ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________________________________________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"22" вересня 2016 р. Справа № 806/643/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Моніча Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,
позивача та його представника, представників відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" липня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання видати паспорт ,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив визнати відмову начальника управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі паспорта громадянина України протиправною та зобов`язати начальника управління Державної міграційної служби України в Житомирській області видати паспорт громадянина України.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 липня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не узгоджуються з вимогами Закону України "Про громадянство України".
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 у березні 2016 року звернувся до начальника управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про видачу йому паспорта громадянина України. До заяви позивачем було додано свідоцтво про народження, довідку Соловіївської сільської ради від 23.06.2011 року, довідку посольства Республіки Молдова в Україні №48 від 12.04.2013 року, характеристику та автобіографію.
Листом Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області від 14.04.2016 року № 2/Т-29 ОСОБА_3 було відмовлено в наданні паспорта громадянина України, оскільки він не є громадянином України.
Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в задоволені його заяви, діяв у межах компетенції та в законний спосіб, а тому підстав про визнання його дій неправомірними не вбачається.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України "Про громадянство України", який відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про громадянство України" (надалі Закон № 2235-III) визначено, що: громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Підстави набуття громадянства України визначені статтею 6 Закону № 2235-III, відповідно до якої громадянство України набувається, зокрема: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 7 Закону № 2235-III особа, яка народилася на території України від іноземців, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків, є громадянином України.
Згідно із частиною третьою статті 8 Закону № 2235-III дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов"язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено, відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі Закон), Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006).
Пунктом 20 цього Порядку встановлено, що для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася на території України від іноземців, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків (частина четверта статті 7 Закону), один з її батьків подає:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копію свідоцтва про народження особи;
в) копії документів, які підтверджують факт перебування батьків особи у громадянстві іншої держави (інших держав) на момент її народження;
г) копії документів, які підтверджують факт проживання на законних підставах батьків особи на території України на момент її народження;
д) декларацію про не набуття особою за народженням громадянства жодного з батьків.
Відповідно до пункту 38 вказаного Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням дитиною, яка постійно проживала на території УРСР і є особою без громадянства або іноземцем (частина друга статті 8 Закону), один із батьків дитини або опікун чи піклувальник подає документи, передбачені підпунктами «а» «г» пункту 37 цього Порядку, а також: копію свідоцтва про народження дитини; документ, що підтверджує факт постійного проживання дитини на території УРСР.
Такими документами, згідно із пунктом 37 цього Порядку, зокрема, є:
а) заява про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм) дитини;
в) заява дитини віком від 14 до 18 років про згоду щодо набуття громадянства України;
г) один із таких документів:
- декларація про відсутність у дитини іноземного громадянства для дітей, які є особами без громадянства;
- зобов"язання припинити іноземне громадянство для дітей, які є іноземцями.
- заява про зміну громадянства для дітей-іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
д) копія свідоцтва про народження дитини або будь-який інший документ, що підтверджує факт народження дитини на території УРСР.
На підставі аналізу зазначених вище норм законодавства та враховуючи встановлені у справі обставини, зокрема те, що ОСОБА_3 народився на території України від осіб, які на законних підставах проживають на території України, зазначені причини відмови у документуванні останнього паспортом громадянина України не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і порушують визначену законодавством процедуру отримання громадянства.
Також, відповідно до ст.5 Закону України «Про громадянство України» 8 жовтня 1991 року N 1636-XII, (чинного на час видачі свідоцтва про народження) документами, які підтверджують громадянство України, є паспорт громадянина України, а для осіб віком до 16 років - свідоцтво про народження. Зразки та порядок видачі паспорта громадянина України та свідоцтва про народження визначаються положеннями про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження, які затверджуються Верховною Радою України.
Отже, виходячи з норм вказаного закону громадянство позивача підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 виданого Соловіївською сільською радою Брусилівського району 17 березня 1993 року.
Доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 є громадянином іншої країни не надано відповідачем та не встановлено судом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин колегія суддів апеляційного суду вважає, що у спірних правовідносинах відповідач діяв не у відповідності з вимогами цієї статті, у зв"язку з чим його дії є неправомірними, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового - про задоволення позову .
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" липня 2016 р. скасувати та прийняти нову- про задоволення позову.
Визнати протиправною відмову Управління державної міграційної служби України в Житомирській області щодо видачі паспорта громадянина України ОСОБА_3.
Зобов"язати Управління державної міграційної служби України в Житомирській області видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "23" вересня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вул.Пушкінська,44,м.Житомир,10014
4 - представнику позивача ОСОБА_4 АДРЕСА_2 - ,