінії - визначені в містобудівній документації щодо пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які розділяють території забудови та території іншого призначення.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону, червоні лінії та лінії регулювання забудови визначає Детальний план території.

Згідно з Додатком Б (обов'язковий) «Основні терміни та визначення» ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів» із змінами, червоні лінії - визначені в містобудівній документації відносно пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які відмежовують території мікрорайонів, кварталів та територій іншого призначення.

Рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 року № 6489-УІ затверджено «Генеральний план м. Одеси». Тобто, старий Генеральний план (1989 року), так само як й будь-яка інша містобудівна документація, яка діяла разом із старим Генпланом, не дійсні з 25.03.2015 року. З вищевикладеного вбачається, що червоні лінії, які були затверджені та закоординовані вищевказаною містобудівною документацією не дійсні з 25.03.2015 року.

Згідно рішення Одеської міської ради № 6490-УІ від 25.03.2015 року, на підставі положень Генерального плану м. Одеси, з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон, яка у т.ч. встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації, розробляється схема зонування території міста (зонінг).

Детальний план територій, до якого входять земельні ділянки щодо яких видавалися зазначені вище паспорти не розроблявся, у зв'язку з тим, що не затверджено схему зонування території міста (зонінг), отже червоні лінії по вищевказаних вулицях не закоординовані і не можуть бути нанесені до розробки та затвердження у встановленому Законом порядку Детального плану територій.

Оскільки лінії регулювання забудови, згідно визначення наведеного у Законі, визначаються, у тому числі, відносно червоних ліній та визначаються Детальним планом територій, то нанести зазначені лінії на будівельні паспорти, так само, як і червоні лінії, на думку суду є неможливим.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність порушень з боку позивача п.2.10 порядку.

Також при видачі позивачем будівельних паспортів № 01-07/13 від 11.03.2016 року, №01-07/67 від 06.04.2016 року, №01-07/73 від 15.04.2016 року, №01-07/78 від 15.04.2016року, №01-07/99 від 06.05.2016 року встановлено, що будівельні паспорти видані на підставі договорів купівлі - продажу, які пройшли державну реєстрацію, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України.

Відповідно до положень ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Приписами ч. 1 ст. 181, ч. 1 ст.182, ч.4 ст. 334 Цивільного кодексу України передбачено, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом №103 від 05.07.2011 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального Господарства України у реєстрації наказу №66 від 25.02.2013, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять, у тому числі, засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію.

Таким чином, суд приходить висновку, що позивачу замовниками зазначених вище будівельних паспортів не було надано позивачу документів на підтвердження права власності земельними ділянками, у зв'язку з чим вказані паспорти видані з порушеннями Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом №103 від 05.07.2011 та ст. 125 Земельного кодексу України.

Відповідачем також під час перевірки виявлено порушення ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 р. № 44.

Згідно положень п. 3.25* ДБН 360-92**, протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додаток 3.1).

Розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до "Санитарных норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП II-4-79 "Естественное и искусственное освещение" як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.

Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Відповідачем встановлено, що будівельний паспорт №01-06/1881 на будівництво індивідуального житлового будинку та гаражу, які будуються шляхом знесення існуючих на ділянці житлового будинку літ. «Е, е» та гаражу літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, замовник будівництва ОСОБА_5 видано із порушенням п. 3.25* ДБН 360-95**, оскільки згідно схеми забудови земельної ділянки житловий будинок (№1) розташований на межі земельної ділянки.

Як встановлено судом, земельна ділянка за зазначеною адресою площею 0,081 га належить ОСОБА_5 Земельна ділянка розділена на дві: ділянка № 1 площею 0,0451 га та № 2 площею 0,0359 га. Обидві земельні ділянки належать одому забудовнику - ОСОБА_5 На думку суду, враховуючи, що обидві земельні ділянки належать одній особі та при такій забудові не порушуються права третіх осіб, розташування житлового будинку (№1) на межі земельної ділянки не є порушенням.

Так само виявлено порушення п.3.25* ДБН 360-92** при видачі будівельного паспорту № б/н від 21.04.2016 року на будівництво індивідуального садового будинку за адресою: АДРЕСА_11, замовник будівництва ОСОБА_12, оскільки згідно схеми забудови земельної ділянки індивідуальний садовий будинок (№1) розташована на межі земельної ділянки.

Згідно положень п. 3.24* ДБН 360-92**, по лінії забудови може бути передбачено розміщення гаражів.

Проте, згідно наявної в матеріалах справи копії плану першого поверху вбачається будівництво окрім гаражу на 2 автомобіля також кладової під номер 3, що не передбачено нормами ДБН 360-92**.

Відповідачем встановлено, що будівельний паспорт № 01-07/39 від 12.01.2016 року на будівництво індивідуального житлового будинку та гаражу за адресою: АДРЕСА_5, замовник будівництва ОСОБА_7 видано із порушенням п. 3.32 ДБН 360-95**, оскільки згідно схеми забудови земельної ділянки індивідуальний житловий будинок (№1) розташований на відстані - 1,85м., від червоної лінії.

Відповідно до п. 3.32 ДБН 360-92**, житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній вулиць:магістральних - не менше 6 м, житлових - не менше 3 м. Територія між червоною лінією і лінією забудови одно -, двоквартирних і блокованих будинків із земельними ділянками біля квартир входить до загальної площі ділянки.

Представник позивача в письмовому обґрунтуванні позову зазначає, що індивідуальний житловий будинок (№ 1) розташований згідно з п. 3.32 ДБН 360-92**, і по факту складає 3 м, тому цифру 1,85 слід читати як 3 м, оскільки при складанні даної схеми була допущена технічна помилка, про яку було повідомлено замовника.

Проте, вказане обґрунтування суд не приймає до уваги, оскільки згідно наданої позивачем копії будівельного паспорту не вбачається жодних виправлень допущеної, на думку позивача, технічної помилки чи повідомлення замовника про допущення такої помилки.

Таким чином суд приходить висновку про наявність порушень п. 3.32 ДБН 360-92** з боку позивача під час видачі будівельного паспорту № 01-07/39 від 12.01.2016 року.

Відповідачем під час перевірки встановлено ряд порушень з боку позивача щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок.

Відповідно до п. 7, 8 ст.1 Закону, містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією;

Згідно положень ст. 4 Закону, об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування,фізичні та юридичні особи.

Приписами ст. 5 Закону передбачено, що програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.

Вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.

Відповідно до ст. 19 Закону встановлено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.

Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.

На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.

Детальний план території визначає, у тому числі, містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території;

Відповідно до ст. 24 Закону, зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Згідно положень ст. 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Відповідно до ч.4 ст. 26 Закону, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до положень ст. 29 Закону, основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.

Відповідно до п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109, розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у видачі містобудівних умов та обмежень або внесення змін до них з відповідним обґрунтуванням надається уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, визначений пунктом 2.1 цього розділу.

Позивачем видано містобудівні умови та обмеження від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями з численними порушеннями, на думку позивача законодавства.

Перевіряючи правильність висновків Департаменту ДАБІ в Одеській області, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Суд погоджується з твердженнями позивача щодо відсутності у ст. 5, п. 4 ст. 26, ст. 29 Закону, вимог щодо кількості звернень на надання містобудівних умов, а також не містять обмежень на кількість містобудівних умов та обмежень, що можуть бути надані на одне звернення. Вказані статті також не містять вимог щодо кількості містобудівних розрахунків, що надаються замовником при розгляді.

Проте, згідно містобудівних умов та обмежень від 27.10.2015 року реєстраційний №01-06/1486 на будівництво житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями, документом, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою є договір оренди земельної ділянки від 22.10.2015 року, площею 2,3165 га, за адресою: вул. Михайлівська 8, терміном на 5 років для проектування та будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями, будівництва, обслуговування і ремонту інженерних мереж та споруд.

Згідно п. 3.8 ДБН 360-92**, комплекс (будова) - сукупність будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, об'єднаних цільовим призначенням, зведення яких здійснюється, як правило, за єдиною проектною документацією.

Враховуючи вищевикладене та наявність одного містобудівного розрахунку розробленого ТОВ «Инжиниринг-Жилстрой», містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки необхідно видавати не у кількості секцій будинків та нижче розміщених паркінгів, є єдиним.

Під час перевірки відповідачем встановлено, що начальником управління архітектури та містобудування ОМР Головановим О.Д. видано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 28.09.2015 року реєстраційний №01-06/1440 на реконструкцію одноповерхової нежитлової будівлі кафе, яка розташована на перехресті вул. Малої Арнаутської та вул. Лейтенанта Шмідта, без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані, з внутрішнім переплануванням, з реконструкцією існуючого вхідного вузла з боку та улаштуванням фасадного вхідного вузла, орієнтованого на вул. Малу Арнаутську, з улаштуванням технічних приміщень у підвалі і пристосуванням їх під ресторан та з улаштуванням додаткових приміщень з розміщенням в них офісно-адміністративних приміщень за адресою: АДРЕСА_17, нежилі приміщення кафе замовнику будівництва ОСОБА_19 із порушеннями законодавства.

Перевіряючи правильність висновків відповідача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно ч. З ст. 29 Закону, а також відповідно до Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст затвердженого наказом міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109, містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури за наявності переліку документів необхідних для їх видачі, та являють собою документ, який дозволяє тільки проектування, а не будівництво, в якому зазначені умови та обмеження, яких повинні дотримуватися проектувальники при складанні завдання на проектування та розробці проектної, робочої, проектно-кошторисної та науково-дослідницької документації.

Щодо необхідності розробки містобудівної документації розміщення об'єкту, слід звернути увагу, що відповідно з ч. 4 ст. 29 Закону - спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Містобудівною документацією на місцевому рівні є Генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради № 6489-VI від 25.03.2015 р., згідно з яким зазначена ділянка розміщена на території комплексної охоронної зони історичного центру міста, на території історичного ареалу, в зоні житлово-громадської забудови історичного центру міста, та «Історико-архітектурний опорний план проекту зон охорони, визначення границь історичних ареалів», затверджений наказом Міністерства культури та туризму України № 728/0/16-08 від 20.06.2008 р., який увійшов у склад Генерального плану м. Одеси, згідно з яким зазначена вище ділянка розташована на території Центрального історичного ареалу м. Одеси, в межах комплексної охоронної зони історичної забудови центральної частини міста. Відповідно до вказаної містобудівної документації в Центральному історичному ареалі гранична висота нових будівель та споруд, які виходять на червону лінію вулиць, не повинна перевищувати 18,60 м від рівня денної поверхні, а висота акцентних будівель на перехресті кварталів - не вище 21,30 м.

Зазначені містобудівні умови та обмеження надані управлінням на проектування існуючого об'єкту, без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту в плані, наміри якого відповідають діючій містобудівній документації на місцевому рівні, та відповідає граничнодопустимій висоті, про що зазначено у п. 1 розділу II «Містобудівні умови та обмеження» наданих містобудівних умов та обмежень.

Враховуючи викладене, зазначені містобудівні умови та обмеження надані управлінням на існуючий об'єкт, без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту в плані, згідно з положеннями містобудівної документації на місцевому рівні.

Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 18.03.2016 року реєстраційний №01-06/379 на будівництво житлового будинку з підземним паркінгом, зі знесенням житлових будинків, які розміщені на земельній ділянці та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «-БУДСТРОЙ-» та ОСОБА_20 за адресою: АДРЕСА_18, що видані замовнику будівництва ТОВ «-БУДСТРОЙ-», на думку суду не відповідають вимогам ДБН 360-92**, оскільки, як встановлено відповідачем, найближча житлова будівля від житлового будинку з паркінгом знаходиться на відстані 6 метрів.

Посилання позивача на те, що містобудівні умови та обмеження є документом, який дозволяє тільки проектування, а не будівництво суд не приймає до уваги, оскільки згідно ст. 331 Закону, проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. До складу вихідних даних, згідно ст. 29 Закону, входять містобудівні умови та обмеження, таким чином містобудівні умови та обмеження повинні відповідати вимогам містобудівного законодавства.

Щодо видачі Управлінням архітектури та містобудування ОМР містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 01-06/377 від 17.03.2016 року, № 01-06/1227 від 27.10.2015 року, №01-06/1033 від 19.10.2015 року, №01-07/55 від 25.03.2016 року суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до положень ст. 29 Закону, основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Згідно ст. 19 Закону, детальний план території визначає, у тому числі, містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території.

Відповідно до положень з п. 6 Прикінцевих положень Закону, до 1 січня 2015 року рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, приймають уповноважені органи містобудування та архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку.

Тобто, Законом передбачена можливість до 01.01.2015 року уповноважених органів визначати та надавати містобудівні умови та обмеження на підставі попередніх планів зонування та детальних планів територій, у разі якщо не прийнято нові.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку про правомірність висновків відповідача щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 01-06/377 від 17.03.2016 року, № 01-06/1227 від 27.10.2015 року, №01-06/1033 від 19.10.2015 року, №01-07/55 від 25.03.2016 року із порушенням норм чинного законодавства, оскільки після 01.01.2015 року містобудівні умови та обмеження повинні визначатись та надаватись з урахуванням нових планів зонування або детальних планів територій.

Щодо надання замовникам будівництва інформації щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель в споруд сільськогосподарського призначення І та II категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 79 від 24.04. 2015 року суд вважає за необхідне зазначити наступне.

На думку суду, інформаційні листи від 21.12.2015 року №01-11/4781, лист від 25.12.2015 року №01-11/4850, від 15.09.2015 року №01-11/3482, від 13.08.2015 року №01-11/2435 видані Управлінням архітектури та містобудування правомірно.

Заявникам надані довідки з урахуванням примітки 1 таблиці 3.2а* ДБН 360-92**, де вказано, що господарські будівлі і гаражі сусідніх ділянок допускається об'єднувати, тобто вони можуть бути зблоковані і не мати відстані в 1 метр. Також згідно з п. 3.24* вищевказаних норм по лінії забудови (тобто по межі ділянок з боку вулиць) може бути передбачено розміщення гаражів.

Крім того, позивачем надано пояснення з приводу встановлених порушень, які не відхилено відповідачем.

На думку суду, інформаційні листи від 03.12.2015 року №01-11/4500 видані неправомірно, оскільки місце розташування сараю літ. «Є» за адресою: АДРЕСА_19, на межі земельної ділянки не відповідає п. 3.25 ДБН 360-92**.

Щодо посилання позивача на те, що у п.1 припису чітко не визначено способу та шляхів виконання вимог припису, як на підставу неможливості виконання цих вимог, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до положень пп.2 п.8 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 698 від 19.08.2015 року, об'єкти нагляду зобов'язані, у тому числі, виконувати вимоги головних інспекторів будівельного нагляду щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Згідно п. 29 зазначеного Порядку, у разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення складається протокол про правопорушення за формою, встановленою Мінрегіоном. Разом з протоколом видається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - припис) за формою згідно з додатком 5.

Згідно додатку 5 до зазначеного Порядку, у приписі повинні бути зазначені заходи щодо усунення порушень із визначенням строку виконання.

Відповідачем у приписі не зазначено, які саме заходи необхідно провести позивачу для усунення виявлених під час перевірки порушень, що не відповідає вимогам додатку 5 до Порядку.

Також суд погоджується з позивачем щодо неможливості виконання п.2 припису, оскільки заборона експлуатації об'єктів взагалі не має жодного відношення до діяльності управління, оскільки управління, по-перше, не є володільцем зазначених у приписі об'єктів, по-друге, експлуатування будь-яких об'єктів не є компетенцією управління.

Крім того, суд зазначає, що за результатами дослідження письмових доказів, наявних в матеріалах справи суд частково погодився з виявленими відповідачем порушеннями, проте припис має бути скасований у повному обсязі, оскільки як зазначено вище судом конкретних та послідовних заходів, які належить провести позивачу для усунення порушень вимог містобудівного законодавства відповідачем у приписі не передбачено, що унеможливлює часткове скасування оскаржуваного припису.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо(неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що адміністративний позов Управління архітектури та містобудування ОМР підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування припису.

Визнати неправомірним та скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області «про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності», складений головним інспектором будівельного нагляду Департаменту 25.05.2016 року Олещуком Ю. А. та виданий в. о. першого заступника начальника управління архітектури та містобудування Шайденку М. О.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.В.Бжассо

Джерело: ЄДРСР 62576108
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку