Провадження № 22-ц/779/2128/2016
Категорія
Головуючий у 1 інстанції Грещук Р. П.
Суддя-доповідач Максюта І.О.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого Максюти І.О.,
суддів: Горблянського Я.Д., Матківського Р.Й.,
секретаря Капущак С.В.
з участю прокурора Чугунової В.М. та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_3, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Надвірнянська районна державна адміністрація про розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки, за апеляційною скаргою заступника прокурора Івано-Франківської області на ухвалу Надвірнянського районного суду від 16 вересня 2016 року про закриття провадження,
в с т а н о в и л а :
В червні 2016 року керівник Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області звернувся з позовом до ОСОБА_3, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Надвірнянська районна державна адміністрація про розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки площею 4,2300 га.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 16 вересня 2016 року провадження у справі закрито у зв'язку з тим, що даний спір підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду, заступник прокурора Івано-Франківської області подав апеляційну скаргу, в якій посилається на незаконність та необґрунтованість ухвали, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, та порушення норм процесуального права.
Апелянт вказав, що в даному спорі орендарем згідно договору від 26 жовтня 2012 року є фізична особа ОСОБА_3
Суд першої інстанції обґрунтував оскаржувану ухвалу даними зазначеними у мотивувальній частині постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року, в якій було помилково вказано, що договір оренди землі укладено між Надвірнянською районною державною адміністрацією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, а тому, на думку апелянта, суд дійшов неправильного висновку щодо непідвідомчості даного спору цивільній юрисдикції.
У постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду зазначено, що 30 червня 2015 року податковим органом прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями за №14179-17, №14180-17 нараховано орендну плату з фізичних осіб в сумі 14 289, 81 грн та 15 105, 39 грн відповідно. Апелянт зазначив, що суд при вирішенні питання про підвідомчість справи №348/992/16-ц мав надати оцінку доказам у справі, які свідчать про участь в орендних правовідносинах фізичної особи ОСОБА_3
Просить ухвалу суду скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник прокуратури Івано-Франківської області вимоги підтримав з тих же мотивів, що зазначені у апеляційній скарзі.
Представник ОСОБА_3 доводи апеляційної скарги не визнав, просить її відхилити, ухвалу суду першої інстанції вважає законною та обґрунтованою.
Будучи належним чином повідомленими про день, місце та час розгляду справи, представники Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Надвірнянської районної державної адміністрації у судове засідання не з'явилися.
Вислухавши доводи представників сторін, доповідь судді, дослідивши письмові матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга є необгрунтованою, виходячи з наступного.
Постановляючи ухвалу про закриття провадження, суд першої інстанції виходив з того, що дана справа підлягає розгляду в порядку господарського процесуального судочинства, оскільки сторонами по справі є юридична особа та приватний підприємець, і між ними виник господарсько-правовий спір.
З таким висновком суду погоджується колегія суддів Апеляційного суду Івано-Франківської області, виходячи з наступного.
Підстави закриття провадження в цивільній справі регулюються положеннями ст. 205 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ст. 205 ЦПК України, суд закриває провадження по справі, якщо справа не підлягає в порядку цивільного судочинства.
За змістом ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Із матеріалів справи встановлено, що згідно розпорядження Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області №253 від 14 вересня 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 6,7996 га для ведення фермерського господарства, що знаходяться в урочищі «Гута» за межами населеного пункту с.Середній Майдан Середньомайданської сільської ради та надання ОСОБА_3, в оренду терміном на 30 років земельні ділянки площею загальною площею 6,7996 га для ведення фермерського господарства, що знаходяться в урочищі «Гута» за межами населеного пункту с. Середній Майдан Середньомайданської сільської ради, а саме : земельну ділянку №1 площею 2,5696 га та земельну ділянку №2 площею 4,2300 га. Встановлено річну орендну плату за земельну ділянку №1 у розмірі 1 144,10 грн, за земельну ділянку №2 у розмірі 1 209,40 грн. (а.с.10).
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 26 жовтня 2012 року, укладеного між Надвірнянською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар) на підставі розпорядження №253 Навірнянської РДА від 14 вересня 2012 року, ОСОБА_3 надана в строкове платне користування земельна ділянка для ведення фермерського господарства, яка знаходяться за межами населеного пункту с. Середній Майдан Середньомайданської сільської ради, Навірнянського району Івано-Франківської області в урочищі «Гута» загальною площею 4,2300 га (кадастровий номер НОМЕР_1). Даний договір підписаний сторонами, посвідчено приватним нотаріусом Надвірнянського районного нотаріального округу Вірстюк Т.В. Право ОСОБА_3 на земельну ділянку зареєстровано, відповідно до вимог ст. 182 ЦК України, в Управлінні Держкомзему у Надвірнянському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 листопада 2012 року 262400004000242 (а.с.11-12).
Із свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2, вбачається, що ОСОБА_3 06.07.2010 року зареєстрований Тисменицькою РДА Івано-Франківської області як фізична особа-підприємець, номер запису: 2 116 000 0000 008682.(а.с.43)
Крім того, відповідач ОСОБА_3 є засновником фермерського господарства «ЯВІР АГРО», юридичний статус якого - юридична особа з дня його державної реєстрації, про що свідчить статут ФГ «ЯВІР АГРО» та його головою (а.с.38-41).
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №880803 фермерське господарство «ЯВІР АГРО» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 16.04.2013 року за №1 112 102 0000 001227, на час розгляду справи ця юридична особа не припинена (а.с.42).
В оскаржуваній ухвалі суд першої інстанції також посилається на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2015 року, якою встановлено, що договори оренди земельних ділянок загальними площами 2,5696 га та 4,2300 га були укладені 26.10.2012 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та Надвірнянською РДА. Вказана постанова вступила в законну силу.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. (ст. 16 Закону України «Про оренду землі»).
За змістом статті ч.ч.1 та 4 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту.
Відповідно до положень статті 8 зазначеного Закону (в редакції закону на час укладення договору оренди землі 26.10.2012 року) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Таким чином, відповідач з метою здійснення підприємницької діяльності шляхом створення та діяльності фермерського господарства, отримав в оренду у Надвірнянської районної державної адміністрації спірну земельну ділянку на умовах платності.
Мета набуття прав орендаря цієї земельної ділянки зазначена як у розпорядженні Надвірнянської районної державної адміністрації від 14.09.2012 року, так і у договорі оренди земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.
16.04.2013 р. відповідачем зареєстрована юридична особа - Фермерське господарство «Явір Агро».
Такі дії відповідають положенням ст.8 Закону України «Про фермерське господарство», а саме фермерське господарство як юридична особа зареєстрована в установленому законом порядку після отримання засновником прав на земельну ділянку, виділену для ведення фермерського господарства.
Таким чином, не заслуговують на увагу доводи апелянта про те, що земельна ділянка в оренду відповідачем була отримана як фізичною особою, оскільки саме такий порядок передбачений законом. А отримання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства визначає мету - здійснення підприємницької діяльності у формі діяльності фермерського господарства.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання із земель державної або комунальної власності земельної ділянки, підвідомчі господарським судам.
Жодним чином не впливає на підвідомчість справи нарахування податковим органом орендної плати у розмірі, встановленому для фізичних осіб.
Враховуючи, що спір виник між суб'єктами господарювання, суд першої інстанції, у відповідності до п. 1 ст. 205 ЦПК України, правильно дійшов висновку про закриття провадження у справі.
Приймаючи до уваги вищенаведене, колегія суддів вважає, що постановлена в даній справі ухвала є законною і обґрунтованою. Доводи, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують. Тому підстави для скасування оскаржуваної ухвали відсутні.
Керуючись ст.ст. 307, 313-315, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу заступника прокурора Івано-Франківської області відхилити.
Ухвалу Надвірнянського районного суду від 16 вересня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Судді: І.О. Максюта
Я.Д. Горблянський
Р.Й. Матківський